Turska-Prijatelj BiH?

Locked
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#1 Turska-Prijatelj BiH?

Post by Haj_Halve »

Pozdrav svima,

Nisam znao gdje da stavim ovu temu, niti sam siguran da li je prije bilo ovakvih tema na ovom forumu.Stavljam je ovdje, iako bi isto tako mogla da ide u niz drugih kategorija.

Iako ovo zvuci kao neka provokacija, zelim da znam sta ljudi misle o BiH. Cesto cujem nase ljude kako spominju Tursku kao neku maticu nas Bosnjaka, vidim zastave Turske na utakmicama BiH (kao i zastave S. Arabije ali to je tema za sebe), Davutoglu i Erdogana pricaju da se nikad nece ponoviti ono sto se desavalo 90ih godina, Turska nece to dopustiti.

Naravno 'nasi' mediji poput Avaza, Hayata, Preporoda itd jedva cekaju takve izjave i likuju prilikom istih.

Sa druge strane, upoznao sam dosta nasih ljudi koji su bili izbjeglice u Turskoj i njihove price nisu nimalo ohrabrujuce sto se tice toga kako npr. Turska nas vidi.Ljudi su bili smjesteni u nekakvim barakama, na njih se gledalo kao neke kriminalce. Ne kazem da je to svugdje bilo tako, ali uvijek postoje dvije strane ogledala.

Isto tako, dok Turska Bosni prica bajke(koje narod dole jedva ceka u nedostatku bilo cega pozitivnog od strane domacih krkana poput Tihica, Harisa, itd), turske investicije idu u Srbiju.Nije to laz, to je cinjenica. Isto tako, imam dojam da se puno paznje posvecuje historijskim vezama Bosne i Turske. Iako djelimo dio historije, kulture i vjere, meni je upitno koliko se ta Turska stvarno zalaze za BiH, a koliko toga je suplja prica. Jer, ako se Turska stvarno tako zrtvovala za Bosnjake, zasto ih je ostavila na cjedilu povlacenjem, zasto nije nista uradila za dobrobit Bosnjaka u periodu 1939-45, i zasto nije bila agresivnija u zastupanju svoj stavova i brige o Bosni u okviru NATA tokom 90ih?

Vjerovatno ce neki ovu temu shvatiti kao neku provokaciju ali to nije moja namjera. Zelim da razumijem sta i (jos vaznije) zasto narod u BiH misli po ovom pitanju. Bio sam u Turskoj i iako im je bilo drago kad saznaju da sam iz BiH, isto tako im je drago saznati da je turista do mene iz Koreje, Amerike, itd. Ja mislim da nam je npr. jedna Svedska, Norveska, Austrija mozda bolji prijatelj Bosni od Turske.I siguran sam da bi, u slucaju ne daj Boze, Turska opet sjedila skrstenih ruku.
Orandiki
Posts: 24
Joined: 15/03/2011 00:56

#2 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Orandiki »

u BiH se desilo nagla potreba za nekom "maticom" pored BiH. BiH tako ispade neko privremeno okupljaliste otrgnutih od svojih matica. Tako je Turska, sto iz potrebe sto revolta postala kvazimatica bosnjaka. Kakva crna Turska. Ne volim misliti da ovisimo i o jednoj zemlji, jer ruku na srce, nijedna osim mozda susjednih nije toliko prijateljska koliko ima potrebu za nekim "sevapom" i uplitanjem gdje treba i gdje ne treba, a Turska mi je posebno odbojna u tom kontekstu.
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#3 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Ja vjerujem da je Turska kao bivsi okupator (oko 400 g) Bosne i Hercegovine i Bosnjaka/Bosanaca danas njihov prijatelj i zasto to nebi bila? isto kao i recimo bivsa Austrougarska? izgubili su te ratove i svoje bivse kolonije, ta vremena su prosla i sada su neka nova vremena. Naravno nema se 100% garancija da nece nekad u buducnosti sa nekom promjenom politike u svijetu pokusati opet nesto okupirati ali za sada su te mogucnosti male ili skoro nikakve.

Naravno da Bosnjaci i Bosanci treba da imaju prijateljske ili bolje reci profesionalne odnose sa bivsim okupatorima zbog ekonomskih, politickih i jos nekih drugih razloga.

