Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Nakon citanja ovog clanka iz 1877. zakljucujem:

Da je se politicki i ideoloski odnos Hrvata i Hrvatske prema Bosnjacima poboljsao.
4
10%
Da je se politicki i ideoloski odnos Hrvata i Hrvatske prema Bosnjacima pogorsao.
25
61%
Da je politicki i ideoloski odnos Hrvatske i Hrvata prema Bosnjacima ostao isti.
10
24%
Neznam.
2
5%
 
Total votes: 41

User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#51 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by BiH-x »

bh.tornjak wrote:
BiH-x wrote:Dakle, Bosnjaci postoje, samo se ne smiju tako izjasnjavati? :-)
Što se tiče svijeta, ja fakat nisam imao tih iskustava. Za svijet koji sam vidio i s kojim sam bio u kontaktu, Bosanac je čovjek iz BiH (iako sam generalno više puta ću da nas sve zajedno zovu jugoslovenima i ne djele kako smo se mi podjelili). U svijetu gdje sam ja bio večinom preovladava pravilo da je nacionalnost vezana za državu iz koje se dolazi, a kad im pokušaš objasniti neke stvari koje su kod nas normalne zbuniš ih totalno. Tako da nisam imao priliku, da ljudi odma pomisle da sam musliman kad dolazim iz BIH.
Slabo si onda putovao po svijetu. U Evropi uglavnom nisu nikada culi za Bosnjake, samo Bosance. A kada kazu "Bosnian", onda obavezno slijedi "Bosnian muslim", valjda zbog CNN i BBCovih emisija tokom i nakon rata, u kojima su uvijek govorilo o Serbs, Croats, and Bosnian muslims.
ja recimo kad me neko pita odakle sam ( u Austriji,recimo) odgovorim "aus Bosnien".... "bosnier,also" reci ce sugovornik....stim sto od mnogih dobijem i dodatno pitanje " bist du ein Bosniak ...oder ...? " sto znaci da je austrijancima jako dobro poznat pojam BOSNJAK....i znaju za razliku izmedju Bosanca i Bosnjaka.... :bih:
To vjerovatno znaci da znaju da postoje dva termina za stanovnika BiH, a nikako da "Bosnjak" znaci musliman a Bosanac "graDZanin" ili kako vec.

Opet, 90% zapadnjaka zna samo za "Bosance", i taj termin povezuju sa muslimanima. Najbolji primjer toga je ona halabuka koja se digla u Americi nakon sto je Bajden bosanske muslimane (korektno, naravno) nazivao "Bosniaks" u jednoj debati. Svi su se smijali i mislili da je napravio neki gaf :lol:

User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#52 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by bh.tornjak »

BiH-x wrote: To vjerovatno znaci da znaju da postoje dva termina za stanovnika BiH, a nikako da "Bosnjak" znaci musliman a Bosanac "graDZanin" ili kako vec.

da budem kratak...:

Bosnier = bosanac (stanovnik,gradjanin....)

Bosniak = Bosnjak (pripadnik naroda)
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#53 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by SiSaJuMe »

bh.tornjak wrote:
BiH-x wrote: To vjerovatno znaci da znaju da postoje dva termina za stanovnika BiH, a nikako da "Bosnjak" znaci musliman a Bosanac "graDZanin" ili kako vec.

da budem kratak...:

Bosnier = bosanac (stanovnik,gradjanin....)

Bosniak = Bosnjak (pripadnik naroda)
Na kojem jeziku se pise Bosnier i Bosniak !!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
Sed
Posts: 133
Joined: 14/03/2011 16:18
Contact:

#54 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Sed »

Umjesto povlačenja linije između Hrvata i bosanskih Hrvata (Hercegovaca katolika ili kako već) vamo se vodi rasprava o terminologiji koja je malo ili nimalo vezana za temu. Kliknuvši na ovaj link nadao sam se da ću pročitati šta moji misle o Hrvatima, poneki svijetli primjer iz historije i analizu odnosa danas. Al hajd, valja prvo po n-ti put utvrditi šta smo.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#55 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by bh.tornjak »

SiSaJuMe wrote:
bh.tornjak wrote:
BiH-x wrote: To vjerovatno znaci da znaju da postoje dva termina za stanovnika BiH, a nikako da "Bosnjak" znaci musliman a Bosanac "graDZanin" ili kako vec.

da budem kratak...:

Bosnier = bosanac (stanovnik,gradjanin....)

Bosniak = Bosnjak (pripadnik naroda)
Na kojem jeziku se pise Bosnier i Bosniak !!!!!!!!!!!!!!!
Njemackom.....


