Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Zakalwe

#401 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Zakalwe » 24/08/2020 17:02

Jarane, RMK Zenica je bila u ekonomskim problemima vec pocetkom 80:ih. Jedino sto je moza valjlalo je bila valjaonica 3 (?) koja je bila automatizovana sa posudjenim parama. Ostalo je bio tipicno istocnoevropski kombinat koji je proizvodio nerentabilne proizvode sa previse radnika i zivotario sa pomocu drzave iz strateskih razloga.

Takve stvari su uvjek teske za objasniti ovima koji su odrastali u komunizmu: kako to da je veliki kombinat sa 20000 radnika prakticno bezvrijedan.
Razlog: ne usvajanje u automatizaciju (sto bi istjeralo radnike, osnovu komunistickog drustva), lijenost/korupcija ("sto bih ja radio kad nista vise ne dobijem?") i drzava koja pravi/drzi preduzeca iz prestiza "vidi nas kako smo veliki, imamo giganta!"

Guadalajara

#402 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Guadalajara » 24/08/2020 17:40

Ta modernizacija...automatizacija zeljezare je sta ? izgradnja zeljeznicke pruge u krugu industrijske zone i cega jos ? kranova...jel... :D

A to oni nisu znali i ne znaju u zeljezari i nisu imali kapaciteta da proizvedu sve potrebne celicne elemente ? :D

nosara

#403 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nosara » 24/08/2020 17:52

Zakalwe wrote:
24/08/2020 17:02
Jarane, RMK Zenica je bila u ekonomskim problemima vec pocetkom 80:ih. Jedino sto je moza valjlalo je bila valjaonica 3 (?) koja je bila automatizovana sa posudjenim parama. Ostalo je bio tipicno istocnoevropski kombinat koji je proizvodio nerentabilne proizvode sa previse radnika i zivotario sa pomocu drzave iz strateskih razloga.

Takve stvari su uvjek teske za objasniti ovima koji su odrastali u komunizmu: kako to da je veliki kombinat sa 20000 radnika prakticno bezvrijedan.
Razlog: ne usvajanje u automatizaciju (sto bi istjeralo radnike, osnovu komunistickog drustva), lijenost/korupcija ("sto bih ja radio kad nista vise ne dobijem?") i drzava koja pravi/drzi preduzeca iz prestiza "vidi nas kako smo veliki, imamo giganta!"
:lol:

jeza u ledja

#404 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jeza u ledja » 24/08/2020 19:01

Zakalwe wrote:
24/08/2020 17:02
Jedino sto je mozda valjalo je bila valjaonica
:D

MorningStar

#405 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by MorningStar » 24/08/2020 20:11

Jes jes , nazalost bilo i proslo.
Prvi petogodišnji plan u bivšoj Jugoslaviji proglašen je u ljeto 1947. Predviđeno je proširivanje proizvodnje čelika i željeza. Prema tom planu postojeće željezare i čeličane su trebale biti obnovljene i modernizovane. U prethodnoj verziji nova fabrika je željeza je trebala biti napravljena kod Doboja. Odluka je međutim donesena da se proizvodnja u Zenici proširi. Planirane su valjaonice i visoki peći s kapacitetom od 300.000 tona čelika godišnje. U 1948. su došle poteškoće u razvoju ekonomije na području Jugoslavije. U to vrijeme donesena je rezolucija Informbiroa koja je otežavala robnu razmjenu s inostranstvom. Planirano je da se do 1955. godišnja proizvodnja poveća na 585.000 tona čelika.

Dogradnja željezare u Zenici, koja je završena 12. oktobra 1958. godine svečanim otvaranjem, na kojem je sudjelovao i predsjednik Socijalističke federativne republike Jugoslavije (SFRJ) Josip Broz Tito. Tada je izgrađena treća visoka peći i kapacitet povećan sa 70.000 (1945) na 600.000 tona čelika godišnje.

U narednim decenijma ponovo su modernizovani pogona i izgrađeni nove peći. Tako je 1977. godine željezara u Zenici imala 17.000 zaposlenih, dok je taj iznos prije početka drugog svjetskog rata još iznosio 4000.
Logo ArcelorMittal Zenica-e

1987. godina bila je dosada najbolja godina u istoriji željezare u Zenici po proizvodnji. Željezara Zenica je tada imala oko 24.000 zaposlenih i imala obim proizvodnje u iznosu od 1,87 miliona tona čelika. Željezara Zenica je tada bila jedna od najvećih željezara u Evropi.

belfy

#406 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by belfy » 24/08/2020 21:06

Guadalajara wrote:
24/08/2020 16:18
spreca wrote:
24/08/2020 16:10
Zakalwe wrote:
24/08/2020 15:46

Open socijalisticki nacin razmisljanja. Nije ni cudo sto propadamo. Biti gigant je nevazno ukoliko je gigant nerentabilan. Na otvorenom trzistu je konkurencija. Zenicki "gigant" sa 20000 proleterskih radnika ce imati vece troskove u poredjenju sa jednom robotizovanom Svedskom zeljezarom gdje radi 60 radnika i 200 robota. Neces moci da im konkurises. Hebe se trzistu sto si "gigant"... njih interesuje koliko kosta tona celicnih sina.

