SDP

meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#67201 Re: SDP

Post by meridiyan »

Iako sam strastveni pusac vise od 30 godina ovaj zakon bezuslovno treba usvojiti. Narocito je prikladan u restoranima sa salama za rucavanje gdje objeduju izmedju ostalih i starije osobe i kojima zdravstveno smeta da joj kada uzima zalogaj hrane neko salje kolutove duvanskog dima.
Mnogi moji poznanici i rodjaci ne dozvoljavaju pusenje ni u kuci gdje se nalaze mala djeca.
Podrska zakonu!
- Evropska komisija je propisala 14 tačaka koje su neophodne za bilo kakav razgovor o našem članstvu u EU. Jedna od tih tačaka je svakako i zakon o kontroli pušenja na javnim mjestima. Mi smo jedina zemlja koja nema zakonski uređenu oblast kontrole pušenja na javnim mjestima. Ovo zakonsko rješenje postoji već dugo vremena, prepisivan je i u skladu je sa evropskim zakonima. Međutim on već dugo stoji u nekim ladicama. Zakon je spreman za glasanje na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH 26. maja ove godine – istakao je Kacila.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#67202 Re: SDP

Post by Leverage »

Kao da ćemo sutra u EU.

Moglo se ići sa prostorijama za pušače ili nešto.
palermo
Posts: 22358
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#67203 Re: SDP

Post by palermo »

Pobogu, zar je uopšte moguće da se raspravlja o tome treba li ovaj zakon usvojiti ili ne. Pa prije deset godina se usvojili ovi zakoni u susjednim nam zemljama, i sad ćemo mi kao raspravljati.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#67204 Re: SDP

Post by addem »

palermo wrote: 17/05/2021 20:03 Pobogu, zar je uopšte moguće da se raspravlja o tome treba li ovaj zakon usvojiti ili ne. Pa prije deset godina se usvojili ovi zakoni u susjednim nam zemljama, i sad ćemo mi kao raspravljati.
Zadnji u svemu. Zakon je odlican samo ga vise usvojiti. Boga molim da jos jednu zimu ne provodim po smrdljivim kafanama.
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#67205 Re: SDP

Post by Škobo Habu »

addem wrote: 17/05/2021 19:32

Lik brani Fadilov budzet. A to je svakako ogromna zabluda da ce pdv pasti ako zabranis pusenje. Vjerovatno misli Irfan manje ce se lijekova prodavati kao posljedica zdravijeg zivota. :P :P :P
On smatra kako će zabrana pušenja dovesti do širenja crnog tržišta. Pa već to tržište cvijeta, a niko ništa ne poduzima po tom pitanju.

No, meni ni dalje nije jasno kakve to veze ima sa zabranom pušenja u zatvorenim objektima?
Na koji će se to način odraziti na tržište?
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#67206 Re: SDP

Post by meridiyan »

Leverage wrote: 17/05/2021 19:59 Kao da ćemo sutra u EU.

Moglo se ići sa prostorijama za pušače ili nešto.
Tako je, recimo, u Njemackoj krenulo. U restoranima napravljene (ogradjene) odvojena prostorija za pusace, na pocetku ostalo dozvoljeno pusenje u kneipama (kaficima), diskotekama, kockarnicama i to je funkcionisalo. U vecim trgovackim centrima koji ima restorane u njima bio jednostavno obiljezen prostor za pusace i drugi dio za nepusace. Tako funkcionisalo godinu-dvije i onda skroz zabranili pusenje u zatvorenim prostorima.
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#67207 Re: SDP

Post by drug_profi »

Ljudi nece ici u kafane kao sto su isli do sad. Nece taj broj zamjeniti nepusaci.
Pasce privreda koja se kod nas najvise i bazira na ugostiteljstvu.

