Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#28801 Re: Ukrajina

Post by Point. »

jeza u ledja wrote: 29/01/2022 01:58
asurbanipal wrote: 28/01/2022 21:41 Ovo hajcanje Ukrajine od strane Amera me podsjeća na situaciju iz srednje škole od prije 20 i kusur godina, kada je jedan problematičan i zajeban lik iz razreda uhvatio jednog naivnu budalu (Ukrajina) koji je je već tada ušao u krug narkomana, i nagovorio ga da udari profesoricu informatike (Rusija) štocem. Naložio ga je tako da mu je rekao da ne brine, i da stoji iza njega :oops: u slučaju nekih posljedica. Uglavnom, ovaj naivčina je prišao profesorici dok je držala čas i zviznula joj šamarčinu. Posljedica je bio ukor pred isključenje, a ovaj ložač se jednostavno izvukao tako što se napravio mutav i da ništa ne zna prošavši bez ikakvih posljedica. :mrgreen:

Rekao bih standardna priča kako uvijek biva sa ložioničarima, hajcatorima i onim budalama koji se lože na njihove priče, radeći i ginući za njih, a kakvih je izgleda u istoriji bilo na pasja preskakala. A meni je ta situacija još tada otvorila oči i uzeo sam je za pouku...
Takoe. Ukrajina je glupi narkoman. Sta oni znaju. Glup narod nadjeda na jeftine fazone.

Skonto si ih. :thumbup:
Nabili im na granicu preko 100.000 vojnika, anektirali dio teritorije, napravili RAO oblasti na istoku države i onda forumski geopolitički mudraci bez imalo samopoštovanja to vide kao da druga strana faktički izmišlja i loži.

Lobotomija.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#28802 Re: Ukrajina

Post by srce_ruke_lopata »

u-pet-deka wrote: 29/01/2022 01:29
saimidin wrote: 29/01/2022 01:16 Putin mozda jest lud, ali ako krene u ukrajinu direktno onda je konjina teska kao I ti rusi koji ga podrze I prate

Mozda bi mu moglo proci aneksija donbasa I malo naguravanja oko toga, ali sve preko je preskupo I za ruse

A I za te ruse odvadi malo, napad na nato je druga prica, to je nuklearni rat, a toliko def nije ni putin lud
SAD zanima Europa koliko i Bangladeš. Recimo nezavisna i samostalna Evropa kao kontinent? SAD to nikada neće dozvoliti. Ako Evropa kao kontinent može da se pobrine za sebe onda će SAD ekonomski propasti.

Jedine zemlja koje su otvoreno izjavile da je zaštita Baltika od strane EU i NATO-a samo iluzija, su Finska i Švedska.

De nam objasni kako će to Amerika propasti ukoliko kurava Evropa stane na noge? Baš me zanima šta stoji iza te nebuloze.
Cipiripi2
Posts: 457
Joined: 19/10/2021 14:55

#28803 Re: Ukrajina

Post by Cipiripi2 »

Point. wrote: 29/01/2022 02:10
jeza u ledja wrote: 29/01/2022 01:58

Takoe. Ukrajina je glupi narkoman. Sta oni znaju. Glup narod nadjeda na jeftine fazone.

Skonto si ih. :thumbup:
Nabili im na granicu preko 100.000 vojnika, anektirali dio teritorije, napravili RAO oblasti na istoku države i onda forumski geopolitički mudraci bez imalo samopoštovanja to vide kao da druga strana faktički izmišlja i loži.

Lobotomija.
Tkz.JNA je bila faktor stabilnosti u Sloveniji, Hrvatskoj i pogotovo Bosni i Hercegovini
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#28804 Re: Ukrajina

Post by exliberal-ex »

jeza u ledja wrote: 29/01/2022 01:58
asurbanipal wrote: 28/01/2022 21:41 Ovo hajcanje Ukrajine od strane Amera me podsjeća na situaciju iz srednje škole od prije 20 i kusur godina, kada je jedan problematičan i zajeban lik iz razreda uhvatio jednog naivnu budalu (Ukrajina) koji je je već tada ušao u krug narkomana, i nagovorio ga da udari profesoricu informatike (Rusija) štocem. Naložio ga je tako da mu je rekao da ne brine, i da stoji iza njega :oops: u slučaju nekih posljedica. Uglavnom, ovaj naivčina je prišao profesorici dok je držala čas i zviznula joj šamarčinu. Posljedica je bio ukor pred isključenje, a ovaj ložač se jednostavno izvukao tako što se napravio mutav i da ništa ne zna prošavši bez ikakvih posljedica. :mrgreen:

Rekao bih standardna priča kako uvijek biva sa ložioničarima, hajcatorima i onim budalama koji se lože na njihove priče, radeći i ginući za njih, a kakvih je izgleda u istoriji bilo na pasja preskakala. A meni je ta situacija još tada otvorila oči i uzeo sam je za pouku...
Takoe. Ukrajina je glupi narkoman. Sta oni znaju. Glup narod nadjeda na jeftine fazone.

