Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Locked
palermo

#801 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by palermo » 16/03/2012 19:49

Canton wrote:
Ne, mislim Mostarcima

Zasto bi Mostar imao drugaciji status od Zenice, Tuzle itd?
Mislim da je vrijeme da se grad napokon ujedini
Naravno, kao što je i virjeme da se napokon i Bonsa Hercegovina ujedini.

Hoću reći, duboko smo protiv ideje koju proturaju SDA i HDZ, ali porediti Mostar sa Tuzlom i Zenicom je deplasirano, a da si političar rekao bih i neodgovorno. Nepromišljne odluke čak i kada se argumentiraju mogu samo doliti ulje na vatru.

Ovo kako je SDP nastupio u slučaju Mostara je prilično dobar put.

P.S
Kako bi recimo Bošnjaci Mostara mogli promijeniti gradonačelnika ako im se ne sviđa ?

Canton

#802 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Canton » 16/03/2012 20:04

palermo wrote:
Canton wrote:
Ne, mislim Mostarcima

Zasto bi Mostar imao drugaciji status od Zenice, Tuzle itd?
Mislim da je vrijeme da se grad napokon ujedini
Naravno, kao što je i virjeme da se napokon i Bonsa Hercegovina ujedini.

Hoću reći, duboko smo protiv ideje koju proturaju SDA i HDZ, ali porediti Mostar sa Tuzlom i Zenicom je deplasirano, a da si političar rekao bih i neodgovorno. Nepromišljne odluke čak i kada se argumentiraju mogu samo doliti ulje na vatru.

Ovo kako je SDP nastupio u slučaju Mostara je prilično dobar put.

P.S
Kako bi recimo Bošnjaci Mostara mogli promijeniti gradonačelnika ako im se ne sviđa ?
Primjetio sam da si Mostarac pa samim tim i bolje znas sta je bolje za vas, i da ja vjerovatno grijesim u svojim procjenama. Ja samo zelim da Mostar prestane biti grad slucaj i vjecita moneta potkusurivanja SDA i HDZ.

Pa Bosnjaci ne biraju ni nacelnike u drugim gradovma, biraju gradjani-biraci. Isto bi bilo i sa Mostarom.

palermo

#803 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by palermo » 16/03/2012 20:25

Canton wrote:
Primjetio sam da si Mostarac pa samim tim i bolje znas sta je bolje za vas, i da ja vjerovatno grijesim u svojim procjenama. Ja samo zelim da Mostar prestane biti grad slucaj i vjecita moneta potkusurivanja SDA i HDZ.

Pa Bosnjaci ne biraju ni nacelnike u drugim gradovma, biraju gradjani-biraci. Isto bi bilo i sa Mostarom.
Pa ja bih vjerovatno više od tebe želio da Mostar postane kao i drugi gradovi. Jednostavan za život, bez dodatnih komplikacija, grad sa budućnošću. Ali Mostar jednostavno nije, u kontekstu Bosne i Hercegovine, isti grad kao i drugi.
Sva politička i ekonmska snaga Hrvata i svi resursi (odnosno Hrvata koji sebe nalaze unutar politike HDZ-a) su se uprli da Mostar pretvore u hrvatski grad i kao ishodišnu tačku nekog budućeg restruktuiranja države. Bitku protiv toga može dobiti samo država Bosna i Hercegovina, ali ne na način da šalje poruku onima koji su ratovali zboga toga da bi im Sarajevo bilo glavni grad da se ovoga puta od njih konačno odustalo.
Pitanje većine i manjine u Mostaru, ne bi trebalo da bude problem pod uslovom da Bosna i Hrcegovina stanuje na obadvije obale rijeke Neretve. Al ne stanuje.

I naravno, Banjaluka nije grad slučaj, građani i tamo biraju načelnika,mogu ga opozvati, i opet je samo jedno upitno da li Bosna i Hercegovina stanije u Banjaluci.

Canton

#804 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Canton » 16/03/2012 23:18

palermo wrote:
Pa ja bih vjerovatno više od tebe želio da Mostar postane kao i drugi gradovi. Jednostavan za život, bez dodatnih komplikacija, grad sa budućnošću. Ali Mostar jednostavno nije, u kontekstu Bosne i Hercegovine, isti grad kao i drugi.
Sva politička i ekonmska snaga Hrvata i svi resursi (odnosno Hrvata koji sebe nalaze unutar politike HDZ-a) su se uprli da Mostar pretvore u hrvatski grad i kao ishodišnu tačku nekog budućeg restruktuiranja države. Bitku protiv toga može dobiti samo država Bosna i Hercegovina, ali ne na način da šalje poruku onima koji su ratovali zboga toga da bi im Sarajevo bilo glavni grad da se ovoga puta od njih konačno odustalo.
Pitanje većine i manjine u Mostaru, ne bi trebalo da bude problem pod uslovom da Bosna i Hrcegovina stanuje na obadvije obale rijeke Neretve. Al ne stanuje.

I naravno, Banjaluka nije grad slučaj, građani i tamo biraju načelnika,mogu ga opozvati, i opet je samo jedno upitno da li Bosna i Hercegovina stanije u Banjaluci.
ne stanuje Bosna i Hercegovina na zalost u mnogim gradovima. U vezi Mostara sam misljenja da bi on jedinstven kao i drugi gradovi dugorocno vise pridonio BiH i proBiH strani nego ovako da je na vagi izmedju SDA i HDZ.
Iako kratkorocno bi ga vjerovatno predstavljali kao stolni, vakav-nakav... a mi svi znamo ciji je
Imali su neki u Federaciji, kojima BiH nije u srcu vecinu i u Jajcu, Busovaci itd... pa su izgubili na demografskom i politickom polju. Ne radujem se niti prizivam iciji nestanak nego uporedjujem stvari.

desni

#805 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by desni » 17/03/2012 01:43

Mostar je jedno od važnijih pitanja al mislim da je sdp u pravu jer ne možemo zaobići građanski princip u Mostaru a primjenjivati svugdje drugo.

Opetja033

#806 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Opetja033 » 17/03/2012 01:54

desni wrote:Mostar je jedno od važnijih pitanja al mislim da je sdp u pravu jer ne možemo zaobići građanski princip u Mostaru a primjenjivati svugdje drugo.
U kojoj ti drzavi zivis molim te? :shock:

desni

#807 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by desni » 17/03/2012 02:00

Opetja033 wrote:
desni wrote:Mostar je jedno od važnijih pitanja al mislim da je sdp u pravu jer ne možemo zaobići građanski princip u Mostaru a primjenjivati svugdje drugo.
U onoj u kojoj je Komšić izabran glasovima Bošnjaka :shock:

asurbanipal

#808 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 17/03/2012 02:02

Opetja033 wrote:
Samo dobro naivan i neupućen čovjek može ne vidjeti kamo vodi politika SDP-a po pitanju Mostara...Za potpuno razumijevanje situacije u Mostaru potrebno je razumjeti genezu hrvatskog nacionalizma i svih dešavanja nakon 95. godine koji su vodili konačnoj podjeli grada i ustoličenju i administrativnoj moći samo jednog naroda. Pogledajmo infrastrukturu na tzv. lijevoj obali grada Mostara. Stanje i očišćenost Aluminijskog kombinata, slab i instrumentaliziran rad pravosudnih organa (ubistva Bošnjaka u tzv. zapadnom Mostaru), zauzimanje svih vodećih pozicija od nivoa grada pa i Kantona, od strane Federalnih partnera. Obilježja samo jednog naroda u Javnim ustanovama koje su sve ali ne i odraz pobožnosti i domoljublja onih koji iste postavljaju. U školama sa hrvatskom većinom se ne izučava historija kao ni Bosanski jezik i knjževnost. Sva ulaganja i zalaganja su usmjerena isključivo prema dobrobiti jednog naroda ili onemogućavanja istih prava kao i obaveza ostalim. Hrvatski političari dugoročno i jako lukavo djeluju u ostvarenju svojih povjesnih ciljeva u skladu sa onom definicijom da je "politika produženje rata drugim sredstvima."