Ako hoces da se bavis kapitalizmom, nauci se kako fercera. Druge nema, osim da zatvoris granice i nastavis stancati Lade i kopati ugalj.
Za vrijeme one drzave je bila rentabilna i veoma konkurentna na ino trzistu,koja je to zeljezara bila robotizovana prije 40 godina ,bio sam u jednoj zeljezari u Njemackoj negdje pocetkom 80tih i ne vidjeh ni jednog robota,jedino ako ce mo za robote racunati talijane,portugalce i turke koji su bili glavna radna snaga,pretjerujete kad pricate o danasnjici i dogadjajima prije 30,40 pa i 50 godina
Vazno je napomenuti da je u to vrijeme zeljezara imala 3-4 puta vecu proizvodnju(3-4 miliona tona celika) od danasnje i da je proizvodila kao sve zeljezare zajedno na prostoru bivse Jugoslavije. I danas zeljezara u Zenici zaposljava oko 5.000 do 10.000 radnika(u kompletnoj industrijskoj zoni).
ovo je tacan primjer onoga kada ja tebi pricam da si se napeo kao srce, a na kraju ispadne da nije srce nego... se prokaki. Zeljezara nikada nije imala vecu proizvodnju od 2mil. tona celika, niti je tacno da je proizvodila kao sve zeljezare zajedno na prostoru bivse Juge. danas Zeljezara zaposljava nesto vise od 2000 radnika, a industrijska zona nije dio Zeljezare. a prije se opet pozivas na stvari koje vise ne postoje, kao sto si se nedavno pozivao na Kovacnicu koja vec dugo nije operativna. mjeris hurac sa drugima pricama i bajkama u koje vjerovatno vjerujes, pa ih opravdavas na svaki moguci nacin. vidim i da ti je dosadilo da tvoje gluposti poklapa na forumu ko stigne, sto je super. izidji i time pojacaj tim. :thumbup:

Kikibombona

#407 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Kikibombona » 24/08/2020 21:44

Tesko ce bjeloruski protesti zavrsiti sa pozitivnim ishodom radi snaznog utjecaja Rusije. Putin nece dozvoliti da Bjelorusija postane potencijalna clanica NATO-a i EU.

Jedina nada za Bjeloruse jeste da u saradnji sa Putinom sruse Lukasenka sa vlasti. Koliko je to za demonstrante prihvatljivo rješenje zaista ne bih znao...

Samprotivsviju

#408 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Samprotivsviju » 25/08/2020 00:40

Znam jednu bjeloruskinju, dobra ko dobar dan, mizda joj ponudim smjestaj dok ovo prodje :D :bih:

loudness

#409 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by loudness » 25/08/2020 05:01

Malo nekih podataka o Bjelorusiji, tj. bolje rećeno o Bjelaruś - u >> da ovako bi bilo najispravije reći, kao moj skromni doprinos ovim velikim događajima, za koje se iskreno nadam da će polučiti pozitivan ishod !

Zapravo to je bjela Ruś. Ovo ś je zapravo mekano/mehko š, kakvo mi u B-H-S jeziku nemamo, ali npr. imaju Poljaci i baš ga tako pišu, za razliku od "tvrdog š" kojeg pišu kao sz . Na ćirilici bi to bio znak сь.

To je pojam Ruś - i, koji svoje porijeklo vuće iz Kijevske Ruś - i > pradomovini svih istočnih slavena !
Niti je Kijevska Ruś Kijevska Rusija, niti su Belaruśi bjeli Rusi, već su to Bjelaruśi
Također, niti su Maloruśi mali Rusi, niti je maloruski jezik "jezik malih rusa" itd., itd., već su to Ukrajinci (donekle i Rusini) i ukrajinski jezik (donekle i Rusinski).

Također majčica Rusija kako neki obožavaju da govore je zapravo majčica Ukrajina !!!

Ovaj glas ś najviše slići u sarajevskom mahalskom žargonu, istom takvom glasu u rijeći npr. "śa ba" :-D , ili "śae ba" :D

Bjelorusija je 27. jula 1990. proglasila neovisnost, a 19. septembra 1991. godine država je usvojila naziv Republike Bjelorusije i nove državne simbole - grb Pahonija [Paganija] i bijelo-crveno-bijelu zastavu.
U prvim godinama postojanja države rasla je politička i ekonomska kriza . Kako bi zaustavio pogoršanje situacije, bjeloruski parlament je 1993. godine razmotrio održavanje referenduma koji bi definirao daljnji put zemlje u razvoju.

Već u to vrijeme tadašnji poslanik Lukašenko predložio je promjenu državnih simbola. Ideju nisu podržali poslanici. Njegov prethodnik kao predsjednik bio je nuklearni fizičar i stručnjak za radio-elektroniku Stanislav Stanislavovič Šuškevič, koji je bio i zadnji Predsednik Vrhovnog sovjeta Republike Belorusije (BSSR - Bjeloruske sovjetske socijalističke republike) u okviru tadašnjeg SSSR - a, a i prvi Predsjednik neovisne Republike Bjelaruś .

