Šta je problem naše zemlje?

MuaDib

#151 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by MuaDib » 08/11/2011 14:14

zavrzlama wrote:
okolo okolo pa na mala vrata,ti po milioniti put izjednacavas strane(agresora i zrtvu)

drugo.....lazes na fatove da bosnjacki(ako postoji uopste) nacionalizam nudi neko svpoje vidjenje BIH i naturaju srbima i hrvatima....99% bosnjaci nude ono sto je milion puta ponudila i MZ,a znamo ko po pravilu odbija te prijedloge...sa 99% bosnjackih stavova se slaze i sav demokratski civilizirani svijet,samo taj svijet ne ostaje dosljedan svojim principima,zbog odbijanja velikosrba i velikohrvata,jer prijete masovnim seobama....tako da tvoja prica(laz) ne prolazi,jer se lijepo zna sta je oficijelni stav vecine politickih stranka u kojim bosnjaci cine vecinu...zato ne poturaj lazi ;-)
Zavrzlama ovdje se ne radi o nikakvom izjednačavanju, već predstavljanju srži problema. Zavrzlama nije dovoljno reči ja sam za građansku i multietničku državu, ravnopravnih naroda, a svojim djelima pokazivati suprotno. Jer isti koji promoviraju tu ideju govore i stalno ponavljaju, kako Srbi i Hrvati imaju rezervnu domovinu. Opravdavaju i minimiziraju stavove koji drugima smetaju, u ovom slučaju nebošnjacima. Da ne dužim počev od običnog pozdrava, kadrovske politike, zapošljavanja, do otvorenog vrijeđanja i ismijavanja tuđih uvjerenje, vjerskih i kulturnih običaja. Jer zavrzlama de ti meni objasni, odakle djeci u tramvaju naprimjer izjava djece, kada je žena ušla u crnini "vidi vlahinje". Ili objasni kakav je to prof. koji na fakultetu u javnoj ustanovi koristi vjerski pozdrav Selam da ne bi bilo zabune. Ili pokušaj objasniti još frapantniji primjer gdje se ženi, čiji je sin poginuo kao vojnik ARBiH braneći isti taj suživot, kog su vam puna usta, naziva četnikušom i šta će ovdje ima RS.
A svime time samo idu na ruku nacionalistima iz drugog tabora, što je super osnova za politiku zavađaj i vladaj. Način kako sadašnja bošnjačka politika djeluje, nije dobar, jer pokušava iskoristiti žrtvu vlastitog naroda kako bi ostvarili političke ciljeve. Što u mnogim aspektima podsjeća na velikosrpsku politiku s početka 1990-tih. I takvo poimanje natura Bošnjacima, koji zavisno od generacije različito tumače te poruke. A među nama odrastaju generacije mladih koji nisu spremne na suživot i to podjednako kod Bošnjaka, Srba i Hrvata. Ta generacija u besperspektivnosti koju su uzrokovale političke elite, hvata se za romantičarske nacionalističke ideje, koje akceptuju kao opravdanje za nasilje, što smo prije mjesec-dva vidjeli u akcijama po stadionima. Ja ovdje uvijek pozivam na odgovornost za izrečenu riječ, ali mnogi ne razumiju da nekad iako možda to ne misle, pozivaju na nasilje i vojno rješenje. Što je u današnjim uslovima suludo i pomisliti. Jer ako ćemo uvjek pravdati sve to, počelo je prvo od njih, nećemo ni dokle stići. Isključivo sa zadržava na sredini u kojoj živim, u Sarajevu. Baš me briga za Banja Luku ili Mostar. Jer akose vazda neko nađe meni koji sam iz mješanog baraka pametovati, da ja nisma ovo, da nisam to ili ono, kako se osjeća neki 100% Srbin ili Hrvat u Sarajevu. Kada to pokušaš razumjeti, shvatićeš o čemu ja svo ovo vrijeme pričam.

zavrzlama

#152 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by zavrzlama » 08/11/2011 16:08

