Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Locked
asurbanipal

#726 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by asurbanipal » 07/03/2012 09:51

Nego, šta bi sa RTV Mostar ? Je li istina da ih je kupio Čović ???

Nass

#727 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 07/03/2012 12:47

asurbanipal wrote:Nego, šta bi sa RTV Mostar ? Je li istina da ih je kupio Čović ???
Ne znam da li ih je Covic potpuno preuzeo ili je suvlasnik sa Safom, ali je ocigledno da se ta TV utopila u TV1, koja ocigledno radi za Safu i HDZ. Odvratno partnerstvo, da ne moze biti odvratnije.

Nass

#728 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 07/03/2012 12:49

Skijaš wrote:
Nass wrote:zasto se samo ova sugava SDA pita o Mostaru, zajedno sa HDZ-om? Vidim, SDA trazi povratak na vise opcina i to vjerovatno po etnickom principu
Navika. Grad treba ujediniti po svaku cijenu.
Apsolutno. Kad bi se Mostar podijelio na opcine po etnickoj liniji, onda bi se cijela Federacija podijelila na isti nacin i to bi bio kraj. Zato se to naprosto ne smije i ne moze desiti, ma sta brljao ovaj odvratni Tihic. U Mostaru se mozda rjesava i cijela BiH, i zato ne vjerujem da ce u konacnici zaista doci do ovakvih rjesenja i vracanja unatrag.

PurpurHazel

#729 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by PurpurHazel » 07/03/2012 13:01

Nass wrote:
Ne znam da li ih je Covic potpuno preuzeo ili je suvlasnik sa Safom, ali je ocigledno da se ta TV utopila u TV1, koja ocigledno radi za Safu i HDZ. Odvratno partnerstvo, da ne moze biti odvratnije.

Nije njih nitko kupio, oni nažalost formalno više niti ne postoje. Sve je to tv1 sad, otpustilo se bruka ljudi, rijetke zadržali, neke prebacili u Sarajevo. RTV MO kao medij dakle više ne djeluje, osim pod Saficinim šapama, a u gradu je sve tišu-mišu oko toga. :skoljka:

Nass

#730 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 08/03/2012 09:30

E ovo sam cekala, napokon! :thumbup: :thumbup:
Mostar zaslužuje budućnost, a ne povratak u prošlost
M.M.
Srijeda, 7. ožujka 2012. 18:16
Fena

Predsjedništvo SDP-a BiH održalo je danas u Sarajevu svoju 57. sjednicu na kojoj je usvojen Prijedlog Odluke o sazivanju Izborne konferencije KO SDP USK, kao i Prijedlog Poslovnika o radu ove konferencije.

Raspušteni su organi općinskog odbora SDP-a Bosanski Petrovac. Za povjerenika ove organizacije imenovan je Ermin Hajder, sadašnji načelnik općine Bosanski Petrovac, koji je u proteklom periodu pristupio SDP-u BiH.
Predsjedništvo SDP-a je razmatralo i informaciju o aktivnostima u vezi implementacije presude Ustavnog suda BiH u vezi Grada Mostara.

Stav SDP-a je da se izmjene Statuta Grada Mostara kao i izmjene i dopune Izbornog zakona BiH u vezi sa tim, ni u kom slučaju ne smiju zloupotrijebiti u pravcu vraćanja integracijskih procesa u Mostaru godinama unazad.
Grad Mostar zaslužuje budućnost, a ne povratak u prošlost, istaknuto je na sjednici.

Predsjedništvo SDP-a je jasno istaknulo protivljenje u odnosu na prisutne inicijative za podjelu Mostara na dvije ili više etnički omeđenih općina.

- Ovakvi prijedlozi otvaraju sumnju da su politički dominantne stranke u Gradskom Vijeću godinama sinergijski onemogućivale potpunu integraciju Mostara kako bi došle u situaciju da proglase bankrot jedinstvenog Mostara i novim prijedlogom o podjeli Mostara vrate nas u daleku prošlost, rečeno je na sjednici Predsjedništva SDP-a.
Pored toga, pojašnjeno je, ovakvim prijedlozima se, svjesno ili ne, dodatno podižu nacionalne tenzije i manipulira osjećajima svih Mostaraca.

SDP vidi Mostar isključivo kao jedinstven, multietnički grad koji će pružiti jednake uvjete života svim njegovim građanima te svoju poziciju zasniva na principima Političke platforme za jedinstveni Mostar koju je Glavni odbor SDP-a BiH usvojio još 2003.

