SDA-All about

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#61826 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

pici, izvini, ali iznio si brdo netačnih informacija u pogledu odnosa između ustanova i osnivača.

prvo, u upravne i nadzorne odbore imenuju se ljudi rješenjima vlade. i vršioci dužnosti, ali i na mandatni period.

drugo, ministri uopšte ne potpisuju ugovore o radu sa bilo kim u ustanovi, nego je upravni odbor taj koji potpisuje sa direktorom, a direktor sa ostalim radnicima. izvini, ali ovo je baš nebulozno.

treće, forto potpisuje kao predstavnik kolektivnog organa, dakle zato mu postoje ministri. jer je predstavnik kolektivnog organa, koji glasanjem donosi odluke.

četvrto, izvještaj i kada nije usvojen na skupštini NE ZNAČI automatsku smjenu upravnog odbora, niti direktora. o tome odlučuje VLADA.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#61827 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

ne bilo mi mrsko...

Image

nadam se da sad nije ništa nejasno i da ne govorim napamet.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66037
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#61828 Re: SDA-All about

Post by _BataZiv_0809 »

@pici hajmo na kurve ne ide ti ovo
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#61829 Re: SDA-All about

Post by Billy The Pljuc »

Neka ga ba ovdje, i ovo su kurBe samo tak'e.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61830 Re: SDA-All about

Post by pici »

Chmoljo wrote: 05/05/2021 22:57 pici, izvini, ali iznio si brdo netačnih informacija u pogledu odnosa između ustanova i osnivača.

prvo, u upravne i nadzorne odbore imenuju se ljudi rješenjima vlade. i vršioci dužnosti, ali i na mandatni period.

drugo, ministri uopšte ne potpisuju ugovore o radu sa bilo kim u ustanovi, nego je upravni odbor taj koji potpisuje sa direktorom, a direktor sa ostalim radnicima. izvini, ali ovo je baš nebulozno.

treće, forto potpisuje kao predstavnik kolektivnog organa, dakle zato mu postoje ministri. jer je predstavnik kolektivnog organa, koji glasanjem donosi odluke.

četvrto, izvještaj i kada nije usvojen na skupštini NE ZNAČI automatsku smjenu upravnog odbora, niti direktora. o tome odlučuje VLADA.
opet isto... skupstinska vecina odlucuje i stranke ko ce koje ministarstvo uzet,za odbore daje saglasnost vlada a ministarstva su svako za sebe, ovdje se mjesaju jabuke i kruske... ne podcjenjujem ja vaznost vlade ili premijera nego da se plijen dijeli i da je pri ustolicenju izetbegoviceve unuke ministar bio mirvad kuric SBB i da su sve odluke isle preko njega na sjednicu vlade... mogao je dostaviti a i nije odluku odbora o direktorskoj poziciji, ministar daje saglasnost za svoj resor ne vlada, vlada usaglasava i daje u SN na ozakonitost te odlike, znaci ne imenuje vlada nego ministarstvo... premijer moze reagovati na nepravilnosti i dati u ponovnu proceduru ali rijetko se mjesa u ministarske resore jedino ako je hitna procedura pa se svi moraju baviti time... sta hocu da kazem, odluku o davanju pozicije direktora je aminovalo ministarstvo kulture i sporta tj ministar... vlada protokolarno dala saglasnot i to je to... evo nismo imali ministra zravstva pola godine i nijedna bitna odluka nije se mogla donjet bez potpisa ministra tog resora... zato i postoje ministri... moze i premijer preuzeti to ministarstvo pa sta se desi, zavrsi sa mozdanim udarom i kolapsom... svako ministarstvo je drzava za sebe imaju svoje budzete, svoje uposlenike, svoje financije... e ako nesta nestima podnosi se izvjestaj na sjednici vlade i donose se tek tad kolektivne odluke... znasli koliko bi trebalo vremena recimo forti da svako imenovanje ili odluku ili finansiju svakog ministarstva pregleda i da saglasnost, to ni supermen ne moze... zato su ta imenovanja protokolarna na sjednicama vlada... ministarstvo je bitno.


rijetko se i ministarstva mjesaju jedni drugima u odluke, e tu bi tek nastao haos... kurica pitajte sto je imenovana alijina unuka...
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61831 Re: SDA-All about

Post by pici »

Billy The Pljuc wrote: 05/05/2021 23:12 Neka ga ba ovdje, i ovo su kurBe samo tak'e.
_BataZiv_0809 wrote: 05/05/2021 23:02 @pici hajmo na kurve ne ide ti ovo
e neste odmene vise dobit ni jednu slikicu voditeljice, duboko ste me razočarali, duboko :mrgreen:
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#61832 Re: SDA-All about

Post by last mohicans »

pici wrote: 06/05/2021 00:21
Billy The Pljuc wrote: 05/05/2021 23:12 Neka ga ba ovdje, i ovo su kurBe samo tak'e.
_BataZiv_0809 wrote: 05/05/2021 23:02 @pici hajmo na kurve ne ide ti ovo
e neste odmene vise dobit ni jednu slikicu voditeljice, duboko ste me razočarali, duboko :mrgreen:
To pici,nedaj Him :thumbup:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61833 Re: SDA-All about

Post by kiligonzales »

Project Ashe wrote: 05/05/2021 18:59
Najgori ste mi vi što govorite vidi kako on. Znači ja treba da se ponašam ko i svaka stuha oko mene i to je ok jer tako svi rade. Nemoj više bogati.

Bošnjaci su tačno sami sebi najgori neprijatelji.

To ti niko nije rekao.

S boldiranim se slazem. :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#61834 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

pici wrote: 06/05/2021 00:10 opet isto... skupstinska vecina odlucuje i stranke ko ce koje ministarstvo uzet,za odbore daje saglasnost vlada a ministarstva su svako za sebe, ovdje se mjesaju jabuke i kruske... ne podcjenjujem ja vaznost vlade ili premijera nego da se plijen dijeli i da je pri ustolicenju izetbegoviceve unuke ministar bio mirvad kuric SBB i da su sve odluke isle preko njega na sjednicu vlade... mogao je dostaviti a i nije odluku odbora o direktorskoj poziciji, ministar daje saglasnost za svoj resor ne vlada, vlada usaglasava i daje u SN na ozakonitost te odlike, znaci ne imenuje vlada nego ministarstvo... premijer moze reagovati na nepravilnosti i dati u ponovnu proceduru ali rijetko se mjesa u ministarske resore jedino ako je hitna procedura pa se svi moraju baviti time... sta hocu da kazem, odluku o davanju pozicije direktora je aminovalo ministarstvo kulture i sporta tj ministar... vlada protokolarno dala saglasnot i to je to... evo nismo imali ministra zravstva pola godine i nijedna bitna odluka nije se mogla donjet bez potpisa ministra tog resora... zato i postoje ministri... moze i premijer preuzeti to ministarstvo pa sta se desi, zavrsi sa mozdanim udarom i kolapsom... svako ministarstvo je drzava za sebe imaju svoje budzete, svoje uposlenike, svoje financije... e ako nesta nestima podnosi se izvjestaj na sjednici vlade i donose se tek tad kolektivne odluke... znasli koliko bi trebalo vremena recimo forti da svako imenovanje ili odluku ili finansiju svakog ministarstva pregleda i da saglasnost, to ni supermen ne moze... zato su ta imenovanja protokolarna na sjednicama vlada... ministarstvo je bitno.


rijetko se i ministarstva mjesaju jedni drugima u odluke, e tu bi tek nastao haos... kurica pitajte sto je imenovana alijina unuka...
lakše je bilo da si rekao da si pogriješio, niko ne bi pomislio ništa lošije o tebi, jer ove stvari znaju biti komplikovane i treba se malo i materija poznavati.

opet ću ti reći, izvini, drag si mi, ali ovo što ti pišeš je trla baba lan. to su sve tvoji dojmovi rada vlade i generalno rada uprave i pravnih lica unutar ministarskih resora, a što nema nikakvog utemeljenja u zakonu i ostalim propisima. koliko god ljudi mislili da je bitno imati samo većinu u skupštini, neke stvari se ipak moraju raditi po zakonu i ne može kako hoćeš.

samo da se osvrnem na fakte, odluka o davanju saglasnosti vlade nije protokolarna. da, ministarstvo predlaže, jer logično je da svako ministarstvo mora pratiti i zaduženo je za svoj resor i unutar njega za ustanove i druga pravna lica. međutim, ostali ministri kao i premijer nisu ikebane i nemaju obavezu dići ruke za bilo koji prijedlog za koji misle da ne trebaju.

sva ova priča je krenula od toga da šestorka nije imenovala alijinu unuku i kada ti podastrem odluku gdje je fortin potpis, ti meni neke šatro varijante i kako to politički nešto... ili misliš da treba ko Safet Softić "ja glaso, ali nisam znao za šta glasam"? o čemu ovdje pričamo, druže?

a što se tiče samog imenovanja, to što je Alijina unuka je meni sasvim ok da bude i zaposlena, a eto neka bude i direktorica. evo sad sam provjerio na registru uposlenih, imaju šest uposlenih tako da nije neka pljačka. Alija, kakav god da je, prvi je predsjednik i historijska ličnost. to što mu jebemo sad šta stignemo, vrijeme će popeglati, kao što je popeglalo i Josipa Broza (nije da ih upoređujem, ali teško mi je povjerovati da su svi listom obožavali maršala u cijeloj Jugi). a i Bakira i žene će mu nestati, tako da će dosta negativnih konotacija na Aliju jednostavno ispariti.

nije baš da treba cijeli muzej za njega, ali kad već postoji, zgodno je da tu bude i njegov član porodice.

