BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Locked
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#826 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by klif »

nikad_vise wrote: zna se koja je zvanicna bosnjacka politika od pokusaja cjepanja drzave do danas..Bosnjaci su 99% garant opstanka ove drzave..bili su dosad i bit ce jos 100 godina..nista se ti prijatelju ne sikiraj..dok par njih gubi vrijeme prodavajuci floskule i glumeci inteligenciju na forumu,neki su shvatili da ovaj narod ide u nestanak i odlucili da se probude..a ti i dalje zivi u bratstvu i jedinstvu nadajuci se nekom osvjescavanju srba..dok se oni osvjescuju mi treba da radimo na jacanju svog identiteta i ekonomske baze..
E, sad sam miran. Uz takvu inteliligenciju bošnjački narod može ići samo naprijed.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#827 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by Bosnolog »

klif wrote:
Bosnolog wrote:
klif wrote:
Pa nek onda organizuju bošnjačko ministarstvo kulture, bošnjačko sudstvo, bošnjački fudbalski savez, bošnjačko školstvo, bošnjačku poljoprivredu, bošnjačke željeznice itd.

Mogu samo reći, sretan put.
Bosnjaci ce se organizovati kroz NVO (Neovisnu Vladinu Organizaciju) BANU koja ce da brine o strateskim i nacionalnim pitanjima iz svih oblasti a prije svega njihovom uvezivanju,jacanju i organizovanjau,......Sto se tice nabrojanih imena sa predznakom bosnajcki,to upravo rade sve godine srpska i hrvatska anti BH i neolerantna politika koja je ideologijom etnickog ciscenja i zapisavanja pokusala da omedi i rasturi BiH,to pripisivanje bosnjacima govori vise o tebi,...

Bosnjaci su po tom pitnju kosmicki iznad njih,...Njima je drzava i drzavna ministarstva kao i sve sto je zajednicko pa tako i ANUBiH,nesto sto ce uvijek nositi ponosno ime drzave kojoj su odani,koju su branili i kao takvu su je spremni s drugima dijeliti,to jest sa onima koji je takode osjecaju svojom ili su u njoj zaglavljeni sanjajuci njen kraj,samo sto se desava suprotno, njih ce prije nestat nego BiH,..... ;-)
Bosnolože, o tim stvarima ne može da vodi brigu nikakva NVO. O tim stvarima brigu vodi država.
Novac je taj koji ce da igra kljucnu ulogu u svemu pa i u BANU-u a izvore finasiranja nece biti problem naci,.... ;-)

Drzava se gradi na zdravim temeljima,...ANUBIH je pao na ispiti a da bi ga ojacali moramo ici od jezgra a jezgro je ona snaga koja ima kriticnu masu a kriticna masa su oni koji ne rade protiv drzave i istu prihvataju,....Ja nemam nista protiv ANUBiH i uvijek cu ih podrzati a posebno kada budu radili i imali rezultate rada do sada su samo slova na papiru bez ikakog ucinaka,....Drzava ne brine o njima a ni oni o drzavi,.....

Treba gledati svoja posla ali i one koji bi da rastute ono na sto nemaju pravo,.kada bude kod njih volje da se radi zajedno u cilju zajednickih interese tada to treba podrzati.Do tada raditi na jacanju Bosnajka i probosnaskih snaga i ideja ali samo sa onima kojima imamo zajednicki stav u pogledu zajednicke buducnosti,do tada gledati svoja posla i svoje interese i to je to,......
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#828 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by andromeda101 »

Marilyn wrote:Bošnjaci će sami raz*ebati BiH. Nisu nama potrebni neprijatelji.
Tako sam i ja vjerovao, vjeruj mi, ali:
Isto mi tako ide na onu stvar kad nas neko upita: "hej, haj budite Srbi" ili "hej, haj budite Hrvati, sto se mucite?".
E onda se dobro razbjesnim, znaci ja se moram stiditi ko sam i sta sam, i jos ja da nekom dolazim ko kec na desetku da mi postavlja takva pitanja i sere po mojoj naciji.

"Sto se mucim?" Pa sto me/nas imas muciti? Koji ti je djavo? Da su iole dobronamjerni, nebi nas oupste mucili. Zasto bi se ja u svojoj drzavi morao izjasnjavati kao narod iz druge drzave? Zasto? Pa i jesam Bosnjak/Bosanac! Ti krajevi gdje sam rodjen i odrastao su napravili od mene ono sto stvarno i jesam.

Bosne SIGURNO nece biti ako mi BUDEMO Srbi ili Hrvati. To ti je 100%, a ko mi nesto drugo kaze, on je za mene budala.

Ne simpatisem Cerica, ali posto je on reis, kako god okrenes on bar mora biti prisutan ovom osnivanju. Valja samo da se sposobniji uclane i pocnu isto ubacivati svoja misljenja.

Rodjen sam u BiH, sto se ja moram osjecati bilo cemu drugom nego Bosnjak/Bosanac. Za mene je Bosnjak/Bosanac isto. Posto se naziv Bosanac poceo upotrebljavati od Jugoslavije. A prije toga se upotrebljavala rijec Bosnjak.
Last edited by andromeda101 on 12/06/2011 06:50, edited 1 time in total.
User avatar
Skijash
Posts: 491
Joined: 12/12/2009 17:51
Location: na slavi kod Mitra

#829 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by Skijash »

Haettenschweiler wrote:
klif wrote:
Bosnolog wrote:Bosnjaci ce se organizovati kroz NVO (Neovisnu Vladinu Organizaciju) BANU koja ce da brine o strateskim i nacionalnim pitanjima iz svih oblasti a prije svega njihovom uvezivanju,jacanju i organizovanjau,..... Sto se tice nabrojanih imena sa predznakom bosnajcki,to upravo rade sve godine srpska i hrvatska anti BH i neolerantna politika koja je ideologijom etnickog ciscenja i zapisavanja pokusala da omedi i rasturi BiH,to pripisivanje bosnjacima govori vise o tebi,...

