Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Locked
DonAmmaro
Posts: 2
Joined: 23/02/2012 12:11

#676 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by DonAmmaro »

Mostar radi a Sarajevo se gradi :)
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#677 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Canton »

Ženski Dr.Med wrote:
Canton wrote:Odluke ustavnog suda se moraju sprovoditi ako zelimo jacati drzavu i njene institucije.
paaaaaaaaaaa daaaaaaaaaaaa slazem se..... trebalo bi biti na podrucju citave BiH jedan covjek jedan glas :)
A ne uzimati ono kako meni i mojima pase
Pa na podrucju citave BiH i jeste takav sistem izuzev Sarajeva i Mostara
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#678 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass »

Nema problema, i trebaju se postivati sudske odluke, ali nek se izborne jedinice zatim posteno definiraju, a onda nek se izvrsi kompletna reintegracija grada Mostara (koji je sada potpuno podijeljen) i cijele Hercegovine i nek se pred sudove i politiku stavi ostalih hiljadu stvari koje su ostale iz tzv. Herceg Bosne. Tako ce BiH zazivjeti u Mostaru i cijeloj Hercegovini.

Kako to HDZ misli, tuci BiH njenim vlastitim oruzjem...
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#679 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 »

1pajdo wrote:
Pa nitko ne brani drugim nacijama pohađati fakultet na sveučilištu, pa na univerzitetu ima više Hrvata nego Bošnjaka na sveučilištu jer kruže glasine da je lakše završiti fakultet na Džemalu Bijediću, jer na sveučilištu ima dosta gostujućih profesora iz Hrvatske koji ipak traže malo više znanja od domaćih.
Mislim da je ovo točno. Istina jeste za medicinu da je tu drugačije. Ali za ostale fakultete, multietičniji je univerzitet.
Ali kako reče, prvenstveno radi kriterija prilikom polaganja ispita. Znam da je tamo prijej dosta teži ili cjenjeniji bio onaj faks gdje se o informatici učilo. Koji je ne znam. Ali oni tamo odavno imaju programiranje dok toga ovamo nije bilo, samo iz početka općenito informatika.
Znam dosta agronoma koji ovamo ne uspiju i odu tamo pa završe. Jednostavno, manje se traži. Ne kažem da se tamo ne ne uči dovoljno. Ali kada bi uspoređivali kriterije koje su profesori tražili prije rata i sada poslije rata, malo bi studenata na obje strane prolazilo, posebno oni sa Univerziteta. Čast pojedinim fakultetima. Prvenstveno medicini.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#680 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by kiky »

odluka ustavnog suda se mora ispoštovat ...
tu nebi trebalo biti diskusije ...
User avatar
blue_sky
Posts: 49306
Joined: 01/06/2009 15:51
Location: Mostar nije skutorija

#681 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by blue_sky »

Josip321 wrote:
1pajdo wrote:
Pa nitko ne brani drugim nacijama pohađati fakultet na sveučilištu, pa na univerzitetu ima više Hrvata nego Bošnjaka na sveučilištu jer kruže glasine da je lakše završiti fakultet na Džemalu Bijediću, jer na sveučilištu ima dosta gostujućih profesora iz Hrvatske koji ipak traže malo više znanja od domaćih.
Mislim da je ovo točno. Istina jeste za medicinu da je tu drugačije. Ali za ostale fakultete, multietičniji je univerzitet.
Ali kako reče, prvenstveno radi kriterija prilikom polaganja ispita. Znam da je tamo prijej dosta teži ili cjenjeniji bio onaj faks gdje se o informatici učilo. Koji je ne znam. Ali oni tamo odavno imaju programiranje dok toga ovamo nije bilo, samo iz početka općenito informatika.
Znam dosta agronoma koji ovamo ne uspiju i odu tamo pa završe. Jednostavno, manje se traži. Ne kažem da se tamo ne ne uči dovoljno. Ali kada bi uspoređivali kriterije koje su profesori tražili prije rata i sada poslije rata, malo bi studenata na obje strane prolazilo, posebno oni sa Univerziteta. Čast pojedinim fakultetima. Prvenstveno medicini.
ko su, imaju li isto dvije noge i ruke, i to.
ostalo nije vrijedno komentarisanja, samo bar prestanite lupati :-)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#682 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by mO k3 »

Slusam juce na radiu da u NHK po jednim krovom dvije skole,dva skolska programa bih i hr .... ko placa ove nastacnike,profesore koji predaju po hr skolskom programu??
User avatar
Skijaš
Posts: 12587
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#683 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš »

Ženski Dr.Med wrote:Slusam juce na radiu da u NHK po jednim krovom dvije skole,dva skolska programa bih i hr .... ko placa ove nastacnike,profesore koji predaju po hr skolskom programu??
Kad kažu "hrvatski" program, ne misle na sistem obrazovanja Hrvatske, nego na nastavu na hrvatskom jeziku. A plaća ih se iz kantonalnih budžeta. Kako god, tu sramotnu podjelu djece se mora ukinuti i djecu reintegrisati. Mora postojati nekoliko predmeta koji bi služili kao garant očuvanja identiteta naša tri naroda, pa nije problem ako se djecu razdvaja na časovima maternjeg jezika i istorije, ali nastavu na časovima fizike, hemije, matematike, sve to mogu zajedno i na jeziku nastavnika koji predaju svaki od tih predmeta. .
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#684 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by mO k3 »

Skijaš wrote:
Ženski Dr.Med wrote:Slusam juce na radiu da u NHK po jednim krovom dvije skole,dva skolska programa bih i hr .... ko placa ove nastacnike,profesore koji predaju po hr skolskom programu??
Kad kažu "hrvatski" program, ne misle na sistem obrazovanja Hrvatske, nego na nastavu na hrvatskom jeziku. A plaća ih se iz kantonalnih budžeta. Kako god, tu sramotnu podjelu djece se mora ukinuti i djecu reintegrisati. Mora postojati nekoliko predmeta koji bi služili kao garant očuvanja identiteta naša tri naroda, pa nije problem ako se djecu razdvaja na časovima maternjeg jezika i istorije, ali nastavu na časovima fizike, hemije, matematike, sve to mogu zajedno i na jeziku nastavnika koji predaju svaki od tih predmeta. .
aha.... onda sam pogresno razumio ,thx .... mora doci do promjene iz temelja
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#685 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass »

Pa Skijas, pobogu. Zasto razdvajati djecu ikako, bilo koju minutu i za bilo koji predmet? To su gluposti. Zasto ne mogu djeca na casu jezika citati i srpske i hrvatske pisce, isto kao i svjetske, te pisati jednu sedmicu cirilicom, drugu latinicom, a nastavnike slusati na svim jezicima, zavisno od toga ko predaje koji predmet? Kako smo mogli u Jugoslaviji imati zajedno SVU nastavu, i sve je bilo zastupljeno? Cemu razlicita historija, kao da Hrvati i Srbi i Bosnjaci imaju razlicitu historiju? Daj, molim te, i onda to jos pravdas nekakvom "ravnopravnoscu". Ravnopravnost je integracija, a to sto ti govoris iako u nekoj blazoj formi, je svjedno nacionalisticko gledanje na "ravnopravnost" cim zastupas razdvajanje bilo koje vrste kao 'pravedno'.
palermo
Posts: 22353
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#686 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by palermo »

Nass wrote:Pa Skijas, pobogu. Zasto razdvajati djecu ikako, bilo koju minutu i za bilo koji predmet? To su gluposti. Zasto ne mogu djeca na casu jezika citati i srpske i hrvatske pisce, isto kao i svjetske, te pisati jednu sedmicu cirilicom, drugu latinicom, a nastavnike slusati na svim jezicima, zavisno od toga ko predaje koji predmet? Kako smo mogli u Jugoslaviji imati zajedno SVU nastavu, i sve je bilo zastupljeno? Cemu razlicita historija, kao da Hrvati i Srbi i Bosnjaci imaju razlicitu historiju? Daj, molim te, i onda to jos pravdas nekakvom "ravnopravnoscu". Ravnopravnost je integracija, a to sto ti govoris iako u nekoj blazoj formi, je svjedno nacionalisticko gledanje na "ravnopravnost" cim zastupas razdvajanje bilo koje vrste kao 'pravedno'.
Ne bi bilo strašno ništa ovo što Skijaš predlaže.Suštinski, ako hoćeš da istinsku ravnopravnost zastupaš, ti moraš razdvojiti sate maternjeg jezika. I ne vidim ja u tome ništa loše, pa djeca su se i u moje vrijeme razdvajala, doduše ne po tom osnovu, nego je neko išao na izbornu iz hemije i fizike, a neko iz jezika i historije/povijesti. Zapravo mislim da bi ideja o tome da nema razlicitih sati samo cementirala podjele unutar grada, pa bi imala etnicki ciste skole (kao sto je po prilici sada) i hrvatska djeca bi isla tamo u Novu gimnaziju, bošnjacka u svoju guimnaziju i slicno.
Nije problem sto bi djeca imala neke sate odvojene, problem je sto nemaju sada nikakve sate zajedno. Znam da u staroj gimnaziji, i pored postojanja dva programa, djeca idu zajedno na informatiku i neke izborne nastave. I mislim da je stara gimnazija u ovom trenutku mjesto najveceg susreta djece Mostara. I tim putem trteba ici, pojacavati fond sati u kojem djeca zajedno uce, povezivatoi na taj nacin djecu.....a kroz maternji jezik cuvati samobitnost i nacionalni identitet. Ne vidim drugog puta, mislim da je drugi put ( ovaj koji ti predlažeš) put u etnicki ciste skole, Zvuci malo paradoksalno, ali je tako.
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#687 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Nass »

