Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post Reply
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#476 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Nele9 »

NIN wrote:
Nele9 wrote:NIN-e

Nisam znao da se moze biti prenacitan i preobrazovan.
Idi ba brisi trollove i banuj ljude. Ne ide ti ovo.
Ja ba, koncept krvi, tla i boga je inace bio jako rekreativan u ljudskoj daljoj i blizoj istoriji. Zajebi edukaciju i informisanje. :wink:

I da, imas opomenu radi komentarisanja rada moderacije! Bujrum!
Plaho si ti edukovan kada pricas o ignorisanju konverzije u islam pravoslavnog i katolickog "puka", a sasvim "slucajno" zaobilazis nasilnu konverziju u to isto katolicanstvo i pravoslavlje.
Bilo ono ovakvo ili onakvo, trenutno stanje je takvo kakvo je. To uopste nije tema.
Iznositi onakve lazi i nebuloze moze neko ko misli da smo se mi prije 17 godina igrali klikera na ovim prostorima.
Ali dje je bio Spahija kad je bilo najteze, jel' de?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#477 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Hadzi Lojo »

Sto nalijepiste svasta o Spahicu, ispade ko tajni agent 007.
Covjek je 99% u pravu, medjutim problem je sto je zakasnio malo vise od 100 godina sa svojim idejama, jer su i Katolici i Pravoslavci davno postali Srbi i Hrvati i to vise niko ne ispravi. Svemu tome su dosta doprinjeli i Osmanlije koji su nam htjeli ne htjeli ispirali mozak, pa su i Fra Ivana Jukica protjerali u inozemstvo.
Po meni najveci cuvari Bosnjastva su upravo bili bosanski katolici predvodjeni Franjevcima, oni su u dosta slucajeva namjerno mijenjali prezimena u Bosnjak kada je pocelo vrijeme kroatizacije. Pogledajte samo telefonski imenik, pa ce te vidjeti koliko ima prezimena Bosnjak medju katolickim pucanstvom BiH.
A sto se tice spijuna UDBE bilo ih je na svim stranama, po meni najveci spijun je bio Alija Izetbegovic medju Bosnjacima, kad poredas sve njegove "greske" od samog pocetka rata pa do kraja, sve ti se samo kaze.
Kao zadnju gresku, ja bih naveo onu kada je izjavio, nije potrebno zabraniti SDS..........itd. Heeej, poslije onakvog genocida koji je taj SDS organizovao takvo sto izjaviti na kraju rata kada si imao cijelusvjetsku javnost na svojoj strani.
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#478 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

Hadzi Lojo wrote:Covjek je 99% u pravu, medjutim problem je sto je zakasnio malo vise od 100 godina sa svojim idejama, jer su i Katolici i Pravoslavci davno postali Srbi i Hrvati i to vise niko ne ispravi.
to bi trebala biti tabu tema i niko nema pravo osporavati etnički identitet naša tri naroda, gradeći budućnost na tom poništavanju srpstva ili hrvatstva, jer to može odvesti samo u krvoproliće. Kao što niko nema pravo Bošnjacima reći da oni govore "bošnjačkim" jezikom, ili da oni nisu Bošnjaci nego islamizirani Srbi, isto tako niko nema pravo Srbima i Hrvatima u BiH osporavati identitet i njihovu posebnost. To je ljudi šovinizam
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#479 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Teea »

asurbanipal wrote: Pošto se bavim historijskom naukom, evo jedan "biser" od ovog "intelektualca":

“Svi imaju svoju priču – Srbe zanima Kosovo, a o tome pojma nemaju, Hrvate hrvatske zemlje nekih pet država bela, plava, crvena, a nigde nijedne, a muslimane zanima samo turska istorija i Evlija Čelebija. Za muslimane je prvi čovek Al Fatih zato što je doneo islam, a drugi je Alija Izetbegović. Ne znaju da je Al Fatiha rodila ćerka nemanjićke dinastije, ćerka Lazara i Milice. :mrgreen:

Ko imalo bolje poznaje historiju/povijest, zna da je sultana, Mehmeda II rodila Hatice Âlime Hümâ Khātûn... :mrgreen:

Ima još nebuloza koje je iznio Blesim Spahić, pogotovo onog dijela koji se odnosi na historiju/povijest...

evo eksperte procesljala sam turske izvore koji tvrde da ga je rodila Huma Hatum a odgojila ga je maceha Mara.Jedna od zena Murata II (oca Mehmet Fatiha) koja nije imala svoje djece pa je po rodjenju usvojila i odgojila Fatih Mehmeda i koja ni do smrti nije presla na islam vec ostala pravoslavka.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Osmanl%C4% ... ri_listesi