Skonto si ih. :thumbup:
Upravo zavrsih Bill Maher show i jedan dio razgovora je u vezi Ukrajine kad on otvoreno pita, zasto nato nije ukinut poslije disolucije sssr-a I zasto mi trebamo da se brinemo o ukrajini....pogledaj
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44871
Joined: 29/12/2005 01:20

#28805 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

on me zna iznervirat ali zna i potrefit. potrazio sam nove klipove na jubitubi, ne mogu naci gdje prica o ukrajini? je li cijeli segment sa gostima ili slucajno spomene u monologu ili new rule?

vidim uglavnom prica o vrhovnom sudu, to je sad aktuelni. ako imas link posalji.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#28806 Re: Ukrajina

Post by ultima_palabra »

Black swan wrote: 28/01/2022 23:55 Dajte bolan ljudi ne siri se rusija prema natou nego nato prema rusiji
NATO se zadnji put prosirio prema Rusiji 2004., djeca koja su tad rodjena su sad punoljetna.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44871
Joined: 29/12/2005 01:20

#28807 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

Eis, pa Putin je svojevremeno predlagao pripajanju Rusije NATO-u.

Poslije se pohasio, jbg.

Tacno ko Dodik. :lol:
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#28808 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

u-pet-deka wrote: 29/01/2022 00:52 Rusija je danas poslala i medicinski dio vojske, to je zadnja slagalica u igri. Moja predpostavka je da će napasti sa mora, blizu glavnog grada iz pravca Bjelorusije i sa istočne strane. Marš sve do rijeke Dnjepar, stvoriti još jedan džep zapadno od rijeke Dnjestar, a zatim se povući se istočno od Dnjepra nakon što su ukrajinske snage manje-više uništene. Onda će Putin pitati Zapad šta sada? Ukrajina će biti totalno destibilizirana, biti će pro-Ruska instalacija. Vjerovatno i najsiromašnija zemlja na svijetu. Ogroman priliv izbjeglica u EU.

Nemačkoj treba ruski gas, a ukrajinske izbeglice ne žele.

Ukrajina nema šanse protiv Rusije. Iskreno govoreći, nijedna zemlja EU nema šanse, čak ni ako je EU mobilizirana zajedno. Rusija je daleko najdominantnija vojna sila na Planeti. Plus motivisani su dok većina zapadnjaka ne umije da sebi umuti dva jajeta na tavi, mislim besmisleno je pričati o tome da će se oni boriti u ratu.

Putin će, ako želi, marširati na Baltik u svakom trenutku. Ko će ga pokušati zaustaviti?

Rusija je zaostala zemlja, taktika im je kao 80tih, pokazes vojsku na granici i prijetis. Glupost je pokazivati gdje ti je vojska pa da neko sa klix foruma zna i gdje ce napasti. Rusiji ce Ukrajina (ako se odluce napasti a nece) biti pocetak propasti, ekonomske ali i politicke. To bi bio dug rat u kojem bi Rusija dobila tako malo a izgubila tako mnogo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#28809 Re: Ukrajina

Post by sinuhe »

Zapad se ruzno ponio prema Ukrajini. Dali su neka obecanja toj slaboj zemlji nesredjenih unutrasnjih odnosa i to bez zajednickog nastupa prema Rusiji.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31989
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#28810 Re: Ukrajina

Post by Bobi »

