Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Zumbul2
Posts: 1531
Joined: 23/04/2022 23:34

#96476 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#96477 Re: Ukrajina

Post by General War »

madner wrote: 28/06/2022 13:52
zilog wrote: 28/06/2022 13:45

Ovakvi klipovi, kao i razna poredjenja po internetu, su napravljeni na osnovu gledanja prospekta. Jos nisam sreo nekoga strucnog, da odgovori na potpitanja.
@madner tvrdi da je AN/MPQ-53 (-65) (ili -65A AESA kod PAC-3) radar, dizajniran od ruskih spijuna. Na osnovu cega?
Image

Nisam ozbiljan, nego kazem da je rjesenje idiotsko kao da je spijun isti napravio. Patriot ima ovaj fiksni radar koji u teoriji pokriva 120 stepeni a u praski oko 90.

Dakle trebas 4 sistema da pokrivas Harkov a radar je najskuplji dio sistema.

Sistem napravljen da zamjeni HAWK u Njemackoj, sa fiksnim mjestima i razmakom.
A sto je idiotsiko?
Patriot ima samo jedan radar, s 300 treba dva radara za istu stvar...on svakako se upravlja kao bataljon a ne kao zaseban vatreni polozaj, druga stvar je da je patriot samo dio integrisanog PVO sistema (THAAD, SRMS...)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#96478 Re: Ukrajina

Post by General War »

japin_mutapi wrote: 28/06/2022 17:14 bice ofanziva i kontraofanziva i kontra na kontraofanzivu
rusisti su u velikim problemima u ukrajini i upadaju u jos vece

bice vrelo ljeto u ukrajini a sumorna jesen i teska zima u rusiji
Neko ko osvaja teritoriju, nije u tolikom problemu kao onaj sto se povlaci.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#96479 Re: Ukrajina

Post by mo-town »

drug_profi wrote: 28/06/2022 16:04
mo-town wrote: 28/06/2022 16:00 Izgleda da Zapad ipak ide na nerjeseno.
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... vanja.html
Shit tekst. Rekla-kazala. Neko čuo nekog navodnog savjetnika kako međusobno pričaju da nešto ne može.
I ovaj tariguz napravi proruski tekst o tome, a ti jedva docekas da ga procitas.
Ne znam odakle ti ideja da sam jedva docekao?
Pravedno bi bilo da Ukrajina porazi Rusi i istjera ih iz zemlje. Isto tako da se Rusija demokratizira, rezim izmjeni, Putni osudi za ratne zlocine i Rusi plate ratnu odstetu. Prvi sam za to. Ali koliko je to realno.
Moguce je i da Ukrajinici uz velike zrtve pobijede ali moze i Rusija dozivjeti kolaps, u ocaju baciti nuklearku, pasti pod direktan utjecaj Kine i Zapadu ukratiti energente. Zapad i takve mogucnosti razmatra i prvenstveno protezira svoje interese.
Vec sam jednom napisao pa da ponovim da mi se cini da Zapad nije 100% iskren i do kraja iza Ukrajine te da im daje oruzja dovoljno da ne izgube ali nedovoljno da ne dobiju rat, jer posljedice pobjede Ukrajine bi mogle negativno utjecati na interese Zapada.
Zato smatram da je realna mogucnost da se pokusati ici na neko kompromisno rjesenje izmedju Zapada i Rusije, kojim ce, obzirom na zrtve, najmanje biti zadovolji Ukrajinci.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#96480 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

Prema Moskvi, Rusija bi odmah prekinula svoju ofanzivu na Ukrajinu ako se Kijev preda. „Ukrajinska strana može sve da zaustavi prije kraja današnjeg dana“, rekao je danas novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Za to je potrebno "naređenje nacionalističkim jedinicama" "ukrajinskim vojnicima da polože oružje". Kijev takođe mora ispuniti sve ruske uslove. "Onda bi sve bilo gotovo za jedan dan."

