Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#88426 Re: Ukrajina

Post by aldinjo »

LuckyLoser wrote: 24/05/2022 00:24 Hajde malo ohanite sa tim pesimizmom. Fakat ne kontam vas!? Poslije tri mjeseca rata gdje se mislilo da nece Ukrajinci ni 5 dana izdržati, trenutno stanje na frontu uopšte nije toliko loše. Rusi su relativno na vrijeme skontali da nema ništa od Kijeva pa su sad okrenuli snage na Dombas. I oni sad napadaju pametnije i logično je da jos prave vojne uspjehe. Ali vrijeme definitivno igra za ukrajice. Novo oruzije dolazi, nove jedinice su u pripremi i logično da treba za to sve vremena. Bitno je da je moral na visokom nivou. Sad očekivati neke velike kontraofanzive je još nerealno. Treba sve to ustimati. Sabura... Uostalom izgleda da i nijemci vide ko ce pobijediti u ratu pa počinju i oni slati teže naoružanje, ali sad zaoprave :lol:
Neki bi ovdje voljeli da se ponovi "deratizacija" žena i djece, kako su nazivali ubijanje i protjerivanje žena i djece u Siriji. Malo im je ofirno ovdje javno to pisati, jer je ovdje dosta drugačije raspoloženje prema ruskim zločincima u odnosu kakvo je onda bilo za vrijeme rata u Siriji. Zanimljivo je ovdje neke članove foruma pratiti kako sada pišu. :?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4218
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#88427 Re: Ukrajina

Post by skrbavi-admin »

nista nije slucajno pa ni zauzimanje juga ukrajine i pljacka miliona tona zita spremljenog za izvoz.... oko 20 miliona tona koliko sam informisan to je najmanje 300injak teskih brodova koji nisu utovareni..

mislio sam da je mali govnar glup ali je ocito itekako pametno zakljucio kako je jace oruzje od a-bombi - svjetska glad.....

pitao sam se cemu toliki vojni pritisak na jug, ispade po citavom toku stvari da je to to....da bi mogo ucjenjivat i trgovat.....


https://www.klix.ba/biznis/privreda/put ... /220519118
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#88428 Re: Ukrajina

Post by exliberal-ex »

aldinjo wrote: 24/05/2022 04:43
LuckyLoser wrote: 24/05/2022 00:24 Hajde malo ohanite sa tim pesimizmom. Fakat ne kontam vas!? Poslije tri mjeseca rata gdje se mislilo da nece Ukrajinci ni 5 dana izdržati, trenutno stanje na frontu uopšte nije toliko loše. Rusi su relativno na vrijeme skontali da nema ništa od Kijeva pa su sad okrenuli snage na Dombas. I oni sad napadaju pametnije i logično je da jos prave vojne uspjehe. Ali vrijeme definitivno igra za ukrajice. Novo oruzije dolazi, nove jedinice su u pripremi i logično da treba za to sve vremena. Bitno je da je moral na visokom nivou. Sad očekivati neke velike kontraofanzive je još nerealno. Treba sve to ustimati. Sabura... Uostalom izgleda da i nijemci vide ko ce pobijediti u ratu pa počinju i oni slati teže naoružanje, ali sad zaoprave :lol:
Neki bi ovdje voljeli da se ponovi "deratizacija" žena i djece, kako su nazivali ubijanje i protjerivanje žena i djece u Siriji. Malo im je ofirno ovdje javno to pisati, jer je ovdje dosta drugačije raspoloženje prema ruskim zločincima u odnosu kakvo je onda bilo za vrijeme rata u Siriji. Zanimljivo je ovdje neke članove foruma pratiti kako sada pišu. :?
Kao sto je tvoja podrska snagama isila jel to hoces da kazes?
User avatar
Rothmans
Posts: 2857
Joined: 21/11/2019 21:32

#88429 Re: Ukrajina

Post by Rothmans »

toska wrote: 24/05/2022 00:05 BiH ima puno prijatelja u muslimanskom svijetu mada upitnog uticaja na ovaj dio Europe,
Tanko je to sve. Pitao sam po cemu nam je konkretno prijatelj izrael , a ne utjecajni jevreji.
stranac2
Posts: 677
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#88430 Re: Ukrajina

Post by stranac2 »

mishic wrote: 23/05/2022 22:58 Ukrajinci su sve do nekoliko zadnjih dana fenomenalno nametali svoja pravila igre. Koristili su sve svoje prednosti a Ruse maksimalno suočavali sa njihovim slabostima. I onda se počinje događati obrnuta situacija. Ukrajinaca je malo, Rusi su se skoncentrisali, koriste prednost u vatrenoj moći, vrše smjene i dovode svježe snage, iscrpljuju i umaraju Ukrajince i sporo ali ipak napreduju...