15. marta 1994. godine usvojen je Ustav nezavisne Republike Bjelorusije, 10. jula iste godine izabran je Aleksandar Lukašenko, koji je nastavio provoditi svoje planove za promjenu državnih simbola.

Dana 21. marta 1995. godine predsednik je predložio varijantu zastave koja se sastoji od tri pruge - zelene, crvene i zelene. 23. marta 1995. godine pojavili su se novi prijedlozi državnih simbola Republike, a
Image
Lukašenkov prijedlog je bio ovo iznad !

Od svih prijedloga je odabran dizajn najsličniji posljednjoj zastavi Bjeloruske sovjetske socijalističke republike.

Nacrt zastave predstavljen je građanima, a pitanje njenog usvajanja uvršteno je na referendum 1995. godine.

U Bjelorusiji je 14. maja 1995. godine održan referendum na kojem je, među četiri predložena pitanja, drugo bilo:

>> Da li podržavate prijedlog o uspostavljanju nove državne zastave i državnog grba Republike Bjelorusije?

Rezultati glasanja bili su sljedeći: 3 622 851 osoba sa pravom glasa odgovorila je pozitivno, što je činilo 75,1% svih birača. Protiv je glasalo 988.839 ljudi, što je činilo 20% svih birača. 211.732 glasa smatrana je nevažećom. Prema nezavisnim posmatračima, rezultati referenduma su bili lažirani.

Dana 7. juna 1995.g. Uredbom predsjednika br. 214 o odobravanju Pravilnika o državnoj zastavi Republike Bjelorusije, nova je zastava prepoznata kao službeni državni simbol [6].

Kada je prvi put polagao zakletvu kao pobjednik na jedinim ikad održanim poštenim izborima u Bjelorusiji, jula 1994.g. ,
Image
Aleksandar Lukašenko ju je položio pred originalnom bjelo-crveno-bjelom zastavom. :shock:

Već godinu dana iza toga, 1995.g. organizirao je nekoliko referenduma, na kojima je pobjedio vraćajući zastavu iz komunističkog perioda,
Image

samo malo modificiranu, umjesto bjele narodne čipke na crvenoj podlozi (desno od koje su crveno i zeleno polje, jedno ispod drugog), usvojena je "negativ varijanta"

Image
te zastave > crvena narodna čipka na bjelom platnu. Od 2012.g. ova traka je malo proširena :

Image.

U svim ovim verzijama desni dio zastave je ostajao isti !
Malo je modificirao i grb, ali je ostao manje više onaj iz SSSR perioda, a poništio historijski grb Bjelorusije tkzv.

Image

Pahoniju (Paganiju).

U prevodu to bi značilo:

1. "Ne napuštaj/ukidaj naš bjeloruski jezik da ne bismo umrli"
—Matsiey Burachok

--------------------------------------------------------------
"Не адмаўляйцеся ад нашай беларускай мовы, каб мы не памерлі"
—Мацій Бурачок

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. "Не пакідайце мовы нашай
беларускай, каб не ўмёрлі..."
Мацей Бурачок.

...................................................
Ne napuštamo naš jezik
Bjeloruski, da ne umre ... "
Maciej Burachok.

Mene ovdje lično buni da li su to 2 bjeloruska jezika,ili je samo rijeć o ortografiji kako kaže Wikipedija BY i BY Old, tj. BY Tarask.

Naravno i sve ostalo što je iz tih odluka proizašlo se resetovalo , svi sportski dresovi, olimpijska odjela, oznake na vojnim i policijskim uniformama....

Mislim da državnu himnu nije dirao, ako se varam neka me neko ispravi !.

O tome Šuškjevič kaže:

https://www.slobodnaevropa.org/a/suskev ... 65029.html
"Stanislav Šuškevič odigrao je značajnu ulogu u sovjetskoj istoriji. Predsednik Vrhovnog sovjeta Republike Belorusije decembra 1991. potpisao je zajedno s predsednicima Ukrajine i Rusije, Leonidom Kravčukom i Borisom Jeljcinom, sporazume koji su doveli do raspada Sovjetskog Saveza.

Do 1994. Šuškevič je ostao na čelu Vrhovnog sovjeta sad već nezavisne republike. Danas ima 81 godinu. Spada među one koji tvrde da u njegovoj zemlji i dalje postoji Sovjetski Savez, pod vlašću Aleksandra Lukašenka.
RSE: U knjizi „Moj život. Raspad i uskrsnuće SSSR-a“ pišete: „Sporazumom iz 1991, koji je potpisao Boris Jeljcin i ratifikovao ruski parlament, Rusija je prvi put od 1794. priznala nezavisnost kolonije s kojom se graniči – Belorusije“. Posle priznanja nezavisnosti proglašena je Unija Belorusije sa Rusijom, stvoren je Evroazijski ekonomski savez. U kojoj meru Rusija danas predstavlja pretnju nezavisnosti Belorusije?

Šuškević: Mi imamo politiku kakva ne dolikuje. Ako predsednik nešto izjavi, ne zna se hoće li biti tako ili obrnuto. Naš istraživač Vladimir Podgol objavio je čitavu knjigu Lukašenkovih citata, u kojima je on na početku opredeljen proruski, a na kraju – prozapadno. Njemu se ne može verovati.