Nađina direktorska pozicija me stvarno ne vrijeđa i ne nanosi mi migrene ko pljačka njenog Dajdže i sirovost njene Dajdžinice, da bih zamjerao njeno imenovanje.

dakle, šestorka ju je imenovala. ostalo je prdimahovina haveru.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61835 Re: SDA-All about

Post by kiligonzales »

Bossona wrote: 05/05/2021 19:04
kiligonzales wrote: 05/05/2021 17:52

Imam pravo na svoje misljenje. Moje misljenje i tvoje se ne moraju slagati. Nikada nisam rekao da je IZBIH nepristrasna, ali sam rekao da je njena pristrastnost uvjetovana guranjem SDA aktera u nju. Ponovicu ti, IZBIH je postojala prije SDA, postojace i poslje SDA.

Nije tacno to sto tvrdis, mnogo puta je IZBIH upravo stranke za koje najcesce glasaju Bosnjaci pozivala politickom dijalogu, isto tako pozivala da zajedno odgovore na neke izazove tipa vjerskog ekstremizma i terorizma. To sto se neki lideri nisu odazvali, govori o tome da nekim strankama nije odgovarala zajednicka borba sa IZBIH protiv pomenutog jer su na njima gradili svoju popularnost citaj kao SDP. Kao simpatizer socijaldemokratije i nekadasnji glasac SDP, te poteze sam kritikovao. Zasto? Zato sto kao neko kome religija nije strana, smatrao sam da IZ itekako moze biti dobar medijator u toj borbi jer su sami u sukobu sa pomenutim vjerskim ideologijama i grupama od kojih su cesto kritikovani i nazivani nemuslimanima. Isto tako u sukobu SDP i IZBIH jasno je ko je vise izgubio, taj sukob u osnovi nikome nije trebao. Prvi mandat SDP i emisijom 60 minuta satro neutralnog Hadziomerovica izgubili smo svi. Njegova retorika je stvorila mnogo neprijatelja sto unutar bosnjackog korpusa SDP-u, sto van njega. Ta emisija koliko je i pomogla SDP u nekim stvarima, recimo mu je i odmogla. Vidljivo u slucaju Komsic. Gdje je sada nas novinar i kandidat za predsjednistvo? Eno ga u Avazovom tornju. Ne doticem se ove price samo da bi ikoga opravdao, vec da kazem da su neki procesi uvjetovali i odnose IZBIH i stranaka.

Navescu jedan simpatican primjer u kome je Reis Ceric vodao kao ikebanu Radoncica kako bi ga promovirao u novog lidera Bosnjaka, a smijali se istom i pitali znali barem fatigu. Sto li ga je vodao sa sobom?

Sto se tice sabotaze revizije tuzbe protiv Srbije, ako cemo pricati realno, sta su svi lideri u BIH cekali u tih 10 godina od presude? Na kraju se ispostavilo da revizija pravno nije ni bila moguca, a da je sve oko nje bila samo sarena laza. Sto je rekao i Vucic u onome svome posljednjem intervju Senadu. Ko sad laze? Vucic ili SDA i ostali bosnjacki lideri koji su se skupili u Vjecnici tada. Naravno da ne branim nikoga sto se sve odvilo kako jeste. Po meni ako je i postojalo mogucnost da se nesto uradi po tome pitanju nije se trebalo cekati do u zadnji momenat. Ako je pravno moguce, a nista nije poduzeto da od iste ista bude, ovo je jos jedna od izdaja koje nas trebaju zaboljeti. Pravnik nisam tako da ne mogu reci nista vise o tome koliko je ista bila moguca. Znam samo da je jedna osoba Sakib Softic koji je BiH pravno zastupao pred Hagom, da je druga osoba Sakib Softic koji je sa Zvizdicem bio u Beogradu, te je on clan SDA i dijelom njenog sabora kojeg svako malo prozivaju za sjedenje na dvije stolice, a to je jedna u PS BIH i u Saboru IZ.

Zapitalimo se mi svi koliko je sve to i bilo ozbiljno kada se na ovaj nacin satro pokrece revizija :D

Image
Image

SDA je bila i ostala političko krilo IZ, od Alije do Bakira. Ne zaboravi da je upravo Vezir Cerić lansirao Aliju u politiku, i uvijek je volio novac i on promovisao i Šćepu kojeg je Alija finansirao prvim milionom maraka da otvori Avaz kako bi njihova SDA dobijala medijsku i izbornu podršku, pa je zbog donacija UBDA-šu Veziru Ceriću postao blisko drag, jer je njemu na srcu uvijek bila ona umjesto Amentu Billahi - "Amentu Dolari" još od kada ga je komunistička UDBA poslala u Ameriku da bude Muftija.
Nije on jedini koji se klanja novcu i privilegijama umjesto Bogu, takva je većina ahmedijaša kao i u drugim vjerskim konfesijama u BiH.


Što se tiče velizdajničke sabotaže revizije tužbe i odgovornosti opet spinuješ da bi umanji odgovornost i oprao najodgovrnije, Bakira i SDA koji je nastavio tamo gdje mu je otac Alija i Tihić stali. Bakir Izetbegović je sabotirao reviziju tužbe i javno slagao Bošnjake i zato mu treba suditi.
Image
Softić je 2013 godine izjavio da je bivši agent BIH po tužbi protiv Srbije i Crne Gore .
Sakib Softić je bio advokat Beograda i Srbije a ne BiH kao i oni koji su ga postavili da se nagodi sa Srbijom i abolira je za agresiju i genocid,...

SABOTAŽA REVIZIJE TUŽBE RBIH PROTIV SRBIJE ZA GENOCID Prvi agent BiH u Haagu, Francis Boyle o izjavi Izetbegovića. Tema revizije presude Međunarodnog suda pravde u slučaju "Bosna i Hercegovina protiv Srbije za genocid" ponovo je aktuelizirana nakon izjava predsjednika SDA Bakira Izetbegovića o tome kako je i zašto je krenuo u proces revizije 2017. godine.
Nek si ti meni ziv i zdrav, Aliji Ceric nije ni trebao. Vise je Fikret Abdic zasluzniji za uspon SDA 90tih nego Ceric. Ceric je reisom postao 1993. godine. Alija je u predsjednistvo usao jer se Abdic povukao. SDA jeste dala pare Fahri i to nije nikakva tajna. Ono sto je Alija stvaranjem nacionalne stranke Bosnjaka uradio i jeste preplelo odnose IZBIH i SDA. Na celu islamske zajednice Juge je bio Selimovski i bio je prvi reis IZ BIH, kojeg su onda zamjenili Cericem, jer sto bi jedan makedonski musliman bio na njenom celu.

Ako vec da pricas o izdajama, kreni od ovoga dogadjaja i poslusaj kako su lideri Bosnjaka razlicito ideoloski obojeni govorili o podjeli BiH koju im je MZ servirala:
https://www.youtube.com/watch?v=d5vxpm6jhGM

Jedan govor koji posebno slikovito govori o tome ko je sta bio spreman da prihvati na nasoj strani
https://www.youtube.com/watch?v=CYu2ayHKan8

Dogadjaj je javno prenosila tv. Danas je video dostupan u cijelom obliku na youtubeu pa gledaj duzine je od 9 sati.

Ako tebi slika iz moga posta izgleda kao profesionalni nacin dostavljanja revizije, onda stvarno nemamo sta pricati. 10 godina cekati i nista ne raditi i onda napraviti saradu od dogadjaja u Vjecnici samo mogu akteri ovdasnje politike. Od 2007. do 2017. smo imali dvije ekipe na vlasti. Tako da mi se neda palamuditi o tome cija je krivica veca. od 2007-2010 je vladala SDA. Od 2010-2014 SDP, a od 2014 do danas SDA. Tako da je to predug period da se revizija desi.

Ono sto je Senad zagotrljo i pticama na grani je bilo jasno. Onaj ko zeli da se revizija desi stvari ne odgadja do nekog pomenutog roka od 10 godina. Vucic je u intervju spomenuo jednu stvar, a slobodno provjeri, da je znao da pravno revizija nije moguca, cak je i sam nekoliko puta spomenuo da je i sam pravnik.

Da su akteri obje stranke pogledali dokumentarac "Smrt Jugoslavije" ili procitali istoimenu knjigu, bolje bi prvobitni slucaj spremili, a bome i reviziju. Ptice na grani su znali da generali VRS je placala Srbija, da se prividno povukla sa teritorije BIH, da je obezbjedila preko 80 hiljada vojnika VRS oruzjem, osigurala prostor Srbima, pripremila opsadu Sarajeva , te da je pored toga ucestvovanjem paravojnika uradila sve ono sto je ciljala u BIH, te da je njena DB bila sveprisutna u BIH i td.

O razmjeri njene prisutnosti u BIH svjedoce i prljave radnje srpske drzavne bezbjednosti sa armijom BIH u vidu trgovine oruzjem iza paravana. Samo se u nasem ratu vojska direktno od svoga neprijatelja naoruzavala. Prisutnost specijalnih policijskih, pa i vojnih formacija na prostoru BiH pogotovo oko bihackog ratista, te poslje oko Srebrenice, dosta govori o tome kolika je umjesanost bila.

