RUSIJA

Post Reply
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#13276 Re: RUSIJA

Post by laik1981 »

toska wrote: 20/06/2022 13:30 malo o ruskim finansijama i EU, zamjena mora biti jednak prioritet kao i oružje za Ukrajinu
---------------------------
Rekordni prihodi Rusije
Prema izvještaju kojeg je objavio CREA, 61 posto izvoza ruskih fosilnih goriva otišlo je u Evropsku uniju za oko 60 milijardi dolara.

Najveći uvoznici bili su Kina sa 13,2 milijarde dolara, Njemačka s 12,7 milijardi dolara, Italija s 8,2 milijarde dolara, Nizozemska sa 8,4 milijarde dolara, Turska sa 7 milijardi dolara, Poljska sa 4,6 milijardi dolara, Francuska s 4,5 milijardi i Indija s 3,6 milijardi dolara.


“Dok EU razmatra strožije sankcije Rusiji, Francuska je povećala svoj uvoz i postala najveći kupac prirodnog plina na svijetu”, rekao je analitičar CREA-e Lauri Myllyvirta.

S obzirom na to da se većina tih kupovina ne odnosi na dugoročne ugovore, to znači da Francuska svjesno odlučila koristiti ruske energente nakon ruske invazije na Ukrajinu, dodao je Myllyvirta.
https://balkans.aljazeera.net/news/worl ... -dana-rata
------------------------
Rusija izbila na drugo mjesto dobavljača nafte za Indiju

Indija kupuje rusku naftu uz popust od gotovo 30 dolara po barelu.

https://balkans.aljazeera.net/news/econ ... -za-indiju
https://www.klix.ba/biznis/privreda/rus ... /220621048

Ne tako davno ovdje me ubjedjivase da rusi nemaju infrastrukturu da Kini i Indiji prodaju vise nafte..
Za sad evropa uvodjenjem sankcija vise sankcionisala svoje gradjane nego ruse..
Najveci profiteri indijci i kinezi.. Populacija od 2,8 milijardi ljudi.. Cine vise od trecine ukupne svjetske populacije..
Sad ce ta nafta preko Kine i Indije opet zavrsiti u Evropi, al po znacajno visoj cijeni..
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#13277 Re: RUSIJA

Post by toska »

laik1981 wrote: 21/06/2022 17:26
Spoiler
Show
toska wrote: 20/06/2022 13:30 malo o ruskim finansijama i EU, zamjena mora biti jednak prioritet kao i oružje za Ukrajinu
---------------------------
Rekordni prihodi Rusije
Prema izvještaju kojeg je objavio CREA, 61 posto izvoza ruskih fosilnih goriva otišlo je u Evropsku uniju za oko 60 milijardi dolara.

Najveći uvoznici bili su Kina sa 13,2 milijarde dolara, Njemačka s 12,7 milijardi dolara, Italija s 8,2 milijarde dolara, Nizozemska sa 8,4 milijarde dolara, Turska sa 7 milijardi dolara, Poljska sa 4,6 milijardi dolara, Francuska s 4,5 milijardi i Indija s 3,6 milijardi dolara.


“Dok EU razmatra strožije sankcije Rusiji, Francuska je povećala svoj uvoz i postala najveći kupac prirodnog plina na svijetu”, rekao je analitičar CREA-e Lauri Myllyvirta.

S obzirom na to da se većina tih kupovina ne odnosi na dugoročne ugovore, to znači da Francuska svjesno odlučila koristiti ruske energente nakon ruske invazije na Ukrajinu, dodao je Myllyvirta.
https://balkans.aljazeera.net/news/worl ... -dana-rata
------------------------
Rusija izbila na drugo mjesto dobavljača nafte za Indiju

Indija kupuje rusku naftu uz popust od gotovo 30 dolara po barelu.

