RUSIJA

Post Reply
Hakiz
Posts: 39903
Joined: 30/07/2015 20:01

#14651 Re: RUSIJA

Post by Hakiz »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/bide ... /230318061

Ja mislio da je dobro kada vojska sa kojom si u sukobu ima što manje vojnika, ali bit će da nije tako :lol:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#14652 Re: RUSIJA

Post by jednonogi_Jack »

Hakiz wrote: 18/03/2023 18:11 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/bide ... /230318061

Ja mislio da je dobro kada vojska sa kojom si u sukobu ima što manje vojnika, ali bit će da nije tako :lol:
Njih trojica su gamechanger.
Hakiz
Posts: 39903
Joined: 30/07/2015 20:01

#14653 Re: RUSIJA

Post by Hakiz »

jednonogi_Jack wrote: 18/03/2023 18:41
Hakiz wrote: 18/03/2023 18:11 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/bide ... /230318061

Ja mislio da je dobro kada vojska sa kojom si u sukobu ima što manje vojnika, ali bit će da nije tako :lol:
Njih trojica su gamechanger.
Jesu simbolički.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14654 Re: RUSIJA

Post by Truba »

znamo razlog zašto ih deportiraju
veoma je jednostavan i neću da ga spominjem ali svi znaju zašto deportacije

s druge strane svi u zapovjednom lancu ima da odgovaraju pred sudom... naravno ako za kojih 10 15 godina kad misle da je sve zaboravljeno krenu putovati svijetom...ima da ih fataju ko buve što i jesu... ratni zločinci po zapovjednoj odgovornosti
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18049
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#14655 Re: RUSIJA

Post by GandalfSivi »

deer_hunter wrote: 17/03/2023 16:32
DonieBrasco wrote: 08/03/2023 22:26
Kad slusas ovu moskovsku omladinu pomislis da ipak ima nade za Rusiju...a onda se sjetis da je vodi psihopata. Valjda treba pricekati da smrad ugine
Picke pacifisticke :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14656 Re: RUSIJA

Post by Truba »

https://www.vecernji.hr/vijesti/putin-h ... je-1665343

Putin se voza mariupoljom
Zasto nije kakav tomahavk zavrsio posao
Zar nije bilo info o dolasku
Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#14657 Re: RUSIJA

Post by Bossona »



:lol: :lol: :lol:
Nakon Žirinovskog ovaj frustrirani patuljak je postao kepecov Šešelj.
Omraženi međunarodni sud UN-a u Hagu nakon podizanja optužnice VlAdolfu sravniš sa zemljom. To bi bila i osveta za nepravdu nad presuđenim maloruskim genocidašima sRatku Mladiću, smRadovanu Dabiću ostalim nevino presuđenim malorusklim SvetoSavcima.
Garant je do Vodke! :-D
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#14658 Re: RUSIJA

Post by jednonogi_Jack »

Bossona wrote: 20/03/2023 17:06

:lol: :lol: :lol:
Nakon Žirinovskog ovaj frustrirani patuljak je postao kepecov Šešelj.
Omraženi međunarodni sud UN-a u Hagu nakon podizanja optužnice VlAdolfu sravniš sa zemljom. To bi bila i osveta za nepravdu nad presuđenim maloruskim genocidašima sRatku Mladiću, smRadovanu Dabiću ostalim nevino presuđenim malorusklim SvetoSavcima.
Garant je do Vodke! :-D
Hoće li oni ovako kada ih vrate na sportska takmičenja? Ili smo prvaci ili bacamo atomsku.
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#14659 Re: RUSIJA

Post by vaučer »

Kako su pukli dan te jebo.
Ovo sam dosad uživo vidio samo kod Srba, ovu razinu megalomanijačkog tripanja.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14660 Re: RUSIJA

Post by drndalo »

Sve ide po planu...

Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#14661 Re: RUSIJA

Post by Bossona »

User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#14662 Re: RUSIJA

Post by jednonogi_Jack »

U bivšoj tvornici Renault u Rusiji se krajem 2022 počeo "proizvoditi" Moskvič. Ustvari, radi se o kineskom automobilu JAC JS4 koji se potpuno proizvodi u Kini, a u Rusiji se samo zašarafe točkovi i nalijepi naljepnica "Moskvič". No zbog loše rusifikacije softvera, morali su povući svih 86 automobila koji su prodani u posljednja tri mjeseca.

Image
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#14663 Re: RUSIJA

Post by jednonogi_Jack »

Dodatni gas iz Rusije nije potreban. Xi Jinping nije potpisao projekat Snage Sibira 2
Pompezno organizirana posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga Moskvi završena je bez ključne odluke koju je Kremlj čekao godinama.
Uprkos tome što je ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao Xija "dragi prijatelj" i govorio kineski nazdravljajući njegovom zdravlju, kineska delegacija nije potpisala novi ugovor o kupovini ruskog gasa i izgradnji plinovoda Snaga Sibira 2.

Putin je predložio da se do 2030. poveća transport gasa do Kine 6 puta. Ali Xi vlada neće ponoviti grešku Evrope i učiniti zemlju previše zavisnom od ruskih zaliha, pogotovo jer ima više nego dovoljno ljudi voljnih da prodaju gas - Katar, Sjedinjene Američke Države, Australija, Turkmenistan, Bat Odgerel, v. analitičar američke Fondacije za istraživanje energetske politike, rekao je za Bloomberg :
Kina može čekati beskonačno dok Rusija ne da izuzetno ugodnu ponudu. Njoj nije potreban dodatni gas iz Rusije, posebno nakon ekonomske stagnacije uzrokovane [prošlogodišnjim] masovnim karantinama.
Projekat Snaga Sibira 2, kapaciteta 50 milijardi kubnih metara godišnje, "praktično" je dogovoren u svim aspektima, rekao je Putin u utorak: "Ruski biznis je u stanju da zadovolji rastuću potražnju kineske privrede za energijom. "

Gazprom je 2022. godine isporučio 15,5 milijardi kubnih metara gasa Kini preko Snage Sibira-1 (do 2025. gasovod bi trebao dostići planirani kapacitet od 38 milijardi kubnih metara godišnje). Prema Putinovim rečima, „ukupni obim isporuka gasa do 2030. biće najmanje 98 milijardi kubnih metara, plus 100 miliona tona LNG-a“.

Ali zajednička konačna izjava o "Snagi Sibira - 2" i dodatnim zalihama gasa ne govori ništa. Kao i svi drugi specifični ekonomski sporazumi. Ni Xi Jinping nije rekao ništa o ovoj temi.
Prva tačka u saopštenju na sajtu Kremlja je „povećanje obima i optimizacija strukture trgovine, uključujući razvoj elektronske trgovine i drugih inovativnih alata“. Energetika se pominje tek u četvrtom pasusu od sedam – i to najopštijim rečima: „Jačanje sveobuhvatnog partnerstva <...> promovisanje implementacije strateških projekata“.
Spisak dokumenata koje su strane potpisale tokom posete "izgleda prilično tanko", rekao je Alexander Gabuev, viši saradnik u Carnegie Endowmentu za međunarodni mir. "Uglavnom su to međuvladini sporazumi, memorandumi, ništa veliko, kao što je Snaga Sibira, toga nema", rekao je za The Bell.
Potpredsjednik Vlade Aleksandar Novak pokušao je da uvjeri javnost da će sporazum o gasovodu uskoro biti potpisan. Istina, iz njegovih riječi proizilazi da parametri projekta još nisu usaglašeni, kako je Putin uvjeravao. “Date su instrukcije kompanijama da detaljnije razrade detalje projekta i da ga potpišu što prije. Date su instrukcije da se osigura dogovor o uslovima. Nadamo se da će to biti ove godine”, rekao je Novak .