Bosniaken (bosnisch: Bošnjaci) sind eine Ethnie mit etwa 3 Millionen Angehörigen, die primär in Bosnien und Herzegowina, Serbien und Montenegro, insbesondere dem Sandschak, sowie in der Diaspora in Europa und Nordamerika leben. Da die Konfession im Osmanischen Reich und im späteren Jugoslawien als Unterscheidungskriterium der Nationalitäten in Bosnien und Herzegowina verwendet wurde, war lange Zeit der Begriff „Muslime“ (bzw. „slawischsprachige Muslime“) üblich bzw. ist es in Serbien und Montenegro teilweise noch immer. Die Bosniaken sind neben Kroaten und Serben laut Verfassung eines der drei konstitutiven Völker von Bosnien und Herzegowina.

Heute werden mit dem Wort „Bosnier“ (Bosanci) im Allgemeinen die Angehörigen des Staates Bosnien und Herzegowina unabhängig von der Volksgruppe bezeichnet, während man mit „Bosniaken“ (Bošnjaci) die vormals als Bosnische Muslime (oder auch Slawische Muslime) bezeichnete Volksgruppe unabhängig vom Wohnort bezeichnet.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#56 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by bh.tornjak »

Zago...da nisam sta zijanio.......?
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#57 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by bh.tornjak »

da, u pravu si....sorry....:(

ja sam samo htio da ukazem na to da u njemacki jezik raspoznaje razliku izmedju Bosanac i Bosnjak....nista vise...!!!
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#58 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Goblin »

Znamo da Bosanci/Bosnjaci nisu nacionalno svjesni ni definisani ali kakve to veze ima sa ovom temom :? :?
Tema bi bila da li su nam Hrvati prijatelji,neprijatelji ,arhineprijatelji i da li su prije bili nesto od toga.
Ja sam iznio svoj stav da Hrvati konstantno rade na rusenju BiH i zatiranju bosnjackoga naroda jos od polovine 19 vijeka i da je to jedna konstanta hrvatske politike i hrvatske narodne svijesti. Pri cemu naravno prednjace BiH Hrvati.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#59 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by 1gorstak »

Goblin wrote:Znamo da Bosanci/Bosnjaci nisu nacionalno svjesni ni definisani ali kakve to veze ima sa ovom temom :? :?
Tema bi bila da li su nam Hrvati prijatelji,neprijatelji ,arhineprijatelji i da li su prije bili nesto od toga.
Ja sam iznio svoj stav da Hrvati konstantno rade na rusenju BiH i zatiranju bosnjackoga naroda jos od polovine 19 vijeka i da je to jedna konstanta hrvatske politike i hrvatske narodne svijesti. Pri cemu naravno prednjace BiH Hrvati.
Hrvati da rade na zatiranju Bosnjaka ? Pa upravo Hrvatu, Josipu, trebas zahvaliti i zbog postojanja BiH i zbog postojanja Bosnjaka. Narodi nisu neprijatelji jedni drugim, neprijatelj svima nama su oni psihijatrijski slucajevi koji sire mrznju medju narodima.
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#60 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Goblin »

1gorstak wrote:
Goblin wrote:Znamo da Bosanci/Bosnjaci nisu nacionalno svjesni ni definisani ali kakve to veze ima sa ovom temom :? :?
Tema bi bila da li su nam Hrvati prijatelji,neprijatelji ,arhineprijatelji i da li su prije bili nesto od toga.
Ja sam iznio svoj stav da Hrvati konstantno rade na rusenju BiH i zatiranju bosnjackoga naroda jos od polovine 19 vijeka i da je to jedna konstanta hrvatske politike i hrvatske narodne svijesti. Pri cemu naravno prednjace BiH Hrvati.
Hrvati da rade na zatiranju Bosnjaka ? Pa upravo Hrvatu, Josipu, trebas zahvaliti i zbog postojanja BiH i zbog postojanja Bosnjaka. Narodi nisu neprijatelji jedni drugim, neprijatelj svima nama su oni psihijatrijski slucajevi koji sire mrznju medju narodima.
To ti onako pojednostavljeno : Josipu. Vjerovatno mislis na Josipa Broza Tita. Cjenim lik i djelo Druga Tita. Njegov stav i stav KPH od 1943-1990 prema BiH je bio jako pozitivan ali to je samo jedan covjek i jedna hrvatska partija. Premalo da bi bi politika hrvatske drzave i hrvatskoga naroda prema BiH u zadnjih 150 godina dobila iole pozitivnu ocjenu. Posebno ako uzmemo u obzir (ne)ucesce BiH Hrvata u spomenutoj partiji.
P.S. Josipa je inace slovenska majka rodila.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#61 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Nekako s proljeća »

