POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Locked
kv99

#1026 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by kv99 » 02/01/2012 20:44

Josip321 wrote:
1gorstak wrote:Bolji polozaj Hrvata u BiH treba traziti kroz saradnju sa Sarajevom a na stetu Dodika i velikosrpskog faktora. HDZ moze pomoci Sarajevu protiv Dodika i to naplatiti stvaranjem institucionalnih mehanizama zastite od preglasavanja. HDZ kroz konfrontaciju sa Sarajevom samo steti hrvatskom narodu.

Vi stvarno živite u iluzijama i pod prevelikim utjecajem FTV-a.
Vi stvarno mislite da Hrvati iz BH sanjaju o nekoj velikoj Hrvatskoj i da im je glavni grad Zagreb???????

Treba biti realan. Hrvati su svjesni političke situacije, zaju gdje im je glavni grad. Ne znači to da im je nešto posebno simpatičan. Ali tu činjenicu nikako ne osporavaju. Znaju da moraju živjeti u državi gje je sve barem podjeleno sa tri. Svjesni su da ne mogu imati sve. Ali u Bošnjaka nedostaje realnosti. A to je da se Hrvati osjećaju u svojoj državi ugroženo.
Vi stvarno mislite da će odnjeti taj dio, kada bi dobili treći. Ja sam siguran i okladio bih se u sve što imam da Hrvati, kada bi dobili treći, ne bi nikakvu separaciju spominjali ni pokušavali. Pa realno, gdje je najveći povratak u BH?? I to daleko najveći??? Pa na područijima koja je kontrolirao HVO. Isto tako, realno je da možda taj povratak nije svima odmah dobro legao u početku povratka. Ali taj povratak je najrealniji. Rama, Stolac, Čapljina, Ljubuški, S. Bosna, Livno i Tomislav nisu ni odlazili čini mi se.

Slažem se sa boldiranim. Ne da treba protiv toga projekta raditi nego protiv svakog veliko projekta. Ali ne treba raditi protiv Srba. Samo protiv velikosrpskog projekta. A realno, samo u drugom obliku (prilagođenom), on postoji. Samo toga nisu svjesni mnogi.
Ali realno je da se bez njih i njihovoga entiteta sada ne može pa popeli se mi na glavu, svejedno je. Jer kada se došlo i stalo pred BL 1995. tada je i zacementirana RS. Drugačija BH i drugačiji odnosi bi bili u državi da je tada neprijatelj poražen. Vojno poražen. Mislim da bi u tome slučaju BH bila pravednija. Ali sada je kasno pa pjevali mi borbene ili ne.
I realno je da nema povratka u RS. Lako je biti patriota iza tipkovnice sa SA-x u Sarajevu. Realnost je nešto drugo. Pravi patriote su oni koji su se vratili u Prijedor, Bosansku Posavinu, Podrinje, ...
Ako znaju gdje im je glavni grad sto to ne kazu i Covicu koji im je obecao Mostar kao stolni grad ? Tvrdi se da Covic predstavlja vecinu BiH Hrvata pa je laz da on predstavlja misljenje vecine ili je laz da je misljenje to sto ti tvrdis.

A u vezi povratka i ovih podebljanih mjesta , jel ti imas temperaturu ili se zezas ? Nisu ni odlazili iz Prozora gdje su protjerani vec oktobra 1992 ? Nisu odlazili iz Stoca gdje nisu samo protjerani vec su prije toga odvedeni u logore. Livno isto tako protjerani i gdje i se i danas poksuava da onemoguci obnova dzamije koja je tada srusena. Pricas o povratku gdje je tzv hvo imao vlast i tu nije bio povratak jer ga je tzv hvo zelio ili omogucavao vec je bio uprkos tzv hvo-u i tzv eb. POgledaj samo kakva je danas situacija po Stocu, Livnu, Duvnu. Prozoru i ti pricas kako tu ljudi nisu ni odlazili ?