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy pozvao je zemlje G-7 da ulože napor da okončaju sukob u njegovoj zemlji ove godine. Peskov je rekao da Rusija nije postavila nikakve rasporede ili rokove. “Rukovodimo se izjavama našeg predsjednika.” “Vojna specijalna operacija” se odvija “po planu”.

---

:izet: :izet: :izet:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18296
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#96481 Re: Ukrajina

Post by GandalfSivi »

General War wrote: 28/06/2022 17:28
madner wrote: 28/06/2022 13:52

Image

Nisam ozbiljan, nego kazem da je rjesenje idiotsko kao da je spijun isti napravio. Patriot ima ovaj fiksni radar koji u teoriji pokriva 120 stepeni a u praski oko 90.

Dakle trebas 4 sistema da pokrivas Harkov a radar je najskuplji dio sistema.

Sistem napravljen da zamjeni HAWK u Njemackoj, sa fiksnim mjestima i razmakom.
A sto je idiotsiko?
Patriot ima samo jedan radar, s 300 treba dva radara za istu stvar...on svakako se upravlja kao bataljon a ne kao zaseban vatreni polozaj, druga stvar je da je patriot samo dio integrisanog PVO sistema (THAAD, SRMS...)
Isti likovi koji su prosipali pricu da su ruski avioni ispred americkih, sada isto pricaju za protivzracnu odbranu. Rusi prave igracke za parade da pokazu svijetu kolika im je kita, Ameri prave sisteme za ratovanje. Rusi nacackaju S300 radarima, Ameri znaju kada protivnicki avion puni gorivo da poleti…

Smijesna poredjenja godinama od istih likova…
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#96482 Re: Ukrajina

Post by madner »

zilog wrote: 28/06/2022 17:15
madner wrote: 28/06/2022 15:44

Nema tu nista pogresno, stitis ciljeve koji su toliko bitni da se isplati ispaliti jednu ili vise raketa. Pad tvoje ili protivnicke rakete ili aviona na sam grad je tu prihvatljiv.

No cak i da je na periferiji, nikad ne zelis protivniku napraviti kalkulaciju da postoji jedan ili vise pravaca napada koji su sigurni, PVO je nekad bitniji kao odvracanje od napada.

To je sistem izgradjen na frontovskoj paradigmi, gdje imas dovoljno jedinica da sve pokrijes.
Nema sistema koji se sada pokusava prodati da nema 360 stepeni.

http://www.usarmygermany.com/Units/Air% ... 01960s.htm
I onda se cudite kada potope Moskvu i namisljate da je operater zaspao, ili da su gledali Bajraktare na drugoj strani, dok je Neptun letio prema brodu. :mrgreen:

Daj mi odakle si procitao, to sto pises, da se osvrnem na izvorni tekst, a ne na tvoje tumacenje.
Bio bi red odgovoriti na ono sto sam napisao, ne na ono sto si umislio da sam napisao kako bi imao sta reci.

Izvor teksta sam ja. Razvoj PVO kod NATO snaga je jedna izuzetno tuzna prica, jedan od rijetkih segmenata gdje je SSSR bio 1989 ispred.

Sto se tice ideja, matematika je opisana u ORu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#96483 Re: Ukrajina

Post by madner »

Jos jedan sto nema sta reci pa izmislja teze za koje ima odgovore.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18296
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#96484 Re: Ukrajina

Post by GandalfSivi »