Bosnjaci su po tom pitnju kosmicki iznad njih,...Njima je drzava i drzavna ministarstva kao i sve sto je zajednicko pa tako i ANUBiH,nesto sto ce uvijek nositi ponosno ime drzave kojoj su odani,koju su branili i kao takvu su je spremni s drugima dijeliti,to jest sa onima koji je takode osjecaju svojom ili su u njoj zaglavljeni sanjajuci njen kraj,samo sto se desava suprotno, njih ce prije nestat nego BiH,..... ;-)
Bosnolože, o tim stvarima ne može da vodi brigu nikakva NVO. O tim stvarima brigu vodi država.
Država :lol: Eto Bosnolože čuo si, sada možeš mirno spavati jer će Bariša Čolak, Nikola Špirić i Nebojša Radmanović štititi BiH od svih neprijatelja kako vanjskih tako i unutrašnjih.
Nije ispravno slijepo braniti formiranje BANU jer ni ti ni ja ne znamo šta stvarno planiraju arhitekti iste. Ako misle djelovati po Sandžaku, pozdravljam. Ako misle djelovati po BiH, imamo problem jer se tako stvara etničke paralelizme državi i ako ti ne vjeruješ svojoj državi jer se na određenim pozicijama nalaze ljudi poput Špirića, tvoj će sljedeći korak biti traženje podjele. Za sada se zadovoljavaš monoetničkom akademijom nauka i umjetnosti, a kada se povede priča o razvaljivanju Oružanih Snaga i formiranju monoetničkih vojski, ti ćeš to podržati istim argumentom : zar da tebe brane Dodikovi oficiri u Oružanim Snagama BiH.

Šablon je isti i ti ćeš umjesto ANUBiH u to ubacivati šta već bude tema, vojsku BiH, reprezentaciju BiH, a sve to navodno zbog bolje odbrane od četnika iako to trošenje bošnjačke energije na monoetničke projekte najviše odgovara upravo četnicima.
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#830 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by andromeda101 »

Skijash wrote:
Haettenschweiler wrote: Bosnolože, o tim stvarima ne može da vodi brigu nikakva NVO. O tim stvarima brigu vodi država.
Nije ispravno slijepo braniti formiranje BANU jer ni ti ni ja ne znamo šta stvarno planiraju arhitekti iste. Ako misle djelovati po Sandžaku, pozdravljam. Ako misle djelovati po BiH, imamo problem jer se tako stvara etničke paralelizme državi i ako ti ne vjeruješ svojoj državi jer se na određenim pozicijama nalaze ljudi poput Špirića, tvoj će sljedeći korak biti traženje podjele. Za sada se zadovoljavaš monoetničkom akademijom nauka i umjetnosti, a kada se povede priča o razvaljivanju Oružanih Snaga i formiranju monoetničkih vojski, ti ćeš to podržati istim argumentom : zar da tebe brane Dodikovi oficiri u Oružanim Snagama BiH.

Šablon je isti i ti ćeš umjesto ANUBiH u to ubacivati šta već bude tema, vojsku BiH, reprezentaciju BiH, a sve to navodno zbog bolje odbrane od četnika iako to trošenje bošnjačke energije na monoetničke projekte najviše odgovara upravo četnicima.
Nije ispravno slijepo braniti BANU nego polako da vidimo rezultate. Ali isto tako smatram da nije zdravo siliti nekoga da se izjasnjava kao Bosnjak/Bosanac ako on to svom snagom odbija. To je veliko gubljenje vremena. A cekati da sa tim ljudima se napravi bilo sta napredno/pozitivno je stajanje na mjestu.
A da ne prepustimo slucaju, kako ce BANU djelovati, najbolja strategija je da nas se sto vise angazuje u sam BANU.

A isto tako nisam za da se prepustimo (ne)milosti drugih, hoceli oni Bosnu, nece li oni Bosnu. Dosta je bilo i tog natezanja. Ka smatra BiH svojom drzavom, bujrum. Ko se boji i ne vjeruje nama Bosnjacima ne mora ni biti sa nama. Ako se nismo dokazali do sada, nikad se takvima necemo ni dokazati.
Last edited by andromeda101 on 12/06/2011 07:36, edited 1 time in total.
User avatar
Skijash
Posts: 491
Joined: 12/12/2009 17:51
Location: na slavi kod Mitra

#831 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by Skijash »

andromeda101 wrote:
Skijash wrote:
Haettenschweiler wrote: Bosnolože, o tim stvarima ne može da vodi brigu nikakva NVO. O tim stvarima brigu vodi država.
Nije ispravno slijepo braniti formiranje BANU jer ni ti ni ja ne znamo šta stvarno planiraju arhitekti iste. Ako misle djelovati po Sandžaku, pozdravljam. Ako misle djelovati po BiH, imamo problem jer se tako stvara etničke paralelizme državi i ako ti ne vjeruješ svojoj državi jer se na određenim pozicijama nalaze ljudi poput Špirića, tvoj će sljedeći korak biti traženje podjele. Za sada se zadovoljavaš monoetničkom akademijom nauka i umjetnosti, a kada se povede priča o razvaljivanju Oružanih Snaga i formiranju monoetničkih vojski, ti ćeš to podržati istim argumentom : zar da tebe brane Dodikovi oficiri u Oružanim Snagama BiH.

Šablon je isti i ti ćeš umjesto ANUBiH u to ubacivati šta već bude tema, vojsku BiH, reprezentaciju BiH, a sve to navodno zbog bolje odbrane od četnika iako to trošenje bošnjačke energije na monoetničke projekte najviše odgovara upravo četnicima.
Nije ispravno slijepo braniti BANU nego polako da vidimo rezultate. Ali isto tako smatram da nije zdravo siliti nekoga da se izjasnjava kao Bosnjak/Bosanac ako on to svom snagom odbija. To je veliko gubljenje vremena. A cekati da sa tim ljudima se napravi bilo sta napredno/pozitivno je stajanje na mjestu.
A da ne prepustimo slucaju, kako ce BANU djelovati, najbolja strategija je da nas se sto vise angazuje u sam BANU.
BANU je korisna samo u Sandžaku i ako oštricu svog mača okrene prema Beogradu, svaka čast. Ali ako se, kao monoetnički projekat, bude nešto kurčila po Bosni, radi se o štetnoj inicijativi kojoj se treba suprotstaviti. Ne možeš druge zvati da se priključe tom projektu ako se još ne zna gdje kormilari žele odvesti taj brod.
User avatar
Skijash
Posts: 491
Joined: 12/12/2009 17:51
Location: na slavi kod Mitra