Neko ko lezi za ubistvo premijera Srbije i ko je Frenki Simatovica zamjenio na celu JSO, samo kroz pisanja u svojim knjigama o Fikretu Abdicu i sukobu sa petim konkursom dosta je rekao o ucescu Srbije u BIH. Sta ce jedna jedinica kojom direktno upravlja resor drzavne bezbjednosti Srbije na ratistu u BIH?
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#61836 Re: SDA-All about

Post by hamza_sa »

ruud wrote: 05/05/2021 15:32 ako se može u kafanama povazdan šištat, u kladionicama sjedit i igrat kerova, u teretanama prdit, znojit, pljuvat i da ne nabrajam dalje, moglo se i pomjeriti do 23 kretanje da se može iftariti sa porodicom i prijateljima. odnosno ko ima želju i potrebu da ide u džamiju da ode i na teraviju kao što može otići u džamiju i u toku dana.
Na teraviju ne mozes ici i da nema policijskog sata, jer je to odluka IZ.

"Kako je za --- potvrđeno iz Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, teravih-namaz kao i sabah-namaz će se klanjati u skladu s ranije donesenom mjerom, što znači da će džematu prisustvovati samo imami i članovi džematskih odbora."
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61837 Re: SDA-All about

Post by pici »

Chmoljo wrote: 06/05/2021 00:55
pici wrote: 06/05/2021 00:10 opet isto... skupstinska vecina odlucuje i stranke ko ce koje ministarstvo uzet,za odbore daje saglasnost vlada a ministarstva su svako za sebe, ovdje se mjesaju jabuke i kruske... ne podcjenjujem ja vaznost vlade ili premijera nego da se plijen dijeli i da je pri ustolicenju izetbegoviceve unuke ministar bio mirvad kuric SBB i da su sve odluke isle preko njega na sjednicu vlade... mogao je dostaviti a i nije odluku odbora o direktorskoj poziciji, ministar daje saglasnost za svoj resor ne vlada, vlada usaglasava i daje u SN na ozakonitost te odlike, znaci ne imenuje vlada nego ministarstvo... premijer moze reagovati na nepravilnosti i dati u ponovnu proceduru ali rijetko se mjesa u ministarske resore jedino ako je hitna procedura pa se svi moraju baviti time... sta hocu da kazem, odluku o davanju pozicije direktora je aminovalo ministarstvo kulture i sporta tj ministar... vlada protokolarno dala saglasnot i to je to... evo nismo imali ministra zravstva pola godine i nijedna bitna odluka nije se mogla donjet bez potpisa ministra tog resora... zato i postoje ministri... moze i premijer preuzeti to ministarstvo pa sta se desi, zavrsi sa mozdanim udarom i kolapsom... svako ministarstvo je drzava za sebe imaju svoje budzete, svoje uposlenike, svoje financije... e ako nesta nestima podnosi se izvjestaj na sjednici vlade i donose se tek tad kolektivne odluke... znasli koliko bi trebalo vremena recimo forti da svako imenovanje ili odluku ili finansiju svakog ministarstva pregleda i da saglasnost, to ni supermen ne moze... zato su ta imenovanja protokolarna na sjednicama vlada... ministarstvo je bitno.


rijetko se i ministarstva mjesaju jedni drugima u odluke, e tu bi tek nastao haos... kurica pitajte sto je imenovana alijina unuka...
lakše je bilo da si rekao da si pogriješio, niko ne bi pomislio ništa lošije o tebi, jer ove stvari znaju biti komplikovane i treba se malo i materija poznavati.

opet ću ti reći, izvini, drag si mi, ali ovo što ti pišeš je trla baba lan. to su sve tvoji dojmovi rada vlade i generalno rada uprave i pravnih lica unutar ministarskih resora, a što nema nikakvog utemeljenja u zakonu i ostalim propisima. koliko god ljudi mislili da je bitno imati samo većinu u skupštini, neke stvari se ipak moraju raditi po zakonu i ne može kako hoćeš.

samo da se osvrnem na fakte, odluka o davanju saglasnosti vlade nije protokolarna. da, ministarstvo predlaže, jer logično je da svako ministarstvo mora pratiti i zaduženo je za svoj resor i unutar njega za ustanove i druga pravna lica. međutim, ostali ministri kao i premijer nisu ikebane i nemaju obavezu dići ruke za bilo koji prijedlog za koji misle da ne trebaju.

sva ova priča je krenula od toga da šestorka nije imenovala alijinu unuku i kada ti podastrem odluku gdje je fortin potpis, ti meni neke šatro varijante i kako to politički nešto... ili misliš da treba ko Safet Softić "ja glaso, ali nisam znao za šta glasam"? o čemu ovdje pričamo, druže?

a što se tiče samog imenovanja, to što je Alijina unuka je meni sasvim ok da bude i zaposlena, a eto neka bude i direktorica. evo sad sam provjerio na registru uposlenih, imaju šest uposlenih tako da nije neka pljačka. Alija, kakav god da je, prvi je predsjednik i historijska ličnost. to što mu jebemo sad šta stignemo, vrijeme će popeglati, kao što je popeglalo i Josipa Broza (nije da ih upoređujem, ali teško mi je povjerovati da su svi listom obožavali maršala u cijeloj Jugi). a i Bakira i žene će mu nestati, tako da će dosta negativnih konotacija na Aliju jednostavno ispariti.

nije baš da treba cijeli muzej za njega, ali kad već postoji, zgodno je da tu bude i njegov član porodice.

Nađina direktorska pozicija me stvarno ne vrijeđa i ne nanosi mi migrene ko pljačka njenog Dajdže i sirovost njene Dajdžinice, da bih zamjerao njeno imenovanje.

dakle, šestorka ju je imenovala. ostalo je prdimahovina haveru.
opet provlacis jako bitne stvari... sestorka je nije imenovala vec rastrojena koalicija... jebe mi se za unuku, vec nekontas sta pisem... imenovana 24.12. a sestorka zvanicno raspadnuta 13.12. sto znaci nisu to odluke vladajuce vecine nego repovi nove vecine... mogli su zaustaviti sva imenovanja ali nisu... SBB je provukao buduceg direktora nove koalicije preko ministarstva, zasto su ovi pristali, ne znam, mozda su se nadali obratu, jer se zna kako je sve teklo u skupstini, pecata, prijava, kladjenja da ce fortina vlada pasti do nove godine, pa sve do spletkarenja da ce ostati vlada pa nece itd... uglavnom ti jesi zakonski upravu donekle, ali cinjenica jeste da se je u toj turbulenciji provuklo imenovanje nekoga za koga bi bilo diskusije i to podobre da je sestorka ostala jedinstvena... zaboravljas da je bilo aktuelno i zakon o nepotizmu... i po tome ona nebi mogla biti direktor jer joj je citava familija na budjetu i na visokim drzavnim pozicijama... kriviti fortinu vladu koja je bila u raskolu ili bilo koga iz danasnje trojke je podlo i neistinito... SBB i DF su uz pomoc buducih partnera ovo provukli preko svojih upravljackih struktura unutar vec raspadnute koalicije i potopljene vlade... drag si mi al zaslužujes čvoku.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#61838 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

nisam ja u pravu donekle, nego sto posto. samo si potvrdio sve šta sam napisao.

napisao sam da je imenovana za vrijeme šestorke, što je činjenica. također je činjenica i da nije morala biti.

sve ostalo su odgovori na ono što si pogriješio u pogledu procedura.

također, nisam čitao detaljno prijedlog zakona o nepotizmu, ali mislim da ni tu ne bi bilo prepreka da se imenuje. ako ima, deder da vidimo.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#61839 Re: SDA-All about

Post by Hakiz »

pici wrote: 05/05/2021 18:48
Hakiz wrote: 04/05/2021 21:12
pici wrote: 04/05/2021 19:31

ama ko se ljuti, to sto si certifikatima hajrovo stan, boze sacuvaj, umene su punac i punica otkupili tako stan i znam hipter raje ALI... sta sa onima kojima nisu imali stan i ne treba im ni za kupovinu dionica ni za crnoberzijanstvo... ljudi su bili prisiljeni a to je velika vecina da prodaju u bescelje, kupe dionice vec zagrabljenih firmi... nije mi data nikakva opcija kao i vecini i morali smo da bacimo te navodne novce tj vrijednosne VK tariguze... neke su namirili ko tebe i tisu misu, super prosao a ostali tuke i nesposobljakovici pa nisu znali... nije da nisu znali nego su svjesno opljackani i prevareni, sto se ti nalazis u tome kad si sposobnoscu sdO malverzacija hajrovo i neka si, ostali su budale i glupani, nisu znali kako od tariguza napraviti kucu... ev ja te placam cekovima svo vrijeme koji nemaju pokrice i vrijednost, jel sad jasnije... opravdavati prevaru i pljackanje, gubitkom i ne znanjem... sdO plaČe za takvima.
Šta da ti kažem, valjda raja navikla kao pred rat, kupiš Yugo za čekove i dok čekovi dođu na naplatu, inflacija pojede 90 % pa tog Yugu u lovi platiš 10 % njegove cijene. Ja tako hajrov'o stan, neko drugi mislio hajrovat' dionice i postati gazda, ali mu nije prošlo.

Šta znači, nije SDA izmislila prevaru sa certifikatima, narod je "zakonite prevare" sa čekovima koristio davno prije SDA.

Počeo se narod buniti tek kada je SDA i to samo vrhuška rekla, stani što bi svi imali korist, hajde da samo mi hajrujemo.