mo-town wrote: 28/06/2022 17:33
drug_profi wrote: 28/06/2022 16:04

Shit tekst. Rekla-kazala. Neko čuo nekog navodnog savjetnika kako međusobno pričaju da nešto ne može.
I ovaj tariguz napravi proruski tekst o tome, a ti jedva docekas da ga procitas.
Ne znam odakle ti ideja da sam jedva docekao?
Pravedno bi bilo da Ukrajina porazi Rusi i istjera ih iz zemlje. Isto tako da se Rusija demokratizira, rezim izmjeni, Putni osudi za ratne zlocine i Rusi plate ratnu odstetu. Prvi sam za to. Ali koliko je to realno.
Moguce je i da Ukrajinici uz velike zrtve pobijede ali moze i Rusija dozivjeti kolaps, u ocaju baciti nuklearku, pasti pod direktan utjecaj Kine i Zapadu ukratiti energente. Zapad i takve mogucnosti razmatra i prvenstveno protezira svoje interese.
Vec sam jednom napisao pa da ponovim da mi se cini da Zapad nije 100% iskren i do kraja iza Ukrajine te da im daje oruzja dovoljno da ne izgube ali nedovoljno da ne dobiju rat, jer posljedice pobjede Ukrajine bi mogle negativno utjecati na interese Zapada.
Zato smatram da je realna mogucnost da se pokusati ici na neko kompromisno rjesenje izmedju Zapada i Rusije, kojim ce, obzirom na zrtve, najmanje biti zadovolji Ukrajinci.
Da ti pokusam predstaviti to sa americke strane:

1. Biden fakat vjeruje u borbu dobra i zla (najmanje bitno)
2. Ameri su (vise manje) nicim krivi dobili priliku da u najmanju ruku propolove ruski vojni (konvencionalni) potencijal, a da ne ginu americki vojnici (kec na desetku)
3. NATO ujedinjeniji nego ikada, pare se trose, budzeti se dizu, mokri san Amerike generacijama. Mislim da nisu ovako jaki u medjunarodnim odnosima bili od kraja WWII.
4. Vojni lobi i neocons su NAPOKON dobili rat koji javnost podrzava i to ogromnom vecinom. Nema vise oruzja za masovno unistenje, prevencije terorizma, uvodjenja demokratije, sve same Ruje za njih odradise. Nogom u guzicu se udaraju i broje milijarde koje ce zaraditi i uticaj koji ce imati. Zaboravljeni likovi su opet proslavljeni analiticari, penzionisani generali omiljeni experti, svi zajedno protiv Rusa. Pokusavam skontati ako je iko ikada ikome ovako na punu naletio kao Rusi Amerima i ne mogu da skontam.

Nema kompromisa, samo ura!!!
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#96485 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

GandalfSivi wrote: 28/06/2022 17:48
General War wrote: 28/06/2022 17:28
A sto je idiotsiko?
Patriot ima samo jedan radar, s 300 treba dva radara za istu stvar...on svakako se upravlja kao bataljon a ne kao zaseban vatreni polozaj, druga stvar je da je patriot samo dio integrisanog PVO sistema (THAAD, SRMS...)
Isti likovi koji su prosipali pricu da su ruski avioni ispred americkih, sada isto pricaju za protivzracnu odbranu. Rusi prave igracke za parade da pokazu svijetu kolika im je kita, Ameri prave sisteme za ratovanje. Rusi nacackaju S300 radarima, Ameri znaju kada protivnicki avion puni gorivo da poleti…

Smijesna poredjenja godinama od istih likova…
ma pusti ih bolan...to je ona čobanska filozofija bolje rusko govno nego američka torta :roll:

prvo je Nagorno Karabah pokazao, a sada Ukrajina potvrdila da je rusko govno baš smrdljivo i nekvalitetno govno, kako god da ga zapakuješ, tj torta za sirotinju i ništa više
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#96486 Re: Ukrajina

Post by General War »

madner wrote: 28/06/2022 17:57
zilog wrote: 28/06/2022 17:15

I onda se cudite kada potope Moskvu i namisljate da je operater zaspao, ili da su gledali Bajraktare na drugoj strani, dok je Neptun letio prema brodu. :mrgreen:

Daj mi odakle si procitao, to sto pises, da se osvrnem na izvorni tekst, a ne na tvoje tumacenje.
Bio bi red odgovoriti na ono sto sam napisao, ne na ono sto si umislio da sam napisao kako bi imao sta reci.

Izvor teksta sam ja. Razvoj PVO kod NATO snaga je jedna izuzetno tuzna prica, jedan od rijetkih segmenata gdje je SSSR bio 1989 ispred.

