Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151976 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



treninzi i obuke su gotove. posade su vec kuci, tančici su dopremljeni ili su u putu. vazdsih trepti kao da nebo gori, oluja se sprema"! :izet:
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151977 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

pici wrote: 20/03/2023 09:42
sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:39 ne sumnjam pici, i znam i taj dio price o muslimanima na ukr strani, i krimskim tatrima, samo kazem neobican rat za obicno standarne vjerske podjele.
u tom i veca vrijednost ukrajinskog fronta i borbe za slobodu ak se razumijemo. jer realno ovo nije vjerski rat, nego cista agresija.
Naravno pa nisu ih vanzemaljci napali vec susjedna "bratska" drzava rusija i sto je najzaljivije, ne priznaju ih kao naciju vec kao prisrbice, tj maloruse.To je cisti fasizam i nacizam.
isto ko kod nas cetnici, a ako pogledas realno, donbas je zadnih godina upravo to. sve ono sto oni prigovaraju ukrima oni su radili sve ove godine. pa donjeck je pandan banjaluci u cemu je razlika? osim u trajanju horora za nerusko stanovnistvo donbasa .
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151978 Re: Ukrajina

Post by pici »

Neke procjene su da bi ofanziva mogla krenuti polovinom aprila.Rusi sprovode mobilizaciju da bi to mogli zaustaviti.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151979 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

...
odlican bub, nazalost dobar dio kolone se izvukao...steta... bilo.
Last edited by sumirprimus on 20/03/2023 10:06, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151980 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

pici wrote: 20/03/2023 09:47 Neke procjene su da bi ofanziva mogla krenuti polovinom aprila.Rusi sprovode mobilizaciju da bi to mogli zaustaviti.
kuhar kaze u zadnjem klipu da misli da imaju par hefti i da se moraju spremit i sklonit u stranu sve razmirice.. tjt
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151981 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



jos malo ork wagner rasula juzno od bahmuta, necim su ih dobro rokali..
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151982 Re: Ukrajina

Post by pici »

sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:46
pici wrote: 20/03/2023 09:42

Naravno pa nisu ih vanzemaljci napali vec susjedna "bratska" drzava rusija i sto je najzaljivije, ne priznaju ih kao naciju vec kao prisrbice, tj maloruse.To je cisti fasizam i nacizam.
isto ko kod nas cetnici, a ako pogledas realno, donbas je zadnih godina upravo to. sve ono sto oni prigovaraju ukrima oni su radili sve ove godine. pa donjeck je pandan banjaluci u cemu je razlika? osim u trajanju horora za nerusko stanovnistvo donbasa .
Davno je bilo pisano da je rat u BiH i raspad jugoslavije samo manji poligon za desavanja u SSSR-u i sadasnjim drzavama.Ratovi na kavkazu, Moldavija, Gruzija, Čečenija, evo sad Ukrajina sutra neka druga drzava.Nije Kadijevic isao 91 u Moskvu po pilav nego da dobije instrukcije kako i sta treba.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151983 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



lijepo ih i ukrajinci smejstise uz bok milosevicu i gadafiju, znaju i ukri koliko je sati sto se tice i nasih agresora... :bih:
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151984 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

pici wrote: 20/03/2023 09:52
sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:46

isto ko kod nas cetnici, a ako pogledas realno, donbas je zadnih godina upravo to. sve ono sto oni prigovaraju ukrima oni su radili sve ove godine. pa donjeck je pandan banjaluci u cemu je razlika? osim u trajanju horora za nerusko stanovnistvo donbasa .
Davno je bilo pisano da je rat u BiH i raspad jugoslavije samo manji poligon za desavanja u SSSR-u i sadasnjim drzavama.Ratovi na kavkazu, Moldavija, Gruzija, Čečenija, evo sad Ukrajina sutra neka druga drzava.Nije Kadijevic isao 91 u Moskvu po pilav nego da dobije instrukcije kako i sta treba.
da, da generalna proba, pa nisu rusi dzaba siljili srbima kroz un rezolucije, embarga i svu ostalu pdrsku i tad prije putina.
doduse izdali su ih na kosovu u odsutnom trenutku a vala nisu se proslavili ni nakon zasluzenog bombarodvanja u milosrdnom andjelu 99te , pa ni 95te. i tas su mudro sutili i pustili ih niz vodu hehe
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151985 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



