Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27651 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

sumirprimus wrote: 18/01/2022 12:48 rece lik sa avatarom jos jednog agresora na nasim prostorima :-)
Svugdje vidite četnike, ustaše i balije. Pa, ne vrti se svijet oko nas, dapače :-)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#27652 Re: Ukrajina

Post by asurbanipal »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 12:47
HarTar wrote: 18/01/2022 12:45 Vala upropastiste ovako dobru temu za kvalitetnu diskusiju...
To je tako kada se planetarna stvar stavi u balkansku seosku perspektivu.

Poznavanje interesne logike velikih sila bitan je uslov opstanka “malih nacija”. Parcijalni interesi tih sila i arbitriranja, ojačani predrasudama i neznanjem, često su u istoriji Balkana bili važniji od sudbine njegovih stanovnika.
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27653 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

naravno da se ne vrti non stop no nekad se i zavrti.
da li je ovo agresija na ukrajinu ukoliko ruje krenu ponovo? evo da izuzmemo krim. opravdanje za donjeck nemaju, za gruziju i njene dijelove nemaju, za pretenzije na balticke zemlje nemaju.
nesto slicno ko kod nas, itekako lako povuc paralelu. plus podrzavaju otvoreno i javno dodika i svu politiku prema drzavi bih. meni je to 2 i 2. ko dan
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#27654 Re: Ukrajina

Post by l33t »

Nego šta nego je agresija. Sramota za čitav svijet da se ovakve stvari dešavaju.
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27655 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

ma fazon je da to kazu ovi podrzavatelji ruske vanjske politike. koja je diretkno vezana i uz nase probleme htjeli mi to ili ne.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#27656 Re: Ukrajina

Post by l33t »

To stoji mi smo od davnina "bargaining chip" a uzdat se u sebe ne mozemo jer nas ti isti bacaju i ne dozvoljavaju da se uzdamo u sebe :)
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27657 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

l33t wrote: 18/01/2022 13:17 To stoji mi smo od davnina "bargaining chip" a uzdat se u sebe ne mozemo jer nas ti isti bacaju i ne dozvoljavaju da se uzdamo u sebe :)
Možemo, i 92 smo bili sami, pa smo ostali i oPstali, nama samo nedostaje vizija, a za to nisu krivi stranci već ovi lopovi na vlasti koje konstantno, iznova i iznova biramo... Zamisli ti svijest prosječnog Bošnje kada u predsjedništvo izabere jednog fikusa Šefika Džaferovića.. :-) Još ću odgovoriti za Čelija i to je to. I ja sam ga pitao kako može podržavati Ruse, a oni rade protiv naših interesa? Odgovorio mi je da Rusi samo koriste Dejtonsko frankeštajnsko uređenje naše države za koje su krivi Amerikanci, ja se tu slažem sa njim..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#27658 Re: Ukrajina

Post by seln »

HarTar wrote: 18/01/2022 13:25 Još ću odgovoriti za Čelija i to je to. I ja sam ga pitao kako može podržavati Ruse, a oni rade protiv naših interesa? Odgovorio mi je da Rusi samo koriste Dejtonsko frankeštajnsko uređenje naše države za koje su krivi Amerikanci, ja se tu slažem sa njim..
A osim toga je suludo zaljubljen u sve rusko.
Drugim rijecima, vise voli rusko govno nego bilo ciju tortu.
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#27659 Re: Ukrajina

Post by Piaty »

Ma koji interesi velikih sila?

Slusaj, interesi velikih sila postoje ali ZASTO SE VI KAO POJEDINCI stavljate u ulogu glasnogovornika velikih sila?
Sta vas briga za velike sile, vas kao pojedince?

Drugim rijecim, na Ukrajinu se vrsi agresija i vi sebe stavljate na stranu velikih sila. Umjesto da kazete kako nije moralno i normlano u 21 stoljecu braniti nekome neciju slobodu kao sto se Ukrajini brani, vi birate stranu na osnovu interesa velikih sila. Pa jos prethodno spomente sve negativne strane interesa velikih sila i onda se zatim stavite na stranu istih?

Koji je vama kurac? Pa jesmo li mi ovdje dozivjeli isto? Jesu li to nasi ocevi u rovovima uzimali papir i olovku i pravili racunice i analize o interesima velikim silama?
Hajde da smo Portugalci ili Svicarci, pa nismo osjetili na kozi. Ali nepostojanje empatije prema Ukrajini, a prezivis sve to isto, za mene ne da si lud, nego moras biti los covjek!

