zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Kindzadza

#151 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Kindzadza » 08/12/2011 18:23

amrica wrote:sad ne znam na koje zapadnjake mislis, ali konkretno u Skandinaviji ne placa poslodavac trudnicko i porodiljsko nego DRZAVA!!!!

Tako da poslodavca boli hoce li neka na trudnicko, njegov jedini posao je da nadje zamjenu.

I imaju puno djece, za nase pojmove, 3-4 regulare. Mislim na domace, a ovi A-A doseljenici... to se ne broji,a i njima se sve to placa. Svaka nezaposlena zena prima "placu" od drzave dok je na trudnickom.
Ja nigde nisam pisao o tome, vec da zapadni svet ne stimulise familijarne ljude i da zene pri zaposljavanju imaju slicne, ako ne i gore probleme neko li kod nas... A one koje nemaju problema pri zaposljavanju, dobiju ga nakon porodjaja. :sad:

seln

#152 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by seln » 09/12/2011 08:57

amrica wrote:
Kindzadza wrote:
plain vanilla wrote:Je li ti zivis u Bosni i Hercegovini? Je li znas da na intervjuima za posao poslodavci zene hladno pitaju da li su radjale i da li planiraju radjati, i da od odgovora ovisi hoce li zena dobiti posao?
Je li znas da otpustaju trudnice? Da su zene manje placene od muskaraca iako obavljaju iste poslove?
Tuzno ako nista od toga ne znas
Posto se cesto merimo sa zapadom...
Sve ovo sto si navela, desava se i na zapadu, sta vise, izrazenije je nego kod nas. Zapadnjaci sve vise preferiraju samce, homice, lezbace...

sad ne znam na koje zapadnjake mislis, ali konkretno u Skandinaviji ne placa poslodavac trudnicko i porodiljsko nego DRZAVA!!!!

Tako da poslodavca boli hoce li neka na trudnicko, njegov jedini posao je da nadje zamjenu.

I imaju puno djece, za nase pojmove, 3-4 regulare. Mislim na domace, a ovi A-A doseljenici... to se ne broji,a i njima se sve to placa. Svaka nezaposlena zena prima "placu" od drzave dok je na trudnickom.
I kod nas placa drzava i to nije problem.
Problem je u poslodavcu koji ne zeli da radnica odsustvuje godinu ili duze.

NIN

#153 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by NIN » 09/12/2011 11:00

Landa wrote:Evo licni primjer forumasice koja kaze da je imala brata da bi gore prosao nego ona jer su roditelji mnogo ulagali u nju da je obezbjede obrazovanjem/putovanjem/itd...jednostavno da je potkuju za zivot. Jedan od razloga ulaganja je zato sto je zensko. Mislim, tipicni primjer pozitivne diskriminacije u kuci.
Ovo je iz mog iskustva veoma cesta praksa u nasim domacinstvima urbane sredine. A obrnuto je u ruralnim gdje smo vec culi neke primjere gdje curice vade iz skole.

Interesantan kontrast pozitivne i negativne diskriminacije zar ne...sta vi mislite odkud to?
Radi se o pojmu koji se naziva roditeljska investicija i koja je znatno uslovljena ekonomskim prilikama u odredjenoj sredini, moglo bi se reci, direktnom investiranju roditelja u svoje potomstvo, u sto spada intenzitet brige o zdravlju potomstva, vaspitanje, skolovanje, kao i nasljedstvo. E sada, vrijedi napomenuti i to da se nacin zivota koji je direktno determiniran ekonomskim faktorima u mnogo cemu razlikuje u ruralnim i urbanim sredinama.

