Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Handbanana
Posts: 114
Joined: 09/10/2022 19:39

#152651 Re: Ukrajina

Post by Handbanana »

Koliko se sjecam, u Libiji je zabiljezen prvi znani napad turskog autonomnog drona naoruzanog nekom puskom ali standardni kalibar - mozda 5.56, nije vazno.
Znaci dron software je prepoznao metu (ziva sila) i izveo napad bez ljudskog operatora. Naravno, programiran je da ode u zonu djelovanja i vrati se.
To kad uzme maha u skoroj buducnosti bice previse ubitacno za pjesastvo da ide na teren bez antidronovske zastite. Mali su, jeftini a mozes ih napraviti na hiljade i samo poslati na neprijateljsku liniju to je pokolj. A bez radio link-a nemas sta ometati. U neku ruku i drago mi je - umjesto ljudske mesnice ratovace fabrike dronova. Dronovi i artiljerija te bespilotni avioni sto mogu ponijeti teske bombe, to ce biti rat.

Jednu stvar koju Ukrajinci bi trebali pokusati je montirati na dron pusku sa trasirnim/pancirnim metcima. Malo jaci dron tako da ni trzaj ne bi bio tako jak. Jedan okvir, recimo 20 do 30 metaka i sa visine i gadjas jednog po jednog. Naravno, ideja nije nova ali me cudi da jos nisam nesto takvo vidio.
Bernardinac
Posts: 965
Joined: 19/08/2008 02:14

#152652 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

@geralt
To je istina.
Prosječni ruski vojnik u Ukrajini je neobrazovani krkan.
Sirovi ljudi iz raznih vukojebina koji se nikad nisu sreli ni sa veš mašinom a kamo li sa džojstikom i kompom.

Kod ukrajinaca viđamo drugačije profile vojnika jer imaju veliku prednost što brane svoj život i slobodu u svojoj kući.

Rusi su klasični agresori i vode osvajački rat.
Pobij, otmi, protjeraj, porobi.

Ukrajincima je ovo više od rata.
To je jedan široki odbranbeni front za slobodu.
Cijela nacija je uključena. To je pitanje opstanka.

Problem je što će se i rusi vremenom prilagoditi.
Napraviće oni i od mladih burjata dron operatere.

Sa sruge strane je dobro što su im u vrhu komandnog kadra također krkani i staromodni sovjetski oficiri pa će to ići sporo.

Zato je ključ pobjede u onome ko brže usvoji nove tehnike ratovanja.
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#152653 Re: Ukrajina

Post by DebelinJoe »

Bernardinac wrote: 23/03/2023 02:07 @geralt
To je istina.
Prosječni ruski vojnik u Ukrajini je neobrazovani krkan.
Sirovi ljudi iz raznih vukojebina koji se nikad nisu sreli ni sa veš mašinom a kamo li sa džojstikom i kompom.

Kod ukrajinaca viđamo drugačije profile vojnika jer imaju veliku prednost što brane svoj život i slobodu u svojoj kući.

Rusi su klasični agresori i vode osvajački rat.
Pobij, otmi, protjeraj, porobi.

Ukrajincima je ovo više od rata.
To je jedan široki odbranbeni front za slobodu.
Cijela nacija je uključena. To je pitanje opstanka.

Problem je što će se i rusi vremenom prilagoditi.
Napraviće oni i od mladih burjata dron operatere.

Sa sruge strane je dobro što su im u vrhu komandnog kadra također krkani i staromodni sovjetski oficiri pa će to ići sporo.

Zato je ključ pobjede u onome ko brže usvoji nove tehnike ratovanja.