MuaDib wrote:
zavrzlama wrote:
okolo okolo pa na mala vrata,ti po milioniti put izjednacavas strane(agresora i zrtvu)

drugo.....lazes na fatove da bosnjacki(ako postoji uopste) nacionalizam nudi neko svpoje vidjenje BIH i naturaju srbima i hrvatima....99% bosnjaci nude ono sto je milion puta ponudila i MZ,a znamo ko po pravilu odbija te prijedloge...sa 99% bosnjackih stavova se slaze i sav demokratski civilizirani svijet,samo taj svijet ne ostaje dosljedan svojim principima,zbog odbijanja velikosrba i velikohrvata,jer prijete masovnim seobama....tako da tvoja prica(laz) ne prolazi,jer se lijepo zna sta je oficijelni stav vecine politickih stranka u kojim bosnjaci cine vecinu...zato ne poturaj lazi ;-)
Zavrzlama ovdje se ne radi o nikakvom izjednačavanju, već predstavljanju srži problema. Zavrzlama nije dovoljno reči ja sam za građansku i multietničku državu, ravnopravnih naroda, a svojim djelima pokazivati suprotno. Jer isti koji promoviraju tu ideju govore i stalno ponavljaju, kako Srbi i Hrvati imaju rezervnu domovinu. Opravdavaju i minimiziraju stavove koji drugima smetaju, u ovom slučaju nebošnjacima. Da ne dužim počev od običnog pozdrava, kadrovske politike, zapošljavanja, do otvorenog vrijeđanja i ismijavanja tuđih uvjerenje, vjerskih i kulturnih običaja. Jer zavrzlama de ti meni objasni, odakle djeci u tramvaju naprimjer izjava djece, kada je žena ušla u crnini "vidi vlahinje". Ili objasni kakav je to prof. koji na fakultetu u javnoj ustanovi koristi vjerski pozdrav Selam da ne bi bilo zabune. Ili pokušaj objasniti još frapantniji primjer gdje se ženi, čiji je sin poginuo kao vojnik ARBiH braneći isti taj suživot, kog su vam puna usta, naziva četnikušom i šta će ovdje ima RS.
A svime time samo idu na ruku nacionalistima iz drugog tabora, što je super osnova za politiku zavađaj i vladaj. Način kako sadašnja bošnjačka politika djeluje, nije dobar, jer pokušava iskoristiti žrtvu vlastitog naroda kako bi ostvarili političke ciljeve. Što u mnogim aspektima podsjeća na velikosrpsku politiku s početka 1990-tih. I takvo poimanje natura Bošnjacima, koji zavisno od generacije različito tumače te poruke. A među nama odrastaju generacije mladih koji nisu spremne na suživot i to podjednako kod Bošnjaka, Srba i Hrvata. Ta generacija u besperspektivnosti koju su uzrokovale političke elite, hvata se za romantičarske nacionalističke ideje, koje akceptuju kao opravdanje za nasilje, što smo prije mjesec-dva vidjeli u akcijama po stadionima. Ja ovdje uvijek pozivam na odgovornost za izrečenu riječ, ali mnogi ne razumiju da nekad iako možda to ne misle, pozivaju na nasilje i vojno rješenje. Što je u današnjim uslovima suludo i pomisliti. Jer ako ćemo uvjek pravdati sve to, počelo je prvo od njih, nećemo ni dokle stići. Isključivo sa zadržava na sredini u kojoj živim, u Sarajevu. Baš me briga za Banja Luku ili Mostar. Jer akose vazda neko nađe meni koji sam iz mješanog baraka pametovati, da ja nisma ovo, da nisam to ili ono, kako se osjeća neki 100% Srbin ili Hrvat u Sarajevu. Kada to pokušaš razumjeti, shvatićeš o čemu ja svo ovo vrijeme pričam.

