Sirija

Locked
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6476 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

buxna wrote:Za razliku od siitsko alawitske propagande ovaj video je...
Od kako postoji ova tema na Forumu, nije se našao NITI JEDAN JEDINI ČOVJEK, neutralan ili kojem je bliža SAA da podržava bilo koji ratni zločin, ili torturu. To je osobina fanova Al-nusre i srodnih terorističkih formacija.

Zalud trolaš, trolu.
buxna
Posts: 2
Joined: 01/02/2013 17:46

#6477 Re: Sirija

Post by buxna »

Necu ulaziti u dalju raspravu... Allah ce razotkriti licemjere i one koji ne priznaju poslanika MUhammeda s.a.v.s kao npr pasce Assad koji kolje vlastiti narod ukljucujuci i zene i djecu. Islamski nacin ratovanja izricito zabranjuje ubijanje djece . A zalosno je sto u nasoj Bosni postoje ljudi koji sije stavljaju pod okrilje islama. Poucen hadisom da je bolji onaj ko ostavi raspravu pa makar bio i u pravu , ostavljam tebe TROLU da siris svoju smrdljivu i jako providnu propagandu, sa nekim neprovjerenim cinjenicama i datumima, praveci se da si svu pamet svjeta pokupio...
zigs7
Posts: 68
Joined: 30/01/2013 23:53

#6478 Re: Sirija

Post by zigs7 »

Asad ce pasti i propasti ko zadnje pseto posle svojih odanih pasa u to nema sumnje samo je pitanja vremena u to braco budimo uvjereni.
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#6479 Re: Sirija

Post by celava_dlaka »

buxna wrote:Necu ulaziti u dalju raspravu... Allah ce razotkriti licemjere i one koji ne priznaju poslanika MUhammeda s.a.v.s kao npr pasce Assad koji kolje vlastiti narod ukljucujuci i zene i djecu. Islamski nacin ratovanja izricito zabranjuje ubijanje djece . A zalosno je sto u nasoj Bosni postoje ljudi koji sije stavljaju pod okrilje islama. Poucen hadisom da je bolji onaj ko ostavi raspravu pa makar bio i u pravu , ostavljam tebe TROLU da siris svoju smrdljivu i jako providnu propagandu, sa nekim neprovjerenim cinjenicama i datumima, praveci se da si svu pamet svjeta pokupio...
Nek ces ti govoriti nekom ko je musliman a ko nije :thumbup: pali
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#6480 Re: Sirija

Post by stotka12 »

zigs7 wrote:Asad ce pasti i propasti ko zadnje pseto posle svojih odanih pasa u to nema sumnje samo je pitanja vremena u to braco budimo uvjereni.
:thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#6481 Re: Sirija

Post by jefferson »

Ova tema vise lici na kladionicu!
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#6482 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Basharove zvijeri, zbog frustracije da su ovaj dio Damaska izgubili tokom tekuce ofanzive oslobodilaca, izvrsili su stravicni pokolj tokom granatiranja cetvrti Dzuber. Preme dosadasnjim informacijama poginulo je 14 osoba, mnogo vise ih je ranjeno.

Ide video, upozorenje zbog krvavog snimka:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 5G_tA7BkZI
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#6483 Re: Sirija

Post by vivaldi »

jefferson wrote:Ova tema vise lici na kladionicu!
svaki rat je takav
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#6484 Re: Sirija

Post by jefferson »

vivaldi wrote:
jefferson wrote:Ova tema vise lici na kladionicu!
svaki rat je takav
Ma mislim na ova prepucavanja
User avatar
hneuron
Posts: 223
Joined: 25/03/2012 19:05

#6485 Re: Sirija

Post by hneuron »

Opetja033 wrote:Basharove zvijeri, zbog frustracije da su ovaj dio Damaska izgubili tokom tekuce ofanzive oslobodilaca, izvrsili su stravicni pokolj tokom granatiranja cetvrti Dzuber. Preme dosadasnjim informacijama poginulo je 14 osoba, mnogo vise ih je ranjeno.