Ponovo, sasvim je svejedno jesi li Rus ili Ukrajinac ili Bosanac, pitanje Ukrajine je pitanje demokratije,slobode i ljudskih prava i ti kao pojedinac ne trebas da imas tu nikakve dileme.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27660 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 18/01/2022 13:25Još ću odgovoriti za Čelija i to je to. I ja sam ga pitao kako može podržavati Ruse, a oni rade protiv naših interesa? Odgovorio mi je da Rusi samo koriste Dejtonsko frankeštajnsko uređenje naše države za koje su krivi Amerikanci, ja se tu slažem sa njim.
"Interesna eksploatacija američke, dejtonske tvorevine", preciznije.

Nego, ovo je samo forum, kome je vidno opao kvalitet i od njegovih korisnika ne možeš mnogo očekivati. Ako nisi rusofob, to ne znači da si rusofil, ako ne voziš američki narativ u Ukrajini, to nužno ne znači da voziš ruski. Još bitnije, daleko od toga da nekritički "podržavam Rusiju", vrlo sam zainteresovan za punu sliku i na osnovu nje gradim svoj lični stav.

A on, Bogu hvala, nije na tragu komičnih, narcističnih, sofronističkih karikatura koji su Evropu i svijet doveli na rub katastrofe. Kao dobar dio hrvatske (iz perspektive pretplatnika), evropske i svjetske javnosti dijelim zabrinutost i nadam se da ovo neće okončati u ratnoj katastrofi.

To je pacifistički, proukrajinski, proruski, proveropski narativ.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27661 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

asurbanipal wrote: 18/01/2022 12:54Poznavanje interesne logike velikih sila bitan je uslov opstanka “malih nacija”. Parcijalni interesi tih sila i arbitriranja, ojačani predrasudama i neznanjem, često su u istoriji Balkana bili važniji od sudbine njegovih stanovnika.
Saglasan, ali se bojim da ovdje dominira neznanje i predrasude. Da veliki igrači bolje poznaju ovdašnje prilike od lokalnog stanovništva.

BTW; da li si čitao Giljferdinga ("Putovanje po Bosni, Hercegovini i starok Srbiji) i ako jesi šta misliš o tom djelu?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27662 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

HarTar wrote: 18/01/2022 13:25 Rusi samo koriste Dejtonsko frankeštajnsko uređenje naše države za koje su krivi Amerikanci, ja se tu slažem sa njim..
Rusi su dobrim dijelom razlog zašto je Dayton potpisan u ovom obliku. Njihovi stavovi su potpuno uvaženi i promovisani kroz kontaktnu skupinu, a potom i u Daytonu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27663 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 14:14 Kao dobar dio hrvatske (iz perspektive pretplatnika), evropske i svjetske javnosti dijelim zabrinutost i nadam se da ovo neće okončati u ratnoj katastrofi.

To je pacifistički, proukrajinski, proruski, proveropski narativ.
Vrlo jednostavno može završiti mirno, samo Rusija ne napadne Ukrajinu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27664 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

Nego šta je rusko objašnjenje potencijanog napada na Ukrajinu?

Od koga, čega se preventivno brane?

NATO je njima već na granici?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27665 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Hare.

Poznati američki senator Ron Paul, otac senatora Randa Paula je takođe bio optužen da je "proruski orijentisan".

Image

Znaš šta im je rekao? Ovo: 'I'm not pro-Russian. I'm pro-facts'

:arrow: LINK

To je i moj pristup, 1/1.

_______

Inače, filije su za mene samo i samo kulturna preferenca. U tom smislu sam frankofil, anglofil, djelimično germanofil (muzika), rusofil, arabofil, iranofil i sinofil bez ostatka, 100%.

Kulturna preferenca i podrška političkim konceptima nisu isto. Za glupe ljude: ako slušaš njemačke kompozitore to ne znači da si uz debil-Adolfa.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27666 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

daddy-kool wrote: 18/01/2022 14:22Vrlo jednostavno može završiti mirno, samo Rusija ne napadne Ukrajinu.
Ne znam otkud ti potreba da se kačiš na moje upise kad znaš da mislim i znam da si potkapacitiran.