Govori se o INSTITUCIONALNOJ diskriminaciji......Bosnjaci nemaju niti podrzavaju institucijalnu diskriminaciju,dok je kod srba npr. diskriminacija drugih vec institucionalizovana...rat je normalno uradio svoje da ces naci diskriminaciju na indvidualnoj osnovi od strane sva tri naroda i ta je diskriminacija postojala u nekoj mjeri i za vrijeme one Jugoslavije,ALI nije postojala instuciuonalna diskriminacija...

zakljucak: diskriminacija prema srbima je samo individualne prirode u kojekavim situacijama...dok je diskriminacija prema nesrbima od strane srba ìnstitucionalna diskriminacija,zato ti prigovaram da na mala vrata vrsis izjednacavanje diskriminacije jednih prema drugim...vremenom ce splahnuti medunacionalne tenzije,ali je problem sto neki(velikosrbi) ne zele da diskriminaciju izbace iz institucija rs-a...kuzis....
Last edited by zavrzlama on 08/11/2011 18:10, edited 1 time in total.

Boom71

#153 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Boom71 » 08/11/2011 17:13

par odlicnih postova kako od zavrzlame,tako i od mau dib !

tacni su postovi koji prikazuju velikosrpski nacionalizam kao najkrupnije zlo koje i dan danas aktivno razvaljuje bih kao drzavu svih njenih naroda i gradjana.
isto tako,ako zelimo bih modernu i evropsku,sve ovo o cemu pise muadib treba uzeti u obzir,posebno u vezi buducih odnosa sa srbima,a i hrvatima.

SiSaJuMe

#154 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by SiSaJuMe » 08/11/2011 17:32

stari grad Visegrad wrote:Problem nase zemlje sto je okupirana od Srbije 49% teritorije. Drugi problem sto su bosnjaci, ovi kojisu na valsti neobrazovani u domeni prava i drvzavljanstva i ne mogu da shvate da mogu vratiti okupirano i opljackano, te su i dalje pod Srbijom i rs-om . Treci problem sto se broj HRVATA smanjio na 7-8% pa upiru da otmu 26% teritorije Bosne i Hecegovine prije nego sto ih se jos vise iseli u bogatiju Hrvtasku.
Nedamo Bosne i Hercegpvine i nikakda je necete pripojiti ni Hrvatskoj ni Srbiji.
Problem BIH se nazalost i u ovakvim postovima istice. Drugi su krivi a ne mi!. Spremni smo na sve samo ako je po nasem,.,

Todo

#155 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Todo » 08/11/2011 17:59

zavrzlama wrote: Govoriu se o ÌNSTITUCIONALNOJ`diskriminaciji......Bosnjaci nemaju niti podrzavaju institucijalnu diskriminaciju
U glavnom gradu BiH jučer i danas bili su neradni dani. Bajram.

Koliko je neradnih dana za Božić , jedan i drugi , za Vaskrs , Uskrs?

U INSTITUCIJAMA dakako.

zavrzlama

#156 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by zavrzlama » 08/11/2011 18:14

Todo wrote:
zavrzlama wrote: Govoriu se o ÌNSTITUCIONALNOJ`diskriminaciji......Bosnjaci nemaju niti podrzavaju institucijalnu diskriminaciju
U glavnom gradu BiH jučer i danas bili su neradni dani. Bajram.

U INSTITUCIJAMA dakako.
Pa samo jedan dan je blagdan(ponedeljak)...Bajram je bio u Nedelju,pa ti si cini da su "bosnjaci" izvrsili diskriminaciju i imaju dva dana neradna za bajram :-)

Hodidid

#157 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Hodidid » 08/11/2011 19:02

Da se nadopunim. Problem BiH je i taj da narod tabiri teme na Bliskom Istoku i Jugoistocnoj Aziji uz jutarnju kahvu i jaje na oko uz komentare kad ce amer udariti na bratski Iran ili hoce li se posustat revolucionarna i prkosna Sjeverna Koreja, dok im vlastita zemlja dise na skrge.

Kao da mi nemamo vlastitih problema sepet u vlastitoj avliji ali eto ljepse je uvijek meziti tudje probleme tamo negdje gdje mozemo doprijeti samo putem tv prijemnika i interneta.