Ruska vojna strategija se nije promijenila od 2WW...spaljena zemlja :D. Ništa oni one fancy djidje sto US ima sa laserima satelitima..oni spreze 10 kilometara pa pošalju oklop i tako mic po mic :D.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28811 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

asurbanipal wrote: 28/01/2022 21:41 Ovo hajcanje Ukrajine od strane Amera me podsjeća na situaciju iz srednje škole od prije 20 i kusur godina, kada je jedan problematičan i zajeban lik iz razreda uhvatio jednog naivnu budalu (Ukrajina) koji je je već tada ušao u krug narkomana, i nagovorio ga da udari profesoricu informatike (Rusija) štocem. Naložio ga je tako da mu je rekao da ne brine, i da stoji iza njega u slučaju nekih posljedica. Uglavnom, ovaj naivčina je prišao profesorici dok je držala čas i zviznula joj šamarčinu. Posljedica je bio ukor pred isključenje, a ovaj ložač se jednostavno izvukao tako što se napravio mutav i da ništa ne zna prošavši bez ikakvih posljedica. :mrgreen:

Rekao bih standardna priča kako uvijek biva sa ložioničarima, hajcatorima i onim budalama koji se lože na njihove priče, radeći i ginući za njih, a kakvih je izgleda u istoriji bilo na pasja preskakala. A meni je ta situacija još tada otvorila oči i uzeo sam je za pouku...
Kad je bio aktuelan Euromaidan i puč u Ukrajini, @vivaldi je napisao poduzi tekst na slicnom fonu, te je poentirao na nacin da ne zna sta je gore po Ukrajince-da su to sami smislili ili da ih je neko nagovorio.
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#28812 Re: Ukrajina

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 29/01/2022 08:14
asurbanipal wrote: 28/01/2022 21:41 Ovo hajcanje Ukrajine od strane Amera me podsjeća na situaciju iz srednje škole od prije 20 i kusur godina, kada je jedan problematičan i zajeban lik iz razreda uhvatio jednog naivnu budalu (Ukrajina) koji je je već tada ušao u krug narkomana, i nagovorio ga da udari profesoricu informatike (Rusija) štocem. Naložio ga je tako da mu je rekao da ne brine, i da stoji iza njega u slučaju nekih posljedica. Uglavnom, ovaj naivčina je prišao profesorici dok je držala čas i zviznula joj šamarčinu. Posljedica je bio ukor pred isključenje, a ovaj ložač se jednostavno izvukao tako što se napravio mutav i da ništa ne zna prošavši bez ikakvih posljedica. :mrgreen:

Rekao bih standardna priča kako uvijek biva sa ložioničarima, hajcatorima i onim budalama koji se lože na njihove priče, radeći i ginući za njih, a kakvih je izgleda u istoriji bilo na pasja preskakala. A meni je ta situacija još tada otvorila oči i uzeo sam je za pouku...
Kad je bio aktuelan Euromaidan i puč u Ukrajini, @vivaldi je napisao poduzi tekst na slicnom fonu, te je poentirao na nacin da ne zna sta je gore po Ukrajince-da su to sami smislili ili da ih je neko nagovorio.
Ne znam je li on aktivan ali volio bih da čujem mišljenje zašto je to toliko loše za Ukrajinu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28813 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

Nema ga vec dugo. Ni njega ni @JThomas nazalost.
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#28814 Re: Ukrajina

Post by Samprotivsviju »

saimidin wrote: 29/01/2022 01:16 Putin mozda jest lud, ali ako krene u ukrajinu direktno onda je konjina teska kao I ti rusi koji ga podrze I prate

Mozda bi mu moglo proci aneksija donbasa I malo naguravanja oko toga, ali sve preko je preskupo I za ruse

A I za te ruse odvadi malo, napad na nato je druga prica, to je nuklearni rat, a toliko def nije ni putin lud
Bas tako.

Ovo bi mozda najgluplji rat bio u modernoj historiji, jer zrtve bi bile ogromne a korist irrelevantna. Ogroman bi ovo udarac bio za rusku ionako klimavu ekonomiju.
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#28815 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

eltroxin wrote: 29/01/2022 00:24
AliceInChains wrote: 28/01/2022 21:15

Nego, na šta Rusi čekaju? Da se Ukrajina malo bolje opremi i Rusi sebi samovoljno nanesu veće kolateralne štete?

Ne sumnjam ja u pamet tog generala, nego u onih, koji primjenu njegove izjave za gotovo bez ikakve reflexije
Vjerovatno cekaju kao sto je NATO cekao 30 godina da se Rusija sabere pa da ih onda napadnu.
Upoređivanje Rusije i Ukrajine u tom smislu ne možeš, jer ih ne mogu vojno napasti.