Postoji izlaz, ovakav: Da se 12.000 američkih i NATO vojnika, danas stacioniranih u Ukrajini, povuku iiz nje, da svoje marionete iz Kijeva nagovore da ispoštuju Minski sporazum, za koji su i oni glasali u SB/VS UN i mirna Bosna, mirna Ukrajina.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27667 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Neka USA i GB prestanu da siluju tu nesretnu zemlju i sve će biti u dure.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27668 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 14:26
daddy-kool wrote: 18/01/2022 14:22Vrlo jednostavno može završiti mirno, samo Rusija ne napadne Ukrajinu.
Ne znam otkud ti potreba da se kačiš na moje upise kad znaš da mislim i znam da si potkapacitiran.

Postoji izlaz, ovakav: Da se 12.000 američkih i NATO vojnika, danas stacioniranih u Ukrajini, povuku iiz nje, da svoje marionete iz Kijeva nagovore da ispoštuju Minski sporazum, za koji su i oni glasali u SB/VS UN i mirna Bosna, mirna Ukrajina.
Znači invazija je radi istjerivanja američkih i NATO vojnika iz Ukrajine?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27669 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Vijesti:
Medijski izvori navode: Ruski diplomati napuštaju Ukrajinu

Mediji navode da je 18 osoba, prvenstveno djece i supruga ruskih diplomata, napustilo Ukrajinu 5. siječnja. U dva tjedna nakon toga navodno je otišlo još 30 ljudi, a diplomati iz dva druga ruska konzulata (Karkov i Odesa) navodno se pripremaju za napuštanje zemlje.

Kao odgovor, rusko ministarstvo vanjskih poslova izvijestilo je da "rusko veleposlanstvo u Kijevu radi normalno", ali nije zanijekalo smanjenje broja zaposlenih.

Prema New York Timesu, dužnosnici iz SAD-a i Ukrajine potvrdili su da su ruski diplomati otišli.
NYT, RT, advance.hr
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#27670 Re: Ukrajina

Post by geralt »

daddy-kool wrote: 18/01/2022 14:22
Challenger_ wrote: 18/01/2022 14:14 Kao dobar dio hrvatske (iz perspektive pretplatnika), evropske i svjetske javnosti dijelim zabrinutost i nadam se da ovo neće okončati u ratnoj katastrofi.

To je pacifistički, proukrajinski, proruski, proveropski narativ.
Vrlo jednostavno može završiti mirno, samo Rusija ne napadne Ukrajinu.
:thumbup:

Krenu pricati o Svjatloslavu i Odzaku da bi skrenuli pricu sa toga ko je u konkretnoj situaciji agresor i fasista. Svjesni su da brane neodbranjivo.

Smrt fasizmu, sloboda ukrajinskom narodu.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#27671 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 14:31 Vijesti:
Medijski izvori navode: Ruski diplomati napuštaju Ukrajinu

Mediji navode da je 18 osoba, prvenstveno djece i supruga ruskih diplomata, napustilo Ukrajinu 5. siječnja. U dva tjedna nakon toga navodno je otišlo još 30 ljudi, a diplomati iz dva druga ruska konzulata (Karkov i Odesa) navodno se pripremaju za napuštanje zemlje.

Kao odgovor, rusko ministarstvo vanjskih poslova izvijestilo je da "rusko veleposlanstvo u Kijevu radi normalno", ali nije zanijekalo smanjenje broja zaposlenih.

Prema New York Timesu, dužnosnici iz SAD-a i Ukrajine potvrdili su da su ruski diplomati otišli.
NYT, RT, advance.hr
Zar nam nisi par stranica ranije pisao kako je prica o invaziji zapadna laz i ratnohuskacka propaganda? :wink:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27672 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Vidio ti nisi antifašistu. Dapače.

:wink:
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#27673 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Kad nemas argumenata, predji na "jok ti".
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27674 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

geralt wrote: 18/01/2022 15:04Kad nemas argumenata, predji na "jok ti".
Argument za šta?

Od početka verglam jedno te isto: Ovo nije rusko-ukrajinski, već američko-ruski (i djelimično GB) spor. I sad to trebam da ponavjam iz stranice u stranicu.

Hajte molim vas...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27675 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Od 2014-e gledamo USA/GB silovanje Ukrajine, silovanje Evrope i sada silovanje Rusije u pokušaju. To je moje viđenje stvari.

No more, no less.

_______
Post Reply