Kad pocnemo rijesavati vlastite probleme mozda i bude nesto od nas. Jednog dana.

www.youtube.com/watch?v=hvUi-obbF8g&feature=related

Murisno1

#159 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Murisno1 » 09/11/2011 07:54

I tako lagano zaključismo da političari rade sve što radimo i mi sitni buranijaši samo na višem nivou ... Međutim, ne bih tvrdio da je to specifično samo za nas u BiH ili Balkanu ... Raja je šupačka svugdje. Uglavnom ne zna šta hoće, a ko biva zna al samo onda kada se neko od raje isturi i pokuša nešto sam da uradi, onda mu malko uspije, onda hoće svi ...

jedan primjer

Ima jedna zgrada u malom, gotovo zaboravljenom mjestu u BiH. Tu se živi onako, ni brzo ni sporo. U zgradi živi svakakvih ljudi, svakakve naravi. Skoro su uradili fasadu, dolazim za koji mjesec, vidim trava ispred, ruže, park ispred zgrade ... divota, uređeno, opuštajuće. Sve zgrade okolo - isto, pustahija, nečistoća ...

Pitam jarana koji živi tu kako su se organizovali. Veli, ma i nismo. Počeli nas nekoliko raditi, farbat, okopavat, zasadti ... nije to nešto ni koštalo. Kasnije urgiramo da se uradi fasada, onaj dade ovo, onaj ono ... i nas desetak to odradimo. A ima nas 60 porodica u zgradi,. Nismo nikog silili ...

Kad se vidjelo da to liči na nešto, svi hoće da pomognu. Haman sramota, šta li. Neko stvarno hoće, vidi se da nije vjerovo da mi možemo nešto napraviti od zgrade. Ima i onih koji daju 10 KM i onda bi da naređuju šta i kako. Te smo odma odjebali. Ne trebaju nam. Nek uživa u svemu, al nek se ne petlja ...

Malo sam zbrzo ovo, nemam kad ... al to je to.

Moraš započet radove, bez obzira na uslove. Šuti i radi, ne kukaj. Nema para, ima nešto drugo. Uvijek se može nešto raditi, nešto čime ćeš privući one koji čekaju uputstva ili da ih neko probudi. Tako je svugdje ... i americi i u njemačkoj. Mora se započet, mora se pojaviti neko s mudima, neko ko će trpit laprdanja raje kako to nema veze što on radi, kako je ovo katastrofa itd itd ...

Nema potrebe mijenjat ljude, njihove karaktere ... odnosno to je nemoguća misija. Izađi i pokaži šta hoćeš da se radi i kako ...Onda ćemo vidjet ko će za tobom.

Boom71

#160 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Boom71 » 09/11/2011 08:03

Murisno1 wrote:
Moraš započet radove, bez obzira na uslove. Šuti i radi, ne kukaj. Nema para, ima nešto drugo. Uvijek se može nešto raditi, nešto čime ćeš privući one koji čekaju uputstva ili da ih neko probudi. Tako je svugdje ... i americi i u njemačkoj. Mora se započet, mora se pojaviti neko s mudima, neko ko će trpit laprdanja raje kako to nema veze što on radi, kako je ovo katastrofa itd itd ...

Nema potrebe mijenjat ljude, njihove karaktere ... odnosno to je nemoguća misija. Izađi i pokaži šta hoćeš da se radi i kako ...Onda ćemo vidjet ko će za tobom.
:thumbup:

dudlov

#161 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by dudlov » 09/11/2011 11:20

