RUSIJA

Post Reply
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#11477 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

Putin ne traži kompromis – on želi kapitulaciju Zapada!

https://thebosniatimes.ba/69247/sada-je ... ju-zapada/
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#11478 Re: RUSIJA

Post by muhafuca »

koga misle Zeleni zeznut sa blokadom NS2?

ne ide gas iz Njemacke za Rusiju, vec iz Rusije za Njemacku.

Musterija za gas im po Aziji mali milion, Rusija spusta gasovod za Pakistan i Indiju

pregovara se o spustanju gasovoda u Juznu koreju preko teritoije Sjeverne Koreje.

Kinezi spustaju novi gasovod iz Sibira.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#11479 Re: RUSIJA

Post by asurbanipal »

I Rusofilija i Westernofilija su ozbiljna bolest...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#11480 Re: RUSIJA

Post by asurbanipal »

Challenger_ wrote: 09/01/2022 13:03 Jah. Mi, USA i NATO (4.000 Amerikanaca i 8.000 ostalih) ćemo sa neonacističkim paravojnim formacijama napasti Donjeck i popišati se na Minski sporazum o mirnom rješavanju krize, a vi Rusi odjebite sa vojskom od ukrajinske granice i ne ometajte nas.

Spadaju li tu RID-ovci?
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#11481 Re: RUSIJA

Post by toska »

Nakon Minska I ofanziva separatitista na Donjecki aerodrom i gubitka istog za vojsku Ukrajine.

Nakon Minska II nastavak ofanzive separatista za Debeljcovo i gubitak istog za vojsku Ukrajine.

toliko o Minsku
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#11482 Re: RUSIJA

Post by Novosti »

Puno priče, ništa konkretno što će riješiti rat u Ukrajini.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#11483 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

Su-35 Aesa radar u krilima, čudna pojava!!!

Zašto glavni radar nije AESA i koje komponente Rusija mora uvoziti da bi pokrenula masovnu proizvodnju AESA radara?
Radi se o energetskom bloku za napajanje modula.
Sve više tradicionalnih kupaca ruskih aviona zeli AESA radare.
Što se tiče komponenti za AESA radara najviše dolaze iz Holandije i Tajvana. Inače Rusija trenutno najčešće uvozi AESA radarr iz Izraela. Zanimljivo je i to da Turska proizvodi AESA radare, a Rusija ne...


Image
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#11484 Re: RUSIJA

Post by toska »

HarTar wrote: 13/01/2022 13:34 Su-35 Aesa radar u krilima, čudna pojava!!!

Zašto glavni radar nije AESA i koje komponente Rusija mora uvoziti da bi pokrenula masovnu proizvodnju AESA radara?
Radi se o energetskom bloku za napajanje modula.
Sve više tradicionalnih kupaca ruskih aviona zeli AESA radare.
Što se tiče komponenti za AESA radara najviše dolaze iz Holandije i Tajvana. Inače Rusija trenutno najčešće uvozi AESA radarr iz Izraela. Zanimljivo je i to da Turska proizvodi AESA radare, a Rusija ne...
pa svugdje po internetu postoje tvrdnje da Rusija pravi AESA radare, što očito nije tačno, tako da je veliko pitanje i za Tursku, nije vjerovati svemu šta piše već konkretnim stvarima kao naruđbe.

od velikih sila mnogi prave komponente, a vjerovatno samo nekoliko njih mogu kompletan radar.
tu je i avionika koja "upravljanje stotinama sistema koji su ugrađeni u avione"

avionika F-105 pravljenog u periodu 1955–1964
Image
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#11485 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

toska wrote: 13/01/2022 14:57
HarTar wrote: 13/01/2022 13:34 Su-35 Aesa radar u krilima, čudna pojava!!!

Zašto glavni radar nije AESA i koje komponente Rusija mora uvoziti da bi pokrenula masovnu proizvodnju AESA radara?
Radi se o energetskom bloku za napajanje modula.
Sve više tradicionalnih kupaca ruskih aviona zeli AESA radare.
Što se tiče komponenti za AESA radara najviše dolaze iz Holandije i Tajvana. Inače Rusija trenutno najčešće uvozi AESA radarr iz Izraela. Zanimljivo je i to da Turska proizvodi AESA radare, a Rusija ne...
pa svugdje po internetu postoje tvrdnje da Rusija pravi AESA radare, što očito nije tačno, tako da je veliko pitanje i za Tursku, nije vjerovati svemu šta piše već konkretnim stvarima kao naruđbe.