#832 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by Skijash »

andromeda101 wrote:A isto tako nisam za da se prepustimo (ne)milosti drugih, hoceli oni Bosnu, nece li oni Bosnu. Dosta je bilo i tog natezanja. Ka smatra BiH svojom drzavom, bujrum. Ko se boji i ne vjeruje nama Bosnjacima ne mora ni biti sa nama. Ako se nismo dokazali do sada, nikad se takvima necemo ni dokazati.
Kakve to veze ima sa temom ? Ovdje govorimo o izboru između

1. jačanja bosanskohercegovačkog identiteta u kojem su sadržane vrijednosti sve tri etničke skupine

2. i jačanja monoetničkih identiteta što djeluje razgrađujuće

Mi možemo biti Srbi, Hrvati i Bošnjaci, ali trebamo graditi jedinstven identitet, jačati državu, jačati fudbalsku reprezentaciju, državno pravosuđe itd. Ako za takav projekat još uvijek nema dovoljno zainteresovanih unutar određenih grupa, ne znači da im se trebaš pridružiti u dezintegrirajućim inicijativama.
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#833 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by andromeda101 »

Skijash wrote:
andromeda101 wrote:A isto tako nisam za da se prepustimo (ne)milosti drugih, hoceli oni Bosnu, nece li oni Bosnu. Dosta je bilo i tog natezanja. Ka smatra BiH svojom drzavom, bujrum. Ko se boji i ne vjeruje nama Bosnjacima ne mora ni biti sa nama. Ako se nismo dokazali do sada, nikad se takvima necemo ni dokazati.
Kakve to veze ima sa temom ? Ovdje govorimo o izboru između

1. jačanja bosanskohercegovačkog identiteta u kojem su sadržane vrijednosti sve tri etničke skupine

2. i jačanja monoetničkih identiteta što djeluje razgrađujuće

Mi možemo biti Srbi, Hrvati i Bošnjaci, ali trebamo graditi jedinstven identitet, jačati državu, jačati fudbalsku reprezentaciju, državno pravosuđe itd. Ako za takav projekat još uvijek nema dovoljno zainteresovanih unutar određenih grupa, ne znači da im se trebaš pridružiti u dezintegrirajućim inicijativama.
Nemam problema s navedenim, ali treba se vise raditi na ovom pocrnjenom. Toga manjka.
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#834 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by andromeda101 »

A slazem se treba preusmjeriti i poceti pucati po savovima Srbije, jer oni to nama rade vec punih 20 godina. Mi imamo Dayton, a oni ga nemaju i tek sad trebaju dokazivati da su "evropska" drzava. A pogotovo zbog svoje skore tradicije (trackrecord, koji i danas je na snazi, podrska Ratku Mladicu i ostalim zlocincima, pucanje po savovima kroz Dodika i Italiju, Tadic o polozaju Hrvata u BiH itd.), naime prema Hrvatskoj, BiH i Kosovu, danas Sandzak, Vojvodina i Presevska Dolina, imaju velike sanse da ostvare autonomiju ili totalni plebiscit od Srbije.

A druga stvar oni su i sami bjeda, a kakva bi tek bjeda bili da imaju entitetsko uredjenje kao i BiH, jos ih rat nije ni dotakao.

Za ocekivati je recimo duboku potporu EU clanica Hrvatske i Madjarske za autonomiju/plebiscit Vojvodine u toku ispunjivanja uslova od strane Srbije. Ja mislim da Srbija nije jos ni svjesna sta je ocekuje.
Last edited by andromeda101 on 12/06/2011 08:29, edited 1 time in total.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#835 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by homar »

Želim dati svoj stav o formiranju BANU. Podržavam formiranje svih organizacija koje nemaju fašistička obilježja. Danas u BiH nevladinu organizaciju mogu formirati tri osobe i postati pravni subjekt i djelovati.
Predrasude koje su prisutne na prostorima Balkana odražavaju se i na mišljenje nekih naših cijenjenih forumaša. Svako negiranje i napad na organizacije i institucije bilo kojeg naroda na Balkanu jeste negiranje toga naroda. Postavlja se pitanje da li internacionalizirati te institucij. Moje je mišljenje da treba. Prvenstveno zato, jer narodi na ovim prostorima nisu ckoncentrisani u jednoj državi, te ljude povezuje nešto zajedničko (kultura, jezih, historija...). Politička previranja su uticala da se formiraju države ovakve kakve su, a to ne znači da sada u tim državama treba da se svi pokrste ili islamiziraju, država ima zadatak da zaštiti ljudska prava svih građana u suprotnom to je fašistička tvorevina.

Zato moja poruka svima, ne bojite se BANU, jer sada ima ko reći SANU i HANU da su svi građani i narodi na prostoru Balkana ranopravni, da nisu oni manjina niti u jednoj novonastaloj državi. Doćiće dan kada će to biti postignuto, pa zar to nismo imali u bivšoj "omraženoj SFRJ".
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#836 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by Agic Nurija »

Sasvim_Obican wrote:Valjda će se neko, za deceniju-dvije, sjetiti da bi pravi potez za budućnost BIH bilo formiranje određene vrste bosanske akademije. Od formiranja kojekakvih nacionalnih para-akademija koje zvuče kao loša parodija na zločinačku SANU, bojim se, niko, pa ni Bošnjaci, neće imati neke koristi.
Od sudbonosnih 90-tih prošlo je jako malo vremena u odnosu na količinu onoga što se na planu političke nauke ispodešavalo na bosanskim državnim i etničkim prostorima, kao i u bližem nam okruženju.
Valjda će se neko od umnih Bosanaca sjetiti da napravi nekrivotvorenu hronologiju gore pomenutih dešavanja i stanja koja su iz svega proistekla i ostaviti naraštajima dokumente o ljudima/akademicima koji su konstantno uzurpirajući prava jednog državnog naroda/bosanske nacije, sazivali sabore, skupove, sjedeljke i osnivačke skupštine, koje su umjesto obnove i objedinjavanja bosanske države i u istoj uspostavljanja procesa reintegracije bosanskog stanovništva u modernu bosansku naciju, svjesno ili nesvjesno učestvovali u sanuovim i inim zagrebačkim veledržavnim projektima u kojima Bosni i bosanskom čovjeku kao historijskoj činjenici nikada nije bilo mjesta.