ajvardedo wrote:
stari grad Visegrad wrote:Problem nase zemlje sto je okupirana od Srbije 49% teritorije. Drugi problem sto su bosnjaci, ovi kojisu na valsti neobrazovani u domeni prava i drvzavljanstva i ne mogu da shvate da mogu vratiti okupirano i opljackano, te su i dalje pod Srbijom i rs-om . Treci problem sto se broj HRVATA smanjio na 7-8% pa upiru da otmu 26% teritorije Bosne i Hecegovine prije nego sto ih se jos vise iseli u bogatiju Hrvtasku.
Nedamo Bosne i Hercegpvine i nikakda je necete pripojiti ni Hrvatskoj ni Srbiji.
dva člana predsjedništva od 3 moguća i opet mu krivi Hrvati.... :shock: :?ovo laprdanje o postotcima ne bih da komentarišem. birali ste,dobili ste....sad se žali Komsicu(primjer da ne birate čovjeka prema sposobnosti nego da ga zavučete nekome,jer budimo realni,šta je to dobro Komsic napravio u prethodnih 5 godina kako je na vlasti,osim nekakvih laprdanja o navodnom "bratstvu i jedinstvu" koje ste i sjebali(sve 3 strane) da bi imali svoje nacionalne torove?)problem je sto se svi vracate u proslost i sto vam je (tipicno balkanski) uvijek kriv neko drugi za vasu nesposobnost...
Ja živim ovdje i molim te ne trpaj me u te torove, a što se ovoga gore napisanog tiče...bolno al tačno.

alibaba_i_30_godina

#162 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by alibaba_i_30_godina » 09/11/2011 14:25

zavrzlama wrote:
Todo wrote: U glavnom gradu BiH jučer i danas bili su neradni dani. Bajram.

U INSTITUCIJAMA dakako.
Pa samo jedan dan je blagdan(ponedeljak)...Bajram je bio u Nedelju,pa ti si cini da su "bosnjaci" izvrsili diskriminaciju i imaju dva dana neradna za bajram :-)
Neki ljudi stvarno pretjeruju ... u Zakonu je tacno odredjeno koliko se ima slobodnih dana na osnovu vjerskih praznika! Kada je Bozic, svejedno koji, ili Uskrs onda ljudi koji slave pomenute praznike imaju slobodne dane, dok drugi rade. I ne znam sta je tu nejasno i gdje je tu nepravda?! :roll:

Drugo, Bosanci katolicke vjeroispovijesti su, u najmanju ruku, smijesni sa svojim navaljivanjem da oni nisu birali Komsica. Jel' to znaci da trebamo napraviti grupe po vjerskim pripadnostima i prema njima svrstati ljude da glasaju, a onda po mogucnosti da prvo glasaju pripadnici jedne grupe kako niko drugi ni slucajno ne bi mogao glasati za jednog od kandidata njihove grupe, jer to je njihovo i samo njihovo izricito pravo. :-)

Od pocetka se znalo da ovaj sistem ne moze funkcionisati i cudi me kako se ovako dugo odrzao. Meni nije bitno ko ce biti predsjednik, odnosno koje vjere ce biti doticni, bitno mi je ono sto planira i sto ce uciniti za narod ove zemlje!!! A hocel' biti katolik, jevrej, musliman, budista ili ateista mi uopce nije bitno!

MuaDib

#163 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by MuaDib » 09/11/2011 17:24

NeyDan wrote:
zavrzlama wrote:
Todo wrote: U glavnom gradu BiH jučer i danas bili su neradni dani. Bajram.

U INSTITUCIJAMA dakako.
Neki ljudi stvarno pretjeruju ... u Zakonu je tacno odredjeno koliko se ima slobodnih dana na osnovu vjerskih praznika! Kada je Bozic, svejedno koji, ili Uskrs onda ljudi koji slave pomenute praznike imaju slobodne dane, dok drugi rade. I ne znam sta je tu nejasno i gdje je tu nepravda?! :roll:

Drugo, Bosanci katolicke vjeroispovijesti su, u najmanju ruku, smijesni sa svojim navaljivanjem da oni nisu birali Komsica. Jel' to znaci da trebamo napraviti grupe po vjerskim pripadnostima i prema njima svrstati ljude da glasaju, a onda po mogucnosti da prvo glasaju pripadnici jedne grupe kako niko drugi ni slucajno ne bi mogao glasati za jednog od kandidata njihove grupe, jer to je njihovo i samo njihovo izricito pravo. :-)