Mara Hâtûn Çocuksuz ve ortodoks olarak ölen ve Fatih Sultan Mehmet’in üvey annesi olan Mara Hatun Sırbistan Despotu Corac Bronkoviç’in kızıydı.

http://www.forumdas.net/osmanli-padisah ... ir-124827/

Fâtih’in üvey annesi Mara ile öz annesi Hiima Hâtûn bazılarınca yanlışlıkla ve bazılarınca da kasden birbirine karıştırılmaktadır Bunlardan birincisi, Fâtih’in üvey annesidir ve Sırp Kralı George Bronkoviç’in kızıdır Çocuksuzdur ve ömrünün sonuna kadar Ortodoks olarak yaşamıştır II Murad vefat edince



üvey annesi - maceha

öz annesi - rodjena majka

zene Murata II : Alime Hatun, Yeni Hatun, Huma Hatun, Tacunnisa Hatice Halime Hatun, Mara Hatun.


zene Mehmeda Fatiha : Gulbahar Hatun, Gulshah Hatun, Sitti Mukrime Hatun, Cicek Hatun, Helene Hatun, Anna Hatun, Alexias Hatun.


al glupost je hvatat se tih pojedinosti,vec bit njegovog govora treba uzimati kao primarnu stvar,al ko da razmislja o onome sto govori kad nam je prece istraziviti lapsuze i greske.
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#480 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by Teea »

Nele9 wrote:
Teea wrote:bilo je jos Vezira

Na spisku saradnika UDB-e je i ime efendije Mustafe Cerica, sa kodnim imenom "Vezir". Imena mnogih imama Islamske vjerske zajednice ukljucujuci i dokumente koji potvrdjuju njihovu saradnju sa UDB-om mogu se naci u knjizi, kolekciji dokumenata UDB-e,: "CUVARI JUGOSLAVIJE - SURADNCI UDBE U BOSNI I HERCEGOVINI - MUSLIMANI", Ivan Beslic, Posusje, Bosna i Hercegovina, 2003.


Najpoznatiji muslimanski sveštenik na listi saradnika Udbe, prema tvrdnjama Ivana Bešlića, bio je vrhovni poglavar Islamske zajednice u SFRJ Husejin Mujić, čiji je pseudonim bio prvo “Vezir”, a kasnije “Veteran”

Vezirima nikad kraja ..
Naravno, objektivnim spisateljima tipa Beslica iz Posusja treba vjerovati. Ostaje zanimljivo pitanje: Kome li je namijenjeno stivo s naslovom Cuvari Jugoslavije - Suradnici UDB-e u BiH - Muslimani"?
Dalje, da li se spisatelju mozda omaklo pa Bosnjake nije nazvao njihovim ponosnim imenom?
Jesu li Bosnjaci kolektivno optuzeni za "cuvanje" JUgoslavije spijunirajuci druge i same sebe?
Da li u BiH nije bilo drugih spija osim u Bosnjaka?

Skutor, prokuzen si. Idi navodi posusko kapitalno djelo kao izvor na ErcegBosna.com ili nesto tako.

nisam skutor-ICA sa veliko ica(ponosna na svoju zenskost) ,imas jos 2 puta da pogadjas, a i zovi me kako ti je najdraze.

A bilo je naravno i drugih

Hrvati suradnici udbe
http://www.klub-povratnika.com.hr/index ... 15&lang=hr

Besplatna knjiga: "ČUVARI JUGOSLAVIJE - SRBI SURADNICI UDBE U BOSNI I HERCEGOVINI" ...

http://www.udruga-gavran.hr/index.php?o ... Itemid=153


sta je tu istina sta laz Allahu alem, nisam naisla da se uvazeni rejs ulemma ovih tvrdnji ogradio niti ikada izjasnio il arumentovano demantovao vec se sve to fino zataskava.Al u ostalom sve mi je sve jedno samo usput navedoh primjer jos kojih pod nickname Vezir.


a spijunaze su star zanat

Prvi trag o nekoj obavestajnoj aktivnosti moze se naci u Starom zavetu, Cetvrta knjiga Mojsijeva, Glava trinaest, u kojoj se opisuje kako je Mojsije poslao svoje ljude da istraze zemlju Kana’an te da mu po povratku referisu o uocenom stanju i svojim zapazanjima.


http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=11014


a i nije isto biti udbas u vrijeme Rankovica i 80. poslije Titove smrti ,prijetio je raspad nase lijepe SFRJ,kad se 90. i sama udba raspala jer nije bilo vise ni Juge :( .. kuzis ?
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#481 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by MuaDib »