Moskva očajnički pokušava da pregovara o transferu na istok sada nepretraženih količina gasa koje je Gazprom koristio za snabdevanje Evrope. U predratnoj 2021. godini njen izvoz u EU iznosio je 155 milijardi kubnih metara, u rekordnoj 2018-2019. - oko 177 milijardi kubnih metara. Oko 80% Gazpromovog izvoza otišlo je u Evropu.
Ali 2022. godine ukupan izvoz ruskog gasa u zemlje izvan ZND-a pao je za 46% na 100,9 milijardi kubnih metara, isporuke Evropi su pale za više od polovine. Do 2027. EU je obećala da će potpuno prestati kupovati od Rusije.
Gazprom nije otkrio prognozu izvoza gasa za ovu godinu, ali, prema analitičarima, isporuke u Evropu i Tursku ove godine mogu pasti na nivo sovjetske ere na 50-65 milijardi kubnih metara, a kompanija će izgubiti polovinu izvoznih prihoda, koji su prošle godine podržale visoke cijene plina, piše Reuters. Izvor blizak Gazpromu rekao je agenciji:
"Gazprom ima katastrofalnu situaciju sa izvozom."
Čak i ako se Rusija dogovori sa Kinom o izgradnji Snage Sibira-2, barem neke koristi od ovog projekta moraće da čekaju jako dugo. Gasovod Snaga Sibira - 1 građen je pet godina, ali je dužina gasovoda Snaga Sibira - 2 više od tri puta duža.
Svrha sastanka u Moskvi za Kinu „nije bio konkretan gasni sporazum, pa čak ni konkretno pitanje rata u Ukrajini“, kaže Aleksandar Koroljov sa Univerziteta Novog Južnog Velsa, autor knjige „Strateški savez Kine i Rusija u međunarodnoj politici“: „Cilj je jačanje alijanse u kontekstu pogoršanja američko-kineskih odnosa.
Kina nema ništa protiv da se Snaga Sibira 2 izgradi. No oni neće financijski da učestvuju u tome i ne žele da potpisuju ikakve ugovore kojima se obavezuju preuzimati određene količine gasa. Ako nam zatreba, kupit ćemo. Ako ne, nećemo. Rusija treba da im osigura stratešku rezervu kada zatreba. Ionako nemaju kome drugo prodati. No Rusija sama nema novac da izgradi ovaj gasovod. Koji zajeb. :-)
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#14664 Re: RUSIJA

Post by Seyfo »

Mene samo brine hoće li ovaj kinesko-ruski savez dati veći vjetar u leđa Dodiku pa da opet BiH najebe.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#14665 Re: RUSIJA

Post by Gandalf »

njemu vjetar u leđa daje zapad svojom dvoličnom politikom, kina i rusija su samo simpatičan izgovor garantima deytonske ludačke košulje, da ništa ne poduzimaju, "radi mira u kući", "radi relaxacije odnosa", " radi stabilizacije odnosa na zapadnom balkanu" itd.

ima tih izgovora mali milion ali najdraži mi je "da institucije BiH rade svoj posao", taj me uvijek zakuca
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14666 Re: RUSIJA

Post by Truba »

Kakvi su konkretni potezi koje predlazes?
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#14667 Re: RUSIJA

Post by Point. »

Gledao neki dokumentarac o životu u Rusiji nakon agresije, pa ti ljudi su naograjisali, progutali su i udicu i plovak o tobožnjim nacistima u Ukrajini protiv kojih se oni brane. Tako da scenario kako će se desiti pobuna naroda protiv sadašnjeg režima Putlerovaca za mene zvuči kao naučna fantastika.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#14668 Re: RUSIJA

Post by Gandalf »

