Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87076 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

A nece ni Svicarska nigdje.
Priblizavanje NATO samo znaci dodatna integracija u Nato sistem.
Svica za razliku od Finske i Svedske ne granici s Rusijom i daleko su.
Zato imaju luksuz da budu neutralni izmedju njih i neprijatelja citav Nato
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87077 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Pitanje za artiljerce, zar nije bolje na rovove udarati s air burst municijom ako me shvatate?
Granata koja pukne iznad rova i rasprsi gelere po ljudstvu?
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#87078 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

Ja ne razumijem zašto su se predavali, da bi bili mučeni i na kraju zvjerski ubijeni. Stvarno ne razumijem odakle im ideja da će orci ispoštovati bilo kakav dogovor, sada ih čeka strašna smrt. Ako ništa u Azovstalu su si mogli sami presuditi metkom, ovako će biti propagandno oružje orka u orkistanu, te će skončati na užasan način.

Kako vidim orci trpe strašne gubitke ali opet napreduju.

Ukrajinci koriste dronove, pametnu artiljeriju, real time podatke i opet su nekako opkoljeni na ključnim mjestima istočnog fronta.

Po twiterašima, orci dezertiraju, samoranjavaju se, odbijaju prihvatiti naređenja, ali opet napreduju, protiv ukrajinaca, koji se ne samoranjavaju, ne dezertiraju, ne odbijaju naređenja i svejedno su opkoljeni.

Ukrajinci imaju 4:1 u ljudstvu, spominju se armije u pozadini na obuci, orka je samo 167 000 u Ukrajini, ali nekako i dalje napreduju opkoljavaju, bombarduju krajnji zapad Ukrajine.

Mnogo nelogičnosti i kontradiktornosti. Ali baš mnogo.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#87079 Re: Ukrajina

Post by Milenkov buraz »

zigzag wrote: 18/05/2022 07:16
Bobi wrote: 18/05/2022 00:55
Prodana duša. Vidi se na faci da je prevarant.
Prodao vjeru za večeru :mrgreen:
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#87080 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

otkud ti to da imaju 4:1?
Pa nema Ukrajina pola miliona ljudi sada na frontu, nema sanse.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87081 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Gandalf wrote: 18/05/2022 09:05 Ja ne razumijem zašto su se predavali, da bi bili mučeni i na kraju zvjerski ubijeni. Stvarno ne razumijem odakle im ideja da će orci ispoštovati bilo kakav dogovor, sada ih čeka strašna smrt. Ako ništa u Azovstalu su si mogli sami presuditi metkom, ovako će biti propagandno oružje orka u orkistanu, te će skončati na užasan način.

Kako vidim orci trpe strašne gubitke ali opet napreduju.

Ukrajinci koriste dronove, pametnu artiljeriju, real time podatke i opet su nekako opkoljeni na ključnim mjestima istočnog fronta.

Po twiterašima, orci dezertiraju, samoranjavaju se, odbijaju prihvatiti naređenja, ali opet napreduju, protiv ukrajinaca, koji se ne samoranjavaju, ne dezertiraju, ne odbijaju naređenja i svejedno su opkoljeni.

Ukrajinci imaju 4:1 u ljudstvu, spominju se armije u pozadini na obuci, orka je samo 167 000 u Ukrajini, ali nekako i dalje napreduju opkoljavaju, bombarduju krajnji zapad Ukrajine.

Mnogo nelogičnosti i kontradiktornosti. Ali baš mnogo.
Donekle se slazem, ima kontradiktornosti na terenu, ali treba ostati realan.
Nemaju Ukrajinci jos 4/1 u najboljem slucaju 2/1 u Donbasu.
4/1 ce biti tek kasnije kad se zavrse te obuke sto spominjemo ovdje.
1/1 u Zaporozju i Kersonu.

3/1 u tehnici na Ruskoj strani.

Takodjer cak u Donbasu nije sva armija na linijama.

Ne znam sta je posrijedi da se ovo sve desava.