od velikih sila mnogi prave komponente, a vjerovatno samo nekoliko njih mogu kompletan radar.
tu je i avionika koja "upravljanje stotinama sistema koji su ugrađeni u avione"

avionika F-105 pravljenog u periodu 1955–1964
Image
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Aselsan_EIRS ASELSAN radi turske AESA radare. Ne znam čemu to nepovjerenje ako kažem da Rusija ne proizvodi vlastite AESA radare, pa zato dobijaju otkaze narudžbi za svoje avione?! U mnogim tehnološkim aspektima Turska je ispred Rusije, posebno što se tiče dronova, gdje su sigurno među top 3 država svijeta. Evo i Alžir otkazao narudžbu ruskih aviona. https://militarywatchmagazine.com/artic ... dar-export
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#11486 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

@Sarajmen Sve su to kozmetičke sankcije kao i u slučaju Turske, da im uvedu sankcije (Rusiji i Turskoj) kao što su Iranu i S. Koreji tek bi onda vidjeli šta bi se dešavalo sa pomenutim državama da ne pišem naširoko. Takve sankcije mogu izdržati samo ludi Iranci i Kimovi Koreanci...
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#11487 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

Slažem se sa tobom, samo ti mogu reći da je ne samo kod nas na ivici sukoba, nego i u svijetu sve miriše na treći svjetski rat...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#11488 Re: RUSIJA

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 14/01/2022 00:03 Slažem se sa tobom, samo ti mogu reći da je ne samo kod nas na ivici sukoba, nego i u svijetu sve miriše na treći svjetski rat...
- Ovo što pišeš me asocira na moj upis kojem će uskoro sedam godina. 2012. se logujem na forum radi drame u Siriji. A onda napravim kompilaciju svojih i djelimično tuđih upisa za period 2012-2014:

Challenger__ wrote:
by Challenger__ » 10/04/2015

Rekli smo:

- Tzv. „Arapsko proljeće“ nije nikakav proces arapskog buđenja već "bizarna neokolonijalna farsa koja će narodima na tom području donijeti samo jad, nesreću i razaranje“. Rečeno nam je da je to besmislica, odnosno još jedna „teorija zavjere“.

Bili smo u pravu.

- Na površnu konstataciju da se „nas ne tiče tamo neka zemlja i njen unutrašnji sukob“ rekli smo da je to glupost, jer: „Sirija je političko, geopolitičko, religijsko i kulturno čvorište planete“. Svaki udarac u čvorište se osjeti širom svijeta, samim tim će se osjetiti i kod nas, na ovaj ili onaj način.

Bili smo u pravu.

- Na tvrdnje da će „Assad brzo (na proljeće, ljeto, jesen, zimu...) pasti“, rekli smo da neće.

Bili smo u pravu.

- Rekli smo da je Sirija "katalizator regionalnih i globalnih procesa“.

Bili smo u pravu.

- Na tvrdnju da će „Rusija prodati Siriju“, rekli smo da neće.

Bili smo u pravu.

- Kada je pokušaj američke intervencije propao , rekli smo da će samozvani gospodari rata i mira „otvoriti novo krizno žarište“. Uskoro, kao pokušaj odmazde, desila se Ukrajina.

Bili smo u pravu.

______

UKRATKO: Naše anticipacije su se ostvarile. Zemlje krvare, otvaraju se nova žarišta a napetosti rastu na mnogim tačkama planete. Ostaje još samo jedna sumorna anticipacija koja glasi ovako: „Ovaj sudar svjetova koji je otpočeo na zidinama Damaska će se na kraju okončati Trećim svjetskim ratom“.

Nadam se da nećemo biti u pravu.

Image



Also sprach Challenger__

Danas nemam šta ni dodati ni oduzeti.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55470
Joined: 15/12/2008 16:53

#11489 Re: RUSIJA

Post by ultima_palabra »

Challenger_ wrote: 14/01/2022 17:33
HarTar wrote: 14/01/2022 00:03 Slažem se sa tobom, samo ti mogu reći da je ne samo kod nas na ivici sukoba, nego i u svijetu sve miriše na treći svjetski rat...
Jel to bozansko "mi"? I kakva je uloga Jet Lija u nastupajucem svjetskom ratu?
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#11490 Re: RUSIJA

Post by prof. »

Challenger_ wrote: 14/01/2022 17:33
HarTar wrote: 14/01/2022 00:03 Slažem se sa tobom, samo ti mogu reći da je ne samo kod nas na ivici sukoba, nego i u svijetu sve miriše na treći svjetski rat...
- Ovo što pišeš me asocira na moj upis kojem će uskoro sedam godina. 2012. se logujem na forum radi drame u Siriji. A onda napravim kompilaciju svojih i djelimično tuđih upisa za period 2012-2014:

Challenger__ wrote:
by Challenger__ » 10/04/2015

Rekli smo:

- Tzv. „Arapsko proljeće“ nije nikakav proces arapskog buđenja već "bizarna neokolonijalna farsa koja će narodima na tom području donijeti samo jad, nesreću i razaranje“. Rečeno nam je da je to besmislica, odnosno još jedna „teorija zavjere“.