desni

#809 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by desni » 17/03/2012 02:15

asurbanipal wrote:
Opetja033 wrote:
Samo dobro naivan i neupućen čovjek može ne vidjeti kamo vodi politika SDP-a po pitanju Mostara...Za potpuno razumijevanje situacije u Mostaru potrebno je razumjeti genezu hrvatskog nacionalizma i svih dešavanja nakon 95. godine koji su vodili konačnoj podjeli grada i ustoličenju i administrativnoj moći samo jednog naroda. Pogledajmo infrastrukturu na tzv. lijevoj obali grada Mostara. Stanje i očišćenost Aluminijskog kombinata, slab i instrumentaliziran rad pravosudnih organa (ubistva Bošnjaka u tzv. zapadnom Mostaru), zauzimanje svih vodećih pozicija od nivoa grada pa i Kantona, od strane Federalnih partnera. Obilježja samo jednog naroda u Javnim ustanovama koje su sve ali ne i odraz pobožnosti i domoljublja onih koji iste postavljaju. U školama sa hrvatskom većinom se ne izučava historija kao ni Bosanski jezik i knjževnost. Sva ulaganja i zalaganja su usmjerena isključivo prema dobrobiti jednog naroda ili onemogućavanja istih prava kao i obaveza ostalim. Hrvatski političari dugoročno i jako lukavo djeluju u ostvarenju svojih povjesnih ciljeva u skladu sa onom definicijom da je "politika produženje rata drugim sredstvima."
Ja sam naivan :? Šta ti predlažeš za Mostar :?:

Skijaš

#810 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš » 17/03/2012 10:08

Podjela grada kojoj se nadaju HDZ i SDA ne bi trebala biti razmatrana kao ozbiljna opcija. Najveća brana etnoteritorijalizaciji i podjelama među narodima jeste upravo reintegracija društva, Treba raditi na tom da se vrati svijest o tom kako čitav grad pripada svim njegovim građanima. Tada HDZ neće predstavljati problem i lako će koalicijskim manevrisanjem izgubiti primat.

Skijaš

#811 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš » 17/03/2012 11:00

JozefK wrote:HDZ i SDP su na sličnom fonu što se Mostara tiče, dapače čak je HDZ i "građanskiji". :D
Ako ostanu pri tom, pozdravljam evoluciju HDZ-a.

Skijaš

#812 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš » 17/03/2012 11:11

JozefK wrote:Također, ovu državu sustavno treba izgrađivati na svim razinama. Ako je Mostar početak, neka bude dobar početak.
Uspostava Vlade FBiH je početak. Izlaz leži u multietničkom konceptu bez zapišavanja teritorije. To koji je narod brojniji na nekom području treba da prestane igrati ulogu. Sve trebamo smatrati svojim vlasništvom, čitava je BiH i hrvatska, i srpska i bošnjačka.

I kao što etničke podjele Mostara više ne bi trebale biti tema razgovora, tako se ni eventualne ultimatume HDZ-a vezano za formiranje neke buduće entitetske vlasti neće shvatati ozbiljno.

asurbanipal

#813 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 17/03/2012 11:37

„Mostarska inicijativa za ravnopravnost naroda i građana"

Klub Bošnjaka u Gradskom vijeću Mostara u srijedu navečer održao je sjednicu u proširenom sastavu, kojoj su - osim vijećnika - prisustvovali i predstavnici Islamske zajednice, boračkih organizacija Armije BiH, nevladinih organizacija i vanparlamentarnih stranaka.

Nakon šire rasprave, usvojeni su zaključci kroz koje je izražena strategija za rješenje pitanja Mostara, nakon nedavne odluke Ustavnog suda BiH o proglašenju dijela Izbornog zakona BiH neustavnim, čime se zahtjeva promjena izbornih pravila za Mostar.

Na ovom sastanku je zaključeno:

1. Građani Mostara okupljeni na inicijativu Kluba Bošnjaka smatraju da sprovođenje odluke Ustavnog suda BiH 9/09 od 26.11.2010.godine, kojom se proglašava neustavnom odredba o izboru tri vijećnika iz svakog gradskog područja, ima direktne određene političke, organizacione i funkcionalne implikacije na budućnost Grada Mostara i njegovih građana.

2. Mostar ne može biti organiziran kao jedna izborna jedinica.

3. Napraviti strateški pristup - odgovor na postojeću političku situaciju u Mostaru povodom implementacije odluke Ustavnog suda U: 9/09 od 26.11.2010.godine na jasnom stavu jedinstvenog Grada Mostara sa više jedinica lokalne samouprave u skladu sa Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine.

4. Zatražiti od svih Bošnjaka, a posebno članova akademske zajednice da dadnu svoj doprinos u odbrani interesa Bošnjaka i svih građana u Hercegovinu i Mostaru.

5. Za vrijeme rješavanja pitanja Statuta Grada Mostara organizirati koordinaciono tijelo mostarskih Bošnjaka pod imenom „Mostarska inicijativa za ravnopravnost naroda i građana"

6. Organizirati grupe kompetentnih ljudi koje će napraviti političko-ekonomsku analizu stanja Mostara počev od donošenja Rimskog sporazuma.

7. Napraviti akt tipa rezolucije koji će se ponuditi na potpisivanje vijećnicima u sazivu Gradskog vijeća Grada Mostara, nevladinim organizacijama i građanima Mostara.

8. Organizirati javne tribine radi potpunog i tačnog informisanja građana Mostara o sadašnjem i budućem statusu Mostara.

9. Obezbijediti prisustvo javnih medija proširenim sastancima

10. Pozdravljamo i podržavamo zaključke JOB-a koji glase:

a) JOB Grada Mostar zahtjeva od svih probosanskih stranaka i političkih faktora da u pregovorima oko rješavanja pitanja Statuta Grada Mostara pronađu zajednički stav i sve svoje napore ulože u rješavanje ovog pitanja na zadovoljstvo svih građana Grada Mostara bez mogućnosti dominacije jednog naroda nad ostalima.

b) Pozivamo međunarodnu zajednicu i OHR da ne nameću svoja rješenja bez konsenzusa svih političkih stranaka uključenih u rješavanje ovog pitanja.

11. Organizirati susret Mostarske inicijative za ravnopravnost naroda i građana sa predstavnicima OHR-a.

Skijaš

#814 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš » 17/03/2012 11:57

asurbanipal wrote:JOB Grada Mostar zahtjeva od svih probosanskih stranaka i političkih faktora da u pregovorima oko rješavanja pitanja Statuta Grada Mostara pronađu zajednički stav i sve svoje napore ulože u rješavanje ovog pitanja na zadovoljstvo svih građana Grada Mostara bez mogućnosti dominacije jednog naroda nad ostalima.
To što je neki narod brojniji u nekoj mjesnoj zajednici, opštini, kantonu ili entitetu, ne igra ulogu. Rješenja treba tražiti u multietničkom konceptu, pravljenju koalicija koje nadilaze plemenske podjele. Onaj ko od Mostara bude pravio isključivo hrvatski grad, prihvata to da FBiH bude isključivo bošnjački entitet. Potrebna nam je sinergija, rad na svim nivoima da se izgubi tu potrebu za svojatanjem teritorije, da shvatimo da je sve zajedničko.
Pozivamo međunarodnu zajednicu i OHR da ne nameću svoja rješenja bez konsenzusa svih političkih stranaka uključenih u rješavanje ovog pitanja.
Nisam se već par mjeseci nasmijao, ali evo, ovo mi je izmamilo osmijeh. Genijalno.

volta dzontra

#815 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by volta dzontra » 17/03/2012 12:55

Skijaš wrote:
asurbanipal wrote:JOB Grada Mostar zahtjeva od svih probosanskih stranaka i političkih faktora da u pregovorima oko rješavanja pitanja Statuta Grada Mostara pronađu zajednički stav i sve svoje napore ulože u rješavanje ovog pitanja na zadovoljstvo svih građana Grada Mostara bez mogućnosti dominacije jednog naroda nad ostalima.
To što je neki narod brojniji u nekoj mjesnoj zajednici, opštini, kantonu ili entitetu, ne igra ulogu. Rješenja treba tražiti u multietničkom konceptu, pravljenju koalicija koje nadilaze plemenske podjele. Onaj ko od Mostara bude pravio isključivo hrvatski grad, prihvata to da FBiH bude isključivo bošnjački entitet. Potrebna nam je sinergija, rad na svim nivoima da se izgubi tu potrebu za svojatanjem teritorije, da shvatimo da je sve zajedničko.
Pozivamo međunarodnu zajednicu i OHR da ne nameću svoja rješenja bez konsenzusa svih političkih stranaka uključenih u rješavanje ovog pitanja.
Nisam se već par mjeseci nasmijao, ali evo, ovo mi je izmamilo osmijeh. Genijalno.
Vrlo dosljedno. Prijepodne OHR nametni poslijepodne OHR nemoj slucajno....

