POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Locked
1gorstak

#1176 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak » 04/01/2012 23:29

Pitanju televizijskog kanala treba prici sa druge, manje konfrontirajuce strane. Potrebno je definisati sta treba uraditi kako bi se i FTV prihvatilo kao hrvatsku televiziju. Je li to povecanje sadrzaja u kojem se koristi hrvatski jezik na toliko i toliko procenata, je li to vise paznje odredjenim vjerskim, kulturnim, regionalnim desavanjima, je li to vise dokumentarnog programa kojim se obradjuje nasljedje hrvatskog naroda itd. To bi trebala biti pravila igre, ako FTV nije i hrvatska televizija, treba utvrditi sta treba uraditi da to ona postane. Dalje podjele nikom ne odgovaraju.

Goco, ne znam gdje ides, ali ti zelim sve najbolje u zivotu

naja22

#1177 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by naja22 » 04/01/2012 23:37

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila sa-x foruma”
» naja22
Last edited by Anonymous on 05/01/2012 14:46, edited 2 times in total.
Reason: banned

Bosnolog

#1178 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Bosnolog » 04/01/2012 23:43

HDZ nije = Hrvati BiH,......Ono sto oni javno izjavljuju i rade prema Hrvatima koji nisu u toj sektomafijskoj stranci je uvredljivo ne samo za te Hrvate nego i za svakog razumnog prvo covjeka pa onda sve drugo......

HDZ je ideolosko politicki tumor i rak prije svega hrvatskog naroda ali i bosanskohercegovackog tkiva,.....Ta stranka je samo jedan od etnoepidemijskih bolesti koja predugo unistava hrvasko ali i bosasnkohercegovackeo drustveno tkivo,....

udrch

#1179 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by udrch » 04/01/2012 23:56

Što se tiče hrvatskog kanala ja bih njima sutra dao taj kanal, samo neka ga oni finasiraju i neka se pridržavaju pravila javnog emitiranja..oni bi da im mi plaćamo TV pretplatu i da od naših para grade treći entitet..

1pajdo
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

#1180 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1pajdo » 05/01/2012 00:07

AliceInChains wrote:
vee-jay wrote:
Josip321 wrote:Komšić samo iskorištava svoje hrvatsko podrijetlo da bi bio nametnut Hrvatima. On je Hrvat koliko i ja afganistanac. Ne izmišljam ja to. Sam je rekao da je prvo Bosanac.
a sta si ti prvo?
Pa i Covic mu je bio prvo Jugosloven, pa tek onda (dal' milom, dal' silom)postao Hrvat :mrgreen:

Samo znam, da Bosanske Hrvate u Hrvatskoj uobicajeno prvo smatraju kao Bosance, pa tek onda kao Hrvate. Dali se on licno osjeca kao Afganistanac u "matici", ne znam :mrgreen:
Pa naravno da Hrvate iz Bosne u Hrvatskoj nazivamo Bosancima isto kao što Splićane nazivamo Dalmatincima i one iz Osijeka Slavoncima. U čemu je problem? :?

Bosnolog

#1181 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Bosnolog » 05/01/2012 00:08

udrch wrote:Što se tiče hrvatskog kanala ja bih njima sutra dao taj kanal, samo neka ga oni finasiraju i neka se pridržavaju pravila javnog emitiranja..oni bi da im mi plaćamo TV pretplatu i da od naših para grade treći entitet..
Hrvati kao i svaki narod ukljucujuci i vjerske institucije bilo koje konfesije imaju pravo na svoj kanal ali nemaju pravo traziti da ga placaju svi gradani, niti se smije finansirati iz budzetskog proracuna kao javni emiter,

FTV je javni servis gradana Federacije koji treba da ima imformativni sadrzaj a koji se tice svih gradana i naroda koji zive u Federaciji,.Kantonalne televizije mogu se takode uspostaviti stim da ga mora finasirati taj kanton iz svog budzetskog proracuna ili prodajom drugma vam kantona kao dio programskog plana u paketu sa drugim televizijama,.

Privatne TV kuce se finansiraju prodajom svojih kanala,reklamam i slicno,samostalno ili u paketu sa drugim emiterima ako imaju sporazum i svoje trziste,....

Licno smatram da na nivou BiH treba imati samo jedan javni TV servis a sve ostalo da bude privatno u skladu sa zakonom o javnim servisima koje predvida i propisuje zakon o javnim i privatnim emiterima a budzetski novac iskoristiti pametnije al smo mi daleko od teg stadija,za sada,......

1gorstak

#1182 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak » 05/01/2012 00:11

udrch wrote:Što se tiče hrvatskog kanala ja bih njima sutra dao taj kanal, samo neka ga oni finasiraju i neka se pridržavaju pravila javnog emitiranja..oni bi da im mi plaćamo TV pretplatu i da od naših para grade treći entitet..
Ne moze obezbjedjen izvor finansiranja biti dovoljan argument i pokrice da dijelis entitetske institucije po etnickom savu. Sta ako sutra iz HDZ-a kazu da policiju koja je na entitetskom nivou takodje treba dijeliti po tom principu, te da imaju obezbjedjen izvor finansiranja za tu "svoju" komponentu ?