1gorstak wrote:
Goblin wrote:Znamo da Bosanci/Bosnjaci nisu nacionalno svjesni ni definisani ali kakve to veze ima sa ovom temom :? :?
Tema bi bila da li su nam Hrvati prijatelji,neprijatelji ,arhineprijatelji i da li su prije bili nesto od toga.
Ja sam iznio svoj stav da Hrvati konstantno rade na rusenju BiH i zatiranju bosnjackoga naroda jos od polovine 19 vijeka i da je to jedna konstanta hrvatske politike i hrvatske narodne svijesti. Pri cemu naravno prednjace BiH Hrvati.
Hrvati da rade na zatiranju Bosnjaka ? Pa upravo Hrvatu, Josipu, trebas zahvaliti i zbog postojanja BiH i zbog postojanja Bosnjaka. Narodi nisu neprijatelji jedni drugim, neprijatelj svima nama su oni psihijatrijski slucajevi koji sire mrznju medju narodima.
Josip Broz je samo ''udario pečat'', odnosno potvrdio saglasnost naroda Bosne i Hercegovine da ista nije ni srpska, ni hrvatska a ni muslimanska. Već je i sprpska i hravatska i muslimanska. I ima onaj detalj kada su muslimani, ne samo bosanski već i svi na području nekadašnje SFRJ, dobili slovo ''M'' . Nisu dobili nazad svoje autentično ime ,tada u miru i rahatluku...ali su imali mir u kući. Sjetih se rahmetli Dzemala Bijedića...
A u pravu si, psihijatrijski slučajevi su primarno bolesna ljudska bića, mada se statistički vode kao pripadnici jednog od konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine. Sjetih se onog neuropsihijatra Raškovića, pa psihijatra Karadzića...

:run:
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#62 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by sinuhe »

Josip Broz je samo ''udario pečat'', odnosno potvrdio saglasnost naroda Bosne i Hercegovine da ista nije ni srpska, ni hrvatska a ni muslimanska.
A nije, BiH je bila tampon zona. Valjao je on Bosni taman koliko i Bosna njemu.
Tako su nekad Francuska i Britanija ostavili parce zemlje da ne bi doslo do konflikta. Npr Tajland i neki dijelovi Afrike.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#63 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Nekako s proljeća »

Je li znaš koliko je na području Bosne i Hercegovine bilo neprijateljskih ofanziva tokom Drugog svjetskog rata. Znao je on dobro bosanskohercegovačke vrijednosti...isto tako i nedavno SAD-e. I danas, mada se nekom čini da je drugačije...
redred
Posts: 101
Joined: 28/10/2011 18:10

#64 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by redred »

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zamolio bih vas da se drzite teme. Tema je politicki i ideoloski odnos Hrvata prema Bosnjacima. Ali tema je isto tako razlozi zbog cega je taj odnos takav kakav je. Ja sam temu definisao u uvodnim postovima gdje sam postavio:

1) Dva clanka Fra Antuna Knezevica iz 19. vijeka koja pokazuju agresivnu politiku Srbije i Hrvatske prema Bosnjacima.
2) Drugi clanak je proglas Fra Ivana Jukica koji nam pokazuje misljenje jednog intelektualca kada je rijec o "krivici samih Bosnjaka".

Tako da bih vas zamolio da ne idete u off topic van okvira ove teme.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
redred
Posts: 101
Joined: 28/10/2011 18:10

#65 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by redred »

Mit o Bogomilima- SDA i njihovo Muslimansko Bosnjastvo

Da dam i ja svoje vidjenje na ovaj aspekat politike i ideologije iz perspektive "Bosnjacke vlastite krivice."
Ako se pomirimo sa tim da nismo uspijeli dozivijeti nacionalni preporod do kraja u 19. vijeku te da je se dobar dio naseg naroda odnarodio; mozemo diskutivati o tome ko je najvise kriv za te neuspjehe u proslosti. Ali mislim da to nije zanimljivo toliko i ova tema nije otvorena da se bavi time (otvorio bih je na podforumu hisotrija/povijest).

Ono sto je zanimljivo iz politicke perspektive je Bosnjastvo danas. Ko je krojio to Bosnjastvo u prvom deceniju nakon rehabilitacije? Po mom misljenju su do bili na prvom mjestu SDA, IZ i Efendija Ceric (i njihovi jeftini histoircari poput Envera Imamovica). Dakle vec 1993. Alija Izetbegovic na prvom Bosnjackom saboru izjavljuje kako:
"Je ime Bosnjak podvala Muslimanskome narodu."
Bosnjacka intelektualna elita ipak na saboru je uspijela da povrati to staro narodno ime. Ali Islamisti nisu odustali od svojih namjera da arapsko/ Islamsko shvatanja nacije manje vise nametnu (kroz medije i druge methode) velikom dijelu Bosnjackog naroda (pogotovo onim manjem skolovanim ali i onima koji su iz interesa preko noci postali veliki muslimani). Zbog toga dolazi do jednog raskola: dio Bosnjaka ne zeli da se poistovijecuje sa tim "Bonjastvom" i naziva se Bosancem.