Nass

#816 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 17/03/2012 13:44

Ovo što SDA radi je obično maltretiranje i građana i javnosti, jer od vraćanja na ratne ili bilo kakve druge etničke općine NEMA NIŠTA (isto kao što nema ništa niti od samo jedne izborne jedinice, a na čemu jednako uzaludno insistira HDZ). Zašto SDA pak ustrajava na tome, zaista ne razumijem. Jedino se nadam da će ovakvi retrogradni postupci njih same koštati najviše, tj. da će ovakvim autogolovima napokon izgubiti glasove i početi nestajati sa scene.

Inzko je jasno rekao: Nema vraćanja integracije grada unatrag. Sve ostalo će se riješiti unutar sistema i drugih odredbi Statuta (a pored ovoga sto je presudio Ustavni Sud, postoje i odredbe Statuta koje govore o integraciji grada a koje se naravno, vrlo prigodno, ne sprovode). Sad HDZ glumi najveće građane na svijetu jer im u ovom odnosu snaga tako odgovara, ali neće ni oni dobiti ono što su naumuli, dapace. To se vidi iz daljnjih Inzkovih riječi.
Ono što moramo vidjeti, kazao je Inzko, jeste poboljšanje kvaliteta usluga, koje pružaju gradske institucije.
„To će popraviti kvalitet života u cijelom gradu“, tvrdi Inzko.
Dakle, nema kroatizacije grada, nema stolnog grada, nema tretiranja nehrvata građanima drugog reda, nema zapustanja i zapostavljanja područja grada gdje zive nehrvati, a razvijanja samo onog dijela gdje zive Hrvati. I ta praksa će definitivno nestati, jer Inzko jasno kaze da ce se raditi na tome da se popravi kvalitet zivota u CIJELOM gradu, dakle, morat ce se grad ujedinjavati i cijeli grad tretirati kao jedno razvojno područje, za sve građane jednako.

asurbanipal

#817 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 17/03/2012 14:12

Nass wrote:Ovo što SDA radi je obično maltretiranje i građana i javnosti, jer od vraćanja na ratne ili bilo kakve druge etničke općine NEMA NIŠTA (isto kao što nema ništa niti od samo jedne izborne jedinice, a na čemu jednako uzaludno insistira HDZ). Zašto SDA pak ustrajava na tome, zaista ne razumijem. Jedino se nadam da će ovakvi retrogradni postupci njih same koštati najviše, tj. da će ovakvim autogolovima napokon izgubiti glasove i početi nestajati sa scene.

Inzko je jasno rekao: Nema vraćanja integracije grada unatrag. Sve ostalo će se riješiti unutar sistema i drugih odredbi Statuta (a pored ovoga sto je presudio Ustavni Sud, postoje i odredbe Statuta koje govore o integraciji grada a koje se naravno, vrlo prigodno, ne sprovode). Sad HDZ glumi najveće građane na svijetu jer im u ovom odnosu snaga tako odgovara, ali neće ni oni dobiti ono što su naumuli, dapace. To se vidi iz daljnjih Inzkovih riječi.
Ono što moramo vidjeti, kazao je Inzko, jeste poboljšanje kvaliteta usluga, koje pružaju gradske institucije.
„To će popraviti kvalitet života u cijelom gradu“, tvrdi Inzko.
Dakle, nema kroatizacije grada, nema stolnog grada, nema tretiranja nehrvata građanima drugog reda, nema zapustanja i zapostavljanja područja grada gdje zive nehrvati, a razvijanja samo onog dijela gdje zive Hrvati. I ta praksa će definitivno nestati, jer Inzko jasno kaze da ce se raditi na tome da se popravi kvalitet zivota u CIJELOM gradu, dakle, morat ce se grad ujedinjavati i cijeli grad tretirati kao jedno razvojno područje, za sve građane jednako.
SDA je u pravu u ocjenama da nametnuti Statut Grada Mostara nije ispunio Asdownova obećanja o ujedinjenju, kao i da je sam dokument bio u funkciji hrvatskih ambicija u pogledu njegovog statusa u budućnosti. No, SDA na takvim ocjenama nije izgradila bilo kakvu političku strategiju, koja bi javnost mogla snažnije uvjeriti u jednu takvu činjenicu. Pad na ispitu dosljednosti, uvažavajući i ne zanemarujući pritiske, koji su dolazili od javnosti ali i međunarodnih krugova, očitovali su se u ponovnom izboru predstavnika gubitničke stranke na lokalnim izborima 2008. Godine, Ljube Bešlića.Druga greška koju je SDA objektivno pokazala jeste uvjerenje u nepromjenjivost Asdownovog Statuta, koji je ovu stranku bacio u dubok san, sve dok Ustavni sud BiH nije ispunio želju Dragana Čovića odnosno njegove stranke.

Ono što cijeli slučaj čini posebno zanimljivim jesu reagiranja. Baš sva su, što je vrhunac političkog licemjerja, umjesto na problem, usmjerena na kritike prijedloga SDA o Mostaru. Problem je, dakle, što se političke stranke, koje su našle za shodno reagirati, bave stavovima SDA a ne stvarnim problemom Mostara, čime zapravo pridonose samo retrogradnim procesima, stimulirajući proces transformacije Mostara u Hrvatski stolni grad pod krinkom borbe za njegovu jedinstvenost.No problem Mostara nije samo u SDA-ovoj nemoći začinjenom neodlučnosti. U cijeli slučaj se umiješao i SDP, kako se u tom procesu laganih transformacija ne bi šta poremetilo ili pošlo po zlu. Prema javnosti se ide već uhodanim šupljikatima, ili udaranjima palduma, kako se to u žargonu kaže, atakom na emocije po onoj „pusti Statut - gledaj od čega živiš", ili „nema vraćanja na staro", ili, opet, „Mostar mora biti jedinstven", što su, naravno, isključivo emocionalno primamljive sintagme lišene unutrašnjeg sadržaja, uz to i apsolutno logički nepovezane. Stolac je najjedinstveniji u državi, a svako zna da se suočava sa milion problema.

U kontekstu navedenih iskustava, naravno, potrebno je, sa daleko više ozbiljnosti i historijske odgovornosti prije svega, razmatrati prijedlog o Mostaru sa više općina, jer priča da se grad na Neretvi mora okrenuti budućnosti a ne prošlosti je bezsadržajna parola, koja ide na ruku konačnoj transformaciji Mostara u hrvatski stolni grad. U to nema nikakve sumnje. Uostalom, ako je sve potaman i ako je potpuno nebitno to što treba biti provedeno, zbog čega je HDZ-u toliko stalo do provođenja Odluke Ustavnog suda. Zbog čega Čović toliko istrajava na odavno zacrtanom cilju - Mostar kao jedna općina, odnosno jedna izborna jedinica, i zbog čega na koncu samo iz bošnjačkih usta teku priče o tome kako je i sama pomisao na više općina opasnost za Mostar. Ili, da budemo još jasniji, koliko Sarajevu smeta podijeljenost na više općina i kad će konačno biti pokrenut projekat njegovog spašavanja od jedne takve pošasti. Sagledavajući problem u takvom kontekstu, navedena reagiranja, bježeći od bavljenja suštinom, zapravo pušu u leđa ideji Mostara kao hrvatskog stolnog grada, bolje rečeno konačnoj realizaciji dogovorenog, ali ne u Dejtonu nego u Gracu, između Mate Bobana i Radovana Karadžića.

Skijaš

#818 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš » 17/03/2012 15:10

asurbanipal wrote:Sagledavajući problem u takvom kontekstu, navedena reagiranja, bježeći od bavljenja suštinom, zapravo pušu u leđa ideji Mostara kao hrvatskog stolnog grada, bolje rečeno konačnoj realizaciji dogovorenog, ali ne u Dejtonu nego u Gracu, između Mate Bobana i Radovana Karadžića.
Ako bošnjačke političke elite (tu prvenstveno misim na SDA itd) žele da brane interese mostarskih Bošnjaka, to mogu uraditi vrlo lako pritiscima na HDZ na nekim drugim nivoima. Ultramodernu džamiju se pravi usred Livna iako su neki prijetili krvoprolićem, pa ništa. Kad imaš "papir" možeš šta želiš. Želiš učiniti HDZ kooperativnim na području X, zaprijetiš Čoviću da ćeš područje Y proglasiti zonom od posebnog interesa za FBiH i izuzimanjem iz nadležnosti kantona ili opštine. Sarajevo ima milion mogućnosti na raspolaganju, samo je potrebno malo agilnosti i kreativnosti.