Ne treba mjesati kruske i jabuke. Turska je matica Turcima i tamo nekim drugim narodima ili doseljenicima. Da li je Turska maticna drzava (matica) jednom dijelu Bosnjackog Naroda ili nije ili i kako jeste i nije je u isto vrijeme veoma i jednostavno i veoma komplikovano i kompleksno pitanje. Da bi se dao sto precizniji odgovor na ovo pitanje moramo prvo napraviti selekciju dijelova Bosnjaka kao naroda.

1. Kao primjer imamo jedan dio autohtonih Bosnjaka/Bosanaca porijeklom iz Bosne i Hercegovine ciji su pretci tu uvijek bili i koji i dan danas zive u Bosni i Hercegovini. Tom dijelu Bosnjackog naroda je Bosna i Hercegovina njihova jedina maticna drzava (matica)

2. Imamo drugi dio porijeklom kao i danas Bosnjackog naroda koji je rodjen i zivi na prostoru Srbije (Sandzak), Crne Gore (Sandzak), Makedonija, Kosovo, Albanija. Tim Bosnjacima kao narodu bi trebale da budu maticne drzave njihovog rodjenja ali po demokratskom izrazavanju treba prihvatiti da su im u isto vrijeme maticne drzave i one u kojim su rodjeni kao i one drzave njihovog porijekla ili za koju ili koje oni smatraju i izraze se da su im matice (princip dvojna maticna drzava (matica) isto kao princip dvojnog drzavljanstva)

3. Imamo sljedecu grupu po porijeklu Bosnjaka iz reda Bosnjackog naroda ciji su se predci davno iselili sa prostora nekih balkanskih drzava recimo u Tursku, tamo su rodjene nove generacije samo ili mjesanim porijeklom Bosnjaka. Sada je upitno pitanje koja bi to trebala da bude njihova maticna drzava? Po mom misljenu to bi prvenstveno trebala biti Turska jer se generacije porijeklom Bosnjaka radjaju u Turskoj. Medjutim sami takvi porijeklom Bosnjaci se sami trebaju izjasniti sta ce biti njihova maticna drzava, da li Turska, da li Bosna i Hercegovina ili ce imati kao sto bi mozda najrealnije trebalo biti i Tursku i Bosnu i Hercegovinu kao njihove maticne drzave i porijekla i zivljenja. Kako vidimo i iz reda Bosnjackog naroda stvari nisu bas tako jednostavne jer imamo i malo razlicite Bosnjake zavisno iz kojig drzava regije dolaze i pripadaju.


Sto neki Bosnjaci i Bosanci u nekim prilikama masu turskim, arapskim i vjerskim zastavama je ja mislim najvise iz razloga zbog nestabilne i nerijesene politicke situacije izmedju Bosnjaka/Bosanaca i Srbije i Hrvatske pa se oni na pogresan nacin mahajuci tim zastavama prepucavaju sa njima. Ipak mislim da mahanjem tudjim zastavama osim Bosnjackim i Bosanskim steti najvise samim Bosnjacima i Bosancima.

Osim toga mi ne znamo ko zaista mase tim zastavama, mozda turskim zastavama masu porijeklom Turci iz BiH a ne Bosnjaci i Bosanci i ako neki Turci porijeklom iz Turske masu svojim zastavama onda je to Ok. Jer jedan dio porijeklom Turaka zivi u manjem ili vecem broju u Bosni i Hercegovini, Srbiji, CG, Makedoniji, Bugarskoj, Kosovo, Albanija. Trece, navijanje ili simpatiziranje za nekoga je isto licno i demokratsko pravo svakog pojedinca da svaki pojedinac navija za koga hoce i da nosi obiljezja cija hoce (jedeno ne fasisticka, rasisticka i druga sovinisticka obiljezja i zastave). Kao promjer ja na lokalnom nivou u mojoj drzavi Bosni i Hercegovini mogu da navijam za Sarajevo i nosim zastavu i obiljezja fudbalskog tima Sarajevo. Da u isto vrijeme na globalnom planu recimo navijam za Englesku reprezentaciju ako recimo igra sa CG i nosim englesku zastavu i obiljezje ili recimo da navijam za Milan koji igra sa recimo Crvenom Zvezdom iz Srbije i navijam i nosim zastavu i obiljezja fudbalskog kluba Milan i slicno.
Last edited by Nacionalniid_BOSANCI on 17/03/2012 18:25, edited 3 times in total.
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#4 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by ljiljan89 »