https://balkans.aljazeera.net/news/econ ... -za-indiju
https://www.klix.ba/biznis/privreda/rus ... /220621048
Ne tako davno ovdje me ubjedjivase da rusi nemaju infrastrukturu da Kini i Indiji prodaju vise nafte..
Za sad evropa uvodjenjem sankcija vise sankcionisala svoje gradjane nego ruse..
Najveci profiteri indijci i kinezi.. Populacija od 2,8 milijardi ljudi.. Cine vise od trecine ukupne svjetske populacije..
Sad ce ta nafta preko Kine i Indije opet zavrsiti u Evropi, al po znacajno visoj cijeni..
jesu profiteri Kina i Indija, ali za Ruse to nije neki dil,
te dvije zemlje kupile su ukupno 16,8 milijardi dolara ruske nafte i to sa popustima, a većim troškovima transporta, ali sama Njemačka i Italija su uzeli 20,9 plus ostale članice.

Rusiji EU niko ne može zamijeniti, trebaju 4 Kine i tržišna cijena

ili kako piše u članku, EU 60 milijardi $, Kina 13,2
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#13278 Re: RUSIJA

Post by laik1981 »

toska wrote: 21/06/2022 17:38
laik1981 wrote: 21/06/2022 17:26 Ne tako davno ovdje me ubjedjivase da rusi nemaju infrastrukturu da Kini i Indiji prodaju vise nafte..
Za sad evropa uvodjenjem sankcija vise sankcionisala svoje gradjane nego ruse..
Najveci profiteri indijci i kinezi.. Populacija od 2,8 milijardi ljudi.. Cine vise od trecine ukupne svjetske populacije..
Sad ce ta nafta preko Kine i Indije opet zavrsiti u Evropi, al po znacajno visoj cijeni..
jesu profiteri Kina i Indija, ali za Ruse to nije neki dil,
te dvije zemlje kupile su ukupno 16,8 milijardi dolara ruske nafte i to sa popustima, a većim troškovima transporta, ali sama Njemačka i Italija su uzeli 20,9 plus ostale članice.

Rusiji EU niko ne može zamijeniti, trebaju 4 Kine i tržišna cijena
A koliko naftne kompanije sa sjedistem u EU danas uvoze ruske nafte? Da li je u potpunosti ruska nafta banovana u EU? Rusima i nije cilj da u potpunosti zamijene EU trziste, vec da minimiziraju stetu prouzrokovanu sankcijama.. To dijelom rade povecanim izvozom na trzista koja nisu uvela sankcije, a dijelom povecanjem cijena plina koji izvoze u EU.. I dan danas je EU najveci finansijer rusije.. Ja se ne mogu oteti dojmu da su sankcije do sada vise stete nanijele gradjanima EU nego Rusiji, bez obzira sto i Rusija trpi gubitke.. Trebao se desiti slom rublje, a ona nikad jaca jos od 2015., bar u odnosu na euro, a u EU rekordna inflacija.. Malo ovo sve ide presporo i ne bas onim tokom kako smo ocekivali.. Mozda ja i ne vidim neku siru sliku..
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#13279 Re: RUSIJA

Post by toska »

Neka cijena zaustavljanja Rusije mora biti plaćena, EU nije banovala ni naftu ni plin, samo teškoće u plaćanju.

a šteta je ipak puno veća Rusiji, pad ruskog GDP ove godine će biti 15+ %, u EU možda 0% što je opet gubitak jer se očekivao rast.
inflacija isto nije uporediva, u Rusiji je bar dupla tj. 15 do 20%, vrijednost rublje određuje Moskva umjesto tržišta i nije relevantna.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#13280 Re: RUSIJA

Post by laik1981 »

toska wrote: 21/06/2022 18:10 Neka cijena zaustavljanja Rusije mora biti plaćena, EU nije banovala ni naftu ni plin, samo teškoće u plaćanju.