udrch

#1027 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by udrch » 02/01/2012 20:57

Vala bih i ja konačno volio vidjeti bilo koju verziju tog trećeg entiteta, pa makar i nakaradnu koja uključuje Mostar kao stolni Hrvatski grad..kako pola grada može biti stolno..
A volio bih vidjeti i neku realnu sliku buduće PC-a, baš me zanima koji dio misle da bi uspjeli zadržati pod svojom kontrolom..

xDenisx

#1028 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by xDenisx » 02/01/2012 21:03

Josip321 wrote: Ali u Bošnjaka nedostaje realnosti. A to je da se Hrvati osjećaju u svojoj državi ugroženo.
Znamo da se osjecate ugrozeno, ali sami ste krivi, shvatite to vec jednom. Kukate kako ustavno uredjenje nije pravedno za BH Hrvate, pa koji ste kurac onda potpisali Dejton? Nisu vas valjda Bosnjaci tjerali na to?

Kazes RS je faktum, cinjenica, zacementirana 1995. Mozda i jeste, ali isto se moze reci za Federaciju. Svidjelo se to vama ili ne.

xDenisx

#1029 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by xDenisx » 02/01/2012 21:07

Političar wrote:.Da li se i formalno zove manjinom ili ne nije toliko važno.
Ohohoho, Hrvat nam kaze :D

kv99

#1030 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by kv99 » 02/01/2012 21:10

udrch wrote:Vala bih i ja konačno volio vidjeti bilo koju verziju tog trećeg entiteta, pa makar i nakaradnu koja uključuje Mostar kao stolni Hrvatski grad..kako pola grada može biti stolno..
A volio bih vidjeti i neku realnu sliku buduće PC-a, baš me zanima koji dio misle da bi uspjeli zadržati pod svojom kontrolom..
Vidjeces tu verziju kada se Covic iskoprca iz poglavnikova paksu tj ima da se nacekas. Problem za kvislinge je ako postave verziju koju obecavaju pokazace svima da se to nece moci dobiti na miran nacin jer je to upravo isto ono sto su pokusali i 1992-95. Ako postave malo realniju verziju treceg gdje zapadnohercegovacki odjel snsd-a ima vlast onda ce ih ovih vise od 50 % BiH Hrvata koji danas glasaju za njih a koji ostanu izvan treceg objesiti prvom prilikom za najblize drvo. Zato i kukaju , lazu, cvile , prijete , rade ama bas sve osim da javno kazu sta i kako.

PasoDzigera007

#1031 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by PasoDzigera007 » 02/01/2012 21:14

rahmanjin wrote: Prodaja telekoma bi bio najgori moguci potez ( ovdje isto mislim i na elektroprivrede, i vodu, sumu... ) Primjer da je prodato moze ti biti RS i Crna Gora. Sta su uradili s tim parama? Poceli izgradnju autpouteva? Javni radovi? Samo su te pare otisle da zacepe budzete i u dzepove pojedinaca i nista vise. Svako ko hoce da zadrzi imalo suvereniteta i ko zeli da ima kakvu takvu privredu i popunjavanje budzeta, da moze da sam diktira i razvoj i cijene najbitnijih grana privrede nece nikada prodati te firme. Zasto ih ne proda NJemacka, Francuska.... E onda oni potegnu pitanje "vitalnog nacionalnog interesa". Zasto Nijemci nisu prodali DT ( njemacki telekom ) Rusima za duplu cijenu realne vrijednosti? Zasto Francuzi nisu prodali zeljezaru Mitalu? Oni to propagiraju samo u drugim zemljama gdje se oni mogu dokopati tih potencijala ali njihovo ne smijes ni pogledati.
E sad drugi je problem kod nas kako se upravlja tim firmama. Ali najgori potez bi bio prodaja.
Samo ludak moze prodati BH telecom. Zarada za 2011-tu 150 miliona maraka. Za gotovo 30 miliona vise nego u 2010-oj godini. Kao sto si rekao,prodao se telekom srpske i gdje su pare?