Što nas vraća na tezu da ne smeta narodu kriminal, nmeta mu što i on od tog kriminala nema koristi.

Iskreno, da si 1995. mogao uraditi kao Selimovići, da li bi odbio iz principa? Ne moraš odgovoriti meni, odgovori sebi.

Nema ljutnje, nekada izgubiš nekada dobiješ.

Nisam ni ja dobio sve, nisam upao u stranku pa nisam uhljebljen u administraciji, fondu itd. I ja sam donio u jednom trenutku pogrešnu odluku pa sada živim njene posljedice.
Ja u klin, ti u ploču... neboj se nece biti revizija certifikata i kupovina stanova od istih... prosla baka sa kolačima... sdO je prevarila masu raje i to je cinjenica... ja da sam uradio kao selimovici, ja bi propao od stida, nebi sebe u ogledalo mogao pogledat, zapravo bi se hraknuo... nismo svi isti.
Da, lako je tako govoriti kada je sve prošlo.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55628
Joined: 15/12/2008 16:53

#61840 Re: SDA-All about

Post by ultima_palabra »

Man of steel wrote: 05/05/2021 21:59 Sve što je napisano u tom saopštenju je tačno.

Nakon onih pisama mislio sam da ne može niže ali evo očigledno da može.

Te doktorske sujete su stvarno ozbiljan poremećaj, a sve to se duboko uvuklo i u dnevna politička prepucavanja.
Sigurno hoce privatno da rade, malo im para... mozemo ocekivati poplavu privatnih anestezioloskih ordinacija.

Ne bi to ni bilo lose, odspavas ko covjek za svoje pare.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61841 Re: SDA-All about

Post by pici »

Chmoljo wrote: 06/05/2021 02:18 nisam ja u pravu donekle, nego sto posto. samo si potvrdio sve šta sam napisao.

napisao sam da je imenovana za vrijeme šestorke, što je činjenica. također je činjenica i da nije morala biti.

sve ostalo su odgovori na ono što si pogriješio u pogledu procedura.

također, nisam čitao detaljno prijedlog zakona o nepotizmu, ali mislim da ni tu ne bi bilo prepreka da se imenuje. ako ima, deder da vidimo.
ma polupo si loncice, sve se svodi na to ko ima skupstinsku vecinu... od 13.12. nisu imali kao ni podrsku vlade sa 18 potpisa... mogao bi danima pisati o rupama i malverzacijama od cistacice do premijera... a ona se po tom zakonu tretira kao visoko pozicionirani duznosnik sto znaci da bi pola njezine familije moralo dati ostavke na razne funkcije... i to je jedan od razloga raspada sestorke...

Šta donosi Zakon protiv nepotizma i stranačkog upošljavanja u Sarajevu: Kazne i do 20.000 KM

Vlada Kantona Sarajevo je izradila, a Skupština KS usvojila Nacrt zakona o sprječavanju nepotizma i stranačkog zapošljavanja u organima javnog sektora u Kantonu Sarajevo.

Između ostalog, Nacrtom zakona je definisano ko je to neposredno pretpostavljeni, blizak srodnik, politički povezana osoba, sukob interesa, direktni nadzor, nepotizam i stranačko upošljavanje.

Neposredno pretpostavljeni je rukovodilac organa javnog sektora, uposlenik koji rukovodi organizacionom jedinicom unutar organa javnog sektora i koji je, osim odgovornosti za svoj rad, odgovoran i za rad uposlenika čijim radom koordinira i čiji rad neposredno nadzire;
Bliski srodnici su bračni ili vanbračni partner, srodnik po krvi u pravoj liniji - roditelji i djeca, usvojitelj ili usvojenik, srodnik u pobočnoj liniji do trećeg stepena srodstva - braća i sestre, djeca braće i sestara, srodnik po tazbini do drugog stepena srodstva - roditelji bračnog ili vanbračnog partnera i braća i sestre bračnog ili vanbračnog partnera;
Politički povezane osobe su bračni ili vanbračni partner, dijete, majka, otac, usvojitelj i usvojenik nositelja javne funkcije, koji je član organa političke stranke, koja je koalicioni partner sa strankom čiji je član rukovoditelj organa javnog sektora;
Sukob interesa je slučaj u kojem uposlenici imaju privatni interes koji utječe ili može utjecati na zakonitost, otvorenost, objektivnost i nepristrasnost u obavljanju službenih dužnosti;

Direktan nadzor je slučaj u kojem nositelj javne funkcije, odnosno organ kojim on rukovodi vrši nadzor nad radom organa javnog sektora, daje mišljenja na finansijski plan i izvještaj o radu organa javnog sektora, daje mišljenja na propise i osnivačke akte organa javnog sektora, daje saglasnost na imenovanje organa upravljanja i drugih organa u organima javnog sektora;
Nepotizam postoji u slučajevima u kojima nosioci javnih funkcija u vršenju svoje dužnosti donose odluke zasnovane na favoriziranju bliskog srodnika, što utječe na zakonitost, transparentnost, objektivnost i nepristrasnost u upošljavanju i promjeni u radnopravnom statusu uposlenika;
Stranačko upošljavanje podrazumijeva:
Slučajeve kada nositelji javnih funkcija odluku o zasnivanju radnog odnosa, internom premještaju, unapređenju i sporazumu o preuzimanju uposlenika donose po osnovu članstva u političkoj stranci;
Upošljavanje i promjenu u radnopravnom statusu po osnovu članstva u političkoj stranci, koje izvrše nositelji javnih funkcija, čija je stranka koalicioni partner sa strankom čiji je uposlenik član.
Uposlenik će biti u sukobu interesa ako bude radio pod rukovodstvom bliskog srodnika, ako bude član organa političke stranke i ako se bude kandidovao i imenovao na javnu funkciju suprotno proceduri propisanoj ovim zakonom.

Osoba neće biti primljena u radni odnos pod neposrednim rukovodstvom bliskog srodnika. Ako to bude slučaj u trenutku stupanja zakona na snagu ili ako na poziciju pretpostavljenog bude postavljen njen blizak srodnik, onda će ta osoba biti premještena na isto ili slično radno mjesto u drugoj organizacionoj jedinici ili u durgom organu državne službe, za koje su potrebni isti uslovi za obavljanje poslova i ista plata.

Ako je uposlenik drugog organa zatečen da radi pod neposrednim rukovodstvom bliskog srodnika u momentu stupanja na snagu ovog zakona ili na mjesto neposredno pretpostavljenog bude raspoređen njegov blizak srodnik, uposleniku se uručuje otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu, kojim mu se nudi drugo radno mjesto u drugoj organizacionoj jedinici tog organa javnog sektora, a za koje su potrebni isti uslovi za obavljanje poslova i ista plata.

U slučaju da premještaj odnosno raspoređivanje nije moguće, onda će nastaviti raditi sve dok se ne steknu uslovi za to.

Uposlenicima će biti dopušteno članstvo u političkim strankama, ali njihova politička uvjerenja ne smiju utjecati na njihov rad.

Međutim, neće moći biti članovi organa političke stranke i neće moći slijediti instrukcije stranaka, neće moći iznositi političko mišljenje tokom radnog vremena i podsticati ostale uposlenike da se uključe u rad političke stranke.

Neće moći davati novčani doprinos strankama niti se kandidovati za javnu funkciju.

Oni koji se kandiduju za obnašanje javne funkcije, bilo da se bira direktno ili indirektno, morat će podnijeti zahtjev za neplaćeno odsustvo na dan potvrđivanja kandidature ili nakon početka obavljanja dužnosti u bilo kojem zakonodavnom i izvršnom organu na bilo kojem nivou vlasti.

Svako ko je u sukobu interesa će se morati u roku od 15 dana pismeno izjasniti da će otkloniti okolnosti koje su dovele do sukoba interesa najkasnije do 30 dana ili da će prekinuti radni odnos najkasnije do 30 dana.

Prilikom zasnivanja radnog odnosa svako će morati dati izjavu da ne postoje okolnosti kojima će doći do sukoba interesa.

Oni koji obnašaju javne funkcije neće moći donositi nepotističke odluke, a to se odnosi na upošljavanje, promjene u radnopravnom statusu uposlenika - interni premještaj, unapređenje i sporazumno preuzimanje uposlenika.

Vršiteljima javnih funckija neće biti dozvoljeno upošljavati i mijenjati radnopravni status uposlenika po osnovu članstva u stranci te po osnovu članstva u stranci koja je koalicioni partner stranke nositelja javne funkcije.

Rukovoditelju organa javnog sektora će biti zabranjeno da postavi odnosno uposli politički povezanu osobu u organ kojim rukovodi.

Nositelj javne funkcije neće moći koristiti funkciju za sticanje privatne koristi, što znači da neće moći:

Koristiti svoju funkciju radi ostvarivanja bilo kakve materijalne ili nematerijalne koristi, privilegije, povlastice ili izuzimanja od zakonom utvrđenih obaveza, za sebe ili drugoga;
Koristiti ugled svoje pozicije za utjecaj na zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti radi postizanja lične koristi ili koristi interesno povezanih osoba;
Privilegovati osobe radi stranačkog ili drugog opredjeljenja ili zbog porijekla, ličnih ili porodičnih veza;
Koristiti povlaštene informacije o radu državnih organa radi lične koristi ili koristi interesno povezanih osoba;
Koristiti resurse organa vlasti za obavljanje svojih dodatnih poslovnih aktivnosti, niti u lične svrhe.
Ovaj zakon podrazumijeva i prijavu slučajeva sukoba interesa, nepotizma i stranačkog upošljavanja, a regulira i angažovanje u javnom sektoru po osnovu ugovora o djelu.