Skijaš wrote:
Hadzi Lojo wrote:Covjek je 99% u pravu, medjutim problem je sto je zakasnio malo vise od 100 godina sa svojim idejama, jer su i Katolici i Pravoslavci davno postali Srbi i Hrvati i to vise niko ne ispravi.
to bi trebala biti tabu tema i niko nema pravo osporavati etnički identitet naša tri naroda, gradeći budućnost na tom poništavanju srpstva ili hrvatstva, jer to može odvesti samo u krvoproliće. Kao što niko nema pravo Bošnjacima reći da oni govore "bošnjačkim" jezikom, ili da oni nisu Bošnjaci nego islamizirani Srbi, isto tako niko nema pravo Srbima i Hrvatima u BiH osporavati identitet i njihovu posebnost. To je ljudi šovinizam
Ovo pitanje je toliko dubiozno jer svako uzima šta mu odgovara. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su u BiH toliko isprepleteni, tako da i ne čudi s kojom se žestinom krenulo u razdvajanje naroda u BiH. Mi danas imamo konstituisane tri nacije Bošnjake, Srbe i Hrvate, te svaki atak na njihovo postojanje je uvod u neki novi konflikt. Mi moramo poći od tog stanovišta ako želimo da krenemo s mrtve tačke. sve drugo su iluzije.
Istorija nas uči da je Bosanski prostor od dolaska Slavena na Balkan bio jednako dio bosanske, hrvatske i srpske države. Što se vidi iz priloženog:

Image

Image

Image

Stoga mi moramo afirmisati model ZAVNOBIH-a, ako želimo riješiti nacionalno pitanje u BiH. BiH nije zemlja ni jednog naroda zasebno, već sva tri naroda i tako mora da bude na svekom predlju BiH. Dok god to nije tako, torovska podjela u BiH će biti sve dublja i doublja, do neminovnog pucanja u jednom trenutku budućnosti.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#482 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by Nele9 »

nisam skutor-ICA sa veliko ica(ponosna na svoju zenskost) ,imas jos 2 puta da pogadjas, a i zovi me kako ti je najdraze.

A bilo je naravno i drugih

Hrvati suradnici udbe
http://www.klub-povratnika.com.hr/index ... 15&lang=hr

Besplatna knjiga: "ČUVARI JUGOSLAVIJE - SRBI SURADNICI UDBE U BOSNI I HERCEGOVINI" ...

http://www.udruga-gavran.hr/index.php?o ... Itemid=153


sta je tu istina sta laz Allahu alem, nisam naisla da se uvazeni rejs ulemma ovih tvrdnji ogradio niti ikada izjasnio il arumentovano demantovao vec se sve to fino zataskava.Al u ostalom sve mi je sve jedno samo usput navedoh primjer jos kojih pod nickname Vezir.


a spijunaze su star zanat

Prvi trag o nekoj obavestajnoj aktivnosti moze se naci u Starom zavetu, Cetvrta knjiga Mojsijeva, Glava trinaest, u kojoj se opisuje kako je Mojsije poslao svoje ljude da istraze zemlju Kana’an te da mu po povratku referisu o uocenom stanju i svojim zapazanjima.


http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=11014


a i nije isto biti udbas u vrijeme Rankovica i 80. poslije Titove smrti ,prijetio je raspad nase lijepe SFRJ,kad se 90. i sama udba raspala jer nije bilo vise ni Juge :( .. kuzis ?


Draga gospodjICE

Ja kao stari branilac tekovina borbi dragog mi reisa, zelim samo da kazem da nije bas lijepo optuzivati insana pogotovo kad ti izvori dolaze iz posusko-grudaskih akademskih krugova.

Za mog su vakta Cholu i Berbera optuzivali da su pederi, a u mnogijeh su nevjesta tabani gledali u plafon Cholinim radom.
Pa ja i u tog vakta uzmem te novine k'o samija duge pa dam mami da zamota keks Lindjo tim papirom, pa onda koliko me grlo nosi zapjevam "Pusti, pusti modu".
Ne znam da li sam bio jasan ali... popisam se na takva dubokoumna djela i na takve autore.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#483 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by NIN »

Nele9 wrote:Skutor, prokuzen si. Idi navodi posusko kapitalno djelo kao izvor na ErcegBosna.com ili nesto tako.
Banned user for reason “Krsenje pravila foruma - vrijedjanje”
» Nele9
14 dana

To skutor i slicne karakterzacije sagovornika ces ostaviti iskljucivo za svoje mahale!
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#484 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