I Zapad je posustao, nije isporučio ni ono što je obečao a obečanja i pošiljki je sve manje. Posebno nedostaje dalekometnih oruđa koja mogu parirati ruskoj artiljeriji i zaustaviti povečanje gubitaka kod Ukrajinaca što uz umor može ozbiljno poljuljati moral a time i efikasnost ukrajinskih snaga.

Mobilizacija dodatnih snaga i novi talas dopremanja odgovarajućeg dalekometnog naoružanja hitno su potrebni Ukrajini kako bi se Rusi omeli u konsolidaciji svojih snaga.

Slava Ukrajini i njenim herojima!
Smrt fašizmu!
Slazem se s tobom. Rusi su se presabrali, promijenili taktiku, izfiltrirali komandni kadar itd. sada sistematski idu naprijed polako ali sigurno. Njima nema veze koliko zrtava i meterijalnih gubitaka, spremali su se 40 godina za hladni rat. Totalna premoc u strateskom naoruzanju u odnosu na Ukrajince. Zao mi Ukraijine, poharat ce je, rasparcat, ostavit bez mora ..ono sto ostane u Ukrajinskim rukama ce biti totalno poruseno i beskorisno. Zrtveno janje za ostatak Evrope, i vjerovantno prevaga da se RS ne odvoji. U najboljem slucaju zaustavit ce Ruse da se ne sire na Balkan i to je to .. . crna slika .dosta.. Jesu Rusi pogan narod, svaki pedallj osvojene zemlje ce ih kostati desetljeca nazatka zbg sankcija al koje korist Ukrain ima od toga. Jedina nada ovdje je eventualni drzavni udar u Rusiji.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#88431 Re: Ukrajina

Post by Naslovnica »

KISSINGER UPOZORIO ZAPAD
‘U Ukrajini treba ispregovarati mir u sljedeća 2 mjeseca ili Europi prijeti novi, još veći rat‘
"Europski lideri ne bi smjeli zaboraviti na dugoročne odnose i ne bi smjeli riskirati do te mjere da Rusija i Kina postanu trajni saveznici"

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... t-15201357
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#88432 Re: Ukrajina

Post by madner »

GandalfSivi wrote: 24/05/2022 01:54
madner wrote: 24/05/2022 01:23 Mislio sam da je kriza prosla, no izgleda da jos nije i pored pojacanja koja su dosla.

Dvije tacke su trenutno kriticne, sjeverno od Popasne i napad na Liman.
Kriza je bila kada su Ruje udarale na Kiev, kada je Karkiv bio pred padom i kada se Odesa spremala za opsadu. Ovo su male, relativno beznacajne borbe lokalnog karaktera oko par sela i jednog gradica…
Da moglo je biti puno gore.

Borbe nisu male, UA ima vece gubitke danas. Strateski nema nekog znacaja, vojno ima.
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#88433 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

exliberal-ex wrote: 24/05/2022 00:58
HerrFlick999 wrote: 23/05/2022 23:25

Imaj na umu da su bitne ceste i linije snabdijevanja. Pad 2 grada koji su cvorista komunikacije je gori nekad od gubitka fronta od 50km.
Jebeno je kad te ovako poklopi
Ovo jeste jebeno za stisnuti supak i oplesti po gasu jer ne znas kad i gdje ide sljedeca. Ali ovo sa snimka ni u kom slucaju nije “poklapanje”, jer je poklapanje puno gore...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8731
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#88434 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

drndalo wrote: 24/05/2022 07:20
https://t.me/intelslava/29682


Ovo jeste jebeno za stisnuti supak i oplesti po gasu jer ne znas kad i gdje ide sljedeca. Ali ovo sa snimka ni u kom slucaju nije “poklapanje”, jer je poklapanje puno gore...
Ovo je poklapanje, nasli Ukrajinci svoju mini Pragu u sadejstvu sa dronom.

lajkujMe
Posts: 12234
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88435 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Najvise artiljerije i municije za istu :D
sumirprimus
Posts: 81342
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#88436 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



krajnje vrijeme je da izvuku jedinice iz sjev. donjecka.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#88437 Re: Ukrajina

Post by madner »

Sad je vec i to teze, no nije nemoguce.