Trebamo raditi na reintegraciji drustva a ne na daljim podjelama.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1183 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by PipiDugaDevetka » 05/01/2012 00:34

Međunarodni pakt za hrvatski kanal

U januaru će se pred Vijećem ministara BiH naći novi zakon o javnom RTV servisu na hrvatskom jeziku. Kada se ključna rasprava ne bi vodila politiziranjem ovog pitanja, bila bi to odlična prilika za preustroj Javnog RTV sistema koji se do sada pokazao nefunkcionalnim

Samo prije četiri godine tadašnji visoki predstavnik Miroslav Lajčak kategorično je pred TV kamerama odbio svaku mogućnost uspostave hrvatskog javnog RTV servisa. Njegov nasljednik Valentin Inzko u više navrata je rekao da o ovoj mogućnosti treba razgovarati. Nedavno je slično o tome za Dane govorio i njegov zamjenik Roderick Moore.

Jedan od razloga Lajčakovog kategoričnog odbijanja uspostave hrvatskog kanala mogla je biti potreba da se provedu jedva usvojeni zakoni o Javnom sistemu i servisu BiH, te donese Zakon o RTV Federacije BiH, kako bi se ispunio jedan od 16 uslova za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Formiranje još jednog kanala značilo bi vjerovatno “raspakivanje” cijelog zakonskog paketa i dovođenje u pitanje reforme javnog RTV sistema, a samim tim i potpisivanja Sporazuma sa Evropskom unijom.

Međutim u posljednje vrijeme česte su optužbe hrvatskih stranaka, među kojima prednjače prvaci Hrvatske stranke prava poput Zvonka Jurišića da je HDZ BiH još 1998. godine propustio šansu za uspostavu javnog RTV servisa na hrvatskom jeziku.

Menščini da ću ja odjaviti svoj tv. prijemnik ako se ova septička tv. trokanalizacija ''odradi'' uprkos višedecenijskom redovnom plaćanju rtv pretplate/takse.

1pajdo
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

#1184 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1pajdo » 05/01/2012 00:46

PipiDugaDevetka wrote:Međunarodni pakt za hrvatski kanal

U januaru će se pred Vijećem ministara BiH naći novi zakon o javnom RTV servisu na hrvatskom jeziku. Kada se ključna rasprava ne bi vodila politiziranjem ovog pitanja, bila bi to odlična prilika za preustroj Javnog RTV sistema koji se do sada pokazao nefunkcionalnim
:thumbup:

Bosnolog

#1185 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Bosnolog » 05/01/2012 00:55

1pajdo wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Međunarodni pakt za hrvatski kanal

Nema od ovog nista,ovo bi bila diskriminacija jer bi u protivnom imali svi pravo traziti svoj etnicki kanal,Bosnjaci,Srbi,Romi u oba blentiteta, itd,.....

Etnicki kanali su dalji put etncke podjele i raspad drzave BiH kao krajnji cilj zagovornika etnokanala kao javnog servisa kojeg bi placali i oni koji ga ne zele iz javnog proracuna i budzeta,....

Etnicke kanale kao privatne mogu traziti ukljucujuci i vjerske zajednice ali nemaju pravo traziti da budu finansirani iz javnog budzeta vec iskljucivo od onih koji zele da plate i gledaju taj kanal,....Sve ostalo je diskriminacija i silovanje prava i nacela ustroja i ovako nakardno ustrojene drzave,.

Bodkin

#1186 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Bodkin » 05/01/2012 02:54

Rimad wrote:
Bodkin wrote:
AliceInChains wrote:@Goco

Ma znas sta, ti i Hrvati poput tebe, mozete biti sretni, da danas u FBIH vlada vrlo tolerantna Bosanska opcija, koja jednostavno nece da postavi kolaboratere Dodika i kocnicare Federacije pod svaku cijenu u vlast, ali na drugoj strani ne imenuje izdajnike Hrvata na Hrvatske pozicije (i uprkos cinjenice, da vam se najjaca stranka dan danas bori sa nesto, zbog cega su mnogi Bosnjaci izgubili zivot i patili u logorima), kao sto to Dodik i Velikosrbi prakticiraju u Sumskoj Republici! Molite se bogu, da se ne pojavi takva jedna opcija u redu Bosnjaka....jer onda cete tek nauciti, sta znaci biti izmajoriziran.
Molimo se svi Bogu jer u tom slucaju nece biti nikoga da se bori za BiH ;-) a to nece proci bez krvoprolica
Jah... Prijetili ste pobunom, građanskim neposluhom i šta bi na kraju? Skontali da nema više Sranje i Miloševića da crtaju granicu kroz BiH.