MuaDib wrote:
Skijaš wrote:
Hadzi Lojo wrote:Covjek je 99% u pravu, medjutim problem je sto je zakasnio malo vise od 100 godina sa svojim idejama, jer su i Katolici i Pravoslavci davno postali Srbi i Hrvati i to vise niko ne ispravi.
to bi trebala biti tabu tema i niko nema pravo osporavati etnički identitet naša tri naroda, gradeći budućnost na tom poništavanju srpstva ili hrvatstva, jer to može odvesti samo u krvoproliće. Kao što niko nema pravo Bošnjacima reći da oni govore "bošnjačkim" jezikom, ili da oni nisu Bošnjaci nego islamizirani Srbi, isto tako niko nema pravo Srbima i Hrvatima u BiH osporavati identitet i njihovu posebnost. To je ljudi šovinizam
Ovo pitanje je toliko dubiozno jer svako uzima šta mu odgovara. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su u BiH toliko isprepleteni, tako da i ne čudi s kojom se žestinom krenulo u razdvajanje naroda u BiH. Mi danas imamo konstituisane tri nacije Bošnjake, Srbe i Hrvate, te svaki atak na njihovo postojanje je uvod u neki novi konflikt. Mi moramo poći od tog stanovišta ako želimo da krenemo s mrtve tačke. sve drugo su iluzije.
Upravo tako. A ako Spahić misli da je lako odreći se etničke odrednice, neka izađe sa prijedlogom da se Bošnjaci izjašnjavaju kao Srbi, neka proba uniformnost i stabilnost tražiti kroz srpstvo.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#485 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by direstraits0078 »

Ne bih rekao da je dr. Spahicu cilj da se jedni, drugi, ili pak, treci, odricu svojih etniciteta. Prije bih rekao da mu je cilj da razlike, koje su inace minimalne, stavi u drugi plan, a isto porijeklo, iste ciljeve, i u konacnici, istu zajednicku domovinu, stavi u prvi plan.

Za razlicitosti cete uvijek imati NGO i liberalne i desnicarske stranke, tj. bar je tako u zemljama koje imaju uredjenu politicku scenu. Na bosanskoj politickoj sceni je mainstream ultradesnica, koja samo sto nije pocela da govori kako katolici ili pravoslavci imaju totalno drugaciju fizionomiju od muslimana, i obrnuto. :run:
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#486 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by pretresnov »

pretresnov wrote:Dobih ovo danas u emailu od Bosanskog kongresa:

iz kartona Prof. Dr. Besima (Saliha) Spahica, kodno ime "Vezir", rodjenog 1953 u Travniku:

"Sa Saradnikom "Vezir" pocelo se kontaktirati od 1982. godine i kroz kontakte sa istiim dosli smo do vise bezbjednosno interesantnih saznanja vezanih za akciju "Komar", te akciju "Indeksi"."

Znaci Spahic je spijunirao svoje kolege i svoje studente, buducii da je vec tada predavao na FPN, sto i pise u otpusnom kartonu.

Spahicev dosije pokazuje i da je saradnja sa Udbom bila dobrovoljna, jer se u istom kartonu kaze, da je kasnije "Vezir" svojevoljno prestao da saradjuje, a znamo da mu se nista nije dogodilo, da je Udba ostala diskretna.

Nazalost, ta kolekcija dokumenata otkriva relativno veoma mali broj agenata, vrh ledenog brijega, buduci da se radi samo o razrjesenjima iz Sluzbe izdatim u periodu od 20 godina, 1970-1990. To znaci, da svi oni koji su ostali vjerni Udbi do kraja nisu u toj kartoteci, a oni su bili ogromna vecina Sluzbe.


Ne mogoh vjerovati pa unesoh par riječi iz ovog navoda u Google kad ono:

Besim (Saliha) Spahić, doktor političkih nauka sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, saradnju sa Udbom počeo je 1982. godine i davao joj saznanja vezana za akciju "Komar" i akciju "Indexi". Iz saradničke mreže Udbe izbrisan je 7. marta 1988. godine nakon što je počeo da izbjegava kontakte sa Službom, te zbog toga što je SDB došla do saznanja da je Spahić i sam neprijateljski istupao sa pozicija građanske desnice.

U saradničkoj mreži SDB-a vođen je pod pesudonimom "Vezir".


(Iz: Saradnici Udbe univerzitetski profesori Ćehić, Festić i Spahić, http://www.superbosna.com/vijesti/polit ... _i_spahiae)



Je li moguće da nam UDBA sada aktivira svoje "spavače" (sjećate se filma Sleepers?) poput ovog Besima Spahića? A lik se provaljuje maksimalno s priučenim poznavanjem istorije koju miješa k'o salatu...
Zašto je ova tema spojena sa onom koja nekritički hvali Spahića? One su sušta suprotnost a ne slične.
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#487 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Teea »

nisi bio tu da te pitaju mogu li :D
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#488 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by leo_ »

direstraits0078 wrote:Ne bih rekao da je dr. Spahicu cilj da se jedni, drugi, ili pak, treci, odricu svojih etniciteta. Prije bih rekao da mu je cilj da razlike, koje su inace minimalne, stavi u drugi plan, a isto porijeklo, iste ciljeve, i u konacnici, istu zajednicku domovinu, stavi u prvi plan.