Put je prekinut, treba ga ili vratiti ili razmisljati o toj opciji.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#88438 Re: Ukrajina

Post by pici »

Mislim da se blizi ofanziva Ukrajinaca, najvjerovatnije ce biti poslije osvajanja sjevera Harkiva tj Kozackog Lipnja, Ukri su na kilometar od njega.Onda ide silovito na Izum i na odsjecanje istog jer se rusi mogu jedino istjerati odatle udarcem na putne pravce kojima dolazi opskrba.Opasnost od okruzenja i bjezat ce iz Izuma.Tad mogu dalje na istok i rasteretiti Severodonjeck.Herson ce biti zeznuto vratiti jer oslobadjanje Hersona znaci pad "Specijalne vojne operacije" i rusi moraju uci u otvoreni rat ili gube jug i krim.Odesa im je nedostizni san ostavljen nekad u buducnosti.
Kepecovu rusiju ocekuju sve tezi dani, mi se brinemo o poskupljenjima dok se oni brinu o svojim glOvama.NATO postaje svjetska super sila i Kina i Rusija drhte od tog giganta.Anglosasi su ovdje najveci pobjednici.Zivi bili pa vidjeli.
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#88439 Re: Ukrajina

Post by scarface32 »

madner wrote: 24/05/2022 07:47 Sad je vec i to teze, no nije nemoguce.

Put je prekinut, treba ga ili vratiti ili razmisljati o toj opciji.
Pratim forum i do prosle sedmice Ukrajina napreduje a sad citam rusi polako ali sigurno uzimaju komad po komad ukrajine.
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#88440 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Jah, i...?

Tim tempom ce do Kijeva stici 2088, hidzretske... A posto je cilj smjena nacisticke vlasti, onda imaju problem...
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#88441 Re: Ukrajina

Post by pici »



Evo bas sad svjeze, rusi napadaju sjeverno od Harkiva, znaju da im povlacenje u maticu, gubi se Izum a onda su sve karte otvorene.Sad tek postaje jasno zasto su Ukrajinci tvrdoglavo branili Harkiv a tesko predali Izum.Nema rujama dalje dok -harkiv ne padne u njihove ruke.Djepar im je san o nekoj Novojrusiji, naravno sa Odesom.Nista od svega toga.Mogu bogu plakat.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#88442 Re: Ukrajina

Post by pici »



Iz pravca Popasne se gura selo po selo oprezno.Ukri drze odbranu i razvlace dok se ne spremi ofanziva.Ide se temeljno na pripremama da se predvidi svaki moguci potez neprijatelja, anglosasi su poznati po tome.Nece napast ako bar 90% nisu sigurni u uspjeh, rijetko al bas rijetko da omase u procjenama i ofanzivnim djelovanjima.Cekali nas iznenadjenje, mozda.700 000 Ukra, to je vec sila.
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#88443 Re: Ukrajina

Post by Truba »

aldinjo wrote: 24/05/2022 04:35
Chmoljo wrote: 24/05/2022 00:39

Pa ko mu je kriv što po pamet ne ide kod Muderisa.
Bitno je da ga ti nisi u životu sreo.
A on je za razliku od tebe dao neki doprinos za ovu državu, a ti nisi nikakav.
A sada nastavi trolati.
Izvinjavam se zbog off-topic.
najbitnije je da ne blagoslivlja oružje topove i rakete
a to što nosi oružje i zapovijeda jedinicom koja nosi oružje i ispaljuje granate na protivnika
to je manje važno
:mrgreen:
lajkujMe
Posts: 12234
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88444 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Defitizam koji se prosirio mi je nejasan stvarno.
Vise razloga za isti je bilo kad su 2/4 zemlje bile pod Ruskom okupacijom a sada 1/4.

Donbas je zestok nesto sto nije vidjeno od 2 svj rata.
Broj haubickih i MLRS i minobacackih granata premasuje ispaljene metke iz pusaka.
Ono sto je Zelenski rekao da ih Rusi nadbrojavaju 20/1 tamo je pomalo glupa izjava ali eto.

U artiljeriji odnos je vise 3/1 za Ruse.
U Teskoj tehnici sigurno jeste sve na strani Rusa, prvenstveno jer UA ne moze da koristi svoje pod ovakvom paljbom.
Svaki tenk bi bio pojeden sad pa sad.

