Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Nakon citanja ovog clanka iz 1877. zakljucujem:

Da je se politicki i ideoloski odnos Hrvata i Hrvatske prema Bosnjacima poboljsao.
4
10%
Da je se politicki i ideoloski odnos Hrvata i Hrvatske prema Bosnjacima pogorsao.
25
61%
Da je politicki i ideoloski odnos Hrvatske i Hrvata prema Bosnjacima ostao isti.
10
24%
Neznam.
2
5%

Total votes: 41

star(i)mo

#26 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by star(i)mo » 22/11/2011 13:55

lerdi wrote:
Hodidid wrote:@lerdi:To kako nas svijet zove nema veze s tim kako mi sebe dozivljavamo i kako bi trebali sebe dozivljavati. Jel kontas stari? Nema potrebe za crtanjem. Ti si izasao sa formulacijom da je problem nastao kad je doslo do poistovjecivanja odrednica bosnjak i musliman. Mi ostali ne vidimo u cemu je problem jer problema nema.

A to da li se pripadnici drugih konfesija osjecaju bosnjacima i kojoj mjeri je drugi par cipela.
Po meni je jako bitno kako nas svijet zove i formuliše, jer to je na neki način odraz onoga kako mi sami sebe vidimo. Da smo na pet dopisa raznih novinara i izvještača reagovali i prijetili tužbom odavno bi se stvari dovele u red i ljudi bi nas ozbiljnije shvatali. Problem i jeste u tome što mi ne vidimo problem u tome što nas nazivaju Muslimanima a govore o nama kao o narodu. Zašto niko Albance i Turke ne naziva muslimanima. Zato što su ti ljudi razvili svoju nacionalnu svijest, zato što je kod tih naroda vjera nije poistovjećena sa narodom itd. E upravo zato i govorim da je greška bila kada se dopustilo da se izjednače pojmovi muslimana i Bošnjaka. Muslimani jesu Bošnjaci, ali samo jedan dio Bošnjaka. Da je to tako postavljeno u startu mnoge stvari nit bi se desile nit bi imali ovoliko problema danas. ;)
Uzrok i posljedice ti nisu na mjestu. Bosnajci su najmanje krivi sto nas svijet iskljucivo poistovjecuje s islamom. Idemo u ot. Poslat ce nas u Banovice... :D

lerdi

#27 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by lerdi » 22/11/2011 13:57

star(i)mo wrote:lerdi, jos uvijek mi nisi jasan. Ja nisam vjernik, ne praktikujem vjeru i ne mogu sebe nazvati muslimanom. A bosnjak jesam. Posto ti ocigledno pokusavas da me uvjeris da bosnjaci ne postoje sve dok se hrvati i srbi s ovih podrucja ne izjasne kao bosnjaci (sto se nece vise nikada(!) desiti a mozda ni tada), kako onda da se nazovem? Musliman?! I idemo u OT. :wink:
Potpuno pogrešno si me shvatio. Bošnjaka je bilo i biće hvala Bogu, nezavisno od Srba i Hrvata. Ono što hoću da kažem je to da samo poimanje naziva Bošnjak znači da je taj neko i musliman. Evo ti si pozitivan primjer, ali ja vjeruj znam najmanje 10 ljudi poput tebe koji će prije reči da su Bosanci nego Bošnjaci. Zašto? Upravo zato što nisu muslimani, a u startu su postavljena pravila da je Bošnjak po default-u i musliman. Ljudi se tu ne nalaze, pa nalaze alternativu u nazivu Bosanac, koja je opet više geografska odrednica a ne ime naroda. Dakle sami Bošnjaci su odbili dio svog naroda i natjerali ih da budu Ostali u svojoj vlastitoj državi. Nadam se da shvataš šta hoću da kažem ;)

star(i)mo

#28 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by star(i)mo » 22/11/2011 14:00

Pa ne mogu biti bosanac jer sam hercegovac. :D Necemo vise, zatvorit ce ovu temu zbog vec prezvakanih stvari.

