Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#97201 Re: Ukrajina

Post by Point. »

orbita12 wrote: 02/07/2022 17:28 Da li realna ova opcija napada Bjelorusije na Ukrajini , evo i poznati ukrajinski novinar ( ne mogu se sjetiti imena ) sad spominje da bi Bjelorusija mogla napasti Lviv da presjece dostavu zapadnog oružja
Meni to izgleda nemoguće jer po svemu vidjenom dosad bjeloruska vojska nema baš želju da to napravi i vjerovatno bi došlo do odbijanja naredbe barem od nekih generala
Šta će bolan taj jad, njih bi OS BiH poklopile za mjesec dana i ušli u Minsk. To bi otvorilo put da im se poljaci najebu mile matere a čisto sumnjam da bi njihova vojska ginula zbog hirova ludog predsjednika. Pa vidjeli smo na demonstracijama koliko je ljudi protiv njegovog režima.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8760
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#97202 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

orbita12 wrote: 02/07/2022 17:28 Da li realna ova opcija napada Bjelorusije na Ukrajini , evo i poznati ukrajinski novinar ( ne mogu se sjetiti imena ) sad spominje da bi Bjelorusija mogla napasti Lviv da presjece dostavu zapadnog oružja
Meni to izgleda nemoguće jer po svemu vidjenom dosad bjeloruska vojska nema baš želju da to napravi i vjerovatno bi došlo do odbijanja naredbe barem od nekih generala
Ima ih par koji su banovani ili se vise ne javljaju na temu koji su ocekivali tamo februaru da ce bjeloruski Đenerali da guraju na Lviv dok Rusi guraju na Kijev, ali od goFana se pita ne pravi. Bjeloruska vojska nije u stanju da izvodi maneverska operacije na nivu brigade cak ni na nivu bataljona, nisu u stanju da odrade vojnu vjezbu kako treba a kamoli da ratuju za njih su ove pobunjenicke brigdade DNR LNR NATO, pricao je Robert Baric o tome na pocetku rata u martu o tim komicnim manevrima i vjezbama Bjelorusa.. Pretpostavka je kad bi dobili naredbu da udju u Ukrajinu da bi se masovno predali Ukrajincima zajedno sa tehnikom.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#97203 Re: Ukrajina

Post by Mrvice_ba »

lajkujMe wrote: 02/07/2022 15:32 Ocekivano, kupovalo se vrijeme za povlacenje, sad kad su sve jedinice povucene odstupnice su se povukle takodjer

Steta uzeli ga orci bez borbe.

Sad je pitanje gdje je nova linija dokle su se povukli Ukrajinci
Zasta se kupovalo vrijeme?

Zar nije i mariupolj kupovo isto? Popasna? Sjeverodonjeck?

Sta cemo za tri mjeseca govoriti dnjepro kupuje vrijeme?

Za sedam dana treba očekivati jak udar na kramotorsk i slavjansk.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#97204 Re: Ukrajina

Post by mo-town »

orbita12 wrote: 02/07/2022 17:28 Da li realna ova opcija napada Bjelorusije na Ukrajini , evo i poznati ukrajinski novinar ( ne mogu se sjetiti imena ) sad spominje da bi Bjelorusija mogla napasti Lviv da presjece dostavu zapadnog oružja
Meni to izgleda nemoguće jer po svemu vidjenom dosad bjeloruska vojska nema baš želju da to napravi i vjerovatno bi došlo do odbijanja naredbe barem od nekih generala
Bjelorusija je saveznik Rusije u ovom ratu, slicno kako NATO podrzava Ukrajinu (logistika, koristenje teritorija itd.) Ulaz Bjelorusije otvoreno u rat i napad na Ukrajinu je velika eskalacija i moguce pocetak treceg svjetskog rata jer Poljska tj. NATO ne bi mirno gledali takav razvoj dogadjaja.
S druge strane, nisam opet siguran koliko je Lukasenko siguran u svoju vlast. Njega bez Putina ne bi bilo i zato ga tako groznicavo podrzava ali mislim ne toliko da bi rizikovao svoju vlasitu propast. Ako mu se vojska tj. narod pobuni, Rusija mozda nece biti u mogucnosti da ga direktno podrzi mada bi njegov pad tesko pogodio njihove planove u Ukrajini i ubrzao slom "specijalne vojne operacije" (grohotom).
orbita12
Posts: 477
Joined: 12/12/2019 19:23

#97205 Re: Ukrajina

Post by orbita12 »