popajic

#1032 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by popajic » 02/01/2012 21:29

Političar wrote:
popajic wrote: Uvijek sam govorio da su antifasisti trebali sa Hitlerom pregovarati i pregovarati - do zadnjeg zivog antifasiste :oops:
Vidim , brkaju se ovdje stvari.
Dvije strane , dva politicka koncepta se NE odnose na citave narode nego na percepciju BIH kao jedinstvene drzave i onu drugu koja zagovara njenu podjelu ( citaj unistenje). Dvije totalno oprecne vizije .
Zato uvijek pitam kako zagovaraci pregovora i kompromisa i po ovom pitanju to vide u praksi !?
Malo citava , a malo podijeljena :?
Fora i jeste pronaći kompromis između takve dvije vizije.Neki oblik konfederacije u kome bi status manjina bio reciprocno osiguran jeste jedna od ideja o kojoj valja razmisliti.
Mmmm, a lijepo rekoh da drzava ne moze biti malo citava , a malo podijeljena :roll:
Bem ti kompromise koji su nista drugo nego kamuflirane daljnje podjele :oops:

cindrlimindrli

#1033 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by cindrlimindrli » 02/01/2012 21:56

palermo wrote:pa eto, Josipe kad si realan, znam da ti neče biti teško nacrtati granice tog trećeg entiteta.
Koliko sam mogao primjetiti citajuci forume gdje to smiju otvoreno reci, taj treci bi obuhvatio kompletnu
zapadnu Hercegovinu, cijeli Mostar plus Jablanica i Konjic, kompletnu srednju Bosnu ukljucujuci i Travnik, Bugojno,
N.Travnik, Fojnicu, dijelove Kaknja,G. Vakuf...Zepce. Uglavnom, nama bi ostavili D. Vakuf i eventualno Vinac :lol: .

zavrzlama

#1034 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by zavrzlama » 02/01/2012 22:13

dio hrvata u BIH koji traze treci entitet,isti traze iz razloga sto ne vjeruju u opstanak BIH na duze staze,a znaju da je politicko samoubistvo da u kratkom roku promijene svoju ideoilogiju i politickim kurs i vrate vlastito stado drzavi BIH,a opet znaju da dugotrajna stagnacija je jednaka porazu...ne valja kako god okrenu...postavlja se pitanje imal brzog i bezbolnog rjesenja...IMA...

jacanje stranaka poput HSP-a Boljitka i njihovo preuzimanje glasova BIH hrvata u sto vecem broju...

udrch

#1035 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by udrch » 02/01/2012 23:18

cindrlimindrli wrote:
palermo wrote:pa eto, Josipe kad si realan, znam da ti neče biti teško nacrtati granice tog trećeg entiteta.
Koliko sam mogao primjetiti citajuci forume gdje to smiju otvoreno reci, taj treci bi obuhvatio kompletnu
zapadnu Hercegovinu, cijeli Mostar plus Jablanica i Konjic, kompletnu srednju Bosnu ukljucujuci i Travnik, Bugojno,
N.Travnik, Fojnicu, dijelove Kaknja,G. Vakuf...Zepce. Uglavnom, nama bi ostavili D. Vakuf i eventualno Vinac :lol: .
Kako su krenuli, mogao bih ja i završiti u Trećem..imajući u vidu da je Tibra iz Kiseljaka pravila ove zgrade na Stupu i Buća potoku, očigledno imaju dovoljno razloga da i to pripoje trećem..