Ja ne pusim 13 godina. Ne idem ni u kafane vise. Zimi narocito.
Hocu li ici ako se ne bude pusilo? Necu jer ne osjecam vise potrebu za tim. Imam vec druge navike i sheme.

zakon, ovakav kakav je bi samo sjebo vec sjebane gazde kafana.
Hajd sto ce njih, reci cete lopovi su svakako. E pa nece sjebat lopove vec ove koji balansriaju na rubu pokusavajuci raditi po propisima.
I sjebace sve radnike zaposlene kod njih.
U kafane ide onaj kome duhan ne smeta. Zasto niko nije napravio kafanu u kojoj nema pusenja? Moze vlasnik sam zabraniti ako hoce.
Zato sto bi imao promet takav da bi za heftu zatvorio.

I nece se ljudi zajebvat piti kafu bez cigare, to zaboravite. Ako mislite sta prepisivati od njemaca, pocnite sa zdravstvom, penzionim, zakonom o radu... prvo sapun pa onda parfem.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#67208 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

Pita li neko konobara sta on misli o tome? Pricao sam sa jednim muzicarem koji tezgari po kafanama, kaze da ima pusacka pluca iako nikad u zivotu nije cigare zapalio.
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#67209 Re: SDP

Post by Škobo Habu »

drug_profi wrote: 17/05/2021 20:31 Ljudi nece ici u kafane kao sto su isli do sad. Nece taj broj zamjeniti nepusaci.
Pasce privreda koja se kod nas najvise i bazira na ugostiteljstvu.

Ja ne pusim 13 godina. Ne idem ni u kafane vise. Zimi narocito.
Hocu li ici ako se ne bude pusilo? Necu jer ne osjecam vise potrebu za tim. Imam vec druge navike i sheme.

zakon, ovakav kakav je bi samo sjebo vec sjebane gazde kafana.
Hajd sto ce njih, reci cete lopovi su svakako. E pa nece sjebat lopove vec ove koji balansriaju na rubu pokusavajuci raditi po propisima.
I sjebace sve radnike zaposlene kod njih.
U kafane ide onaj kome duhan ne smeta. Zasto niko nije napravio kafanu u kojoj nema pusenja? Moze vlasnik sam zabraniti ako hoce.
Zato sto bi imao promet takav da bi za heftu zatvorio.

I nece se ljudi zajebvat piti kafu bez cigare, to zaboravite. Ako mislite sta prepisivati od njemaca, pocnite sa zdravstvom, penzionim, zakonom o radu... prvo sapun pa onda parfem.

Znači, ti si ubjeđen da ako pandemija nije polomila noge ugostiteljstvu onda će to sigurno zabrana pušenja?

Ne zavisi ugostiteljstvo samo od pušača. Šta je sa silnim turistima kojima takvi kod nas silno idu na qrac, pa izbjegavaju takve prostore, recimo?
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#67210 Re: SDP

Post by drug_profi »

Jel toliko teško skontat da u populaciji koja ima više pušača nego nepušača, naročito među onima koji idu po kafanama, takav je zakon katil ferman za kafane.
Bujrum brate otvori kafanu i zabrani pušenje.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#67211 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

Postoji nesto sto se zove dinamika, progres, protok vremena. Sve je to isto tako bilo i u drugim zemljama, pa sada vise nije. Niti se privreda urusila niti je ugostiteljstvo propalo.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#67212 Re: SDP

Post by Leverage »

meridiyan wrote: 17/05/2021 20:10
Leverage wrote: 17/05/2021 19:59 Kao da ćemo sutra u EU.

Moglo se ići sa prostorijama za pušače ili nešto.
Tako je, recimo, u Njemackoj krenulo. U restoranima napravljene (ogradjene) odvojena prostorija za pusace, na pocetku ostalo dozvoljeno pusenje u kneipama (kaficima), diskotekama, kockarnicama i to je funkcionisalo. U vecim trgovackim centrima koji ima restorane u njima bio jednostavno obiljezen prostor za pusace i drugi dio za nepusace. Tako funkcionisalo godinu-dvije i onda skroz zabranili pusenje u zatvorenim prostorima.
Što ne bismo i mi tako?
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#67213 Re: SDP

Post by meridiyan »

Leverage wrote: 17/05/2021 21:09
meridiyan wrote: 17/05/2021 20:10
Leverage wrote: 17/05/2021 19:59 Kao da ćemo sutra u EU.

