Monstrumi na slobodi

Skijaš

#26 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 19/04/2012 15:39

sarajevo999999 wrote:Skijaš gdje si bio u ratu?
Zašto je to bitno ?

sarajevo999999

#27 Re: Monstrumi na slobodi

Post by sarajevo999999 » 19/04/2012 15:47

Skijaš wrote:
sarajevo999999 wrote:Skijaš gdje si bio u ratu?
Zašto je to bitno ?
zelim zakljuciti vrijedi li uopste sa tobom raspravljati o ovako osjetljivoj temi.

Skijaš

#28 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 19/04/2012 16:03

sarajevo999999 wrote:
Skijaš wrote:
Zašto je to bitno ?
zelim zakljuciti vrijedi li uopste sa tobom raspravljati o ovako osjetljivoj temi.
to je ograničen pogled na stvari. Bio sam u jednoj od elitnih jedinica i napatio se, ali to meni u diskusiji na ovu temu ne daje nikakvu prednost od onog ko je rat proveo u Njemačkoj, Ovo je forum, ovdje smo ravnopravni i bitni su samo argumenti. Ili imaš argumente ili nemaš, to ko je više izgubio članova porodice i ko u sebi ima više gelera nije argument.

sarajevo999999

#29 Re: Monstrumi na slobodi

Post by sarajevo999999 » 19/04/2012 16:09

eto ti taj forum pa palamudi o politickim desavanjima na dugo i na siroko.
tebi na obraz to sto si napisao,a ja se iskljucujem iz rasprave.

kv99

#30 Re: Monstrumi na slobodi

Post by kv99 » 19/04/2012 16:57

pojedinac wrote:
Skijaš wrote:
hrusta wrote:e sad davidimo koliko ce prezivit na slobodi.....
Zašto ne bi preživio ? Sud je odredio šta je njegova kazna i to je završena priča. Nema potrebe da bilo ko uzima zakon i pravdu u svoje ruke.
Ma treba ga pustiti da nekad opet nastavi posao!? :x
Ili možda ga proglasiti narodnim herojem kao što se već dešavalo u nesretnoj BiH. :(
A sta ces mu ? Legalno mu nista ne mozes jer je odlezao kaznu a ilegalno ? Ovaj je ( ne znam kako da ga nazovem , bilo koja rijec ne moze opsiati kako osjecam prema njemu i slicnima njemu ) barem malo osjetio kako je biti zatvoren jer je i on zatvarao, osjetio je kako je dobiti batine jer je i on batinao, osjetio je kako je biti silovan na isti nacin kao sto je i on silovao ali sta sa onim koji su to sve isto pa cak i mnogo vise radili a nisu osjetili ni sata zatvora ? Ako bi sada trebalo da se ganjaju ljudi koji su odlezali 20 godina sta bi onda trebali da radimo sa onima koji su tu a nisu odlezali ni 1 sat ? Oni su problem , oni koji hodaju oko nas danas a kazne na ovom svijetu nisu okusili.

Skijaš

#31 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 19/04/2012 17:09

sarajevo999999 wrote:eto ti taj forum pa palamudi o politickim desavanjima na dugo i na siroko.
Treba znati gdje privilegije prestaju. Mislim da smo u ovakvom stanju upravo zato što je prihvatljivo da neko bude glasniji od ostalih. Trebamo se naučiti razmišljati. A u ovom slučaju trebamo prihvatiti činjenicu da je država odredila šta je dug, da je osuđeni taj dug platio i da bi tu trebala prestati sva priča. Ja neću sa njim piti kafu a ne moraš ni ti, niti te ko tjera, ali moramo braniti civilizaciju od promišljanja iz feudalnog vremena. Što se mene tiče, mislim da je smrtna kazna prihvatljiv oblik kažnjavanja najgorih prestupnika i uvjeren sam da će se zapadna Evropa prije ili kasnije vratiti tom rješenju. Ali dok se to ne desi, ima da poštujemo sistem jer kakav je da je, naš je i jedno od lica naše zemlje.