Truba wrote: 23/03/2023 07:34 Kakvi su konkretni potezi koje predlazes?
Nemam ja šta predlagat, nisam politički moćnik sa zapada, koji je kreirao ludačku dejtonsku košulju. Moje je da preživim tuđe globalne igrice koje idu i po mojim i po tvojim leđima. Rješenja za probleme su garanti dejtona uvijek imali. Uostalom mnoge te probleme su sami i kreirali, ali jbg, institucije ne rade svoj posao, ko zna zbog čega - pravi je to mistery što li institucije ne rade svoj posao.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#14669 Re: RUSIJA

Post by Gandalf »

Point. wrote: 23/03/2023 10:14 Gledao neki dokumentarac o životu u Rusiji nakon agresije, pa ti ljudi su naograjisali, progutali su i udicu i plovak o tobožnjim nacistima u Ukrajini protiv kojih se oni brane. Tako da scenario kako će se desiti pobuna naroda protiv sadašnjeg režima Putlerovaca za mene zvuči kao naučna fantastika.
Ti ljudi nemaju ni neki najosnovniji pojam kako je ne živjeti u teškoj represiji i diktaturi. Tako da ja ne očekujem ni najmanji pomak ka nekom dešavanju naroda ili otporu režimu iznutra. Oni su kroz više stoljetnu carsku a kasnije boljševičku propagandu, totalno zombirani, svaka kritička misao završava svoje postojanje ili u gulagu ili sa šoljom čaja.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14670 Re: RUSIJA

Post by Truba »

Gandalf wrote: 23/03/2023 10:47
Truba wrote: 23/03/2023 07:34 Kakvi su konkretni potezi koje predlazes?
Nemam ja šta predlagat, nisam politički moćnik sa zapada, koji je kreirao ludačku dejtonsku košulju. Moje je da preživim tuđe globalne igrice koje idu i po mojim i po tvojim leđima. Rješenja za probleme su garanti dejtona uvijek imali. Uostalom mnoge te probleme su sami i kreirali, ali jbg, institucije ne rade svoj posao, ko zna zbog čega - pravi je to mistery što li institucije ne rade svoj posao.
bolje od ovog ne može
jedino da nestanu 2 naroda a treći da onda pravi kako misli da je najbolje

evo zamisli da je RS dobila 1995 neovisnost
bil ta zemlja bila danas ekonomski ko slovenija
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#14671 Re: RUSIJA

Post by Gandalf »

Truba wrote: 23/03/2023 10:56
Gandalf wrote: 23/03/2023 10:47

Nemam ja šta predlagat, nisam politički moćnik sa zapada, koji je kreirao ludačku dejtonsku košulju. Moje je da preživim tuđe globalne igrice koje idu i po mojim i po tvojim leđima. Rješenja za probleme su garanti dejtona uvijek imali. Uostalom mnoge te probleme su sami i kreirali, ali jbg, institucije ne rade svoj posao, ko zna zbog čega - pravi je to mistery što li institucije ne rade svoj posao.
bolje od ovog ne može
jedino da nestanu 2 naroda a treći da onda pravi kako misli da je najbolje

evo zamisli da je RS dobila 1995 neovisnost
bil ta zemlja bila danas ekonomski ko slovenija
Gluho bilo da iko nestaje a kamo li čak dva naroda. Niko ne treba nestajat, dovoljno je ovo velika zemlja za sve.

Garanti dejtona imaju tu moć da uklone sve glavne aktere propasti BiH. Zašto to ne urade, pa zbog nekih svojih interesa. Ali lijepo to spinuju. Planski sprovedenu nefunkcionalnost institucija, pravdaju nekim navodnim euroatlantskim integracijama, koje eto samo što nisu.