Ti poistovjecujes nekakvu izbornu (dodatnu?) nastavu sa redovnom nastavu redovnog programa? U moje vrijeme niko se nigdje i nikada nije razdvajao ni po kojem osnovu. Jednostavno nije. Kako rekoh, ako bi po programu na casovima jezika bilo obavezno izucavanje SVA tri jezika i knjizevnosti, zajedno sa svjetskim, te ako bi bilo obavezno pisanje na OBA pisma za sve djake, bez obzira koje su NACIJE, a da nastavnici svih predmeta pricaju kako god zele da pricaju (pa bi tu bilo i Srba i Hrvata i Bosnjaka), te ako ucimo istoriju BiH kao jedne drzave (koja je svima nama jedna domovina, je li tako), cemu onda razliciti casovi jezika i istorije, npr.? Po cemu je to 'ravnopravnost' razdvajati djecu, ako smo u Jugoslaviji vidjeli da se integracijom moze vrlo dobro zastupati ta nacionalna ravnopravnost? Na kraju krajeva, svi ovi nasi tzv. jezici su u sustini jedan te isti jezik (zajedno sa crnogorskim), i svi koji tvrde suprotno NEMAJU POJMA ili lazu. Te varijante jednog te istog jezika mogu i moraju postojati zajedno na jednoj nastavi kako je bilo u Jugi i nema razloga za razdvajanje.

Sto se tice razdvajanja u etnicki ciste skole, ako bi ovo sto govorim bilo obavezno, zasto bi to vodilo razdvajanju, kad bi opet i u tim etncki cistim skolama MORALI izucavati sve pisce, sve jezike i jednu jedinu historiju, kako sam napisala?
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#688 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by kiky »

nadam se da će tihić i čović nači načina da mostar dovedu u normalno stanje ...
jest da su ga te dvije partije i usrale al nema im druge nego da sad naprave kako treba ...
jedan stanovnik, jedan glas ...
više opština ...
i možda bude funkcionisalo ...
palermo
Posts: 22353
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#689 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by palermo »

Nass wrote:Ti poistovjecujes nekakvu izbornu (dodatnu?) nastavu sa redovnom nastavu redovnog programa? U moje vrijeme niko se nigdje i nikada nije razdvajao ni po kojem osnovu. Jednostavno nije. Kako rekoh, ako bi po programu na casovima jezika bilo obavezno izucavanje SVA tri jezika i knjizevnosti, zajedno sa svjetskim, te ako bi bilo obavezno pisanje na OBA pisma za sve djake, bez obzira koje su NACIJE, a da nastavnici svih predmeta pricaju kako god zele da pricaju (pa bi tu bilo i Srba i Hrvata i Bosnjaka), te ako ucimo istoriju BiH kao jedne drzave (koja je svima nama jedna domovina, je li tako), cemu onda razliciti casovi jezika i istorije, npr.? Po cemu je to 'ravnopravnost' razdvajati djecu, ako smo u Jugoslaviji vidjeli da se integracijom moze vrlo dobro zastupati ta nacionalna ravnopravnost? Na kraju krajeva, svi ovi nasi tzv. jezici su u sustini jedan te isti jezik (zajedno sa crnogorskim), i svi koji tvrde suprotno NEMAJU POJMA ili lazu. Te varijante jednog te istog jezika mogu i moraju postojati zajedno na jednoj nastavi kako je bilo u Jugi i nema razloga za razdvajanje.