Sada kada sekularne snage u BiH rastu; vidimo da smo uspijeli Islamiste "otjerati od Bosnjastva". Prvi dokaz tome je ulazak Zlatka Lagumdzije u Bosnjacki institut. Drugi jos jasniji dokaz je odlazak efendije Cerica u Sandzak prije par mjeseci gdje on izjavljuje:
"Sarajevsje medije su postale gore od Srpskih i Hrvatskih"
Efndija Ceric i Alijin historicar Muhamed Filipovic osnivaju paralelni institut (van BiH u Sandzaku!) kojeg nazivaju Bosnjacka Akademija Nauke i Umjetnosti!

Dakle Islamisti u BiH su tada slomljeni ideoloski! Pogotovo nakon njihovog potopa na FTV-u, BHT-u, Oslobodjenju i svim ostaim medijima (osim Avaza) gdje ih je svo Bosnjastvo popljuvalo osim Sandzaklija i oslabljena SDA garnitura.

To je bitan trenutak po meni jer nam ostavlja put da u buducim generacijama gradimo Bosnjastvo kao sto su to gradile sve moderne evropske nacije. Da to Bosnjastvo bude ideoloski dovoljno jako da izdrzi sve podmukle pritiske stetnih tudjih nacionalizama. Ali da Bosnjastvo u buducnosti bude otvoreno i za nase katolike, pravoslavce iz Tuzle, Sarajeva, Zenice itd. No put je svakako dug...

Na tom putu se kao prvo mora "Mit o Bogomilima" srusiti do temelja. To je jedna ostavstina Islamistickog pogleda na Bosnjastvo. Taj mit je u centru arapskog pogleda na naciju koje je Alija i Ceric i njegovi SDA historicari introducirao. Glavno u tom mitu je da se kaze kako su "Bogomili bili slivni muslimanima". To znaci da se vjera stavlja u centar Bosnjastva (u ideoloskom smislu) umjesto da se Bosnjastvo sto jace i sire postavi. Tako su se djeca odgajala u zadnjih 10 godina. Pa onda je se islo dotle da se kaze kako "kraljica Katarina, kralj Tomasevic ili Vlatko Vukcic" nisu nasi jer su bili pravoslaci ili katolici. Umjesto da se kaze da su nasi jer su nas rod i jer su se izjasnjavali kao Bosnjaci (Bosnjani). A ako ih mi ne uzmemo kao nase; uzet ce je Srbi i Hrvati.

Nakon sto se srusi mit o Bogomilima mora doci do neke vrste narodnog preporoda. To se svakako moze samo dogoditi nakon odredjenog ekonomskog prosperiteta. Katalizatori svakog narodnog preporoda su jacanje nacionalne svijesti kroz romanticke prikaze "svetih kraljeva", "svetih vojvoda", "franjevaca"," Husein Kapetana" i drugih.

Nakon sto se narodni preporod desi kod Bosnjaka -Islamske vjere u BiH; tada se mogu vrata sirom otvoriti za sirenja Bosnjastva jacim methodama na Bosnjake Turske, katolike Sarajeva, Tuzle , Travnik, Kaknja, Kraljeve Sutjeske itd.
Last edited by redred on 24/11/2011 13:37, edited 1 time in total.
redred
Posts: 101
Joined: 28/10/2011 18:10

#66 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by redred »

Evo samo jedan primjer djelovanja podmukle Srpske nacionalne ideologije na Bosnjastvo sa kraja 19. vijeka. Tada su vec mnoge muslimane i katolike obratili na Srpstvo i Hrvatstvo. Musa Cazim Catic je cak "mijenjao naciju 3 puta (Bosnjak, Srbin i Hrvat") Protiv ovoga su se nasi Franjevci borili. Pritisak je bio velik a masa naroda ne obrazovana. Franjevci 1834. vec pisu Iliji Garasinu kako oni:"Ne govore srpskim jezikom vec starinom govore bosanskim jezikom". No Ilija nije odustao. A Franjevaca je bilo premalo i nisu imali punu podrsku Bosnjaka-muslimana. Pogledajte:
"Jer si, brižan starče, poludio,
putujući pamet izgubio?
Kad si pjeva pjesme od junaka,
najveće si pjeva od Bošnjaka.

Ko je bio Marko Kraljeviću,
ko li vitez Miloš Kobiliću?
Ko bijaše Relja Bošnjanine,
Omućević junak od starine?