bub, radili su neke poslove u rusiji, sad ih vise nema. zamjene ce umjesto na posao na front, i tako u treci krug ili koji vec po redu, jesul sad trecepozivci il su cetvrtopozivci, jebte led, zamisli da su ruje tek u ratu kako bi im islo, ovako jos se igraju i imju ljudi napretek ja ja :evil: :lol:
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151986 Re: Ukrajina

Post by pici »

sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:48
pici wrote: 20/03/2023 09:47 Neke procjene su da bi ofanziva mogla krenuti polovinom aprila.Rusi sprovode mobilizaciju da bi to mogli zaustaviti.
kuhar kaze u zadnjem klipu da misli da imaju par hefti i da se moraju spremit i sklonit u stranu sve razmirice.. tjt
Ne znam dali ce imati odgovor rusi na NATO obucene Ukrajince i njihovo oruzije, mislim da nece.U najgorem scenariju po ruse izgubit ce jug i sjeverni dio luganjska.U najboljem koristice strateske bombardere sa masovnim bombardovanjem kosto su amerikanci to radili u vjetnamu.Kako god bit ce mnogo mrtvih al ce rusi izgubiti i povuci se iz ukrajine.Jel ovu godinu il neku drugu, uglavnom povuce se.Jedino sto mogu isposlovati to je da imaju bazu u sevastopolju i da ukrajina ne udje u NATO.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151987 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

pici wrote: 20/03/2023 09:58
sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:48

kuhar kaze u zadnjem klipu da misli da imaju par hefti i da se moraju spremit i sklonit u stranu sve razmirice.. tjt
Ne znam dali ce imati odgovor rusi na NATO obucene Ukrajince i njihovo oruzije, mislim da nece.U najgorem scenariju po ruse izgubit ce jug i sjeverni dio luganjska.U najboljem koristice strateske bombardere sa masovnim bombardovanjem kosto su amerikanci to radili u vjetnamu.Kako god bit ce mnogo mrtvih al ce rusi izgubiti i povuci se iz ukrajine.Jel ovu godinu il neku drugu, uglavnom povuce se.Jedino sto mogu isposlovati to je da imaju bazu u sevastopolju i da ukrajina ne udje u NATO.

i slicno...
kakvi to, mogu ovako bacit po 20 30 khova il sta im je jos ostalo i tjt...
vjeurejm da bi gubici u rv bili strahoviti i iskreno vlio bih to vidjeti :evil: :izet:
zigzag
Posts: 5729
Joined: 18/04/2014 11:26

#151988 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

pici wrote: 20/03/2023 09:58
sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:48

kuhar kaze u zadnjem klipu da misli da imaju par hefti i da se moraju spremit i sklonit u stranu sve razmirice.. tjt
Ne znam dali ce imati odgovor rusi na NATO obucene Ukrajince i njihovo oruzije, mislim da nece.U najgorem scenariju po ruse izgubit ce jug i sjeverni dio luganjska.U najboljem koristice strateske bombardere sa masovnim bombardovanjem kosto su amerikanci to radili u vjetnamu.Kako god bit ce mnogo mrtvih al ce rusi izgubiti i povuci se iz ukrajine.Jel ovu godinu il neku drugu, uglavnom povuce se.Jedino sto mogu isposlovati to je da imaju bazu u sevastopolju i da ukrajina ne udje u NATO.
Jedino što mogu isposlovati da Krim ostane demilitarizovana zona. Ništa ispod toga. Sad je kasno.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151989 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



yampolivka ima zapadno od kremine.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#151990 Re: Ukrajina