Turska je samom izgradnjom onih fakulteta i srednjih skola na Ilidzi ucinila za Bosnu vise nego sto su srbija i hrvatska zajedno otkako postoji svijeta na ovim prostorima
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#5 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Bodkin »

ljiljan89 wrote:Turska je samom izgradnjom onih fakulteta i srednjih skola na Ilidzi ucinila za Bosnu vise nego sto su srbija i hrvatska zajedno otkako postoji svijeta na ovim prostorima
:lol: :lol: :lol:
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by neki »

dzaba i ratovi i genocidi i sve, bosnjo ostaje naivac
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#7 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Stojadin »

ljiljan89 wrote:Turska je samom izgradnjom onih fakulteta i srednjih skola na Ilidzi ucinila za Bosnu vise nego sto su srbija i hrvatska zajedno otkako postoji svijeta na ovim prostorima
:run:
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#8 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by ljiljan89 »

Bodkin wrote:
ljiljan89 wrote:Turska je samom izgradnjom onih fakulteta i srednjih skola na Ilidzi ucinila za Bosnu vise nego sto su srbija i hrvatska zajedno otkako postoji svijeta na ovim prostorima
:lol: :lol: :lol:
vise je cak i Samoa uradila za Bosnu nego one dvije drzave ;-)
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#9 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

ljiljan89 wrote:
Bodkin wrote:
ljiljan89 wrote:Turska je samom izgradnjom onih fakulteta i srednjih skola na Ilidzi ucinila za Bosnu vise nego sto su srbija i hrvatska zajedno otkako postoji svijeta na ovim prostorima
:lol: :lol: :lol:
vise je cak i Samoa uradila za Bosnu nego one dvije drzave ;-)
1389 g Bosna je bila pod upravom Samoe ?
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#10 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Stojadin »

ljiljan89 wrote:
Bodkin wrote:
ljiljan89 wrote:Turska je samom izgradnjom onih fakulteta i srednjih skola na Ilidzi ucinila za Bosnu vise nego sto su srbija i hrvatska zajedno otkako postoji svijeta na ovim prostorima
:lol: :lol: :lol:
vise je cak i Samoa uradila za Bosnu nego one dvije drzave ;-)
jel ti racunas sve hrvate i srbe (ukljucujuci sfrj), il kad kazes "ove dvije drzave" iskljucivo mislis na novonastale balkanske drzavice '92 pa nadalje?
Last edited by Stojadin on 17/03/2012 14:49, edited 1 time in total.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#11 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by nellington »

Janjicar wrote: 1389 g Bosna je bila pod upravom Samoe ?
1389. je još na vlasti bio Tvrtko, veliki prijatelj još neotkrivene Samoe.
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#12 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by ljiljan89 »

nellington wrote:
Janjicar wrote: 1389 g Bosna je bila pod upravom Samoe ?
1389. je još na vlasti bio Tvrtko, veliki prijatelj još neotkrivene Samoe.
vidim mnogima treba crtati pa haj da nacrtam

navodeci Samou, mogao sam uzeti primjer i Tunguzije, svejedno... ono sto hocu reci, a mnogi nemaju kapaciteta da shvate jeste, da drzava koja nikada nista dobro i lose nije ucinila prema Bosni, drzava koja nikada nije imala konkretnog kontakta sa Bosnom je uradila mnoooogo vise za nju nego srbija i hrvatska

ako treba otvorit cu "paint" pa cu pokusati bukvalno nacrtati :lol:
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#13 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

nellington wrote:
Janjicar wrote: 1389 g Bosna je bila pod upravom Samoe ?
1389. je još na vlasti bio Tvrtko, veliki prijatelj još neotkrivene Samoe.
Prema kasnije pronadjeni spisima otkriveno je da je Tvrtko bio tajni agent SSA ( Samoa Secret Agency)

"Trvtkus agentus ode u Bosnikus"
majoneza
Posts: 179
Joined: 20/01/2012 12:18

#14 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by majoneza »

Turska je nama prijatelj samo petkom(za vrijeme dzume).
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#15 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by MUNAFIK »

I kakve veze ima to sto Turska ima investicije u Srbiji sa njihovim prijateljstvom sa BiH?