Ko je bio Brankoviću Vuče,
ko l' starinom Kastriotić Jure,
ko li junak Zrinoviću bane,
ko l' delija Kosarić Stjepane

nego mladi starinom Bošnjaci,
ol Bosanci oli Hercegovci,
koji bihu bosanska gospoda
od slavnoga mojega naroda!
Jako jako podmuklo. Pogotovo za to doba kada ljudi jednostavno nisu imali nacina da se informisu brzo i kwalitetno a nisu ni u ludilu uvijek bili toliko obrazovani.
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#67 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Goblin »

redred wrote:Mit o Bogomilima- SDA i njihovo Muslimansko Bosnjastvo

Da dam i ja svoje vidjenje na ovaj aspekat politike i ideologije iz perspektive "Bosnjacke vlastite krivice."
Ako se pomirimo sa tim da nismo uspijeli dozivijeti nacionalni preporod do kraja u 19. vijeku te da je se dobar dio naseg naroda odnarodio; mozemo diskutivati o tome ko je najvise kriv za te neuspjehe u proslosti. Ali mislim da to nije zanimljivo toliko i ova tema nije otvorena da se bavi time (otvorio bih je na podforumu hisotrija/povijest).

Ono sto je zanimljivo iz politicke perspektive je Bosnjastvo danas. Ko je krojio to Bosnjastvo u prvom deceniju nakon rehabilitacije? Po mom misljenju su do bili na prvom mjestu SDA, IZ i Efendija Ceric (i njihovi jeftini histoircari poput Envera Imamovica). Dakle vec 1993. Alija Izetbegovic na prvom Bosnjackom saboru izjavljuje kako:
"Je ime Bosnjak podvala Muslimanskome narodu."
Bosnjacka intelektualna elita ipak na saboru je uspijela da povrati to staro narodno ime. Ali Islamisti nisu odustali od svojih namjera da arapsko/ Islamsko shvatanja nacije manje vise nametnu (kroz medije i druge methode) velikom dijelu Bosnjackog naroda (pogotovo onim manjem skolovanim ali i onima koji su iz interesa preko noci postali veliki muslimani). Zbog toga dolazi do jednog raskola: dio Bosnjaka ne zeli da se poistovijecuje sa tim "Bonjastvom" i naziva se Bosancem.

Sada kada sekularne snage u BiH rastu; vidimo da smo uspijeli Islamiste "otjerati od Bosnjastva". Prvi dokaz tome je ulazak Zlatka Lagumdzije u Bosnjacki institut. Drugi jos jasniji dokaz je odlazak efendije Cerica u Sandzak prije par mjeseci gdje on izjavljuje:
"Sarajevsje medije su postale gore od Srpskih i Hrvatskih"
Efndija Ceric i Alijin historicar Muhamed Filipovic osnivaju paralelni institut (van BiH u Sandzaku!) kojeg nazivaju Bosnjacka Akademija Nauke i Umjetnosti!

Dakle Islamisti u BiH su tada slomljeni ideoloski! Pogotovo nakon njihovog potopa na FTV-u, BHT-u, Oslobodjenju i svim ostaim medijima (osim Avaza) gdje ih je svo Bosnjastvo popljuvalo osim Sandzaklija i oslabljena SDA garnitura.

To je bitan trenutak po meni jer nam ostavlja put da u buducim generacijama gradimo Bosnjastvo kao sto su to gradile sve moderne evropske nacije. Da to Bosnjastvo bude ideoloski dovoljno jako da izdrzi sve podmukle pritiske stetnih tudjih nacionalizama. Ali da Bosnjastvo u buducnosti bude otvoreno i za nase katolike, pravoslavce iz Tuzle, Sarajeva, Zenice itd. No put je svakako dug...

Na tom putu se kao prvo mora "Mit o Bogomilima" srusiti do temelja. To je jedna ostavstina Islamistickog pogleda na Bosnjastvo. Taj mit je u centru arapskog pogleda na naciju koje je Alija i Ceric i njegovi SDA historicari introducirao. Glavno u tom mitu je da se kaze kako su "Bogomili bili slivni muslimanima". To znaci da se vjera stavlja u centar Bosnjastva (u ideoloskom smislu) umjesto da se Bosnjastvo sto jace i sire postavi. Tako su se djeca odgajala u zadnjih 10 godina. Pa onda je se islo dotle da se kaze kako "kraljica Katarina, kralj Tomasevic ili Vlatko Vukcic" nisu nasi jer su bili pravoslaci ili katolici. Umjesto da se kaze da su nasi jer su nas rod i jer su se izjasnjavali kao Bosnjaci (Bosnjani). A ako ih mi ne uzmemo kao nase; uzet ce je Srbi i Hrvati.

Nakon sto se srusi mit o Bogomilima mora doci do neke vrste narodnog preporoda. To se svakako moze samo dogoditi nakon odredjenog ekonomskog prosperiteta. Katalizatori svakog narodnog preporoda su jacanje nacionalne svijesti kroz romanticke prikaze "svetih kraljeva", "svetih vojvoda", "franjevaca"," Husein Kapetana" i drugih.