ultima_palabra

#1036 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by ultima_palabra » 03/01/2012 01:10

rahmanjin wrote:Prodaja telekoma bi bio najgori moguci potez ( ovdje isto mislim i na elektroprivrede, i vodu, sumu... ) Primjer da je prodato moze ti biti RS i Crna Gora. Sta su uradili s tim parama? Poceli izgradnju autpouteva? Javni radovi? Samo su te pare otisle da zacepe budzete i u dzepove pojedinaca i nista vise. Svako ko hoce da zadrzi imalo suvereniteta i ko zeli da ima kakvu takvu privredu i popunjavanje budzeta, da moze da sam diktira i razvoj i cijene najbitnijih grana privrede nece nikada prodati te firme. Zasto ih ne proda NJemacka, Francuska.... E onda oni potegnu pitanje "vitalnog nacionalnog interesa". Zasto Nijemci nisu prodali DT ( njemacki telekom ) Rusima za duplu cijenu realne vrijednosti? Zasto Francuzi nisu prodali zeljezaru Mitalu? Oni to propagiraju samo u drugim zemljama gdje se oni mogu dokopati tih potencijala ali njihovo ne smijes ni pogledati.
E sad drugi je problem kod nas kako se upravlja tim firmama. Ali najgori potez bi bio prodaja.
:thumbup: Telekomi su po prirodi akumulativnija grana od gradnje cesta. Mada bih razmislio o prodaji 23% BH Telecoma, ako bi se mogla dobiti dobra cijena.

ultima_palabra

#1037 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by ultima_palabra » 03/01/2012 01:13

vivaldi wrote:covic se zblizio s dodikom
Kao posljedica SDP-ove politike? Nemoj nam vrijeđati inteligenciju ;-)

cyprus

#1038 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by cyprus » 03/01/2012 01:37

Kratki izvještaj sa izleta na poskokov forum :D :

uglavnom očekivano: ispadoh unitarista i majorizator, na svako pitanje se odgovara kontrapitanjem, ni tamo nema baš neke volje za dogovorom. Istina, forumaši nisu baš fanovi HDZ-a, ali ga smatraju najmanjim zlom po Hrvate (smatraju da previše mlako nastupa, pa mi se u glavi povuče paralela sa Tihićem i SDA :oops: )

Opšti zaključak: tamna je budućnost ovih krajeva :sad:

ultima_palabra

#1039 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by ultima_palabra » 03/01/2012 01:48

cyprus wrote:Kratki izvještaj sa izleta na poskokov forum :D :

uglavnom očekivano: ispadoh unitarista i majorizator, na svako pitanje se odgovara kontrapitanjem, ni tamo nema baš neke volje za dogovorom. Istina, forumaši nisu baš fanovi HDZ-a, ali ga smatraju najmanjim zlom po Hrvate (smatraju da previše mlako nastupa, pa mi se u glavi povuče paralela sa Tihićem i SDA :oops: )

Vjerujem da ćeš sada više cijeniti sarajevo-x ;-)

xDenisx

#1040 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by xDenisx » 03/01/2012 01:49

cyprus wrote:uglavnom očekivano: ispadoh unitarista i majorizator
I "govna", kako sam procitao :lol:

Dobro nam dosao nazad Cypruse :thumbup:

klixober

#1041 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by klixober » 03/01/2012 01:50

Dobro su te procijenili :lol: (nije ironija) :run:

General Mark

#1042 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by General Mark » 03/01/2012 02:01

Nije nego je svijetla jer polako kreće i dijalog među posvađanim stranama. To je korak od riješenja.

vee-jay

#1043 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vee-jay » 03/01/2012 11:02

vivaldi wrote:
vee-jay wrote:Pa naravno, i ja sam za: "Dijalog nema alternativu". Samo sta ako na drugoj strani neko kaze: "Il' ce biti kako ja kazem, il' nece nikako"?
Situacija u BiH je takva kakva jeste. Ne da nije uobicajena i normalna vec je uzasno komplexna. Ovo pitanje koje si ti postavio nije nista neobicno, samo sto ne mislim da se moze vezati za samo jednu stranu, ali bez obzira na to, to jeste nesto sto se desava s vremena na vrijeme. Medjutim, sta mozes protiv toga? Ne mozes nista efikasno i produktivno. Ignorisati ne mozes (ustvari mozes samo nista time ne dobijas), niti se mozes pomiriti s tim. Opet se svodi na dijalog i kompromis. A po meni je upravo to ono sto se desilo neki dan kod Vijeca ministara. Realan presjek stanja. Uopste ne sumnjam da je bolje sto ga imamo ovakvo kakvo je nego da nemamo nikako.
Teza @cyprusova je bila da su dijalog i kompromis jedina rjesenja, bez pritisaka jer oni eventualno dizu tenzije i mogu dovesti do sukoba.