To sto neko manje/vise ulaze i investira negdje nije stvar prijateljstva nego mogcnosti... Radi cega bi sada neko nesto posebno ulagao i investirao kod nas kada ga sikanira obicna sekretarica ili radnik na salteru a da ne pricamo o sistem 'IMT' i o svim otezavajucim procedrama i patnjama kojima su strani investitori (ili bilo koji investitori) izlozeni ovdje kod nas...
Sa druge strane investoranje Turske u Srbiju ili bilo koju drugu zemlju u nasem komsiluk ili bilo gdje drugo znaci da se turski uticaj siri, sto opet znaci neku vrstu 'sigurnosti' za nas, jer ako Turska ima uticaj u Srbiji to znaci da onda isto tako se u nekom stepenu moze pitati i odlucivati o nekim stvarima koje se desavaju ovdje kod nas u regionu, nije to nista lose nego moze biti i dobro za nas...
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#16 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by zahvalan »

Delegacija Turske, koju je predvodio zamjenik premijera Ali Babadžan, i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović razmatrali su danas u Sarajevu mogućnost jačeg ekonomskog uključivanja Turske u BiH, posebno pružanjem kreditnih sredstava povratnicima koji bi ulagali u poljoprivredu.

"Povratnici u manjinskim sredinama sigurno nisu u mogućnosti da se zaposle u državnim institucijama tako da se nadam da će Turska pružajući kreditna sredstva stimulisati i multietnički povratak, ali i poljoprivredu", rekao je Izetbegović na konferenciji za novinare, prenosi Srna.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH je na sastanku u Sarajevu uputio poziv turskim zvaničnicima i privrednicima da učestvuju 16. maja ove godine na trećem "Sarajevo biznis forumu".

"'Sarajevo biznis forum' biće prilika da razgovaramo o mogućnostima turskog ulaganja u infrastrukturu, turizam i energetski sektor u BiH", dodao je Izetbegović.

Babadžan je izazio zahvalnost što je nakon mjesec dana došao u uzvratnu posjetu BiH, izrazivši zadovoljstvo što je nakon 16 mjeseci formiran Savjet ministara BiH i što se dogodio određeni napredak u smislu približavanja zemlje NATO-u.

"Vjerujemo da će BiH na samitu NATO-a u Čikagu postati dio projekta Akcionog plana za članstvo /MAP/", rekao je zamjenik turskog premijera.

Zahvaljujući se na pozivu za učešće na "Sarajevo biznis forumu", Babadžan je istakao da će to biti prilika za susretanje privrednika i još bolje jačanje ekonomskih veza dvije zemlje.

U turskoj delegaciji, osim Babadžana, bio je ministar poljoprivrede Mehdija Eker, kao i generalni direktor "Zirat banke" Husein Hajder.


Sjetimo se samo kako su cistili Snijeg sa Šina

Svaka im Cast :thumbup:
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#17 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Canton »

MUNAFIK wrote:I kakve veze ima to sto Turska ima investicije u Srbiji sa njihovim prijateljstvom sa BiH?

To sto neko manje/vise ulaze i investira negdje nije stvar prijateljstva nego mogcnosti... Radi cega bi sada neko nesto posebno ulagao i investirao kod nas kada ga sikanira obicna sekretarica ili radnik na salteru a da ne pricamo o sistem 'IMT' i o svim otezavajucim procedrama i patnjama kojima su strani investitori (ili bilo koji investitori) izlozeni ovdje kod nas...
Sa druge strane investoranje Turske u Srbiju ili bilo koju drugu zemlju u nasem komsiluk ili bilo gdje drugo znaci da se turski uticaj siri, sto opet znaci neku vrstu 'sigurnosti' za nas, jer ako Turska ima uticaj u Srbiji to znaci da onda isto tako se u nekom stepenu moze pitati i odlucivati o nekim stvarima koje se desavaju ovdje kod nas u regionu, nije to nista lose nego moze biti i dobro za nas...
Opet cu reci da je dobro sto Turska ulaze u Srbiju jer ko ima ekonomsku moc u nekoj drzavi imace i politicku.
Ne vjerujem da ce Turska u Srbiji postati neki kljucan faktor ali da ce moci utjecati na odredjene politicke krugove upravo zbog ovih investicija to, da.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#18 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Max Bunker »

U ekonomiji i politici nema puno prijateljstva. Kada mi Turcima dodjemo sa konkretnim planom i administracijom ( drzavom ), koja ce im omoguciti brzu realizaciju tog plana, tada ce i poceti ulagati pare u nas. Prije koju godinu je izasao intervju sa onim nekim turskim privrednikom, koji je rekao da u BiH za Tursku postoje interesantne investicije u vrijednosti od milijardu neke valute ( jel' Eura ili KM, da sada ne lazem ) ali jednostavno da ce turski privrednici izgubiti dobar dio tog investiranog novca, dok docekaju da otvore firmu u BiH.
Druga stvar, kupili bi Turci sta od nas, ali brate sta da ponudis zemlji koja ima sve i proizvodi to sve ?
User avatar
crusader
Posts: 266
Joined: 30/03/2010 19:37
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#19 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by crusader »