U ruralnim sredinama, narocito kod nas, ekonomija se zasniva vecinom na stocarstvu i u manjem omjeru na poljoprivredi cije su djelatnosti opet uslovljene kolicinom zemljisnog posjeda. Kako god, u ruralnim sredinama ekonomski temelj porodice je posjed, tj. plodna zemlja koja se kod nas gotovo u pravilu nasljedjuje patrilinearnim prijenosom, dakle, sa oca na sina ili vise njih. Ovaj patrilnearni model prijenosa dobara je sveprisutan sto se moze vidjeti i na primjeru nasljedstva ocevog prezimena kao i promjene djevojackog prezimena supruge nakon stupanja u brak. Miraz (prijenos dobara sa suprugine strane u novonastalu bracnu zajednicu) je jako rijedak cak i ako pogledamo generalno u svijetu. U sustini, vertikalni ekonomski transferi se desavaju iskljucivo po patrilinearnom modelu (ne treba mijesati patrijarhalno i patrilinearno).

Ovdje dolazimo do, kako rece forumas iznad, diskriminacije i tu je sasvim upravu jer se i strucna literatura upravo koristi bas ovim terminom. Dakle, radi se o diskriminatornom odnosu roditelja prema svom potomstvu u zavisnosti o spola djeteta. U nasoj i vecini ostalih patrijarhalnih i patrilinearnih drustava sirom planete roditelji sto nesvjesno, sto svjesno, vecinom ulazu osjetno vise u musko potomstvo. Primjera je bezbroj ali jedan od najbanalnijih mozemo primjetiti kada, recimo, sretnemo poznanike koji ocekuju dijete pa pitamo o spolu djeteta pa, ako je odgovor musko kazemo ooooo, sincina, masala sa sirokim osmjehom, a ako je djevojcica kazemo ma, nek je zdrava i ziva ponekad pognute glave. Naravno, ovakve reakcije su vecinom podsvjesne, da se razumijemo.

Takodjer, na sve ovo valja uzeti u obzir esencijalni ekonomski faktor u kojem se nalaze novopostali roditelji. Naime, ako su roditelji relativno dobrostojeci u relativno, ekonomski gledajuci, sigurnijoj klimi, sin ce poluciti bolji rezultat u odnosu na ulozenu roditeljsku investiciju od kcerke. Recimo, sin koji dolazi iz dobrostojece porodice ce imati bolje sanse da sam osnuje svoju porodicu sto ce reci da ce biti u mogucnosti da odabere sto bolju bracnu saputnicu. Dakle, radi se o tome da sto sin ima vecu mogucnost biranja u tome ce biti u mogucnosti da izabere sto ljepsu mladu. Pod ljepsom se podrazumjeva plodnija, reproduktivno vrijednija, dobrih manira, itd. sto sugerise zdravije potomstvo. Sa aspekta prvospomenutih roditelja, sto bolje ulaganje u sina ce obezbjediti sto bolje sinovljevo potomstvo, dakle, unucad, a sa evolucinog aspekta, svoje potomstvo je samo pola puta do reproduktivnog uspjeha jer konacnica ovoga su zapravo zdrava unucad.

U drustvima ili zajednicama gdje ekonomske prilike nisu obecavajuce i gdje se vecina ekonomije iskljucivo zasniva na poljoprivredi, kcerke su te koje se preferiraju. Logika lezi u tome da ako je inicijalna porodica na ekonomskim marginama lokalnog drustva zensko potomstvo moze poluciti bolje rezultate iz razloga jer su u vecini slucajeva kcerke te koje se udaju za mladozenje koje su na visoj drustveno-ekonomskoj ljestvici od njih samih. Na taj nacin roditelji ocekuju sto bolji reproduktivni uspijeh udavajuci svoju kcerku za dobrostojeceg mladozenju ali da bi ovo uspjelo njihova investicija u zensko potomstvo mora biti sto veca. Dakle, mnogo se gleda da se ulaze u njeno skolovanje, cuva se za odredjenog maldozenju iz vec odredjene dobrostojece familije, a pod cuvanjem se misli na pojam klaustracije sto znaci da otac, braca ili ujaci cuvaju njenu nevinost pod svaku cijenu jer nevinost prije ostalih faktora primarno garantuje i determinira njenu cijenu. Primjeri klaustracije su alke oko vrata kod nekih africkih plemena, nosenje sto manje obuce u Kini, pokrivanje na Bliskom istoku, zatvaranje zena u odredjenim prostorijama tokom plodnih dana i mnogi drugi.