Implementacija presude Ustavnog suda BiH nema alternativu, a rješenja treba tražiti u korekcijama postojećeg Statuta, a ne u destruktivnim i, dugoročno za sve Mostarce, nazadnim rješenjima, priopćeno je iz Centra za informiranje SDP-a BiH.

Nass

#731 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 08/03/2012 09:33

Mostar je jedan grad i to se ne smije mijenjati

Objavljeno 07.03.2012 u 12:52

Mostar je sada jedan grad i to se ne smije mijenjati, izjavio je portparol OHR-a Mario Brkić.

Brkić je naglasio da bi podjela grada bila odluka u pogrešnom pravcu i dodao da OHR nije vidio bilo kakav konkretan prijedlog koji bi nagovještavao ponovnu podjelu Mostara.

"Ali, ukoliko bi se takav prijedlog ipak pojavio, onda bi to za OHR bio razlog za duboku zabrinutost", rekao je Brkić.

On je rekao da će "neki možda ipak željeti da pokušaju iskoristiti trenutnu situaciju kako bi stvari vratili u prethodno stanje, iako odluka Ustavnog suda BiH ne traži nešto takvo".

"Zapravo, niko se ne treba osjećati ugroženim odlukom Ustavnog suda'', rekao je Brkić i naglasio da ta odluka ne umanjuje važne mehanizme zaštite konstitutivnih naroda u Mostaru, uključujući mogućnost korištenja mehanizma vitalnog nacionalnog interesa, zastupljenost u donošenju odluka te minimalnu i maksimalnu kvotu u zastupanju konstitutivnih naroda.
:thumbup: Mostar se ne smije dijeliti. A sve ostalo treba rjesavati na druge nacine. Ocito je da od ove price Covica i Tihica nema nista.

Josip321

#732 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 » 08/03/2012 14:00

Nass wrote:
:thumbup: Mostar se ne smije dijeliti. A sve ostalo treba rjesavati na druge nacine. Ocito je da od ove price Covica i Tihica nema nista.

Je i ja kažem tako. Jedan Mostar jedan grad. Jedan čovjek, jedan glas kao svugdje drugdje u BH.

popajic

#733 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by popajic » 08/03/2012 14:30

Josip321 wrote:
Nass wrote:

Je i ja kažem tako. Jedan Mostar jedan grad. Jedan čovjek, jedan glas kao svugdje drugdje u BH.
Jedan covjek , jedan glas - na cijelom prostoru drzave 8)
A neka Tihi i Covic uz kafu pored Neretve razmjenjuju mastarije o definitivnoj etnickoj podjeli , odosno raspadu BIH.
Nista novo od ova dva ljigavca :oops:

Nass

#734 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 08/03/2012 15:19

Josip321 wrote:
Nass wrote:

Jedan covjek, jedan glas. A sve ostalo ce se rjesavati na druge nacine. Izmedju ostalog, doci ce na red i reintegracija Mostara i cijele Hercegovine. A Mostar nece biti hrvatski stolni grad, i nece biti podijeljen, ne brini :) Svi ovi sto sanjaju jedno ili drugo, gube vrijeme. Nista od toga. MZ ne da :) Prosla su ta vremena, zadnji voz je vec umakao iza ugla.

Canton

#735 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Canton » 08/03/2012 15:58

Mostar treba da ima status kao i druge opcine/gradovi u BiH

nosara

#736 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by nosara » 08/03/2012 16:11

Nass wrote:
Josip321 wrote:
Nass wrote:

Jedan covjek, jedan glas. A sve ostalo ce se rjesavati na druge nacine. Izmedju ostalog, doci ce na red i reintegracija Mostara i cijele Hercegovine. A Mostar nece biti hrvatski stolni grad, i nece biti podijeljen, ne brini :) Svi ovi sto sanjaju jedno ili drugo, gube vrijeme. Nista od toga. MZ ne da :) Prosla su ta vremena, zadnji voz je vec umakao iza ugla.
Mostar ce bit hrvatski taman koliko je Sarajevo bosnjacki grad... Brojevi tako kazu... Jedan covjek-jedan glas u ovakvoj situaciji na malom prostoru vodi ka majorizaciji...

Josip321

#737 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 » 08/03/2012 16:20

popajic wrote:
Josip321 wrote:
Nass wrote:

A neka Tihi i Covic uz kafu pored Neretve razmjenjuju mastarije o definitivnoj etnickoj podjeli , odosno raspadu BIH.