Ovdje imamo dva pitanja koja su podjednako važna. Prvo je da kroz ove reakcije na odluku Ustavnog suda, vidim kako se spominje i otpor dominaciji pojedinih naroda. A mene nisu tako "učili u školi". Meni nije rečeno da se ovdje neko bori protiv Hrvata, nego da je borba protiv HDZ-a. To jesu li Hrvati brojniji u gradu samo po sebi ne bi uopšte trebalo igrati ulogu. Ako neko ovo shvata kao sukob plemena, imamo ozbiljan problem, jer ovo je bio i ostaje samo sukob političkih vizija društva, HDZ je neprijatelj i HDZ je moguće pobijediti. Slična stvar kao u Srebrenici. Kad se nisam udavio maslinom čitajući izjavu jednog od komesara SDA kako Srbin ne može biti načelnik Srebrenice. Poslije su se korigovali i davali izjave o tom kako načelnik Srebrenice ne može biti simpatizer politike koja negira genocid. A razlika između prvog i drugog je ogromna. Zato bi se trebalo artikulisati i reakcije onih Mostaraca koji su zabrinuti zbog ove odluke Ustavnog suda, jer ako nekom smetaju Hrvati kao narod, ako ne gleda stvar kroz prizmu političkih organizacija, neće na dobro.

I druga stvar, mislim da je ova odluka Ustavog suda jako dobra jer pokreće stvar iz učmalosti. Nama koji se zalažemo za multietničko društvo ne odgovara taj osjećaj podijeljenosti. Postoje načini da se revanširaš HDZ-u ako te bude maltretirao na opštinskom nivou, ali ne možeš to izbjegavati prolongiranjem tog osjećaja podijeljenosti. Ovo je dobar način da se razbije SDA - HDZ idilu, pa ako mora biti prvo malo gore da bi bilo bolje, neka. Pitanje Mostara je moralo biti otvoreno a ja ne znam za bolji način od ovog. Znači, ako hoćeš da se odbraniš od HDZ-a, postoje metode. Dosadašnja praksa je služila samo kao paravan za podjelu tala.

Nass

#819 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 17/03/2012 15:22

Još je besadržajnija parola da je "spas" Mostara u vraćanju na etničku ratnu podjelu grada. To smo prevazišli i povratka na to nema, ma koliko to nekim funkcionerima iz SDA odgovaralo. To ne odgovara ni Bošnjacima, jer ih getoizira, a s druge strane daje presedan i za daljnju razgradnju i podjelu cijele države na istom principu. Kada se pogledaju sve one EU reforme koje nas čekaju i koje će doći, ovakvo rješavanje i "spašavanje" Mostara ima još manje smisla. A postoje mehanizmi i da HDZ ne ostvari ono što je zamislio, jer samo jednu izbornu jedinicu nikada neće dobiti (vidi što kaže Inzko), a s druge strane ja sam uvjerena da će MZ kod definiranja ostalih stavki izbornog zakona i Statuta voditi računa da se onemogući taj plan stolnog grada o kojem govoriš. MZ-u nije u interesu da sada nakon svega HDZ-u daju polugu za razgradnju države, a mora postojati neki drugi način rješavanja ovog pitanja osim cementiranje etničke podijeljenosti. Uvijek ima drugo rješenje. Pri tome se mora imati u vidu i big picture i sve ono što čeka BiH narednih godina u smislu reformi na putu ka EU, a što nacionalistima nikako ne ide na ruku.

Već ovo tvoje poistovjećivanje sarajevskih običnih administrativnih općina sa ovim predloženim mostarskim etničkim općinama je samo znak da pokušavaš prodati nešto što u suštini nije isto, niti je rješenje.

blue_sky

#820 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by blue_sky » 18/03/2012 01:09

Mostar na pijaci političke trgovine

Piše: Enes Ratkušić

Mostar je ponovo u epicentru političkih zemljotresa. Pojačan interes javnosti za moguće političke reperkusije oko njegovog budućeg statusa, pokrenula je odbijenica Ustavnog suda BiH, kojom se ova institucija odredila spram žalbe bošnjačke strane vezane za Odluku po kojoj iz postojećeg Statuta Grada treba preformulirati nekoliko detalja. Stvar je potpuno jasna – kad se preformulira to što je Ustavni sud naložio, ideja HDZ BiH o Mostaru, kao „hrvatskom stolnom gradu“, bit će definitivno realizirana.

Samo čudo takav scenario može poremetiti. Ne zbog neupitnosti sudskih odluka, jer u ovoj zemlji se ništa ne smatra obavezujućim, bez obzira na status institucije, nego prije svega zbog toliko očigledne činjenice da je sam politički milje, u kome se sav taj scenario odvija, nepodesan za razumijevanje implikacija tog čina. Idealizacija političkih likova, uzrokovana patološkom potrebom slijepog sljeđenja, koji vuku sve konce jedne, za Mostar ali i zemlju, pogibeljne igre, predstavlja glavnu prepreku za razumijevanje ovog slučaja, te zamračuje vidike i moguće ideje o prihvatljivim rješenjima. Problem je, dakle, što rijetko koja opservacija, koja bi javnosti na uvid predočila objektivnu sliku stanja u Mostaru i HN kantonu, nije opterećena logikom stranačkih nepogriješivosti.

Gdje griješi SDA

SDA je pravu u ocjenama da nametnuti Statut Grada Mostara nije ispunio Asdownova obećanja o ujedinjenju, kao i da je sam dokument bio u funkciji hrvatskih ambicija u pogledu njegovog statusa u budućnosti. No, SDA na takvim ocjenama nije izgradila bilo kakvu političku strategiju, koja bi javnost mogla snažnije uvjeriti u jednu takvu činjenicu. Pad na ispitu dosljednosti, uvažavajući i ne zanemarujući pritiske, koji su dolazili od javnosti ali i međunarodnih krugova, očitovali su se u ponovnom izboru predstavnika gubitničke stranke na lokalnim izborima 2008. Godine, Ljube Bešlića.

Druga greška koju je SDA objektivno pokazala jeste uvjerenje u nepromjenjivost Asdownovog Statuta, koji je ovu stranku bacio u dubok san, sve dok Ustavni sud BiH nije ispunio želju Dragana Čovića odnosno njegove stranke. SDA je po nekom pravilu kasnila sa reagiranjima? Istina, SDA ima objektivan problem sa samom prezentacijom reagiranja, s obzirom da im mediji u tom pogledu nisu davali adekvatan prostor. No, to nije opravdanje za nepravovremenost ili čak lijenost u tom smislu. Neobjašnjivo je da je Seida ef. Smajkića, muftija mostarski svaki put bio brži od SDA, kad su takve reakcije u pitanju.

U slučaju sudskog epiloga, neizostavno treba spomenuti još jednog, sa stanovišta stranačkog ponašanja, veoma bitnog detalja. U kreaciji sudske odluke o Mostaru, koja je u SDA BiH ocijenjena štetnom sa stanovišta interesa i nacionalne ravnopravnosti Bošnjaka, sudjelovali su i kadrovi ove stranke, imenom i prezimenom Seada Palavrić i Mirsad Ćeman. Seada je glasala za izmjene, dok se Mustafa, umjesto da bude protiv, „mudro“ odlučio izdvojiti mišljenje. Njihovo prozivanje od strane Murata Ćorića, predsjednika Gradskog vijeća, međutim, nije uznemirilo Sulejmana Tihića, niti ih je on uopće i spomenuo kao odgovorne za moguće reperkusije jedne potpuno nelogične odluke. Nelogične, iz prostog razloga, što svako ko iole poznaje Ustav Federacije BiH dobro zna da je Grad po svojoj definiciji zajednica više općina, što znači da Mostar ne može imati status Grada jer nema ni jednu a kamo li više općina.

Uz sve navedeno, opravdano se postavlja pitanje, zbog čega je društvo gđe. Seade, udovoljilo zahtjevu HDZ-a da se iz nekadašnjih šest općina, koje su Asdawnovim mađioničarskim trikom prepakovane u izborne jedinice, u Gradsko vijeće ubuduće bira nejednak broj vjećnika, ako u njenom gradu općina Centar u Gradsko vijeće Sarajeva daje isti broj vjećnika kao i općine Stari ili Novi Grad, sasvim svejedno. Zbog čega bi Mostaru podarili takvu vrstu posebnosti? Nema logike! Ako je pak odgovor u tome da je posebnost Mostara uzrokovana činjenicom da je Statut Grada nastao izvan uobičajenih ustavnih procedura odnosno voljom Visokog predstavnika, zbog čega onda Seada i društvo zahtjev HDZ-a nisu proslijedili u London, n/r mr. Pady Asdowna, da on dovrši što je počeo?!