Sve je ovo krenulo padom Popasne, ti momci tu se nisu smjeli povuci, povlacenjem doveli su svoje bokove u opasnost i otezano zaustavljanje Orca.
Sad zasad su zaustavljeni ali previse su blizu da odsjeku Severodonetsk.

Sad je pitanje za UA komandu, probati drzati Severodonetsk koji ima samo 15 km prostora u pozadini ili povuci.
Iskreno ja ne bih povukao snage, ne jos.
Povuci tesku tehniku ako mora ali drzi grad grcevito.
Ako uspiju odbiti napad i mozda izvrsiti kakav kontranapad na pravcu Popasne da ih otisnu malo dalje od puta bice dobro.

Eno SAD javlja da je tesko da ce Bakhmut da padne.
Ali opet odgovorno tvrdim da UA cuva vecinu svojih snaga u stand by.
Nazalost po branioce u Donbasu koji su primorani da se ovako brane ali ima neki plan UA komande u tandemu s SAD i VB.

Sto se tice sjevera Karkiva, Rusi su doveli pojacanje u vec razbijenim BTG brigadama i poslali su LNR snage.
Mislim da te formacije ne mogu dugo da drze.
Nakon sto Harkiv bude 100% obezbjedjen ide proboj s zapada na istok i to velikih razmjera.

Samo molim pro UA forumase da budu strpljivi.
Imali smo i mi u ratu mnogo situacija gdje je sve izgledalo gotovo rjeseno bez nade pa opet izdrzali.

Tako je i sa UA.

I opet cu naglasiti ako Ameri pomazu strateski, takticki kao sto pomazu tehnicki i obavjestajno.
Budite sigurni da ce napad usljediti onda kad UA ostvari nadmoc potrebnu za takvo nesto.
Ta nadmoc je blizu iako je mi ne vidimo
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#88445 Re: Ukrajina

Post by jao_situacije »

JoseMujica wrote: 23/05/2022 19:26 auh e nisam upratio taj brodić :thumbup:

Stugnica top mašina za uzgoj 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻
bujrum

lajkujMe
Posts: 12234
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88446 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Pocinje ubacivanje novo formiranih jedinica




Mrljavi
Posts: 956
Joined: 16/07/2016 01:48
Location: Mlohavi, samo se sjebO

#88447 Re: Ukrajina

Post by Mrljavi »

Hazime, imamo BINGO!!!



Sam tenk je vjerovatno samo lakse ostecen, al' ja vidim posadu na njemu, tako da, POSADI nista. 8)

Od price kako je zakazao switchblade zasnovane na nicemu, evo i prvog snimka i meni poprilicno pouzdano, stabilni i precizno izgleda ovaj let.
Ne zavidim ruskim vojnicima sad kad pocnu zujati ove igrackice oko glava.

Snimak je izbrisan iz nekog razloga, uzeti s rezervom...
Last edited by Mrljavi on 24/05/2022 09:09, edited 1 time in total.
lajkujMe
Posts: 12234
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88448 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Switch upada u akciju :D da vidimo koliko ce doprinjeti :thumbup:



Bup bup bup bup bup

UA uzela ostavljenu Rusku opremu kod Bilohorivke

Excel2
Posts: 1314
Joined: 03/10/2020 10:22

#88449 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Mrljavi wrote: 24/05/2022 08:57 Hazime, imamo BINGO!!!



Sam tenk je vjerovatno samo lakse ostecen, al' ja vidim posadu na njemu, tako da, POSADI nista. 8)

Od price kako je zakazao switchblade zasnovane na nicemu, evo i prvog snimka i meni poprilicno pouzdano, stabilni i precizno izgleda ovaj let.
Ne zavidim ruskim vojnicima sad kad pocnu zujati ove igrackice oko glava.
Sa ovim treba gadjat logistiku, cisterne…

Protiv toga je bas efikasno.
lajkujMe
Posts: 12234
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88450 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Rusi se povlace iz Sirije u dovoljnoj kolicini da Iran preuzima Ruske baze.



Ovo je soft Afganistan scenario, ocekujem da ce Rusi drzati samo pomorsku i avio bazu u Siriji a cizđe na tlu ve preuzeti Iran i Turska.
Izrael dislikes this.
Ne bi me cudilo da Izrael od nervoze zapocne neki kopneni napad na Siriju uz podrsku avijacije.
Iran im se bukvalno prikrao preko granice
Post Reply