Dakle, logika diskriminatornog pogleda na potomstvo lezi u ekonomskim faktorima u kojima se nalaze roditelji. Kod nas na selima vecina domacinstava posjeduje odredjenu kolicinu plodne zemlje sto ce voditi preferiranju sinova radi nasljedstva i ocuvanja dobara unutar familije. Ako je domacinstvo bez stecenih dobara, dakle, bez znacajnog nasljedstva, preferiranje gravitira na zensko potomstvo iz razloga jer ce se bolje udati za mladozenju iz dobrostojece familije sto bi trebalo obecati sto bolje uslove za buducu unucad. Sinovi iz ovakvih porodica ce biti u nezavidnom polozaju jer ce mali broj roditelja biti voljan dati svoju kcerku za mladozenju bez nasljedstva. U gradovima situacija je malo drugacija jer se ekonomija zasniva na drugacijem modelu pa je diskriminacija malo blaza ali ipak prisutna. U gradovima nema zemlje ali ljudi imaju rejting, reputaciju i dobar posao koji se skoro u pravilu nasljedjuje.

Na jugu Indije postoje podaci koji kazu da je od 10.000 ilegalnih abortusa samo njih nekoliko uradjeno na muskim bebama, a radi se o podrucju gdje su nastanjene vise kaste drustva. Obrnuta situacija, mada u manjem omjeru, je zabiljezena u podrucjima gdje zive zajednice iz nizih kasti gdje su kcerke te koje se preferiraju (Buss, 2003) iz razloga koji navedoh.

I naravno da ne treba na ovo gledati naivno misleci da roditelji, nakon dolaska potomstva na svijet, izvuku citab pa isplaniraju ekonomsku strategiju do najmanjih detalja. Ne. Sve ovo se zasniva na spontano-podsvjesnom modelu kojeg determinira ekonomija u kojem se novonastala porodica nasla.

Eto malo za razmisljanje.

1gorstak

#154 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by 1gorstak » 12/12/2011 15:21

http://www.youtube.com/watch?v=pYJTYBLhWMo

tako se svaki muskarac treba postaviti prema njima, ne samo da u krugu svojih prijatelja nece imati nasilnika koji maltretira svoju zenu, nego nece od njega kupiti auto, nece mu posuditi lovu, nece da ima bilo sta sa ljigavim kretenom, da ih se tretira kao leprozne idiote i sigurno je da bi to dovelo do smanjenja tog nasilja

Teea

#155 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Teea » 13/12/2011 00:10

amrica wrote:
Kindzadza wrote:
plain vanilla wrote:Je li ti zivis u Bosni i Hercegovini? Je li znas da na intervjuima za posao poslodavci zene hladno pitaju da li su radjale i da li planiraju radjati, i da od odgovora ovisi hoce li zena dobiti posao?
Je li znas da otpustaju trudnice? Da su zene manje placene od muskaraca iako obavljaju iste poslove?
Tuzno ako nista od toga ne znas
Posto se cesto merimo sa zapadom...
Sve ovo sto si navela, desava se i na zapadu, sta vise, izrazenije je nego kod nas. Zapadnjaci sve vise preferiraju samce, homice, lezbace...

sad ne znam na koje zapadnjake mislis, ali konkretno u Skandinaviji ne placa poslodavac trudnicko i porodiljsko nego DRZAVA!!!!

pa nije to bas tako poslodavac placa 6 nedelja prije poroda, od tada je oslobodjena posla i jos punu placu 6 nedelja posle poroda.Onda placa drzava,a trebas i uzeti u obzir da trudnice su puno cesce na bolovanju, takodjer ako rade na nekom tezem radnom mjestu moraju im naci lakse ili osloboditi odredjenih djelatnosti u kojima se ugrozava trudnoca.zatim kada pocne opet da radi djeca su cesto bolesna i ima pravo na bolovanje i ako je djete bolesno.Da bi sve te peripetije izbjegli draza im je neka jalova ili neka koja nema namjeru da radja ili pak ima stariju djecu.