Naime, između ostalog, ugovor o djelu se neće moći zaključiti za poslove koji su predviđeni pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji organa i rukovoditelj ga neće moći zaključiti s bliskim srodnikom.

Ovaj zakon obavezuje i formiranje registra, evidencije o zaključenim ugovorima o djelu. Određeno je šta sve ovaj registar mora sadržavati i kako se mora ažurirati.

Od zakona će biti izuzeta deficitarna zanimanja koja je utvrdila Kantonalne službe za upošljavanje, istaknuti stručnjaci i umjetnici za koje nadležna komisija utvrdi da se izuzimaju, one osobe koje postanu srodnici nakon zasnivanja radnog odnosa i uposleni u Upravi policije KS.

Regulirano je i pitanje djelovanja navedene komisije koja će procjenjivati opravdanost izuzeća.

Predviđene su i novčane sankcije za kršenje ovog zakona, a iznose od 500 KM do 20.000 KM.
ALIJINA UNUKA

Nađa Berberović-Dizdarević za "Avaz": Vjerujem da ću imati podršku daidže, daidžinice i cijele porodice
Vjerujem u izvorne ideje koje je SDA prvobitno afirmirala i vjerujem u one univerzalne ljudske vrijednosti za koje se Alija zalagao
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#61842 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

pici wrote: 06/05/2021 02:38
Chmoljo wrote: 06/05/2021 02:18 nisam ja u pravu donekle, nego sto posto. samo si potvrdio sve šta sam napisao.

napisao sam da je imenovana za vrijeme šestorke, što je činjenica. također je činjenica i da nije morala biti.

sve ostalo su odgovori na ono što si pogriješio u pogledu procedura.

također, nisam čitao detaljno prijedlog zakona o nepotizmu, ali mislim da ni tu ne bi bilo prepreka da se imenuje. ako ima, deder da vidimo.
ma polupo si loncice, sve se svodi na to ko ima skupstinsku vecinu... od 13.12. nisu imali kao ni podrsku vlade sa 18 potpisa... mogao bi danima pisati o rupama i malverzacijama od cistacice do premijera... a ona se po tom zakonu tretira kao visoko pozicionirani duznosnik sto znaci da bi pola njezine familije moralo dati ostavke na razne funkcije... i to je jedan od razloga raspada sestorke...

Šta donosi Zakon protiv nepotizma i stranačkog upošljavanja u Sarajevu: Kazne i do 20.000 KM

Vlada Kantona Sarajevo je izradila, a Skupština KS usvojila Nacrt zakona o sprječavanju nepotizma i stranačkog zapošljavanja u organima javnog sektora u Kantonu Sarajevo.

Između ostalog, Nacrtom zakona je definisano ko je to neposredno pretpostavljeni, blizak srodnik, politički povezana osoba, sukob interesa, direktni nadzor, nepotizam i stranačko upošljavanje.

Neposredno pretpostavljeni je rukovodilac organa javnog sektora, uposlenik koji rukovodi organizacionom jedinicom unutar organa javnog sektora i koji je, osim odgovornosti za svoj rad, odgovoran i za rad uposlenika čijim radom koordinira i čiji rad neposredno nadzire;
Bliski srodnici su bračni ili vanbračni partner, srodnik po krvi u pravoj liniji - roditelji i djeca, usvojitelj ili usvojenik, srodnik u pobočnoj liniji do trećeg stepena srodstva - braća i sestre, djeca braće i sestara, srodnik po tazbini do drugog stepena srodstva - roditelji bračnog ili vanbračnog partnera i braća i sestre bračnog ili vanbračnog partnera;
Politički povezane osobe su bračni ili vanbračni partner, dijete, majka, otac, usvojitelj i usvojenik nositelja javne funkcije, koji je član organa političke stranke, koja je koalicioni partner sa strankom čiji je član rukovoditelj organa javnog sektora;
Sukob interesa je slučaj u kojem uposlenici imaju privatni interes koji utječe ili može utjecati na zakonitost, otvorenost, objektivnost i nepristrasnost u obavljanju službenih dužnosti;

Direktan nadzor je slučaj u kojem nositelj javne funkcije, odnosno organ kojim on rukovodi vrši nadzor nad radom organa javnog sektora, daje mišljenja na finansijski plan i izvještaj o radu organa javnog sektora, daje mišljenja na propise i osnivačke akte organa javnog sektora, daje saglasnost na imenovanje organa upravljanja i drugih organa u organima javnog sektora;
Nepotizam postoji u slučajevima u kojima nosioci javnih funkcija u vršenju svoje dužnosti donose odluke zasnovane na favoriziranju bliskog srodnika, što utječe na zakonitost, transparentnost, objektivnost i nepristrasnost u upošljavanju i promjeni u radnopravnom statusu uposlenika;
Stranačko upošljavanje podrazumijeva:
Slučajeve kada nositelji javnih funkcija odluku o zasnivanju radnog odnosa, internom premještaju, unapređenju i sporazumu o preuzimanju uposlenika donose po osnovu članstva u političkoj stranci;
Upošljavanje i promjenu u radnopravnom statusu po osnovu članstva u političkoj stranci, koje izvrše nositelji javnih funkcija, čija je stranka koalicioni partner sa strankom čiji je uposlenik član.
Uposlenik će biti u sukobu interesa ako bude radio pod rukovodstvom bliskog srodnika, ako bude član organa političke stranke i ako se bude kandidovao i imenovao na javnu funkciju suprotno proceduri propisanoj ovim zakonom.

Osoba neće biti primljena u radni odnos pod neposrednim rukovodstvom bliskog srodnika. Ako to bude slučaj u trenutku stupanja zakona na snagu ili ako na poziciju pretpostavljenog bude postavljen njen blizak srodnik, onda će ta osoba biti premještena na isto ili slično radno mjesto u drugoj organizacionoj jedinici ili u durgom organu državne službe, za koje su potrebni isti uslovi za obavljanje poslova i ista plata.

Ako je uposlenik drugog organa zatečen da radi pod neposrednim rukovodstvom bliskog srodnika u momentu stupanja na snagu ovog zakona ili na mjesto neposredno pretpostavljenog bude raspoređen njegov blizak srodnik, uposleniku se uručuje otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu, kojim mu se nudi drugo radno mjesto u drugoj organizacionoj jedinici tog organa javnog sektora, a za koje su potrebni isti uslovi za obavljanje poslova i ista plata.

U slučaju da premještaj odnosno raspoređivanje nije moguće, onda će nastaviti raditi sve dok se ne steknu uslovi za to.

Uposlenicima će biti dopušteno članstvo u političkim strankama, ali njihova politička uvjerenja ne smiju utjecati na njihov rad.

Međutim, neće moći biti članovi organa političke stranke i neće moći slijediti instrukcije stranaka, neće moći iznositi političko mišljenje tokom radnog vremena i podsticati ostale uposlenike da se uključe u rad političke stranke.

Neće moći davati novčani doprinos strankama niti se kandidovati za javnu funkciju.

Oni koji se kandiduju za obnašanje javne funkcije, bilo da se bira direktno ili indirektno, morat će podnijeti zahtjev za neplaćeno odsustvo na dan potvrđivanja kandidature ili nakon početka obavljanja dužnosti u bilo kojem zakonodavnom i izvršnom organu na bilo kojem nivou vlasti.

Svako ko je u sukobu interesa će se morati u roku od 15 dana pismeno izjasniti da će otkloniti okolnosti koje su dovele do sukoba interesa najkasnije do 30 dana ili da će prekinuti radni odnos najkasnije do 30 dana.

Prilikom zasnivanja radnog odnosa svako će morati dati izjavu da ne postoje okolnosti kojima će doći do sukoba interesa.

Oni koji obnašaju javne funkcije neće moći donositi nepotističke odluke, a to se odnosi na upošljavanje, promjene u radnopravnom statusu uposlenika - interni premještaj, unapređenje i sporazumno preuzimanje uposlenika.

Vršiteljima javnih funckija neće biti dozvoljeno upošljavati i mijenjati radnopravni status uposlenika po osnovu članstva u stranci te po osnovu članstva u stranci koja je koalicioni partner stranke nositelja javne funkcije.

Rukovoditelju organa javnog sektora će biti zabranjeno da postavi odnosno uposli politički povezanu osobu u organ kojim rukovodi.

Nositelj javne funkcije neće moći koristiti funkciju za sticanje privatne koristi, što znači da neće moći:

Koristiti svoju funkciju radi ostvarivanja bilo kakve materijalne ili nematerijalne koristi, privilegije, povlastice ili izuzimanja od zakonom utvrđenih obaveza, za sebe ili drugoga;
Koristiti ugled svoje pozicije za utjecaj na zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti radi postizanja lične koristi ili koristi interesno povezanih osoba;
Privilegovati osobe radi stranačkog ili drugog opredjeljenja ili zbog porijekla, ličnih ili porodičnih veza;
Koristiti povlaštene informacije o radu državnih organa radi lične koristi ili koristi interesno povezanih osoba;
Koristiti resurse organa vlasti za obavljanje svojih dodatnih poslovnih aktivnosti, niti u lične svrhe.
Ovaj zakon podrazumijeva i prijavu slučajeva sukoba interesa, nepotizma i stranačkog upošljavanja, a regulira i angažovanje u javnom sektoru po osnovu ugovora o djelu.