Ovdje bih (ponovo) pomenuo Osnivačku skupštinu SDA u Holidej inu u maju 1990, gdje je tadašnji predsjednik inicijativnog odbora A. Izetbegović u svom referatu "objasnio" zašto u programskoj deklaraciji ne koristi historijski i vijekom zabranjivan termin/naziv za narod u čije ime se stranka i osniva, naime kaže se doslovno da će se u političkoj kampanji koristiti termin Muslimani, kako ne bi došlo do zabune u "našem narodu"....?!

Predpostavljena zabuna i moguća pometnja u bosanskom narodu bi zacijelo izbila i ne bi išla u korist veledržavnim i antibosanskim političkim projektima u okruženju, jer je tada termin Bosanac značio isto što i Bošnjak, dakle državljanin i pripadnik bosanske nacije. Ovdje ne smijemo zaboraviti da su istoj skupštini prisustvovali gospoda M. Filipović i A. Zulfikarpašić, koji su ubrzo potom, da ne bi došlo do još veče "pometnje" u osnivanju bosanskih političkih organizacijam krenuli u osnivanje Bošnjačke Muslimanske Organizacije, koja je, u dogovoru sa dušmnima Bosne i bosanskog naroda postavila prvu ozbiljniju prepreku na bosanskom političkom jedinstvu, a isti tipovi 1993 sazivaju Svebošnjački sabor .....Da ovome dodam samo toliko, da se zadužbina A. Zulfikarpašića u Cirihu prvobitno zvala Bosanski Institut čiji periodičnjak se zvao "Bosanski prijatelj".....

Ovdje se ne smije smetnuti sa uma, da političko srpstvo i političko hrvatstvo baziraju u rimskoj crkvi kao temeljnoj državnoj (robovlasničkoj i terorističkoj) instituciji srednjovijekovnih imperija. Bosanstvo je jedini državni, nacionalni i geopolitički pojam koji je ponikao u ranom srednjovijekovlju na prostorima turbulentne jugoistočne Evrope i nikada nije temeljio ni u kakvoj vjerskoj instituciji.....sve do dolaska Osmanlija...

Ako Bošnjaci prihvate (bilo koju monoteističku) vjersku instituciju za svoju nacionalnu i duhovnu bazu, samo će postati saučesnici u kreiranju i održavanju milenijske laži i prevare na planu kulturne u i u njoj na silu implementirane političke historije južnoslavenskih prostora.....
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#837 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by JoseMujica »

Nurija moj vrli :thumbup: :bih:
User avatar
Ronnie O'Sullivan
Posts: 136
Joined: 23/05/2011 08:52

#838 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by Ronnie O'Sullivan »

klif wrote:
nikad_vise wrote: zna se koja je zvanicna bosnjacka politika od pokusaja cjepanja drzave do danas..Bosnjaci su 99% garant opstanka ove drzave..bili su dosad i bit ce jos 100 godina..nista se ti prijatelju ne sikiraj..dok par njih gubi vrijeme prodavajuci floskule i glumeci inteligenciju na forumu,neki su shvatili da ovaj narod ide u nestanak i odlucili da se probude..a ti i dalje zivi u bratstvu i jedinstvu nadajuci se nekom osvjescavanju srba..dok se oni osvjescuju mi treba da radimo na jacanju svog identiteta i ekonomske baze..
E, sad sam miran. Uz takvu inteliligenciju bošnjački narod može ići samo naprijed.
Hajde ne rise...ponudi neki kontraargument a ne samo ironiju...da nisi iz mijesanog braka slucajno pa se toliko boris za bratstvo i jedinstvo? :D
User avatar
zimzelen
Posts: 577
Joined: 27/03/2008 09:22

#839 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by zimzelen »

Ako ste htjelo po onoj Mehmedalije Maka Dizdara, 'ako mi se glas nije cuo do neba, onda sam bar vrisnuo kako treba', sto nisu gurali Bosnjacki sabor, pa da se zauzmu neki stavovi o buducnosti zemlje i naroda, i tako 'vrisnu'! Od ovoga nema nista, je rje rijec o obicnom udruzenju gradjana koje niko nece zarezivati ni za suhu sljivu a pare ce namicati, po obicaju reis ceric od zekata i vitara, taman lijepo da se iznutra pomarishemo posteno. Pa, on nema potporu ni 90% Fakulteta islamskih nauka i vodecih bosnjackih umova u sarajevu!
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#840 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by popajic »

homar wrote: ...Svako negiranje i napad na organizacije i institucije bilo kojeg naroda na Balkanu jeste negiranje tog naroda...
Uuuh, sa ovim se niposto ne bih slozio. Tako i Mujke tvrdi da ko njega kritikuje , kritikuje i kompletan Bosnjacki narod :roll:
Primjer : ako ja sa deeebelim pravom napadam ( kritikujem ) ravnogorsku cetnicku organizaciju, ja NE negiram srpski narod nego antifasisticki pljujem po fasistickoj ideologiji. E, sad, ko to brani moje pljuvanje ce zakaciti i njega.Nije do mene !
Svaka organizacija i svaka institucija moze biti podlozna kritikama ako postoje naznake njenog protivustavnog djelovanja.
Kritika takvih organizacija i institucija NIJE negiranje naroda u cije se ime ( cesto i bez pitanja) vrse politicke diverzije, nego je to odbrana DRZAVNIH organizacija i institucija , odbrana BIH !
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#841 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by andromeda101 »

Ronnie O'Sullivan wrote:
klif wrote:
nikad_vise wrote: zna se koja je zvanicna bosnjacka politika od pokusaja cjepanja drzave do danas..Bosnjaci su 99% garant opstanka ove drzave..bili su dosad i bit ce jos 100 godina..nista se ti prijatelju ne sikiraj..dok par njih gubi vrijeme prodavajuci floskule i glumeci inteligenciju na forumu,neki su shvatili da ovaj narod ide u nestanak i odlucili da se probude..a ti i dalje zivi u bratstvu i jedinstvu nadajuci se nekom osvjescavanju srba..dok se oni osvjescuju mi treba da radimo na jacanju svog identiteta i ekonomske baze..
E, sad sam miran. Uz takvu inteliligenciju bošnjački narod može ići samo naprijed.
Hajde ne rise...ponudi neki kontraargument a ne samo ironiju...da nisi iz mijesanog braka slucajno pa se toliko boris za bratstvo i jedinstvo? :D
Sta fali mjesanim brakovima, cak sta vise da ih je vise.
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#842 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by rogoz »