Treba sacekati, najgore sto mozemo uraditi je da izgubimo povjerenje u Ukrajince zbog 2 losa dana.
Dobri i losi dani se mijenjaju

Ukrajinci imaju oko 350.000-400.000 vojnika trenutno.
Od toga dobar dio je logistika i pozadinska vojska.
Oko 150.000 je u borbi i ne svi istovremeno
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#87082 Re: Ukrajina

Post by Comanche »

pici wrote: 17/05/2022 22:06 A boze moj boze moj, turki se pitaju ko lanjski snijeg, njima je bitan baksis.Potkusuruju se a anglosaksonci im drze omcu oko vrata, moze erdo samo plakat.Ukrajina je sad bitnija kao i ulazak svedske i finske, turcima ce ovo prisjest kao i uvjek.Nema vise sjedenja na dvije stokrlice il si snama il protiv nas.
»Bojim se da smo probudili usnulog diva i da će njegova reakcija biti strašna«. - Admiral Yamamoto
Turska je druga najveca NATO drzava poslje USA. Nalazi se na veoma vaznom geostrateskom polozaju, na granici sa Rusijom i sa kontrolom Bosfora.

Prema tome Turci se pitaju i te kako. Nevjerujem da bi zapadnjacima i Nato-u odgovaralo da se Turska priblizi Rusiji.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#87083 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

karanana wrote: 17/05/2022 19:25 ispod/iznad....
broj pitanja na temi o arapskim slovima na monitoru stugne?

-10+


kad smo kod azova, nismo mi nista pametniji od ukrajinaca. znaju oni s kim imaju posla i o tome kako se drze rijeci. zato vjerujem da postoje neki dilovi i garancije za koje mozda nikada necemo saznati sta su.
Obecali im Ukrajinci da nece ici na Moskvu (grad ne brod). :D
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#87084 Re: Ukrajina

Post by Comanche »

karanana wrote: 18/05/2022 00:00
Maliodmene wrote: 17/05/2022 23:56

Kakve veze ima mito i korupcija sa namjenskom industrijom SAD?
pa ocigledno se switchbladeovi bas i nisu nesto pokazali u pravom (ovom) ratu jer bi vec vidjeli njihovo djelovanje. znaci neko amerima prodo muda pod bubrege uz neciji potpis a oni onda to poslali ukrajincima.
Nije da je to nemoguce, ali tako nesto se ne desava cesto u USA.

Switchblade je koristila i Americka vojska kad je ubila Iranskog generala. Mozda nisu toliko efikasni kao sto je najavljivano, ali te firme koje rade za americku vojsku zaradjujuju milijarde ili stotine miliona i ne isplati im se izgubiti sve te ugovore da bi nabrzinu "prodali muda pod bubrege". To se vise desava u neuredjenim drzavama i slavenskim plemenima, gdje ne vide ispred svog nosa.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#87085 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ako su ministra obrane US izigrali laznim dogovorom, onda ce posljedice za Rusiju biti mnogo vece nego neka eventualna dobit od likvidacije zarobljenih Azovstal branitelja.
Također stoji ono što je rečeno, da je Putin mogao sačuvati obraz da ih je pustio odmah u razmjenu. To bi vjerovatno stvorilo malo naklonosti i na zapadu, odnosno malo bi se ublazio antagonizam prema Rusiji.
Tih 200-300 ljudi nisu vise upotrebljivi u ratu bez dobrog oporavka. Pa cak i da se brzo vrate, koliko moze biti bitna ta snaga? Prije svega nije to sva AZOV pukovnija. Kako sam razumio, postoje bataljoni u vise gradova.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#87086 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

drug_profi wrote: 18/05/2022 09:30 Ako su ministra obrane US izigrali laznim dogovorom, onda ce posljedice za Rusiju biti mnogo vece nego neka eventualna dobit od likvidacije zarobljenih Azovstal branitelja.
Također stoji ono što je rečeno, da je Putin mogao sačuvati obraz da ih je pustio odmah u razmjenu. To bi vjerovatno stvorilo malo naklonosti i na zapadu, odnosno malo bi se ublazio antagonizam prema Rusiji.
Tih 200-300 ljudi nisu vise upotrebljivi u ratu bez dobrog oporavka. Pa cak i da se brzo vrate, koliko moze biti bitna ta snaga? Prije svega nije to sva AZOV pukovnija. Kako sam razumio, postoje bataljoni u vise gradova.
I ja se sa ovim slazem.
Ruska vanjska politika je ispala opet glupa, jer ovo im je bio poklon na tanjiru, za dobijanje poena u svijetu.
Ocito je ta tacka na kojoj im je bitno kako kotiraju u svijetu vec prekoracena.