Naime, između ostalog, ugovor o djelu se neće moći zaključiti za poslove koji su predviđeni pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji organa i rukovoditelj ga neće moći zaključiti s bliskim srodnikom.

Ovaj zakon obavezuje i formiranje registra, evidencije o zaključenim ugovorima o djelu. Određeno je šta sve ovaj registar mora sadržavati i kako se mora ažurirati.

Od zakona će biti izuzeta deficitarna zanimanja koja je utvrdila Kantonalne službe za upošljavanje, istaknuti stručnjaci i umjetnici za koje nadležna komisija utvrdi da se izuzimaju, one osobe koje postanu srodnici nakon zasnivanja radnog odnosa i uposleni u Upravi policije KS.

Regulirano je i pitanje djelovanja navedene komisije koja će procjenjivati opravdanost izuzeća.

Predviđene su i novčane sankcije za kršenje ovog zakona, a iznose od 500 KM do 20.000 KM.
ALIJINA UNUKA

Nađa Berberović-Dizdarević za "Avaz": Vjerujem da ću imati podršku daidže, daidžinice i cijele porodice
Vjerujem u izvorne ideje koje je SDA prvobitno afirmirala i vjerujem u one univerzalne ljudske vrijednosti za koje se Alija zalagao
Stvarno si nedokazan. Jeste, u pravu si. Nemam pojma o cemu pisem. Iako ti tvrdis da je Forto potpisao imenovanje koje je suprotno zakonu o nepotizmu zbog koje se sestorka raspala. Nimalo nisi kontradiktoran.

U pogledu Nadje, iscitaj nacrt zakona i nadji mi gdje je zabrana u njenom slucaju. Donosite zakljucke na osnovu novinskog clanka, a poslije se iscudjavate kako sta. Na stranu sto je sam nacrt zakona vrlo problematican jer propisuje zabrane za nesto sto ce biti tesko dokazivati na sudu. Ali eto, ja nemam pojma o cemu pisem.

I vezano za njenu izjavu, ona je direktorica fakin muzeja Alija Izetbegovic, predsjednika fakin SDA. Nece reci da vjeruje u komunisticku partiju i slijedi Lenjinovo ucenje.

Nevjerovatno da me neko dovede u situaciju da ustvari branim clana porodice Izetbegovic, ali sit sam talasanja bez osnova, zbog kojih gnjide iz ove porodice izadju ko moralni pobjednici, jer im se prisivaju stvari na osnovu mahalstine.

Umjesto da se nacepe tamo gdje stvarno ima osnova. A ne da ga ima, nego su krivi za sav poslijeratni jad i bijedu njihovog naroda.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10974
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#61843 Re: SDA-All about

Post by Prpa.ba »

Jos zakon nije ni donesen, a nema retroaktivne primjene. :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61844 Re: SDA-All about

Post by pici »

Chmoljo wrote: 06/05/2021 08:52
pici wrote: 06/05/2021 02:38
Chmoljo wrote: 06/05/2021 02:18 nisam ja u pravu donekle, nego sto posto. samo si potvrdio sve šta sam napisao.

napisao sam da je imenovana za vrijeme šestorke, što je činjenica. također je činjenica i da nije morala biti.

sve ostalo su odgovori na ono što si pogriješio u pogledu procedura.

također, nisam čitao detaljno prijedlog zakona o nepotizmu, ali mislim da ni tu ne bi bilo prepreka da se imenuje. ako ima, deder da vidimo.
ma polupo si loncice, sve se svodi na to ko ima skupstinsku vecinu... od 13.12. nisu imali kao ni podrsku vlade sa 18 potpisa... mogao bi danima pisati o rupama i malverzacijama od cistacice do premijera... a ona se po tom zakonu tretira kao visoko pozicionirani duznosnik sto znaci da bi pola njezine familije moralo dati ostavke na razne funkcije... i to je jedan od razloga raspada sestorke...

Šta donosi Zakon protiv nepotizma i stranačkog upošljavanja u Sarajevu: Kazne i do 20.000 KM

Vlada Kantona Sarajevo je izradila, a Skupština KS usvojila Nacrt zakona o sprječavanju nepotizma i stranačkog zapošljavanja u organima javnog sektora u Kantonu Sarajevo.

Između ostalog, Nacrtom zakona je definisano ko je to neposredno pretpostavljeni, blizak srodnik, politički povezana osoba, sukob interesa, direktni nadzor, nepotizam i stranačko upošljavanje.

Neposredno pretpostavljeni je rukovodilac organa javnog sektora, uposlenik koji rukovodi organizacionom jedinicom unutar organa javnog sektora i koji je, osim odgovornosti za svoj rad, odgovoran i za rad uposlenika čijim radom koordinira i čiji rad neposredno nadzire;
Bliski srodnici su bračni ili vanbračni partner, srodnik po krvi u pravoj liniji - roditelji i djeca, usvojitelj ili usvojenik, srodnik u pobočnoj liniji do trećeg stepena srodstva - braća i sestre, djeca braće i sestara, srodnik po tazbini do drugog stepena srodstva - roditelji bračnog ili vanbračnog partnera i braća i sestre bračnog ili vanbračnog partnera;
Politički povezane osobe su bračni ili vanbračni partner, dijete, majka, otac, usvojitelj i usvojenik nositelja javne funkcije, koji je član organa političke stranke, koja je koalicioni partner sa strankom čiji je član rukovoditelj organa javnog sektora;
Sukob interesa je slučaj u kojem uposlenici imaju privatni interes koji utječe ili može utjecati na zakonitost, otvorenost, objektivnost i nepristrasnost u obavljanju službenih dužnosti;

Direktan nadzor je slučaj u kojem nositelj javne funkcije, odnosno organ kojim on rukovodi vrši nadzor nad radom organa javnog sektora, daje mišljenja na finansijski plan i izvještaj o radu organa javnog sektora, daje mišljenja na propise i osnivačke akte organa javnog sektora, daje saglasnost na imenovanje organa upravljanja i drugih organa u organima javnog sektora;
Nepotizam postoji u slučajevima u kojima nosioci javnih funkcija u vršenju svoje dužnosti donose odluke zasnovane na favoriziranju bliskog srodnika, što utječe na zakonitost, transparentnost, objektivnost i nepristrasnost u upošljavanju i promjeni u radnopravnom statusu uposlenika;
Stranačko upošljavanje podrazumijeva:
Slučajeve kada nositelji javnih funkcija odluku o zasnivanju radnog odnosa, internom premještaju, unapređenju i sporazumu o preuzimanju uposlenika donose po osnovu članstva u političkoj stranci;
Upošljavanje i promjenu u radnopravnom statusu po osnovu članstva u političkoj stranci, koje izvrše nositelji javnih funkcija, čija je stranka koalicioni partner sa strankom čiji je uposlenik član.
Uposlenik će biti u sukobu interesa ako bude radio pod rukovodstvom bliskog srodnika, ako bude član organa političke stranke i ako se bude kandidovao i imenovao na javnu funkciju suprotno proceduri propisanoj ovim zakonom.

Osoba neće biti primljena u radni odnos pod neposrednim rukovodstvom bliskog srodnika. Ako to bude slučaj u trenutku stupanja zakona na snagu ili ako na poziciju pretpostavljenog bude postavljen njen blizak srodnik, onda će ta osoba biti premještena na isto ili slično radno mjesto u drugoj organizacionoj jedinici ili u durgom organu državne službe, za koje su potrebni isti uslovi za obavljanje poslova i ista plata.

Ako je uposlenik drugog organa zatečen da radi pod neposrednim rukovodstvom bliskog srodnika u momentu stupanja na snagu ovog zakona ili na mjesto neposredno pretpostavljenog bude raspoređen njegov blizak srodnik, uposleniku se uručuje otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu, kojim mu se nudi drugo radno mjesto u drugoj organizacionoj jedinici tog organa javnog sektora, a za koje su potrebni isti uslovi za obavljanje poslova i ista plata.

U slučaju da premještaj odnosno raspoređivanje nije moguće, onda će nastaviti raditi sve dok se ne steknu uslovi za to.

Uposlenicima će biti dopušteno članstvo u političkim strankama, ali njihova politička uvjerenja ne smiju utjecati na njihov rad.

Međutim, neće moći biti članovi organa političke stranke i neće moći slijediti instrukcije stranaka, neće moći iznositi političko mišljenje tokom radnog vremena i podsticati ostale uposlenike da se uključe u rad političke stranke.

Neće moći davati novčani doprinos strankama niti se kandidovati za javnu funkciju.

Oni koji se kandiduju za obnašanje javne funkcije, bilo da se bira direktno ili indirektno, morat će podnijeti zahtjev za neplaćeno odsustvo na dan potvrđivanja kandidature ili nakon početka obavljanja dužnosti u bilo kojem zakonodavnom i izvršnom organu na bilo kojem nivou vlasti.

Svako ko je u sukobu interesa će se morati u roku od 15 dana pismeno izjasniti da će otkloniti okolnosti koje su dovele do sukoba interesa najkasnije do 30 dana ili da će prekinuti radni odnos najkasnije do 30 dana.

Prilikom zasnivanja radnog odnosa svako će morati dati izjavu da ne postoje okolnosti kojima će doći do sukoba interesa.

Oni koji obnašaju javne funkcije neće moći donositi nepotističke odluke, a to se odnosi na upošljavanje, promjene u radnopravnom statusu uposlenika - interni premještaj, unapređenje i sporazumno preuzimanje uposlenika.