Vec sam vise puta napomenuo da BANU nepodrzavaju samo vijerenici,neozbiljno je fokusirati se na takve stvari.Drugo,pricam iz licnog izkustva,moja rodbina je multietnicka,ima Srba,Hhrvata i ostalih i ja kao takav podrzavam BANU.
BANU je posledica nesposobnosti nasih fedaralnih skorojevica da bilo sta urade po pitanju sveukupnog stanja u kojem se nalazi zemlja.Ako ja koji nema veze sa vijerom nemam"nikakav strah"od cinjenice da su vijerski poglavari preuzeli poslove nesposobnih politicara,onda se pitam, sta se drugi imaju strecati?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#843 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by nosara »

rogoz wrote:Vec sam vise puta napomenuo da BANU nepodrzavaju samo vijerenici,neozbiljno je fokusirati se na takve stvari.Drugo,pricam iz licnog izkustva,moja rodbina je multietnicka,ima Srba,Hhrvata i ostalih i ja kao takav podrzavam BANU.
BANU je posledica nesposobnosti nasih fedaralnih skorojevica da bilo sta urade po pitanju sveukupnog stanja u kojem se nalazi zemlja.Ako ja koji nema veze sa vijerom nemam"nikakav strah"od cinjenice da su vijerski poglavari preuzeli poslove nesposobnih politicara,onda se pitam, sta se drugi imaju strecati?
:-?
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#844 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by rogoz »

nosara wrote:
rogoz wrote:Vec sam vise puta napomenuo da BANU nepodrzavaju samo vijerenici,neozbiljno je fokusirati se na takve stvari.Drugo,pricam iz licnog izkustva,moja rodbina je multietnicka,ima Srba,Hhrvata i ostalih i ja kao takav podrzavam BANU.
BANU je posledica nesposobnosti nasih fedaralnih skorojevica da bilo sta urade po pitanju sveukupnog stanja u kojem se nalazi zemlja.Ako ja koji nema veze sa vijerom nemam"nikakav strah"od cinjenice da su vijerski poglavari preuzeli poslove nesposobnih politicara,onda se pitam, sta se drugi imaju strecati?
:-?
sorry na gramatici... 8-)
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#845 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by rogoz »

Treba procitati.

Mislim da je pravedno dati ljudima na čitanje ono što sam
pročitaš i po tebi zavrijeđuje da se podijeli sa mnogim
čitaocima ovog našeg foruma koji su zadržali svoje
razmišljanje i stanje odlaskom od 92g iz ovog za nas
prostora naših pradjedova, a ne imajući potpuno uvid i
stanje kako je bilo,počelo,dešavalo,trajalo,privremeno
riješeno,politički nastavljeno u živom pijesku.Šta dalje?

Autor : Michael Sells , Izvor:Religion and Justice in the
War over Bosnia (religija i pravda u ratu oko Bosne),
ed.G.Scott Davis,New York and London:Rroutledge,1996 ,
Autor je profesor uporednih religija na Haverford College
(USA) pisac djela Mystical Languages of Unsaying (mistični
jezici nerečenog)............

"To je tragično,to je grozno",tužno je rekao predsjednik Bil
Klinton u intervijuu sa Lari Kingom jena 1995g. Ali njihove
mržnje sežu unazad 500 g, neki kažu skoro 1000g.(Lari King
Uživo,5 juni, 1995g).Mjesec dana nakon što su te riječi
izgovorene, vlada SAD, zajedno sa ostalim vladama Savjeta
sigurnosti UN i NATO-om odbili su reagirati kada je Srpska
vojska zauzela Srebrenicu, proglašenu od strane UN za
"zaštićenu zonu".Sljedeće sedmice, na sastanku u Londonu,
ista grupa lidera proglasila je da druga "zaštićena zona"
Žepa, neće biti dalje štićena.6 - 7000 od ukupno 50000
stanovnika Srebrenice i Žepe su nestali.Amnesty
internetional i Međunarodni crveni križ procjenjuju da su na
hiljade ljudi pobijeni.Iako su lideri NATO-zemalja izrazili
izneneđenje povodom nedjela, ovi događaji nisu začudili
nikoga ko je blizak sa dokazanim ponašanjem Srpske vojske i
srpskih legalnih formacija u BiH.*
*Tumačenje:Yasush Akashi upororno isicao da UN nisu spremne
za upotrebu sile za provedbu donesenih rezolucija u
sigurnosnim zonama (Srebrenica,Žepa,Bihać i Goražde). Vidi
Wiliams(1995g)o protestnoj ostavci specijalnog UN
izvjestioca Tadeusza Mazowieckog.Nakon toga otkriveno je da
je jedan holand. komandir namjerno uništio foto dokaze kako
holand. vojnici posmatraju dok se nenaoružani dječaci i ljudi
odvode na streljanje.Hol.komandir na terenu je takođe
potpisao dokument pripremljen od strane srpskih oficira
kojim potvrđuje da su dječaci i ljudi odvedeni prema
odgovarajućoj proceduri u poznato.*
Postoji kritički odnos između činjenica u BiH(genocid zvani
"etničko čišćenje") i izjava zapadnih lidera kao što je ona
Bila Klintona o "dugotrajnom antagonizmu";"starim mržnjama"
i "balkanskim duhovima".takve fraze su upotrebljavane da
prikažu narod BiH kao stran,i historijski ili čak
genetički,određen da ubijaju jedni druge."Dugotrajni
antagonizam" refren koji je bio upotrebljavan od strane UN i
NATO-činovnika, služio je kao glavno opravdanje za
četverogodišnju politiku koja je bila na vrhuncu u slučaju
Srebrenice.