star(i)mo

#29 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by star(i)mo » 22/11/2011 14:29

ajvardedo wrote:kad vec citirate fratra i njegovo lično mišljenje pokušavate nametnuti svih Hrvatima iz BiH,onda da i ja citiram reisa: "Turska je naša mati,tako je bilo i tako će i ostati!!Ovako kad vas vidim, ne mogu da prepoznam koji je Bošnjak, a koji Turčin, :D jer svi ste isti kao da vas je jedna majka rodila. :D Ovdje moramo biti jedno, ne možemo dvoje i zato predlažem da svi mi ovdje budemo Turci." znači,vi ste,prema reisu,Turci bili i ostali(znaci reisovo mišljenje,ne moje kao Hrvata)....ova reisova je puno aktuelnija i moze se bolje primjeniti na sadasnju situaciju u BiH,nego misljenje jednog fratra polovinom 19.stoljeća!
Po cemu bi izjava jednog narcisoidnog reisa trebala biti uvazenija od jednog franjevackog fratra??? I niko nikome nista ne namjerava nametnuti. :-)
Pa dobro ljudi, mora li svaka tema zavrsiti na isti nacin?! Sad ce opet prepucavanja ko je od koga nastao!? Ko je stariji, koka ili jaje?! Drzite se teme.

Payton

#30 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Payton » 22/11/2011 17:05

Od onog dana kad se hrvatski-katolicki narod naklonuo Njemackoj fasistickoj vlasti, sve u odnosima sa Bosnjacima, muslimanima i drugim narodima na ovim prostorima se duboko i trajno pogorsalo. Sad zasto su oni to uradili, to je druga stvar. Ali ja mislim da je ta cinjenica bitna. To je neka prekretnica u odnosima.
I danas imas jedan izvijestan mali krug bosanskih Hrvata-katolika koji jos uvijek ramisljaju kao ovi fratri nekada, ali to je jedna mala manjina koja je sve vise i vise u izumiranju.

Zakljucak, politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima je danas negativan, dakle pogorsan je u odnosu na nekada.

SiSaJuMe

#31 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by SiSaJuMe » 22/11/2011 17:16

Payton wrote:Od onog dana kad se hrvatski-katolicki narod naklonuo Njemackoj fasistickoj vlasti, sve u odnosima sa Bosnjacima, muslimanima i drugim narodima na ovim prostorima se duboko i trajno pogorsalo. Sad zasto su oni to uradili, to je druga stvar. Ali ja mislim da je ta cinjenica bitna. To je neka prekretnica u odnosima.
I danas imas jedan izvijestan mali krug bosanskih Hrvata-katolika koji jos uvijek ramisljaju kao ovi fratri nekada, ali to je jedna mala manjina koja je sve vise i vise u izumiranju.

Zakljucak, politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima je danas negativan, dakle pogorsan je u odnosu na nekada.
Ko su bile ujke pitaju malog muju; Babo, dajidza, amidza .itd...

Sarajmen

#32 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Sarajmen » 22/11/2011 17:24

Na sastanku sa delegacijom HDZ-a Bosne i Hercegovine, od 27 decembra 1991 godine ,tadašnji predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman kaže:
'' Ne treba računati sa Bosnom i Hercegovinom kao sa nečim što je od Boga dano i treba da ostane. Opstanak BiH kao samostalne i suverene, sve kada bi bio moguć, ide u svakom slučaju na štetu hrvatskog naroda , onemogućava normalno teritorijalno ostvarenje hrvatske države i stvara pretpostavke za nestanak i onolikog dijela hrvatskog naroda kakav je danas u BiH''

Izvor: Stenogrami o podjeli Bosne, knjiga prva, ''Kultura i Rasvjeta-Civitas'', Split-Sarajevo, 2005. godine.

:bih:

Payton

#33 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Payton » 22/11/2011 17:26

SiSaJuMe wrote:
Payton wrote:Od onog dana kad se hrvatski-katolicki narod naklonuo Njemackoj fasistickoj vlasti, sve u odnosima sa Bosnjacima, muslimanima i drugim narodima na ovim prostorima se duboko i trajno pogorsalo. Sad zasto su oni to uradili, to je druga stvar. Ali ja mislim da je ta cinjenica bitna. To je neka prekretnica u odnosima.

Jest, al mnogi su se tako predstavljali i medjusobno dozivali da bi navukli gnjev Srba na muslimane. Nije da nije bilo muslimana u ustaskim zlocinackim eskadronima, ali vecinu poslova su tu ipak odigrali etnicki Hrvati-katolici. I ovdje su opet dobro nategli glupog Bosanca-muslimana i iskoristili ga do maksimale.