Na kraju ste sebe ubijedili kako niko ne priznaje Federalnu vladu. Ovladala svim firmama u Federaciji, postavili direktore, ubiru porez, kontrolišu policiju... baš je nepriznata.
evo jos jednog vi ovo, vi ono :-) ajd procitaj raspravu ziv bio

Bodkin

#1187 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Bodkin » 05/01/2012 02:55

udrch wrote:
Goco wrote:

Ma znas sta, ti i Hrvati poput tebe, mozete biti sretni, da danas u FBIH vlada vrlo tolerantna Bosanska opcija, koja jednostavno nece da postavi kolaboratere Dodika i kocnicare Federacije pod svaku cijenu u vlast, ali na drugoj strani ne imenuje izdajnike Hrvata na Hrvatske pozicije (i uprkos cinjenice, da vam se najjaca stranka dan danas bori sa nesto, zbog cega su mnogi Bosnjaci izgubili zivot i patili u logorima), kao sto to Dodik i Velikosrbi prakticiraju u Sumskoj Republici! Molite se bogu, da se ne pojavi takva jedna opcija u redu Bosnjaka....jer onda cete tek nauciti, sta znaci biti izmajoriziran.
Zaboravih navesti da ni susjedne zemlje, supotpisnice Dejtonskog sporazuma, ne priznaju Federalnu Vladu. Posebno očekujem jači angažman po pitanju borbe za ravnopravnost Hrvata u BiH Hrvatske jer je to već najavio Premijer i Ministrica spoljnih poslova koja se ne protivi trećem entitetu.
Šta vi ko merhametli a mi trebamo vikati: "Dobro je samo gazite". Može nam se pripisati svašta ali baš da smo mazohisti to je previše. Gdje još možemo biti majorizirani? Gdje god ste mogli majorizirali ste.
Opet krivica Hrvat za logore Bošnjaka. Jest u pravu si bilo je, stid me i neka za to odgovara ko treba. Ali ne može to biti alibi za logore Bošnjaka u kojima su držali Hrvate kao što je Spomen dom u Jablanici. Ako išta ima pozitivno u proteklom prljavom ratu je to da Hrvati nisu ubijali Islamske vjerske sližbenike kao što su pripadnici Armije BiH pobili franjevce u samostanima u Fojnici i Kraljevoj Sutjesci ni napravili masovnu grobnicu kao što se desilo Hrvatima u Bugojnu pa se još ne zna za desetak Hrvata.
Federalna vlada će biti ukinuta kada se svi Srbi vrate u Knin i okolinu..

Majorizaciju su danas najavili ujedinjavanjem dva telekoma, gdje će naravno ovaj manji hercegovački postati dio ovog većeg sa sjedištem u Sarajevu..
Sve to je najavila Federalna vlada koju ne priznajete..
Čuj Bevanda najavio redefinisanje Federalne vlade..bolje mu je d ašuti, još nije ni izabran, ne zna da li će se za jega i dići ruke, a već bi da mijenja..osim toga nema nikakvih nadležnosti da bi on o tome mogao pričati..
otkud ovo? jel ovo provjereno?

kv99

#1188 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by kv99 » 05/01/2012 10:32

@ goco bolan nikako da mi odgovoris a stvarno me zanima tvoje pojasnjenje o onim stvarima koje izjavljujes a koje su pravo zanimljive:
- pogažena prava - mozes li da navedes koja su to pogažena prava koja se imaju prema Ustavu ili zakonu ? Ako prava nisu prema Ustavu ili zakonu onda su želje a za želje se treba uloviti zlatna ribica a ne tražiti od Bosnjaka da vam ispune.
- treci entitet na osnovu teritorija koje je tzv hvo unio u Federaciju- da li znas ko je spreman u tom slucaju , ti , Covic , Vlajki ili neko drugi da vrati u genocidni entitet sva ona podrucja Federacije u Posavini, Jajce , Kupres, Drvar i Bosansko Grahovo ? Sva ta podrucja nisu bila pod kontrolom tzv hvo-a u trenutku uspostave Federacije pa bi trebalo onda se se vrate cetnicima . Da li ti stvarno zagovaras to ?
- treci entitet od opstina gdje su BiH Hrvati vecina ?- Da li to znaci da se ti zalazes da npr Gornji Vakuf, Novi Travnik, Busovaca, Vares, Jajce, Drvar, Bosansko Grahovo gdje ima dosta BIH Hrvata ostanu izvan treceg jer tu ipak nisu vecina ?
- županije- zasto koristis taj izraz kada nije zakonski naziv za Kantone, nije na hrvatskom jeziku i nema nikakvu istorijsku podlogu ?

Ocekujem sa nestrpljenjem tvoj odgovor. Ili mogu da tumacim tvoju sutnju i izbjegavanje odgovora o stvarima koje zagovaras kao ...?