SanskiBiser wrote: 02/07/2022 17:42
orbita12 wrote: 02/07/2022 17:28 Da li realna ova opcija napada Bjelorusije na Ukrajini , evo i poznati ukrajinski novinar ( ne mogu se sjetiti imena ) sad spominje da bi Bjelorusija mogla napasti Lviv da presjece dostavu zapadnog oružja
Meni to izgleda nemoguće jer po svemu vidjenom dosad bjeloruska vojska nema baš želju da to napravi i vjerovatno bi došlo do odbijanja naredbe barem od nekih generala
Ima ih par koji su banovani ili se vise ne javljaju na temu koji su ocekivali tamo februaru da ce bjeloruski Đenerali da guraju na Lviv dok Rusi guraju na Kijev, ali od goFana se pita ne pravi. Bjeloruska vojska nije u stanju da izvodi maneverska operacije na nivu brigade cak ni na nivu bataljona, nisu u stanju da odrade vojnu vjezbu kako treba a kamoli da ratuju za njih su ove pobunjenicke brigdade DNR LNR NATO, pricao je Robert Baric o tome na pocetku rata u martu o tim komicnim manevrima i vjezbama Bjelorusa.. Pretpostavka je kad bi dobili naredbu da udju u Ukrajinu da bi se masovno predali Ukrajincima zajedno sa tehnikom.
To je izjavio poznati novinar ne ja , ali stvarno ne vidim da bi se to moglo desiti , to bi već bilo samoubistvo , to meni više pokazuje očaj ruske strane
toska
Posts: 2986
Joined: 26/09/2016 14:08

#97206 Re: Ukrajina

Post by toska »



edit: vodi se diskusija o autentičnosti
Last edited by toska on 02/07/2022 17:59, edited 1 time in total.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#97207 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Mrvice_ba wrote: 02/07/2022 17:42
lajkujMe wrote: 02/07/2022 15:32 Ocekivano, kupovalo se vrijeme za povlacenje, sad kad su sve jedinice povucene odstupnice su se povukle takodjer

Steta uzeli ga orci bez borbe.

Sad je pitanje gdje je nova linija dokle su se povukli Ukrajinci
Zasta se kupovalo vrijeme?

Zar nije i mariupolj kupovo isto? Popasna? Sjeverodonjeck?

Sta cemo za tri mjeseca govoriti dnjepro kupuje vrijeme?

Za sedam dana treba očekivati jak udar na kramotorsk i slavjansk.
Da se nije kupilo vrijeme, taj udar bi bio prije 2 mjeseca. I Rusi bi udarali sa puno jacim snagama nego sad.

Mariupolj je spasio Zaporozje i vjerovatno Odesu.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#97208 Re: Ukrajina

Post by splinter »

orbita12 wrote: 02/07/2022 17:28 Da li realna ova opcija napada Bjelorusije na Ukrajini , evo i poznati ukrajinski novinar ( ne mogu se sjetiti imena ) sad spominje da bi Bjelorusija mogla napasti Lviv da presjece dostavu zapadnog oružja
Meni to izgleda nemoguće jer po svemu vidjenom dosad bjeloruska vojska nema baš želju da to napravi i vjerovatno bi došlo do odbijanja naredbe barem od nekih generala
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#97209 Re: Ukrajina

Post by madner »

Pricao sam o ovome prije mjesec. Kupilo se vrijeme ali je cijena bila previsoka jer je UA platila veci ceh od VRF.

Pogresna procjena, s tim da su jos i dobro prosli.

Najgore je sto sad i kod Harkova prijeti ofanziva, jedinice koje su prebacene su falile u Hersonu itd…
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#97210 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

treba ovo vise zagovnat u internacionalni rat, NATO trupe da udzu u UA, samo obiljezja da skinu i stave UA, kao u Spanjolskom gradzansko-internacionalnom ratu
Excel2
Posts: 1322
Joined: 03/10/2020 10:22

#97211 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

madner wrote: 02/07/2022 17:30
Excel2 wrote: 02/07/2022 09:54

Haj priznaj da su ti ovo izvori :D

https://eng.mil.ru/en/special_operation ... 174@egNews
https://srbin.info/en/svet/unistenje-uz ... -locirali/

Prijatelju, kad kazes najebala brigada, covjek bi rekao da tu niko ziv nije ostao. :D Pa ni Rusi ne tvrde da su brigade unistene, nego bataljoni i to recimo kod 10. kazu da je jedan od 4 unisten. Za ove druge tvrde da su 800 ljudi zarobili. Gdje si ti vidio klip sa 800 ljudi zarobljenih?

Iskreno, ja Rusima ne vjerujem, ali ti slobodno. Svaki njihov report zavrsava sa ovakvim izvjestajima.
Spoiler
Show
In total, 226 airplanes and 134 helicopters, 1,411 unmanned aerial vehicles, 353 anti-aircraft missile systems, 3,873 tanks and other armored combat vehicles, 699 combat vehicles equipped with multiple rocket-launching systems, 3,067 field artillery cannons and mortars, as well as 3,948 units of special military equipment have been destroyed during the special military operation.