Za razlicitosti cete uvijek imati NGO i liberalne i desnicarske stranke, tj. bar je tako u zemljama koje imaju uredjenu politicku scenu. Na bosanskoj politickoj sceni je mainstream ultradesnica, koja samo sto nije pocela da govori kako katolici ili pravoslavci imaju totalno drugaciju fizionomiju od muslimana, i obrnuto. :run:
ma nikome nije vazno sta imas za reci, vazno je ko si. jesi li nas i jesi ozenjen nasom ili anamonom?! koja komedija od drzave.
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#489 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

direstraits0078 wrote:Ne bih rekao da je dr. Spahicu cilj da se jedni, drugi, ili pak, treci, odricu svojih etniciteta
Pa dovoljno je to što ih negira. Moje lično mišljenje je jako slično Spahićevom, mi smo jedan narod (Hrvati, a pod utjecajem politike stranih osvajača došlo je do fragmentacije hrvatskog korpusa i stvaranja Bošnjaka), ali to je moj lični stav kojeg ne mogu forsirati ni na forumu ni pred kamerama. Niti bih tebe maltretirao sa svojim shvatanjem daleke prošlosti. Zato kažem da dalje od ZAVNOBiH-a ne treba ići, imamo tri konstitutivna naroda i to je temelj na kojem treba graditi budućnost. Budi šta hoćeš i nemoj mene ismijavati zbog onog što sam ja. Nemoj ismijavati Puljićev govor. Onaj ko to radi ne može biti ozbiljno shvaćen, on je klaun. Možemo mi sjesti i zezati se na temu forsiranja razlika, ismijavati one koji i u bošnjačkom i u hrvatskom narodu aktivno traže razlike kojim bi podebljali "posebnost" svog naroda, ali ne smije se ići u krajnost i zbog dnevnopolitičkih ciljeva negirati identitet. Zato je Spahić samo Šešelj bez kalašnjikova. Različita tumačenja istorije treba ostaviti po strani a fokusirati se na rješavanje konkretnih problema našeg društva.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#490 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by sheikh »

Profesor Spahic je mnogo nacitana i pismena osoba,ali ne svidja mi se mnogo njegov karakter.
Sada je postao mnogo popularan zbog nekog klipa na youtube,pa ga sad svi slusaju,on je najbolji i slicno :D
Ja sam slusao njegove gluposti mnogo prije i uvijek je imao istu demagogiju,kako je Safet posato Nikola,Aleksandar postao Mujo,Ivan postao Nemanja i slicno.
I njegovo pricanje historije o Bosni i Hercegovini.... eto niko ne zna historiju,on jedini zna.....
Spominje bezvezne i nebitne stvari. Isto kada bi sada Barack Obama poceo pricati kako su njegov narod(afroamerikance) cijeli zivot patili,unistavali,ubijali i znate sami sta sve ne.....to je nepotrebno...Svako normalan zna sta se desavalo i u Americi,Evropi,Bosni i Hercegovini.....
Nece nijedan amerikana reci u 2012 kako su oni pobili sve indijance i starosjedioce amerike da bi se naselili,a to cijela planeta zna....
I onda dodje prof. Besim Spahic koji po meni spada u izadjnika, pravi se pametan, iznosi neke stvari koje su nepotrebne
i koje na kraju krajeva nemaju ili nece imati nikakav cilj.
Prof. je mnogo pismen,sposoban i nacitan,ali njegovo razmisljanje je neefektivno i neefikasno,jer se stalno vraca na gluposti kao sto su kako je Islam dosao na Balkan,pravoslavlje,katolicanstvo i ostali....
Sad treba Sarkozy ili Berlusconi govoriti kako su oni(FR i IT) genocidan narod,jer su imali te template i krstase koji su pokosili pola evrope,ali nece..... koga briga za to.....
Desilo se,zalost,ali nikad niko nece govoriti protiv svoje drzave......
:bih:
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#491 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

sheikh wrote: Prof. je mnogo pismen,sposoban i nacitan,ali njegovo razmisljanje je neefektivno i neefikasno,jer se stalno vraca na gluposti kao sto su kako je Islam dosao na Balkan,pravoslavlje,katolicanstvo i ostali.... :bih:
Treba napomenuti, gluposti u kontekstu naše političke situacije. Istoričari mogu imati različita mišljenja, nekom je ovo jači argument a nekom ono, ali takvoj fleksibilnosti nema mjesta u političkom okviru kojeg mi imamo, ne može se na TV dnevniku negirati identitet etničkih grupa koje su još uz to i konstitutive. To je, u tom političkom okviru, šovinizam.
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#492 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by leo_ »