BHCluster

#32 Re: Monstrumi na slobodi

Post by BHCluster » 19/04/2012 17:15

ubio više od 35 ljudi i silovao desetine djevojaka i to sve prizno, a osuden za genocid i 20 godina zatvora, jebem ti zakon i sudiju koji mu to dade.

sarajevo999999

#33 Re: Monstrumi na slobodi

Post by sarajevo999999 » 19/04/2012 17:27

Skijaš wrote:
sarajevo999999 wrote:eto ti taj forum pa palamudi o politickim desavanjima na dugo i na siroko.
Treba znati gdje privilegije prestaju. Mislim da smo u ovakvom stanju upravo zato što je prihvatljivo da neko bude glasniji od ostalih. Trebamo se naučiti razmišljati. A u ovom slučaju trebamo prihvatiti činjenicu da je država odredila šta je dug, da je osuđeni taj dug platio i da bi tu trebala prestati sva priča. Ja neću sa njim piti kafu a ne moraš ni ti, niti te ko tjera, ali moramo braniti civilizaciju od promišljanja iz feudalnog vremena. Što se mene tiče, mislim da je smrtna kazna prihvatljiv oblik kažnjavanja najgorih prestupnika i uvjeren sam da će se zapadna Evropa prije ili kasnije vratiti tom rješenju. Ali dok se to ne desi, ima da poštujemo sistem jer kakav je da je, naš je i jedno od lica naše zemlje.
sve to napisano nema nikakve veze sa cinjenicom da bi ti sutra pritekao u pomoc ovakvom monstrumu.to mi je zasmetalo,ne pravna drzava,sud,sistem,kazna,civilizacija,elitna jedinica,feudalizam,picka materina.
zakon se mora postovati,stojim iza toga i tu se slazemo ako je to moguce.

Skijaš

#34 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 19/04/2012 17:38

sarajevo999999 wrote:
Skijaš wrote:
sve to napisano nema nikakve veze sa cinjenicom da bi ti sutra pritekao u pomoc ovakvom monstrumu.to mi je zasmetalo,ne pravna drzava,sud,sistem,kazna,civilizacija,elitna jedinica,feudalizam,picka materina.
zakon se mora postovati,stojim iza toga i tu se slazemo ako je to moguce.
A to. To je druga stvar, pljuj po meni koliko hoćeš, reagovao sam jer sam mislio da pljuješ po državi. Nesporazum.

Josko Domorocki

#35 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Josko Domorocki » 19/04/2012 17:47

Skijaš wrote:
pojedinac wrote:
Razumijem emotivan naboj, ali moramo braniti vladavinu prava. Pravo i pravda nisu uvijek ista stvar, ali bez vladavine prava imamo haos.
Jasno pitanje.. KOje pravo ? Jel ono pravo pod kojem su 1945 ujedinjeni pa ponovili 1992 ?
NE pravo odlucuje valjda vecina ne saka jada koja sebe naziva sudstvom.. Sad treba traziti odgovornost , gdje je sad placenicka FTV i ostali lezihljebovici koji zaradjuju na tragediji naroda.. :skoljka:
Najbolje da pitamo jevreje sta bi oni uradili ..

Josko Domorocki

#36 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Josko Domorocki » 19/04/2012 17:49

BHCluster wrote:ubio više od 35 ljudi i silovao desetine djevojaka i to sve prizno, a osuden za genocid i 20 godina zatvora, jebem ti zakon i sudiju koji mu to dade.
Odlicna tema za novinare,da istraze sve to.. Umjesto prevrtnutog autobusa u Indiji i stanjem rudara u Kini..

Skijaš

#37 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 19/04/2012 18:01

Josko Domorocki wrote:Najbolje da pitamo jevreje sta bi oni uradili ..
Šta ti misliš da su Jevreji radili ?