P.s Ako goco nije sposoban i nije na nivou da smije i da zna da odgovori na ova pitanja može li neko drugi da to uradi ? Vidim na forumu se okupilo podosta majoriziranih pa se nadam da barem jedan od njih ima barem takav nivo intelektualnih sposobnosti da dadne pojasnjenje na izjave koje se stalno ponavljaju od njih. Zahvaljujem vam se unaprijed za eventualan odgovor.

mO k3

#1189 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by mO k3 » 05/01/2012 10:39

Mene ugrozava ova prica o ugrozenosti hrvata u bosni , vamo se hvalite kako 90% budzeta fbih vi punite ,a na drugu stranu kako ste ugrozeni....

duh_sa_sjekirom

#1190 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by duh_sa_sjekirom » 05/01/2012 10:51

Najzorniji primjer licemjernosti HDZ-ovih guslara (po Dodikovim notama), a vezano za temu legitimiteta aktuelne Vlade FBiH, jeste primjer nekakvog profesora (ne znam mu ime), koji je izjavio kako neće plaćati porez državi jer, kao, on ne priznaje ovu vlast, nelegitimna je, bla bla... Međutim, kad su ga pitali hoće li uzeti mjesečnu plaću od te "nelegitimne" vlasti, on je odgovorio: "Pa, znate...ne znam...ovaj...kako da kažem...mislim..."
Ljigavo, bljutavo, licemjerno, odvratno i šta sve još ne!!!

Goco

#1191 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Goco » 05/01/2012 13:47

kv99 wrote:@ goco bolan nikako da mi odgovoris a stvarno me zanima tvoje pojasnjenje o onim stvarima koje izjavljujes a koje su pravo zanimljive:
- pogažena prava - mozes li da navedes koja su to pogažena prava koja se imaju prema Ustavu ili zakonu ? Ako prava nisu prema Ustavu ili zakonu onda su želje a za želje se treba uloviti zlatna ribica a ne tražiti od Bosnjaka da vam ispune.
- treci entitet na osnovu teritorija koje je tzv hvo unio u Federaciju- da li znas ko je spreman u tom slucaju , ti , Covic , Vlajki ili neko drugi da vrati u genocidni entitet sva ona podrucja Federacije u Posavini, Jajce , Kupres, Drvar i Bosansko Grahovo ? Sva ta podrucja nisu bila pod kontrolom tzv hvo-a u trenutku uspostave Federacije pa bi trebalo onda se se vrate cetnicima . Da li ti stvarno zagovaras to ?
- treci entitet od opstina gdje su BiH Hrvati vecina ?- Da li to znaci da se ti zalazes da npr Gornji Vakuf, Novi Travnik, Busovaca, Vares, Jajce, Drvar, Bosansko Grahovo gdje ima dosta BIH Hrvata ostanu izvan treceg jer tu ipak nisu vecina ?
- županije- zasto koristis taj izraz kada nije zakonski naziv za Kantone, nije na hrvatskom jeziku i nema nikakvu istorijsku podlogu ?

Ocekujem sa nestrpljenjem tvoj odgovor. Ili mogu da tumacim tvoju sutnju i izbjegavanje odgovora o stvarima koje zagovaras kao ...?

P.s Ako goco nije sposoban i nije na nivou da smije i da zna da odgovori na ova pitanja može li neko drugi da to uradi ? Vidim na forumu se okupilo podosta majoriziranih pa se nadam da barem jedan od njih ima barem takav nivo intelektualnih sposobnosti da dadne pojasnjenje na izjave koje se stalno ponavljaju od njih. Zahvaljujem vam se unaprijed za eventualan odgovor.
Evo nisam više mislio gnjavit jer imam pametnijeg posla od ove jalove prepirke (valja raditi :) ) ali red je da odgovorim kad se već direktno obraćaš meni. Ostalim se ispričavam. Možda im odgovorim nekom drugom prilikom.
Lako je odgovoriti na tvoja pitanja i ne treba biti ekspert nego samo prosječno informiran ali ne samo iz Sarajevske kotline.
- Hrvatima je pogaženo pravo da biraju i da budu birani (član 2. Ustava FBiH) odnosno to su pravo Bošnjaci Hrvatima doveli do apsurda. Apsurd je što se Hrvati mogu na glavu nasaditi pa da svi glasaju za jednu stranku i kandidata (ko u Albaniji za vrijeme Envera Hodže) ali neće ući u vlast kako sada stvari stoje. Hrvati, ako ovako ostane, uopće nemaju potrebe izlaziti na izbore. Ionako je irelevantno koga će izabrati jer će Bošnjaci pripustiti u vlast nekoga ko je kontra od njihove izborne volje kao što je ovaj put HSP koji inače ima marginalnu podršku Hrvata zbog svoje fašisičke pozadine. Još jedan apsurd je da bi se slijedom toga hrvatske stranke trebale boriti da dobiju manje glasova ne bi li tako omilile velikom bratu da ih uzme da popunjavaju formalnu nacionalnu zastupljenost.
- Pored miraza koji su unijeli na početku formiranja Federacije BiH (1994. godine), Hrvati su, kao dobri domaćini, naknadno skućili Jajce, Kupres i ostalo što spominješ, kao što su i Bošnjaci Ključ, Sanski Most itd. (1995. godine). To je bilo u vrijeme ljubavi prije majorizacije. Ne zagovaram vraćanje Srbima tih općina samo zato što nisu bile u vrijeme osnivanja Federacije BiH. Otkud ti to, ja to nisam rekao. Mada nemam ništa protiv, ako se politika tako dogovori, da im se vrate Drvar i Grahovo mada su se i ovako svi Srbi vratili.
- Ako bi se recimo na referendumu građani tih općina izjasnili da žele u većinsku hrvatsku administrativnu jedinicu onda da, inače ne. Pa realnost je da u Varešu više Hrvati nisu većina a pretpostavljam da Bošnjaci ne bi na to pristali. Pa nećemo valjda za to opet ratovati. Nije toliko bitna veličina nego princip da postoji. Nije nikakva katastrofa ostati kao narod manjina ako su zagarantovana prava. Pa neće se dizati zidovi ni plaćati carine.
- Nije tačno da izraz župe ili županije nije hrvatski izraz, kako ti tvrdiš. Pa i sad u Hrvatskoj imamo taj organizacioni oblik države. Zato vam i jeste problem što je hrvatski izraz pa ga ne prihvatate a prihvatate izraz kanton koji je totalno stran našim jezicima. Osim toga je to i bosanski izraz pa se dio stare Bosne u kojem ja živim zvao župa Soli (imaš na starim kartama) a nama susjedna je bila župa Usora. Taj izraz predstavlja na neki način kontinuitet državnosti BiH od srednjovjekovne Bosne. Samo zato što taj izraz nije zapisan u Ustavu ne može ga izbaciti iz hrvatskog jezika. Primjera radi nije zapisana u ustavu ni riječ sabor (skupština) pa je Hrvati koriste kao i tolike druge.