Nakon sto se narodni preporod desi kod Bosnjaka -Islamske vjere u BiH; tada se mogu vrata sirom otvoriti za sirenja Bosnjastva jacim methodama na Bosnjake Turske, katolike Sarajeva, Tuzle , Travnik, Kaknja, Kraljeve Sutjeske itd.
Mislim da sekularizam u BiH nije bio na nizim granama od 20-ih godina dvadesetog vijeka. Ovo drugo podvuceno,islamisti su daleko od toga da su 'slomljeni' , meni djeluju da nisu nikad jaci bili i danasnje Sarajevo mi daje punu potvrdu pobjede Alije Izetbegovica i njegovog primarnog cilja prilikom dolaska na vlast a to je islamizacija bosanskih muslimana. Sa drugim djelom teksta se slazem,se uglavnom slazem,dobar je kao postavka,kao odrednica ali jos u mnogo cemu nije realan. Naprimjer Bosnjaci su nacionalnu jedinstvenost i posebnost stekli islamizacijom,Bosnjaci su pojednostavljeno receno islamizirani Slaveni,tako da tu tesko da ima mjesta za ljude drugih religija,koji su uostalom jos sredinom 19 vijeka digli ruke od Bosnjastva. Teoretski , ako bi Bosnjastvo dobilo dovoljno siroku podlogu ,ako bi preraslo u pokret koji je spreman prihvatiti i asimilirati drugo i drugacije u sebe,neki svojstveni melting pot,onda bi teoretski moglo doci do stvaranja Bosnjaka-katolika,pravoslavaca. Medjutim za to treba mnogo toga da se poslozi,jedna od tih stvari je ekonomska i politicka snaga BiH drzave a mi nikad dalje od toga nismo bili. Zato mi to zvuci poprilicno utopijski. U svakom slucaju,to je nesto sto se trenutno moze graditi samo kod Bosnjaka-muslimana.
Opet smo otisli od teme ali na inicijativu pokretaca teme a to je bila agresija RH i hrvatskoga naroda na Bosnu i Bosnjake od sredine 19 -og stoljeca do 2011.
lovecheck
Posts: 38
Joined: 24/07/2011 17:36

#68 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by lovecheck »

Pročitao sam nekoliko postova. suptilnih i manje suptilnih. Što je ovdje promašaj? Ne bih ulazi u raspravu nacionalne geneze, Hrvata i Bošnjaka. Poznata je teza da u hrvatskoj neki svojataju Bošnjake kao dio, čak cvijeće, hrvatske nacije. Nevažno je jesu li Bošnjaci cvijeće hrvatskog naroda ili nisu Bošnjaci su ono što oni hoće. Jednako tako Srbi u Hrvatskoj su mješavina raznih pravolslavnih naroda s Balkana ali je bitno što se oni osijećaju Srbima što im nitko ne može osporiti. Sad dolazim do Hrvata i Srba u BiH. Ni je bitan ni Frano Jukić ni Antun Knežević u vrijeme stvaranja modernih nacija u europi pa i ovdje kod nas oni se osijećaju Hrvatima odnosno Srbima. Tko ni je u stanju prihvatiti tu činjenicu, taj ne razumije tijek povijesti ili historije.
redred
Posts: 101
Joined: 28/10/2011 18:10

#69 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by redred »

Goblin wrote:Medjutim za to treba mnogo toga da se poslozi,jedna od tih stvari je ekonomska i politicka snaga BiH drzave a mi nikad dalje od toga nismo bili. Zato mi to zvuci poprilicno utopijski. U svakom slucaju,to je nesto sto se trenutno moze graditi samo kod Bosnjaka-muslimana.
Opet smo otisli od teme ali na inicijativu pokretaca teme a to je bila agresija RH i hrvatskoga naroda na Bosnu i Bosnjake od sredine 19 -og stoljeca do 2011.

O tome sam ja i pisao. Trenutno je samo kod Bosnjaka-muslimana moguce graditi sekularizirano Bosnjastvo; tu se slazem. Ali svakako 35.000 katolika Tuzle i jos nekih 4000 pravoslavnih porodica iz Tuzle i okoline koji su bili pripadnici ARBIH te katolici i pravoslavci Sarajeva koji su ostali u Sarajevu itd.; na te ljude sam ciljao kada sam rekao da bi se vremenom Bosnjastvo trebalo prosiriti i na njih. To je po meni sasvim realno. Recimo Stijepan Siber je general ARBIH (Alija Izetbegovic je ga smijenio 94.) no ipak je on clan "Bosnjacke patriotske stranke" a katolik je sa obadvije strane. Zena mu je katolkinja; otac i majka su mu katolici. Zena mu cak na grobu ima ljiljan. No da ne duljim o tome. Nisam ja ni pomisljao na to da sirimo Bosnjastvo odmah na "Hrvate" Sirokog Brijega ili Livna.