a kako se zove kad drzava Bosna i Hercegovina ima Srbe, Bosnjake, Hrvate i ostale? ko da mater kaze imam sina Hamida i jos nake djece, al' haj ti su manje vazni. jel' to ja, tzv. Bosnjak imam vecu vrijednost od onog "ostalog"? i kako se zove kad Bosnjake predstavljaju Bosnjaci, Srbe Srbi, Hrvate Hrvati, a ostale niko? Sta to sad Srbe mogu jedino Srbi predstavljati, ali Jevreje moze ko god hoce, cak i Nacisti? Sad po novom Hrvate ne moze predstavljati Hrvat koji nije ujedno i krscanin, tj. nije krsten kako treba, a i to odredjuje neki tamo levat? Ja zahtjevam da se mene Bosnjaka-muslimana odvoji od nepravih Bosnjaka-nemuslimana. Takodje, Srbi-pravoslavci, od Srba-nepravoslavaca i td. Ostali bi se trebali podjeliti na Ostale-Jevreje-vjernike i Ostale-Jevreje-nevjernike, Ostale-Jevreje-osuncane, neosuncane, Ostale-Rome, Ostale-Francuze,Ostale-Eskime i td. Ma bravo, Spahic je Seselj, a vi ste spasioci. :)
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#493 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

leo_ wrote:a kako se zove kad drzava Bosna i Hercegovina ima Srbe, Bosnjake, Hrvate i ostale? ko da mater kaze imam sina Hamida i jos nake djece, al' haj ti su manje vazni.
Nisu manje važni, ali ako već tjeraš mak na konac, insistiraj na tom da albanski i romski jezik dobiju status službenog, pa da BHT dnevnik bude jedan dan na ukrajinskom, drugi dan na albanskom, treći na romskom, četvrti na hrvatskom i tako dalje. Ili je to pretjerivanje u izjednačavanju malog "Hamida i ostale djece" ?
i kako se zove kad Bosnjake predstavljaju Bosnjaci, Srbe Srbi, Hrvate Hrvati, a ostale niko?
To se zove propust u izbornom zakonu i na rješavanju tog problema se upravo radi.
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#494 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by leo_ »

Skijaš wrote:
leo_ wrote:a kako se zove kad drzava Bosna i Hercegovina ima Srbe, Bosnjake, Hrvate i ostale? ko da mater kaze imam sina Hamida i jos nake djece, al' haj ti su manje vazni.
Nisu manje važni, ali ako već tjeraš mak na konac, insistiraj na tom da albanski i romski jezik dobiju status službenog, pa da BHT dnevnik bude jedan dan na ukrajinskom, drugi dan na albanskom, treći na romskom, četvrti na hrvatskom i tako dalje. Ili je to pretjerivanje u izjednačavanju malog "Hamida i ostale djece" ?
Pretjerivanje je podjela na kojoj vi insistirate konstantno? ko predstavlja Bosnjake u Hrvatskoj i Srbiji, Hrvate u Srbiji i Srbe u Hrvatskoj? kako oni zive? Hrvati vec u EU, za Srbiju je samo pitanje vremena, a jedini mi pametni? Stane me neko uciti kako su Srbi zivjeli ovdje oduvijek i kako imaju pravo i bla bla bla. Pa nek zive i dalje, ali kad se bira vodja drzave, ne moRe biti vishe od jednog, kad se bira ministar ekonomije, jel' vaznije kako se zove ili to sto je ovaj strucniji ekonomista, a onaj s "pravim imenom" veterinar?
nemoj mi kora na erende zivota ti. palamudis mi nesto tu, vazno je da Srbi, Hrvati i Bosnjaci zadrze svoja obiljezja, da ovo, da ono, a ko ih je*e sto nemaju jesti, sto su nezaposleni, sto nas kradu na sve strane, vazno je samo da Srbi imaju RS, mi FBIH i jos ako moze i to da se podjeli na jos po 4-5 osnova i bice nam super.
i kako se zove kad Bosnjake predstavljaju Bosnjaci, Srbe Srbi, Hrvate Hrvati, a ostale niko?
To se zove propust u izbornom zakonu i na rješavanju tog problema se upravo radi.
sta se radi? 10 godina ce se raditi na tome, dok se ne uzmu sve moguce pare, na svaki moguci nacin. Zacudio bih se kad bi otkrili da nema zapravo nikakvog tala u citavoj tuzbi i u citavom procesu.
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#495 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