a šteta je ipak puno veća Rusiji, pad ruskog GDP ove godine će biti 15+ %, u EU možda 0% što je opet gubitak jer se očekivao rast.
inflacija isto nije uporediva, u Rusiji je bar dupla tj. 15 do 20%, vrijednost rublje određuje Moskva umjesto tržišta i nije relevantna.
Imas li kakve pouzdane podatke o inflaciji u Rusiji? A i u Evropi je inflacija oko 20%, kao sto je i kod nas iako zvanicni podaci govore o desetak posto.. Ne znam i odakle im taj procenat inflacije od 10-12% kada smo mi u pitanju? Realno taj procenat inflacije je bio prisutan i prije svog ovog sranja, racunajuci i pandemiju..
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#13281 Re: RUSIJA

Post by toska »

laik1981 wrote: 21/06/2022 18:19
Imas li kakve pouzdane podatke o inflaciji u Rusiji? A i u Evropi je inflacija oko 20%, kao sto je i kod nas iako zvanicni podaci govore o desetak posto.. Ne znam i odakle im taj procenat inflacije od 10-12% kada smo mi u pitanju? Realno taj procenat inflacije je bio prisutan i prije svog ovog sranja, racunajuci i pandemiju..
imam ko i svi, zadnji su bili EU oko 8%, mi isto tu negdje, a Rusija 16%

tako se vrtilo po medijima, a ako baš trebaju precizni podaci za svaku državu može se naći
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#13282 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

Inflacija u EU 20%? :?
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#13283 Re: RUSIJA

Post by laik1981 »

toska wrote: 21/06/2022 18:23
laik1981 wrote: 21/06/2022 18:19
Imas li kakve pouzdane podatke o inflaciji u Rusiji? A i u Evropi je inflacija oko 20%, kao sto je i kod nas iako zvanicni podaci govore o desetak posto.. Ne znam i odakle im taj procenat inflacije od 10-12% kada smo mi u pitanju? Realno taj procenat inflacije je bio prisutan i prije svog ovog sranja, racunajuci i pandemiju..
imam ko i svi, zadnji su bili EU oko 8%, mi isto tu negdje, a Rusija 16%

tako se vrtilo po medijima, a ako baš trebaju precizni podaci za svaku državu može se naći
Ako imas za Rusiju te precizne.. Za EU mogu i sam.. Za Rusiju ne znam sta je pouzdano.. Mediji samo prenose izjave onih kojima mali brojevi odgovaraju.. Ne analiziraju previse.. Ja sto sam poslusao neke ekonomske analiticare procenti su dosta visi od tih 8%.. U slucaju nas se sami mozemo u praksi uvjeriti da je puno vise od tih cifri koje se plasiraju kroz medije..
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#13284 Re: RUSIJA

Post by laik1981 »

jeza u ledja wrote: 21/06/2022 18:24 Inflacija u EU 20%? :?
Mozda blize 15%, ali ima tendenciju da ode i na 20%.. Kod nas sigurno preko 20% jer nismo imali nikakav odgovor koji bi je usporio..
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#13285 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

Inflacija u Rusiji je na 17-18%. U EU je 8%.

To su zvanicni podaci.
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#13286 Re: RUSIJA

Post by toska »

računaj i da smo imali godine deflacije sa vrhuncom u pandemijskoj 2020,

kamate na pologe firmi i sl. su bile negativne, plaćaš bankama čuvanje kao što je i naša BiH bila prisiljena,
dodaj na to štampanje novca u istom periodu, i kao šlag rat Rus-Ukr,
sve se na kraju plati i to je to
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#13287 Re: RUSIJA

Post by laik1981 »

toska wrote: 21/06/2022 18:37 računaj i da smo imali godine deflacije sa vrhuncom u pandemijskoj 2020,

kamate na pologe firmi i sl. su bile negativne, plaćaš bankama čuvanje kao što je i naša BiH bila prisiljena,
dodaj na to štampanje novca u istom periodu, i kao šlag rat Rus-Ukr,
sve se na kraju plati i to je to
Taj slag na torti je vjerovatno najmanje i uticao, u odnosu na sve ostalo sto si nabrojao..
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#13288 Re: RUSIJA

Post by plavi_E »

Nevidjena genijalnost Putina ovim potezom da prodaje Kini i Indiji naftu za bagatelu. Time ni Kinezi ni Indijci nemaju razlog da kupuju skuplju naftu od drugih dobavljaca. Ti dobavljaci moraju nekud sa tim viskom. Taj visak generira vecu ponudu a to izaziva pad cijena i kod tih dobavljaca. Znaci cijena nafte pada na globalnom nivou. Takav jedan ekonomista se rijetko radja.

