Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post Reply
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#451 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by fatamorgana »

NIN wrote: Jasno je na sta i na koga cilja Spahic ovom pricom, a jos jedino da provjerimo njegove navode i reference koje se nude sa tom izjavom. Ne znam da je ovo rekao niti sam upoznat ko su Fatihovi roditelji bili ali je itekako poznato da su mnostvo nekih nasih predaka begova i inih otomanskih aparatcika zapravo bili friski konvertiti s pravoslavlja i katolicanstva, sto je i vise nego cinjenica koja se svjesno ignorise, ciji su opet preci bili konvertiti sa nekih nazovi paganskih religija.
Slažem se, evo naprimjer, ja sam konvertit na budizam .... nasankali me, :lol:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#452 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by BHF_Manijak »

Teea wrote:
BHF_Manijak wrote: Ma kako te bas vise nije stid, nisi vrijedna bana ali bi se jos itekako nadovezo na ovo!

ma zanam da si vehabijski orjentisan a on vas je najbolje opisao i definisao :) pa zato i rezis al ne zamjerim ti ja.

Zivio ti nama Spahicu jos 100 godina!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Veze ti sa zivotom cura draga nemas, onaj ko me licno poznaje zna i moje stavove i ko sam i sta sam, a to apsolutno nije bitno u ovoj prici o doticnom profesoru! Da, jesam religjski orjentisan tip sto tebe inace jako iritira sto si nebrojeno puta pokazala u svakoj konverzaciji na temi religija, tako da me ne cudi sto ovdje i klikces sto je Besim reko da je problem sto se sve vise zena pokriva!
Mene ba nije stid reci da klanjam, postim, da smatram serijat savrsenim zakonom i ostale stvari vezane za religiju, ako sam zbog toga vehabija, boli me genitalija pravo da ti kazem. I tebi i takvima cu se uvijek i svugdje primitivnim jezikom obracati jer niste vrijedni neceg viseg i kluturnijeg.
Tebi i takvima je svako vehabija ko ime stavove koji podrzavaju islam kakav on u sustini jeste, pravi islam, volite nekakve liberalne muslimane ma sta oni znacili, ustvari znam sta to znaci, to su ovi nekakvi "pobosanski muslimani" koje uvijek uzdizemo u pricama tipa "nikad se kod nas to nije radilo, to nije bosanski islam", svako ko ne pije, klanja, ko se ne handri prije braka i slicno je fundamentalista, radikal i slicno, stoga mojne ti meni etikete lijepiti jer veze sa zivotom nemas.

Sto se price te tvoje price kako si cula 20-tak studenata koje poznajes koji pozitivno o Besimu pricaju ja cu ti reci da sam ih na stotine cuo koji ga kritikuju, a isto su tako studenti bili! Besim ti moze biti interesantan prva dva-tri predavanja dok mu ne provalis pricu, onda jednostavno vidis da svako predavanje isto mlati, sto postane zamorno i nema veze sa predmetom koji predaje! To je cinjenica i to ce ti svako potvrditi ko je sluso njegova predavanja godinu-dvije! Uvijek jedna te ista prica, koju je i u Kaknju prico, identicni primjeri, sve isto!

Kada nekog ocjenjujes je li dobar profesor onda ocjenjujes kvalitet njegovih predavanja, o tome se i pricalo i govorilo se kako je Besim kvalitetan profesor koji je zeljan znanje prenijeti, a znanje se ne preonosi ponavljam jedne te iste price vec upucivanjem studenata u predmet koji predajes te tek ponekad skrenes s teme i navedes primjere iz svakodnevnog zivota. Problem kod Spahica je sto je 99% njegovog predavanja obicna prica koja nema veze sa predmetom.
I to je kao kvalitetno predavanje jel, to je prenosenje znanja? Daj ba, na samom FPN-u imas kvalitetnijih profesora koliko hoces. Da bi o necemu pricala moras to i proci, a ti ocigledno napamet pricas i veze nemas kakva su mu predavanja.
Besim jeste intelektualac par excellence, nacitan, obrazovan, pametan, no ovdje se prica o njegovom profesorskom ucinku, gdje je prosjecan i nista vise ne odskace od prosjecnog predavaca.