leo_ wrote:nemoj mi kora na erende zivota ti. palamudis mi nesto tu, vazno je da Srbi, Hrvati i Bosnjaci zadrze svoja obiljezja, da ovo, da ono, a ko ih je*e sto nemaju jesti, sto su nezaposleni, sto nas kradu na sve strane, vazno je samo da Srbi imaju RS, mi FBIH i jos ako moze i to da se podjeli na jos po 4-5 osnova i bice nam super.
Da li bi bilo posla i šta da se jede da ovdje nemamo konstitutivnost tri naroda (koja je usput nasljeđe ZAVNOBiH-a a ne ovih sadašnjih političara) ? I ako bi, onda se svi listom izjasnite kao Srbi i problem riješen. Imaćete samo jedan konstitutivni narod. Međutim, ekonomiju ovdje neko zloupotrebljava jer mu treba opravdanje za neke nimalo plemenite ciljeve. Ekonomski problemi opterećavaju i Grčku, Afriku , Aziju, oni nemaju konstitutivnost tri naroda, šta bi kod njih ukidao ?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#496 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by direstraits0078 »

Skijaš wrote:
direstraits0078 wrote: Moje lično mišljenje je jako slično Spahićevom, mi smo jedan narod (Hrvati, a pod utjecajem politike stranih osvajača došlo je do fragmentacije hrvatskog korpusa i stvaranja Bošnjaka), ali to je moj lični stav kojeg ne mogu forsirati ni na forumu ni pred kamerama.

@Skijas:

Zbog ovakvih naizgled benignih a u stvari malicioznih i poluneobavijestenih izjava i jeste bitno da dr. Spahic dobije medijski prostor.

Tvoj pokusaj da Bosance svrstas pod "Hrvate koji su se fragmentirali od istinskih Hrvata" (ili eventulano pokusaj nekih da ih svrstaju pod "Srbe koji su se fragmentirali od istinskih Srba") je falsifikacija povijesnih cinjenica, a o istim tim povijesnim cinjenicama govore dokumenti koje su pisali upravo bosanski katolici u zemlji koja se zvala upravo Bosna. Dakle, Bosanci (Bosnjani, Bosnjaci) iz zemlje Bosne, a nikako Hrvati iz zemlje Bosne.

Vjerska pripadnost je u modernim drzavama irelevantna, tako da ne mozes reci da ako je neko katolik, onda je i Hrvat, ili obrnuto. Mada je to nekima uvijek polazilo za rukom da izvale i ostanu zivi (Milosevicevske izjave i izjave njegovih trabanata da je Srbija gdje zivi makar i jedan Srbin/pravoslavac), tacnije da izvale i da oni ostanu zivi, a mnogi su takvih njihovih izjava otisli pod crnu zemlju, sirom Hrvatske, Bosne, pa i Srbije.

Niko ne spori pravo ljudima da se izjasnjavaju po svom licnom nahodjenju, pa i kao pingvini (ne samo Eskimi, kao neki), ali falsifikovanje povijesnih cinjenica je jasno i nedvosmisleno dio politickog i obavjestajnog inzinjeringa protiv kojeg je dr. Spahic i digao svoj glas.
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#497 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

direstraits0078 wrote:
kako boli kad to drugi radi :-D
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#498 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by leo_ »

Skijaš wrote:
leo_ wrote:nemoj mi kora na erende zivota ti. palamudis mi nesto tu, vazno je da Srbi, Hrvati i Bosnjaci zadrze svoja obiljezja, da ovo, da ono, a ko ih je*e sto nemaju jesti, sto su nezaposleni, sto nas kradu na sve strane, vazno je samo da Srbi imaju RS, mi FBIH i jos ako moze i to da se podjeli na jos po 4-5 osnova i bice nam super.
Da li bi bilo posla i šta da se jede da ovdje nemamo konstitutivnost tri naroda (koja je usput nasljeđe ZAVNOBiH-a a ne ovih sadašnjih političara) ? I ako bi, onda se svi listom izjasnite kao Srbi i problem riješen. Imaćete samo jedan konstitutivni narod. Međutim, ekonomiju ovdje neko zloupotrebljava jer mu treba opravdanje za neke nimalo plemenite ciljeve.
Ama bolan, ja u klin, ti u plocu. Nek se izjasnjava kako ko hoce, nije problem, ne moRes mi braniti da se ja izjasnim kao Bosnjak, ali nemoj potencirati da je to najvaznije. Normalno da mi je vazan svaki datum iz historije i ne kazem da treba da se ista od toga zaboravi, ali uporno tvrdite da je vazno da se zna ko je ko. Na kraju krajeva, ako su ti ljudi prije nas pisali svoju historiju, sto mi ne mozemo pisati svoju historiju? Ako je neko tamo rekao da je Visoko kraljevski grad, sto mora biti Visoko dovijeka glavni grad? Kad se bira vodstvo drzave mora se birati covjek koji je strucan, a ne covjek koji ima "nase" ime i koji nije ozenjen "njihovom". Evo ti kazes ako ce biti bolje, a ja tebe pitam, kako je ovo sad i do kad ce ovo ovako biti? Ne zloupotrebljava ovu drzavu "neko", nego svi, a najvecim dijelom stranci. Ubace ti nesto para, uniste ti ekonomiju i prodaju ti mu+a pod bubrege i tako vracaju svoju lovu nazad. Sto nam je zloupotrebljavaju, pa zato sto je vaznije da se zna ko je Srbin, ko Hrvat i ko Bosanac, nego da se kaze, "mi na Drini imamo ovaj potencijal, hajte da ga iskoristimo". "NE, Drina je nasa...", "ma majku vam vasu, Drina je nasa..." itd. Na kraju dodje stranac i dogovori se s Dodikom da mu ovaj citavu regiju proda za milion-dva, a mi masemo usima.
Ekonomski problemi opterećavaju i Grčku, Afriku , Aziju, oni nemaju konstitutivnost tri naroda, šta bi kod njih ukidao ?
Mozemo li se mi ikad u zivotu porediti s nekim boljim? Evo u Svicarskoj ima milijardu nekakvih etnickih podjela, pa oni imaju i hotel za pascad. Sto moram brinuti o Grckoj, koja vozacu autobusa koji ne kasni na svoj posao daje bonus od 100eura po sedmici? 200eura daju postarima koji sve pakete dostave uredno, tj. ako niti jedan ne ukradu? pa bankrotiao bi citav svijet kad bi se tako radilo?
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#499 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Skijaš »