P.S.
Ne podcjenjuj intelektualne sposobnosti cijelog jednog naroda. To se zove šovinizam. Tvoj nivo pismenosti (nepismenosti) ti uopće ne daje to pravo.

Gandalf

#1192 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Gandalf » 05/01/2012 14:24

heckler wrote:Nevjerovatno, u regularnim intervalima novi trolovi sa IDENTICNOM pricom i sad svakom ponaosob treba istu stvar objasnjavati. Trebalo bi bookmarkovati jedan od sveobuhvatnih postova i samo ga novim trolovima copy paste.

1) Ne postoje nacionalne izborne jedinice, prema tome i "izborni pobjednici u narodima" nije faktor u bilo kakvom odlucivanju niti ce biti. Ustav i izborni i ostali zakoni regulisu sve oko izbora i uspostavljanja institucija. Ko obezbjedi dovoljan broj ruku na pravim mjestima ima vlast. TACKA

2) Legitiman vs Legalan. Dodijali ste i bogu i narodu sa ovim naprdjivanjem. Uhvati se rijecnika pa procitaj definiciju rijeci "legitiman". Legitimnost proistice iz legalnosti pa vas molim da se prestanete provaljivati ili bar izmislite neki novi maglovitiji termin.

3) Treci entitet. Da posve zanemarimo cinjenicu da takvo sta niste mogli u ratu "isposlovati" u vrhuncu svoje moci i na apsolutnom minimumu "nase". Kantoni su maksimum sto je hrvatska separatisticka politika mogla da izbori u tom historijskom momentu. Sad kad se situacija apsolutno promjenila vasim separatistima treba biti na umu kako i ove nepotrebne skupe i neefikasne kantone da zadrzi a ne nekakvi entiteti za koje ne mozete ni sagovornika da nadjete a kamoli kakvu kompleksniju temu da nacnete poput granica. Od tri kantona gdje su hrvati vecina 2 su fiskalno ne odrziva i ne mogu da funksionisu bez grantova iz federalnog budzeta. Sto prije shvatite da je vrijeme nacionalnih podjela u BiH proslo to bolje po vasu buducnost u ovoj zemlji. Ovako sami sebi stvarate nepotrebnu psihozu i sami sebe iseljavate iz vlastite domovine.

4) HDZ TV kanal :zzzz:

5) Konstitutivnost kao termin ne znaci apsolutno nista niti nosi sa sobom neka urodjena prava ili obaveze. Prava i obaveze "konstitutivnih naroda" su definisane u ustavu i zakonskim aktima. Pozivanje na sam termin uz ignorisanje ustave i zakona je u naboljem slucaju pateticno a u najgorem znak mentalnog oboljenja.