Stolac kao opomena

Ono što cijeli slučaj čini posebno zanimljivim jesu reagiranja. Baš sva su, što je vrhunac političkog licemjerja, umjesto na problem, usmjerena na kritike prijedloga SDA o Mostaru. Problem je, dakle, što se političke stranke, koje su našle za shodno reagirati, bave stavovima SDA a ne stvarnim problemom Mostara, čime zapravo pridonose samo retrogradnim procesima, stimulirajući proces transformacije Mostara u Hrvatski stolni grad pod krinkom borbe za njegovu jedinstvenost.

No problem Mostara nije samo u SDA-ovoj nemoći začinjenom neodlučnosti. U cijeli slučaj se umiješao i SDP, kako se u tom procesu laganih transformacija ne bi šta poremetilo ili pošlo po zlu. Prema javnosti se ide već uhodanim šupljikatima, ili udaranjima palduma, kako se to u žargonu kaže, atakom na emocije po onoj „pusti Statut – gledaj od čega živiš“, ili „nema vraćanja na staro“, ili, opet, „Mostar mora biti jedinstven“, što su, naravno, isključivo emocionalno primamljive sintagme lišene unutrašnjeg sadržaja, uz to i apsolutno logički nepovezane. Stolac je najjedinstveniji u državi, a svako zna da se suočava sa milion problema. Toliko je jedinstven, kaže nekadašnji predsjednik Općinskog vijeća Kasim Korjenić, da nema čak ni jednu mjesnu zajednicu nego je potpuno nepodjeljen a podjele su, opet, jedini način njegovog postojanja.

U kontekstu navedenih iskustava, naravno, potrebno je, sa daleko više ozbiljnosti i historijske odgovornosti prije svega, razmatrati prijedlog o Mostaru sa više općina, jer priča da se grad na Neretvi mora okrenuti budućnosti a ne prošlosti je bezsadržajna parola, koja ide na ruku konačnoj transformaciji Mostara u hrvatski stolni grad. U to nema nikakve sumnje. Uostalom, ako je sve potaman i ako je potpuno nebitno to što treba biti provedeno, zbog čega je HDZ-u toliko stalo do provođenjka Odluke Ustavnog suda. Zbog čega Čović toliko istrajava na odavno zacrtanom cilju – Mostar kao jedna općina, odnosno jedna izborna jedinica, i zbog čega na koncu samo iz bošnjačkih usta teku priče o tome kako je i sama pomisao na više općina opasnost za Mostar. Ili, da budemo još jasniji, koliko Sarajevu smeta podjeljenost na više općina i kad će konačno biti pokrenut projekat njegovog spašavanja od jedne takve pošasti.

Sagledavajući problem u takvom kontekstu, navedena reagiranja, bježeći od bavljenja suštinom, zapravo pušu u leđa ideji Mostara kao hrvatskog stolnog grada, bolje rečeno konačnoj realizaciji dogovorenog, ali ne u Dejtonu nego u Gracu, između Mate Bobana i Radovana Karadžića.

Čini se da je za SDP problem Mostara već riješen, pa idu korak dalje ka utvrđivanju „trećeentitetskih pitanja“. Boravak aktuelnog ministra saobraćaja i veza Damira Hadžića u Hercegovini protekao je u znaku bezrezervne podrške HDZ-ovoj verziji projekta na koridoru 5c koji je, zbog neslaganja lokalnih zajednica Blagaja i Počitelja, ali i niza stručno elaboriranih primjedbi, u uzmjenjenoj verziji već prošao instancu Federalne vlade i parlamenta. I sad, nakon što je mahom većina skontala da je trasu potrebno tek neznatno pomjeriti u brdo iznad Blagaja, kako bi se spasilo plodno zemljište, a most ispod Počitelja pomjeriti iznad, došao je Hadžić da sve to poremeti. Čak je i izjašnjavanje u Domu naroda pomjereno, dok se te „sitnice“ ne usaglase.

Hadžić i grupa TNT

Kako drugačije okvalificirati njegov boravak u Hercegovini ako je ministar o trasi na koridoru 5c ministar Hadžić razgovarao samo sa predstavnicima HDZ-a, i otvoreno poručio kako trasa ima da ide prema prvim zamislima. Slika na kojoj Hadžića i njegove saradnike, uz prisustvo HDZ-ovih predstavnika u gradskim i kantonalnim vlastima, na rastrtoj karti Bešlić i Denis Lasić, kao u kakvom vojnom štabu, upoznaju sa terenskim reperkusijama koridora 5c, je za stripa Alan Ford.

Više nego komično, jer sporne čvorišne tačke su fizički mogli posjetiti za petnaest minuta. Ali, predstavnicima HDZ-a takva vrsta obilaska nije padala na pamet, jer svako ko bi obišao spornu dionicu, u novoj čvorišnoj tački i pored najbolje volje ne bi mogao naći ništa sporno, pogotovo ne bi mogao sagledati bilo kakvu prometnu izolaciju Mostara, s obzirom da je ona od prvopredložene udaljena svega tristo metara, što na jednom kolosalnom projektu predstavlja gotovo nevidljivu promjenu. Tristo metara automobilom za dva tri minuta prelaze i najsporiji vozači, zbog čega svako lansiranje priče o prometnoj izolaciji predstavlja najobičniju bedastoću. Upravo zato svakoga pa i Hadžića treba zadržati da se, gledajući mape po mostarskim kabinetima moćnika, isčuđavaju poput Bob Rocka, podalje od mjesta sa kojeg bi se vlastitim očima mogli uvjeriti u najmonstruozniji scenario napravljen za Blagaj.

Upravo zato je Hadžićev dolazak u Mostar više nego zagonetan, posebno iz perspektive odaslanih poruka. No svaka zagonetka ima i svoju odgonetku. Dovoljno je reći da je tu bio i nezaobilazni Johann Hesse, prvi savjetnik i šef za ekonomski razvoj u štabu specijalnog predstavnika EU u BiH Petera Sorensena, koji je već, prije par mjeseci, obilazio trasu, a vodič mu je bio vjećnik Gradskog vijeća Mostar Oliver Soldo. Njega očito svrbe dlanovi, mada bi ga kao stranca na „specijalnom zadatku“u BiH, naoružanog raznim poveljama i pravima, malo više trebali zanimati stavovi lokalne zajednice, bez čije se saglasnosti u njegovoj Evropi na terenu ništa ne poduzima.

Na prvi pogled cijeli ovaj slučaj ne korespondira ponašanju njegovog šefa Zlatka Lagumdžije, koji se odbio sastati za hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem, prilikom nedavne posjete BiH. Ipak, iz perspektive reperkusija daleko bliža varijanta istini je da je Lagumdžijino, žestoko medijski popraćeno, odsustvo sa ručka bila samo foluška za javnost. Upravo tako, jer teško je vjerovati da bi Hadžić za samo nekoliko dana, nakon jednog takvog poteza lidera SDP-a, pokazao gotovo neshvatljiv stepen „kooperativnosti“ prema HDZ-u. Sve ukazuje da je u pitanju određena vrsta dogovora po principu: Eto vam Mostar, a trasu vodite kud vam volja, samo se okanite rekonstrukcije Federalne vlade.

asurbanipal

#821 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 18/03/2012 07:42

Nass wrote:Još je besadržajnija parola da je "spas" Mostara u vraćanju na etničku ratnu podjelu grada. To smo prevazišli i povratka na to nema, ma koliko to nekim funkcionerima iz SDA odgovaralo. To ne odgovara ni Bošnjacima, jer ih getoizira, a s druge strane daje presedan i za daljnju razgradnju i podjelu cijele države na istom principu. Kada se pogledaju sve one EU reforme koje nas čekaju i koje će doći, ovakvo rješavanje i "spašavanje" Mostara ima još manje smisla. A postoje mehanizmi i da HDZ ne ostvari ono što je zamislio, jer samo jednu izbornu jedinicu nikada neće dobiti (vidi što kaže Inzko), a s druge strane ja sam uvjerena da će MZ kod definiranja ostalih stavki izbornog zakona i Statuta voditi računa da se onemogući taj plan stolnog grada o kojem govoriš. MZ-u nije u interesu da sada nakon svega HDZ-u daju polugu za razgradnju države, a mora postojati neki drugi način rješavanja ovog pitanja osim cementiranje etničke podijeljenosti. Uvijek ima drugo rješenje. Pri tome se mora imati u vidu i big picture i sve ono što čeka BiH narednih godina u smislu reformi na putu ka EU, a što nacionalistima nikako ne ide na ruku.