Post by Bobi »

sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:47

odlican bub, nazalost dobar dio kolone se izvukao...steta...
Bilo jučer :D, imaš neopravdani izostanak, roštiljaš na weekendici a mi ovdje ratujemo :D.
Gvozdeni1
Posts: 115
Joined: 09/01/2023 01:19

#151991 Re: Ukrajina

Post by Gvozdeni1 »

sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:14
Gvozdeni1 wrote: 20/03/2023 08:29
Kako mislis opet bi najgore prosli? Po cemu je to srpska strana lose prosla? Dobila pola BiH. Uz to ponajbolje komade:Posavinu, Semberiju i Lijevce. Izgubili smo Krajinu ali to je bila cjena za RS.

U nekom novom sukobu ni jedna strana ne bi imala ni snage ni motivacije za neke vece udarce da 450 Putina dodje i otvori front.
Tako da, bez neke velike brige nece do toga doci.
A s obzirom da nam sav uticaj dolazi sa zapada jedino ako amerima bude u cilju da zaratimo zaratit cemo. Rusi nemaju i nisu nikada ni imali dovoljno jak uticaj kod nas.
U Srbiji su ga izgubili jos u proslom vijeku a kod nas ga nikad nisu ni imali. Tako da bez brige
vidi inace ne volim nikakvu komunikacju sa neprijateljskim vojnicima, ali pravim izuzetak jer si strasno drzak i bezobrazan.
ako vama na obraz i vjekovnu necast nije to da slavite genocidnu tvorevinu kao uspjeh, mi nemamo nikad i ni o cemu pricat vise. ne znam i kji krac ovde dodjete? sta ti imas ovde s nama komunicirat al ozbiljno, evo ja recimo ne idem na vaes portale ne interesujete me, ne zelim da vas citam jer odma mi pritisak skoci, samo prijezir i ignor, fuj.
i da dobro ti je reko profi, niste vi svjesni svoje nesvijesti u svoj svojoj oholosti zlu i bahatosti. nemate vi sta nama govorit o brigama vise vasa se ne pika, nit se pitate. proslo je vase, samo je bahatost nicim ptkovana ostala al neka.nije ni to lose :wink:
i nemoj mi odgovarat ne interesuje me tvoje misljenje, trajni prekid komunikacje, idi dodjaovla odakle si idosao. n zelim nikkav kontakt s tobom pa ni svadju. šic. u preventivne svrhe sibam foe i lijevo i desno.
Slava UKRJAINI, SLOBODA bOSNI I HERCEGOVINI, jedinstvenoj gradjanskoj bez entiteta abd kad tad!
Nisi sposoban razumuti sta se kaze ili ne zelis?
Rekao sam da smo dobro prosli i da smo mogli proci mnogo gore.
Ali ne, nije se u stanju procitati 2x i shvatit sta se reklo. Pozdrav
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151992 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

zigzag wrote: 20/03/2023 10:02
pici wrote: 20/03/2023 09:58

Ne znam dali ce imati odgovor rusi na NATO obucene Ukrajince i njihovo oruzije, mislim da nece.U najgorem scenariju po ruse izgubit ce jug i sjeverni dio luganjska.U najboljem koristice strateske bombardere sa masovnim bombardovanjem kosto su amerikanci to radili u vjetnamu.Kako god bit ce mnogo mrtvih al ce rusi izgubiti i povuci se iz ukrajine.Jel ovu godinu il neku drugu, uglavnom povuce se.Jedino sto mogu isposlovati to je da imaju bazu u sevastopolju i da ukrajina ne udje u NATO.
Jedino što mogu isposlovati da Krim ostane demilitarizovana zona. Ništa ispod toga. Sad je kasno.
sto bi ukri demilitarizovali krim kad ga oslobode? kraj crnomorske flote i problema u crnom moru, ukri imaju pravo na ratnu mornaricu na svom teritoriju kao i vojnebaze za svaki slucaj. nikad se sa ovim barbarima ne zna..
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151993 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Bobi wrote: 20/03/2023 10:03
sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:47