Ima li sta da sam propustio?

kv99

#1193 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by kv99 » 05/01/2012 14:37

Goco wrote:
kv99 wrote:@ goco bolan nikako da mi odgovoris a stvarno me zanima tvoje pojasnjenje o onim stvarima koje izjavljujes a koje su pravo zanimljive:

Evo nisam više mislio gnjavit jer imam pametnijeg posla od ove jalove prepirke (valja raditi :) ) ali red je da odgovorim kad se već direktno obraćaš meni. Ostalim se ispričavam. Možda im odgovorim nekom drugom prilikom.
Lako je odgovoriti na tvoja pitanja i ne treba biti ekspert nego samo prosječno informiran ali ne samo iz Sarajevske kotline.
- Hrvatima je pogaženo pravo da biraju i da budu birani (član 2. Ustava FBiH) odnosno to su pravo Bošnjaci Hrvatima doveli do apsurda. Apsurd je što se Hrvati mogu na glavu nasaditi pa da svi glasaju za jednu stranku i kandidata (ko u Albaniji za vrijeme Envera Hodže) ali neće ući u vlast kako sada stvari stoje. Hrvati, ako ovako ostane, uopće nemaju potrebe izlaziti na izbore. Ionako je irelevantno koga će izabrati jer će Bošnjaci pripustiti u vlast nekoga ko je kontra od njihove izborne volje kao što je ovaj put HSP koji inače ima marginalnu podršku Hrvata zbog svoje fašisičke pozadine. Još jedan apsurd je da bi se slijedom toga hrvatske stranke trebale boriti da dobiju manje glasova ne bi li tako omilile velikom bratu da ih uzme da popunjavaju formalnu nacionalnu zastupljenost.
- Pored miraza koji su unijeli na početku formiranja Federacije BiH (1994. godine), Hrvati su, kao dobri domaćini, naknadno skućili Jajce, Kupres i ostalo što spominješ, kao što su i Bošnjaci Ključ, Sanski Most itd. (1995. godine). To je bilo u vrijeme ljubavi prije majorizacije. Ne zagovaram vraćanje Srbima tih općina samo zato što nisu bile u vrijeme osnivanja Federacije BiH. Otkud ti to, ja to nisam rekao. Mada nemam ništa protiv, ako se politika tako dogovori, da im se vrate Drvar i Grahovo mada su se i ovako svi Srbi vratili.
- Ako bi se recimo na referendumu građani tih općina izjasnili da žele u većinsku hrvatsku administrativnu jedinicu onda da, inače ne. Pa realnost je da u Varešu više Hrvati nisu većina a pretpostavljam da Bošnjaci ne bi na to pristali. Pa nećemo valjda za to opet ratovati. Nije toliko bitna veličina nego princip da postoji. Nije nikakva katastrofa ostati kao narod manjina ako su zagarantovana prava. Pa neće se dizati zidovi ni plaćati carine.
- Nije tačno da izraz župe ili županije nije hrvatski izraz, kako ti tvrdiš. Pa i sad u Hrvatskoj imamo taj organizacioni oblik države. Zato vam i jeste problem što je hrvatski izraz pa ga ne prihvatate a prihvatate izraz kanton koji je totalno stran našim jezicima. Osim toga je to i bosanski izraz pa se dio stare Bosne u kojem ja živim zvao župa Soli (imaš na starim kartama) a nama susjedna je bila župa Usora. Taj izraz predstavlja na neki način kontinuitet državnosti BiH od srednjovjekovne Bosne. Samo zato što taj izraz nije zapisan u Ustavu ne može ga izbaciti iz hrvatskog jezika. Primjera radi nije zapisana u ustavu ni riječ sabor (skupština) pa je Hrvati koriste kao i tolike druge.

P.S.
Ne podcjenjuj intelektualne sposobnosti cijelog jednog naroda. To se zove šovinizam. Tvoj nivo pismenosti (nepismenosti) ti uopće ne daje to pravo.
Hvala na odgovoru i cijenim to sto si uzeo vremena za to. U vezi ovoga sto si naveo :
- BiH Hrvatima nije pogaženo pravo da biraju i da budu birani. U Ustavu stoji da se biraju clanovi izvrsne i zakonodavne vlasti iz reda naroda. To je ispostovano i niko , ama bas niko po Ustavu Bosne i Hercegovine nema pravo da odlucuje ko je ili nije pripadnik nekog naroda. Razmisli malo :ako ti ili Milorad Dodik moze da odluci ko je ili nije pripadnik nekog naroda ( npr kao sto se negira Zeljko Komsic ) zasto ne bi mogao npr ja ili neko drugi da isto tako odluci da ti nisi BiH Hrvat iako ti kazes da jesi i da poslije toga nemas pravo da glasas za predstavnika BiH Hrvata ako bude tako po Ustavu ? Ako ti nekome negiras da sam odluci ko je i sta je , zasto se ne bi moglo i tebi isto tako negirati ?
- Pitam da li si zato da se ti dijelovi vrate jer tvrdis da treba biti na osnovu onoga sta je ko unio u Federaciju ali sada tvrdis da nije tako i da postoji iznimka. Ako ti sada smatras da se ne treba praviti treci entiet na onim podrucjima koje je tzv hvo po tebi unio u Federaciju onda tako i reci.
- Super , prvi put da je neko javno na ovom forumu dao jasan odgovor kako bi izgledao taj famozni treci. Znaci , vecina u opstini odlucuje i prema tome ne samo da bi BiH Hrvati u Sarajevu, Tuzli, Travniku, Bugojnu, Konjicu, Fojnici ostali izvan tog famoznog treceg vec i u npr Gornji Vakuf, Novi Travnik, Busovaca, Vares, Jajce, Fojnica, Drvar, Bosansko Grahovo tj treci bi bio u zapadnoj Hercegovini + par odvojenih enklavica po Srednjoj Bosni ( Vitez, Kiseljak, Zepce ). Reci to tim BiH Hrvatima po tim mjestima pa nam reci kakav je odgovor.
- izvini ali ti si u vezi županije skroz pogrijesio. Taj izraz nije na hrvatskom jeziku jer bi tada npr za Svicarske kantone govorili Svicarske županije tj županija nije hrvatska rijec za kanton. U Hrvatskoj imas taj izraz ali taj izraz ne postoji u Bosni i Hercegovini ili Federaciji. Nema ga ni po Ustavu a ni istorijski kao administrativna jedinica. Postoji kao crkveni izraz ali to je nesto skroz drugacije. Kao sto kod muslimana postoji izraz džemat vec vijekovima ali taj izraz nikada nije bio administrativan vec vjerski, isto tako je županija ili župa vjerski izraz koji nema veze sa administrativnim. Nikada , ni u vrijeme Otomansog carstva, Austro Ugarske, Kraljevine Jugoslavije, SFRJ pa ni danas po Ustavu nije bio službeni administrativni izraz. Znaci nije po Ustavu, nije po jeziku i nije po istoriji pa te pitam zasto koristis taj izraz ?
Uzimati sebe kao model citavog jednog naroda je precjenjivanje svih svoji sposobnosti ne samo intelektualnih i to se obicno zove megalomanija ;-)
Last edited by kv99 on 05/01/2012 14:48, edited 2 times in total.