Od pocetka se znalo da ovaj sistem ne moze funkcionisati i cudi me kako se ovako dugo odrzao. Meni nije bitno ko ce biti predsjednik, odnosno koje vjere ce biti doticni, bitno mi je ono sto planira i sto ce uciniti za narod ove zemlje!!! A hocel' biti katolik, jevrej, musliman, budista ili ateista mi uopce nije bitno!
Pod jedan nemuslimani ne rade za Bajram, u svim ustanovama gdje su muslimani dominantni, i plus ne rade kada su njihovi vjerski praznici. To je u svojoj suštini diskirminacija i to potpuna diskriminacija. Kako prema nemuslimanima jer ih posmatra kao "endemsku vrstu", tako i prema muslimanima koji nerade kada je samo njihov vjerski praznik.

Pod dva, ne postoje Bosanci katoličke vjeroispovjesti kao pojam, i takvo aludiranje na Hrvate, automatski se može protumačiti kao unitarizam, pokušaj osporavanja identiteta bh Hrvata, nametanja drugog identiteta kako Hrvatima, tako i pripadnicima nacionalnih manjina katoličke vjeroispovjesti. A izbor Komšića, koliko god on bio dobar političar ili čovjek, nije dobar postupak, jer to bi isto bilo, kako kada bi sada u HNK ministre iz reda bošnjačkog naroda izabrala koalicija HDZBiH - HDZ 1990, za koju su isključivo glasali Hrvati. Jako dobro znamo kakav bi bila rekacija Bošnjaka i bošnjačkih stranaka u tom slučaju. U sadašnjem političkom sistemu to je pitanje političke kulture.

stari grad Visegrad

#164 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by stari grad Visegrad » 09/11/2011 18:36

Ja zaista nemam ništa protiv bh Hravta, a to što sam napisao o Hrvatima je to sto je Vinko Puljić rekao u intervjuu švicarskoj katoličkoj agenciji APIC.
:bih:

Penicilin

#165 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Penicilin » 09/11/2011 23:33

Osnovni problem je to što ne postoji dominantna politička večina i funkcionalan mehanizam demokratskog nametanja volje političkoj manjini. Političko i vojno mješanje susjednih zemalja omogućilo je stvaranje države koja je potpuno nefunkcionalna što onemogućava normalan društveni i ekonomski razvoj na bilo kojem nivou. Korupcija, odsustvo političke odgovornosti, siromaštvo sve su to samo posljedice državnog uređenja nastalog iz kompromisa između agresora i žrtave. To je dakle ključni problem iz kojeg proizilaze svi drugi problemi i posljedice.

leo_

#166 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by leo_ » 10/11/2011 13:17

uvijek ista prica na ovom forumu. ima dosta onih koji se odmah nacionalno dijele, ja ih razumijem jer je vecina pogubila svoje najblize u ratu iza nas, pa onda ima onih koji pokusavaju samo da temu odvedu u pogresan tok pricajuci neke gluposti kao npr. broj neradnih dana za praznike u institucijama, navodeci da je to jedan od krucijalnih problema nase zemlje, jer po Bogu si, bosnjacki predstavnici imaju dva dana pravo slaviti, iako su svima neradni dani. oni ne mogu slaviti Bozic dva dana pa je problem. jednostavno zivjeti u ovoj drzavi je nemoguce jer Komsicu nije omoguceno da slavi dva *ebena dana, vec jedan. pojave se i oni koji napisu samo jednu rijec, cisto onako da se broji da su i oni nesto rekli (a kad mogu svi, sto ne bi i oni?) i nestanu i onda dodje par onih koji bi raspravljali na nekom visokom nivou i pricali o uticaju citavog svijeta na nas, uticaju zapadnih sila i nasih komsija na nas. nadje se i historijskih cinjenica i svega, a zapravo niko ne zeli pricati o malom obicnom covjeku i njegovom uticaju.
ljudi moji, svi oni uticu na nas, svi hoce dio kolaca odavde. nikome ne odgovara jaka drzava Bosna i Hercegovina, ali oni ne mogu nista uraditi, ako mi ne pristajemo na to. treba se baciti na osnovne probleme, pa onda ici prema gore i treba pokusati rijesiti probleme.