Pristali ste i potpisali da su i Hrvati konstitutivan narod. A i jesu, najstariji su narod na ovim prostorima. Daakle, to je završena stvar. A Statut je nametnut, nije odobren, ratificiran, izglasovan nigdje. Pa ni u GV Mostara.
A u ostalom na teritorii cijele države neka vlada jedan čovjek jedan glas kažete. Pa to i vlada, ima vas puno više u PSBiH i FP.

Josip321

#738 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 » 08/03/2012 16:27

nosara wrote:Mostar ce bit hrvatski taman koliko je Sarajevo bosnjacki grad... Brojevi tako kazu... Jedan covjek-jedan glas u ovakvoj situaciji na malom prostoru vodi ka majorizaciji...
Sarajevo jeste najvećim dijelom bošnjački grad, a jednim malim djelom i srpski. Znam da mnogi to ne žele i ne vole ali to je činjenica. Jer puno je više onih kojima je to drago.

Dok u Mostaru to nikada to neće biti moguće. Mostar jeste podjeljen. Ali uvijek će biti vrlo veliki broj Bošnjaka, a i Srba već sada ima dovoljno da izglasuju jednoga gradskog vjećnika, naravno kada bi svi glasovali za jednoga. To nije demokracija ali tako je. A biti će ih sve više jer mnogi se vraćaju u južna i sjeverna naselja. Vjerojatno ih neće nikada biti više od 7-8 tisuća ali sa obzirom na okolnosti ni to nije malo.

Tako da Mostar nikada neće biti hrvatski. Da će ga Hrvati smatrati svojim glavnim centrom u BH? Pa to već i čine. Ali da će ugrožavati Bošnjake to su ilizije. Pa evo, koji je to Hrvat poslije rata kupio kuću ili stan na lijevoj obali????
A niti neće. Bošnjake majorizirati mogu samo drugi Bošnjaci.

popajic

#739 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by popajic » 08/03/2012 19:14

Josip321 wrote:
popajic wrote:
Josip321 wrote:

Pristali ste i potpisali da su i Hrvati konstitutivan narod. A i jesu, najstariji su narod na ovim prostorima. Daakle, to je završena stvar. A Statut je nametnut, nije odobren, ratificiran, izglasovan nigdje. Pa ni u GV Mostara.
A u ostalom na teritorii cijele države neka vlada jedan čovjek jedan glas kažete. Pa to i vlada, ima vas puno više u PSBiH i FP.
ja nisam mnozina :D a kad su nacioalisticki debili potpisivali to sto su potpisivali ,mene kao ni druge niko nista nije pitao. Ni tada vazeci Ustav RBIH se nije ispostovao...
Ali, lijepo je vidjeti kako se sovinisticka bratija slaze :-)
B. A. 08/03/2012 14:14:00

Predsjednici HDZ-a BiH i SDA-a Dragan Čović i Sulejman Tihića usvojili su zajedničku izjavu u kojoj se ističe njihova spremnost da osnaže svoje partnerstvo, koje, kako smatraju, treba usmjeriti u pravcu bolje saradnje između bošnjačkog i hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini na osnovama, principima i načelima jednakopravnosti tri konstitutivna naroda u BiH s mehanizmima kojima se to može ostvariti.
B. A. 08/03/2012 14:14:00
Jadan i zalostan svako onaj ko potpada pod njihovo snazno partnerstvo :oops:

Josip321

#740 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 » 09/03/2012 00:17

popajic wrote: ja nisam mnozina :D a kad su nacioalisticki debili potpisivali to sto su potpisivali ,mene kao ni druge niko nista nije pitao. Ni tada vazeci Ustav RBIH se nije ispostovao...

Ma ja. Ti možda i nisi za takvo nešto. Ali rezultati izbora nam iz godine u godinu potvrđuju da baš te stranke, sa nacionalnim prefiksom odnose preko 90% glasova.
Onda se ja pitam gdje je to ta većina koja je za tu drugačiju BH. Kako nikako da dođe do izražaja a daleko ih najviše. Barem tako govore.

blue_sky

#741 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by blue_sky » 09/03/2012 00:47

Mostar se nikada nece, niti smije podijeliti. Sve ostalo su vlazni snovi pojedinaca.
Kuci, pa dijelite babovinu.

Skijaš

#742 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš » 09/03/2012 06:27

koch wrote:
Josip321 wrote:Pa evo, koji je to Hrvat poslije rata kupio kuću ili stan na lijevoj obali????
A niti neće.
Sad će kupovati kad kad na loklanim izborima, po principu jedan čovjek jedan glas,HDZ bude imao natpolovičnu većinu a gradonačelnik bude takodjer iz HDZ-a
To i nije problem, naprotiv. Nama treba da bude cilj međusobno povezivanje, suzbijanje te ideje da određeni komad zemlje pripada samo jednom narodu. Problem bi izazvala odluka HDZ-a da grad finansira gradnju šuškovih naselja kao vid demografskog inžinjeringa. A to što će fizičko lice kupiti kuću ili stan, u tom kako rekoh nema ništa loše, naprotiv.