Sto se tice razdvajanja u etnicki ciste skole, ako bi ovo sto govorim bilo obavezno, zasto bi to vodilo razdvajanju, kad bi opet i u tim etncki cistim skolama MORALI izucavati sve pisce, sve jezike i jednu jedinu historiju, kako sam napisala?
Pufff, pozivanje na jugoslovenski model nikako nije dobro. Posebno nije dobro kada ti ovdje proturaš tezu o tome da se radi o varijantama jednog jezika. Ko je taj koji će odlučiti da svi mi govorimo jedan jezik......ko je taj ko će natjerati npr Hrvate da prihavte ideju o tome da svi govorimo istim jezikom. Ko je taj ko će odlučiti kako će se taj jezik zvati, ili ti zamišljaš to na način da svi govorimo isto a da samo ga drugačije nazivamo.
Konačno i sistem nastave se može inovirati.. Zašto ne bi ti kao učenik kada izučavaš hemiju i fiziku imao jedne razredne drugove (raznih nacionalnosti), pa onda etnički čisti razredi koji izučavaju metranji jezik, a na satu fizičkog si recimo sa potpuno drugim đacima (opet etnički mješovitim). Bit je da se djeca druže, upoznaju, prijateljuju....a ne da ih mi kroz totalitarni sistem na silu sastavljamo. . I šta, eto nek to tvoje bude u Mostaru, šta će biti u Sarajevu, šta će biti u Širokom brijegu, ili šta će biti u Trebinju.
Kao što neko reče, mi moramo stvarati ogdledne primjere funkcionisanja jednog društva. I Mostar je, uprkos svim bremenitostima kojima se suočava,idealno mjesto za tako nešto.
Al sasvim sam siguran da na način na koji ti to predlažeš to nije moguće.

Editi: rastavljamo-sastavljamo
User avatar
Skijaš
Posts: 12587
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#690 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš »

Nass wrote:Ravnopravnost je integracija
Zašto je Selim Bešlagić (po meni sasvim opravdano) odbio poziv Tomislava Pračara na "integraciju" u kojoj bi Bošnjaci imali apsolutno sva prava ?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#691 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by plain vanilla »

Skijaš wrote:
Nass wrote:Ravnopravnost je integracija
Zašto je Selim Bešlagić (po meni sasvim opravdano) odbio poziv Tomislava Pračara na "integraciju" u kojoj bi Bošnjaci imali apsolutno sva prava ?
Selim Beslagic? :?
User avatar
Skijaš
Posts: 12587
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#692 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš »

plain vanilla wrote:
Skijaš wrote:
Nass wrote:Ravnopravnost je integracija
Zašto je Selim Bešlagić (po meni sasvim opravdano) odbio poziv Tomislava Pračara na "integraciju" u kojoj bi Bošnjaci imali apsolutno sva prava ?
Selim Beslagic? :?
Pa da. Kad ga je na početku rata oficir JNA nazvao i muntao da na Abdićevom kalupu organizuje autonomiju, objašnjavajući da će sva prava biti zaštićena u okviru Srboslavije, a Bešlagić ga poslao u .urac.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#693 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by plain vanilla »

Skijaš wrote:
plain vanilla wrote:
Selim Beslagic? :?
Pa da. Kad ga je na početku rata oficir JNA nazvao i muntao da na Abdićevom kalupu organizuje autonomiju, objašnjavajući da će sva prava biti zaštićena u okviru Srboslavije, a Bešlagić ga poslao u .urac.
jesi me zbunio..kontam kakve veze ima Selim s Mostarom

Dubajic, mensecini.. moram priznati da se pocelo zaboravljati polako :-)
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#694 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 »

Jedna od osnovnih sastavnica nekog naroda jeste i njegov jezik. Zar netko misli da bi se moglo djecu kvalitetno učiti maternjem jeziku ukoliko bi ga se govorilo samo na satu maternjeg jezika?!

A uostalom, mislim da bi 99% Hrvata pristalo na jednu školu pod jednim krovom ako će plan i program biti po hrvatskom nastavnom planu i jeziku.

Ali pošto sumnjam da bi Bošnjaci na to pristali čemu se truditi. Mi želimo da nam se djeca obrazuju na Hrvatskom jeziku i da uče povjest i glazbeno. A ne znam kako bi to bilo moguće, počevši od samih naziva predmeta, kada bi bili svi zajedno.

A Bože sačuvaj da sam ja za to da se ljudi moraju na sve moguće načine odvajati. Fizička odvojenost neće spasiti nijedan narod. Ali želim da mi djete ide u školu gdje će pričati svojim jezikom. A ne da ga se utim mladim danima, kada su kao spužva, šopa tuđicama i da mu postanu riječi svakodnevnog govora. Za njih će svakako čuti preko TV-a i u real life.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#695 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by plain vanilla »

Josip321 wrote:Jedna od osnovnih sastavnica nekog naroda jeste i njegov jezik. Zar netko misli da bi se moglo djecu kvalitetno učiti maternjem jeziku ukoliko bi ga se govorilo samo na satu maternjeg jezika?!