1gorstak

#157 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by 1gorstak » 05/01/2012 10:45

SDP - ZENE 2:0

ministar pravde (iz reda SDP-a) pretukao zenu
ministar obrazovanja (iz reda SDP-a) pretukao zenu

Kakvi li su desnicari kada nam je ljevica ovakva ?

PurpurHazel

#158 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by PurpurHazel » 05/01/2012 10:54

1gorstak wrote:SDP - ZENE 2:0

Kakve točno veze ima politika sa šamarčinama?
Svjetonazor desničara je po defaultu mlatiteljski? :-) Kakve nebuloze.
Desničar mi je bio recimo djed (u onom tradicionalnom smislu, manje političkom, više životnom) pa je baka uvijek bila kraljica svih kraljica koje zemljom hodaju, kojoj nije smjelo faliti ničega i nije suza smjela da joj oko okrzne nikad. Mani se blesavih kvalifikacija.

1gorstak

#159 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by 1gorstak » 05/01/2012 11:04

PurpurHazel wrote:

Desničar mi je bio recimo djed (u onom tradicionalnom smislu, manje političkom, više životnom) pa je baka uvijek bila kraljica svih kraljica koje zemljom hodaju, kojoj nije smjelo faliti ničega i nije suza smjela da joj oko okrzne nikad. Mani se blesavih kvalifikacija.
Politicari, pogotovo politicari iz SDP-a su faktor od kojih ocekujem agilnije djelovanje u odbrani prava zena. Umjesto toga, oni ih udaraju. Jos, da ironija bude veca, ministri pravde i obrazovanja. Sto se tice desnicarstva i ljevicarstva, to je malo kompleksnija tema i jesam uletio grlom u jagode, hvala na ispravci.

Mr.Penguin

#160 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Mr.Penguin » 05/01/2012 20:23

1gorstak wrote:
PurpurHazel wrote:

Politicari, pogotovo politicari iz SDP-a su faktor od kojih ocekujem agilnije djelovanje u odbrani prava zena. Umjesto toga, oni ih udaraju. Jos, da ironija bude veca, ministri pravde i obrazovanja. Sto se tice desnicarstva i ljevicarstva, to je malo kompleksnija tema i jesam uletio grlom u jagode, hvala na ispravci.
Nema veze u kojoj si stranci kad matletiras zenu, to je isto kao veza ubojice i njegove boje cipela.

klif

#161 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by klif » 05/01/2012 20:35

Ako je ovo tačno, onda dotična gospoda više ni po koju cijenu ne smiju ostati na ministarskim mjestima. SDP mora najoštrije reagovati i smijeniti dotične. Tu ne smije biti tolerancije.

amrica

#162 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by amrica » 05/01/2012 21:23

klif wrote:

Ako je ovo tačno, onda dotična gospoda više ni po koju cijenu ne smiju ostati na ministarskim mjestima. SDP mora najoštrije reagovati i smijeniti dotične. Tu ne smije biti tolerancije.
:thumbup:

noga za sva vremena iz politike, iz javne sluzbe, iz fotelja... :x

amrica

#163 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by amrica » 06/01/2012 11:38

"Supruga ministra Suljagića, o tvrdnjama medija: Nije bilo tuče, sve je namješteno
Moja porodica nije dužna trpjeti ovakve vulgarne napade, kaže ministar

Autor A. Nu. | Objavljeno 06.01.2012. u 06:12

Suljagić sa suprugom jučer u šetnji: Svaki brak ima uspone i padove (Foto: B. Nizić)
Kantonalni ministar obrazovanja i nauke Emir Suljagić demantirao je jučerašnji tekst objavljen u magazinu "Slobodna Bosna", da ga je prije nekoliko dana saslušala sarajevska policija jer je, navodno, pretukao svoju suprugu Behiju Selimović Belmu.

Suljagić ističe da je taj tekst gomila brutalnih laži i podvala.