Radi očuvanja lične vlasti naš današnji nelegitimni predsednik Aleksandar Lukašenko spreman je da proda sve što može, uključujući i Belorusiju. Iako izjavljuje da se zalaže za nezavisnost Belorusije, svi njegovi postupci govore suprotno.

Kod nas je od dna do vrha na delu stari sovjetski princip: „Ja sam šef, ti si budala“. Čim mu se učini da njegov opstanak na vlasti ugrožavaju ekonomske teškoće, on će početi da se poigrava sa Zapadom, a naivni Zapad će mu poverovati. Doduše, veoma sam zadovojlan što su sada oslobođeni politički zatvorenici, ali oni nisu rehabilitovani. To nije oslobađanje, već poigravanje, a Zapad je formalno srećan i zadovoljan. I ja sam srećan što su oni na slobodi. Ali, to je nedostojna igra, nedostojna politika"
Tada je također prema rezultatima referenduma anulirao originalni bjeloruski jezik, a uveo tkzv. Tarasjanku, a to je gemišt, tj. mix jezik vještački stvoren od ruskog i bjeloruskog jezika, a još dodatno uveo i ruski na prvo mjesto, kao službeni jezik.
Jedini pravi izvorni Bjeloruski jezik je sa ortografijom i pravopisom iz 1918. g. tkzv. Taraškjevica, nazvana po jezikoslovcu i filologu Branislavu Adamaviču Taraskjeviču. Negdje 1994. je Valancin Ryhoravič "Vincuk" Viačorka [Валянцін Рыгоравіч „Вінцук“ Вячорка], mlađi bjeloruski lingvist i politički opozicionar modernizirao ovu Taraškjevicu, ali o tome, ako zna detalje, neka napiše nešto forumaš Abibok iz Minska 8) !

Današnji udomaćeni naziv za glavni grad Bjelorusije Minsk je zapravo ukrajinskog porijekla, dok je originalni bjeloruski Mensk ! E sad jel se čita Mensk, Mjensk ili ..... :-)

Koliko sam upratio ovu staru tj. originalnu verziju Bjeraluś jezika danas koriste: Bjeloruska rimo-katolička crkva, časopis Naša njiva, redakcija Radia Slobodna Evropa na bjeloruskom jetiku [Радыё Свабода], БЕЛСАТ NEWS YouTube kanal i još neki mediji. Da li se redovno uči i u školama nije mi poznato, možda fakultativno. :?

Zaista sve jedno za drugim, Lukašenko je povlačio poteze koji su predstavljali čisti kretenizam.
Za razliku od Ukrajine, koja je npr. na Krimu, uz Tatare imala dosta homogeno rusko stanovništvo, a donekle mješano u 2-3 njene istočne regije, Bjelorusija je bila nešto slično kao Slovenija u SFRJ, skoro potpuno nacoionalno homogena - Bjelruskim narodom uz nešto malo muslimanskih Tatara, ako se ne varam.

Nastaviću opet na ovu temu kad stignem, a uvaženi forumaš Abibok iz Minska neka me ispravi u svim stvarima gdje sam pogrešno naveo fakte ili izvukao krive zaključke 8) . Amaterski pratim zbivanja iz Bjelorusije još od zadnjih godina našeg rata u BiH i postala mi je zanimljiva, jer mi mnoge stvari apsolutno nisu bile logične, čak su djelovale paradoksalno.

Koliko znam nekada je postojala Litvansko-bjeloruska SSR koja je kasnije podjeljena na 2 djela, slično nekadašnjoj Karelo-Finskoj SSR - i, kasnije Karelijskoj SSR, koja je kasnije potpuno ukinuta....

Lukašenko je nama u BiH , a vjerujem i u Sloveniji i Hrvatskoj, (s izuzetkom RS-a , Srbije , ...) postao dodatno omražen, jer je jedini od svih svjetskih lidera doletio u Beograd 1999.g. da podrži S. Miloševića u doba NATO bombardiranja SR YU.

Guadalajara

#410 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Guadalajara » 25/08/2020 07:12

belfy wrote:
24/08/2020 21:06
ovo je tacan primjer onoga kada ja tebi pricam da si se napeo kao srce, a na kraju ispadne da nije srce nego... se prokaki. Zeljezara nikada nije imala vecu proizvodnju od 2mil. tona celika, niti je tacno da je proizvodila kao sve zeljezare zajedno na prostoru bivse Juge. danas Zeljezara zaposljava nesto vise od 2000 radnika, a industrijska zona nije dio Zeljezare. a prije se opet pozivas na stvari koje vise ne postoje, kao sto si se nedavno pozivao na Kovacnicu koja vec dugo nije operativna. mjeris hurac sa drugima pricama i bajkama u koje vjerovatno vjerujes, pa ih opravdavas na svaki moguci nacin. vidim i da ti je dosadilo da tvoje gluposti poklapa na forumu ko stigne, sto je super. izidji i time pojacaj tim. :thumbup:
A da se proizvede 2 miliona tona celika potrebno je pretopiti koliko, 4 miliona tona zeljezne rude iz Prijedora jer je hemijska kompozicija i sadrzaj zeljeza u rudi iz Prijedora/Ljubija oko 50%...bleee... Zeljezara nikad nije poslovala kao samostalna cjelina, vec je u proizvodnji ukljucivala i druge cjeline potrebne za integralnu proizvodnju. I ne samo da je vise proizvodila, vec je RMK opsluzivao kompletnu tesku industriju i sve ostale zeljezare na podrucju bivse Jugoslavije sa ukupno 63.000 radnika. Danas industrijska zona nije dio jer su parcelisali zemljiste. Ali, iako su parcelisali poslovnu zonu, i dalje je poslovna zona sa fabrikama naslonjena na proizvodnju zeljezare...beeep..