A uostalom, mislim da bi 99% Hrvata pristalo na jednu školu pod jednim krovom ako će plan i program biti po hrvatskom nastavnom planu i jeziku.

Ali pošto sumnjam da bi Bošnjaci na to pristali čemu se truditi. Mi želimo da nam se djeca obrazuju na Hrvatskom jeziku i da uče povjest i glazbeno. A ne znam kako bi to bilo moguće, počevši od samih naziva predmeta, kada bi bili svi zajedno.

A Bože sačuvaj da sam ja za to da se ljudi moraju na sve moguće načine odvajati. Fizička odvojenost neće spasiti nijedan narod. Ali želim da mi djete ide u školu gdje će pričati svojim jezikom. A ne da ga se utim mladim danima, kada su kao spužva, šopa tuđicama i da mu postanu riječi svakodnevnog govora. Za njih će svakako čuti preko TV-a i u real life.
jos malo poraditi na maternjem, slabo ti ide :wink:
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#696 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 »

plain vanilla wrote:
Josip321 wrote: hrvatskom jeziku i da uče povijest
jos malo poraditi na maternjem, slabo ti ide :wink:
Jel sada u redu? :-D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#697 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by plain vanilla »

Josip321 wrote:
plain vanilla wrote:
Josip321 wrote: hrvatskom jeziku i da uče povijest
jos malo poraditi na maternjem, slabo ti ide :wink:
Jel sada u redu? :-D
vidis, ako se zeli nauciti hrvatski jezik, ne mora se uciti po hrvatskom nastavnom planu i programu :wink:
User avatar
Skijaš
Posts: 12587
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#698 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Skijaš »

Josip321 wrote:Jedna od osnovnih sastavnica nekog naroda jeste i njegov jezik. Zar netko misli da bi se moglo djecu kvalitetno učiti maternjem jeziku ukoliko bi ga se govorilo samo na satu maternjeg jezika?!
Razlike su toliko male da je i to puno. Kako god, između monoetničkih škola i podijeljene djece, moguće je naći kompromis u dva-tri predmeta na kojim bi djeca bila odvojena i na kojim bi, kao u Nadrealistima, učili svoje pjesme. Za veći stepen podijeljenosti ne postoji opravdanje jer su razlike među jezicima kako rekoh isuviše male.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#699 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Josip321 »

Skijaš wrote:
Josip321 wrote:Jedna od osnovnih sastavnica nekog naroda jeste i njegov jezik. Zar netko misli da bi se moglo djecu kvalitetno učiti maternjem jeziku ukoliko bi ga se govorilo samo na satu maternjeg jezika?!
Razlike su toliko male da je i to puno. Kako god, između monoetničkih škola i podijeljene djece, moguće je naći kompromis u dva-tri predmeta na kojim bi djeca bila odvojena i na kojim bi, kao u Nadrealistima, učili svoje pjesme. Za veći stepen podijeljenosti ne postoji opravdanje jer su razlike među jezicima kako rekoh isuviše male.

Pa u tome i jeste bit. Ta nitko nije rekao da se ne razumjemo. Sumnjam da ti koristiš google translate za me skontaš.
Ali da bi naučili maternji jezik koji je toliko sličan susjednima treba nam učenje istoga kroz govor na svim predmetima.
Kažem, ako će te pristati da se uči susjed a ne komšija, stanica a ne čelija, kukac a ne insekt ili kukuljica a ne lutka, natječe a ne konkuriše, definira a ne definiše, ..... što da ne. Ali u tome i jeste bit što nećete, a upravo ovakve navedene riječi se usvajaju upravo u školi.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#700 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by žulijan asanž »

Josip321 wrote:Pa u tome i jeste bit. Ta nitko nije rekao da se ne razumjemo. Sumnjam da ti koristiš google translate za me skontaš.
Ali da bi naučili maternji jezik koji je toliko sličan susjednima treba nam učenje istoga kroz govor na svim predmetima.
Kažem, ako će te pristati da se uči susjed a ne komšija, stanica a ne čelija, kukac a ne insekt ili kukuljica a ne lutka, natječe a ne konkuriše, definira a ne definiše, ..... što da ne. Ali u tome i jeste bit što nećete, a upravo ovakve navedene riječi se usvajaju upravo u školi.
ti izgleda nisi dosta toga usvojio u školi u svakom slučaju, bilo na hrvatskom, bilo na bosanskom....
Locked