Vršiteljima javnih funckija neće biti dozvoljeno upošljavati i mijenjati radnopravni status uposlenika po osnovu članstva u stranci te po osnovu članstva u stranci koja je koalicioni partner stranke nositelja javne funkcije.

Rukovoditelju organa javnog sektora će biti zabranjeno da postavi odnosno uposli politički povezanu osobu u organ kojim rukovodi.

Nositelj javne funkcije neće moći koristiti funkciju za sticanje privatne koristi, što znači da neće moći:

Koristiti svoju funkciju radi ostvarivanja bilo kakve materijalne ili nematerijalne koristi, privilegije, povlastice ili izuzimanja od zakonom utvrđenih obaveza, za sebe ili drugoga;
Koristiti ugled svoje pozicije za utjecaj na zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti radi postizanja lične koristi ili koristi interesno povezanih osoba;
Privilegovati osobe radi stranačkog ili drugog opredjeljenja ili zbog porijekla, ličnih ili porodičnih veza;
Koristiti povlaštene informacije o radu državnih organa radi lične koristi ili koristi interesno povezanih osoba;
Koristiti resurse organa vlasti za obavljanje svojih dodatnih poslovnih aktivnosti, niti u lične svrhe.
Ovaj zakon podrazumijeva i prijavu slučajeva sukoba interesa, nepotizma i stranačkog upošljavanja, a regulira i angažovanje u javnom sektoru po osnovu ugovora o djelu.

Naime, između ostalog, ugovor o djelu se neće moći zaključiti za poslove koji su predviđeni pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji organa i rukovoditelj ga neće moći zaključiti s bliskim srodnikom.

Ovaj zakon obavezuje i formiranje registra, evidencije o zaključenim ugovorima o djelu. Određeno je šta sve ovaj registar mora sadržavati i kako se mora ažurirati.

Od zakona će biti izuzeta deficitarna zanimanja koja je utvrdila Kantonalne službe za upošljavanje, istaknuti stručnjaci i umjetnici za koje nadležna komisija utvrdi da se izuzimaju, one osobe koje postanu srodnici nakon zasnivanja radnog odnosa i uposleni u Upravi policije KS.

Regulirano je i pitanje djelovanja navedene komisije koja će procjenjivati opravdanost izuzeća.

Predviđene su i novčane sankcije za kršenje ovog zakona, a iznose od 500 KM do 20.000 KM.
ALIJINA UNUKA

Nađa Berberović-Dizdarević za "Avaz": Vjerujem da ću imati podršku daidže, daidžinice i cijele porodice
Vjerujem u izvorne ideje koje je SDA prvobitno afirmirala i vjerujem u one univerzalne ljudske vrijednosti za koje se Alija zalagao
Stvarno si nedokazan. Jeste, u pravu si. Nemam pojma o cemu pisem. Iako ti tvrdis da je Forto potpisao imenovanje koje je suprotno zakonu o nepotizmu zbog koje se sestorka raspala. Nimalo nisi kontradiktoran.

U pogledu Nadje, iscitaj nacrt zakona i nadji mi gdje je zabrana u njenom slucaju. Donosite zakljucke na osnovu novinskog clanka, a poslije se iscudjavate kako sta. Na stranu sto je sam nacrt zakona vrlo problematican jer propisuje zabrane za nesto sto ce biti tesko dokazivati na sudu. Ali eto, ja nemam pojma o cemu pisem.

I vezano za njenu izjavu, ona je direktorica fakin muzeja Alija Izetbegovic, predsjednika fakin SDA. Nece reci da vjeruje u komunisticku partiju i slijedi Lenjinovo ucenje.

Nevjerovatno da me neko dovede u situaciju da ustvari branim clana porodice Izetbegovic, ali sit sam talasanja bez osnova, zbog kojih gnjide iz ove porodice izadju ko moralni pobjednici, jer im se prisivaju stvari na osnovu mahalstine.

Umjesto da se nacepe tamo gdje stvarno ima osnova. A ne da ga ima, nego su krivi za sav poslijeratni jad i bijedu njihovog naroda.
nemoj da se srdisH... nije laHko pokusati nesto sto je bljutavo... nisam te ja upleo u raspravu nego si sam uljetio da bi se pokazao pametnicom... nista ja ne tvrdim nego uzmi imas na stranici skupstine i vlade, finansijske izvjestaje preduzeca i vidi ko prvi potpisuje njihova odobrenja i ko stoji iza njih... ministri i njihova ministarstva... vlada tek na zajednickoj sjednici to protokolarno usvoji i posalje kome... skupstini na usvajanje gdje se obori ili odobri... zasto je tesko prihvatiti hijerariju... zato opet, imenovana je 24.12. a vladajuca vecina je sluzbeno prestala postojati 13.12. sto znaci nije sestorka donjela odluku vec rascjepljena koalicija, ministarstvo kulture potpisalo i proslijedilo odluku gdje se pro bono provukla kao direktorica... da se je ostalo slozno i donjet tad zakon, nebi mogla biti ovo sto je danas... nemoj ti biti nedokazan, to sto branis izetbegovicevu monarhiju to je do tebe ne do mene... citajte izvjestaje direktora i njihove finansijske izvjestaje tamo vam sve pise i ko kosi i ko vodu nosi... hajd uzdravlje.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61845 Re: SDA-All about

Post by pici »

Prpa.ba wrote: 06/05/2021 09:31 Jos zakon nije ni donesen, a nema retroaktivne primjene. :mrgreen:
zato se je i raspala koalicija sestorke... i trojka ce biti upitna, taj zakon udara u temelje samog ovog sistema... to bi bio potop za sdO...
Svemirski Puter
Posts: 9
Joined: 05/05/2021 19:07

#61846 Re: SDA-All about

Post by Svemirski Puter »

Kada će biti uhapšena dotična persona odgovorna za smrt 120 ljudi na KCUS.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#61847 Re: SDA-All about

Post by carobnjak_N »

Svaki narod ima u svojoj kolektivnoj slici o samom sebi -mitove, pa tako i mi imamo mit o dobrom dedi Aliji , kao nastavak mitologije o bosanskom mudrom didu.
Alija je danas potpuno dio tog mita i jbg tako se svi narodi ponasaju sa svojim mitovima, pa i mi sa svojim.

Jos smo mi dobri , recimo Turci su od Ataturka napravili ikonu, pa i danas Erdogan koji gotivi kult osmanlija, sto je potpuno suprotno od Ataturkovog pravca, drzi njegovu sliku u institucijama. Ataturk umro od ciroze jetre koju mu je izjela rakija ali to ne smeta islamisti Erdoganu da nastavlja odrzavati kult o ocu Turske.
Slicno je sa DeGolom u Francuskoj. On je babo republike, spasioc, obnovitelj ...a to sto je vjerovatno izvrsio masovne zlocine ako ne i genocid u Alziru, to nece ni da cuju. Tako je to
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#61848 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

pici wrote: 06/05/2021 09:34

nemoj da se srdisH... nije laHko pokusati nesto sto je bljutavo... nisam te ja upleo u raspravu nego si sam uljetio da bi se pokazao pametnicom... nista ja ne tvrdim nego uzmi imas na stranici skupstine i vlade, finansijske izvjestaje preduzeca i vidi ko prvi potpisuje njihova odobrenja i ko stoji iza njih... ministri i njihova ministarstva... vlada tek na zajednickoj sjednici to protokolarno usvoji i posalje kome... skupstini na usvajanje gdje se obori ili odobri... zasto je tesko prihvatiti hijerariju... zato opet, imenovana je 24.12. a vladajuca vecina je sluzbeno prestala postojati 13.12. sto znaci nije sestorka donjela odluku vec rascjepljena koalicija, ministarstvo kulture potpisalo i proslijedilo odluku gdje se pro bono provukla kao direktorica... da se je ostalo slozno i donjet tad zakon, nebi mogla biti ovo sto je danas... nemoj ti biti nedokazan, to sto branis izetbegovicevu monarhiju to je do tebe ne do mene... citajte izvjestaje direktora i njihove finansijske izvjestaje tamo vam sve pise i ko kosi i ko vodu nosi... hajd uzdravlje.
Blage veze nemas sta pises, niti si ista shvatio od onoga sto sam ti napisao.

Posto ti ponos ne da da skontas da lupas evo za ostale kojima nije jasno:

Ustanove su duzne godisnje podnositi osnivacu, u ovom slucaju Kantonu Sarajevo, izvjestaj o radu i izvjestaj o finansijskom poslovanju.

Isti se salju ministarstvima na davanje misljenja prvenstveno u pogledu forme izvjestaja u skladu sa aktima koji propisuju tu formu. Dakle ministarstvo daje misljenje, ne donosi nikakvu odluku.

Izvjestaj potom ide na vladu koji se usvaja da bi mogao ici na skupstinu.

Skupstina potom donosi svoj sud o izvjestaju, odnosno da li je ustanova zadovoljila radom. Ukoliko nema dovoljno glasova za, izvjestaj se ne usvaja.

Neusvajanje izvjestaja ne znaci automatsku smjenu rukovodstva, odnosno upravnog i nadzornog odbora i direktora, vec predstavlja zakonski osnov. Hoce li vlada postupiti po tome, odluka je na vladi. A svakom ko ima tri ciste, jasno je da je vlada, odnosno njen sastav izraz volje skupstinske vecine. Vec su obarani izvjestaji ustanova gdje su direktori ostali na duznostima.