O tome da su Islamisti "jaci nego ikada" to je suplja. Zaista mi nije jasno zasto si to napisao/la? Jeli ti bio cejf da to napises ili si stvarno uvjeren/a u to? Islamisti u BiH su slomljeni nakon pobjede SDP-a. SDP ima duplo vise glasova od SDA-a. Kada saberes glasove SZBIH I SDA-a i jos 50.000 glasova onda imas ukupan broj glasova SDP-a. Islamisti su jaki dok sute (isto kao oni nasi odnarodjeni Hercegovi Bosnjaci). Cim Islamista pocne govoriti o "Sarajevskom ljetu", cim Islamsita odlazi u Sandzak da trazi podrsku (jer je u Sarajevu nemoze naci); cim Islamiste osudjuje ambasador SAD-a i cim ambasador SAD-a javno daje podrsku Zlatki Lagumdziji... tada znas koliko je sati. Zato mozda mozes da pojasnis kako to da su Islamisti jaci nego ikad?

Clanovi SDA-a gube poslove svakim danom. Na njihova mjesta dolaze SDP-ovci. Clanovi SDA-a gube stanove (koje im je partija nelegalno dodijelila) itd. FTV, Sarajevo-x, Oslobodjenje, Dani, BHT svesu to Zlajini mediji. Znaci Islamisti su apsolutno u rasuli i oko toga nema nikakve dileme. Ko to ne vidi ne shvata politiku. Imaju Avaz i neke sekundarne medije poput SAFF-a i to je to.
:thumbup:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#70 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Vitezanin »

Goblin, samo ne znam otkud ti pravo govoriti o agresiji hrvatskog naroda (naroda, halo covjece) na BiH, Hrvatima divljacima (opet si uzeo citavu zajednicu u usta), a da ne govorim o nekim ostalim stvarima tipa Hrvatima neprijateljima bosnjackom narodu. S ovakvom generalizacijom su gospoda mitomani , pobornici velikosrpske ideje krenuli protiv "vjecitih neprijatelja" Hrvata i Bosnjaka. Tvoj nacin pisanja se nista ne razlikuje od onoga sto se slusalo pocetkom devedestih.
A i vidim da stalno potenciras kako kako eto hrvatski narod mrzi BiH i kako se hrvatska politika svodi na Hrvatsku do Drine. Da, svi Hrvati, eto zele Hrvatsku do Drine, a pogotovo ovi srednjobosanski divlji, jao jao.
Niti imam namjeru braniti bilo koga, dobro znam kako se orgijalo po Srednjoj Bosni devedesetih, ali tvoje interpretacije toga kako su Hrvati Srednje Bosne kao eksremniji Hrvati od hercegovackih ili nekih drugih su smijesne. Zivo me zanima u sta si ubacio sve te Hrvate, sve Hrvate koji eto smisao zivota vide u mrznji prema BiH. Kakav li je to mjerni instrument , nemam pojma, ali bojim se da nisi u stanju napraviti distancu izmedju politike, ideje, ideogije i NARODA s cime tema gubi svaki smisao. A ako ti sve ovo svodis pod jedno ako ti narod ima istu vrijednosu tezinu kao ideologija koja iznikne unutar pojedinih krugova te iste zajednice, onda si fasista ili da se blaze izrazim, ne poznajes neke temeljne stvari da bi mogao komentirati ovakve teme.
Cuj molim lijepo, Hrvati su Bosnjaci neprijatelji… I jos sebi dajes za pravo da sugeriras ostalim forumasima da tako razmisljaju.

Hvala i prijatno.
Last edited by Vitezanin on 24/11/2011 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#71 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by SiSaJuMe »

Djeco vi kao da ste prespavali dobar dio zivota., Na Balkanu zelja za dominacijom je jaca od potrebe za cistim zrakom.
Pitanje 1 : Da li se politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima (muslimanima) pogorso : DA
Pitanje 1 : Da li se politicki odnos Bosnjaka (muslimanima) prema Hrvatima pogorso : DA

Ili ce te traziti nacin da se izljecite ili ce te postati hronicni bolesnici. To podrazumjeva lijecenje i jenog i drugog plemena. Odbacivanje i odricanje rak-rana u sopstvenom plemenu.
Sve ostala palamudzenja vam zavrsavaju na nivou djece iz vrtica. (ciji je tata jaci).
Ukoliko neprihvatite da se ljecite , vasa rak-rana ce vas jednog dana pojesti.
Ps; Ovo vazi i za trece pleme.
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#72 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Goblin »