Ide video, upozorenje zbog krvavog snimka:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 5G_tA7BkZI
Kao prvo ako se želi formulisati uvjerljiva propaganda odabere se uvjerljiv materijal- ovdje se jasno vidi da se ne radi o nekakvim civilima već o bojovnicima nusre & co desetkovanim.Ko uzme oružje i istim pokuša ostvariti svoje ili nečije ciljeve mora biti spreman na ekvivalentan odgovor.Jednostavno to je konstanta bilo kog oružanog sukoba.Drugo ova vaša deskripcija pomenutog je po meni samo dio slikovitog folklora neizostavnog u mentalnom sklopu osoba sklonih idealizaciji.Ništa više.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6486 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

"Rastu tenzije između džihadista i lokalnog stanovništva"

Tension rises in rebel Syria between jihadists, locals
(LINK- http://www.dailystar.com.lb/News/Middle ... z2Kn2kzmjV)
User avatar
hneuron
Posts: 223
Joined: 25/03/2012 19:05

#6487 Re: Sirija

Post by hneuron »

buxna wrote:Necu ulaziti u dalju raspravu... Allah ce razotkriti licemjere i one koji ne priznaju poslanika MUhammeda s.a.v.s kao npr pasce Assad koji kolje vlastiti narod ukljucujuci i zene i djecu. Islamski nacin ratovanja izricito zabranjuje ubijanje djece . A zalosno je sto u nasoj Bosni postoje ljudi koji sije stavljaju pod okrilje islama. Poucen hadisom da je bolji onaj ko ostavi raspravu pa makar bio i u pravu , ostavljam tebe TROLU da siris svoju smrdljivu i jako providnu propagandu, sa nekim neprovjerenim cinjenicama i datumima, praveci se da si svu pamet svjeta pokupio...
Osim što ste neodgojeni (za šta vas se ne može kriviti)i evidentno iziritirani - čime nije baš sasvim jasno -i od svoje morbidne teorije ničim temeljene pokušavate napraviti javno mjenje, vi nemate ama baš nikakvo pravo na temelju svoga dijeliti savjete i upute bilo kome.Kao vi "znate" ko je vjernik i ko nevjernik i ko je dobar a ko ne valja.Ovdje postoje osobe koje bez sumnje su u stanju elaborirati vlastito mišljenje bazirano na logici i bez primjesa vjerskih ili tendencijskih idealizacija sviđalo se to vama ili ne.Koliko su te riflesije validne vi zasigurno nećete odlučivati.Pozivati se na vjeru a zatim vrijeđati na način kako vi to radite dovoljno govori o vama.
User avatar
hneuron
Posts: 223
Joined: 25/03/2012 19:05

#6488 Re: Sirija

Post by hneuron »

jefferson wrote:
vivaldi wrote:
jefferson wrote:Ova tema vise lici na kladionicu!
svaki rat je takav
Ma mislim na ova prepucavanja
Svaka diskusija je dobrodošla ako se temelji na korektnim i civiliziranim postulatima a ne zadire u personalnu sferu.
User avatar
derp
Posts: 40
Joined: 07/02/2013 23:05

#6489 Re: Sirija

Post by derp »

Image
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6490 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Provladine demonstracije sirijske dijaspore širom svijeta:

Image

Berlin, Njemačka, 10.2.2013

Image

Sydney, Australija, 10.2.2013

Image

California, SAD, 7.2.2013
Last edited by Challenger__ on 15/02/2013 08:16, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6491 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Toliko o nemanju podrške u narodu. Zamolio bih protalibanske komentatore da nam podastru fotografije iz svijeta, ako postoje, gdje sirijska dijaspora podržava "opoziciju".

Hvala.
grizly1991
Posts: 141
Joined: 10/11/2012 21:35

#6492 Re: Sirija

Post by grizly1991 »

Challenger__ wrote:Toliko o nemanju podrške u narodu. Zamolio bih protalibanske komentatore da nam podastru fotografije iz svijeta, ako postoje, gdje sirijska dijaspora podržava "opoziciju".

Hvala.
Ima ono ispred BBI centra, bila je jedna bula i jos 5-6 bradonja :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6493 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

William Hague: "Sirija je postala magnet za džihadiste, a kasnije bi se mogli vratiti u Europu"

Image
Nakon gotovo 2 godine bezuvjetne potpore naoružanim pobunjenicima u Siriji, Zapadne sile ovih dana sve više upozoravaju na "opasnost" koja prijeti od ekstremista koji masovno ulaze u Siriju kako bi se borili protiv predsjednika Bashara al-Assada i vlasti u Damasku. Među posljednjima koji je naglasio ove strahove je britanski ministar vanjskih poslova, William Hague, koji sada tvrdi kako je Sirija danas "destinacija broj jedan za džihadiste koji bi se kasnije mogli vratiti u Europi s novostečenim iskustvom u rukovanju oružjem i eksplozivima".