Takodjer, upravne, nadzorne odbore svojim aktima imenuje vlada, dok je za imenovanje direktora potrebna saglasnost vlade. I to nisu protokolarne stvari, jer se tim odlukama zasnivaju prava i obaveze i ne mogu biti obavezujuca za vladu bez da ista moze odluciti suprotno.

Za sve ovo sto govorim postoje tacno propisane zakonske i podzakonske odredbe, a to sto neko misli da se moze raditi sta hoce mimo propisa i da ce sud iste ignorisati, to je stvar licne percepcije koja nema blage veze sa stvarnim stanjem.

Posto je dalje pisanje uistinu bespotrebno, jer je ravno raspravi sa jogunastim djetetom, po ovom pitanju nemam vise sta reci.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#61849 Re: SDA-All about

Post by pici »

Chmoljo wrote: 06/05/2021 10:15
pici wrote: 06/05/2021 09:34

nemoj da se srdisH... nije laHko pokusati nesto sto je bljutavo... nisam te ja upleo u raspravu nego si sam uljetio da bi se pokazao pametnicom... nista ja ne tvrdim nego uzmi imas na stranici skupstine i vlade, finansijske izvjestaje preduzeca i vidi ko prvi potpisuje njihova odobrenja i ko stoji iza njih... ministri i njihova ministarstva... vlada tek na zajednickoj sjednici to protokolarno usvoji i posalje kome... skupstini na usvajanje gdje se obori ili odobri... zasto je tesko prihvatiti hijerariju... zato opet, imenovana je 24.12. a vladajuca vecina je sluzbeno prestala postojati 13.12. sto znaci nije sestorka donjela odluku vec rascjepljena koalicija, ministarstvo kulture potpisalo i proslijedilo odluku gdje se pro bono provukla kao direktorica... da se je ostalo slozno i donjet tad zakon, nebi mogla biti ovo sto je danas... nemoj ti biti nedokazan, to sto branis izetbegovicevu monarhiju to je do tebe ne do mene... citajte izvjestaje direktora i njihove finansijske izvjestaje tamo vam sve pise i ko kosi i ko vodu nosi... hajd uzdravlje.
Blage veze nemas sta pises, niti si ista shvatio od onoga sto sam ti napisao.

Posto ti ponos ne da da skontas da lupas evo za ostale kojima nije jasno:

Ustanove su duzne godisnje podnositi osnivacu, u ovom slucaju Kantonu Sarajevo, izvjestaj o radu i izvjestaj o finansijskom poslovanju.

Isti se salju ministarstvima na davanje misljenja prvenstveno u pogledu forme izvjestaja u skladu sa aktima koji propisuju tu formu. Dakle ministarstvo daje misljenje, ne donosi nikakvu odluku.

Izvjestaj potom ide na vladu koji se usvaja da bi mogao ici na skupstinu.

Skupstina potom donosi svoj sud o izvjestaju, odnosno da li je ustanova zadovoljila radom. Ukoliko nema dovoljno glasova za, izvjestaj se ne usvaja.

Neusvajanje izvjestaja ne znaci automatsku smjenu rukovodstva, odnosno upravnog i nadzornog odbora i direktora, vec predstavlja zakonski osnov. Hoce li vlada postupiti po tome, odluka je na vladi. A svakom ko ima tri ciste, jasno je da je vlada, odnosno njen sastav izraz volje skupstinske vecine. Vec su obarani izvjestaji ustanova gdje su direktori ostali na duznostima.

Takodjer, upravne, nadzorne odbore svojim aktima imenuje vlada, dok je za imenovanje direktora potrebna saglasnost vlade. I to nisu protokolarne stvari, jer se tim odlukama zasnivaju prava i obaveze i ne mogu biti obavezujuca za vladu bez da ista moze odluciti suprotno.

Za sve ovo sto govorim postoje tacno propisane zakonske i podzakonske odredbe, a to sto neko misli da se moze raditi sta hoce mimo propisa i da ce sud iste ignorisati, to je stvar licne percepcije koja nema blage veze sa stvarnim stanjem.

Posto je dalje pisanje uistinu bespotrebno, jer je ravno raspravi sa jogunastim djetetom, po ovom pitanju nemam vise sta reci.
ojjjjj zemljo otvori se... et vidis da ide ministarstvu ne na misljenje nego davanja saglasnosti da je finansijski izvjestaj validan... jesil ikad gledao skupstinu pa kako ministri zasebno izlaze i podnose izvjestaje svojih resora tj firmi... i et napokon i priznas da je vlada volja skupstinske vecine... daklen jopet alijina unuka ustolicena 24.12. dok je sestorka zvanicno prestala postojat 13.12.
vlada moze da ustolici i smjenjuje ali se onda desavaju tuzbe koje nas kostaju... najvalidniji nacin smjene direktora je obaranje FI i to je to, nema tu mnogo pameti, ostalo o cemu nabadas su spekulacije i malverzacije, sto se i desava u svim sektorima, zato smo i prezaduzeni unutarnjim dugovima zbog ponasanja vlada kao da su bogom dati... alijina unuka se prosnjirala zahvaljujuci raspadu sestorke i buducim partnerima sbb i df... koji su bili i unutar tadasnje vlade a i nova vecina u skupstini, prelazni period vlada, tad se ubacuju i huso i haso i kunto i pinto... ti ko brankovic po zakonu... al nije jebi ga takav nam je sistem.

samo da dodam, forto je mogao kao premijer zaustaviti imenovanje al nije, zasto to nek pitaju njega, prije mjesec je prosao izvjetaj direktorice muzeja alije izetbegovica i tadasnja cetvorka tj sadasnja trojka je na skupstini usvojila izvjestaj za 2019 i ona ostaje i dalje... dali ce oboriti FI za 2020 ostaje da se vidi... mogu ici i na smjenu preko vlade ili upravnog odbora ali onda slijede tuzbe sto na sudu direktori glat dobivaju...
Last edited by pici on 06/05/2021 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#61850 Re: SDA-All about

Post by Project Ashe »

Chmoljo wrote: 06/05/2021 10:15
pici wrote: 06/05/2021 09:34

nemoj da se srdisH... nije laHko pokusati nesto sto je bljutavo... nisam te ja upleo u raspravu nego si sam uljetio da bi se pokazao pametnicom... nista ja ne tvrdim nego uzmi imas na stranici skupstine i vlade, finansijske izvjestaje preduzeca i vidi ko prvi potpisuje njihova odobrenja i ko stoji iza njih... ministri i njihova ministarstva... vlada tek na zajednickoj sjednici to protokolarno usvoji i posalje kome... skupstini na usvajanje gdje se obori ili odobri... zasto je tesko prihvatiti hijerariju... zato opet, imenovana je 24.12. a vladajuca vecina je sluzbeno prestala postojati 13.12. sto znaci nije sestorka donjela odluku vec rascjepljena koalicija, ministarstvo kulture potpisalo i proslijedilo odluku gdje se pro bono provukla kao direktorica... da se je ostalo slozno i donjet tad zakon, nebi mogla biti ovo sto je danas... nemoj ti biti nedokazan, to sto branis izetbegovicevu monarhiju to je do tebe ne do mene... citajte izvjestaje direktora i njihove finansijske izvjestaje tamo vam sve pise i ko kosi i ko vodu nosi... hajd uzdravlje.
Blage veze nemas sta pises, niti si ista shvatio od onoga sto sam ti napisao.

Posto ti ponos ne da da skontas da lupas evo za ostale kojima nije jasno:

Ustanove su duzne godisnje podnositi osnivacu, u ovom slucaju Kantonu Sarajevo, izvjestaj o radu i izvjestaj o finansijskom poslovanju.

Isti se salju ministarstvima na davanje misljenja prvenstveno u pogledu forme izvjestaja u skladu sa aktima koji propisuju tu formu. Dakle ministarstvo daje misljenje, ne donosi nikakvu odluku.

Izvjestaj potom ide na vladu koji se usvaja da bi mogao ici na skupstinu.

Skupstina potom donosi svoj sud o izvjestaju, odnosno da li je ustanova zadovoljila radom. Ukoliko nema dovoljno glasova za, izvjestaj se ne usvaja.

Neusvajanje izvjestaja ne znaci automatsku smjenu rukovodstva, odnosno upravnog i nadzornog odbora i direktora, vec predstavlja zakonski osnov. Hoce li vlada postupiti po tome, odluka je na vladi. A svakom ko ima tri ciste, jasno je da je vlada, odnosno njen sastav izraz volje skupstinske vecine. Vec su obarani izvjestaji ustanova gdje su direktori ostali na duznostima.

Takodjer, upravne, nadzorne odbore svojim aktima imenuje vlada, dok je za imenovanje direktora potrebna saglasnost vlade. I to nisu protokolarne stvari, jer se tim odlukama zasnivaju prava i obaveze i ne mogu biti obavezujuca za vladu bez da ista moze odluciti suprotno.

Za sve ovo sto govorim postoje tacno propisane zakonske i podzakonske odredbe, a to sto neko misli da se moze raditi sta hoce mimo propisa i da ce sud iste ignorisati, to je stvar licne percepcije koja nema blage veze sa stvarnim stanjem.

Posto je dalje pisanje uistinu bespotrebno, jer je ravno raspravi sa jogunastim djetetom, po ovom pitanju nemam vise sta reci.
Ma vrati se na temu: "Moje najdraže PC igrice, piraterija će rezultirati banom", ne ispravljaj krive drine džaba.
Post Reply