Sve i da ovdje reportaju istinu, kad ovo na kraju procitam skontam da je to sve nerealno. Ono sto zelim reci je da prilikom povlacenja su neki najebali, neki su zarobljeni, ali to po meni nije nista presudno niti preveliko da bi se reklo da je lose uradjeno.

Madnere, ne budi senzacionalista pls. Znam da trebas hranu za svoj ego, ali ipak, imaj nivo.
Jah prvi put vidim ove linkove tvoje.

Jedinica koja ima 30% gubitaka za NATO je najebala, treba je izvuci i popuniti. Rusi i UA imaju nize standarde, tako da to moze biti i vise.

Unistiti cijelu jedinicu bez okruzenja je gotovo nemoguce, UA nije okruzena.

Tako da nema tu senzacije da moje strane, ljudi citaju sta im odgovara a ne sta pise.
Koliki su po tebi ukupni ruski gubici, u mrtvima i ranjenima?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#97212 Re: Ukrajina

Post by madner »

Izmedju 50 i 150 hiljada.
Excel2
Posts: 1322
Joined: 03/10/2020 10:22

#97213 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

madner wrote: 02/07/2022 18:16 Izmedju 50 i 150 hiljada.
Pa ima li onda ijedna njihova jedinica koje nije najebala po Nato ili bilo cijem standardu?
User avatar
studeni76
Posts: 5422
Joined: 03/06/2009 14:12

#97214 Re: Ukrajina

Post by studeni76 »

Mrvice_ba wrote: 02/07/2022 17:42
lajkujMe wrote: 02/07/2022 15:32 Ocekivano, kupovalo se vrijeme za povlacenje, sad kad su sve jedinice povucene odstupnice su se povukle takodjer

Steta uzeli ga orci bez borbe.

Sad je pitanje gdje je nova linija dokle su se povukli Ukrajinci
Zasta se kupovalo vrijeme?

Zar nije i mariupolj kupovo isto? Popasna? Sjeverodonjeck?

Sta cemo za tri mjeseca govoriti dnjepro kupuje vrijeme?

Za sedam dana treba očekivati jak udar na kramotorsk i slavjansk.
U tom smjeru i ide sve. Pa ce se za mjesec, kada orci razvale sve, povući opet nazad "jer se za porušen grad ne isplati boriti"! I tako do rijeke.
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#97215 Re: Ukrajina

Post by EME91 »

Jedina nada da Ukrajina spasi sve svoje teritorije jeste da Bjelorusija napravi gresku i udje u rat. Sigurno je sasvim da bi Poljska kao i Nato po principu skini obiljezje i ratuj, sprzila Bjeloruse u roku od 24-48 h.
To bi izazvalo revoluciju u samoj Bjelorusiji koja je vise nego ikad antiruska. Rusi bi morali skretati vojsku ka Bjelorusiji mjesto ka Ukrajini. Zato pomolimo se da Lukasenka napadne Ukrajinu.
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#97216 Re: Ukrajina

Post by EME91 »

studeni76 wrote: 02/07/2022 18:19
Mrvice_ba wrote: 02/07/2022 17:42
Zasta se kupovalo vrijeme?

Zar nije i mariupolj kupovo isto? Popasna? Sjeverodonjeck?

Sta cemo za tri mjeseca govoriti dnjepro kupuje vrijeme?

Za sedam dana treba očekivati jak udar na kramotorsk i slavjansk.
U tom smjeru i ide sve. Pa ce se za mjesec, kada orci razvale sve, povući opet nazad "jer se za porušen grad ne isplati boriti"! I tako do rijeke.
Pogledaj Barbarosu. Njemci napreduju prema Staljingradu duboko u 42 godini i pocetkom 43. Ovo je za Ukrajinu jos uvijek 41. Moze se ocekivati da Rusi napreduju i dalje, ali kakvi su im kapaciteti oporavka? Sad za sad nikakvi. Kad dodje vakat, kad vakat dodje vidjet ces oluju.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#97217 Re: Ukrajina

Post by madner »

Excel2 wrote: 02/07/2022 18:19
madner wrote: 02/07/2022 18:16 Izmedju 50 i 150 hiljada.
Pa ima li onda ijedna njihova jedinica koje nije najebala po Nato ili bilo cijem standardu?
To sto je UA dobila prve runde je super, ali nema nekog uticaja na Juli. Povukli su se sad na liniju Bakhmut, ako zaustave Ruse tu znaci da su jedinice ok. Ako se brzo i ta linija raspadne, nisu. Rusi ce pokrenuti tri vece operacije, bitno je samo da li UA ima ili nema snage sad da ih brani.
Excel2
Posts: 1322
Joined: 03/10/2020 10:22

#97218 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Analiza ti je na nivou "ako damo vise golova dobit cemo" :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#97219 Re: Ukrajina

Post by madner »

Analiza je na nivou da sam zakljucis kakve su gubitke imali braneci SD.