Bitnije im je ocigledno misljenje unutar Rusije. I da, vlastiti vojnici im nisu nu najmanje bitni.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#87087 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

geralt wrote: 17/05/2022 21:26
Spoiler
Show
Za aneksaciju Rusima smeta realnost na terenu. Aneksirali bi oni dosad rado i Donetsk i Luhansk, ali ih nisu osvojili.
Zato se datumi "referenduma" i aneksacije stalno pomjeraju, prvo 9. maj, pa sredina maja, pa sad odgodjeno do daljnjeg.
Spoiler
Show
Mislim da upravo zato Ukrajinci onako tvrdoglavo brane Sjeverodonetsk i Lisichansk, po cijenu padanja u okruzenje. To su posljednja dva znacajna mjesta u Luhanskoj oblasti koja drze, i koja sprjecavaju Ruse da tu teritoriju zaokruze.
Zamjenuti "aneksiju" sa "odcepljene" da vam stvari budu jasnije. :D
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87088 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Ma cinjenica je da mi pojma nemamo sta se desava.

Snimci s ratista se ne objavljuju ni blizu kao sto su na pocetku.
Info koji dobijemo je star po nekoliko dana.
Ocigledno da postoje naredbe o opsecu.
Isto s Ruske strane.

Dovoljno je reci da Ukrajincu nisu objavili snimke unidtemjs 2 BTG brigade kod Mostobrana
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#87089 Re: Ukrajina

Post by llull »

lajkujMe wrote: 18/05/2022 09:05

Pitanje za artiljerce, zar nije bolje na rovove udarati s air burst municijom ako me shvatate?
Granata koja pukne iznad rova i rasprsi gelere po ljudstvu?
Meni se cini da su ovo polozaji UA, ali ipak samo mi se cini. Evo duzi video

Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#87090 Re: Ukrajina

Post by Milenkov buraz »

Ima propagande sa obje strane...ali vratite se na početak agresije na Ukrajinu i provjerite komentare, davalo se Ukrima par dana, za 72h gotovo govorili su. Ako izdrže 10 dana odlični su...danas je koji ono dan agresije? Kapa do poda. Naravno, drugačije bi bilo da nije pomoći sa zapada pa mi zato opstanak Bošnjaka u BiH izgleda još veći.
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#87091 Re: Ukrajina

Post by deer_hunter »

pici wrote: 18/05/2022 08:13
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... e-15198641

‘BRZI RAT NIJE MOGUĆ‘
Čovjek čija je analiza zapanjila Rusiju: ‘Zaboravila se lekcija iz 2014., kad smo već crtali nove karte...‘
‘Nikad ne podcjenjujte svog neprijatelja, nemojte ga smatrati glupljim i slabijim od sebe‘, podsjetio je Hodarjonok

"U ruskoj stručnoj zajednici smatra se da će on trajati nekoliko sati, a neki misle i – manje od sata. Pritom se nekako zaboravlja da smo sve to već prošli. Taktika "zauzmi grad s jednom zračnom pukovnijom za dva sata" već je postao klasik žanra. Također vrijedi podsjetiti da su se moćni Staljinov NKVD i višemilijunska sovjetska vojska borili protiv nacionalističkih ilegalaca u zapadnoj Ukrajini više od 10 godina. A sad je lako moguće da cijela Ukrajina ode u partizane."
Poceli su drugaciji vjetrovi iz kremlja da pusu... drito u sridu.
Lagano pripremaju naciju na mogucnost poraza(mada ce oni to,u stilu nebeskog naroda iz komsiluka, prikazati kao pobjedu) u Ukrajini. Sjecam se pocetka rata, cim neko od gostiju spomene da stvari bas ne idu tako kako je Putler zamislio voditelj ga odmah prekine i krene se derati na njega :mrgreen:
User avatar
Čitalac
Posts: 5712
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#87092 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Prema ruskom ministarstvu odbrane, predalo se još 694 vojnika iz Azovstala, njih 29 je ranjeno.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87093 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