"Što duže traje sukob u Siriji to prijetnja zapadnim zemljama od sirijskih ekstremista postaje veća. Postoji rizik da se upravo stvara nova generacija militanata u Siriji. Ako prežive, mogli bi se vratiti ideološki čvršći", rekao je Hague u jučerašnjem govoru te naglasio kako postoji opasnost da bi se u konačnici u Siriji moglo upotrijebiti kemijsko i biološko oružje.

Pozvao je Rusiju i Kinu da podrže "tranziciju" u Siriji. Ove izjave, kao i prethodne iz SAD-a, upućuju na to kako pobunjenici više nemaju apsolutnu potporu, no Zapadne sile i dalje inzistiraju na odlasku Assada s mjesta
predsjednika
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6494 Re: Sirija

Post by Challenger__ »

Zapad polako okreće leđa svojim favoritima na terenu...
atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#6495 Re: Sirija

Post by atg51 »

Opravdanje da se ovdje vodi rat protiv Asada kako bi se u Siriji uveo Serijat i Islamski zakoni, te Sirija oslobodila diktatora, nikako nije ok. Mislim da uvodjenje drzavnog uredjenja po serijatu nasilnim putem nikako nije ispravno, narocito ako vecina naroda to ne zeli. Ima li neka uputa, predanje ili hadis kako se uvodi serijat!? Tesko mi je vjerovati da to ide ratom i ubijanjem, narocito drugih muslimana!!! Pa cak i da je to opravdanje, moram napomenuti da je bilo drzava kroz istoriju koji su se drzali serijatskih zakona, pa je opet u njima bilo i nemorala i kriminala i zla i nepravde. Nema to veze sa zakonima, vec sa ljudima, jer smo mi, svi ljudi, na kraju krajeva, nemoralni. Svi bi sto lagodnijeg zivota i sto manja rada, sto vise zdravlja. Sta ce nam i najbolji zakoni ako ih covjek ne postuje? Boriti se, ubijati i ginuti za takve ciljeve je apsurdno, to sigurno nije put koji Allah i Islam trazi od svojih vjernika...
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6496 Re: Sirija

Post by Truba »

Challenger__ wrote:"Rastu tenzije između džihadista i lokalnog stanovništva"

Tension rises in rebel Syria between jihadists, locals
(LINK- http://www.dailystar.com.lb/News/Middle ... z2Kn2kzmjV)
dugo im je trebalo
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#6497 Re: Sirija

Post by El_comadante »

znači to što vrijeme odmiče odgovara Assada i sada misli mda bi se i mogao izvući odnosno ostati na vlasti pa čak i bez ustupaka jer vidimo da ovima nestaje polagano podrška sa zapada i medju običnim građanima i ljudima.
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#6498 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

atg51 wrote:Opravdanje da se ovdje vodi rat protiv Asada kako bi se u Siriji uveo Serijat i Islamski zakoni, te Sirija oslobodila diktatora, nikako nije ok. Mislim da uvodjenje drzavnog uredjenja po serijatu nasilnim putem nikako nije ispravno, narocito ako vecina naroda to ne zeli. Ima li neka uputa, predanje ili hadis kako se uvodi serijat!? Tesko mi je vjerovati da to ide ratom i ubijanjem, narocito drugih muslimana!!! Pa cak i da je to opravdanje, moram napomenuti da je bilo drzava kroz istoriju koji su se drzali serijatskih zakona, pa je opet u njima bilo i nemorala i kriminala i zla i nepravde. Nema to veze sa zakonima, vec sa ljudima, jer smo mi, svi ljudi, na kraju krajeva, nemoralni. Svi bi sto lagodnijeg zivota i sto manja rada, sto vise zdravlja. Sta ce nam i najbolji zakoni ako ih covjek ne postuje? Boriti se, ubijati i ginuti za takve ciljeve je apsurdno, to sigurno nije put koji Allah i Islam trazi od svojih vjernika...