jel' kriv onaj na otpadu koji kupuje sahtove koje idioti vade s puteva ili je kriva medjunarodna zajednica? masovno se po stubistima kradu one glupe plafonjere i prodaju okolo. jel' kriv narod koji ih kupuje po nekim pijacama za 3-4KM ili neko drugi? ko je kriv sto ljudi uopste hoce da grade na nekom nedozvoljenom mjestu? imamo vlast koja dozvoljava gradnju gdje god ko hoce (ako to moze podmazati), ali niko ne razmislja zasto bilo ko zeli da ide tamo gdje je nedozvoljeno i neprimjereno? ispred moje zgrade je bespravno izgradjena auto praona. zalilo se samo pola stanara, kojima smeta, ovih drugih pola nije ni pisnulo, jer njima prozori gledaju na drugu stranu. svaki dan 30-50 auta covjek opere ispred, po 10KM, to je 300-500KM dnevno, zatim blokira ulaz, raznosi stetne materije i sl. svaki dan punimo dzepove ljudima za stvari koje sami mozemo uraditi za 2-3KM umjesto za 8-10, a drugo, svi vide da je praona izgradjena gdje ne treba, te svojim "donacijama" pospjesuju mogucnost da ce se ista takva praona pojaviti i njima ispred zgrade ili ce taj vlasnik otvoriti przionicu kafe ispod njihovog prozora. svi vidimo kakve su nam rijeke, ali svi s mostova bacamo otpad, jer je zanimljivo gledati kako zvaka pada u vodu. niko ne razmislja o tome da prijavi policiji ako vidi da neko obija auto, niti policija da reaguje na takvu prijavu, jer EU je kriva za to. svi idemo u kafane koje su u sklopu zgrada iako ljudima iznad smeta muzika i dernjava pjandura i time pospjesujemo sansu da se jos takvih kafana otvori u gradu i da gazde tih kafana bude sve uticajniji i uticajniji u drustvu i onda se zalimo kad ne mozemo proci ulicom jer mu je "vlast" dala dozvolu da prosiri bastu ili kako je nas grad nesiguran jer se oni obracunavaju svakodnevno, te kako imamo porast maloljetnickog kriminala, a sami svojim prisustvom u kafani dajemo podrsku gazdi koji prodaje alkohol maloljetnicima, te ko zna jos sta. svi mi pricamo o RS-u, Srbiji, Hrvatskoj i sl. ali niko nece ocistiti ispred svoje avlije, pa da idemo onda dalje. nama i kad bi dali sve moguce uslove da zivimo dobro, mi to ne bismo znali. gledam stranca u njegovoj drzavi, dolazi do kontejnera i vadi jedan po jedan komad smeca i baca u pravi kontejner, a kod nas ih razvalise cim smo ih i dobili.

hercegovac_pravi

#167 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by hercegovac_pravi » 10/11/2011 20:19

popajic

#168 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by popajic » 10/11/2011 22:09

hercegovac_pravi wrote:evo ovo je problem zemlje

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=87092
A onda jos jedan korak unazad , pa dodjes do prvih demokratskih izbora - kad "smo" progledali , prosvijetlili se , kad smo dobili pastire da nas ogradjuju u topline vlastitog etnosa .
A onda se , ko biner po pilavu , razbudili fasiti koji su u kamuflazi prezivjeli prethodni rat , pa odlucili da vjecne snove o imperiji odrade u BIH ...
Elem , kad je narod prvi put nagrnuo na izbore , da otvori vrata demokratiji - ko god je imao imalo mozga je trebao razguliti odavde , dok ne prodje frka sa demokratijom :D
Djes ovdje servirati ista nalik na demokratiju , pravnu drzavu , trznu ekonomiju , postovanje razlicitosti... :-)

Skijaš

#169 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Skijaš » 11/11/2011 07:05

leo_ wrote:nama i kad bi dali sve moguce uslove da zivimo dobro, mi to ne bismo znali. gledam stranca u njegovoj drzavi, dolazi do kontejnera i vadi jedan po jedan komad smeca i baca u pravi kontejner, a kod nas ih razvalise cim smo ih i dobili.
Svijest o potrebi poštivanja zakona, to je ono što nemamo. Zakon ne vidimo kao temelj civilizovanog društva nego kao prepreku koju treba zaobići. I onda svako na svom nivou krši i lomi. Pa kad neko ko mulja na sitnicama dođe na neki položaj, normalno da će muljati s milionima, bilo bi čudno da se tad promjeni.