A da ne kazem kako mu se prolazi na ispitima, ovdje prica kako u drzavi nista ne stima a to kako on pusta studente, sto je takodjer velika, prevelika greska, o tome ne prica. Licemjernost prava!! :wink:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#453 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by direstraits0078 »

Skijaš wrote:Nema bosanske nacije, postoji bosanskohercegovačka, a za ostalo se slažem. Etničke i vjerske razlike se zloupotrebljava kako bi određeni krugovi profitirali na podjelama, sebe predstavljajući kao zaštitnike kolektiviteta a ustvari čitavo vrijeme pljačkajući budžet dajući svojim golobradim sinovima višemilionske kredite. Međutim, izlaz iz tog stanja nije brisanje te etničke i vjerske šarolikosti, nego afirmacija iste i jačanje svijesti da je to bogatstvo.
Ne postoji ni bosanskohercegovacka u punom smislu te rijeci, jer unutar bosanskohercegovacke nacije (tj. ponosnih vlasnika pasosa sa zlacanim simbolom I.K.A.R. konzerve), se nalaze deklarisani Srbi, Hrvati i Bosnjaci, od kojih prva dva naroda, etniciteta ili nacije ne iskazuju pripadnost drzavi BiH u punom smislu, tj. smatraju da su odvojeni od matice. A ne znaju da je njihova stvarna matica daleko jaca od srpske i hrvatske. To i jeste osnovni problem, neznanje i nedostatak zelje za spoznajom. Na to nadovezite ekstremiste (ili eventualno politicare, pisce udzbenika i samozvane intelektualce) koji ne zele da im komsija bude neko ko uzgaja svinje ili neko ko hoda u kracim pantalonama i cija zena hoda s maramom na glavi i... eto vam carolije koju politicari obilato koriste jos od silaska sa scene Josipa Broza (pa i prije)...

To je ono sto dr. Spahic pokusava da priblizi prosjecnom slusaocu ili gledaocu (buduci da je citalaca, bar onih ozbiljnih, jako malo), da postoji nesto sto povezuje ove ljude koji obitavaju na prostorima zemlje bosanske (pa i sire, citavo stokavsko jezicko podrucje).

Vezano za Hercegovinu, namjerno izostavljam Hercegovinu, kao i Krajinu, ili Posavinu, to su samo regije na prostoru zemlje Bosne, koje su politickim ili genetskim inzinjeringom dovedene do statusa ovakvog ili onakvog, a konkretno Hercegovina od dolaska Austro-Ugara nije nista drugo do pokusaj Hrvatske da pripoji jedan dio zemlje bosanske. Naravno, zna se sta bi se desilo sa onim ostatkom Bosne koji se nalazi desno od Velike Hrvatske, i koji je predmet interesovanja takodje od odlaska Turaka i dolaska Austro-Ugara.

Ne spori niko vjersku (pa ako bas hoces ni etnicku) sarolikost, ali sa striktno naucnog stanovista, nacija na prostorima zemlje Bosne je jedna: BOSANSKA. Bez obzira na sve kulturoloske, mikrojezicke i geografske razlike, ljudi koji zive na zemlji bosanskoj su jedna jako kompaktna cjelina, genetski i antropoloski. :thumbup:
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#454 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by nemoguce vruce »

BHF_Manijak wrote:
Teea wrote:
BHF_Manijak wrote: Ma kako te bas vise nije stid, nisi vrijedna bana ali bi se jos itekako nadovezo na ovo!

ma zanam da si vehabijski orjentisan a on vas je najbolje opisao i definisao :) pa zato i rezis al ne zamjerim ti ja.