Moglo se ići sa prostorijama za pušače ili nešto.
Tako je, recimo, u Njemackoj krenulo. U restoranima napravljene (ogradjene) odvojena prostorija za pusace, na pocetku ostalo dozvoljeno pusenje u kneipama (kaficima), diskotekama, kockarnicama i to je funkcionisalo. U vecim trgovackim centrima koji ima restorane u njima bio jednostavno obiljezen prostor za pusace i drugi dio za nepusace. Tako funkcionisalo godinu-dvije i onda skroz zabranili pusenje u zatvorenim prostorima.
Što ne bismo i mi tako?
Tako bi i trebalo, sto kolega @ultima_palabra napisa... dinamika, progres, protok vremena. Ovako "s neba pa u rebra" sumnjam da ce zadugo profukcionisati i da ce inspekcije izazvati revolt prvenstveno kod ugostitelja pa i sukobe posjetitelja i nadleznih organa, narocito u kasnim vecernjim satima i u zimskom periodu. Vrijeme je potrebno i to da se postepeno "publika" prilagodjava i siguran sam da bi za jedno dvije,tri godine svi bili zadovoljni i da bi zakon ispunio svoju namjenu.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#67214 Re: SDP

Post by addem »

meridiyan wrote: 17/05/2021 21:29
Leverage wrote: 17/05/2021 21:09
meridiyan wrote: 17/05/2021 20:10

Tako je, recimo, u Njemackoj krenulo. U restoranima napravljene (ogradjene) odvojena prostorija za pusace, na pocetku ostalo dozvoljeno pusenje u kneipama (kaficima), diskotekama, kockarnicama i to je funkcionisalo. U vecim trgovackim centrima koji ima restorane u njima bio jednostavno obiljezen prostor za pusace i drugi dio za nepusace. Tako funkcionisalo godinu-dvije i onda skroz zabranili pusenje u zatvorenim prostorima.
Što ne bismo i mi tako?
Tako bi i trebalo, sto kolega @ultima_palabra napisa... dinamika, progres, protok vremena. Ovako "s neba pa u rebra" sumnjam da ce zadugo profukcionisati i da ce inspekcije izazvati revolt prvenstveno kod ugostitelja pa i sukobe posjetitelja i nadleznih organa, narocito u kasnim vecernjim satima i u zimskom periodu. Vrijeme je potrebno i to da se postepeno "publika" prilagodjava i siguran sam da bi za jedno dvije,tri godine svi bili zadovoljni i da bi zakon ispunio svoju namjenu.
U Hrvatskoj je bilo s neba pa u rebra pa se nista nije desilo.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#67216 Re: SDP

Post by meridiyan »

addem wrote: 17/05/2021 21:36

U Hrvatskoj je bilo s neba pa u rebra pa se nista nije desilo.
Nije.
pušenje je dopušteno:

– u posebnim za pušače određenim prostorima za smještaj gostiju sukladno propisima o ugostiteljskoj djelatnosti o čemu u takvim prostorima mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja,

– u posebnim za pušače određenim prostorima u psihijatrijskim bolnicama i u posebnim za pušače određenim prostorima drugih pružatelja zdravstvene skrbi duševno bolesnim osobama, o čemu u takvim prostorima mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja i

– u prostorima za pušenje.

Dakle, ako do navedenog roka ugostitelji i drugi vlasnici odnosno korisnici zatvorenih javnih prostora ne iskoriste zakonom danu mogućnost dozvole pušenja u posebno uređenim prostorima za pušenje, pušenje će u cijelom ugostiteljskom objektu odnosno drugom zatvorenom javnom prostoru biti zabranjeno.
https://www.iusinfo.hr/aktualno/u-sredistu/3117
U njemackoj se isto postepeno radilo i danas NIGDJE i NIKAKO nije dozvoljeno pusenje u zatvorenim prostorima.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#67217 Re: SDP

Post by addem »

Odlican zakon u Hrvatskoj. Kazne su super od 30 tisuca do 150k Kuna.
palermo
Posts: 22358
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#67218 Re: SDP

Post by palermo »

meridiyan wrote: 17/05/2021 21:29
Leverage wrote: 17/05/2021 21:09
meridiyan wrote: 17/05/2021 20:10