Vidi danas najislamskije države su Novi Zeland, Luksemburg, Danska, Norveška. Ako islamska država znači sigurnost, ekonomski prosperitet, objava rata svim ideologijama i fokusiranje na ekonomiju, ljudska prava, učenje, učenje,. i samo učenje, što i jesu bile prve riječi objave Poslaniku Muhamedu s.a.v.s.

Onda bi islamska država trebala biti cilj svim ljudima dobre volje, a ne samo hrabrim borcima, mudžahidima u Siriji, koji su se suprostavili diktatoru Bešaru, čovjeku čija porodica Sirijom vlada skoro pola stoljeća, i kojem treba da sude međunarodni sudovi pravde za ubistva civila, najgora mučenja, etničko čiščenje i genocid nad narodom Sirije.

Evo jedan zanimljiv tekst na tu temu:
''Najislamskijie“ zemlje svijeta



Koliko islamske su islamske zemlje?


17.02.2012. | PIŠE: dr. Fikret KARČIĆ


Prvih deset "najislamskijih“ zemalja svijeta su: Novi Zeland, Luksemburg, Irska, Island, Finska, Danska, Kanada, Velika Britanija, Australija i Holandija. Najviše rangirana zemlja sa većinskim muslimanskim stanovništvom je Malezija (na 38. mjestu).

U naučnoj i žurnalističkoj upotrebi odomaćili su se termini "islamske" ili "muslimanske" države ili zemlje. Preduzeti su i pokušaji da se ovi pojmovi definišu. Prema nekim autorima, "islamske države" bi bile one čiji je pravno-politički sistem u skladu sa islamskim učenjem dok bi "muslimanske države" bile one u kojima muslimani čine većinu stanovništva.

Drugi autori se koriste čisto formalnim kriterijumom - ako jedna država proglasi u svom ustavu islam za državnu vjeru ili Šerijat za izvor nacionalnog zakonodavstva, onda je to islamska država. Konačno, za neke autore ključno je članstvo u Organizaciji islamske konferencije (OIK), odnosno Organizaciji islamske kooperacije (OIK), kako se sada ova organizacija zove. Za sve ove pokušaje definisanja i klasifikacije bila je bitna samoidentifikacija određene države. Drugim riječima, jedna država je islamska ako to ona za sebe kaže.

Dvoje naučnika sa američkog George Washington univerziteta -Scheherazade S. Rehman i Hossein Askari - doveli su u pitanje ovaj pristup svojim radom "How Islamic are Islamic Countries" objavljenom u Global Economy Journalu (vol. 10, no. 2, 2010). Ovi autori su pošli od toga šta islam naučava o čovjeku, svijetu, vlasti, pravu, ekonomiji, okolini i sl., elemente tog naučavanja objektivizirali i sačinili odgovarajuće indekse a zatim tim indeksima izmjerili "islamicitet" zemalja svijeta.

Ovi autori su sačinili četiri indeksa: Indeks islamiciteta ekonomije, Indeks islamiciteta prava i vladavine, Indeks islamiciteta ljudskih i političkih prava i Indeks islamiciteta međunarodnih odnosa. Svaki indeks uključio je veći broj varijabli i indikatora.
Indeks islamiciteta ekonomije uključuje varijable kao što su: jednake ekonomske mogućnosti za sve članove društva, ekonomska pravičnost, imovinska prava i svetost ugovora, kreiranje poslova za sve i jednak pristup zaposlenju, jednak pristup obrazovanju, sprečavanje i smanjenje siromaštva, uklanjanje korupcije, podrška finanijskom sistemu, ukidanje kamate i sl.

Indeks islamiciteta prava i vlasti uključuje potkategorije vlast, pravni i sudski integritet i miješanje vojske u politički proces. Ove potkategorije se mjere indikatorima odgovornosti, političke stabilnosti, efikasnosti vlade, vladavine prava, regulatornog kvaliteta, kontrole korupcije (prva potkategorija), nazavisnošću sudstva i integritetom pravnog sistema (druga potkategorija) i stepenom vojnog miješanja u vladavini prava i politički proces (treća potkategorija).
Indeks islamiciteta ljudskih i političkih prava uključuje potkategorije građanska prava (mjeri se indeksom slobode), politička prava (takođe indeks slobode), prava žena (indikator je uključenost žena u različite organe vlasti), ostala prava (indikator je politika vojne službe), politički rizik (indikator je rizik pojedine zemlje) te sprečavanje genocida (indikator je pristupanje Međunarodnoj konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida).