Dok 92. kao krecu zajedno sa muslimanima u rat protiv Srba da bi se nakon manje og godinu dana okrenuli i isto tako napali muslimane, gdje su organizovano, smisljeno i u politickom vrhu planirano vrsili stravicne zlocine nad muslimanskim civilima. Imaju skroz mutnu politiku prema svima na ovim prostorima, zasluzujuci zaledjini koju im pruza Vatikan i zapadna hemisfera koja stoji na njihovoj strani sta god da urade.

Najsmijesnije mi je ovih dana povodom 20 godisnjice Vukovara gledati HRT. Svi moguci i nemoguci tipovi defiliraju ovom televizijom i opisuju srpske zlocine nad njima u ovom nesretnom gradu, a niko da se zapita sta su oni Srbima 40-tih radili i isto tako muslimanima 90-tih kad su oni bili jaci.
Znaci svoje zrtve spominju i prave zrtvu od kompletnog svog naroda, a isto to sto je njima radjeno su i oni drugima radili, potpuno isto.

Sarajmen

#34 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Sarajmen » 22/11/2011 17:28

SiSaJuMe wrote:
Ima istine , ali puno više neistine. Nije dovoljno nataknuti fes i dozivati se tipično muslimanskim imenima dok činiš zulum nad pravoslavnim življem. Latinska posla ... :wink:

Ne repliciraj, da ne moram vaditi deklaraciju o ograđivanju eminentnih Bošnjaka od tih nedjela.

SiSaJuMe

#35 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by SiSaJuMe » 22/11/2011 17:42

Sarajmen wrote:
SiSaJuMe wrote:
Ima istine , ali puno više neistine. Nije dovoljno nataknuti fes i dozivati se tipično muslimanskim imenima dok činiš zulum nad pravoslavnim življem. Latinska posla ... :wink:

Ne repliciraj, da ne moram vaditi deklaraciju o ograđivanju eminentnih Bošnjaka od tih nedjela.
Jeli samo dovoljno reci ODRICEMO se.... i pikamo pokajanje.,,. bijedno,.,,.

Ps : nemoras replic kucat

SiSaJuMe

#36 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by SiSaJuMe » 22/11/2011 17:50

Payton wrote:
SiSaJuMe wrote:

Jest, al mnogi su se tako predstavljali i medjusobno dozivali da bi navukli gnjev Srba na muslimane. Nije da nije bilo muslimana u ustaskim zlocinackim eskadronima, ali vecinu poslova su tu ipak odigrali etnicki Hrvati-katolici. I ovdje su opet dobro nategli glupog Bosanca-muslimana i iskoristili ga do maksimale.

Dok 92. kao krecu zajedno sa muslimanima u rat protiv Srba da bi se nakon manje og godinu dana okrenuli i isto tako napali muslimane, gdje su organizovano, smisljeno i u politickom vrhu planirano vrsili stravicne zlocine nad muslimanskim civilima. Imaju skroz mutnu politiku prema svima na ovim prostorima, zasluzujuci zaledjini koju im pruza Vatikan i zapadna hemisfera koja stoji na njihovoj strani sta god da urade.

Najsmijesnije mi je ovih dana povodom 20 godisnjice Vukovara gledati HRT. Svi moguci i nemoguci tipovi defiliraju ovom televizijom i opisuju srpske zlocine nad njima u ovom nesretnom gradu, a niko da se zapita sta su oni Srbima 40-tih radili i isto tako muslimanima 90-tih kad su oni bili jaci.
Znaci svoje zrtve spominju i prave zrtvu od kompletnog svog naroda, a isto to sto je njima radjeno su i oni drugima radili, potpuno isto.
Slazem se samo sa tvojom zadnjom recenicom. Sva tri plemena (sorry ali ja tako vidim te 3 skupine) rade isto , seru i uvjeravaju narod da sopstveno govno nesmrdi vec da smrad dopire iz drugih plemena.

Prvi dio posta nebi da komentarisem.