Sto se tice ideja, matematika je opisana u ORu.
Na papiru, a i to je diskutabilno...Mathias Rust nije sletio sa Piperom pred bjelu kucu vec u po crvenog trga.

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18296
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#96487 Re: Ukrajina

Post by GandalfSivi »

JoseMujica wrote: 28/06/2022 18:04
GandalfSivi wrote: 28/06/2022 17:48

Isti likovi koji su prosipali pricu da su ruski avioni ispred americkih, sada isto pricaju za protivzracnu odbranu. Rusi prave igracke za parade da pokazu svijetu kolika im je kita, Ameri prave sisteme za ratovanje. Rusi nacackaju S300 radarima, Ameri znaju kada protivnicki avion puni gorivo da poleti…

Smijesna poredjenja godinama od istih likova…
ma pusti ih bolan...to je ona čobanska filozofija bolje rusko govno nego američka torta :roll:

prvo je Nagorno Karabah pokazao, a sada Ukrajina potvrdila da je rusko govno baš smrdljivo i nekvalitetno govno, kako god da ga zapakuješ, tj torta za sirotinju i ništa više
Smijesan ba lik, jos i vrijedja. Ono zna koliko radar pokriva u praxi. Da je i u pravu, kada mu se kaze da je i to vise nego dovoljno, jer taj radar ne sjedi u mraku i ne ceka da mu se upali lampica, nego tacno zna i odakle i kada dolazi avion, onda drugi izmisljaju.

Kazem ti, smijesan, pod svim nickovima…
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#96488 Re: Ukrajina

Post by General War »

GandalfSivi wrote: 28/06/2022 18:08
JoseMujica wrote: 28/06/2022 18:04

ma pusti ih bolan...to je ona čobanska filozofija bolje rusko govno nego američka torta :roll:

prvo je Nagorno Karabah pokazao, a sada Ukrajina potvrdila da je rusko govno baš smrdljivo i nekvalitetno govno, kako god da ga zapakuješ, tj torta za sirotinju i ništa više
Smijesan ba lik, jos i vrijedja. Ono zna koliko radar pokriva u praxi. Da je i u pravu, kada mu se kaze da je i to vise nego dovoljno, jer taj radar ne sjedi u mraku i ne ceka da mu se upali lampica, nego tacno zna i odakle i kada dolazi avion, onda drugi izmisljaju.

Kazem ti, smijesan, pod svim nickovima…
...čpa dobro, nije se nesto PATROT proslavio u Saudiji...protiv salikovih, opet..sumnjam da je do sistema.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#96489 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

ako i u šta ljudi možete biti 100% sigurni je to da rusi lažu i to im je jedina konstanta....a đaba je krečiti likovima koji puše te laži

pustite ih nek uživaju u torti za sirotinju :lol:
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96490 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Izgleda vam poznato?



Ovo je novo :D ali ne zna se sta je tacno uzrok.
Na tom mjestu je onaj desantni brod sto je potopljen
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#96491 Re: Ukrajina

Post by Dado dijasporitus »

japin_mutapi wrote: 28/06/2022 17:14 bice ofanziva i kontraofanziva i kontra na kontraofanzivu
rusisti su u velikim problemima u ukrajini i upadaju u jos vece

bice vrelo ljeto u ukrajini a sumorna jesen i teska zima u rusiji
Kad?? Obecanje ludom radovanje.

Svi govore o kontraofanzivi, o toljenju ruskog zeljeza, itd. Dnevno po 18 razlicitih videa sto bubnutih tenkova, oklopnih vozila, aviona, a kad pogledas mapu rusi uzimaju teritoriju, malo po malo mic po mic. O Kersonu se prica da su Ukrajinci u kontra ofanzivi i da osvajaju podrucje oko grada ima vec 2 mjeseca, a kad pogledas mapu nisu se makli sa linije razgranicenja.