Bili u kupovini

- Kapitalna razlika u odnosu na skoro sve dosadašnje napade jeste ta što u obračun protiv mene ponovo uvlače moju porodicu. Ranije je moj mrtvi otac korišten kao sredstvo za pokušaj moje diskreditacije, a danas je to moja supruga. Kao javna ličnost, preuzeo sam rizik da se izložim udarima javnosti, ali moja porodica nije dužna trpjeti ovakve vulgarne napade - kaže Suljagić.

Naša ekipa zatekla je jučer ministra Suljagića sa suprugom u kupovini. I Belma nam je rekla da je sve laž.

- Nikada nisam primila nikakve udarce. Da jesam, to bi se vidjelo. Jedino je tačno da naš, kao i svaki drugi brak, ima uspone i padove. Nas dvoje smo i odvojeno i zajedno preživjeli mnogo gore stvari od ovoga, preživjet ćemo i ovo. Iz ovoga ćemo izaći jači i bliži jedno drugome nego što smo ikada bili. Bilo je vike i galame. Ne možemo mi utjecati na to hoće li neko obavijestiti nekoga i šta će iskonstruirati - kaže Belma.

Nervni slom

Ministar Suljagić kaže da je bio na ivici nervnog sloma kada su ga pozvali prijatelji i pitali za objavljeni tekst, a za Belmu kaže da je bila izgubljena.

- Najbrutalnija od svih laži je ta da sam ja uopšte u stanju udariti svoju suprugu. Otkad smo u braku, od 16. decembra 2008. godine, najveći nesporazm koji smo ikada imali je taj što stalno zaboravljam našu godišnjicu - kaže ministar Suljagić.

Policija intervenirala

Iz MUP-a Kantona Sarajevo saznali smo da je policija, ipak, intervenirala u ulici Silvane Rizvanbegović.

- Policija je obavila razgovor sa B. S. i E. S. Njegova supruga slučaj nije prijavila policiji, niti je digla tužbu. Sav materijal koji je te noći zabilježen dostavljen je tužilaštvu - kažu iz MUP-a KS."

eto, cak i da nije bilo fizickog nasilja :roll: ovo je sramotno, jadno i grozno, da policija dolazi na vrata da smiri situaciju :cry:

JoseMujica

#164 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by JoseMujica » 06/01/2012 13:09

nemojte tako...tradicionalno promatrano ovdje je na djelu pravda i obrazovanje na dinarski način. Ako stvari promatramo iz političkog ugla na djelu je približavanje ljevice klerikalnim krugovima gdje je sasvim opravdano od žene tražiti pokornost mužjaku svim sredstvima.

Opet žene su dobro prošle jer su ih mlatili ljevicom jerbo je moglo biti mlogo gore da su ministri probali i desnicom. Ako se sjećate bio je u Tuzli slučaj čimbenika iz desničarske stranke, uz to doktora, dakle poznavatelja anatomije, i kolko me sjećanje služi na supruzi dotičnog rahmetlije posljedice desničarenja su bile dobro vidljive. Dakle ovi ljevi ipak suptilnije mlate i nemojmo ih podsjećati da imaju i desnu šaku....zarad dobrobiti njihovih život....pardon žena

Skijaš

#165 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Skijaš » 08/03/2012 21:13

sretan vam vaš dan

jedan_dobar_dan

#166 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by jedan_dobar_dan » 08/03/2012 21:26

hvala,
pravimo male korake,
ali ipak, zene su puno napravile u posljednjih 100-tinjak godina.

ali trebate nam pomoci, na svakom koraku !

:)

Bosnolog

#167 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Bosnolog » 08/03/2012 21:58

Image
PODRSKA MAMAMA,DAMAMA I SUPRUGAMA
:sax: :sax:

jefferson

#168 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by jefferson » 08/03/2012 23:47

Kindzadza wrote:
amrica wrote:sad ne znam na koje zapadnjake mislis, ali konkretno u Skandinaviji ne placa poslodavac trudnicko i porodiljsko nego DRZAVA!!!!