Sarajmen

#37 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Sarajmen » 22/11/2011 18:39

ajvardedo wrote:kad vec citirate fratra i njegovo lično mišljenje pokušavate nametnuti svih Hrvatima iz BiH,onda da i ja citiram reisa: "Turska je naša mati,tako je bilo i tako će i ostati!!Ovako kad vas vidim, ne mogu da prepoznam koji je Bošnjak, a koji Turčin, :D jer svi ste isti kao da vas je jedna majka rodila. :D Ovdje moramo biti jedno, ne možemo dvoje i zato predlažem da svi mi ovdje budemo Turci." znači,vi ste,prema reisu,Turci bili i ostali(znaci reisovo mišljenje,ne moje kao Hrvata)....ova reisova je puno aktuelnija i moze se bolje primjeniti na sadasnju situaciju u BiH,nego misljenje jednog fratra polovinom 19.stoljeća!
Tipkamo se za koju heftu... 8-) pozdravi rudare :D

udrch

#38 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by udrch » 22/11/2011 19:00

Ja jednostavno nikad neću shvatiti smisao zašto su se Hrvati u ovoj zemlji okrenuli protiv Bošnjaka, ove zemlje i svoje domovine..ja na njih i dalje gledam jako čista obraza i srca..ali sva ova mržnja koja dolazi iz Hercegovine mi je nejasna skroz..
Ne razumijem kako bilo koji Hrvat u ovoj zemlji može Dodika i njegove četnike smatrati prijateljskijim od nas Bošnjaka..

1gorstak

#39 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by 1gorstak » 22/11/2011 19:01

Ne treba ici u proslost dalje od ZAVNOBiH-a :
U plamenu pravednog oslobodilačkog rata iskiva se bratstvo Srba, Muslimana i Hrvata, i time se udara siguran temelj slobodne i zbratimljene BiH, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj federativnoj Jugoslaviji. Prvi put u istoriji Srbi, Muslimani i Hrvati Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Narodno-oslobodilačkom pokretu, stupili su na isti put, počeli da izgrađuju svoj zajednički dom, u čije su temelje uzidane kosti njihovih najboljih sinova. Prvi put u istoriji oni su postali kovači svoje sudbine, čvrsto riješeni da jednom zauvijek sahrane vjekovnu mračnu i tešku prošlost i da izgrade državnu zajednicu u kojoj će živjeti u ravnopravnosti, slobodi, miru i blagostanju.
Sve dalje u proslost, Turci, stecci, bogumili, sve to, bar u politickom smislu, treba ostaviti po strani. Igrajte se sa tim na podforumu o istoriji.

BiH-x

#40 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by BiH-x » 22/11/2011 19:03

lerdi wrote:samo poimanje naziva Bošnjak znači da je taj neko i musliman. .
lerdi wrote:zato što nisu muslimani, a u startu su postavljena pravila da je Bošnjak po default-u i musliman.
Valjda si svjestan da bosanski Srbi i Hrvati ovo tvrde i za termin "Bosanac"? Zato se i 99% njih ne izjasnjavaju kao Bosanci (ni u regionalnom smislu) nego Srbi i Hrvati.

A i u svijetu kada kazes da si Bosanac, u 99% slucajeva ljudi pomisle da si musliman.

Hemel

#41 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Hemel » 22/11/2011 19:13

udrch wrote:Ja jednostavno nikad neću shvatiti smisao zašto su se Hrvati u ovoj zemlji okrenuli protiv Bošnjaka, ove zemlje i svoje domovine..ja na njih i dalje gledam jako čista obraza i srca..ali sva ova mržnja koja dolazi iz Hercegovine mi je nejasna skroz..
Ne razumijem kako bilo koji Hrvat u ovoj zemlji može Dodika i njegove četnike smatrati prijateljskijim od nas Bošnjaka..
slazem se :thumbup:

nema tu ljubavi(niti je ikada bilo), njih povezuje mrznja prema drzavi i svima onima koji se vezu za istu.
Atmosfera straha i prijetnji vlada u Drvaru

Načelnik pozvao na linč Hrvata i rušenje spomenika braniteljima

- Kukom i motikom protjerati iz Drvara sramno obilježje - stoji u pozivu na linč

Đuro Josipović, načelnik općine Istočni Drvar u sastavu Republike Srpske, kazao je kako je došlo krajnje vreme da Drvarčani „uzmu sudbinu u svoje ruke“ i „kukom i motikom protjeraju iz svoga grada sramno obilježje“. Pri tome je mislio na spomenik hrvatskim braniteljima u Drvaru, a koji je već nekoliko puta bio predmet napada. Spomenik u obliku križa, koji je visok 2,5 metra, već se nekoliko puta našao na meti frustriranih Srba koji smatraju da ovaj simbol stradanja Hrvata na ovim prostorima ne bi trebao biti na ovome mjestu. Posljednji put spomenik je oštećen na Dušni dan, ali ni ova informacija dosad nije bila poznata u javnosti.