Toffee karamela

#38 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Toffee karamela » 19/04/2012 18:21

kv99 wrote:
A sta ces mu ? Legalno mu nista ne mozes jer je odlezao kaznu a ilegalno ? Ovaj je ( ne znam kako da ga nazovem , bilo koja rijec ne moze opsiati kako osjecam prema njemu i slicnima njemu ) barem malo osjetio kako je biti zatvoren jer je i on zatvarao, osjetio je kako je dobiti batine jer je i on batinao, osjetio je kako je biti silovan na isti nacin kao sto je i on silovao ali sta sa onim koji su to sve isto pa cak i mnogo vise radili a nisu osjetili ni sata zatvora ? Ako bi sada trebalo da se ganjaju ljudi koji su odlezali 20 godina sta bi onda trebali da radimo sa onima koji su tu a nisu odlezali ni 1 sat ? Oni su problem , oni koji hodaju oko nas danas a kazne na ovom svijetu nisu okusili.
Ovih 20 godina je ništa u poređenju sa težinom njegovih zlodjela. To je do našega idiotskog pravosuđa gdje se ljudski život ne vrednuje ni koliko dilanje droge ili piromanija. Gaši je dobio 20, Turković će sigurno dobiti toliko, što reče neko gore ljudi su prije za saobraćajke dobijali pola njegove kazne....Herak uradio šta je uradio i isto toliko. Izlazi u najboljim godinama, još će se on ženiti i praviti male Herake koje će odgajati...zna se kako! Prve hefte kad se vrati u RS neki će list napraviti intervju s njim i prikazati ga kao heroja. Do kraja života zvat će mu besplatno piće haveri po Sokocu ili Foči. Izbrisat će mu tih odgojnih 20 godina iz memorije ko da se nikad nisu ni dogodile.

Možemo mi pričati kontra USA koliko hoćemo ali oni za jedno silovanje šalju na doživotnu a za izrazito krvoločno ubistvo koje se ničime ne da opravdati na električnu stolicu! A šta mislite koliko bi Herak dobio, vjerovatno 18 prženja na stolici koje bi i sukcesivno bile izvedene na njemu dok bi bilo čega da gori ili dok ne bi došlo do pada el. sistema u kaznionici!

On je državi odradio dug!? Država je rekla daj toliko i toliko! Pljujem ja na takvu državu kojoj njeni građani vrijede manje od stada ovaca! Zato smo i došli gdje smo sada.

Skijaš

#39 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 19/04/2012 18:26

Toffee karamela wrote:On je državi odradio dug!? Država je rekla daj toliko i toliko! Pljujem ja na takvu državu kojoj njeni građani vrijede manje od stada ovaca! Zato smo i došli gdje smo sada.
Ti ne trebaš pljuvati po državi nego podržati onu političku opciju koja bi da u BiH zakonodavstvo uvede smrtnu kaznu. Ima li takve ?

Toffee karamela

#40 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Toffee karamela » 19/04/2012 18:35

Skijaš wrote:
Ti ne trebaš pljuvati po državi nego podržati onu političku opciju koja bi da u BiH zakonodavstvo uvede smrtnu kaznu. Ima li takve ?
E pa pljujem po onima koji su donijeli zakon po kome je Herak osuđen i koji su ga zadržali neizmijenjenoga u trenutku kada su Heraci počeli praviti pokolje po zemlji...ali tu mi opet nešto nije jasno. Krivični zakonik SR BiH je zadržan koliko ja znam u ratu a i poslije rata ostala je na snazi masa propisa. Prije rata postojala je smrtna kazna (imamo temu na kojoj se prepričavalo u kojim slučajevima ubistava je ona sprovedena, zadnji put neposredno pred rat). Otkuda to da on nije osuđen na smrtnu kaznu....je li proglašen neuračunljivim....je li bilo olakotnih okolnosti...je li bio maloljetan? Ili je to bilo zbog glume pred stranim i našim medijima, "evo vid'te nas kako smo mi humani, on nama tako mi njemu sačuvali život". Ne bi me iznenadilo da je ovo posljednje u pitanju, mig nekoga iz političkoga vrha (a zna se bogu hvala ko je u to vrijeme bio tako utjecajan da može sudijama suflirati presudu...jedan i jedini!)