Već ovo tvoje poistovjećivanje sarajevskih običnih administrativnih općina sa ovim predloženim mostarskim etničkim općinama je samo znak da pokušavaš prodati nešto što u suštini nije isto, niti je rješenje.
Vidiš, MZ će svojom odlukom ići HDZ-u i Hrvatima na ruku, da naprave balans sa njihovim stanjem u Federaciji...Jednostavno stvar kompenzacije...Još kad se uzme u obzir da je u ovo sve uključen i Vatikan...

asurbanipal

#822 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 18/03/2012 07:57

Skijaš wrote:
asurbanipal wrote:Sagledavajući problem u takvom kontekstu, navedena reagiranja, bježeći od bavljenja suštinom, zapravo pušu u leđa ideji Mostara kao hrvatskog stolnog grada, bolje rečeno konačnoj realizaciji dogovorenog, ali ne u Dejtonu nego u Gracu, između Mate Bobana i Radovana Karadžića.
Ako bošnjačke političke elite (tu prvenstveno misim na SDA itd) žele da brane interese mostarskih Bošnjaka, to mogu uraditi vrlo lako pritiscima na HDZ na nekim drugim nivoima. Ultramodernu džamiju se pravi usred Livna iako su neki prijetili krvoprolićem, pa ništa. Kad imaš "papir" možeš šta želiš. Želiš učiniti HDZ kooperativnim na području X, zaprijetiš Čoviću da ćeš područje Y proglasiti zonom od posebnog interesa za FBiH i izuzimanjem iz nadležnosti kantona ili opštine. Sarajevo ima milion mogućnosti na raspolaganju, samo je potrebno malo agilnosti i kreativnosti.

Ovdje imamo dva pitanja koja su podjednako važna. Prvo je da kroz ove reakcije na odluku Ustavnog suda, vidim kako se spominje i otpor dominaciji pojedinih naroda. A mene nisu tako "učili u školi". Meni nije rečeno da se ovdje neko bori protiv Hrvata, nego da je borba protiv HDZ-a. To jesu li Hrvati brojniji u gradu samo po sebi ne bi uopšte trebalo igrati ulogu. Ako neko ovo shvata kao sukob plemena, imamo ozbiljan problem, jer ovo je bio i ostaje samo sukob političkih vizija društva, HDZ je neprijatelj i HDZ je moguće pobijediti. Slična stvar kao u Srebrenici. Kad se nisam udavio maslinom čitajući izjavu jednog od komesara SDA kako Srbin ne može biti načelnik Srebrenice. Poslije su se korigovali i davali izjave o tom kako načelnik Srebrenice ne može biti simpatizer politike koja negira genocid. A razlika između prvog i drugog je ogromna. Zato bi se trebalo artikulisati i reakcije onih Mostaraca koji su zabrinuti zbog ove odluke Ustavnog suda, jer ako nekom smetaju Hrvati kao narod, ako ne gleda stvar kroz prizmu političkih organizacija, neće na dobro.

I druga stvar, mislim da je ova odluka Ustavog suda jako dobra jer pokreće stvar iz učmalosti. Nama koji se zalažemo za multietničko društvo ne odgovara taj osjećaj podijeljenosti. Postoje načini da se revanširaš HDZ-u ako te bude maltretirao na opštinskom nivou, ali ne možeš to izbjegavati prolongiranjem tog osjećaja podijeljenosti. Ovo je dobar način da se razbije SDA - HDZ idilu, pa ako mora biti prvo malo gore da bi bilo bolje, neka. Pitanje Mostara je moralo biti otvoreno a ja ne znam za bolji način od ovog. Znači, ako hoćeš da se odbraniš od HDZ-a, postoje metode. Dosadašnja praksa je služila samo kao paravan za podjelu tala.
Nije u pitanju samo Mostar, u pitanju su i Stolac i Čapljina, i Livno, i Tomislavgrad...Tamo su Bošnjaci građani drugog reda...

Hoće li uspjeti plan da im se zatre trag: Vlasti Čapljine svaki dan ogade život Bošnjacima

Od 350 zaposlenih u ustanovama i firmama kojima je Općina osnivač, tek su dva Bošnjaka

Iako je vrijeme kada su dočekivani eksplozivom i bombama skoro deceniju i po iza njih, sada su na sceni druga sredstva kojima se Bošnjacima Čapljine pokušava u potpunosti zatrti trag !
Tako govore Sulejman Brajković, Inel Šejtanić, Sead Tabaković i Natko Bitanga, Čapljinci koji već godinama preživljavaju na svojim prijeratnim ognjištima. Oni upozoravaju da tamošnje vladajuće strukture čine sve kako bi se život Bošnjacima na području ove općine ogadio. S ogorčenjem konstatiraju da "ne pripadaju nikome, ni Sarajevu, ni ovima ovdje".

Propala obećanja

Brajković, čija je supruga Hrvatica, Čapljinu nije napuštao ni tokom rata. U logoru Gabela proveo je tri i po mjeseca, a već 12 godina pokušava se vratiti na svoje prijeratno radno mjesto u preduzeću "Komunalno".
- Načelniku naše općine dr. Smiljanu Vidiću dao sam svoj glas jer je javno, tokom svoje predizborne kampanje, obećao da neće biti načelnik samo jednog naroda, već svih. Kazao je i da će rješavati probleme običnih ljudi. Ali, evo, kada sam ja zatražio tu pomoć od njega, odbio me, rekavši da ništa ne može učiniti kako bi me vratio na posao - s tugom nam priča Brajković, koji se u međuvremenu snalazi kako zna i umije da preživi.

No, Brajkovićev slučaj nije usamljen. U administraciji čapljinske općine radi jedan Bošnjak! Od 350 zaposlenih u ustanovama i firmama čiji je Općina osnivač, rade tek dva Bošnjaka.
- U odnosu na ostale teritorije u BiH, ovdje je povratak natprosječan. Ljudi u ruralnim područjima žive, uglavnom, od poljoprivrede, dok jedan dio onih iz grada radi u Mostaru, a ostali kako se snađu - kaže nam Šejtanić.

Prolazi glatko

On je jedan od trojice vijećnika, od ukupno 25, u Općinskom vijeću koje funkcionira bez predsjednika - Bošnjaka.
- To je nepisano pravilo u Čapljini. Čim se izabere predsjednik OV, bude održano nekoliko sjednica, a potom ga smijene. Onda do kraja mandata Vijećem upravlja potpredsjednik, koji, jer takvi su mehanizmi, sve odluke može potpisati. Ionako, sve im odluke prolaze glatko - ističe Šejtanić.
Oko 350 djece čapljinskih Bošnjaka pohađa osnovnu školu, dok su srednjoškolci prisiljeni putovati u Mostar, jer u tamošnjoj srednjoj školi nema bosanskog plana i programa.

I Mostar će doživjeti istu sudbinu

- I Mostar će doživjeti istu sudbinu kao i Čapljina, već je sve učinjeno da tako bude. A ovaj načelnik imao je historijsku šansu da napravi most između Hrvata i Bošnjaka. No, on to nije učinio. Pobijedio je zahvaljujući bošnjačkim glasovima, a imao je i podršku IZ - govori Tabaković, predsjednik Udruženja logoraša Čapljina.
On je ogorčen zbog činjenice što je, kako kaže, na području ove općine bilo pet logora, gdje su Bošnjaci bili izloženi strašnim torturama, a za te zločine još niko nije odgovarao.

Nass

#823 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 18/03/2012 12:52

Ja mislila ja razgovaram s tobom, a kad ono ja pricam sa SDA poltronom Ratkusicem. Kad budes nesto imao reci, onda mozemo (mozda) nastaviti ovaj razgovor.

A sto se tice Ratkusica i SDA, iz aviona se vidi da SDA dijeli Mostar i to vrlo otvoreno i javno, i jos to umataju u neku prozirnu pricu kako je jedino etnicka podjela SPAS za Mostar i njegove Bosnjake. Sutra ce te iste Bosnjake uvjeravati kako je najveci spas za BiH da se ona podijeli i da svatko ima svoj teritorij, pri cemu bi naravno SDA zaokruzila taj prokleti bosnjacki fildžan sa ciljem da u njemu vjecno vlada i pljačka nemilice bez ikakvih posljedica. SDA bi bukvalno postala vlasnik te teritorije, a narod obicni podanici i gosti SDA kriminalaca.