Bili smo u pravu.

- Na površnu konstataciju da se „nas ne tiče tamo neka zemlja i njen unutrašnji sukob“ rekli smo da je to glupost, jer: „Sirija je političko, geopolitičko, religijsko i kulturno čvorište planete“. Svaki udarac u čvorište se osjeti širom svijeta, samim tim će se osjetiti i kod nas, na ovaj ili onaj način.

Bili smo u pravu.

- Na tvrdnje da će „Assad brzo (na proljeće, ljeto, jesen, zimu...) pasti“, rekli smo da neće.

Bili smo u pravu.

- Rekli smo da je Sirija "katalizator regionalnih i globalnih procesa“.

Bili smo u pravu.

- Na tvrdnju da će „Rusija prodati Siriju“, rekli smo da neće.

Bili smo u pravu.

- Kada je pokušaj američke intervencije propao , rekli smo da će samozvani gospodari rata i mira „otvoriti novo krizno žarište“. Uskoro, kao pokušaj odmazde, desila se Ukrajina.

Bili smo u pravu.

______

UKRATKO: Naše anticipacije su se ostvarile. Zemlje krvare, otvaraju se nova žarišta a napetosti rastu na mnogim tačkama planete. Ostaje još samo jedna sumorna anticipacija koja glasi ovako: „Ovaj sudar svjetova koji je otpočeo na zidinama Damaska će se na kraju okončati Trećim svjetskim ratom“.

Nadam se da nećemo biti u pravu.

Image



Also sprach Challenger__

Danas nemam šta ni dodati ni oduzeti.
Da li ti svoje upise učiš napamet ili u slobodno vrijeme ponavljaš gradivo? 🤔
Malo je patetično da gradiš kult sveznajućeg analitičara tako što sam citiraš svoje 'upise'. To bi trebalo drugi da rade. I radili bi kad bi ti zaista bio u pravu i vrijedan citiranja. Smanji malo intenzitet ruskih izvora, već si izgubio vezu sa realnošću.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#11491 Re: RUSIJA

Post by geralt »

Koji cringe jbt, ili sto bi Hrvati rekli susramlje.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#11492 Re: RUSIJA

Post by jednonogi_Jack »

Image Chelli
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#11493 Re: RUSIJA

Post by dust71000 »

Ove vanjskopolitičke teme su zbog ovakvih momenata najluđe ali i najbolje na forumu 😂
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#11494 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

@Challenger_ :thumbup: Na kraju ispade da je sve i započelo sa tzv. Arapskim proljećem...
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#11495 Re: RUSIJA

Post by Point. »

dust71000 wrote: 14/01/2022 22:42 Ove vanjskopolitičke teme su zbog ovakvih momenata najluđe ali i najbolje na forumu 😂
Ko likovi iz Top Liste Nadrealista.Fakat ovo mislim.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10456
Joined: 27/04/2021 22:52

#11496 Re: RUSIJA

Post by tramvajtrojka »

Point. wrote: 14/01/2022 23:05
dust71000 wrote: 14/01/2022 22:42 Ove vanjskopolitičke teme su zbog ovakvih momenata najluđe ali i najbolje na forumu 😂
Ko likovi iz Top Liste Nadrealista.Fakat ovo mislim.
ima li ko onaj post o krimskim plažama jedino sto mogu povjerovati u vezi tog posta je da ruskinje imaju zguzove kao brazilke na plažama hahahaha :lol: :lol: il onaj kad je u hrvatskoj na plaži pricao sa nekim rusom o geopolitickoj situaciji :lol: :lol: :lol: :oops: a ono rus na nivou Hamdije portira u osnovnoj školi :mrgreen:
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#11497 Re: RUSIJA

Post by Point. »

tramvajtrojka wrote: 14/01/2022 23:10
Point. wrote: 14/01/2022 23:05

Ko likovi iz Top Liste Nadrealista.Fakat ovo mislim.
ima li ko onaj post o krimskim plažama jedino sto mogu povjerovati u vezi tog posta je da ruskinje imaju zguzove kao brazilke na plažama hahahaha :lol: :lol: il onaj kad je u hrvatskoj na plaži pricao sa nekim rusom o geopolitickoj situaciji :lol: :lol: :lol: :oops: a ono rus na nivou Hamdije portira u osnovnoj školi :mrgreen:
Sve kontam Chelli je Ðuro koji se zajebava.