Jesam li ono ja postavio jedan dokument, nekakva okolisna dozvola od Mittala, gdje fino pise da je kovacnica u fazi "mirovanja" ? Bila je i elektrocelicana od 100 tona u fazi mirovanja, pa su je opet pokrenuli...hoop...Hala za livenje ingota je odvojena cjelina od kovacnice i moze funkcionisati i bez dozvole Mittalove kovacnice...I nije jedina kovacnica u zeljezari, postoji kovacnica i u Novom Travniku. ;-)

I što tebe žulja ona tema Namjenska industrija ? Da nisi i ti kakav Jovan, Goran, Milan,pa te uhvatila prpa. Nego gledaj ti dok je za vakta da pokupis prnje i iselis... :lol:

:thumbup: :bih:

Guadalajara

#411 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Guadalajara » 25/08/2020 07:14

Samprotivsviju wrote:
25/08/2020 00:40
Znam jednu bjeloruskinju, dobra ko dobar dan, mizda joj ponudim smjestaj dok ovo prodje :D :bih:
Znam i ja...Iz minska...advokatica... :D

Guadalajara

#412 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Guadalajara » 25/08/2020 07:19

loudness wrote:
25/08/2020 05:01

Lukašenko je nama u BiH , a vjerujem i u Sloveniji i Hrvatskoj, (s izuzetkom RS-a , Srbije , ...) postao dodatno omražen, jer je jedini od svih svjetskih lidera doletio u Beograd 1999.g. da podrži S. Miloševića u doba NATO bombardiranja SR YU.

boshniak

#413 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by boshniak » 25/08/2020 12:21

Bjeloruski metalurški zavod ostvari prihode od skoro 1.5 milijardi USD, više nego sva našta industrija čelika.

Neko spomenu da je MAZ imao dobit od samo 19.000USD, to je dobar rezultat, prvenstveni cilje je da se omogući što više održivih radnih mjesta, kao nekadu bivšoj Jugi, i da se prije svega obezbijedi domaće tržište i susjedna tržišta i dok je na pozitivnoj 0 dobro je. Ljudi zaboravljaju da je Bjelorusija i danas socijalistička država. Druga stvar je da mnogo veće svjetske kompanije posluju višemilionskom gubitku pa niko ne kaže da jedan Renault treba ugasiti jer jednu godinu bude u gubitku

ATLATN proizvodi odlične i moderne frižidere i vešmašine koje izvoze na sva tržišta bivšeg SSSR-a ko BIRA nekad.

Neko navodi prijeratnu industriju BiH, halo ljudi toga nema više, gotovo, neće nikad ni biti, ovdje se govori od bjeloruskoj sadašnjosti i činjenici da nisu zaostalo neko društvo, već naprotiv imaju solidan standard jedne istočnoevropske države.

Velike političke igre se dešavaju jer je Lukašenko već nekoliko godina pokušava udaljiti od Putina i Rusije, a opet kao autokrata nije prihvaćen od zapada. Zato i ne čudi malk odgovor i možda prećutna podrška Rusije bjeloruskim protestima.

aerodinamika

#414 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by aerodinamika » 25/08/2020 12:43

jedino sto moze spasit narod jeste odlazak lukasenka i aneksacija dijelova ili cijele teritorije bjelorusije od strane Poljske, sve ostalo je iluzija

nosara

#415 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nosara » 25/08/2020 12:46

aerodinamika wrote:
25/08/2020 12:43
jedino sto moze spasit narod jeste odlazak lukasenka i aneksacija dijelova ili cijele teritorije bjelorusije od strane Poljske, sve ostalo je iluzija
:lol:

spreca

#416 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca » 25/08/2020 12:47

aerodinamika wrote:
25/08/2020 12:43
Zasto Bjelorusija ne bi mogla ostati suverena drzava sa novim predsjednikom? Zasto bi Poljska aneksirovala i ko bi joj to dozvolio

sinuhe

#417 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by sinuhe » 25/08/2020 12:48

Problem sa mirnim protestima je to što su -mirni, a vojska i policija još uvijek odani Lukašenku. Moraće opozicija biti kreativnija obzirom da ne mogu računati na neku značajnu vanjsku pomoć.

sinuhe

#418 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by sinuhe » 25/08/2020 12:57

Crkve da se ne petljaju u politiku bio je jasan Lukašenko :D
https://eng.belta.by/president/view/luk ... 2821-2020/
Lukashenko calls on churches to stay out of politics
GRODNO, 24 August (BelTA) – Representatives of various denominations should have nothing to do with politics, Belarus President Aleksandr Lukashenko said at a rally of supporters in Grodno on 22 August, BelTA has learned.