Poziv na linč Hrvata

Zanimljivo je kako javni poziv na linč načelnika općine nikome od istražnih agencija nije zasmetao te kako nitko od visokih dužnosnika Republike Srpske nije našao svrsishodnim osuditi ovaj javni poziv na napad na Hrvate u Drvaru. I nije načelnik Josipović jedini koji poziva na linč Hrvata u Drvaru. Mile Marčeta, predsjednik Udruženja „Održivi povratak“, u izjavama za medije u RS-u je istaknuo kako Hrvati nikada nisu živjeli u Drvaru te kako sada okupiraju „vjekovna srpska ognjišta“. Malo tko od Hrvata u ovome gradu je spreman javno izaći i progovoriti o strahovima i pritiscima kojima su izloženi.
- Hrvati su već nekoliko puta prognani iz Drvara. Godine 1941. počinjen je strašan zločin nad Hrvatima u Drvaru, kada je pobijeno više od 1.000 ljudi i bačeno u jednu jamu. Tada je ubijen i župnik. Crkva je srušena, a danas se na toj lokaciji nalazi kuća jednog srpskog političara - govori nam jedan od naših sugovornika, koji zbog straha od osvete i napada ne želi otkriti svoje ime.

Napada i poniženja nije pošteđen ni župnik u Drvaru don Ivo Martinović koji je u nekoliko navrata bio meta napada Srba u ovom gradu. Posljednji napad se dogodio prije nekoliko mjeseci, a policija je u ovom slučaju privela počinitelja. Ipak, ni to nije bilo dovoljno kako bi se napadi zaustavili. Štoviše, svi oni koji su govorili o ovim problemima u ovom gradu preko noći bi postali predmet napada ili bi im se u najboljem slučaju „samo“ uputile prijetnje.

Zaštita OHR-a

Kako doznajemo, s izjavama načelnika općine Drvar Đure Josipovića će biti upoznat i OHR, visoki predstavnik Valentin Inzko, kao i ostale međunarodne institucije u BiH. Hrvati u Drvaru će od njih tražiti bolju zaštitu i otkrivanje počinitelja koji ruše sve što je hrvatsko. Također, na problem će biti upozorene i vlasti u Banjoj Luci, od kojih se također očekuju reakcije i osude izjava koje stižu iz općine Istočni Drvar. Nije odbačena i mogućnost podizanja tužbi protiv osoba koje pozivaju na linč Hrvata u Livnu.

■ Pitanje - Hoće li i Dodik stati u zaštitu Hrvata

Predsjednik Republike Srpske dosad je nekoliko puta stao u zaštitu povratnika Hrvata u ovom entitetu. Hrvati u Drvaru se sada pitaju hoće li prvi čovjek RS-a reagirati i na ova događanja, otvorene prijetnje i javne pozive na linč Hrvata i njihovih obilježja u Drvaru. Ako će ostati dosljedan u politici koju provodi, Dodik svakako mora reagirati na događanja u Drvaru.

■ Općinsko vijeće raspravljalo hoće li prognati braću Bartolović ili ne!

Općinsko vijeće Drvara na posljednjoj sjednici nije prihvatilo zaključak kojim bi obitelj Blaženka Bartolovića, mimo svoje volje, morala napustiti općinu Drvar, potvrdila je za Fenu načelnica općine Drvar Anka Papak-Dodik. Kako kaže načelnica, održana je rasprava na prijedlog vijećnika, ali u konačnici nije donesen zaključak kojim bi jedna obitelj morala napustiti tu općinu.
„Bilo je prijedloga i vođena je rasprava, ali zaključak nije donesen“, kazala je Papak-Dodik. Podsjetimo, braća Vlado i Nikola Bartolović u razmaku od tri godine počinili su kaznena djela iz sigurnosti prometa u gradu Drvaru, prilikom čega su dvije osobe smrtno stradale. Neki vijećnici smatraju kako cijela obitelj predstavlja potencijalnu opasnost, a posebno za žitelje srpske nacionalnosti u Drvaru.