Pa eto 15 mjeseci se vodio dijalog u vezi sastava vijeca ministara. Onda ode Komsic kod Hillary koja glasno i jasno kaze: "Onaj koji nije spreman na kompromis, bez njega se moze.". Dva dana kasnije imamo dogovoreno vijece ministara. Naravno da je dijalog jedino rjesenje, ali bez pritiska nema kompromisa. Nije samo u BiH tako.
vivaldi wrote: 3. oktobra navece je bilo savrseno jasno da se nacionalna pitanja ne mogu rijesiti niti ce vjerovatno moci jos dugi niz godina. Tu treba naci neki model koegzistnecije, ali bez dodatnih raspirivanja strasti.
Da, i kako ja vidim, SDP upravo to i pokusava. I to nazalost samo SDP.
vivaldi wrote: isti princip je trebalo primjeniti i na federalnom nivou. SDP je znao da mora sa nacionalnim strankama i pravi uzasan zajeb jer bira samo jednu, a hrvate popunjava sa beznacajanim i bezutjecajnim strankama. Medjutim sta se time dobilo? Nista!!!!!!!! hdz varalice zamjenile lijanove varalice, hdz ustase zamjenile hsp ustase.
Vidis ja sam proslogodisnju predizbornu (HDZ-Dodik) i postizbornu igru (Platforma vs. Osovina) na potpuno drugaciji nacin dozivio. SDP je imala obavezu da kao izborni pobjednik napravi neki program oko kojeg bi trebala da trazi svoje partnere. SDP je napravila program i isla u pregovore sa mogucim partnerima. Naravno, prvo su odlucili da pregovaraju sa strankama sa kojim bi iz profesionalnih razloga "radije" radili. Nakon sto se ispostavilo da ti pregovori sa jednom pozeljnom strankom nisu uspjeli (HDZ90) vecina se trazila u pregovorima sa drugim strankama (HDZ). Upravo ta jedna stranka je iz svojih razloga odlucila da u pregovore ulazi po sistemu "ili onako kako ja kazem, ili nikako". Nakon sto joj je SDP u pregovorima sve moguce dopustila i u 99% zahtjeva popustila i nakon sto je na nju izvrsen ogroman pritisak od strane MZ da uzme najbolju ponudu na svijetu, HDZ ipak odlucuje da ne udje u vlast. Vlada federacije se nakon toga napravila i radi.