U Beogradu.cijela ideja o "dugotrajnom antagonizmu" je
operirala na mnogo jednostavniji način.Srpski nacionalisti
su upotrebljavali mučeništvo Kneza Lazara u boju na Kosovu
1389.g kao sastavni dio ideologije "etničkog čišćenja".U
komemorativnim predstavama kojima je obilježavan boj na
Kosovu, lazar je prikazivan kao Isus sa učenicima(ponekad sa
dvanaest),od kojih je jedan izdajica.Turci su ubice Isusa i
ličnost Jude, Vuk Branković,postaje pradjedovski nasleđeno
prokletstvo svi slavenskih muslimana.Način na koji su moć
kosovskog mita i ritual upotrijebljeni da podupru genocid su
djelimično skriveni unutar simboličnih kodova ali je često
ideologija izražena u potpuno očitim terminima.Ovako Norris
citira Beogradskog akademika Miroljuba Jeftića:"Zbog ovoga
(Boj na Kosovu i prelazak Bosanaca i Hercegovaca na islam,
ruke današnjih muslimana obojene su i uprljane krvlju
njihovih predaka-stanovnika tadašnje BiH koji nisu prešli na
Islam."

Ova studija će pokazati svaki korak u zahvaćanju i
radikalizaciji kosovskog mita da bi se stvorila ideologija
genocida.Treba istaći na samom početku da takva analiza nije
namjenjena optuživanju uloge kosova u srpskoj kulturi.U
stvari oni koji su upotrijebili Kosovo da opravdaju zločine
mogu se smstrati od srba kao izdajnici vrijednosti Kosova i
oni su pokopali najjegovanije teme srpske kulture pod
međunarodno priznate zločine protiv čovječnosti.Ako je to
slučej i ako srpska tradicija treba biti oživljena, onda
teška teološka i kulturna pitanja kosovskog mita trebaju
biti ozbiljno adresirana.Ista tradicija može ponuditi
materijale za takvo oživljavanje;kada je kosovska legenda
bila preuzeta od strane etničko-nacionalnih militanata,
diblji ljudski aspekti kosovsku temu pokazali žalost i
gubitakopisanih ličnosti ne kao svojinu srpske ratobornosti
već kaosrbijanski značajan doprinos zajedničkom ljudskom
razumjevanju.*
*Tumač; Na polju vizualne umjetnosti,npr.vidi reljef Petra
Pavličinija"Majka Jugovića" i rad Ljubinke Jovanović pod
istim nazivom.Konačno, treba istaći da se ova studija
koncentrira isključivo na odnose između religije, srpskog
nacionalizma i genocida u BiH.To nema za cilj da opravda
zločine ili agresivne akte bilo koje druge grupe.Ponašanje
hrvatskih policija, posebno 1993 g. i hrv.regularne vojske
1995 g pokazuje obrasce teških povreda ljudskih prava.U
mnogim slučajevima, šire ogorčenje izazvali bi akti
hrv.vojske da nije bilo mnogo brutalnijeg i sistematskog
ponašanja srpskih oruž.snaga.Tako, dok je svijet još
preživljavao strahotu masakra hiljada ljudi bosanskih
muslimana u Srebrenici, Hrvatska vojska je zauzela region
krajina izgoneći hiljade srpskih civila (postoje dokazi o u
bistvima više od stotinu)*

Šta je "ETNIČKO ČIŠĆENJE"

Da bi smo razumjeli prirodu i ciljeve "etničkog čišćenja"
počnimo sa paljenjem Nacionalne biblioteke, zbirkom od 1,2
miliona knjiga, i zgrade Vjećnice, sarajevskim najboljim
primjerom austrougarske neoromanske arhitekture, te
događajima koji su prethodili tome.Armija gen.Mladića je
sistematski ciljala važnije biblioteke,kolekcije rukopisa,
muzeje i druge kulturne institucije u Sarajevu,Mostaru i
drugim opkoljenim gradovima.Istočni Mostar, sa svoji
neprocjenjljivim nasljedstvom stare bosanske kulture, je
porušen srpskom artiljerijom.Ono što je srpska artiljerija
promašila to je pogodio HVO koji je granatirao kulturne
institucije u Mostaru i drugim gradovima koji su bili pod
njihovom opsadom.

Gen.Mladić je 17.maja 1992 g. Gađao Orijentalni institut u
Sarajevu, najveću kolekciju islamskih i jevrejskih rukopisa
u Jugoistočnoj Europi.Preko pet hiljada neprocjenjljivih
rukopisa na alhamijado, hebrejskom, perzijskom, arapskom i
turskom jeziku izgorilo u plamenu.Mladićeve snage su onda na
meti za rušenje imale Nacionalni muzej.On je izgorio u
augustu 1992 g.*
Tumačenje: Sarajevsku Hagadu, rad iz 13-14 stolj.,koji su
jevrejske izbjeglice iz Španije donijeli u Sarajevo u XVI
st. koje je tada primio bosanski sandžakbeg Gazi Husrefbeg
spasio tokom II sv.rata Bošnjak koji ju je sakrio od
nacista, 1992 g ovu knjigu je tokom bombardovanja Narodnog
muzeja opet spasila mješovita vjerska grupa muzejskih
radnika (građana)Srbin,Hrvat i Bošnjak.Hagada je simbol
kuturnog otpora"etničkom čišćenju". Na jevrejski praznik
Pesah, 1995 g ceremonijalno po treći put je u Sarajevu
ugledala svjetlo dana - novu, zajedničku budućnost.*
Iza srpskih i HVO linija, uništenje je bilo sistematično.
HVO snage su protjerale Srbe i Muslimane, i digli u zrak
pravoslavne crkve i muslimanske džamije u cijelom regionu,
uključujući vjekovima stare džamije u Stocu i Počitelju, dva
stara i divna grada u Hercegovini.Većina katoličkih crkava i
sve džamije (preko 600) su uništene od strane srpskih
formacija, uključujući remek djelo južnoslavenskih kultura
kao što su Ferhadija džamija u Banja Luci iz XVI st
i "šarena džamija" u Foči sagrađena 1551 g.Groblja matični
zapisi,rodni zapisi i svaki drugi trag "očišćenig" naroda su
uništeni(cf.Riedlmayer 1994; Detling 1993g; Bollage 1995g).