Tako je, recimo, u Njemackoj krenulo. U restoranima napravljene (ogradjene) odvojena prostorija za pusace, na pocetku ostalo dozvoljeno pusenje u kneipama (kaficima), diskotekama, kockarnicama i to je funkcionisalo. U vecim trgovackim centrima koji ima restorane u njima bio jednostavno obiljezen prostor za pusace i drugi dio za nepusace. Tako funkcionisalo godinu-dvije i onda skroz zabranili pusenje u zatvorenim prostorima.
Što ne bismo i mi tako?
Tako bi i trebalo, sto kolega @ultima_palabra napisa... dinamika, progres, protok vremena. Ovako "s neba pa u rebra" sumnjam da ce zadugo profukcionisati i da ce inspekcije izazvati revolt prvenstveno kod ugostitelja pa i sukobe posjetitelja i nadleznih organa, narocito u kasnim vecernjim satima i u zimskom periodu. Vrijeme je potrebno i to da se postepeno "publika" prilagodjava i siguran sam da bi za jedno dvije,tri godine svi bili zadovoljni i da bi zakon ispunio svoju namjenu.
pa bolan, mi deset godina kasnimo sa ovim zakonom, a tempom koji ti predlažeš taman ćemo zakon u potpunosti usvojiti kada više i ne bude potrebe za njim. Ili nas neće biti, ili će nešto novo izmisliti.

Al kako mi komplikujemo jednostavne stvari.....fenomenalno
User avatar
JohnnyS
Posts: 13647
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#67219 Re: SDP

Post by JohnnyS »

palermo wrote: 17/05/2021 20:03 Pobogu, zar je uopšte moguće da se raspravlja o tome treba li ovaj zakon usvojiti ili ne. Pa prije deset godina se usvojili ovi zakoni u susjednim nam zemljama, i sad ćemo mi kao raspravljati.

I sve su propale u međuvremenu :lol:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#67220 Re: SDP

Post by Horcrux »



Znaci radi se o dudlaonama... Na crijevu se ekonomija BiH zasniva. :lol:
izvrsni direktor
Posts: 9341
Joined: 20/12/2018 16:11

#67221 Re: SDP

Post by izvrsni direktor »

JohnnyS wrote: 17/05/2021 22:00
palermo wrote: 17/05/2021 20:03 Pobogu, zar je uopšte moguće da se raspravlja o tome treba li ovaj zakon usvojiti ili ne. Pa prije deset godina se usvojili ovi zakoni u susjednim nam zemljama, i sad ćemo mi kao raspravljati.

I sve su propale u međuvremenu :lol:
Ja koliko vidim, niko ne rasravlja je li treba uvestizakon ili ne, vec se govori o nedostacima napisanogzakona, tj da li ga uvesti kakav je predlozen, ili izmijeniti neke stvari. Sta je u tome lose?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#67222 Re: SDP

Post by high_volume »

palermo wrote: 17/05/2021 20:03 Pobogu, zar je uopšte moguće da se raspravlja o tome treba li ovaj zakon usvojiti ili ne. Pa prije deset godina se usvojili ovi zakoni u susjednim nam zemljama, i sad ćemo mi kao raspravljati.
U Albaniji, već dugo godina, zabranjeno je pušenje i u javnom prostoru izvan objekata. Nema pušenja na ulicama... a u ugostiteljskim objektima, čak i u zabačenim selima nema pušenja. Albanci poštuju zakon, što zbog vioskih kazni, što kulturološki
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#67223 Re: SDP

Post by addem »

Evo Čenga se ispravio nije mislio na duhan vec na nargile. Napredujemo.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13647
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#67224 Re: SDP

Post by JohnnyS »

Zar su stvarno te nargilane toliko raširene?
User avatar
konektovan
Posts: 40611
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#67225 Re: SDP

Post by konektovan »

addem wrote: 17/05/2021 22:51 Evo Čenga se ispravio nije mislio na duhan vec na nargile. Napredujemo.
Nisi u pravu, procitaj cijelu objavu...
Post Reply