Jos da isto tako uradi sa gasom.
:lol: :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#13289 Re: RUSIJA

Post by sime_cipol »

Ocekuju i navijaju da ljudi pocnu umirati od gladi da bi se onda njima skinule sankcije. :roll:
Ne znaju da zivot Afrikanaca nijednima, ni drugima ne znaci nista :-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#13290 Re: RUSIJA

Post by -Chesterfield- »

plavi_E wrote: 21/06/2022 20:03 Nevidjena genijalnost Putina ovim potezom da prodaje Kini i Indiji naftu za bagatelu.
Pa kome da prodaju?
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#13291 Re: RUSIJA

Post by plavi_E »

Pa sto ne prodaje po aktuelnim cijenama? Sto rusi cijenu nafte tim damping cijemama? Pa valjda su mu Kinezi i Indijci saveznici u rusenju ovih zlih zapadnjaka koji bi samo cipovali posten svijet sa vakcinama. Stro ga onda ucijenjuju sa tim cijenama?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13292 Re: RUSIJA

Post by Sanjarko »

sime_cipol wrote: 21/06/2022 20:05 Ocekuju i navijaju da ljudi pocnu umirati od gladi da bi se onda njima skinule sankcije. :roll:
Ne znaju da zivot Afrikanaca nijednima, ni drugima ne znaci nista :-)
skoro milijarda gladnih sirom svijeta, bilo oko 800 miliona, za godinu skocilo za 150 miliona, a koliko je siromasnih ko ce znat
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#13293 Re: RUSIJA

Post by plavi_E »

Ljudi ce poceti umirati od gladi a glavni krivac je Putin jer glad i umiranje tih ljudi zeli iskoristiti i time ucijenjivati zapad da mu ukinu sankcije iako mu od tih sankcija ide sve bolje i bolje. Barem tako njegovi sljedbenici na ovom forumu tvrde.
User avatar
nota1969
Posts: 916
Joined: 27/02/2022 09:05

#13294 Re: RUSIJA

Post by nota1969 »

plavi_E wrote: 22/06/2022 09:27 Ljudi ce poceti umirati od gladi a glavni krivac je Putin jer glad i umiranje tih ljudi zeli iskoristiti i time ucijenjivati zapad da mu ukinu sankcije iako mu od tih sankcija ide sve bolje i bolje. Barem tako njegovi sljedbenici na ovom forumu tvrde.
pa ako cemo objektivno
vlade tih gladnih vecinom podrzavaju kepeca
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#13295 Re: RUSIJA

Post by biglebovski »

Putin’s speech was delivered at the St. Petersburg International Economic Forum Plenary session on June 17, 2022.

https://www.adamtownsend.me/putin-speech/
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#13296 Re: RUSIJA

Post by -Chesterfield- »

Image
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#13297 Re: RUSIJA

Post by toska »

Cijena Brent nafte trenutno, približna ruskoj koja je uvijek par dolara jeftinija:

Image
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#13298 Re: RUSIJA

Post by geralt »

Prebacujem ovamo diskusiju sa teme Ukrajina o SSSR-u, iako mislim da za to nema potrebe jer je SSSR jednako Ukrajina koliko i Rusija.
jeza u ledja wrote: 22/06/2022 16:03
geralt wrote: 22/06/2022 15:14
Medju boljsevickim rukovodstvom koje je osnovalo SSSR si mogao prebrojati etnicke Ruse na prste jedne ruke. Gruzijac Staljin je bio zaduzen za "nacionalno pitanje", i on je taj koji je definisao administrativni sistem SSSR-a jos za Lenjinovog zivota. Odluka da se osvoje Gruzija i ostatak Kavkaza je bila njegova, odluka da se Finskoj da nezavisnost takodjer.