Nestat će Burjata za ratovanje do tada..
zigzag
Posts: 5724
Joined: 18/04/2014 11:26

#152654 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Neće. Ima rusa stočeterest miliona. Svi će oni dati život za putina.
sumirprimus
Posts: 81342
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152655 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Jutro,roblie na stesrce, dje su kaje nasi sateliti :lol:
sumirprimus
Posts: 81342
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152656 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

drug_profi wrote: 22/03/2023 22:12
sumirprimus wrote: 22/03/2023 22:04 Nije ovo hirurgija, hirurgija je zasijecanje do u zdravo tkivo , ovo je vise biohemija.endorfinske faze
Pa mislim eksplicitne scene. Golo meso, krvarece. Hirurg to gleda kao ljudsko bice. Nije dehumanizacija kad on sjecka kadavera, pa onda poslije zivog pacijenta.
I sta ces ako ti se desi da nekad moras pruziti prvu pomoc nekome ko je stradao u nesreci, kome je masina okinula ruku, ili sl? Vristati i povracati?
Zato svako od nas mora prihvati i krv i rane kao normalnu stvar, jer TO JESTE NORMALNA STVAR. Nismo evoluirali pod staklenim zvonom vec u nasilju i pokolju svakodnevnom. Generacijama. Eonima.
Danasnje drustvo nas je ucinilo pahuljicama. Ucinite nesto dobro za sebe i gledajte mrtve ljude, otkinute ekstremitete, leseve i trulez.
Jer to smo mi. To je nasa historija, sadasnjost i buducnost.
I ja mislim na te scene. Dakle nismo hirurzi nego gledatelji, nego ko gleda te klipove nasilnih suncokretisanja i to je vise stvar biohemije. Dakle nijemstvar hoces li prihvatiti krv nego gledanje stradanja neprijatelja. I za to nismo mi krivi nego sve ono sto se proslo od devedesetih . Zato i kazem endorfinske faze. Dodao bih jos i serotonin i dopamin. Ko shvatio razumjece.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#152657 Re: Ukrajina

Post by Dope_Man »

Handbanana wrote: 23/03/2023 01:43 U neku ruku i drago mi je - umjesto ljudske mesnice ratovace fabrike dronova. Dronovi i artiljerija te bespilotni avioni sto mogu ponijeti teske bombe, to ce biti rat.
Dronovi su samo sredstvo. Na kraju dana cilj rata je uvijek da rugu stranu natjeras na nesto tako sto ces joj zadati veliki udarac na populaciju, tako da nebitno sta ce biti sredstvo, cilj ce uvijek biti ubiti dovoljno ljudi na drugoj strani da odluce da se predaju.
Dimu1927
Posts: 3974
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#152658 Re: Ukrajina

Post by Dimu1927 »

Crvene_brigade wrote: 22/03/2023 20:33 Heroj, ljudina, Predsjednik... Slava Ukrajini!

dvojnik, kepec je nizi, toliko je kepec nizak da nisu ni blizu niskog dvojnika mogli naci pa je ovako ofirno... :skoljka:
drug_profi wrote: 22/03/2023 21:22 Video iz Ruskog rova. Teror dronova.
Grafic

Spoiler
Show
ovo mala posjekotina, nista mu, pita se neki dan onaj pocetnik kako ove granata iz dronova nemaju efekta
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4218
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#152659 Re: Ukrajina

Post by skrbavi-admin »

:lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:

treba biti glup pa otic u transe i mislit da si siguran dok bacaju bombice iz zraka :-)
User avatar
istra_hr
Posts: 1502
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#152660 Re: Ukrajina

Post by istra_hr »

:lol: ...rana je "sterilizirana" prljavim rukama, zemljom i prasinom
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#152661 Re: Ukrajina

Post by laserShow »