Zivio ti nama Spahicu jos 100 godina!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Veze ti sa zivotom cura draga nemas, onaj ko me licno poznaje zna i moje stavove i ko sam i sta sam, a to apsolutno nije bitno u ovoj prici o doticnom profesoru! Da, jesam religjski orjentisan tip sto tebe inace jako iritira sto si nebrojeno puta pokazala u svakoj konverzaciji na temi religija, tako da me ne cudi sto ovdje i klikces sto je Besim reko da je problem sto se sve vise zena pokriva!
Mene ba nije stid reci da klanjam, postim, da smatram serijat savrsenim zakonom i ostale stvari vezane za religiju, ako sam zbog toga vehabija, boli me genitalija pravo da ti kazem. I tebi i takvima cu se uvijek i svugdje primitivnim jezikom obracati jer niste vrijedni neceg viseg i kluturnijeg.
Tebi i takvima je svako vehabija ko ime stavove koji podrzavaju islam kakav on u sustini jeste, pravi islam, volite nekakve liberalne muslimane ma sta oni znacili, ustvari znam sta to znaci, to su ovi nekakvi "pobosanski muslimani" koje uvijek uzdizemo u pricama tipa "nikad se kod nas to nije radilo, to nije bosanski islam", svako ko ne pije, klanja, ko se ne handri prije braka i slicno je fundamentalista, radikal i slicno, stoga mojne ti meni etikete lijepiti jer veze sa zivotom nemas.

Sto se price te tvoje price kako si cula 20-tak studenata koje poznajes koji pozitivno o Besimu pricaju ja cu ti reci da sam ih na stotine cuo koji ga kritikuju, a isto su tako studenti bili! Besim ti moze biti interesantan prva dva-tri predavanja dok mu ne provalis pricu, onda jednostavno vidis da svako predavanje isto mlati, sto postane zamorno i nema veze sa predmetom koji predaje! To je cinjenica i to ce ti svako potvrditi ko je sluso njegova predavanja godinu-dvije! Uvijek jedna te ista prica, koju je i u Kaknju prico, identicni primjeri, sve isto!

Kada nekog ocjenjujes je li dobar profesor onda ocjenjujes kvalitet njegovih predavanja, o tome se i pricalo i govorilo se kako je Besim kvalitetan profesor koji je zeljan znanje prenijeti, a znanje se ne preonosi ponavljam jedne te iste price vec upucivanjem studenata u predmet koji predajes te tek ponekad skrenes s teme i navedes primjere iz svakodnevnog zivota. Problem kod Spahica je sto je 99% njegovog predavanja obicna prica koja nema veze sa predmetom.
I to je kao kvalitetno predavanje jel, to je prenosenje znanja? Daj ba, na samom FPN-u imas kvalitetnijih profesora koliko hoces. Da bi o necemu pricala moras to i proci, a ti ocigledno napamet pricas i veze nemas kakva su mu predavanja.
Besim jeste intelektualac par excellence, nacitan, obrazovan, pametan, no ovdje se prica o njegovom profesorskom ucinku, gdje je prosjecan i nista vise ne odskace od prosjecnog predavaca.

A da ne kazem kako mu se prolazi na ispitima, ovdje prica kako u drzavi nista ne stima a to kako on pusta studente, sto je takodjer velika, prevelika greska, o tome ne prica. Licemjernost prava!! :wink:

dobar :thumbup:
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#455 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by BHCluster »

Skijaš wrote:
BHCluster wrote:
Sjedio si ispred monitora pola sata, sjeban mojim pitanjem, i onda, kao što sam znao da će se desiti, izbjegao odgovoriti ličnim napadom. A ja te nisam pitao jer mi je trebala pomoć, nego zato što sam siguran da ti blage veze nemaš o značenju tih gluposti koje Blesim bljuje. Klasični kult.
Ovako drug da pojasnim to sto si napisao o meni to tebe opisuje a da ti pojasnim ovu famoznu recenicu:
"sinergijski uspostaviti koordinaciju ekonomije, kulture i umjetnosti, nauke i obrazovanja, vjerskog zivota i to koorijentacijski, sa jasnim referentnim poljima ili dodirnim tackama".