Jedini način je slomiti ih ekonomski, tj. Izolirati ih od trgovine, oduzeti im ekonomski prostor (npr. Ukr., Bl) omogućiti pristup ne-ruskim resursima Evropi (Kaz, Lib, Algeria, Itd.) i pogotovo osigurati rute prema EU za snabdijevanje uz mimoilaženje Ruske teritorije (Georgija, Armenija, Sirija Itd.)

I kad to sve postigneš, samo čekaš dok se sami raspadnu. To je bio plan. Problem je sto su Rusi to skontali i počeli sa kontramjerama (otežali pristup na druge resurse, osigurali alternativu prodaje svojih resursa, vojno osiguranje protoka robe u svim morskim vodama) Tu su im Kinezi olakšali život iz ličnih razloga; mislim, u slučaju da Ruse poklope, oni izolirani protiv cijelog svijeta.

Jedina šansa da ipak ostvariš cilj kratkoročno, dok je još snage i dok se Rusi još nisu previše ekonomski osamostalili je da uvedeš ove sankcije (tj. potpuna ekonomska blokada Rusa, ili ti ekonomski blizkrig) koje se spremaju.

Kao sto sam već napisao, nadam se ipak da nisam upravu, jer u tom slučaju Rusi neće sjediti skrštenih ruku, nego će udarati oko sebe gdje god imaju mogućnosti, sto meni licno kao Bosancu i Europljanu nije bas u interesu da moj narod i moja matična država u toj cijeloj igri završi kao kolateralna šteta.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44871
Joined: 29/12/2005 01:20

#28816 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

Rusija je vec davno bila slomljena ekonomski.
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#28817 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

jeza u ledja wrote: 29/01/2022 11:41 Rusija je vec davno bila slomljena ekonomski.
Pa jeste, ali se neočekivano oporavila. Prije Putina se već činilo, da sve ide planu. Osim Čečenije su i druge oblasti bile spremne za nezavisnost. Putin je već u onom trenutku postao problem, kad je zaustavio privatizaciju resursa. Plus se igralo na kartu, kad ih ugradiš u zapadnu ekonomiju i obostranu ovisnost, nema im vise izlaza. Zato Rusi samovoljno, iako im nije bas u interesu dugoročno, ojačavaju ovisnost od Kine
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#28818 Re: Ukrajina

Post by Samprotivsviju »

AliceInChains wrote: 29/01/2022 11:47
jeza u ledja wrote: 29/01/2022 11:41 Rusija je vec davno bila slomljena ekonomski.
Pa jeste, ali se neočekivano oporavila. Prije Putina se već činilo, da sve ide planu. Osim Čečenije su i druge oblasti bile spremne za nezavisnost. Putin je već u onom trenutku postao problem, kad je zaustavio privatizaciju resursa. Plus se igralo na kartu, kad ih ugradiš u zapadnu ekonomiju i obostranu ovisnost, nema im vise izlaza. Zato Rusi samovoljno, iako im nije bas u interesu dugoročno, ojačavaju ovisnost od Kine
Rusija koliko god fokusirala svoju vanjsku politiku da se suprostavi amerikancima, postaje polako zavisna o kini, ljudi zaboravljaju da poslje NATO-a upravi kinezi bili najveci ljuti rival rusima. Dobro je poznato da je od Hrusceva pa do 90ih rusija uvijek imala oko 200.000 trupa u stanju pripravnosti na granici sa kinom tzv. "Sino-Sovjetsko" rivalstvo. I slazem se, ovo rusko natezanje sa NATO-om je samo zacementiralo kinesku dominaciju u aziji, jer su im rusi to na neki nacin olako dali samo da izglade odnose.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#28819 Re: Ukrajina

Post by u-pet-deka »

srce_ruke_lopata wrote: 29/01/2022 02:17
u-pet-deka wrote: 29/01/2022 01:29

SAD zanima Europa koliko i Bangladeš. Recimo nezavisna i samostalna Evropa kao kontinent? SAD to nikada neće dozvoliti. Ako Evropa kao kontinent može da se pobrine za sebe onda će SAD ekonomski propasti.

Jedine zemlja koje su otvoreno izjavile da je zaštita Baltika od strane EU i NATO-a samo iluzija, su Finska i Švedska.