Prica o SSSR-u kao drugoj verziji ruske imperije je isto kao hrvatska prica o "Srboslaviji", pri cemu se studiozno ignorise Titova nacionalnost. Kao i to da je npr. KPJ '41. imala puno vise Hrvata medju clanovima nego Srba.
Upravo suprotno. Jugoslaviju nije napravio Tito, ona je postojala i ranije, i nastala je kao federacija. SSSR je samo preimenovana i reorganizovana Ruska Imperija. Nije je napravio Staljin sigurno. Ti spominjes neke minorne detalje koji ne mijenjaju sustinu.

Ako hoces dalje mozemo na temi o Rusiji.
Postojale su dvije Jugoslavije, Kraljevina i SFRJ. SFRJ jeste napravio Tito, i to kao preslikanu kopiju SSSR-a za koji je tada medju komunistima bilo usvojeno da je rijesio "nacionalno pitanje" na savrsen nacin. Kraljevina je u ovoj analogiji Rusko carstvo.

SSSR je stvoren u revoluciji koju je predvodila mala grupa ljudi predvodjena Rusom Lenjinom, ali su Boljsevici bili istinski multietnicka organizacija za koju se ne moze reci da je produzetak ruskog imperijalizma. Sam sistem SSSR-a je nastao kao kompromis izmedju Lenjina i Staljina, gdje je Lenjin vukao na stranu decentralizacije a Staljin na stranu centralizacije. Tu je doslo do apsurdne situacije u kojoj je Rus Lenjin optuzivao Gruzijca Staljina za velikoruski nacionalizam.

Staljin jeste idejni tvorac SSSR-a koji je kod Boljsevika bio zaduzen za "nacionalno pitanje" i njegovo rjesavanje. Citava njegova ideja je bila da svaka nacija dobije svoju odvojenu autonomnu jedinicu sa manjim ili vecim stepenom autonomije gdje ce sami sobom upravljati, sto je drastican otklon u odnosu na rusko carstvo u kojem su postojali guverneri (velikom vecinom Rusi) koje je direktno postavljao car.

Takodjer, SSSR je u svim ustavima imao definisano pravo na otcjepljenje za sve republike, sto i nije bas odlika carstava. To je bilo mrtvo slovo na papiru tokom veceg dijela njegovog postojanja, ali je iskoristeno 1991. i omogucilo medjunarodno priznanje novih republika. Isto pravo je preslikano u SFRJ i omogucilo medjunarodno priznanje BiH (izmedju ostalih).

Daleko od toga da branim SSSR, ali ideja da je Rusija = SSSR (ili obratno) jednostavno historijski nije tacna.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#13299 Re: RUSIJA

Post by JoseMujica »

geralt wrote: 22/06/2022 17:46 Prebacujem ovamo diskusiju sa teme Ukrajina o SSSR-u, iako mislim da za to nema potrebe jer je SSSR jednako Ukrajina koliko i Rusija.
jeza u ledja wrote: 22/06/2022 16:03

Upravo suprotno. Jugoslaviju nije napravio Tito, ona je postojala i ranije, i nastala je kao federacija. SSSR je samo preimenovana i reorganizovana Ruska Imperija. Nije je napravio Staljin sigurno. Ti spominjes neke minorne detalje koji ne mijenjaju sustinu.

Ako hoces dalje mozemo na temi o Rusiji.
Postojale su dvije Jugoslavije, Kraljevina i SFRJ. SFRJ jeste napravio Tito, i to kao preslikanu kopiju SSSR-a za koji je tada medju komunistima bilo usvojeno da je rijesio "nacionalno pitanje" na savrsen nacin. Kraljevina je u ovoj analogiji Rusko carstvo.