Nazalost i rusi bacaju na identican nacin boNbe iz zraka. Sada u kojoj mjeri, iskreno nisam gledao, ne da mi se, ali da ima identicnih snimaka, nazalost ima.
User avatar
Čitalac
Posts: 5687
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#152662 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Za oporavak i obnovu Ukrajine biće potrebno najmanje 400 milijardi dolara.
Svjetska banka povećala je procjenu potreba Ukrajine za fondovima za oporavak i obnovu na najmanje 411 milijardi dolara, prenosi Bloomberg pozivajući se na izračune Svjetske banke temeljene na gubicima nastalima tijekom prve godine velikog rata. Procjena SB-a također je pokazala da je invazija gurnula 7,1 milijuna ljudi u siromaštvo i unazadila 15 godina napretka u razvoju.
Svjetska banka je u rujnu prošle godine napravila prvu prognozu od 349 milijardi dolara, temeljenu na gubicima u prva tri mjeseca rata. Prema Svjetskoj banci, gubici nisu porasli onoliko koliko se moglo očekivati nakon prva tri mjeseca, zbog nekoliko faktora: najveći intenzitet neprijateljstava ostaje ograničen na područja koja su već pretrpjela značajna oštećenja, neke od potreba zemlje već je zadovoljila vlada uz međunarodnu potporu, a vlada je pokazala sposobnost da održava nesmetano pružanje osnovnih usluga.
zigzag
Posts: 5724
Joined: 18/04/2014 11:26

#152663 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

laserShow wrote: 23/03/2023 09:42 Nazalost i rusi bacaju na identican nacin boNbe iz zraka. Sada u kojoj mjeri, iskreno nisam gledao, ne da mi se, ali da ima identicnih snimaka, nazalost ima.
3. brigada koja je u odbrani Bahmuta koristi one elektronske protivdron "puške". Svi se moraju snalaziti.
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#152664 Re: Ukrajina

Post by arman1 »

Bernardinac wrote: 23/03/2023 00:58 Ovaj rat dronovima je pakao.
Sve je izglednije da se rusi i kinezi zbližavaju u svakom pogledu pa je za očekivati da Kina rusima dadne sve iz svog proizvodnog kapaciteta dronova.

Ako su dali ukrajincima, također mogu i rusima?

Ne moraju im davati rakete, granate i klasično oružje ali im mogu pomoći da sami proizvode hiljade jeftinih dronova ili kupuju komponente pa ih sami sastavljaju.

Tada će ovaj pakao koji prolaze ruski vojnici i koji gledamo vrlo brzo mogao snaći i ukrajince.

Znam da i rusi imaju ove ubojite igračke ali čini mi se da ih ne koriste u broju kao ukrajinci?

Vidjeli smo neke zapadne sisteme kojima se mogu boriti protiv rojeva malih dronova pa se nadam da će i to prevagnuti na stranu Ukrajine.

Ako dođe do toga da ukrajinci pokrenu ofanzivu sa hiljadama dronova kao što smo čitali, UA mora imati spreman odgovor na isti ili sličan potez rusa u budućnosti.

U ovom ratu je ključna inovativnost i brzina usvajanja novih načina modernog ratovanja.
Mislim da su ukrajinci ispred rusa što se tiče toga i ako hoće pobjediti moraju zadržati tu svoju open-minded vrlinu.

Kao što smo mi stariji u JNA imali atomski zdesna i lijeva tako će se obuka danas u ratovanju morati prilahoditi od napada dronova.

Rovovi, zemunice i sva infrastruktura zaštite vojnika će se morati mjenjati.
Taktika preživljavanja od napada lebdećih dronova koji djeluju slobodnim padom granate, bombe i sl. mora se uvesti u redovnu obuku.
U današnjim rovovima napad dronom je zamka za vojnika.
Taktika "merkat" će postati osnovno pravilo vojnika na frontu.