“The position of our churches surprises me. My dear priests, please mind your own business. People go to churches to pray. Orthodox and Catholic churches are not for politics,” the Belarusian leader stressed.

“Do not let be manipulated. You will be ashamed and embarrassed for the stance some of you are taking now. The state will not look at it with indifference,” said Aleksandr Lukashenko.

He added that there are no ethnic issues in Belarus, and such a state of affairs should be preserved. “In no case should ethnic discord be allowed. This will ruin our multi-ethnic country,” the Belarusian leader emphasized.

armin071

#419 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by armin071 » 25/08/2020 13:09

sinuhe wrote:
25/08/2020 12:48
Problem sa mirnim protestima je to što su -mirni, a vojska i policija još uvijek odani Lukašenku. Moraće opozicija biti kreativnija obzirom da ne mogu računati na neku značajnu vanjsku pomoć.
Pa ako ne budu mirni tek su onda najebali. Mislis da ce ovaj nakon 25 god vlasti tek tako predati istu??

Abibok

#420 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Abibok » 25/08/2020 13:22

Kikibombona wrote:
24/08/2020 21:44
Tesko ce bjeloruski protesti zavrsiti sa pozitivnim ishodom radi snaznog utjecaja Rusije. Putin nece dozvoliti da Bjelorusija postane potencijalna clanica NATO-a i EU.

Jedina nada za Bjeloruse jeste da u saradnji sa Putinom sruse Lukasenka sa vlasti. Koliko je to za demonstrante prihvatljivo rješenje zaista ne bih znao...
Zašto ne pokušati biti neutralna država? U ovoj fazi, slažem se sa stavovima neutralne države: mi se ne pridružujemo EU, NATO-u - Putin nas ne dotiče. Ali da budem iskren, više se zalažem za ulazak u EU. Ali blizina Rusije to onemogućava.
Doista je teško predvidjeti kako i kada će se to sve završiti.
Ali mogu reći da će se takvi prosvjedi ući u povijest kao najmasovniji kulturni (inteligentni) i mirni prosvjedi. Nikada prije ljudi nisu bili tako ujedinjeni kao ovih dana. Mogu sa sigurnošću reći da sada svi prosvjeduju: od gradova i mjesta do sela. Ali!
Iz objektivnih razloga ova gužva nema vođu. Ili su ljudi u zatvorima ili su u inozemstvu. Da, postoji koordinacijsko vijeće, ali nitko od njih ne želi preuzeti najvažniju odgovornost do sada i žele mirnim putem donijeti promjene. Kako? U središtu Minska 200.000 ljudi ide na mirnu demonstraciju s balonima. Što je sljedeće? Je li moguće boriti se balonom protiv mitraljeza? Potencijal tako velike gomile nevjerojatan je, ali se ne koristi. Paradoks, ali sada cijelu ovu gomilu kontrolira kanal u Telegramu NEXTA, NEXTA LIVE i nekoliko drugih. Što može učiniti gužva bez vođe?
Čak i ako nema krvi, čak i ako nema državnog udara, ovaj režim će se sam propasti. To je očito i pitanje je vremena. Pitanje je: kada i pod kojim okolnostima će se to dogoditi, u kakvom će stanju biti država do ovog trenutka i tko će je koristiti ...
Još ne vidim određeni scenarij.
Miran prosvjed traje dugoročno, ali Bjelorusi su spremni pričekati. Glavna stvar je da se nitko ne miješa.

Kikibombona

#421 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Kikibombona » 25/08/2020 15:18

Abibok wrote:
25/08/2020 13:22
Kikibombona wrote:
24/08/2020 21:44

Zašto ne pokušati biti neutralna država? U ovoj fazi, slažem se sa stavovima neutralne države: mi se ne pridružujemo EU, NATO-u - Putin nas ne dotiče. Ali da budem iskren, više se zalažem za ulazak u EU. Ali blizina Rusije to onemogućava.
Doista je teško predvidjeti kako i kada će se to sve završiti.
Ali mogu reći da će se takvi prosvjedi ući u povijest kao najmasovniji kulturni (inteligentni) i mirni prosvjedi. Nikada prije ljudi nisu bili tako ujedinjeni kao ovih dana. Mogu sa sigurnošću reći da sada svi prosvjeduju: od gradova i mjesta do sela. Ali!
Iz objektivnih razloga ova gužva nema vođu. Ili su ljudi u zatvorima ili su u inozemstvu. Da, postoji koordinacijsko vijeće, ali nitko od njih ne želi preuzeti najvažniju odgovornost do sada i žele mirnim putem donijeti promjene. Kako? U središtu Minska 200.000 ljudi ide na mirnu demonstraciju s balonima. Što je sljedeće? Je li moguće boriti se balonom protiv mitraljeza? Potencijal tako velike gomile nevjerojatan je, ali se ne koristi. Paradoks, ali sada cijelu ovu gomilu kontrolira kanal u Telegramu NEXTA, NEXTA LIVE i nekoliko drugih. Što može učiniti gužva bez vođe?
Čak i ako nema krvi, čak i ako nema državnog udara, ovaj režim će se sam propasti. To je očito i pitanje je vremena. Pitanje je: kada i pod kojim okolnostima će se to dogoditi, u kakvom će stanju biti država do ovog trenutka i tko će je koristiti ...
Još ne vidim određeni scenarij.
Miran prosvjed traje dugoročno, ali Bjelorusi su spremni pričekati. Glavna stvar je da se nitko ne miješa.
Putin ne smije rizikovati da na celo Bjelorusije dodje neko ko nece biti pod njegovom kontrolom. Taj neko sutra moze odluciti da udje u NATO, slijediti primjere baltickih drzava.