leo_ wrote:
Leo, ja ne tražim da se etničku pripadnost stavlja iznad lojalnosti državi, nego da se nađe balans. Tj. da se kroz jačanje bosanskohercegovačke nacije ne svede Hrvate na status kojeg imaju Albanci u BiH. HDZ-u ne treba dati Treći entitet, štaviše, ako se tu stranku ne može izvuči iz četničke ekipe, HDZ treba potpuno razvaliti, uništiti kao relevantan politički faktor. A to je, pogotovo sada, moguće. Hrvatima ne treba ni javni kanal na hrvatskom jeziku nego se mora obezbjediti da postojeći javni emiteri (BHT, FTV, RTRS) daju jednak prostor hrvatskom identitetu kao i bošnjačkom odnosno srpskom. To je u skladu sa ustavom. Dakle ne treba brkati legitimnu odbranu hrvatstva i Hrvata sa velikohrvatskim tendencijama protiv kojih se borimo.

Konstitutivnost tri naroda je ideja kojom se onemogućava transformaciju društva u državu najbrojnije etničke grupe i ako smo ravnopravni, onda mora postojati nekakav mehanizam osiguravanja te ravnopravosti, a ne da smo ravnopravni pri prijemu u oružane snage a onda za pet godina 90 % vojske čine Bošnjaci. Kakva je to ravnopravnost ?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#500 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by direstraits0078 »

Skijaš wrote:
direstraits0078 wrote:
kako boli kad to drugi radi :-D

Ne razumijem u potpunosti tvoj post, mozes li elaborirati? :roll:

Pod elaborirati mislim, potkrijepiti svoju tvrdnju (mada mi nije jasno sta tvrdis, otud i ovaj moj post) naucnim cinjenicama, dokumentima, izjavama relevantnih osoba itd.

Ako si mislio da pokusavam reci da su Srbi i Hrvati (pod tim mislim na Srbe i Hrvate u granicama njihovih drzava, Hrvatske i Srbije) ustvari nastali od Bosanaca, molio bih te da mi ukazes na to, jer tvrdim da to nigdje nisam napisao, iako ima odredjenih argumenata i naucnih radova koji bi pricu mogli skrenuti i u tom smjeru.


@leo_

Imas i u Bosni hotel za pse, ili "pascad", kako ih ti zoves. :thumbup:

On topic:

Dr. Spahic pokusava da ljude koji podlijezu zapaljivoj nacionalistickoj retorici vjerskih vodja i politicara s prostora Bosne (a i Hrvatske i Srbije), osvijestiti, pribliziti im malo te mitove u prici "ko je ko", i eventualno ih dovesti do katarze koja bi trebala da bude otprilike:

Lijepo mi je svejedno kako se zove predsjednik, koje je vjere, kako se izjasnjava, da li je homo, straight, vehabija ili klerofasista (na bilo kojem nivou i bilo koje institucije), ako taj predsjednik radi svoj posao, ako se bori da drzava koja mu je dala posao funkcionise, i a ako nesto proizvodi, a ne samo unistava i raskucuje. Naravno, neke od kvalifikacija koje sam naveo automatski iskljucuju rad na dobrobiti svih stanovnika zajednicke nam drzave Bosne.
Post Reply