https://youtu.be/_IWoFP7sHNg
Imam u familiji rusa i mogu reći da im je količina Vodke koju piju ostavila genetske predispozicije za idiotluk. Navijam za dan kad će ih Ukrajinci istjerati sa svog. Što veći gubtci i gadniji poraz rusa to bolje i za nas. Mada ne smijemo se nikad do kraja opustiti i nekom vjerovati.
Za ove igračke kojima ubiše ruse postoji aktivna i pasivna zaštita. Na GP se može naći program koji radi kao optički senzor pokreta i obični mobite sa jačom kamerom postaje neka verzija radara koji bez problema otrkiva ove igačke. Najobičnija najlonska mreža za vanjsko postavljanje stiropora zaustavlja ove bombe u slobodnom padu, možda ne 100% ali preko 85%. Ali treba imati sivu materiju, a orci je nemaju.
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#152665 Re: Ukrajina

Post by statixx »

Nakon pojacanja kod Bakhmuta, orci gube zamah. Sad ce ici na Avdiivku po svaku cijenu.
Gvozdeni1
Posts: 115
Joined: 09/01/2023 01:19

#152666 Re: Ukrajina

Post by Gvozdeni1 »

Bernardinac wrote: 23/03/2023 00:58 Ovaj rat dronovima je pakao.
Sve je izglednije da se rusi i kinezi zbližavaju u svakom pogledu pa je za očekivati da Kina rusima dadne sve iz svog proizvodnog kapaciteta dronova.

Ako su dali ukrajincima, također mogu i rusima?

Ne moraju im davati rakete, granate i klasično oružje ali im mogu pomoći da sami proizvode hiljade jeftinih dronova ili kupuju komponente pa ih sami sastavljaju.

Tada će ovaj pakao koji prolaze ruski vojnici i koji gledamo vrlo brzo mogao snaći i ukrajince.

Znam da i rusi imaju ove ubojite igračke ali čini mi se da ih ne koriste u broju kao ukrajinci?

Vidjeli smo neke zapadne sisteme kojima se mogu boriti protiv rojeva malih dronova pa se nadam da će i to prevagnuti na stranu Ukrajine.

Ako dođe do toga da ukrajinci pokrenu ofanzivu sa hiljadama dronova kao što smo čitali, UA mora imati spreman odgovor na isti ili sličan potez rusa u budućnosti.

U ovom ratu je ključna inovativnost i brzina usvajanja novih načina modernog ratovanja.
Mislim da su ukrajinci ispred rusa što se tiče toga i ako hoće pobjediti moraju zadržati tu svoju open-minded vrlinu.

Kao što smo mi stariji u JNA imali atomski zdesna i lijeva tako će se obuka danas u ratovanju morati prilahoditi od napada dronova.

Rovovi, zemunice i sva infrastruktura zaštite vojnika će se morati mjenjati.
Taktika preživljavanja od napada lebdećih dronova koji djeluju slobodnim padom granate, bombe i sl. mora se uvesti u redovnu obuku.
U današnjim rovovima napad dronom je zamka za vojnika.
Taktika "merkat" će postati osnovno pravilo vojnika na frontu.

https://youtu.be/_IWoFP7sHNg
Prije su koristili manje ali recimo protekla 2 mjeseca svaki dan je na ruskim telegram kanalima bar 7,8 a nekada i po 10ak snimaka identicnih kao i na ukrajinskoj strani.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11522
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#152667 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

laserShow wrote: 23/03/2023 09:42 Nazalost i rusi bacaju na identican nacin boNbe iz zraka. Sada u kojoj mjeri, iskreno nisam gledao, ne da mi se, ali da ima identicnih snimaka, nazalost ima.
to ne umanjuje uzitak gledanja razjebanih rusista
Škobo Habu
Posts: 9005
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#152668 Re: Ukrajina

Post by Škobo Habu »

laserShow wrote: 23/03/2023 09:42 Nazalost i rusi bacaju na identican nacin boNbe iz zraka. Sada u kojoj mjeri, iskreno nisam gledao, ne da mi se, ali da ima identicnih snimaka, nazalost ima.
Svakako da ima. Postoji nekakav indonezijski YouTube kanal koji forsira rusku stranu. Konstantno objavljuju identične snimke dronovima, zarobljenih ukrajinskih vojnika, uništene tehnike. Pogotovo vole da prate Kadirovce. Ne znam odkud takva vrsta fascinacije Rusima u Indoneziji?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4218
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#152669 Re: Ukrajina