Da se ne zavaravamo volio bih da je situacija povoljna za Ukrajince kako se ovdje docarava ali ovo sve vise lici na dugorocnu rusku okupaciju, izmorivanju odbrane da bi se onda na pregovorima govorilo kako Ukrajinci ne postuju primirje ili kako napadaju Rusku teritoriju. Evropa ce u svemu tome onda postaviti pritisak UK da se vojne ofanzive okoncaju, sve do nekog Ukrajinskog Dejtona. Kazem jer sav vec gledao taj scenarij.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#96492 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

General War wrote: 28/06/2022 17:29
japin_mutapi wrote: 28/06/2022 17:14 bice ofanziva i kontraofanziva i kontra na kontraofanzivu
rusisti su u velikim problemima u ukrajini i upadaju u jos vece

bice vrelo ljeto u ukrajini a sumorna jesen i teska zima u rusiji
Neko ko osvaja teritoriju, nije u tolikom problemu kao onaj sto se povlaci.
ako to osvajanje ide po planu i male gubitke
u odnosu na prvobitne planove i dosadasnji razvoj dogadjaja meni djeluje kao da su rusi zaglavili i da (pre)skupo placaju osvajanja zadnjih mjesec, dva

sad cekamo tu kontru ukrajinaca pa cemo vidjeti i ruse u povlacenju
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#96493 Re: Ukrajina

Post by mo-town »

GandalfSivi wrote: 28/06/2022 18:04
mo-town wrote: 28/06/2022 17:33
Ne znam odakle ti ideja da sam jedva docekao?
Pravedno bi bilo da Ukrajina porazi Rusi i istjera ih iz zemlje. Isto tako da se Rusija demokratizira, rezim izmjeni, Putni osudi za ratne zlocine i Rusi plate ratnu odstetu. Prvi sam za to. Ali koliko je to realno.
Moguce je i da Ukrajinici uz velike zrtve pobijede ali moze i Rusija dozivjeti kolaps, u ocaju baciti nuklearku, pasti pod direktan utjecaj Kine i Zapadu ukratiti energente. Zapad i takve mogucnosti razmatra i prvenstveno protezira svoje interese.
Vec sam jednom napisao pa da ponovim da mi se cini da Zapad nije 100% iskren i do kraja iza Ukrajine te da im daje oruzja dovoljno da ne izgube ali nedovoljno da ne dobiju rat, jer posljedice pobjede Ukrajine bi mogle negativno utjecati na interese Zapada.
Zato smatram da je realna mogucnost da se pokusati ici na neko kompromisno rjesenje izmedju Zapada i Rusije, kojim ce, obzirom na zrtve, najmanje biti zadovolji Ukrajinci.
Da ti pokusam predstaviti to sa americke strane:

1. Biden fakat vjeruje u borbu dobra i zla (najmanje bitno)
2. Ameri su (vise manje) nicim krivi dobili priliku da u najmanju ruku propolove ruski vojni (konvencionalni) potencijal, a da ne ginu americki vojnici (kec na desetku)
3. NATO ujedinjeniji nego ikada, pare se trose, budzeti se dizu, mokri san Amerike generacijama. Mislim da nisu ovako jaki u medjunarodnim odnosima bili od kraja WWII.
4. Vojni lobi i neocons su NAPOKON dobili rat koji javnost podrzava i to ogromnom vecinom. Nema vise oruzja za masovno unistenje, prevencije terorizma, uvodjenja demokratije, sve same Ruje za njih odradise. Nogom u guzicu se udaraju i broje milijarde koje ce zaraditi i uticaj koji ce imati. Zaboravljeni likovi su opet proslavljeni analiticari, penzionisani generali omiljeni experti, svi zajedno protiv Rusa. Pokusavam skontati ako je iko ikada ikome ovako na punu naletio kao Rusi Amerima i ne mogu da skontam.