Ono šta su Gen Mladić i njegovi hrvatski ekstremni imitatori
uništili bio je jasan dokaz 500 godišnjeg međuvjerskog
zajedničkog života u BiH.Uprkos sukobima u prošlosti, ovo
sistemstičko uništavanje je novo.Umjetnost, rukopisi i
umjetnički spomenici koji su uništeni postojali su
stoljećima.U gradovima kao što su Mostar i Sarajevo, vjerski
spomenici su napravljeni jedni do drugih.Nakon što su sve
džamije sistematski u ništene u bivšem gradu Zvorniku sa
većinskim muslimanskim stanovništvom, vrhovni vojni
zapovjednik Branko Grujić je izjavio :"Nikad nije bilo
džamija u Zvorniku". Nakon ovakvog uništavanja banalnost o
"dugotrajnom antagonizmu" postaje nepobitna.Historija je
nanov stvorena prema zamisli uništivača.Ono što je uništeno
bilo je dokaz ne samo bošnjačkomuslimanske civilizacije
Zvornika nego i 500 god.
zajedničkog života dvije velike grupe Bošnjaka muslimana i
Srba.Termini upotrebljavani za takva djela su mogli biti i
jesu manipulirani i zloupotrebljavani.U stvari premisa ovog
istraživanja je da originalana manipulacija takvih termina
osamdesetih godina XX st. dovela do ideologije koja je
hrabrila i podupirala nasilje izvršeno od strane srpskih
nacionalista u BiH 1992 g (ostali mnogi stanovnici tih
prostora iste srpske nacionalnosti su bili njihovi taoci)*
Tumačenje: Septembra 1995 g BH Armija je oslobodila grad
Ključ, većina stanovnika ovog ranije 90% muslimanskog kraja
bila je pobijena i protjerana, nekolicina je bila spašena i
preživjela zahvaljujući hrabrosti srpskih civila kao što su
Borka Baković i Neđo Čvaka (Hedges 1995g), Kada je HVO
očistio Stolac veliki broj hrvatskih civila zaštitio je
svoje sugrađane od nedjela koja su im bila pripremljena.Ovo
je posvećeno mnogim koji su riskirali svoje živote da spase
svoje sugrađane i što god se određenije i pažljivije odredi
odgovornost, više će Srba neumješanih u te zločine, učinjene
u njihovo ime, biti oslobođeno od skupne osude i više Srba
koji su se borili protiv etničko-vjerske mržnje i podjele
biti poštovano*

** Dao sam sebi vremena i zadatak da ovo pročitate u pet
dijelova do petka - trebalo bi da može proći cenzuru ništa
nije dodato niti oduzeto!

Prijevod Gosp.Fikret Karčić.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#846 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by JoseMujica »

popajic wrote:
homar wrote: ...Svako negiranje i napad na organizacije i institucije bilo kojeg naroda na Balkanu jeste negiranje tog naroda...
Uuuh, sa ovim se niposto ne bih slozio. Tako i Mujke tvrdi da ko njega kritikuje , kritikuje i kompletan Bosnjacki narod :roll:
Primjer : ako ja sa deeebelim pravom napadam ( kritikujem ) ravnogorsku cetnicku organizaciju, ja NE negiram srpski narod nego antifasisticki pljujem po fasistickoj ideologiji. E, sad, ko to brani moje pljuvanje ce zakaciti i njega.Nije do mene !
Svaka organizacija i svaka institucija moze biti podlozna kritikama ako postoje naznake njenog protivustavnog djelovanja.
Kritika takvih organizacija i institucija NIJE negiranje naroda u cije se ime ( cesto i bez pitanja) vrse politicke diverzije, nego je to odbrana DRZAVNIH organizacija i institucija , odbrana BIH !
:thumbup: odlično pojašnjenje i to je draga djeco osnovni postulat demokratskog društva. Ko god participira u javnom prostoru društva podložan je kritici. U demokraciji nema svetih krava. Ko to ne razumije i prihvata kao princip javnog djelovanja nema šta da traži u Ojropi.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#847 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by plain vanilla »

Bosnolog wrote:
plain vanilla wrote:
Pa vjerski poglavari, ili u ovom slucaju IZ, i treba imati ulogu u drustvu i zivotu svakog muslimana, inace ne vidim svrhu njenog postojanja. Ja osobno se protivim idejama da IZ ne smije izaci iz dzamije..onda IZ ne bi trebala ni postojati.

Samo mislim da uporno grijese u nacinu, prave gresku za greskom, nikako da dodju na pravi put, tj da pronadju pravi nacin. I dalje stojim iza toga da je ova BANU totalni promasaj, da je sve ideja Zukorlica, i da na racun BIH on zeli profitirati i gurati svoje ideje.
Neka izvine Zukorlic, ali meni je BiH najpreca i mislim da imamo dovoljno problema koje bismo rjesavali ovdje.

I vise se malo izlizala prica o velikosrpskim fasistima..rat je stao prije 15 godina, i ne mogu oni svaki svoj pothvat pravdati velikosrbima. Bojim se da je i IZ zajednica pocela raditi na principu-dobro je, ne puca.

Muslimani u BiH su i nezaposleni i gladni, i djeca se drogiraju i nemoral je zavladao, zene su zlostavljane, ljudi nemaju novac za lijecenje, penzioneri idu na pijacu gledati voce koje ne mogu kupiti..nije li vrijeme da se time neko pozabavi?
BANU ima mnogo manje veze sa vjerom a mnogo vise sa Bosnajcima i bosnjackim interesima kao i njihovoj perspektivi,...Vjernici mogu vjeru upraznjavati od kuce do dzamije,upravo se od nasih dusmana zeli bosnjacima muslimanima poruciti drzite se vjere i budite sretni sto vam to dozvoljavamao jer niste bioloski pocisceni a trebali ste,..

Ovo je 21 vijek a neki bi da im dalje odredeuju sta je dobro za Bosnjake,mnogi im i dalje osporavaju nacionalnu pripadnost koja im je ukinuta dekretom 1920 kao i bosanski jezik i pismo,negira se nad njima pocinjeni genocid,povratak na svoja ognjista,povrat opljackanog,itd,....