prljavi Hare
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#1194 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by prljavi Hare » 05/01/2012 14:39

zagazaga wrote:
Goco wrote: - Pored miraza koji su unijeli na početku formiranja Federacije BiH (1994. godine),
Sta je to miraz i sta su to Hrvati ''unijeli''?

"Fato,nešto računam koliko nas je svadba koštala a koliki je tvoj miraz.Matematički ispada da sam ja tebe
iz ljubavi oženio!" :lol: :lol: :lol:

sumirprimus

#1195 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by sumirprimus » 05/01/2012 14:40

zupa soli,mislis husino,ono gdje je hdz htio nazor pravit opstinu od 2 tora kuca???

star(i)mo

#1196 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by star(i)mo » 05/01/2012 14:40

Goco, licemjeran/na si do bola. Oplakujes majorizaciju i ne-ravnopravnost Hrvata BiH a istovremeno se zalazes za 3. entitet gdje ce Ne-Hrvati biti izlozeni toj istoj nepravdi. Ne kontam u cemu se onda razlikujes od mene kad napisem da ce tvom nezadovoljstvu doci kraj samo ako zeljene promjene ne bude isle na moju stetu? O kojem odgoju i moralu pises onda uopste?
Da (p)ostanemo konstruktivni, postoji li neka alternativa tom 3. entitetu i stolnim gradovima u "vasim" planovima? Ako "vam" je deviza da ce se Hrvati BiH kad tad izboriti za jos jedan nacionalni entitet poput RS, gdje jedan narod kroji sudbinu drugima, onda ne vidim razlog zasto bi Bosnjacima bilo u cilju da se odnosi prema takvim Hrvatima "relaksiraju"? I nemoj mi Zivinica ti o garancijama da nece biti secesije i krsenja osnovnih ljudskih/gradjanskih prava u tom novom entitetu. Sve je vec vidjeno u zadnjih 15-20 godina.

p206

#1197 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by p206 » 05/01/2012 14:50

Kakav crni treći entitet, pa to ne odgovara ni Hrvatskoj. Dovoljan je samo jedan pogled na kartu i vidi se iz aviona da FBiH svojim položajem štiti realno vrlo ranjiv geopolitički položaj Hrvatske. Njima odgovara što jača FBiH i to u ovakvom obliku. Dok god postoji ovakva FBiH ljudi u Hrvatskoj mogu mirno spavati. Političari u Zagrebu znaju ko bi im sutra bio najveći neprijatelj, a to je povampireni Beograd, a ne neki majorizatori.

seln

#1198 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by seln » 05/01/2012 14:59