Isto tako da pojasnim sta sinergija znaci jer ljudi poput tebe se i zato kace kada nemaju nista drugo:
Sinergija je pkada je cjelina nesto vece i drugacije od zbira svojih dijelova.

I sve ono sto sam napisao u onome inad clanku stoji, jos da dodam dok god biramo politicare iz razloga da je on "nas covjek/nasa zena" i da sve ostalo nije bitno osim to da je "nas/nasa" i da pri tome ta osoba odgovara za svoje akcije samo svojoj politickoj opciji kao sto rade tu popravka nema zato imamo stagnaciju i propas na svim nivoima od zdravstva, sigurnosti, skolstva to vanjske politike. A ovo se ne zove kult Besima Spahica nego nauka, a to sto ti propovjedas od stranke do stranke je upravo kult ili tor gdje ko ovce iz jednog idu u drugi jer misle da je trava tamo zelenija, a ne samo da nije zelenije nego je ni tamo nema bas kao ni ondje gdje su bili. I ako jos propovjedas neku multietnicnos na cemu ces je zasnivati ako neces sa sposobnim ljudima skolovanim i spremnim za politicke izazove za koje su izabranima, mozda na kafanskoj prici?
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#456 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by palermo »

Za poštovaoce ika i djela profesora Spahića
Tri njegove teze

1. Za Srebrenicu nije kriv Ratko Mladić i njegova vojska, nego međunarodna zajednica.

2. Sarajevo je etnički očišćen grad.

3. U Bosni i Hercegovini živi jedan narod......

Je li ovi vi koji tako žustro branite njega, stojite iza ovih njegovih teza.

Može odgovor i ujutro.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#457 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by fatamorgana »

palermo wrote:
Može odgovor i ujutro.
Jesil' naručio buđenje, :lol:
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#458 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by palermo »

fatamorgana wrote:
palermo wrote:
Može odgovor i ujutro.
Jesil' naručio buđenje, :lol:
Sat navio....jel može :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#459 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by fatamorgana »

palermo wrote:
fatamorgana wrote:
palermo wrote:
Može odgovor i ujutro.
Jesil' naručio buđenje, :lol:
Sat navio....jel može :D
tako te volim, ;-)
User avatar
rossoner
Posts: 499
Joined: 12/12/2004 01:29
Location: Država Željo

#460 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by rossoner »

palermo wrote:Za poštovaoce ika i djela profesora Spahića
Tri njegove teze

1. Za Srebrenicu nije kriv Ratko Mladić i njegova vojska, nego međunarodna zajednica.

2. Sarajevo je etnički očišćen grad.

3. U Bosni i Hercegovini živi jedan narod......

Je li ovi vi koji tako žustro branite njega, stojite iza ovih njegovih teza.

Može odgovor i ujutro.
Nađi mi kada i gdje je govorio ovo pod broj 1 da vidim u kojem kontekstu je sve receno jer ne mozes samo ovako parafrazirat.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#461 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by BHF_Manijak »

rossoner wrote:
palermo wrote:Za poštovaoce ika i djela profesora Spahića
Tri njegove teze

1. Za Srebrenicu nije kriv Ratko Mladić i njegova vojska, nego međunarodna zajednica.

2. Sarajevo je etnički očišćen grad.

3. U Bosni i Hercegovini živi jedan narod......

Je li ovi vi koji tako žustro branite njega, stojite iza ovih njegovih teza.