Putin ocigledno ne voli Lukasenka ali je siguran da nece uci u NATO i EU. Zbog toga ga tolerise.

...

Da je revolucija pro-ruska, Putin bi podrzao svrgavanje Lukasenka.

...

Volio bih da uspijete, da izaberete vlast kakvu zelite, ali ne mislim da je to sada realna opcija. Nazalost.

Abibok

#422 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Abibok » 25/08/2020 15:27

Prokletstvo, prokletstvo. :zzzz: Odgovor već dugo pišem loudness, zatim sam pritisnuo "Pošalji" - i sve je nestalo! :evil:
Bit ću kod kuće navečer, opet ću pisati. :bih:

jeza u ledja

#423 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jeza u ledja » 25/08/2020 17:26

Ja ne kontam. Znaci Kievska Rus i Belarus...ono "Rus" nije isti korijen kao kod rijeci "Rusija"?

Zar nije verzija price da je to rijec skandinavskog porijekla, tj. da je bio naziv za Svede, Fince, Vikinge, tako nesto?

belfy

#424 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by belfy » 25/08/2020 18:47

Guadalajara wrote:
25/08/2020 07:12
belfy wrote:
24/08/2020 21:06
A da se proizvede 2 miliona tona celika potrebno je pretopiti koliko, 4 miliona tona zeljezne rude iz Prijedora jer je hemijska kompozicija i sadrzaj zeljeza u rudi iz Prijedora/Ljubija oko 50%...bleee... Zeljezara nikad nije poslovala kao samostalna cjelina, vec je u proizvodnji ukljucivala i druge cjeline potrebne za integralnu proizvodnju. I ne samo da je vise proizvodila, vec je RMK opsluzivao kompletnu tesku industriju i sve ostale zeljezare na podrucju bivse Jugoslavije sa ukupno 63.000 radnika. Danas industrijska zona nije dio jer su parcelisali zemljiste. Ali, iako su parcelisali poslovnu zonu, i dalje je poslovna zona sa fabrikama naslonjena na proizvodnju zeljezare...beeep..

Jesam li ono ja postavio jedan dokument, nekakva okolisna dozvola od Mittala, gdje fino pise da je kovacnica u fazi "mirovanja" ? Bila je i elektrocelicana od 100 tona u fazi mirovanja, pa su je opet pokrenuli...hoop...Hala za livenje ingota je odvojena cjelina od kovacnice i moze funkcionisati i bez dozvole Mittalove kovacnice...I nije jedina kovacnica u zeljezari, postoji kovacnica i u Novom Travniku. ;-)

I što tebe žulja ona tema Namjenska industrija ? Da nisi i ti kakav Jovan, Goran, Milan,pa te uhvatila prpa. Nego gledaj ti dok je za vakta da pokupis prnje i iselis... :lol:

:thumbup: :bih:
opet nastavljas pisati gluposti. industrijska zona nema nikakve veze sa Zeljezarom. vecina firmi u njoj radi poslove koji nemaju apsolutno nikakvog dodira sa metalnom industrijom, a oni koji imaju nemaju nikakvu zavisnost od Zeljezare.

ne pratim bas kakve gluposti si postavljao, a jos manje da ih pamtim na duze vrijeme. treba odrzavati mentalnu higijenu prijatelju. ja ti samo kazem da ono sto ti "znas" i pises o Kovacnici nema veze sa realnim stanjem, a ti zamisljaj sta hoces. i sta ti, uopste, znaci ovo da Hala za livenje ingota ne treba dozvolu Mittalove kovacnice vjerovatno znas samo ti. mene cak ne interesuje ni kako si dosao do konstrukcije takve recenice.

ne zulja mene nijedna tema, a ponajmanje ta. zivciraju me idiotizmi koje pises, bas kao i ovo sada da sam neki ovaj ili onaj samo zato sto ti ukazujem na to da jako cesto pises gluposti.

sada da ne nastavljamo dalje u off... odzdrav.

Abibok

#425 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Abibok » 25/08/2020 22:32

Odgovorit ću dijelom, inače danas sam pisao i pisao, pisao i pisao - i tada je sve propalo. :zzzz:
loudness wrote:
25/08/2020 05:01
Malo nekih podataka o Bjelorusiji, tj. bolje rećeno o Bjelaruś - u >> da ovako bi bilo najispravije reći, kao moj skromni doprinos ovim velikim događajima, za koje se iskreno nadam da će polučiti pozitivan ishod !

Zapravo to je bjela Ruś. Ovo ś je zapravo mekano/mehko š, kakvo mi u B-H-S jeziku nemamo, ali npr. imaju Poljaci i baš ga tako pišu, za razliku od "tvrdog š" kojeg pišu kao sz . Na ćirilici bi to bio znak сь.