Jeste !!! Obnovise nam kulturno-histrorijske objekte sto nam komsije porusise, da ostane samo na tome, dosta od njih. Turska nije matica Bosnjaka, međutim "mali" narodi imaju potrebu da se vezu za nekog velikog i mocnog, sto je u ovom slucaju Turska, isti slucaj je vezanje Srba za Ruse itd. Komleksi malih naroda :). Također Turska 90-ih i danasnja Turska su dva razlicita svijeta.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#20 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by zemo_online »

vise je iran pomogao u ratu,koliko znam,od turske sto opet ne znaci da turska nije prijatelj. jeste prijatelj i to treba cijeniti.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#21 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Canton »

test01 wrote:vise je iran pomogao u ratu,koliko znam,od turske sto opet ne znaci da turska nije prijatelj. jeste prijatelj i to treba cijeniti.
Drugacije su tada bile prilike i u Turskoj.
adnan_hz
Posts: 659
Joined: 15/03/2008 22:10

#22 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by adnan_hz »

Ova danasnja Turska i ona iz 90-tih godina su dvije razlicite drzave. Danasnja Turska je mnogo mocnija i sa daleko vecim utjecajem od Turske iz 90-tih. Tadasnja se Turska malo pitala za neka bitna pitanja.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#23 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Murat Sabanovic »

Turska-Prijatelj BiH?
:lol: :lol: :lol: :lol: zar ljudi jos vjeruju u prijateljstvo medju nacijama ...
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#24 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by sabina1 »

Jedini naš prijatelj smo mi sami sebi. S tim da moramo maksimalno iskoristiti regionalne prednosti (jezik , kulturu) kako bi vlastitu državu stvorili bogatijom , sretnijom i nezavisnijom od globalizacije.
Evropska Unija će preko svih svojih predstavnika ovdje pokušati ostvariti svoj interes (prevashodno kulturni i strateški , širenje ideje EU i zapadnoevropskih vrijednosti.)
Srbija će hraniti Republiku Srpsku i novcem i politički , no nikada bosanskohercegovački Srbi u Srbiji neće biti posmatrani kao domaći tj. uvijek će spram njih postojati atagonizam i odbijanje od srbijanskih Srba. Dakle onog trenutka kad svi Srbi Bosne i Hercegovine budu shvatili da je ovo njihova zemlja i da su u istoriji Srbiji služili često kao moneta za potkusurivanje , onda smo na dobrom putu.
Hrvatska će također pomoći Hrvatima iz istih razloga kao i istočni komšija. no u hrvatskom kulturološkom elementu vlada veliki klerikalizam učvršćen viševijekovnom okupacijom i političko-kulturološkom marginalizacijom Hrvatske pa je taj klerikalizam jedan od instrumenata opstanka Hrvata. Zbog toga bh Hrvati jedini za ovih dvadeset godina nisu imali ozbiljnu opoziciju svojoj najvećoj nacionalnoj stranci - jer je nisu ni željeli. No i oni su samo piun u rukama Republike Hrvatske - nažalost.
A sada o temi. Turska je prihvatila brojne izbjeglice iz BiH i Srbije prije dvjestotinjak godina iz razloga što su naši ljudi tamo odlazili jer su željeli živjeti u muslimanskoj zemlji. Nikakve mi sličnosti sa Turcima nemamo izuzev što nam je dominantna religija - islam. Aj da pitamo Turke , kako bi oni reagirali spram nas , da smo mi njih držali pod okupacijom 400 godina , nametnuli joj svoju religiju (bogumilstvo) i ostavili je nerazvijenu,zatucanu i zaostalu nakon četiri stotine godina vladavine ??? Nisam sigurna da bi bili dobrodošli :D .
U svakom slučaju najveći smo sami sebi prijatelj , s tim da imamo tu sreću da smo nekada živjeli u Jugoslaviji pa možemo širiti i udružiti vlastiti identitet sa regionalnim (isključivo i samo na ravnopravnim osnovama u okvirima vlastitog državnopravnog sistema) kako bi se odbranili od nadolazeće globalizacije. Naša djeca vole Mesija iz Barcelone i pričaju engleski. Sasvim je svejedno da li će to biti neki turski,holandski ili kiparski nogometaš i da pričamo islandski jezik. Čuvajmo - naše . volimo naše i iskoristimo regiju da očuvamo identitet.
Last edited by sabina1 on 19/03/2012 01:13, edited 2 times in total.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#25 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Hadzi Lojo »

Haj_Halve wrote:Pozdrav svima,

Nisam znao gdje da stavim ovu temu, niti sam siguran da li je prije bilo ovakvih tema na ovom forumu.Stavljam je ovdje, iako bi isto tako mogla da ide u niz drugih kategorija.