Može odgovor i ujutro.
Nađi mi kada i gdje je govorio ovo pod broj 1 da vidim u kojem kontekstu je sve receno jer ne mozes samo ovako parafrazirat.
U videu iz Kaknja, pred sami kraj videa, pogledaj zadnjih 10-tak-15 minuta! :wink:
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#462 Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by pretresnov »

Dobih ovo danas u emailu od Bosanskog kongresa:

iz kartona Prof. Dr. Besima (Saliha) Spahica, kodno ime "Vezir", rodjenog 1953 u Travniku:

"Sa Saradnikom "Vezir" pocelo se kontaktirati od 1982. godine i kroz kontakte sa istiim dosli smo do vise bezbjednosno interesantnih saznanja vezanih za akciju "Komar", te akciju "Indeksi"."

Znaci Spahic je spijunirao svoje kolege i svoje studente, buducii da je vec tada predavao na FPN, sto i pise u otpusnom kartonu.

Spahicev dosije pokazuje i da je saradnja sa Udbom bila dobrovoljna, jer se u istom kartonu kaze, da je kasnije "Vezir" svojevoljno prestao da saradjuje, a znamo da mu se nista nije dogodilo, da je Udba ostala diskretna.

Nazalost, ta kolekcija dokumenata otkriva relativno veoma mali broj agenata, vrh ledenog brijega, buduci da se radi samo o razrjesenjima iz Sluzbe izdatim u periodu od 20 godina, 1970-1990. To znaci, da svi oni koji su ostali vjerni Udbi do kraja nisu u toj kartoteci, a oni su bili ogromna vecina Sluzbe.


Ne mogoh vjerovati pa unesoh par riječi iz ovog navoda u Google kad ono:

Besim (Saliha) Spahić, doktor političkih nauka sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, saradnju sa Udbom počeo je 1982. godine i davao joj saznanja vezana za akciju "Komar" i akciju "Indexi". Iz saradničke mreže Udbe izbrisan je 7. marta 1988. godine nakon što je počeo da izbjegava kontakte sa Službom, te zbog toga što je SDB došla do saznanja da je Spahić i sam neprijateljski istupao sa pozicija građanske desnice.

U saradničkoj mreži SDB-a vođen je pod pesudonimom "Vezir".


(Iz: Saradnici Udbe univerzitetski profesori Ćehić, Festić i Spahić, http://www.superbosna.com/vijesti/polit ... _i_spahiae)



Je li moguće da nam UDBA sada aktivira svoje "spavače" (sjećate se filma Sleepers?) poput ovog Besima Spahića? A lik se provaljuje maksimalno s priučenim poznavanjem istorije koju miješa k'o salatu...
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#463 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by sinuhe »

A sad kao da je cudno da je neko sa FPN bio clan sluzbe.
U policijskoj drzavi to je norma, a valjda i cast :D
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#464 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by Teea »

bilo je jos Vezira

Na spisku saradnika UDB-e je i ime efendije Mustafe Cerica, sa kodnim imenom "Vezir". Imena mnogih imama Islamske vjerske zajednice ukljucujuci i dokumente koji potvrdjuju njihovu saradnju sa UDB-om mogu se naci u knjizi, kolekciji dokumenata UDB-e,: "CUVARI JUGOSLAVIJE - SURADNCI UDBE U BOSNI I HERCEGOVINI - MUSLIMANI", Ivan Beslic, Posusje, Bosna i Hercegovina, 2003.


Najpoznatiji muslimanski sveštenik na listi saradnika Udbe, prema tvrdnjama Ivana Bešlića, bio je vrhovni poglavar Islamske zajednice u SFRJ Husejin Mujić, čiji je pseudonim bio prvo “Vezir”, a kasnije “Veteran”

Vezirima nikad kraja ..
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#465 Re: Besim Spahic - Direktno u mozak, "isprani" na cekanju!