(Dnevnik.ba)

rijeka oz

#42 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by rijeka oz » 22/11/2011 21:42

udrch wrote:Ja jednostavno nikad neću shvatiti smisao zašto su se Hrvati u ovoj zemlji okrenuli protiv Bošnjaka, ove zemlje i svoje domovine..ja na njih i dalje gledam jako čista obraza i srca..ali sva ova mržnja koja dolazi iz Hercegovine mi je nejasna skroz..
biji
Dodik zeli razvaliti Bosnu i pripojiti je Srbiji , barem polovicu . Jure iz sirokog hoce razvaliti Bosnu i pripojiti je Hrvatskoj . Barem trecinu . Mujo hoce cijelu Bosnu . Cjelovitu bolje receno . Najobicnija jednadzba , logika , rezon ....i sta ti tu nije jasno . Dodik neprijatelj Bosni , Covic neprijatelj Bosni , Lagumdzija prijatelj bosni ....Udruzila se dva neprijatelja bosanska a kada bi uspjeli u svom naumu njihova ljubav bi prestala jer je zavrsen posao .
Evo ti jedan citat ,, Kada se Srbi i Hrvati , Srbija i Hrvatska razgranice na teritoriji BiH sva neprijateljstva izmedju Hrvata i srba Srbije i Hrvatske ce zauvijek nestati ,, Franjo Tudjman 1993

hercegovac_pravi

#43 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by hercegovac_pravi » 22/11/2011 21:48

lerdi wrote:
hercegovac_pravi wrote:Pa kako su se trebali zvati? Ili po tvome shvatanju onaj ko je musliman ne može biti Bošnjak i to mu se ne smije dozvoliti?
:run:
p206 wrote: Nikad neću shvatiti ljude koji pričaju o nečemu o čemu nisu dovoljno pročitali. Da ne kažem da nemaju pojma.
Bošnjaci su se oduvijek smatrali Bošnjacima, to Muslimani sa velikim M, je nastalo zna se kako i pod čijim pritiscima.
Hodidid wrote:
Mislim da ni sam ne znas sta si napisao.Teza ti apsolutno nije vrijedna komentiranja
Ovo važi za svu trojicu. Nije bitno samo pročitati već uz to i shvatiti pročitano. Bošnjaci nisu samo muslimani, ali je to danas i prije 20 godina postavljeno tako. Danas reis priča u ime Bošnjaka i samim tim šalje poruku da su Bošnjaci=Muslimani, ljudi nas gledaju više kao vjersku skupnu nego narod, svijet nas više zove muslimanima nego Bošnajcima itd. Jel treba crtat ili ste shvatili?
A ovo važi za tebe. Nećeš mi ti ni bilo ko drugi određivati šta i ko sam JA.
Hebe me se za tvoje poimanje Bošnjaštva i definiciju istog. Ti ako misliš da Bošnjaci trebaju postati Bošnjaci samo onda kada Srbi i HRvati prihvate istu odrednicu je tvoj problem, nije moj.
Ako ti se ne sviđa, sjedi u auto pa pravac škutorija pa im objasni da bi i oni trebali biti Bošnjaci..

jel treba crtat ili si shvatio?

CungaLunga

#44 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by CungaLunga » 23/11/2011 00:08

Ovako je bilo nekad :D ;
'

Fino gledati vezivanje zastava i parole tipa `Ne damo Muju, Hasu i Fatu` :-D
Al pjevanje nije bas... 8-) Kako je njoFra ovo uopste dozvolio, u sred seher Zagreba :D

Goblin

#45 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Goblin » 23/11/2011 03:26