SDA je najobicnija mafija koja zajedno sa HDZ i SNSD mafijom pokusava podijeliti teritorij, kako to svi mafijaski klanovi rade između sebe svuda u svijetu. I jos bi narod trebao povjerovati kako je to u njegovom interesu. Ako se budu dijelili teritoriji pocevsi ovdje sa Mostarom, onda je BiH mrtva. To je najgore moguce rjesenje ne samo za BiH, vec i za taj bosnjacki narod o kojem navodno SDA "skrbi". Ja jos nisam cula da se neprijatelja koji zeli dijeliti drzavu pobjedjuje tako da se dogovaraju upravo podjele te drzave sa njim.

Evo, ja se potpuno slazem sa ovim clanom Stranke za boljitak:
ZATEZANJE STANJA U MOSTARU ODGOVARA HDZ-U I SDA
Subota, 17 Ožujak 2012 11:33

MOSTAR - Milenko Paunovski, vijećnik Narodne stranke Radom za boljitak u Gradskom vijeću, govori o zategnutim odnosima u gradu, izmjeni Statuta, uređenju Mostara i odnosima u Gradskom vijeću.

Kako komentirate posljednja događanja po pitanju Mostara i izmjena gradskog Statuta?

- Činjenica je da je Mostar satkan od dvije obale; lijeve i desne. Rat je učinio svoje i napravljena je crta razgraničenja. Isto tako je činjenica da se izmijenila demografska struktura i da je dosta Bošnjaka napustilo grad te je njihov broj promijenjen, baš kao što je i Hrvata u Mostaru. Mislim da je i dogovor HDZ-a i SDA bio čvrst, a to je na zadnjim općinskim izborima poremećeno, zato jer nije ispoštovan dogovor, prema kojem je gradonačelnik Mostara trebao biti Bošnjak. Sad je problem nastao jer je teško praviti kompromise između dvije stranke koje nemaju između sebe povjerenja.
To je po meni najveći problem, a upravo HDZ i SDA će kod određivanja novog Izbornog zakona donositi presudnu ulogu budući da su to dvije najbrojnije stranke.

Koji je stav “Boljitka” po pitanju izmjena Statuta? Na koji način bi se Mostar trebao urediti?

- Naš stav je da po novom Izbornom zakonu nikome ne bude 'tijesno' u Mostaru. Tu se trebaju slobodno osjećati Hrvati, Bošnjaci, Srbi, ali i ostali građani Mostara. Realno mislim da između HDZ-a i SDA neće doći ni do kakvog dogovora i da će konačnu odluku donijeti visoki predstavnik Valentin Inzko. Po meni bi u donošenju nove odluke, pored HDZ-a i SDA, trebale sudjelovati sve stranke koje participiraju u Gradskom vijeću Mostara, pa i SBB, kao novoosnovana stranka. Bez konsenzusa nema rješenja.

Činjenica je da od zadnjih lokalnih izbora grad Mostar nikako ne funkcionira. U Gradskom vijeću nema većine i ne mogu se donijeti odluke. Kako to komentirate?

- Dogovor HDZ-a i SDA oko izbora gradonačelnika poremetio je te odnose. Tko je za to kriv, ne znam, to oni moraju između sebe riješiti. Činjenica je da je jako teško uspostaviti te odnose u Mostaru, a isto tako se nisu uspijevali dogovoriti ni oko usvajanja regulacijskih planova. No, koliko mi je poznato, stvari se polako mijenjaju i napravljen je neki pomak i u četvrtom mjesecu bi se trebali usvajati pojedini planovi. Dragan Čović i Sulejman Tihić su se načelno dogovorili koji dio Neretve pripada kome. Dogovoreno je kako će u isto vrijeme biti usvojeni planovi za Sjeverni logor i južni dio grada, s time da Sjeverni logor pripadne Bošnjacima, a južni Hrvatima.

Približavaju se lokalni izbori. Komu odgovara zatezanje stanja u Mostaru i priča oko izmjene Statuta?

- Apsolutno nacionalnim strankama. Zatezanje stanja odgovara i HDZ-u i SDA. Jednostavno, pred izbore se polako dižu tenzije, kako bi narod glasovao za te stranke, Hrvati za HDZ, a Bošnjaci za SDA. Činjenica je da, po zadnjim anketama do kojih sam ja došao, ni HDZ ni SDA ne kotiraju baš dobro u Mostaru. Mislim da će postojeće stanje u gradu u dobra doba pobrkati i Savez za bolju budućnost.

Kako komentirate prijedlog SDA za podjelu Mostara na najmanje dvije općine?

- Kao prvo, to je po meni jako glup prijedlog. Mostar se već osam godina trudi biti jedinstven grad. Činjenica je da to nije zaživjelo ni po pitanju komunale, ni vodovoda, ni ostalih javnih poduzeća koja se nisu ujedinila. Ali isto tako vraćanje na nešto što je bilo prije Statuta i na službenu podjelu grada bi bio minus. Ja sam za to da Mostar bude jedan grad u kojem će svi ljudi imati jednaka prava.

Možete li dati neku ocjenu rada Gradskog vijeća Mostara i gradonačelnika Ljube Bešlića?

- Budući da sam ja vijećnik, mogu biti samokritičan. Mislim da se sve što dođe do Vijeća dobro odradi ako se stranke slože oko toga. Moja stranka i ja ne snosimo krivnju za to jer smo se uvijek uklapali u normalna rješenja, iako se puno više moglo napraviti u Vijeću, a da o Gradskoj upravi i ne govorim.

Razgovarao: Dalibor Drlje
Srecom, ne pitaju se nista ovdje ni SDA a bogami ni HDZ. Bit ce onako kako MZ kaze, a ona je vec rekla da nema podjele na etnicke opcine i nema jedne izborne jedinice, bit ce jedino pojacane integracije u buducnosti, pa je ovo sve samo gubljenje vremena i maltretiranje građana. A mozda je to tako i moralo biti, zmije vriste jer im se stalo na glavu.

nosara

#824 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by nosara » 18/03/2012 19:32

JozefK wrote:A koja je razlika između jedne gradske liste i ovoga što je Ustavni Sud presudio? (Ni sad ne postoji više izbornih jedinica, već samo više gradskih područja) Ustavni Sud kaže da treba uskladiti broj birača u 6 izbornih gradskih područja iz kojih se bira 18 vijećnika. Još 17 se bira s jedinstvene gradske liste. Međutim, kad se uskladi broj birača u 6 gradskih područja i riješi problem Središnje zone zapravo neće biti nikakve razlike u tome radi li se o jedinstvenoj gradskoj listi na kojoj bi se biralo svih 35 vijećnika ili dvije liste po izmjenjenim pravilima. Jedina moguća razlika može biti u različitoj izlaznosti po gradskim područjima, ali na taj način neka stranka može profitirati za najviše jedan mandat u odnosu da je samo jedna lista, što je beznačajno.

Suština statuta ostaje, a glasi, od 35 vijećnika, nijedan konstitutivni narod ne može imati više od 15 mjesta, a manje od 4.

Sve ovo je za napredne poznavatelje Statuta, sumnjam da će me razumjeti oni koji površno prate situaciju i čuli su da bi netko nešto dijelio, a ovi drugi kofol ne daju. :lol:
Ja mislim da si ti teski muljator, a ovi esdepeovi zetoni ti, iz meni nepoznatog razloga, jedu iz ruke... :D

"Jedinstven" Mostar, u ovom trenutku, drugi je naziv za "hrvatski stolni grad" u BiH, sto, dakako, vodi ka "trecem", sa kumama i kumovima iz prvog safa bivse, takozvane, rahmetli partije... :-)

asurbanipal

#825 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 20/03/2012 08:22

Nass wrote:Ja mislila ja razgovaram s tobom, a kad ono ja pricam sa SDA poltronom Ratkusicem. Kad budes nesto imao reci, onda mozemo (mozda) nastaviti ovaj razgovor.

A sto se tice Ratkusica i SDA, iz aviona se vidi da SDA dijeli Mostar i to vrlo otvoreno i javno, i jos to umataju u neku prozirnu pricu kako je jedino etnicka podjela SPAS za Mostar i njegove Bosnjake. Sutra ce te iste Bosnjake uvjeravati kako je najveci spas za BiH da se ona podijeli i da svatko ima svoj teritorij, pri cemu bi naravno SDA zaokruzila taj prokleti bosnjacki fildžan sa ciljem da u njemu vjecno vlada i pljačka nemilice bez ikakvih posljedica. SDA bi bukvalno postala vlasnik te teritorije, a narod obicni podanici i gosti SDA kriminalaca.