Ali opet i to je misterija zašto se ti postavljeni uslovi od EU ne ispunjavaju, kao da to neko koči, ali kažem opet, misteriozno i zagonetno je to sve zajedno.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#14672 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

Truba wrote: 23/03/2023 10:56
Gandalf wrote: 23/03/2023 10:47

Nemam ja šta predlagat, nisam politički moćnik sa zapada, koji je kreirao ludačku dejtonsku košulju. Moje je da preživim tuđe globalne igrice koje idu i po mojim i po tvojim leđima. Rješenja za probleme su garanti dejtona uvijek imali. Uostalom mnoge te probleme su sami i kreirali, ali jbg, institucije ne rade svoj posao, ko zna zbog čega - pravi je to mistery što li institucije ne rade svoj posao.
bolje od ovog ne može
jedino da nestanu 2 naroda a treći da onda pravi kako misli da je najbolje

evo zamisli da je RS dobila 1995 neovisnost
bil ta zemlja bila danas ekonomski ko slovenija
Neovisnost entiteta ili kantona ili fildzana je potpuno nevazna. Radi se o tome da je mafija zasjela u sve pore drustva i vlast moze odrzati jedino tako da drzi "svoje" stado na okupu konstantnim prijetnjama i izmisljenim pricama o "ugrozenosti". Evo ovdje na Forumu kruzi neki letak, pamflet o liku koji "nije nacionalista, ali se drzi svojih fasista kako bi prezivio jer oni drugi hoce da ga ubiju". Sa prirodnim resursima, kulturom i tradicijom (ovo zadnje dvoje ubrzano postaju sve manji i manji faktor) Bosna bi lako dostigla nivo bilo koje Evropske drzave, kad bi je Mafija pustila da se organizuje kako treba.

Bosanski narod je vecinom glup da bi prepoznao ovu zamku i iz nje izasao.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15970
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#14673 Re: RUSIJA

Post by sime_cipol »

Truba wrote: 23/03/2023 10:56
Gandalf wrote: 23/03/2023 10:47

Nemam ja šta predlagat, nisam politički moćnik sa zapada, koji je kreirao ludačku dejtonsku košulju. Moje je da preživim tuđe globalne igrice koje idu i po mojim i po tvojim leđima. Rješenja za probleme su garanti dejtona uvijek imali. Uostalom mnoge te probleme su sami i kreirali, ali jbg, institucije ne rade svoj posao, ko zna zbog čega - pravi je to mistery što li institucije ne rade svoj posao.
bolje od ovog ne može
jedino da nestanu 2 naroda a treći da onda pravi kako misli da je najbolje

evo zamisli da je RS dobila 1995 neovisnost
bil ta zemlja bila danas ekonomski ko slovenija
Koja to prava nedostaju Srbima i Bosnjacima u Hrvatskoj ili Hrvatima i Bošnjacima u Srbiji, a da ista ta prava ne bi mogli uživati Hrvati i Srbi u Bosni i Hercegovini :?
Zasto se samo na BiH ostri Qrac?
Ili sta to od prava fali Turcima u Njemačkoj, Marokancima u Holandiji, Indijcima u Velikoj Britaniji?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14674 Re: RUSIJA

Post by Truba »

:lol: :lol: :lol: :lol: svako malo ista šuplja
joj

koja si ti instanca da pitaš kome koja prava nedostaju...valjda se svaki narod pita za sebe i ima izbore
samo na bih možda što samo BIH ima tri konstiutivna naroda
pa su bile 3 vojske pa nijedna od njih nije poražena
itd


stvarno pokušavam biti realan korigirati neke stvari i razmisljanja ako vidim da su pogrešna
ali nalaziš se i ti i ostali u raskoraku između utopije i realnosti
ajd da je to neki mali raskorak... entiteti kantoni ovo ono... domovi kvote postotci nego baš ti udari u srž bih od 1943. preko 1995 do danas
ramizovstrasni388
Posts: 291
Joined: 18/10/2021 21:15

#14675 Re: RUSIJA

Post by ramizovstrasni388 »

Ko ima pogrebno preduzeće u Rusiji, sigurno je milioner do sad, valja pokopati sve one suncokretlije koje vrate u vrećama
Post Reply