MirtolaDas

#170 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by MirtolaDas » 11/11/2011 08:33

Generacije su vec stasale u odrasle ljude koji pojma nemaju kako je zivjetu u jednoj drzavi gdje se zakoni postuju i sprovode.
Sta mozemo kada ispred svega stoji simbol nacionalizma.

Skijaš

#171 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Skijaš » 11/11/2011 08:49

MirtolaDas wrote:Generacije su vec stasale u odrasle ljude koji pojma nemaju kako je zivjetu u jednoj drzavi gdje se zakoni postuju i sprovode.
Sta mozemo kada ispred svega stoji simbol nacionalizma.
Vremena se mijenjaju. Kako sad to čudno zvuči kad kažeš da je NK Rijeka na Kantridi uništila Real Madrid. A desilo se. I ako se već mijenjaju, hajde da to bude ka boljem. Trebamo zadnji atom svoje snage ulagati u to neko bolje sutra, u to da širimo pozitivne ideje i stavove a rezultati će već doći.

Skijaš

#172 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Skijaš » 11/11/2011 09:59

Salazar wrote:Največi problem je nacionalizam.Srpski,hrvatski,bošnjački.Sve to isto.
OK, hajde da zadržimo entitetsko glasanje, izmjenimo naziv i obilježje manjeg entiteta u nešto neutralno a kantone ojačamo na štetu FBiH u zamjenu za eliminaciju segregacije djece i drugih oblika diskriminacije. Imaš visok stepen decentralizacije a nema tog faktora zapišavanja teritorije i svima dobro.

Nacionalniid_BOSANCI

#173 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 11/11/2011 13:00

POBUNA U SDA:
Trgovina ministarskim foteljama na štetu FBiH

LAGUMDŽIJA SE UPECAO NA DODIKOVU UDICU

Tokom posljednja tri mjeseca Vlada RS-a je iz budžeta Federacije BiH isisala blizu 50 miliona KM; „Slobodna Bosna“ otkriva kako su prekrajani koeficijenti raspodjele PDV-a na štetu Federacije BiH i zašto je Federacija BiH šutke prihvaćala diktat iz Banje Luke

http://slobodna-bosna.ba/

Skijaš

#174 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Skijaš » 11/11/2011 18:53

U noći između 6. i 7. novembra oskrnavljeno je groblje Svetog Mihovila u mjestu Bistarac kod Lukavca, kada su oborena četiri nadgrobna spomenika, odnesen mesingani krst, te mesingane ručke i vazne za cvijeće sa nekoliko nadgrobnih spomenika. Većina otuđenih predmeta pronađena je i nalazi se na području opštine Zavidovići, na jednoj od lokacija namijenjenih za prikupljanje i otkup sekundarnih sirovina, odakle će biti izuzeto.

M. J. (29) iz Banovića i M. M. (19) iz Lukavca priznali su izvršenje ovog krivičnog djela
Ništa protiv odgovornih na otpadu koji su pristali da to otkupe ? Eto šta je problem, ne poštujemo zakone, kada nas se i uhvati u kršenju istih, krivicu se pokušava ograničiti na što manji broj ljudi, a kaznu na nikakav ili što kraći vremenski period. Naučeni smo na anarhiju. Dobro nam je kakvi smo.

Grover

#175 Re: Šta je problem naše zemlje?

Post by Grover » 12/11/2011 19:01

Najveći problem naše zemlje je američko - miloševićevski naci - fašizam, ali i tome se bliži kraj i to će biti istinski svjetski događaj.

Post Reply