Ovo ja zovem : Stav naivnog Bosnje !! Hrvati se nisu nikada okrenuli protiv BiH. Hrvati su uvijek bili protiv BiH. Od samoga pocetka nacionalnoga preporoda od polovine 19 vijeka.Hrvati su dali u pripremi za AU okupaciju ogroman broj spijuna od fratara,trgovaca,svercera,kriminalca,komplettno narod bez oobzira na polozaj u drustvu je sluzio AU u pripremi okupacije. U borbi protiv Austro-ugarske okupacije Hrvati nisu nikako ucestvovali,za vrijeme Austrougarske okupacije su djelovali protiv BiH,za vrijeme Kraljevine su djelovali protiv BiH ,sto je rezultiralo podjelom BiH i stvaranjem Hrvatske Banovine,sto im je i danas svjetionik. WW2 i NDH valjda ne treba spominjati,hrvatski narod u BiH je srcem i dusom bio uz NDH,zato u poslijeratnom periodu je najmanje doprinosio izgradnji BiH a davao daleko najveci procenat u ustaskoj emigraciji i pripadnika raznih hrvatskih teroristickih organizacija ( zbog kojih je prvi put u svijetu uvedena kontrola putnika u avionu ) . Hrvati su pokusali izvesti oruzanu pobunu u BiH 1972 godine,ubacivanjem svoje teroristicke grupe u BiH. Da bi onda 1991 isto otkazali poslusnost centralnoj vlasti u Sarajevu,da bi 92/93 uz pomoc HV pokusali pripojiti sto veci dio BiH Hrvatskoj. Ne znam zasto ljudi pominju samo hercegovacke Hrvate u negativnom kontekstu. Najveci zlocine su Hrvati pocinili u Srednjoj Bosni,srednjebosanski i bosanski Hrvati su se u proslom ratu pokazali kao mnogo extremniji od Hercegovaca. Ogromna je uloga Hrvata Kiseljaka u pomaganju srpske opsade Sarajeva.
Hrvati nikada u Bosni nisu vidjeli Srbe kao neprijatelje,nego samo kao partnera u djeljenju zemlje i borbi protiv 'Turaka'
Odrastite vec jednom. Hrvati BiH ne smatraju domovinom,jer domovina se voli bezrezervno,onako kako oni vole Hrvatsku. Shvatite da smo okruzeni krvolocnim,svirepim,divljim neprijateljima i da nas samo vlastita snaga kroz organizaciju,spremnost i zrtvovanje moze spasiti novih Ahmica,Stupnih Dolova,Prozora i Mostara.

Nekako s proljeća

#46 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by Nekako s proljeća » 23/11/2011 12:41

Ako pogledamo odnos značajnog dijela bosanskih Hrvata prema bosankim Muslimanima ,iz ne tako daleke prošlosti ...
Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

...ne može se reći da su nam odnosi bili dobrosusjedski, mada vijekovima živimo jedni pored drugih ali i dijelom jedni sa drugima.U periodima kada je dolazila do izražaja i ona treća i najnetolerantnija opcija, ( jedni protiv drugih) mi smo to doživjeli kao da nam je zabijen ''nož u leđa''.A u izuzeno teškom periodu se to desilo...

Ja se iskreno nadam da će neke nove generacije, znati praštati ali nipošto po cijenu zaborava.Suzivot u Bosni i Hercegovini, nema alternativu.

P.S.
Fotografije koje sam postavio su odraz nasilne politike koja se provodila tamo do tzv Wašingtonskog sporazuma.Naravno, postoji veliki broj primjera koji govore o pomoći koju je Republika Hrvatska pružila prognanicima. Nemali broj njih se danas javlja iz evropskih ili svjetskih odredišta ,na koja su tada iz nje otišli...

lerdi

#47 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by lerdi » 23/11/2011 13:41

BiH-x wrote:
lerdi wrote:samo poimanje naziva Bošnjak znači da je taj neko i musliman. .
lerdi wrote:zato što nisu muslimani, a u startu su postavljena pravila da je Bošnjak po default-u i musliman.
Valjda si svjestan da bosanski Srbi i Hrvati ovo tvrde i za termin "Bosanac"? Zato se i 99% njih ne izjasnjavaju kao Bosanci (ni u regionalnom smislu) nego Srbi i Hrvati.

A i u svijetu kada kazes da si Bosanac, u 99% slucajeva ljudi pomisle da si musliman.
Bosanski Srbi i Hrvati mogu tvrditi šta hoće, ali čim odu do matice ljudi ih zovu oni što jesu "Bosanci". Ove dvije skupine naroda su u velikom procentu iz proteklog rata izašle nacionalo izlušeđene pa i njihovo poimanje nekih pojmova i ne treba uzimati za ozbiljno. Znaš ono kad nekom Bog oduzme pamet niko ga ne shvata ozbiljno. Tako i sa njima. Oni, odnosno većina njih, su toliko zaluđeni da i neke logične stvari ne vide. S vremenom kako bude opadala nacionalistička strast i stomak bude prazniji možda mozak proradi pa možda i nadođu u vožnji. ;)