___________________________________

:brusli:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#11498 Re: RUSIJA

Post by jednonogi_Jack »

tramvajtrojka wrote: 14/01/2022 23:10
Point. wrote: 14/01/2022 23:05

Ko likovi iz Top Liste Nadrealista.Fakat ovo mislim.
ima li ko onaj post o krimskim plažama jedino sto mogu povjerovati u vezi tog posta je da ruskinje imaju zguzove kao brazilke na plažama hahahaha :lol: :lol: il onaj kad je u hrvatskoj na plaži pricao sa nekim rusom o geopolitickoj situaciji :lol: :lol: :lol: :oops: a ono rus na nivou Hamdije portira u osnovnoj školi :mrgreen:
Spoiler
Show
Challenger_ wrote: 10/08/2020 20:53
_BataZiv_0809 wrote: 10/08/2020 20:10Istovremeno počinje i Sirija gdje Rusi imaju velike vojne baze, opet bez reakcije. Ukrajina 2014. je bila okidač, nakon toga su se uključili i u Siriju i sad u Libiju....Ne znam šta su čekali toliko...
Poslužiću se jezikom jednog izuzetno jakog Rusa koga sam imao sreću i priliku da upoznam, jednog ljeta na Hvaru.

On mi je rekao da su se kao narod i kao pojedinci zamorili te uloge "naroda misije", pa bilo to odbrambena misija od templara sa zapada, Mongola i Tatara sa istoka, Napoleona, Hitlera, da su se zamorili mesijanske uloge "Trećeg Rima" i spasioca monarhija po Evropi ("Sveta Alijansa"), ili "mesijanske antiutopije" kako je kvalifikovao SSSR i njegovu ulogu u "svjetskoj revoluciji". Pa nastavlja da je "ruski čovjek" kao i svaki drugi čovjek na svijetu. Ni manje, ni više. Dakle i konformista. Veliki konformista. On devedesete i dajnji hod Rusije tokom prve decenije 21. vijeka naziva "ispisom Rusa iz historije" a upis u "narode turista". Istina, kaže, izvan granica je ostalo masa Rusa, ali Bože moj. Rusija je manja od SSSR-a, a SSSR manji od carske Rusije ali, "hoću i ja da budem samo turist i biznismen".

Dakle, umjesto "misije" , pune krvi, ušli su u konformistički "svijet turizma".

A onda se sve počelo mijenjati. Sa Gruzijom 2008 pa na dalje. To je naglasio kao prekretnicu. Pa nastavlja priču: "Volio bih da sam se rodio kao Slovak". Pa napominje da ne potcjenjuje nikoga, ali ako si Slovak, ne kidišu na tebe, možeš biti "turista" od rođenja do smrti. I onda zapadne u neki bedak i kaže "nećemo još dugo moći biti turisti. Sudbina zove". ("судьба зовёт", bukvalno).

I šta se sada dešava. Oni sa umorom i prevrtanjem očiju ("zar opet") gledaju n-tu reprizu iste stvari. Kako se debili privlače ka njihovim granicama, kako debile prošlost ništa nije naučila, kako do debila ne dopiru nikakvi argumenti i apeli, kako ovo, kako ono i... kako od "svijeta turista" više nema ništa.

Sad budno prate šta se dešava i kada ovi pređu neku njihovu imaginarnu crvenu granicu, slijedi "uraaaaaa" i debile će napenaliti tako da će se "vidjeti iz svemira".

Ukratko, za njih ništa novo, ali "судьба зовёт".

Eto zašto toliko čekaju.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#11499 Re: RUSIJA

Post by asurbanipal »

ultima_palabra wrote: 14/01/2022 18:42
Challenger_ wrote: 14/01/2022 17:33

Jel to bozansko "mi"? I kakva je uloga Jet Lija u nastupajucem svjetskom ratu?

Pa Chelli i jeste bog geopolitike :mrgreen:

Da nije njega i još par forumaša ovaj forum bi bio kita od ovce, a svakako je već duži period grohnuo...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#11500 Re: RUSIJA

Post by Challenger_ »

ultima_palabra wrote: 14/01/2022 18:42Jel to bozansko "mi"? I kakva je uloga Jet Lija u nastupajucem svjetskom ratu?
Piše ti na početku komentara da to nije siže isključivo mojih upisa tako da je plural primjeren. Jet Lee (Hero) mi je prvi i najtrajniji avatar.
Post Reply