SDA je najobicnija mafija koja zajedno sa HDZ i SNSD mafijom pokusava podijeliti teritorij, kako to svi mafijaski klanovi rade između sebe svuda u svijetu. I jos bi narod trebao povjerovati kako je to u njegovom interesu. Ako se budu dijelili teritoriji pocevsi ovdje sa Mostarom, onda je BiH mrtva. To je najgore moguce rjesenje ne samo za BiH, vec i za taj bosnjacki narod o kojem navodno SDA "skrbi". Ja jos nisam cula da se neprijatelja koji zeli dijeliti drzavu pobjedjuje tako da se dogovaraju upravo podjele te drzave sa njim.

Evo, ja se potpuno slazem sa ovim clanom Stranke za boljitak:
ZATEZANJE STANJA U MOSTARU ODGOVARA HDZ-U I SDA
Subota, 17 Ožujak 2012 11:33

MOSTAR - Milenko Paunovski, vijećnik Narodne stranke Radom za boljitak u Gradskom vijeću, govori o zategnutim odnosima u gradu, izmjeni Statuta, uređenju Mostara i odnosima u Gradskom vijeću.

Kako komentirate posljednja događanja po pitanju Mostara i izmjena gradskog Statuta?

- Činjenica je da je Mostar satkan od dvije obale; lijeve i desne. Rat je učinio svoje i napravljena je crta razgraničenja. Isto tako je činjenica da se izmijenila demografska struktura i da je dosta Bošnjaka napustilo grad te je njihov broj promijenjen, baš kao što je i Hrvata u Mostaru. Mislim da je i dogovor HDZ-a i SDA bio čvrst, a to je na zadnjim općinskim izborima poremećeno, zato jer nije ispoštovan dogovor, prema kojem je gradonačelnik Mostara trebao biti Bošnjak. Sad je problem nastao jer je teško praviti kompromise između dvije stranke koje nemaju između sebe povjerenja.
To je po meni najveći problem, a upravo HDZ i SDA će kod određivanja novog Izbornog zakona donositi presudnu ulogu budući da su to dvije najbrojnije stranke.

Koji je stav “Boljitka” po pitanju izmjena Statuta? Na koji način bi se Mostar trebao urediti?

- Naš stav je da po novom Izbornom zakonu nikome ne bude 'tijesno' u Mostaru. Tu se trebaju slobodno osjećati Hrvati, Bošnjaci, Srbi, ali i ostali građani Mostara. Realno mislim da između HDZ-a i SDA neće doći ni do kakvog dogovora i da će konačnu odluku donijeti visoki predstavnik Valentin Inzko. Po meni bi u donošenju nove odluke, pored HDZ-a i SDA, trebale sudjelovati sve stranke koje participiraju u Gradskom vijeću Mostara, pa i SBB, kao novoosnovana stranka. Bez konsenzusa nema rješenja.

Činjenica je da od zadnjih lokalnih izbora grad Mostar nikako ne funkcionira. U Gradskom vijeću nema većine i ne mogu se donijeti odluke. Kako to komentirate?

- Dogovor HDZ-a i SDA oko izbora gradonačelnika poremetio je te odnose. Tko je za to kriv, ne znam, to oni moraju između sebe riješiti. Činjenica je da je jako teško uspostaviti te odnose u Mostaru, a isto tako se nisu uspijevali dogovoriti ni oko usvajanja regulacijskih planova. No, koliko mi je poznato, stvari se polako mijenjaju i napravljen je neki pomak i u četvrtom mjesecu bi se trebali usvajati pojedini planovi. Dragan Čović i Sulejman Tihić su se načelno dogovorili koji dio Neretve pripada kome. Dogovoreno je kako će u isto vrijeme biti usvojeni planovi za Sjeverni logor i južni dio grada, s time da Sjeverni logor pripadne Bošnjacima, a južni Hrvatima.

Približavaju se lokalni izbori. Komu odgovara zatezanje stanja u Mostaru i priča oko izmjene Statuta?

- Apsolutno nacionalnim strankama. Zatezanje stanja odgovara i HDZ-u i SDA. Jednostavno, pred izbore se polako dižu tenzije, kako bi narod glasovao za te stranke, Hrvati za HDZ, a Bošnjaci za SDA. Činjenica je da, po zadnjim anketama do kojih sam ja došao, ni HDZ ni SDA ne kotiraju baš dobro u Mostaru. Mislim da će postojeće stanje u gradu u dobra doba pobrkati i Savez za bolju budućnost.

Kako komentirate prijedlog SDA za podjelu Mostara na najmanje dvije općine?

- Kao prvo, to je po meni jako glup prijedlog. Mostar se već osam godina trudi biti jedinstven grad. Činjenica je da to nije zaživjelo ni po pitanju komunale, ni vodovoda, ni ostalih javnih poduzeća koja se nisu ujedinila. Ali isto tako vraćanje na nešto što je bilo prije Statuta i na službenu podjelu grada bi bio minus. Ja sam za to da Mostar bude jedan grad u kojem će svi ljudi imati jednaka prava.

Možete li dati neku ocjenu rada Gradskog vijeća Mostara i gradonačelnika Ljube Bešlića?

- Budući da sam ja vijećnik, mogu biti samokritičan. Mislim da se sve što dođe do Vijeća dobro odradi ako se stranke slože oko toga. Moja stranka i ja ne snosimo krivnju za to jer smo se uvijek uklapali u normalna rješenja, iako se puno više moglo napraviti u Vijeću, a da o Gradskoj upravi i ne govorim.

Razgovarao: Dalibor Drlje
Srecom, ne pitaju se nista ovdje ni SDA a bogami ni HDZ. Bit ce onako kako MZ kaze, a ona je vec rekla da nema podjele na etnicke opcine i nema jedne izborne jedinice, bit ce jedino pojacane integracije u buducnosti, pa je ovo sve samo gubljenje vremena i maltretiranje građana. A mozda je to tako i moralo biti, zmije vriste jer im se stalo na glavu.
Što se tiče Enesa Ratkušića i njegovog teksta, smatram da je odlično opisao i analizirao trenutno stanje u Mostaru, kritika je upućena i na račun SDA, ali i na račun SDP-a, čija politika je trenutno pogubnija po grad Mostar...A sad što ti tekst ne godi, pa nisam ja kriv što se "baba češe tamo gdje je svrbi".

O kriminalu u SDA se itekako može govoriti, ali isto tako u kriminalu u SDP-u, čiji će mafijaški klanovi po kriminalu preteći u džeparenju i ove stranke što si prije nabrojala...Dovoljno je spomenuti aferu "Reket", pa sad ovo oko kontrole policije, da se spasi g....a...Te priče o poštenju i nevinosti SDP-ove politike možeš prodavati samo neupućenim, a koliko vidim svakim danom je sve više i više onih koji uviđaju kamo vodi ta politika, pa čak i u samom SDP-u gdje sigurno ima poštenih i časnih ljudi(kao što je npr. dr. Nazif Derviškadić, Željko Komšić) a u tome vam ne može pomoći ni ona smijurija od FTV-a...O političkom diletantizmu i naivnosti "velikog vođe" da i ne govorim, no tema nije ova "vrla", "poštena" i "časna" stranka. Na dobrom ste putu da postanete poput SBiH.

Ovaj tekst NSRZ ne želim ni kometarisati...Dovoljno mi je pogledati ko je sve u toj stranci. Ljudi koji su se prodali za paket salame i kobasica, pa sad gledaju kako da se izvuku...Šta reći o poštenju gazde, nego da radnici u jednoj od tvornica u Mostaru nisu primili već osam mjeseci platu...Vjerujem da je slična slika i u drugim krajevima BiH gdje "gazda" drži poslovnice.

Rekao sam jednom, a i opet ću...Vjerovati MZ je politička naivnost i neupućenost. Dovoljno je pogledati šta su uradili u Stocu. Vjerovati MZ nakon svega šta su uradili je smiješno, čast u izuzecima (Koschnik). Uzdati se u odluke MZ mogu samo oni koji nisu sigurni u sebe i oni koji nemaju odgovornosti, ruku na srce većina političara je takva...Zbog toga smatram da će odluka MZ-e i Inzka, ako je bude, ići na korist HDZ-u, zbog kompenzacije, a sve je to krivica "velikog vođe" i njegovog "foteljanja" na federalnom nivou...

Locked