Vitezanin wrote:Goblin, samo ne znam otkud ti pravo govoriti o agresiji hrvatskog naroda (naroda, halo covjece) na BiH, Hrvatima divljacima (opet si uzeo citavu zajednicu u usta), a da ne govorim o nekim ostalim stvarima tipa Hrvatima neprijateljima bosnjackom narodu. S ovakvom generalizacijom su gospoda mitomani , pobornici velikosrpske ideje krenuli protiv "vjecitih neprijatelja" Hrvata i Bosnjaka. Tvoj nacin pisanja se nista ne razlikuje od onoga sto se slusalo pocetkom devedestih.
A i vidim da stalno potenciras kako kako eto hrvatski narod mrzi BiH i kako se hrvatska politika svodi na Hrvatsku do Drine. Da, svi Hrvati, eto zele Hrvatsku do Drine, a pogotovo ovi srednjobosanski divlji, jao jao.
Niti imam namjeru braniti bilo koga, dobro znam kako se orgijalo po Srednjoj Bosni devedesetih, ali tvoje interpretacije toga kako su Hrvati Srednje Bosne kao eksremniji Hrvati od hercegovackih ili nekih drugih su smijesne. Zivo me zanima u sta si ubacio sve te Hrvate, sve Hrvate koji eto smisao zivota vide u mrznji prema BiH. Kakav li je to mjerni instrument , nemam pojma, ali bojim se da nisi u stanju napraviti distancu izmedju politike, ideje, ideogije i NARODA s cime tema gubi svaki smisao. A ako ti sve ovo svodis pod jedno ako ti narod ima istu vrijednosu tezinu kao ideologija koja iznikne unutar pojedinih krugova te iste zajednice, onda si fasista ili da se blaze izrazim, ne poznajes neke temeljne stvari da bi mogao komentirati ovakve teme.
Cuj molim lijepo, Hrvati su Bosnjaci neprijatelji… I jos sebi dajes za pravo da sugeriras ostalim forumasima da tako razmisljaju.

Hvala i prijatno.
Tema je politika Hrvata prema BiH ,nekad i sada,zato i govorim generalno o narodu. Ne pricamo ovdje o Juri Franceticu i Ivanu Ribaru,niti o Covicu i Komsicu,nego generalno o Hrvatima,ovima iz BiH i politici RH.
Moje tvrdnje
1 Hrvati su rusili BiH,kao tursku pokrajinu.
2 Hrvati su rusili BiH za vrijeme AU.
3 Hrvati su rusili BiH za vrijeme Kraljevine ( stvaranje Banovine )
4.Hrvati su rusili BiH za vrijeme WW2 ( NDH )
5 Hrvati su rusili SRBiH ( ogroman broj u ustaskoj emigraciji,ubacivanje oruzane grupe u BiH )
6 Hrvati su rusili BiH u proslom ratu 91-96
7 Hrvati ruse BiH od 96 -2011
8 Nigdje u Hercegovini nisu pocinjeni zlocini nivoa Ahmica i Stupnoga dola,niti je etnicko ciscenje u Hercegovini imalo surovost i brutalnost Srednje Bosne,vise Hrvata Srednje Bosne sjedi u Hagu,nego Hercegovaca uostalom.
Eto moji zakljucci ,svako iz njih moze izvuci svoje misljenje ako nisu tacni,moze ih demantovati,dokazima,cinjenicama,osnovanim tvrdnjama.
Hvala i prijatno.
User avatar
Skijaš
Posts: 12561
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#73 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Skijaš »

Goblin, pa zar da se i na petak, turski svetac, širi međuetničku mržnju ?
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#74 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Goblin »

Skijaš wrote:Goblin, pa zar da se i na petak, turski svetac, širi međuetničku mržnju ?
Nikad nisam sirio medjuetnicku mrznju u zivotu. Ova tvoja izjava mi ne djeluje kao opravdana tvrdnja,cinjenica ili argument kontra moga ranije iznesenoga stava.
User avatar
Skijaš
Posts: 12561
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#75 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Skijaš »

Goblin wrote:
Skijaš wrote:Goblin, pa zar da se i na petak, turski svetac, širi međuetničku mržnju ?
Nikad nisam sirio medjuetnicku mrznju u zivotu.
Kada donosiš negativan sud o cjelokupnom narodu, ti širiš međuetničku mržnju. I možeš ti to pokušati upakovati kako želiš, naučni rad, stručna analiza, kako god, ali mržnja je očigledna. Ako ti se ne sviđa djelovanje hrvatskih političara koji su propagandom i manipulacijama za svoje ciljeve uspjeli obezbjeđivati i podršku značajnog dijela hrvatskog naroda, to je jedna stvar. Kada govoriš o Hrvatima kao o mravima koji po defaultu pokušavaju ugroziti Bošnjake, to liči na one nacističke priče o Jevrejima koji kradu i ubijaju djecu. No čitava je ova tema pogrešno postavljena, pa je normalno da i ti samo slijediš taj šablon sijanja razdora.
Locked