Ja nigde nisam pisao o tome, vec da zapadni svet ne stimulise familijarne ljude i da zene pri zaposljavanju imaju slicne, ako ne i gore probleme neko li kod nas... A one koje nemaju problema pri zaposljavanju, dobiju ga nakon porodjaja. :sad:
Hajde sto smo patrijahalno drusto do bola, ali postojil neki fond da se za ovakve likove organizuje ekskurzija u npr. Italiju, Svedsku i sl?

Skijaš

#169 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Skijaš » 09/03/2012 10:02

Brico! To je jedini čovjek kojem dozvoljavam da mi radi o glavi. Hem fino šiša, hem o ženama imamo slično mišljenje. Mislimo, za njima ne treba trčati da se ne sudarimo s onima koji bježe od njih. Doduše, Brico manje-više misli da su sve žene iste. Ima i gorih, protivio sam se ja.
Tako počinje kolumna Asafa Bečirovića u današnjem Oslobođenju, naslovljena "Sasvim običan dan", a tematski vezana za osmi mart, dan žena. Asaf inače ne zna pisati, rijetko kad ima šta da kaže, u izolovanim slučajevima kada ipak ima nešto reći, obično griješi ali kad je bezobrazan, e to je već nešto peto. Pretpostavljam da je Vildana odsutna jer mi je nepojmljivo da je ona aminovala ovakvo smeće od kolumne.

Skijaš

#170 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Skijaš » 23/04/2012 07:42

Zašto su žene u BiH uvijek u sjeni muža, partijskog šefa, zašto su na usluzi svima, na svoju štetu, zašto ih se ne poštuje? Zašto se nezavisne žene ne cijeni? Zašto ni sami gender centri ne staju u zaštitu žena kad je to potrebno? O svakodnevnim, naizgled malim, u bosanskohercegovačkom društvu duboko ukorijenjenim problemima i položaju žena u BiH piše Svetlana Cenić u svom tekstu Tuđa sreća, objavljenom u knjizi Dolje ti rijeka, dolje ti je pruga/Žene u Bosni i Hercegovini.

„Upoznala sam sjajne žene. Upoznala sam žene heroje. Upoznala sam žene za koje se kod nas kaže da su “tuđa sreća”. To su one žene koje će svima činiti, svakome ugoditi, odricati se sebe zarad drugoga, stubovi porodice, kuće, života i čarobnice koje ni od čega naprave nešto, od sirovine naprave gospodina. Upoznala sam i žene kojima je jedino zanimanje da budu nečija supruga. Upoznala sam žene kojima se dan sastoji od šetnje između kozmetičara i frizera, zatim kupovine i onda nazad uz televizor. Upoznala sam i žene koje svoju ulogu vide u tome da budu lepe, baš kao one nekadašnje talijanske lutke koje su služile kao ukras na bračnom krevetu. Upoznala sam i žene koje znaju gde im se mozak nalazi, koje su pronašle ravnotežu sa vanjskim svetom i ostale svoje ali, i žene koje su me uz kafu ubeđivale da sam luda što ne izaberem šefa, uzmem člansku i živim lagodno. Zato, kada treba da kažem, ili napišem, nešto o ženama ili iz ženskog ugla, kako vole reći, razmišljam u slikama ili crticama.“

SLIKA 1 – RAZVEDENA ŽENA ILI RASPUŠTENICA, PO BALKANSKI
„Razvesti se znači hodati pognute glave, skupljeno bar jedan broj manje od normalne veličine, jer kakva si žena ako si se razvela ili se, ne daj Bože, nisi ni udala? Raspuštenica – sam naziv sve kaže. Raspustila se ili ju je neko raspustio, pa je to kao drugo ime za nemoral, nepoćudnost ili škart. Razvedena, znači frustrirana, pa ima da uruči i zahvalnicu svakome muškarcu koji je pogleda ili joj priđe.“, piše Cenić i potkrepljuje rečeno vlastitim iskustvom:

„Do svoje 25-te godine sam diplomirala, udala se, zaposlila se, rodila kćerku i razvela se. Ne treba da govorim šta sam sve doživljavala kao raspuštenica sa 25 godina! Iste sekunde kada se saznalo niski start su zauzeli svi šefovi i direktori. Odbijanje je imalo efekat kao crvena krpa ispred bika. Šta ona misli ko je, pa neće?! Mene, direktora?! Promenila sam jedno pet radnih mesta, po kazni me stavili u odelenje plana i analize, gde niko ništa nije radio, da se opametim. Nuđeno mi je sve – od odlaska u inostranstvo do šefovskog radnog mesta u prijateljskim firmama. Iz Beograda sam otišla u Englesku da radim i, moram da priznam, bilo je relaksirajuće biti cenjena prema onome šta znaš i kako radiš.“

SLIKA 2 – ŽENE I ŽENE
„Onda, godinama čujemo te, već izlizane, priče o uspešnim ženama, bez da imaju uspostavljeni kriteriji o tome šta se u anketama podrazumeva pod uspešnom ženom. Verovatno me dožive kao klasičnu vešticu kada kažem da me ne dovode u istu ravan sa ženama koje uspeh duguju muževima, sa ženama koje uspeh duguju divljenju partijskom šefu ili sa ženama kojima je tata omogućio da se odjednom zovu uspešnim. Ne mogu, stvarno! Neka me radije zovu neuspešnom. Nemoj da svakoga/u ko se tri puta pojavio u medijima zovemo uspešnim/om, nemoj da svakog/u takojevića ili takojevićku, svakog evet-efendiju proglašavamo uspešnim/om samo zato što je bio ili bila na pravom mestu uz pravoga vođu sa pravim rečima komplimentirajući.“

Slici takozvanih uspješnih žena doprinose i same novinarke koje promovišu takve žene, smatra Cenić, sa svim tim pitanjima tipa “kako spajate porodični i poslovni život”, “radite li kućne poslove”, pitanjima koje niko nikada ne postavlja nijednom uspješnom muškarcu.

„Skoro čitam intervju sa jednom od bosanskohercegovačkih prvih dama. Gospođa kaže da su se ona i muž dogovorili na početku braka da ona neće raditi, jer deca ne mogu da budu pravilno vaspitana tamo gde oba roditelja rade. Eh, da mi je bila bliže! Da li to znači da ona ima pravilno vaspitanu decu, a sve one žene koje grade karijeru, ili su prinuđene da rade kako bi porodica imala bolji standard, nemaju dobro vaspitanu decu, odnosno nisu ih vaspitale?! Koju to poruku šalje ženama koje rade, ženama koje se obrazuju, ženama koje savijaju kičmu u fabrikama, samohranim majkama, ženama koje su već u pet ujutro na njivi, ženama koje menjaju svet nabolje?! Ako prva dama tako kaže, kakvu to raspravu o položaju žena očekujemo?!“

SLIKA 3 – ZAVIST I OVIST
One druge, materijalno i mentalno nezavisne žene, rijetko će naići na odobravanje, a najčešće će se susretati sa zavišću i bogatom listom uvreda.

„Ne biti deo grupe, ne misliti mozgom kolektiviteta, obično nacionalnog ili partijskog, pogubno je, a još ako je to žena, onda na sceni nije samo etiketiranje onim dobro poznatim epitetima domaćeg izdajnika, stranog plaćenika, špijuna, izroda roda svoga, već se lista “komplimenata” proširuje na fizički izgled, da li ima muško ili ne pored sebe, lagano ciljanje na eventualne seksulane frustracije, opisivanje njenog razvojnog puta kao skakanje iz kreveta u krevet, vođenje pažljive evidencije da li puši, pije i koliko, kako se oblači, kod koga se češlja, sa kim se druži, gde kupuje, kakvi su joj zubi, pa do temeljito iščešljanog rodoslovnog stabla.“