Goco wrote: - Hrvatima je pogaženo pravo da biraju i da budu birani (član 2. Ustava FBiH) odnosno to su pravo Bošnjaci Hrvatima doveli do apsurda. Apsurd je što se Hrvati mogu na glavu nasaditi pa da svi glasaju za jednu stranku i kandidata (ko u Albaniji za vrijeme Envera Hodže) ali neće ući u vlast kako sada stvari stoje. Hrvati, ako ovako ostane, uopće nemaju potrebe izlaziti na izbore. Ionako je irelevantno koga će izabrati jer će Bošnjaci pripustiti u vlast nekoga ko je kontra od njihove izborne volje kao što je ovaj put HSP koji inače ima marginalnu podršku Hrvata zbog svoje fašisičke pozadine. Još jedan apsurd je da bi se slijedom toga hrvatske stranke trebale boriti da dobiju manje glasova ne bi li tako omilile velikom bratu da ih uzme da popunjavaju formalnu nacionalnu zastupljenost.
Ne postoje hrvatske stranke..postoje samo stranke.
Jesu li taj miraz donijeli iz Hrvatske? Je li im bio dodijeljen prije rata kao ekskluzivna teritorija? Ili je to bila samo cinjenica stvorena oruzjem?
Kako je pocelo, vecinu necete imati ni u Livnu. A ratovati necemo samo iz jednog razloga - vi ne mozete vise.
Primjera radi, ovo nije bosnjacka drzava samo zato sto to ne pise u Ustavu, iako imamo vecinu.
Zar cemo zbog toga ignorirati tu cinjenicu? :wink:

Ne postoje intelektualne sposobnosti naroda, vec pojedinaca. Ili kako racunas prosjek izmedju tapkarosa iz Viteza i sveucilisnog profesora iz Mostara?
U svakom slucaju, lijepo je upoznati jednog od 3% biraca HDZ-a iz tuzlanskog kantona...pardon, zupanije.
Idemo dalje....u pravu 0,3 % glasaca HDZ-a.

xDenisx

#1199 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by xDenisx » 05/01/2012 20:31

star(i)mo wrote:Goco, licemjeran/na si do bola. Oplakujes majorizaciju i ne-ravnopravnost Hrvata BiH a istovremeno se zalazes za 3. entitet gdje ce Ne-Hrvati biti izlozeni toj istoj nepravdi. Ne kontam u cemu se onda razlikujes od mene kad napisem da ce tvom nezadovoljstvu doci kraj samo ako zeljene promjene ne bude isle na moju stetu? O kojem odgoju i moralu pises onda uopste?
Da (p)ostanemo konstruktivni, postoji li neka alternativa tom 3. entitetu i stolnim gradovima u "vasim" planovima? Ako "vam" je deviza da ce se Hrvati BiH kad tad izboriti za jos jedan nacionalni entitet poput RS, gdje jedan narod kroji sudbinu drugima, onda ne vidim razlog zasto bi Bosnjacima bilo u cilju da se odnosi prema takvim Hrvatima "relaksiraju"? I nemoj mi Zivinica ti o garancijama da nece biti secesije i krsenja osnovnih ljudskih/gradjanskih prava u tom novom entitetu. Sve je vec vidjeno u zadnjih 15-20 godina.

Vamo nesto govore o "nemoralnosti" Bosnjaka a sami priznaju da samo cekaju trenutak kada ce oni biti u stanju majorizirati :-) Ludilo bre.

AliceInChains

#1200 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by AliceInChains » 05/01/2012 21:29

Goco wrote:

Zaboravih navesti da ni susjedne zemlje, supotpisnice Dejtonskog sporazuma, ne priznaju Federalnu Vladu. Posebno očekujem jači angažman po pitanju borbe za ravnopravnost Hrvata u BiH Hrvatske jer je to već najavio Premijer i Ministrica spoljnih poslova koja se ne protivi trećem entitetu.
Šta vi ko merhametli a mi trebamo vikati: "Dobro je samo gazite". Može nam se pripisati svašta ali baš da smo mazohisti to je previše. Gdje još možemo biti majorizirani? Gdje god ste mogli majorizirali ste.
Opet krivica Hrvat za logore Bošnjaka. Jest u pravu si bilo je, stid me i neka za to odgovara ko treba. Ali ne može to biti alibi za logore Bošnjaka u kojima su držali Hrvate kao što je Spomen dom u Jablanici. Ako išta ima pozitivno u proteklom prljavom ratu je to da Hrvati nisu ubijali Islamske vjerske sližbenike kao što su pripadnici Armije BiH pobili franjevce u samostanima u Fojnici i Kraljevoj Sutjesci ni napravili masovnu grobnicu kao što se desilo Hrvatima u Bugojnu pa se još ne zna za desetak Hrvata.
:lol:

Fina su bila vremena, u kojima su Hrvatski i Srbski kvazi-Jugosloveni sutali merhametli-Bosnjake gdje i kako su god mogli, zar ne? :mrgreen: Taj romantizam je jos uvjek ostao u glavi nekih susjeda, poput te debiluse.Ta debilusa bi usput trebala i saslusati Madare, kako bi oni htjeli da se granica izmedu Hrvatske i Madarske promjene. A inace bi trebali slusati na Srbiju i obnoviti Hrvatskim Srbima Krajinu. Prvo nek Hrvatska ispuni politicke zelje njihovih susjeda, pa cemo mi Bosnjaci mozda ispuniti zelje nase susjedne zemlje Hrvatske. :mrgreen:

Ma po mom misljenju su Bosnjaci i danas previse merhametli. Ali stvari idu nabolje...polako, al' sigurno :mrgreen:

Locked