Josko Domorocki

#41 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Josko Domorocki » 19/04/2012 20:16

Toffee karamela wrote:
Skijaš wrote:
E pa pljujem po onima koji su donijeli zakon po kome je Herak osuđen i koji su ga zadržali neizmijenjenoga u trenutku kada su Heraci počeli praviti pokolje po zemlji...ali tu mi opet nešto nije jasno. Krivični zakonik SR BiH je zadržan koliko ja znam u ratu a i poslije rata ostala je na snazi masa propisa. Prije rata postojala je smrtna kazna (imamo temu na kojoj se prepričavalo u kojim slučajevima ubistava je ona sprovedena, zadnji put neposredno pred rat). Otkuda to da on nije osuđen na smrtnu kaznu....je li proglašen neuračunljivim....je li bilo olakotnih okolnosti...je li bio maloljetan? Ili je to bilo zbog glume pred stranim i našim medijima, "evo vid'te nas kako smo mi humani, on nama tako mi njemu sačuvali život". Ne bi me iznenadilo da je ovo posljednje u pitanju, mig nekoga iz političkoga vrha (a zna se bogu hvala ko je u to vrijeme bio tako utjecajan da može sudijama suflirati presudu...jedan i jedini!)
Dodovoravanje i politicki ustupci koji i dan danas se rade.. Sledeci put kad budte na politickim skupovima svojih favorita upitajte ih zasto ...

kv99

#42 Re: Monstrumi na slobodi

Post by kv99 » 19/04/2012 20:38

Toffee karamela wrote:
kv99 wrote:
Ovih 20 godina je ništa u poređenju sa težinom njegovih zlodjela. To je do našega idiotskog pravosuđa gdje se ljudski život ne vrednuje ni koliko dilanje droge ili piromanija. Gaši je dobio 20, Turković će sigurno dobiti toliko, što reče neko gore ljudi su prije za saobraćajke dobijali pola njegove kazne....Herak uradio šta je uradio i isto toliko. Izlazi u najboljim godinama, još će se on ženiti i praviti male Herake koje će odgajati...zna se kako! Prve hefte kad se vrati u RS neki će list napraviti intervju s njim i prikazati ga kao heroja. Do kraja života zvat će mu besplatno piće haveri po Sokocu ili Foči. Izbrisat će mu tih odgojnih 20 godina iz memorije ko da se nikad nisu ni dogodile.

Možemo mi pričati kontra USA koliko hoćemo ali oni za jedno silovanje šalju na doživotnu a za izrazito krvoločno ubistvo koje se ničime ne da opravdati na električnu stolicu! A šta mislite koliko bi Herak dobio, vjerovatno 18 prženja na stolici koje bi i sukcesivno bile izvedene na njemu dok bi bilo čega da gori ili dok ne bi došlo do pada el. sistema u kaznionici!

On je državi odradio dug!? Država je rekla daj toliko i toliko! Pljujem ja na takvu državu kojoj njeni građani vrijede manje od stada ovaca! Zato smo i došli gdje smo sada.

Znam ja to jarane ali da je Bog do on jedni i najveci zlocinac. Lijepo sam rekao, ovdje se buka dize na nekoga ko je osjetio barem malo sta je zatvor, batine i ostalo a sta je sa ostalima koji to nisu osjetili ? On je do sada bio 20 godina u zatvoru i svoje najbolje godine je proveo tu zbog zlocina a sta je sa onim koji su svoje najbolje godine proveli na slobodi , oko nas citavo to vrijeme a pocinili jos vec zlocine ? Zato i kazem da je Bog do on najveci i najgori od njih ali dok mi ovdje vicemo " drz'te lopova " za nekoga ko je barem malo odrobijao mnogo veci zlocinci su citavih tih 20 godina oko nas i sto je najgore bice tu jos 20,30,40..ako se nista ne uradi. Sta ces sa njima ? Njima mozes barem nesto legalno i na to se treba skoncentrisati da se neosudjeni zlocinci dovedu do suda.

BHCluster

#43 Re: Monstrumi na slobodi

Post by BHCluster » 19/04/2012 20:41

AkHolic

#44 Re: Monstrumi na slobodi

Post by AkHolic » 20/04/2012 00:29

Suđenje Sretku Damjanoviću,Borislavu Heraku i Nadi Tomić 1992 teško da se može nazvati fer suđenjem.Damjanović je osuđen u istom procesu na smrtnu kaznu da bi se 1997 ispostavilo da su njegove žrtve žive i zdrave nakon izlaska iz zatvora kao teški invalid kaže:
” Odveli su nas u logor Viktor Bubanj gde je bio Ramiz Avdović. On je u ćeliji meni i Nadi Tomić naredio da dignemo ruke uza zid i lično nas tukao po bubrezima. Za sve što se u toj kasarni dešavalo znali su Ramiz Avdović i upravnik Himzo Dolan,Četrnaest dana su me vodili na batinjanje i tražili da priznam da sam počinio zločine. Na meni su se iživljavali mnogi batinaši, tako da od bolova nisam mogao da se pomerim. Posećivali su me Fahrija Karkin, Senad Kreho i drugi. Na sve načine su nastojali da iznude moje priznanje za nepostojeće ratne zločine”.