odlican bub, nazalost dobar dio kolone se izvukao...steta...
Bilo jučer :D, imaš neopravdani izostanak, roštiljaš na weekendici a mi ovdje ratujemo :D.
jao ja se izvinjAJEm... sve tacno samo brez rostilja:chmoljava:
brisem
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151994 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



ne tak ne tak welkom tu jukrejn, fk ju putin, rašns, suka... :izet:
idemooo deri ruske barbare.... goni sve do nije drina sta je kod rostova? don jel do dona, :lol:
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151995 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



samo da podsjetim srbija jos nije uvela sankcije rusiji.
srbija i rs nas koce da otvoreno pomazemo ukrajni. namjerno podrivaju i namjensku industriju. nije ni cudo s obzorm da su im najverjniji euro saveznici posle bjelorusije. agresor uz agreosra :oops:
Slava UKRAJINI :bih: samo svim srcem i otvoreno navijacki uz ukre, pa neka je raspad svega. ko ih jbe nek se ljute.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151996 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

malo bubova na ork glave,svičblejd 300.. :izet:
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151997 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



generalnu pobu za ovakav stepen gnusnog laganja su imali balkanski orci kd nas, fuj sto bi rekli braca ukri suka idi na huj fuj pu :oops:
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#151998 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



jarane njihova agresija u siriji sluzice im ko sulejmanijeva kletva :lol: :oops:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8234
Joined: 25/05/2013 23:49

#151999 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

pici wrote: 20/03/2023 09:58
sumirprimus wrote: 20/03/2023 09:48

kuhar kaze u zadnjem klipu da misli da imaju par hefti i da se moraju spremit i sklonit u stranu sve razmirice.. tjt
Ne znam dali ce imati odgovor rusi na NATO obucene Ukrajince i njihovo oruzije, mislim da nece.U najgorem scenariju po ruse izgubit ce jug i sjeverni dio luganjska.U najboljem koristice strateske bombardere sa masovnim bombardovanjem kosto su amerikanci to radili u vjetnamu.Kako god bit ce mnogo mrtvih al ce rusi izgubiti i povuci se iz ukrajine.Jel ovu godinu il neku drugu, uglavnom povuce se.Jedino sto mogu isposlovati to je da imaju bazu u sevastopolju i da ukrajina ne udje u NATO.
Ja nazalost nisam toliko optimistican. Ukrajinci najavljuju ofanzivu krajem ove sedmice, vec su imali par izvidjacki napada oko Zaporozja i nakon te ofanzive cemo vise znati. Rusi su se ukopali i to nece biti lagano probiti. Dobra vijest je sto su se ukopali samo po glavnim putevima. Sporedni putevi nisu toliko zasticeni a ukrajinci su dobili dosta laganih australijskih oklopnjaka koji mogu prenositi 10 vojnika, njihovo oruzje i hranu do 100km dnevno. Mogu ici i po njivama kad ovo blato prodje. To znaci da jednom kada probiju (ako probiju) onda mogu proci duboko u pozadinu sa svom potrebnom logistikom za par dana i tamo napraviti dar mar kao sto su to uradili u Harkovu jesenas. Eh sad, tu ima jedno veliko AKO. Ako uspiju probiti rusku odbranu.