Što se tiče svijeta, ja fakat nisam imao tih iskustava. Za svijet koji sam vidio i s kojim sam bio u kontaktu, Bosanac je čovjek iz BiH (iako sam generalno više puta ću da nas sve zajedno zovu jugoslovenima i ne djele kako smo se mi podjelili). U svijetu gdje sam ja bio večinom preovladava pravilo da je nacionalnost vezana za državu iz koje se dolazi, a kad im pokušaš objasniti neke stvari koje su kod nas normalne zbuniš ih totalno. Tako da nisam imao priliku, da ljudi odma pomisle da sam musliman kad dolazim iz BIH.

lerdi

#48 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by lerdi » 23/11/2011 13:51

hercegovac_pravi wrote: A ovo važi za tebe. Nećeš mi ti ni bilo ko drugi određivati šta i ko sam JA.
Hebe me se za tvoje poimanje Bošnjaštva i definiciju istog. Ti ako misliš da Bošnjaci trebaju postati Bošnjaci samo onda kada Srbi i HRvati prihvate istu odrednicu je tvoj problem, nije moj.
Ako ti se ne sviđa, sjedi u auto pa pravac škutorija pa im objasni da bi i oni trebali biti Bošnjaci..

jel treba crtat ili si shvatio?
Trebao bi mi nacrtati, ako nije problem jer fakat nisam shvatio, kako si ti iz mog pisanja zaključio da treba čekati na Srbe i Hrvate da prihvata odrednicu Bošnjaka. Živo me interesuje formula kojom si se vodio. Niko tebi, a ni meni, ne određuje šta si i ko si nit to treba dopuštati. Niko nikom ovdje ne nameće bilo šta, samo kažem da je 90-tih kada je ponovo uvođen pojam Bošnjaka napravljena greška jer se stavila jednakost između Bošnjaka i dotadašnjih Muslimana. Tada je trebalo reći da Bošnjaci nisu isto što i Srbi i Hrvati već da su to svi oni ljudi koji svoj identitet vežu za BiH, i tada bi sve imalo smisla. Ovako smo dobili što smo dobili. Greška koja je tada napravljena pravi nam problem i dan danas, a da nije bila slučajna vidi se po ponašanju Bošnjačkih predstavnika u posljednjih 20 godina. ;)

BiH-x

#49 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by BiH-x » 23/11/2011 13:57

Dakle, Bosnjaci postoje, samo se ne smiju tako izjasnjavati? :-)
Što se tiče svijeta, ja fakat nisam imao tih iskustava. Za svijet koji sam vidio i s kojim sam bio u kontaktu, Bosanac je čovjek iz BiH (iako sam generalno više puta ću da nas sve zajedno zovu jugoslovenima i ne djele kako smo se mi podjelili). U svijetu gdje sam ja bio večinom preovladava pravilo da je nacionalnost vezana za državu iz koje se dolazi, a kad im pokušaš objasniti neke stvari koje su kod nas normalne zbuniš ih totalno. Tako da nisam imao priliku, da ljudi odma pomisle da sam musliman kad dolazim iz BIH.
Slabo si onda putovao po svijetu. U Evropi uglavnom nisu nikada culi za Bosnjake, samo Bosance. A kada kazu "Bosnian", onda obavezno slijedi "Bosnian muslim", valjda zbog CNN i BBCovih emisija tokom i nakon rata, u kojima su uvijek govorilo o Serbs, Croats, and Bosnian muslims.

lerdi

#50 Re: Politicki odnos Hrvata prema Bosnjacima danas i nekad.

Post by lerdi » 23/11/2011 15:52

BiH-x wrote:Dakle, Bosnjaci postoje, samo se ne smiju tako izjasnjavati? :-)
Slabo si onda putovao po svijetu. U Evropi uglavnom nisu nikada culi za Bosnjake, samo Bosance. A kada kazu "Bosnian", onda obavezno slijedi "Bosnian muslim", valjda zbog CNN i BBCovih emisija tokom i nakon rata, u kojima su uvijek govorilo o Serbs, Croats, and Bosnian muslims.
Da mi je samo vidjet načine kako dolazite do ovih zaključaka. Divim vam se, al fakat ;)

P.S.
Da sam se nešto puno naputovao nisam, ali putovao jesam i opet kažem da se nisam sreo sa tim da nas odma vežu sa muslimanima. To je moje iskustvo.

Locked