Skijaš

#45 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 20/04/2012 07:50

AkHolic wrote:Suđenje Sretku Damjanoviću,Borislavu Heraku i Nadi Tomić 1992 teško da se može nazvati fer suđenjem.
pa u BiH postoji bar 3 miliona različitih tumačenja šta je fer. Ako je bilo propusta, neka oštećeni tuži državu i dobiće masnu cifru.

Nekitamocovek

#46 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Nekitamocovek » 20/04/2012 08:51

Sta je pojedince nagnalo da izvrse zlocin?Ko to znasta je u njihovim glavama.Normalnom coveku je muka i od samog citanja teksta,o opisima zlocina...pa pomislis samo da je taj,ubijeni,necije dete,otac,majka,ljudsko bice...i nije ti jasno kako je moguce da neko uopste ubije.da ne govorimo o svireposti i bolesnoj mastovitosti u mucenju i ubijanju.Ali,slazem se sa clanom foruma Skijas,ne mozemo i ne smemo sebe da stavljamo iznads zakona,koji je na zalost blag prema ovakvim osobama.Kazem blag,jer ne postoje vise smrtne kazne,zlocinac ce i dalje ziveti u koliko - toliko pristojnim uslovima,a mozda biti i pusten pre vremena.A njegove zrtve ,za njih povratka nema.I clanovi porodica nemaju utehu.
Ako bi se neko i nasao da na svoju ruku sprovodi svoje zakone,on bi postao ista takva zver kao i ovaj Herak i njemu slicni.Avidim ,mnogi su gadljivi na njegova zlodela,a i sami bi klali,makar preko tastature.Mogao bli bi da zakoljete?Fino...prvo njega pa onda,idemo dalje?
A zrtava je bilo i na strani Srba i Hrvata,tek da vas podsetim.
I svi oni koji su klali ubijali na sve tri strane,u ime svoje vere,naroda...nekih njima poznatih razloga...su ista bagra.

hocunecu

#47 Re: Monstrumi na slobodi

Post by hocunecu » 20/04/2012 09:04

stidi se

Sezam

#48 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Sezam » 20/04/2012 09:07

ko nas bre zavadi?

Skijaš

#49 Re: Monstrumi na slobodi

Post by Skijaš » 20/04/2012 09:10

Nekitamocovek wrote:A zrtava je bilo i na strani Srba i Hrvata,tek da vas pdsetim.
Nekim od pripadnika ARBiH se trenutno sudi pred Sudom BiH i niko ne dovodi u pitanje činjenicu da je zločina bilo. Problem nastupa kada se na tom dalje gradi tezu da su strane u sukobu imale jednako loše ili jednako dobre ciljeve. Sarajevo nikad nije krilo "svoje" nego se svakog od njih uredno isporučivalo sudu u Haagu. Tako da u rijetkim situacijama kada se i pojavi potreba za držanjem časa etike Sarajevu (a bude tih slučajeva) to ne može doći iz Srbije ili Hrvatske. Mogu eventualno Norvežani ili Belgijanci nešto pametovati (mada je i to diskutabilno), ali moralisanju iz Srbije nema mjesta. Građanin Srbije treba biti prijateljski nastrojen, doći kod Želje na ćevape, otići u Avazov toranj, a dušu i obraz Sarajeva ima ko braniti.

sinuhe

#50 Re: Monstrumi na slobodi

Post by sinuhe » 20/04/2012 09:14

Tako da u rijetkim situacijama kada se i pojavi potreba za držanjem časa etike Sarajevu (a bude tih slučajeva) to ne može doći iz Srbije ili Hrvatske.
Da, digli se ratovati iz cista mira i jos bi da nesto kazu.

Locked