Nema kompromisa, samo ura!!!
OK, ali ne moze ni ovo dovijeka. Jednom mora stati. Kakvi su scenariji moguci i sta ocekujes? Sta bi bilo najpovoljnije po Ukrajinu tj. Zapad?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18296
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#96494 Re: Ukrajina

Post by GandalfSivi »

General War wrote: 28/06/2022 18:15
GandalfSivi wrote: 28/06/2022 18:08

Smijesan ba lik, jos i vrijedja. Ono zna koliko radar pokriva u praxi. Da je i u pravu, kada mu se kaze da je i to vise nego dovoljno, jer taj radar ne sjedi u mraku i ne ceka da mu se upali lampica, nego tacno zna i odakle i kada dolazi avion, onda drugi izmisljaju.

Kazem ti, smijesan, pod svim nickovima…
...čpa dobro, nije se nesto PATROT proslavio u Saudiji...protiv salikovih, opet..sumnjam da je do sistema.
Ne dolazi bas to toliko cesto sa punom podrskom...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18296
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#96495 Re: Ukrajina

Post by GandalfSivi »

mo-town wrote: 28/06/2022 18:25
GandalfSivi wrote: 28/06/2022 18:04

Da ti pokusam predstaviti to sa americke strane:

1. Biden fakat vjeruje u borbu dobra i zla (najmanje bitno)
2. Ameri su (vise manje) nicim krivi dobili priliku da u najmanju ruku propolove ruski vojni (konvencionalni) potencijal, a da ne ginu americki vojnici (kec na desetku)
3. NATO ujedinjeniji nego ikada, pare se trose, budzeti se dizu, mokri san Amerike generacijama. Mislim da nisu ovako jaki u medjunarodnim odnosima bili od kraja WWII.
4. Vojni lobi i neocons su NAPOKON dobili rat koji javnost podrzava i to ogromnom vecinom. Nema vise oruzja za masovno unistenje, prevencije terorizma, uvodjenja demokratije, sve same Ruje za njih odradise. Nogom u guzicu se udaraju i broje milijarde koje ce zaraditi i uticaj koji ce imati. Zaboravljeni likovi su opet proslavljeni analiticari, penzionisani generali omiljeni experti, svi zajedno protiv Rusa. Pokusavam skontati ako je iko ikada ikome ovako na punu naletio kao Rusi Amerima i ne mogu da skontam.

Nema kompromisa, samo ura!!!
OK, ali ne moze ni ovo dovijeka. Jednom mora stati. Kakvi su scenariji moguci i sta ocekujes? Sta bi bilo najpovoljnije po Ukrajinu tj. Zapad?
Po nas bi najbolje bilo da se Rusija povuce, da nikome ne padne na pamet da nekoga napadne dugi niz godina. To je najbitnije.

Za Ukrajinu je racunica jasna, a sto se Zapada tice, sto iscrpljenija Rusija (koja je sama pokazala da je jako nepouzdan partner), to iscprljeniji neprijatelj. Ameri su do sada obecali (daleko od realizacije) Ukrajini oko 40 milijardi dolara vojne pomoci, sto je 5% americkog vojnog budzeta. Za te pare ce dobiti Rusiju ne na koljenima ali ne ni daleko, kako god se ovo u Ukrajini zavrsilo.
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#96496 Re: Ukrajina

Post by zilog »

madner wrote: 28/06/2022 17:57
zilog wrote: 28/06/2022 17:15 I onda se cudite kada potope Moskvu i namisljate da je operater zaspao, ili da su gledali Bajraktare na drugoj strani, dok je Neptun letio prema brodu. :mrgreen:

Daj mi odakle si procitao, to sto pises, da se osvrnem na izvorni tekst, a ne na tvoje tumacenje.
Bio bi red odgovoriti na ono sto sam napisao, ne na ono sto si umislio da sam napisao kako bi imao sta reci.
Izvor teksta sam ja. Razvoj PVO kod NATO snaga je jedna izuzetno tuzna prica, jedan od rijetkih segmenata gdje je SSSR bio 1989 ispred.
Sto se tice ideja, matematika je opisana u ORu.
Dobro, odgovoricu ti.
Spoiler
Show
madner wrote: 28/06/2022 15:44 Nema tu nista pogresno, stitis ciljeve koji su toliko bitni da se isplati ispaliti jednu ili vise raketa. Pad tvoje ili protivnicke rakete ili aviona na sam grad je tu prihvatljiv.