Šutnja udruženja žena i Gender centara
„Kada je formirano Specijalno tužilaštvo u Republici Srpskoj, dolaskom Milorada Dodika na vlast, trebalo je pokazati kako je Vlada Republike Srpske, zaboga, odlučna da se obračuna sa kriminalom i korupcijom, da preispita proces privatizacije, pa prvo što su uradili bilo je da uhapse pet žena, službenica Direkcije za privatizaciju. Dame su se odazvale odmah pozivu da daju iskaz, ali pozvani su i mediji, napravljen je scenario za ispiranje mozga širokim narodnim masama, pa su im pred kamerama stavljali lisice na ruke, tako vezane sprovodili u pritvor, gde su gotovo tri meseca bile u nehumanim uslovima. Te žene niti su bile nalogodavci, niti odgovorna lica, niti neke čivije u liniji komandovanja. Naravno, oslobođene su u dugačkom sudskom procesu, a i Vrhovni sud Republike Srpske je potvrdio oslabađajuće presude. I nikome ništa. Ni za porodice, ni za preživljenu bruku.

Sa ponosom ističem da sam bila jedina osoba koja je javno pitala i prozivala zbog skandaloznog odnosa prema njima. Sa stidom kažem da se ni jedno udruženje žena nije oglasilo, a o Gender centru Republike Srpske da ne govorim.

O odnosu prema novinarkama sa obe strane dejtonske ogradice da ne govorim! Psovke, vređanje ili seksistička izjava: “Ne mogu ti ja dati ono što tebi treba”, očito nijednom udruženju, niti Gender centru Republike Srpske nisu zasmetale. Niko se od tih udruženja ili institucija nije oglasio ni onda kada sam osvanula kao broj jedan na nekoj crnoj listi, ni kada sam kao nepodobna dobila otkaz, ni na brojne uvrede koje su odaslane na moju adresu.“

SLIKA ZA KRAJ
„Tuđa su sreća moje Bosanke i Hercegovke. Najbolje su. I jake i slabe i ponosne i trpeljive i borbene i pomirljive. Lepe i pod šamijama i u dimijama i u suknjama svih dužina, znaju da nose i pantalone, i našminkane i nenašminkane. Posle rata, prva multietnička okupljanja organizovale su žene. Najlakše je bilo uspostaviti veze među ženama. Znaju šta znači gubitak, šta znači strah da ti opet neko ne odvede najmilije; veće su u praštanju, najveće u činjenju. Samo, uvek nekako nečemu podređene, nekome priklonjene i oko nekoga savijene. Uvek tu za tuđu sreću, na svoju nesreću.“

sinuhe

#171 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by sinuhe » 23/04/2012 10:47

Bosanke obicno ismijavaju zapadnjakinje. Ne vidim da je stanje toliko lose obzirom da zene nikad nisu ni pokazale inicijativu u BiH.

Skijaš

#172 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Skijaš » 13/05/2013 01:02

Admir i Mina su u braku živjeli deset godina i imaju devetogodišnju kćerku, učenicu trećeg razreda Osnovne škole u Škahovici. Admir je živio sakupljajući željezo, a u posljednje vrijeme prodavao je polovnu robu. Admirovi otac Ćazim i majka Behija sagradili su im veliku kuću. Biberovići su slovili kao vrijedna i poštena porodica.

Njihovoj snahi Mini, to nije bilo dovoljno pa je prije sedam dana napustila bračnu zajednicu govoreći da će se za maj udati negdje u Tuzlu. Navodno je vezu sklopila putem Facebooka.

- Mi smo voljeli raditi, imali smo dobar život. Sinu i snahi smo dali sprat kuće. On je bio vrijedan, pivo nije htio popiti, a ni kokoš nije mogao zaklati. Ona je od njega napravila ubicu, jer on nije mogao podnijeti to što ga je napustila. Volio ju je i govorio je da će se, ako se ona ne vrati, ubiti - kaže Admirova majka Behija.

http://www.avaz.ba/vijesti/crna-hronika ... io-suprugu
Ovo je dobra ilustracija u kako je losem stanju nase drustvo, da se od nasilnika pravi dobricu a od zrtve krivca. Mislim, znao sam da je to rasirena pojava, ali me ovakva agresivnost novinara ipak zatekla.

Post Reply