Nakon toga se ulazi u pregovore o stvaranju drzavne vlasti, u koje SNSD i HDZ ulaze sa megalomanskim zeljama, po vec u Federaciji vidjenom sistemu "ili sve ili nista". U pregovorima SDP, premda izborni pobjednik, ponudi HDZu ponovo sve moguce i popusti u 99% zahtjeva i HDZ opet ne zele kompromis. Komsic ode kod Hillary, MZ pravi ultimatume i odjednom se preko noci potpisuje ona ponuda koju je SDP vec mjesecima nudio.
vivaldi wrote: Sta se izgubilo? Izgubilo se vrijeme, kasnio budzet, kasnile kantonalne vlade, strasti izmedju bosnjaka i hrvata dovedene do usijanja, covic se zblizio s dodikom, otezan rad vlade...Serija losih stvari.
Izgubilo se vrijeme, kasnio budzet, kasnile kantonalne vlade, strasti izmedju bosnjaka i hrvata dovedene do usijanja, otezan rad vlade... I to sve prvenstveno radi toga sto su se Covic i Dodik (a kasnije ce se saznati i Ljubic) vec prije izbora "zblizili".
vivaldi wrote: Ah da, zaboravio sam u pluseve dodati da je hdz izgubio exluzivitet nad hrvatskim mjestima. Sjajan potez, ali ublehaski, jer ne znam sta se time dobilo u stvarnosti osim nekih imaginarnih pobjeda na licnom nivou.
Mozda je za tebe ubleharski zato sto ti imas odredjene nacionalno-orijentisane poglede na svijet ili barem situaciju u BiH. Meni kao osobi koja je glasala za SDP, radi njene definicije i njenog programa, je taj mali korak ipak podosta velik. Mozda je to cak, samom cinjenicom da je to prvi korak, u ovom slucaju rijec o historijskom cinu.
vivaldi wrote: SDP je trebao insistirati na prodaji oba telekoma. To je jedino sto je pametno mogao uraditi prilikom stvaranja koalicije. Prodati cak i za manje pare, pokrenuti javne radove, autoput i neprofitne stanove, zaposliti gradjevinski sektor da prezivi dok recesija ne prodje. To bi bilo bar nesto konkretno i pametno. Ovako nastavljamo obarati negativne rekorde u nezaposlenosti, u rekordno malim tj nikakvim investicvijama, sve poskupljuje, rezu se plate, projektuje se budzet sa deficitom, sve neka revoliconarna rjesenja i napredak. A nacionalna pitanja i dalje ostaju nerijesena.
Kao ekonomista moram nazalost napisati da bi po mojoj procjeni prodaja telekoma u ovoj situaciji bila pogresan potez. Sto vise, ako SDP hoce i naredni period da ostane na vlasti, ja mislim da su novi krediti jedino moguce rjesenje da bi se islo u radove.

vee-jay

#1044 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vee-jay » 03/01/2012 11:06

Nije, sve ce biti OK. Samo treba vremena :D

1gorstak

#1045 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak » 03/01/2012 11:22

Smijesno je to porediti kolega. Na ovom je forumu prije par dana jedan lik, u ime Bosnjaka, Hrvatima porucio da ce od sada Bosnjaci uvijek birati hrvatske politicare koji ulaze u vlast (jer to mogu). Rezultat ? Zabranjeno mu je dalje ucesce na ovom forumu. S druge strane, jesi li citao bljuvotine koje se pise o citavim narodima na tom forumu kojeg si posjetio ?

Ne moze doci do izjednacavanja. Mi i advokati mrznje nemamo iste ciljeve, nemamo iste metode, nemamo isti osjecaj u grudima. Mozda je to malo i pateticno, ali kada se jutrom probudim, kao u filu "Groundhog day", svaki put u drustvu vidim nekoliko nivoa nepravde i problema. I uvijek je ispred mene isti izbor, uletiti u to sve i boriti se koliko mi to moji ljudski kapaciteti omogucavaju, ili okrenuti ledja svemu tome i baviti se iskljucivo dodatnim poboljsanjem vlastite kvalitete zivota. Ja ti garantujem, mislim to je logicno ako samo malo promislis o tome, da te iskrene zelje za odbranom pozitivnih vrijednosti i prava (svih) nasih naroda i gradjana, kod pobornika etnicke podjele jednostavno nema. Nismo isti kao oni kolega, niti cemo ikad biti.

Sovinisticki elementi unutar hrvatskog korpusa jesu bezopasni, plafon njihovog djelovanja je asistiranje Dodiku u glasanju unutar Savjeta ministara, ili lijepljenje onih komicnih plakata "Welcome to Herceg Bosna", dalje od tog ne mogu. I sada im treba ruku jos malo zavrnuti kako bi jednom zauvijek odustali od gradnje zidova medju narodima, to je izlaz, a ne povladjivanje i izjednacavanje njih i nas.