Nass

#743 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass » 09/03/2012 09:08

Mostar se nece podijeliti, OHR je rekao svoje, i to je signal svima. Kako ce ostalo biti rijeseno, vidjet cemo. Hercegovac je objasnjavao da je kljuc u postenom definiranju izbornih jedinica, a vjerovatno postoje i drugi nacini da se sprijeci divljanje HDZ-ove antidrzavne politike. Bilo bi dobro kad bi se usporedo pocelo raditi na ostalim polugama HDZ-ove HB politike, mislim na reintegraciju i reforme, kako bi sama ideja Mostara kao 'hrvatskog stolnog grada' potpuno izgubila smisao i kontekst.

fc.velež-religija

#744 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 09/03/2012 12:01

Molim ove 'sa strane' koji žele podjelu grada sa kojim nemaju nikave veze,osim što tu dođu kad treba u doktora...da lagano odpepaju od mog grada.
Mostar je naš,mostarski!

nosara

#745 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by nosara » 09/03/2012 12:05

fc.velež-religija wrote:Molim ove 'sa strane' koji žele podjelu grada sa kojim nemaju nikave veze,osim što tu dođu kad treba u doktora...da lagano odpepaju od mog grada.
Mostar je naš,mostarski!
Sta kazu braca hrvati...? Jel' zavladala sloga, ili ipak ne...? :-)

fc.velež-religija

#746 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 09/03/2012 12:11

Braća Hrvati su širok pojam...ako misliš na lidere hrvatskih stranaka u BiH,lagano gube tlo pod nogama...izgubili su kontrolu baš onog dana kad su otišli na proslavu RS-a.
A što se tiče hrvata,običnih građana,to su moje komšije,to su moji sugrađani,i veliki dio moji prijatelji.

nosara

#747 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by nosara » 09/03/2012 12:15

fc.velež-religija wrote:Braća Hrvati su širok pojam...ako misliš na lidere hrvatskih stranaka u BiH,lagano gube tlo pod nogama...izgubili su kontrolu baš onog dana kad su otišli na proslavu RS-a.
A što se tiče hrvata,običnih građana,to su moje komšije,to su moji sugrađani,i veliki dio moji prijatelji.
To mislis ti, a sta misle oni...?

Nemam nista protiv, samo da ne bude poslije "pomagajte drugovi, sve uzeo hadeze"...

fc.velež-religija

#748 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 09/03/2012 12:21

A čuj stari,družim se sa gradskom rajom...
Ovi ruralni hrvati su druga priča,oni nas sve podjednako mrze.
Ali,nebitni su ovom gradu.

palermo

#749 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by palermo » 09/03/2012 12:45

fc.velež-religija wrote:A čuj stari,družim se sa gradskom rajom...
Ovi ruralni hrvati su druga priča,oni nas sve podjednako mrze.
Ali,nebitni su ovom gradu.
Malo vas je nešto urbanih :D

BHCluster

#750 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by BHCluster » 09/03/2012 12:56

Josip321 wrote:
popajic wrote: ja nisam mnozina :D a kad su nacioalisticki debili potpisivali to sto su potpisivali ,mene kao ni druge niko nista nije pitao. Ni tada vazeci Ustav RBIH se nije ispostovao...

Ma ja. Ti možda i nisi za takvo nešto. Ali rezultati izbora nam iz godine u godinu potvrđuju da baš te stranke, sa nacionalnim prefiksom odnose preko 90% glasova.
Onda se ja pitam gdje je to ta većina koja je za tu drugačiju BH. Kako nikako da dođe do izražaja a daleko ih najviše. Barem tako govore.
Koliko ljudi je izaslo na izbore OKO 60% sta je sa onih 40%, i koja stranka uze najvise glasova na izborima? Prema tome malo pogledaj cinjenice pa onda zbori o necemu. A to sto ti hoces da pripadas nacionalnom toru to je do tebe i sve sto se desava sa nemoci te tvoje opcije je sasvim do dovoljno da pokaze kako ta tvoja nacionalna opcija nema snagu nego dobije to sto snsd naravno njima za to hdz pokaze zahvalnos i dodje na proslavu pocetka genocida i etnickog ciscenja na ne srbima u rs-u.

Locked