Indeks islamiciteta međunarodnih odnosa uključuje potkategorije kao što su okolina (mjeri se putem zdravlja okoline, kvaliteta zraka, vode, prirodnih izvora, bio-raznolikosti, održive energije i sl.), globalizacija (mjeri se putem ekonomske, socijalne i političke globalizacije) i vojna potrošnja (mjeri se vojnom potrošnjom i rizikom).
Valjanost ovih indeksa i načina njihovog mjerenja izvodi se iz teorijskih radova savremenih muslimanskih autora. Drugim riječima, autori su na jezik kvantitativne metodologije preveli radove muslimanskih učenjaka.

Kada su svi ovi indeksi primijenjeni na zemlje savremenog svijeta, sačinjena je rang-lista sveukupnog islamiciteta (Overall Islamicity Index Rank). A onda iznenađenje! Prvih deset "najislamskijih" zemalja svijeta su: Novi Zeland, Luksemburg, Irska, Island, Finska, Danska, Kanada, Velika Britanija, Australija i Holandija. Najviše rangirana zemlja sa većinskim muslimanskim stanovništvom je Malezija (na 38. mjestu). Bosna i Hercegovina je zauzela 101. mjesto od ukupno 208 zemalja.

I na kraju, kakva je poruka ovog istraživanja? Možemo reći da je ta poruka izražena u nekoliko zaključaka: jedna država nije ono što sama za sebe kaže; formalni kriteriji ne zahvataju stvarnost; samoproglašeno pozivanje na religiju ne znači da se usvajaju i politike koje su zasnovane na tom religijskom učenju i, konačno, ostvarenje ideala jednog učenja može se naći tamo gdje se obično ne nada.
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#6499 Re: Sirija

Post by sarajevoxxxx »

atg51 wrote: Nema to veze sa zakonima, vec sa ljudima, jer smo mi, svi ljudi, na kraju krajeva, nemoralni. Svi bi sto lagodnijeg zivota i sto manja rada, sto vise zdravlja.
Pa ima nacija koje su vrijedne, čiji građani rade, a ima i onih zemalja čiji građani dembele, i troše prirodna bogatstva koja im je Bog da,

Dakle, nisu svi nemoralni, i ne čekaju svi da im pane sa neba nafaka. To je glupost.
atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#6500 Re: Sirija

Post by atg51 »

sarajevoxxxx wrote:
atg51 wrote: Nema to veze sa zakonima, vec sa ljudima, jer smo mi, svi ljudi, na kraju krajeva, nemoralni. Svi bi sto lagodnijeg zivota i sto manja rada, sto vise zdravlja.
Pa ima nacija koje su vrijedne, čiji građani rade, a ima i onih zemalja čiji građani dembele, i troše prirodna bogatstva koja im je Bog da,

Dakle, nisu svi nemoralni, i ne čekaju svi da im pane sa neba nafaka. To je glupost.
____

Ma lave, evo da krenem od sebe: da danas ne moram raditi, ne bi radio. Mislim da vecina gradjana bilo koje drzave razmislja kao ja. Lako je meni srati o moralu kada sam ja kokuz, kada nemam ni za bijesna auta ni za skupe restorane. Da sam recimo dijete bogatih roditelja, i da imam velika finansijska sredstva, ko zna kakav bi ja bio. ALI nazalost, ja radim kod privatnika. Nije neka plata, a radis ko mazga, radno vrijeme je virtualno - cim zavrsis posao mozes ici kuci. Evo i ovo ti pisem s posla. Mislis da bi mi serijat ovo rjesio, da bi meni bilo bolje?

Ja se osjecam kao musliman, tako se i predstavljam, ali to je to sto se mog Islama tice. Da ti ne lazem, volim i dobro zensko i hladnu pivu i dobar film i jos mnoge stvari koje vole obicni ljudi, a koji nisu bas u skladu sa serijatom.

To je recimo osnovni razlog sto ja ne bi zivio u serijatskoj drzavi, vjerovatno bi bio kaznjen zbog ovoga sto jesam.
Locked