Rat protiv Bosne nikada nije zavrsen vec samo promijenio svoj metod i oblik,... ;-) .

Zaista se pitam cemu toliki strah i panika zbog BANU,???? :mrgreen:

Za mene je najmanje bitno sto je istu osnovao jedan Zukorlic,Ceric ili kontraverzni Tunjo,koji su prolazni,ona ce biti zasigurno mnogo jaca i uticajnija od ANUBiH a neka se gospoda iz ANUBIH zapita zasto je to tako i neka i dalje vode teme o upravljanju zivotinjskim otpadom i marginalnim stvarima samo da bi opravdali svoje postojanje kupeci mrvice svih ovih godina dok im drzavu cerece velikosrpski fasisti i HDZ saveznici,... http://www.anubih.ba/ .... :?: :shock:
BANU ima manje veze s vjerom, a dva glavna lika su Ceric i Zukorlic? Hoces reci da ce oni zstaupati interese i npr Bosnjaka ateista? Ma hajde, Bosnolog, ne budi naivan

ovo sto si pisao je takva demagogija, potroshena prica, ono cime nam mazhu oci posljednjih 15 godina..Ko to sad brani vjeru? Ko trazhi od Bosnjaka da budu samo u dzamiji?

Koga ce velicati ta BANU? Ko ce se njome okoristiti ? Na koji nacin ce se to oni boriti protiv velikosrpskih fasista?

Procitaj malo sta ti napisah..tvoj je problem sto BiH vidis samo na TV
Dodji malo, obidji bolnice, skole, pijace, fakultete
Djeca su bolesna, za njihovo lijecenje se novac prikuplja humanitarnim telefonima, penzioneri koji su radili 40 godina su na rubu siromastva, demobilizirani borci su zadnja kategorija ljudi, zapostavljeni i ponizeni, omladina se drogira..
mladi nemaju posla, sve se manje djeca radja, a sve vise je abortusa..na fakultetima se seksom kupuju diplome, a sutra ce ti ljudi biti pocasni clanovi akademije

Bolje bi bilo da se Bosnjaci i oni koji toliko brinu o Bosnjacima time zabave, jer ako se nastavi ovaj trend, nece nama trebati nikakvi fasisti..sami cemo sebe unistiti..
perrier
Posts: 59
Joined: 18/04/2011 07:19

#848 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by perrier »

rogoz wrote:Vec sam vise puta napomenuo da BANU nepodrzavaju samo vijerenici,neozbiljno je fokusirati se na takve stvari.Drugo,pricam iz licnog izkustva,moja rodbina je multietnicka,ima Srba,Hhrvata i ostalih i ja kao takav podrzavam BANU.
BANU je posledica nesposobnosti nasih fedaralnih skorojevica da bilo sta urade po pitanju sveukupnog stanja u kojem se nalazi zemlja.Ako ja koji nema veze sa vijerom nemam"nikakav strah"od cinjenice da su vijerski poglavari preuzeli poslove nesposobnih politicara,onda se pitam,
sta se drugi imaju strecati?

Slazem se sa tobom u vezi ovih tvrdnji, a i isto sam iz mjesane familije.
Medjutim strecanje proizilazi iz toga sto uvijek postoji mogucnost da ce ti jednog dana neka budala oduzeti za pravo da se izjasnis kao Bosnjak samo zato sto ne posjedujes odredjena "krvna zrnca".
Govorim iz licnog iskustva kao ateista iz mjesane familije.
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#849 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by dibidus »

Ovaj tip sa VEPROVIM ZUBOM oko vrata - Ferid Muhic, mi ne lici na nekog borca za interese Bosnjaka. O tom anonimusu sam nasao par redaka na wikipediji i po listi njegovih knjiga...
Ferid Muhic - Books

Methods of Criticism, 1977
Revolutions and Class Struggles, 1978;
Philosophy of Iconoclasm, 1983,
BiH; Motivation and Meditation, 1988;
The Shield of Gold 1988
nine editions so far, translated in Macedonian, English, French, Albanian and Turkish
first edition published in Yugoslavia;
Noumenology of the Body, 1994
Soul's Rose, 1994;
The Language of Philosophy, 1995;
Macedonia: Catena Mundi, 1995;
Sense and Virtue, 1996;
Yugoslavia and After
The Great Building and Other Conversations with the Unknown One, 2001
Logos and Hierarchy, 2001
vidimo da se u najkrvavijim bosnjackim godinama on bavio temama Noumenologije (?!), dusine ruze, jezika filozofije....
ma, uostalom, kao i svi drugi "bosnjacki velikani" koji retroaktivno dopunjavaju svoje prazne biografije.

Bosnjacki salonski borci!
Hajde @bosnoloze, pardon @nikad_vise reci ti sad koju o saloncima, to je tvoja omiljena tema.
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#850 Re: BOSNJACKA AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI (BANU)

Post by rogoz »

perrier wrote:
rogoz wrote:Vec sam vise puta napomenuo da BANU nepodrzavaju samo vijerenici,neozbiljno je fokusirati se na takve stvari.Drugo,pricam iz licnog izkustva,moja rodbina je multietnicka,ima Srba,Hhrvata i ostalih i ja kao takav podrzavam BANU.
BANU je posledica nesposobnosti nasih fedaralnih skorojevica da bilo sta urade po pitanju sveukupnog stanja u kojem se nalazi zemlja.Ako ja koji nema veze sa vijerom nemam"nikakav strah"od cinjenice da su vijerski poglavari preuzeli poslove nesposobnih politicara,onda se pitam,
sta se drugi imaju strecati?

Slazem se sa tobom u vezi ovih tvrdnji, a i isto sam iz mjesane familije.
Medjutim strecanje proizilazi iz toga sto uvijek postoji mogucnost da ce ti jednog dana neka budala oduzeti za pravo da se izjasnis kao Bosnjak samo zato sto ne posjedujes odredjena "krvna zrnca".
Govorim iz licnog iskustva kao ateista iz mjesane familije.
Slusaj jarane,
Svaka vrsta moci(bilo kakva da je)mora biti podlozna kritici.Ja sam dozivotni opocicionar,svakoj opciji.
...ali BANU je posledica bunta,neboj se jarane,cestit insan u Bosni nece imati problema.
Locked