De nam objasni kako će to Amerika propasti ukoliko kurava Evropa stane na noge? Baš me zanima šta stoji iza te nebuloze.
Isto kao i poslije drugog svjetskog rata. SAD navija da bude veliki rat na prostoru Europe, kako bi onda ponudili se u obnovi itd.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#28820 Re: Ukrajina

Post by u-pet-deka »

emirolini wrote: 29/01/2022 06:12
u-pet-deka wrote: 29/01/2022 00:52 Rusija je danas poslala i medicinski dio vojske, to je zadnja slagalica u igri. Moja predpostavka je da će napasti sa mora, blizu glavnog grada iz pravca Bjelorusije i sa istočne strane. Marš sve do rijeke Dnjepar, stvoriti još jedan džep zapadno od rijeke Dnjestar, a zatim se povući se istočno od Dnjepra nakon što su ukrajinske snage manje-više uništene. Onda će Putin pitati Zapad šta sada? Ukrajina će biti totalno destibilizirana, biti će pro-Ruska instalacija. Vjerovatno i najsiromašnija zemlja na svijetu. Ogroman priliv izbjeglica u EU.

Nemačkoj treba ruski gas, a ukrajinske izbeglice ne žele.

Ukrajina nema šanse protiv Rusije. Iskreno govoreći, nijedna zemlja EU nema šanse, čak ni ako je EU mobilizirana zajedno. Rusija je daleko najdominantnija vojna sila na Planeti. Plus motivisani su dok većina zapadnjaka ne umije da sebi umuti dva jajeta na tavi, mislim besmisleno je pričati o tome da će se oni boriti u ratu.

Putin će, ako želi, marširati na Baltik u svakom trenutku. Ko će ga pokušati zaustaviti?

Rusija je zaostala zemlja, taktika im je kao 80tih, pokazes vojsku na granici i prijetis. Glupost je pokazivati gdje ti je vojska pa da neko sa klix foruma zna i gdje ce napasti. Rusiji ce Ukrajina (ako se odluce napasti a nece) biti pocetak propasti, ekonomske ali i politicke. To bi bio dug rat u kojem bi Rusija dobila tako malo a izgubila tako mnogo.
Aha.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#28821 Re: Ukrajina

Post by u-pet-deka »

eltroxin wrote: 29/01/2022 01:55
u-pet-deka wrote: 29/01/2022 00:52 Rusija je danas poslala i medicinski dio vojske, to je zadnja slagalica u igri. Moja predpostavka je da će napasti sa mora, blizu glavnog grada iz pravca Bjelorusije i sa istočne strane. Marš sve do rijeke Dnjepar, stvoriti još jedan džep zapadno od rijeke Dnjestar, a zatim se povući se istočno od Dnjepra nakon što su ukrajinske snage manje-više uništene. Onda će Putin pitati Zapad šta sada? Ukrajina će biti totalno destibilizirana, biti će pro-Ruska instalacija. Vjerovatno i najsiromašnija zemlja na svijetu. Ogroman priliv izbjeglica u EU.

Nemačkoj treba ruski gas, a ukrajinske izbeglice ne žele.

Ukrajina nema šanse protiv Rusije. Iskreno govoreći, nijedna zemlja EU nema šanse, čak ni ako je EU mobilizirana zajedno. Rusija je daleko najdominantnija vojna sila na Planeti. Plus motivisani su dok većina zapadnjaka ne umije da sebi umuti dva jajeta na tavi, mislim besmisleno je pričati o tome da će se oni boriti u ratu.

Putin će, ako želi, marširati na Baltik u svakom trenutku. Ko će ga pokušati zaustaviti?
Svaka cast na analizi! :thumbup:
I da Aljasku vrate majci Rusiji, kaze Putin da su ih mizerno platili pa da se ispravi nepravda.
Aljaska je trošak koji sa kojim se SAD gomba. Putin je to jasno izjavio prije nekoliko godina.
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#28822 Re: Ukrajina

Post by Samprotivsviju »

u-pet-deka wrote: 29/01/2022 00:52 Rusija je danas poslala i medicinski dio vojske, to je zadnja slagalica u igri. Moja predpostavka je da će napasti sa mora, blizu glavnog grada iz pravca Bjelorusije i sa istočne strane. Marš sve do rijeke Dnjepar, stvoriti još jedan džep zapadno od rijeke Dnjestar, a zatim se povući se istočno od Dnjepra nakon što su ukrajinske snage manje-više uništene. Onda će Putin pitati Zapad šta sada? Ukrajina će biti totalno destibilizirana, biti će pro-Ruska instalacija. Vjerovatno i najsiromašnija zemlja na svijetu. Ogroman priliv izbjeglica u EU.