1gorstak

#1046 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak » 03/01/2012 11:44

vivaldi wrote:SDP je znao da mora sa nacionalnim strankama i pravi uzasan zajeb jer bira samo jednu
HDZ-u je ponudjena saradnja na entitetskom nivou, HDZ je to, a i kompromisni prijedlog medjunarodne zajednice, odbio. Onda je Covic slican ultimatum dao i na drzavnom nivou, pa tek nakon intervencije medjunarodne zajednice (prijetnja Klintonove), postaje kooperativan. Nije mi jasno kako, po kojem osnovu, za kasnjenje formiranja vlasti i svega sto s tim ide, krivite SDP.

klixober

#1047 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by klixober » 03/01/2012 13:54

1gorstak wrote:
Smijesno je to porediti kolega. Na ovom je forumu prije par dana jedan lik, u ime Bosnjaka, Hrvatima porucio da ce od sada Bosnjaci uvijek birati hrvatske politicare koji ulaze u vlast (jer to mogu). Rezultat ? Zabranjeno mu je dalje ucesce na ovom forumu. S druge strane, jesi li citao bljuvotine koje se pise o citavim narodima na tom forumu kojeg si posjetio ?

Ne moze doci do izjednacavanja. Mi i advokati mrznje nemamo iste ciljeve, nemamo iste metode, nemamo isti osjecaj u grudima. Mozda je to malo i pateticno, ali kada se jutrom probudim, kao u filu "Groundhog day", svaki put u drustvu vidim nekoliko nivoa nepravde i problema. I uvijek je ispred mene isti izbor, uletiti u to sve i boriti se koliko mi to moji ljudski kapaciteti omogucavaju, ili okrenuti ledja svemu tome i baviti se iskljucivo dodatnim poboljsanjem vlastite kvalitete zivota. Ja ti garantujem, mislim to je logicno ako samo malo promislis o tome, da te iskrene zelje za odbranom pozitivnih vrijednosti i prava (svih) nasih naroda i gradjana, kod pobornika etnicke podjele jednostavno nema. Nismo isti kao oni kolega, niti cemo ikad biti.
:thumbup:

Goco

#1048 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Goco » 04/01/2012 09:32

1gorstak wrote:
vivaldi wrote:SDP je znao da mora sa nacionalnim strankama i pravi uzasan zajeb jer bira samo jednu
HDZ-u je ponudjena saradnja na entitetskom nivou, HDZ je to, a i kompromisni prijedlog medjunarodne zajednice, odbio. Onda je Covic slican ultimatum dao i na drzavnom nivou, pa tek nakon intervencije medjunarodne zajednice (prijetnja Klintonove), postaje kooperativan. Nije mi jasno kako, po kojem osnovu, za kasnjenje formiranja vlasti i svega sto s tim ide, krivite SDP.
HDZ-u je ponuđeno da ustupi hrvatska ministarska mjesta SDP-u da bi mogao da preglasava Hrvate jer se sve odluke donose na način da treba najmanje 1/3 glasova ministara Hrvata. Naravno da na to nije pristao kao što nije ni na državnoj razini. Ono što je Lagumdžija sada prihvatio sa državnim Vijećem ministara mogao je i prije godinu dana tako da je isključivi krivac za ovo kašnjenje.
Sada visi Federalna Vlada koja je neka vrsta anomalije jer je formirana na drugačijoj osnovi od županijskih vlada i državne. Osim toga je i nezakonita (Odluka Središnjeg izbornog povjerenstva) i privremena (Visoki predstavnik). Rekonstrukcijom Federalne Vlade po modelu županija i Vijeća ministara bi se značajno relaksirali odnosu izmeđi Bošnjaka i Hrvata.

star(i)mo

#1049 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by star(i)mo » 04/01/2012 09:46

opet relaksiranje!?

prljavi Hare
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#1050 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by prljavi Hare » 04/01/2012 09:52

star(i)mo wrote:opet relaksiranje!?
Image
:D

Locked