Harkov, Bakhmut su posljedice tih odluka.
Tj. bice.
A_A_AKCIJA
Posts: 5958
Joined: 16/11/2009 02:54

#97220 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

geralt wrote: 02/07/2022 17:57
Mrvice_ba wrote: 02/07/2022 17:42
Zasta se kupovalo vrijeme?

Zar nije i mariupolj kupovo isto? Popasna? Sjeverodonjeck?

Sta cemo za tri mjeseca govoriti dnjepro kupuje vrijeme?

Za sedam dana treba očekivati jak udar na kramotorsk i slavjansk.
Da se nije kupilo vrijeme, taj udar bi bio prije 2 mjeseca. I Rusi bi udarali sa puno jacim snagama nego sad.

Mariupolj je spasio Zaporozje i vjerovatno Odesu.
Kupovalo se vrijeme najprije za novo naoružanje. Za to je trebalo dosta vremena za obuku.

Ne možemo očekivati ozbiljnije ukrajinske kontre bez PVO i avijacije. MiGovi su stigli, možda bude i zapadnih mašina uskoro. NASAMS i Iris bi trebalo da odigraju ulogu uz avione u pokrivanju zone napredovanja .

I tada će morati biti jako brzi i neće smjeti raditi velike koncentracije jedinica, jer rusima ostaje taktička nuklearka kao jedina šansa. Mogu je isporučiti avionima, raketama ili Pionima. Ako Ukrajina uspostavi sve prije napada, smanjuje šansu da se i to desi. Smanjuje ali ne sprječava.
toska
Posts: 2986
Joined: 26/09/2016 14:08

#97221 Re: Ukrajina

Post by toska »

ložioničar, vijest od prije 10 min

User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#97222 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

ovo je uvertira za rat sa baltickim zemljama i poljskom moguce i da braca sa balkana pokrenu sranja
lagano se siri rat van ukrajine
rusi bi rekli - po planu
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#97223 Re: Ukrajina

Post by Ironmen »

lajkujMe wrote: 02/07/2022 15:32 Ocekivano, kupovalo se vrijeme za povlacenje, sad kad su sve jedinice povucene odstupnice su se povukle takodjer

Steta uzeli ga orci bez borbe.

Sad je pitanje gdje je nova linija dokle su se povukli Ukrajinci
Prije mjesec sam pisao da se Lisicansk ne moze braniti, napravili ste me budalom govorio sam da je bolje da se povuku na vrijeme proglasili ste me rusofilom, istocni front nije rat na twiteru niti raznim telegram grupama, rusi daju sve sto imaju da zavrse ovaj dzep, ovaj dzep im dodje kao sirova pobjeda koju ce plasirati javnosti kako su napokon oslobodili ruski svet od UA cizme.

Samo se nadam da nemaju vise snage i da ce oprema koju UA dobija od zapada biti dovoljno da ih prisili na ukopavanje i konacno pocetak nekih pregovora.

Razmjena civila od neki dan je neka dobra najava iza paravana da bi se moglo polako pristupiti stolu, jer sigurno da je bio neki kontakt, koliko god to i Zelenski i Putin forisirali na neki drugaciji svoj nacin pricom kako su pregovori daleko.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#97224 Re: Ukrajina

Post by Ironmen »

orbita12 wrote: 02/07/2022 17:28 Da li realna ova opcija napada Bjelorusije na Ukrajini , evo i poznati ukrajinski novinar ( ne mogu se sjetiti imena ) sad spominje da bi Bjelorusija mogla napasti Lviv da presjece dostavu zapadnog oružja
Meni to izgleda nemoguće jer po svemu vidjenom dosad bjeloruska vojska nema baš želju da to napravi i vjerovatno bi došlo do odbijanja naredbe barem od nekih generala
Meni to vise zvuci na razvlacenje i ulijevanje dodatne nesigurnosti Ukrajini da mogu ocekivati napad iz Bjelorusije.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#97225 Re: Ukrajina

Post by Ironmen »

Excel2 wrote: 02/07/2022 18:19
madner wrote: 02/07/2022 18:16 Izmedju 50 i 150 hiljada.
Pa ima li onda ijedna njihova jedinica koje nije najebala po Nato ili bilo cijem standardu?
Nema najebali su svi od Z do V preko O i X i oni tik tokeri ceceni gamad, ali mislis da je to Putina puno brige, iskoristava maksimalno bijedu iz Donbasa i Luganska, prema nekim procjenama sam grad Donjeck je izgubio preko 30% muskog stanovnistva, ako uzmemo u obzir da Donjeck ima 1,1 milon stanovnika brojka je ogromna.
Post Reply