To je pojam Ruś - i, koji svoje porijeklo vuće iz Kijevske Ruś - i > pradomovini svih istočnih slavena !
Niti je Kijevska Ruś Kijevska Rusija, niti su Belaruśi bjeli Rusi, već su to Bjelaruśi
Također, niti su Maloruśi mali Rusi, niti je maloruski jezik "jezik malih rusa" itd., itd., već su to Ukrajinci (donekle i Rusini) i ukrajinski jezik (donekle i Rusinski).

Također majčica Rusija kako neki obožavaju da govore je zapravo majčica Ukrajina !!!
Zapravo je tačno reći: Kijev je majka ruskih gradova!
Dopustite mi da pokušam opisati kako razumijem pojam RUS.
Rus je varaški izraz koji se koristi u srednjoj i dijelom istočnoj Europi. Kao što sam dalje napisao jeza u ledja. Varanganci (starosjedioci gotskih i slavenskih plemena Južne Skandinavije i Polapske Rusije) bili su nešto između razbojnika, kolonijalista i trgovaca. Varazijske su se ekipe brodicama uglavnom kretale duž rijeka, pa su ih nazivali „rutsi“ ili „rus“, što je jednostavno značilo „veslači“ (u smislu da su gotovo svi sjedili kod vesla). Postepeno, naziv "Rus" proširio se na mrežu utvrđenja (tvrđava) koje su stvorile one, a koje su kontrolirale trgovačke putove na plovnim rijekama. Na temelju tih točaka, Varangijani-Rusi prisiljavali su prolazne trgovce da im plaćaju carinu (danak), a također su oduzeli dio proizvoda iz susjednih domaćih plemena za njihovu hranu (to se također nazivalo danak).
Budući da su varaški odredi bili mešovitog etničkog podrijetla (Jute, zapadni Balti, možda netko drugi), jezik međuetničke komunikacije "argo", "koine" postupno se razvijao među njima. Bio je to mješavina rječnika i pojednostavljenih gramatičkih oblika gotskog i zapadnog baltičkog jezika. Taj "koine" je slavenski jezik. Domaće stanovništvo ga je postepeno usvojilo od Varažanaca.
Varanganci su takve domoroce nazivali "Slovenci" ili "Slaveni", jer su "razumjeli SLOVO". SLOVO = riječ na bosanskom. Zbog toga su Nestor (kraj 11. stoljeća) i drugi drevni kroničari postavili jednake znakove između pojmova "ruski jezik", "slovenski jezik" i "varaški jezik" - tada je to bio jedan te isti.
U srednjoj Europi, na Balkanu, a potom i u istočnoj Europi - Rus je postojala svugdje, prvo na rijekama, a zatim se širila dalje. Tako su se pojavili razni "Rusi" na teritoriju Srednje Europe.
Polabijanska Rus sada je sjeverna Njemačka, a najstariji njemački grad Oldenburg nekada je bio Stargrad.
Pomeranska Rus - sjeverna Poljska.
Rus u Turingiji (zadržala je naziv "Rusko vojvodstvo" do 1920.) - sada istočna Njemačka.
Njemačka Borussia je Porus, baš kao što je Prussia također Porus. U Štajerskoj je bila i Rusija, sada je dio Austrije.
Većina Mađarske bila je Karpatska Rus.
I na Balkanu su Varanganci uspješno širili slavenski jezik. Ili ne? :D
Rus je bila čak i u Italiji, gdje su upadala plemena iz Polapske Rusije i tu boravila.
Dakle, sam pojam "Rus" nema nikakve veze sa istočnom Europom, gdje se pojavio s dolaskom Varažana mnogo stoljeća kasnije nego u srednjoj Europi (gdje je poznat od 6. do 7. stoljeća i povezan je s pojavom tamošnjih Vikinga). Samo iz tog razloga, Moskva nema i ne može imati nikakav "monopol" na termin "Rus". Ali ruski povjesničari to obično pokušavaju ne spomenuti.
Ono što danas nazivamo „Kijevska Rus“ nije bila nacionalna država. Kijevska Rus je kolonija stranih Varangijanaca (Goti iz južnog dijela Skandinavije i potiču iz današnjeg Mecklenburga) nad lokalnim starosjediocima, stvorena samo radi prikupljanja od njih danaka. Ta "država" nije imala drugih ciljeva.
Imena kijevskih knezova izvorno su bila gotska, a ne slavenska. Na primjer, ne Oleg, već Helgi; ne Igor, već Ingvar; ne Vladimir, nego Voldemar; ne Yaroslav, nego Yarisleif ... U prvoj fazi postojanja "Drevne Rusije Kijev" Goti su činili većinu u kneževskoj pratnji i u prinčevoj pratnji.
U sljedećoj fazi povijesti nestao je blizak odnos Kijeva s Gotima, što je objašnjeno padom i degeneriranjem samog "varangizma". Ona je, kao fenomen, neprimjetno nestala na putu "od Varažanaca do Grka". A ime "Rus" "zapelo" za Kijev - glavno središte za prikupljanje danaka na putu.
Takva priča. :zzzz:

Post Reply