No cak i da je na periferiji, nikad ne zelis protivniku napraviti kalkulaciju da postoji jedan ili vise pravaca napada koji su sigurni, PVO je nekad bitniji kao odvracanje od napada.

To je sistem izgradjen na frontovskoj paradigmi, gdje imas dovoljno jedinica da sve pokrijes.
Nema sistema koji se sada pokusava prodati da nema 360 stepeni.

http://www.usarmygermany.com/Units/Air% ... 01960s.htm
Prvo treba razjasniti najvaznije, da 3 ovakva "radara"
Image
kostaju tek nesto malo vise od jedne prikolice sa tri primopredajna bloka.

Uz to se gubi mogucnost diverzifikacije i redudancije, a neprijatelj jednim pogotkom gasi cijeli sistem.

Dalje, u realnim uslovima, osim na brodovima, gotovo ne postoje pozicije sa cistom 360 stepeni pregledom. Odavno se radari ne stavljaju na "cuke" i druga lako predvidiva mjesta.

Je li sada jasnije?

Na papiru je SSSR, 1989. godine, imao "bolju" PVO, "bolje" avione, "bolje" podmornice... Umoran sam vise od toga, vjeruj sta hoces.

Sta ti ovo znaci? "Sto se tice ideja, matematika je opisana u ORu."
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#96497 Re: Ukrajina

Post by geralt »

"Uspjesi" ruske PVO u dosadasnjem toku rata:

- Moskva potopljena iz vazduha

- Ukrajinski helikopteri raketirali Belgorod usred Rusije

- Na pocetku rata Tochkom pogodjen aerodrom kod Rostova, opet usred Rusije

- Bajraktari neometano unistavali logisticke kolone na pocetku rata

- Zmijsko ostrvo napadnuto iz vazduha

- Ukrajinski helikopteri danima neopazeni snabdijevali Azovstal dok ih spijuni nisu provalili

- Ukrajinska avijacija i dalje leti i izvrsava borbene misije, sto na frontu sto iza fronta

Edit: Belgorod, ne Berdyansk
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#96498 Re: Ukrajina

Post by mo-town »

GandalfSivi wrote: 28/06/2022 18:29
mo-town wrote: 28/06/2022 18:25
OK, ali ne moze ni ovo dovijeka. Jednom mora stati. Kakvi su scenariji moguci i sta ocekujes? Sta bi bilo najpovoljnije po Ukrajinu tj. Zapad?
Po nas bi najbolje bilo da se Rusija povuce, da nikome ne padne na pamet da nekoga napadne dugi niz godina. To je najbitnije.

Za Ukrajinu je racunica jasna, a sto se Zapada tice, sto iscrpljenija Rusija (koja je sama pokazala da je jako nepouzdan partner), to iscprljeniji neprijatelj. Ameri su do sada obecali (daleko od realizacije) Ukrajini oko 40 milijardi dolara vojne pomoci, sto je 5% americkog vojnog budzeta. Za te pare ce dobiti Rusiju ne na koljenima ali ne ni daleko, kako god se ovo u Ukrajini zavrsilo.
Zapad ne zeli Rusiju na koljenima koja bi, k'o kruska, pala kinezima u krilo.
Ideja je bila da se nakon pada komunizma Rusija demokratizira i pristupi EU kao zemlja partner. Tako je to islo do Putina kojeg ocigledno muci napoleonov komplex a dobro je dosao profasictickom dijelu nacije koje ima imperijalne aspiracije. I sada smo tu gdje jesmo.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96499 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Francuzi brzi :shock:

emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#96500 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

Kada bi ovo rusisticko letece smece necim skinuli...

Post Reply