@sumirprimus

Sto te nemaaa :skoljka:




lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87094 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Bup
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87095 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

ovo bi mogo bit jedan od onih tezih dana, kojih svakako u ratu ima, selo gor selo dol, bitna je sira slika, a sira slika ne laze, orci su stopljeni nemaju vise snage za velike ofanzive, to je to sto imaju na uzem postoru dijela istocnog fronta. i tope se i dalje, a vazduh trepti...kao da nebo gori,
ergo oluja se sprema
:bih:
1.20
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#87096 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

sumirprimus wrote: 18/05/2022 10:39 ovo bi mogo bit jedan od onih tezih dana, kojih svakako u ratu ima, selo gor selo dol, bitna je sira slika, a sira slika ne laze, orci su stopljeni nemaju vise snage za velike ofanzive, to je to sto imaju na uzem postoru dijela istocnog fronta. i tope se i dalje, a vazduh trepti...kao da nebo gori,
ergo oluja se sprema
:bih:
1.20
Treba se samo vratiti na pocetak invazije i postove i atmosferu na temi. Treba biti pozitivan i optimista, ali i ne podcijeniti brojcanu moc RF vojske.
I oni su se nakon 3 mjeseca koliko toliko dozvali u novu stvarnost i sigurno su manje pogubljeni nego na pocetku.

Elem UKR se odbranila i prezivjela je invaziju. Ovo sada je ciscenje organizma od ostataka virusa.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87097 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

da, s tim da mi posle 30 godina mrcvarenja imamo potrebu da to gledamo ubrzanim tokom, al haman ni kod njih ne moze prije zore svanut :)
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#87098 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

It_is_a_Leclerc wrote: 01/12/2013 18:34 Sloboda ukrajinskog naroda od rusofilske čizme kad-tad će biti ostvarena.
Dosta je više Putinovštine.

Podržavam demonstracije.
Evo čovjek predvidio još prije 9 godina sunovrat orkistana u Ukrajini :thumbup: svaka čast, ja sam samo načuo za neke demonstracije u Ukrajini tih godina.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#87099 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

drug_profi wrote: 18/05/2022 09:30 Ako su ministra obrane US izigrali laznim dogovorom, onda ce posljedice za Rusiju biti mnogo vece nego neka eventualna dobit od likvidacije zarobljenih Azovstal branitelja.
Također stoji ono što je rečeno, da je Putin mogao sačuvati obraz da ih je pustio odmah u razmjenu. To bi vjerovatno stvorilo malo naklonosti i na zapadu, odnosno malo bi se ublazio antagonizam prema Rusiji.
Tih 200-300 ljudi nisu vise upotrebljivi u ratu bez dobrog oporavka. Pa cak i da se brzo vrate, koliko moze biti bitna ta snaga? Prije svega nije to sva AZOV pukovnija. Kako sam razumio, postoje bataljoni u vise gradova.
Ovo je i Robert Baric sinoc rekao u Dnevniku, ono sto je on rekai je u fazonu izigravanje dogovora bi bilo pucanje sebi u nogu, niko vise nista ne bi vjerovao Rusima niti bi Rusi mogli bilo kakve uslove diktirati u nekim novim pregovorima i dogovorima. Ne bi to bila greska vezana samo za ovaj rat vec istorijska greska Rusije...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#87100 Re: Ukrajina

Post by madner »

Ne znamo ni dogovor.

Sto se tice situacije, objektivno je sada teska faza za Ukrainu. Ova prica da Rusi nemaju vise snage za ofanzive ne stoji, i kod Maripolja i kod Belgograda imaju dvije vece grupacije koje cekaju sta ce se desiti kod Sjeverodonetska.

Ukrainci cekaju jos vise americke pomoci, dosad su jos uvijek slabiji.
Post Reply