Post by Teea »

al to nije razlog da mi ne zapjevamo jednu ovako evri badi :D


User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#466 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by PipiDugaDevetka »

Teea wrote:bilo je jos Vezira

Na spisku saradnika UDB-e je i ime efendije Mustafe Cerica, sa kodnim imenom "Vezir". Imena mnogih imama Islamske vjerske zajednice ukljucujuci i dokumente koji potvrdjuju njihovu saradnju sa UDB-om mogu se naci u knjizi, kolekciji dokumenata UDB-e,: "CUVARI JUGOSLAVIJE - SURADNCI UDBE U BOSNI I HERCEGOVINI - MUSLIMANI", Ivan Beslic, Posusje, Bosna i Hercegovina, 2003.


Najpoznatiji muslimanski sveštenik na listi saradnika Udbe, prema tvrdnjama Ivana Bešlića, bio je vrhovni poglavar Islamske zajednice u SFRJ Husejin Mujić, čiji je pseudonim bio prvo “Vezir”, a kasnije “Veteran”

Vezirima nikad kraja ..
JoseMujica wrote:
seln wrote:Kako ono bijase kodno ime saradnika UDBE Cerica M.?
Car :D profesionalno ljudi radili profiliranje :D
http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php? ... w#p5734036
Last edited by PipiDugaDevetka on 15/04/2012 07:30, edited 1 time in total.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#467 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by Kemo BA »

sinuhe wrote:A sad kao da je cudno da je neko sa FPN bio clan sluzbe.
U policijskoj drzavi to je norma, a valjda i cast :D
Koji fakultet imaju završen današnji politicari. Pogledajte malo biografije.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#468 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by sinuhe »

Ne znam ovako na prvu. Iz nekog razloga imamo i dosta elektro inzinjera u visokoj politici od 90-te pa na ovamo.

Skakati iz policijske drzave u rat pa demokratiju je dosta sokantno za bilo koje drustvo.
Last edited by sinuhe on 15/04/2012 07:39, edited 1 time in total.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#469 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by Kemo BA »

sinuhe wrote:Ne znam ovako na prvu. Iz nekog razloga imamo i dosta elektro inzinjera u visokoj politici od 90-te pa na ovamo.
Ali imamo i dosta FPN-a u firmama cija je osnovna djelatnost elektrotehnika,mašinstvo i sl. Nego imalkoji radnik u politici? Onaj obicni, pošteni,neiskvareni? Rijetko koji! Šta misliš poznavanje kojih vještina bi bio osnovni uslov za saradnju sa Udbom u današnje vrijeme ?
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#470 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by sinuhe »

Samo zato sto je sluzio drzavi ne znaci da je pokvaren. Ali istina to nisu demokratske vrijednosti.
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#471 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by pretresnov »

sinuhe wrote:Samo zato sto je sluzio drzavi ne znaci da je pokvaren. Ali istina to nisu demokratske vrijednosti.
Kad tako kažeš ispada da je služio narodu. Ali država nije bila demokratska već diktatorska pa je služio režimu.

A mnoge u tom režimu "pojede mrak" samo radi drukčijeg mišljenja, dok su samo rijetki dogurali do šjor profešura i te-ve popularnosti.

Špijanje kolega za šta znaš da ih može koštati glave ili dugo godina iza rešetaka, šta je to nego pokvarenost? Pogotovo kad se dobrovoljno javiš kao on.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#472 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by sinuhe »

pretresnov wrote:
sinuhe wrote:Samo zato sto je sluzio drzavi ne znaci da je pokvaren. Ali istina to nisu demokratske vrijednosti.
Kad tako kažeš ispada da je služio narodu. Ali država nije bila demokratska već diktatorska pa je služio režimu.

A mnoge u tom režimu "pojede mrak" samo radi drukčijeg mišljenja, dok su samo rijetki dogurali do šjor profešura i te-ve popularnosti.