SSSR je stvoren u revoluciji koju je predvodila mala grupa ljudi predvodjena Rusom Lenjinom, ali su Boljsevici bili istinski multietnicka organizacija za koju se ne moze reci da je produzetak ruskog imperijalizma. Sam sistem SSSR-a je nastao kao kompromis izmedju Lenjina i Staljina, gdje je Lenjin vukao na stranu decentralizacije a Staljin na stranu centralizacije. Tu je doslo do apsurdne situacije u kojoj je Rus Lenjin optuzivao Gruzijca Staljina za velikoruski nacionalizam.

Staljin jeste idejni tvorac SSSR-a koji je kod Boljsevika bio zaduzen za "nacionalno pitanje" i njegovo rjesavanje. Citava njegova ideja je bila da svaka nacija dobije svoju odvojenu autonomnu jedinicu sa manjim ili vecim stepenom autonomije gdje ce sami sobom upravljati, sto je drastican otklon u odnosu na rusko carstvo u kojem su postojali guverneri (velikom vecinom Rusi) koje je direktno postavljao car.

Takodjer, SSSR je u svim ustavima imao definisano pravo na otcjepljenje za sve republike, sto i nije bas odlika carstava. To je bilo mrtvo slovo na papiru tokom veceg dijela njegovog postojanja, ali je iskoristeno 1991. i omogucilo medjunarodno priznanje novih republika. Isto pravo je preslikano u SFRJ i omogucilo medjunarodno priznanje BiH (izmedju ostalih).

Daleko od toga da branim SSSR, ali ideja da je Rusija = SSSR (ili obratno) jednostavno historijski nije tacna.
:thumbup:

samo bih dodao da je "ideja da je Rusija = SSSR " mokri san Mordora
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#13300 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

Temu sam htio prebaciti ovdje ne radi mene, vec radi lakog obaraca moderatora na onoj temi, sto i donekle shvatam jer je jako puno postova svaki dan.

Jugoslavija i SSSR nisu isto u ovom kontekstu, jer je prvobitna Jugoslavija, tj. SHS, nastala kao unija razlicitih, nezavisnih (tj. onih koji su tek dan prije stekli nezavisnost) dijelova. Ni historijski ni prakticno ona nije bila Srboslavija. SSSR je nastao u granicama Rusije, naravno uz odredjena pomjeranja tokom rata (tj. ratova/revolucija 1914-1922, kad vec).
Iako Kraljevina Jugoslavija nije bila "Srboslavija", u politickom kontekstu je relacija SSSR i Ruskog Carstva bila ista kao relacija SFRJ - Kraljevine Jugoslavije. Imao si jedan sistem sa kraljem/carom, dobio revoluciju, napravio novo uredjenje, preimenovao zemlju, sve si pretumbao iz temelja, ali na temeljima prethodne carevine/kraljevine.

Ne znam iz kog razloga navodis pojedince, tj. politicko vodjstvo kao argument i njihovu etnicku pripadnost? Ruska imperija je bila multietnicka, i sami principi boljsevicke revolucije su bili pan-etnicki i multinacionalni. Govorimo o ljudima koji su zivili i radili u Rusiji, tj. ruskoj imperiji, ne u nekoj drugoj zemlji.

Helem, da ponovim, kao sto je SFRJ nastavak Kraljevine Jugoslavije, tako je i SSSR nastavak Ruske Imperije. Kao sto Kraljevina Jugoslavija nije bila Srboslavija (uprkos faktu da je njen kralj bio Srbin, sto bi po tvojoj logici trebalo znaci da jeste?), tako je Ruska Imperija bila - jelte, ruska.

I za vrijeme SSSR, a i danas, i tamo i u svijetu, vecina ljudi izjednacava SSSR sa Rusijom. To se moze vidjeti u raznim kontekstima, od medija do kolokvijalnog.

Druga je stvar sto su mnogi Rusi, Bjelorusi, pa i Ukrajinci sebe smatrali jednim te istim, ili vrlo slicnim narodom, pa se slika malo komplikuje.
Post Reply