Uspjeli su zaustaviti ruski napad nebrojeno mnogo puta do sada. Vuhledar nije pao, Bahmut nije pao za divno cudo. Ja sam na forumu jos u januaru pisao da je gdje je tu je. Al ipak nije pao. Dakle, Ukrajina kao cjelina vjerovatno nece pasti. Pitanje je koliko mogu istjerati agresore. Odgovor na to pitanje bi se mogao poceti nazirati nakon ove proljecne ofanzive. Kao sto rekoh, imaju dobre oklopnjake da udju duboko u teritoriju pod ruskom kontrolom i onda pocnu pritiskati po bokovima i dovoditi ruse u okruzenje. Na ruku im ide i slaba ruska logistika te lagano crpljenje resursa iz Rusije. Oni imaju jos dosta para ali se kamara lagano topi. To je kao da izgubis posao a moras i dalje nastaviti placati kredit i racune. Imas nesto ustedjeve ali ona se crpi pomalo.

Ja licno ocekujem da ce ukri najprije probiti kod Zaporozja i krenuti prema Mariupolju da presjeku teritoriju na dva dijela. TIme ce juzni dio biti dodatno izlozen jer ce prestati i kopneni dio logistike. RUsi vec sada ne mogu koristiti zeljeznicu prema Krimu jer je u dometu himarsa, a ako ih ovdje probiju i dodju do Tokmaka, pada i kopneni prevoz i stanje na jugu postaje jos teze za ruse. Preostaje im samo transport brodovima. Naravno, i to je dobra alternativa ali ona kosta mnogo vise nego voz. To ce uciniti samo da brze ekonomski propadnu.

No sta ako ukri ne uspiju probiti nigdje. Rusi jesu budale u napadu, ali u odbrani su i te kako dobri. Ja se uzdam u to da ce ukri dobiti dobre obavjestajne podatke koji ce im omoguciti da probiju bilo gdje. Licno mislim da ce probiti kod Zaporozja prema Vuhledaru negdje na toj dionici, mada potajno ocekujem da probiju iznad Bahmuta i ociste sve do istocne granice sa rusijom te time usput vrate i sav ovaj ruski uspjeh u zadnjih par mjeseci. To bi bio veliki samar i Wagnerovcima i napravilo bi dosta meteza unutar ruskih redova. Sve one silne hiljade poginulih vojnika bi bili ni za sta.

Kao sto rekoh, hajde da vidimo sta nam nosi ova sedmica i kako ce se stvari razvijati krajem Marta pocetkom Aprila.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#152000 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

zigzag wrote: 20/03/2023 10:02
pici wrote: 20/03/2023 09:58

Ne znam dali ce imati odgovor rusi na NATO obucene Ukrajince i njihovo oruzije, mislim da nece.U najgorem scenariju po ruse izgubit ce jug i sjeverni dio luganjska.U najboljem koristice strateske bombardere sa masovnim bombardovanjem kosto su amerikanci to radili u vjetnamu.Kako god bit ce mnogo mrtvih al ce rusi izgubiti i povuci se iz ukrajine.Jel ovu godinu il neku drugu, uglavnom povuce se.Jedino sto mogu isposlovati to je da imaju bazu u sevastopolju i da ukrajina ne udje u NATO.
Jedino što mogu isposlovati da Krim ostane demilitarizovana zona. Ništa ispod toga. Sad je kasno.
I ja mislim da sto se Sevastopolja tice, moze biti samo podmornicka baza, nesto kao i Kosevski potok kod nas.

Samo to jos niko Rusima nije rekao, mora se nesto ostaviti i za mirovnu konferenciju nakon potopa. Takodjer, trenutno je nerealno pricati o tome jer su Rusi tamo cvrsto, pa bi bila prazna prica, ali kada budu naceti i preplivavali na mjestu mosta, bice realnije. Po ovome sto sada vidimo, dugorocno ja ne vidim kako bi RU dobila cak ni pravo na koristenje Sevastopolja na 30 god. ni za 1 mil. $ /m2... Zasto, kako ?

Pa recimo da ispaljene krstarece rakete sa mornarickih plovila po civilima nose odredjenu cijenu.
Post Reply