Špijanje kolega za šta znaš da ih može koštati glave ili dugo godina iza rešetaka, šta je to nego pokvarenost? Pogotovo kad se dobrovoljno javiš kao on.
I kolege su njega spijunirale :D

Slazem se ja s tobom. Takve su policijske drzave.
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#473 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by pretresnov »

sinuhe wrote:A sad kao da je cudno da je neko sa FPN bio clan sluzbe.
U policijskoj drzavi to je norma, a valjda i cast :D
Normala kažeš. Pa evo, niko koga ja znam nije u toj knjizi. Znači nije normala. Pogotovo kad su dobrovoljci u pitanju. Raja naivno konta u stilu "ne mogu baš svi na položaju biti takvi", međutim položaji (kojih ukupno i nema bogzna koliko) su i popunjavani iz redova ovih špija. Znači vjerovatno je da su skoro svi (ako ne i svi) upravo tako birani. Uzmi npr. Dragana Čovića, direktor Sokola, udbaš i Jugosloven koji se potpisivao ćirilicom do 1992. Kad on koji je navodno na drugoj strani spektra od srpskog interesa još drma scenom (o Lagumdžiji i sl. da i ne govorimo), možeš misliti kakva je situacija sa ostalim.

Druge su se bivše socijalističke zemlje davno riješile ovog belaja lustracijom. Kod nas je to tabu tema u medijima, izuzev par pokušaja šuplje kod Duške Jurišić u stilu "ma šta će to nama", ili nekih nacrta zakona kojima se pokušava progurati lažna lustracija...
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#474 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by pretresnov »

sinuhe wrote:
pretresnov wrote:
sinuhe wrote:Samo zato sto je sluzio drzavi ne znaci da je pokvaren. Ali istina to nisu demokratske vrijednosti.
Kad tako kažeš ispada da je služio narodu. Ali država nije bila demokratska već diktatorska pa je služio režimu.

A mnoge u tom režimu "pojede mrak" samo radi drukčijeg mišljenja, dok su samo rijetki dogurali do šjor profešura i te-ve popularnosti.

Špijanje kolega za šta znaš da ih može koštati glave ili dugo godina iza rešetaka, šta je to nego pokvarenost? Pogotovo kad se dobrovoljno javiš kao on.
I kolege su njega spijunirale :D

Slazem se ja s tobom. Takve su policijske drzave.
Lustracija-majka.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#475 Re: Besim Spahic, kodno ime "Vezir"

Post by Nele9 »

Teea wrote:bilo je jos Vezira

Na spisku saradnika UDB-e je i ime efendije Mustafe Cerica, sa kodnim imenom "Vezir". Imena mnogih imama Islamske vjerske zajednice ukljucujuci i dokumente koji potvrdjuju njihovu saradnju sa UDB-om mogu se naci u knjizi, kolekciji dokumenata UDB-e,: "CUVARI JUGOSLAVIJE - SURADNCI UDBE U BOSNI I HERCEGOVINI - MUSLIMANI", Ivan Beslic, Posusje, Bosna i Hercegovina, 2003.


Najpoznatiji muslimanski sveštenik na listi saradnika Udbe, prema tvrdnjama Ivana Bešlića, bio je vrhovni poglavar Islamske zajednice u SFRJ Husejin Mujić, čiji je pseudonim bio prvo “Vezir”, a kasnije “Veteran”

Vezirima nikad kraja ..
Naravno, objektivnim spisateljima tipa Beslica iz Posusja treba vjerovati. Ostaje zanimljivo pitanje: Kome li je namijenjeno stivo s naslovom Cuvari Jugoslavije - Suradnici UDB-e u BiH - Muslimani"?
Dalje, da li se spisatelju mozda omaklo pa Bosnjake nije nazvao njihovim ponosnim imenom?
Jesu li Bosnjaci kolektivno optuzeni za "cuvanje" JUgoslavije spijunirajuci druge i same sebe?
Da li u BiH nije bilo drugih spija osim u Bosnjaka?

Skutor, prokuzen si. Idi navodi posusko kapitalno djelo kao izvor na ErcegBosna.com ili nesto tako.
Post Reply