Post by skrbavi-admin »

Škobo Habu wrote: 23/03/2023 10:34 nekakav indonezijski YouTube kanal koji forsira rusku stranu. Konstantno objavljuju identične snimke dronovima, zarobljenih ukrajinskih vojnika, uništene tehnike.
+1 non stop mi predlaze nova videa.... :oops:
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#152670 Re: Ukrajina

Post by PaulTracy »

Image

"Raspadom Sovjetskog Saveza proces nije okončan, okončan će biti onda kada se raspadne Ruska Federacija. A Ukrajina je sredstvo kojim se to nastoji postići" 😎
Last edited by PaulTracy on 23/03/2023 12:30, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81342
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152671 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

koga libo sta rusi bacaju i sta rade. hormone srece i zadovoljstva pojacavaju na max samo ork suncokreti u svim mogucim agregatnim stanjima ,visinskim skokovima, pa i kreativnim nacinima zavlacenja u misje rupe dok ih droniraju ili suncokretisu, ovisno od slucaj do slucaja.
sumirprimus
Posts: 81342
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152672 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


uto ime nisu dugo kmecali... steta ne vidimo detalje...
nema spojlera za vas ovaj put :chmoljava:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#152673 Re: Ukrajina

Post by jednonogi_Jack »

madner wrote: 22/03/2023 15:22
sumirprimus wrote: 22/03/2023 15:17

evo imas gore statistiku neko je postavio,recimo dnevno gube 10... od toga vecinu gubitaka su 72,62.. pokoji 80ka i 90 rijetko. jer ih i ma zntno manje..
takoce biti za koij dan i sa ovim 55ama vjerovano.
Gube oko 120 tenkova mjesecno tokom ofanzive. Proizvodni kapaciteti su u najboljem slucaju oko 500 tenkova, tako da im fali oko 1000 tenkova koje moraju izvuci sa skladista. Kada i da li mogu dici proizvodnju je pitanje, Kinezi su tu najveci upitnik. Ocito je da im ekonomski pomazu, sljedeci nivo je podrska za proizvodnju oruzja. Time se nece direktno ukljuciti a Rusima je to bolje nego uvoziti.
Samo Kina nema nista od toga.
Vidiš da ne znaš.
Medvedev kaže 1500 godišnje. 8-)
On je rekao i da bi ruska vojna industrija ove godine trebalo da proizvede 1.500 tenkova. "Naši neprijatelji su vjerovali da će se naša industrija ugušiti, kao, da ćemo izgubiti sve - ovo su njihovi beskrajni razgovori: "Nestalo im je granata, ponestalo im je tenkova, ponestalo im je projektila" i tako dalje. 1500 tenkova ove godine“, rekao je.
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023 ... /index.amp
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#152674 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

On je rekao i da bi ruska vojna industrija ove godine trebalo da proizvede 1.500 tenkova.
Kljucna rijec "trebalo bi"... Koja ama bas nista ne govori o realnosti ispunjenja "trebanja"...

Trebalo bi mi 3 miliona EUR da rijesim sve svoje potrosacke zelje... U realnosti, kada kapne plata od 700 ili vise EURa, juhuhu... :evil:

Dakle mogao je pjano Medjed slobodno i podebljati izjavu sa:"Ruska vojna industrija ove godine treba da proizvede 11.550 tenkova."...
swanfilter
Posts: 7831
Joined: 06/06/2008 18:52

#152675 Re: Ukrajina

Post by swanfilter »

istra_hr wrote: 23/03/2023 09:39 :lol: ...rana je "sterilizirana" prljavim rukama, zemljom i prasinom
I ja gledam kako mu ruke gura do lakta ....
Post Reply