Nemačkoj treba ruski gas, a ukrajinske izbeglice ne žele.

Ukrajina nema šanse protiv Rusije. Iskreno govoreći, nijedna zemlja EU nema šanse, čak ni ako je EU mobilizirana zajedno. Rusija je daleko najdominantnija vojna sila na Planeti. Plus motivisani su dok većina zapadnjaka ne umije da sebi umuti dva jajeta na tavi, mislim besmisleno je pričati o tome da će se oni boriti u ratu.

Putin će, ako želi, marširati na Baltik u svakom trenutku. Ko će ga pokušati zaustaviti?
Na osnovu cega je rusija najdominantnija sila na svijetu? Niti su tehnoloski, niti brojcano u vrhu. 80% ruskog naoruzanja je oruzije iz sovjetskog saveza, u prevedenom zastarjelo u poredjenju sa novim vojnim tehnologijama.

Drugo Sovjetski savez nikad nije previse paznje davao kvalitetu svoje vojne opreme, vec kvantitetu sto kopneno tako i zracno. Nisu previse nikad vodili brige o sigurnosti vojske, vec kolicni, pa im je svo to i oruzije pravljeno pod tom doktrinom, mpr. tenkovi su im uvijek bili laksi i jeftiniji od zapadnih jer nisu puno ulagali u oklop tenka, vec isli na mobilnost. Kvantitet ispred kvaliteta, tako su i dobili 2 svj. rat. gubitci su samo statistika Medjutim raspadom Sovjetskog saveza, smanjila se i populacija skoro 2 puta, broj regrutovanih ljudi i do 7 puta, rusija jednistavno nema vise te brojeve ni ljudstva ni pogona spremni da ispune norme te doktrine. Medjutim nasljedili su naoruzanje koje je pravljeno na toj doktrini. Zato su i poceli mjenjati citavu doktrinu posljednjuh godina, gdje se pocelo vise paznje davati kvalitetu ispred kvantiteta sto se vidi na njihovom novom tenku Armata na kojem se vidi da je mnogo tezi od prethodnika i da sve vise paznje posvetilo oklopu i sigutnosti posade. Ovo je znatno i diglo cijenu tenka za koji oni jednostavno nemaju ni kapacitete ni ekonomiju da pocnu masovno proizvodnju takvih tenkova, u kvantitetu u kojem bi njima bilo potrbno, vec se oslanjanju i danje na T72 i T80 tenkove iz hladnog rata kroz koje modernije antitenkovske granate i mine prolaze ko kroz puter, tako da su u raskoraku.

Ja ne bih volio da izbije rat jer mislim da bi to pogubno bilo i za Rusiju i za Ukrajinu.
Last edited by Samprotivsviju on 29/01/2022 15:28, edited 3 times in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44871
Joined: 29/12/2005 01:20

#28823 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

AliceInChains wrote: 29/01/2022 11:47
jeza u ledja wrote: 29/01/2022 11:41 Rusija je vec davno bila slomljena ekonomski.
Pa jeste, ali se neočekivano oporavila. Prije Putina se već činilo, da sve ide planu. Osim Čečenije su i druge oblasti bile spremne za nezavisnost. Putin je već u onom trenutku postao problem, kad je zaustavio privatizaciju resursa. Plus se igralo na kartu, kad ih ugradiš u zapadnu ekonomiju i obostranu ovisnost, nema im vise izlaza. Zato Rusi samovoljno, iako im nije bas u interesu dugoročno, ojačavaju ovisnost od Kine
Eh cuj neocekivano se oporavila. :-)
Uletili sa toliko investicija al neocekivano se popravili. :-)

Vec su obostrano ovisni, kao i cijeli svijet, a sto veca ovisnosti to moze samo biti bolje.
User avatar
eltroxin
Posts: 2023
Joined: 30/08/2009 23:35

#28824 Re: Ukrajina

Post by eltroxin »

u-pet-deka wrote: 29/01/2022 14:42
eltroxin wrote: 29/01/2022 01:55

Svaka cast na analizi! :thumbup:
I da Aljasku vrate majci Rusiji, kaze Putin da su ih mizerno platili pa da se ispravi nepravda.
Aljaska je trošak koji sa kojim se SAD gomba. Putin je to jasno izjavio prije nekoliko godina.
:lol:
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#28825 Re: Ukrajina

Post by Samprotivsviju »

:lol:
Post Reply