Iako ovo zvuci kao neka provokacija, zelim da znam sta ljudi misle o BiH. Cesto cujem nase ljude kako spominju Tursku kao neku maticu nas Bosnjaka, vidim zastave Turske na utakmicama BiH (kao i zastave S. Arabije ali to je tema za sebe), Davutoglu i Erdogana pricaju da se nikad nece ponoviti ono sto se desavalo 90ih godina, Turska nece to dopustiti.

Naravno 'nasi' mediji poput Avaza, Hayata, Preporoda itd jedva cekaju takve izjave i likuju prilikom istih.

Sa druge strane, upoznao sam dosta nasih ljudi koji su bili izbjeglice u Turskoj i njihove price nisu nimalo ohrabrujuce sto se tice toga kako npr. Turska nas vidi.Ljudi su bili smjesteni u nekakvim barakama, na njih se gledalo kao neke kriminalce. Ne kazem da je to svugdje bilo tako, ali uvijek postoje dvije strane ogledala.

Isto tako, dok Turska Bosni prica bajke(koje narod dole jedva ceka u nedostatku bilo cega pozitivnog od strane domacih krkana poput Tihica, Harisa, itd), turske investicije idu u Srbiju.Nije to laz, to je cinjenica. Isto tako, imam dojam da se puno paznje posvecuje historijskim vezama Bosne i Turske. Iako djelimo dio historije, kulture i vjere, meni je upitno koliko se ta Turska stvarno zalaze za BiH, a koliko toga je suplja prica. Jer, ako se Turska stvarno tako zrtvovala za Bosnjake, zasto ih je ostavila na cjedilu povlacenjem, zasto nije nista uradila za dobrobit Bosnjaka u periodu 1939-45, i zasto nije bila agresivnija u zastupanju svoj stavova i brige o Bosni u okviru NATA tokom 90ih?

Vjerovatno ce neki ovu temu shvatiti kao neku provokaciju ali to nije moja namjera. Zelim da razumijem sta i (jos vaznije) zasto narod u BiH misli po ovom pitanju. Bio sam u Turskoj i iako im je bilo drago kad saznaju da sam iz BiH, isto tako im je drago saznati da je turista do mene iz Koreje, Amerike, itd. Ja mislim da nam je npr. jedna Svedska, Norveska, Austrija mozda bolji prijatelj Bosni od Turske.I siguran sam da bi, u slucaju ne daj Boze, Turska opet sjedila skrstenih ruku.
100% si u pravu, prvo nas je prodala na berlinskom kongresu i nikada nije reagovala kada su muslimani bili ugrozeni iako je u posebnoj klauzuli ugovora imala pravo na to.
Sto se tice njihovog odnosa prema izbjeglicama (vecina iz Istocne Bosne) bio je katastrofalan, svi oni su nakon dva tri mjeseca razgulili za Z. Evropu i mnogi su nasli utociste vecinom u Danskoj, Belgiji i Holandiji.
Oni jesu slali humanitarnu pomoc i jesu pravili demonstracije podrske ali od strane naroda, vecinom organizovanog kroz dzemate sto po Evropi sto u Turskoj.
Mislim da treba biti mudar i ne oslanjati se puno na njih nego iskoristiti sto mozemo ali se uzdati u vlastite snage.
I Turska i sve te bogate islamske zemlje bi mogle u roku godinu dana da preporode BH privredu samo da pocnu da uvoze nase proizvode, pocevsi od mineralne vode pa nadalje, ali bojim se da nece, Turci bi radije da nam tuse nekvalitetnu robu kao i Kinezi, a Arapi vise vole engleske i americke proizvode.
Sadaka nam nije potrebna, nego posao i izvoz proizvoda. Mogu vam reci druzeci se sa Turcima da mi oni vise lice na Srbe nego na nas. Imaju neku vrstu arogantnosti u ophodjenju i megalomani su kao i Srbi. Ne znam , meni bar tako izgledaju. Nasi ljudi koji zive tamo su drugaciji ali bogati Turci su daleko od naseg mentaliteta.
Locked