SDP

Post Reply
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#6301 Re: SDP

Post by naja22 »

SDP nije idealan, ali su sto puta bolji od SDA koji su doveli papke na vlast i lopove..

:bih: :bih:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#6302 Re: SDP

Post by stochar »

Bosnolog wrote:u nedostatku opravdanja svoje ubleh vladavine pocnu pljuvati po vlastitom koalicionom partneru sto je tradicija SDA fukara
Bosnolog wrote:SDA sekta je stranka licnostrackih interesa i moralnih ljigavaca koje vise prezirem od dokazanih cetnika i njihovih HDZ saveznika,...Sa njima znam na cemu sam a sa SDA-shima e to ti je najvece i najopasnie zlo u BiH za koje glasaju oni koje upropastavaju svih godina kao i njihovu drzavu,...

Narod zna a kako da zna kada nista ne zna,da zna ne bi glasao za vlastitu propast SDA sektu,...Sektu Dugorocne Agonije Bosne i Bosnajka,......

Samo je vece zlo od otvorenih i dokazanih neprijetelja izdajnicko i krimokleptimansko SDA smece,........
koliko sam shvatio iz dosadasnjih 200 stranica, ti si na strani SDP-a i ovdje si 'SDP-ov perač', i ovdje pises kako je pljuvanje po koalicionim partnerima tradicija SDA fukara? koiko vidim posljednjih dana u medijima, pocevsi od Komsiceve izjave, pa preko ostalih, da je ta tradicija obostrana. koalirali, SDP se uprlj'o koalicijom nece ga 100 Vanisha i 200 Ariela oprat', i sad se skupa valjaju po blatu i pljuju jedni druge. jadno.

da mi SDP koaliranjem sa najvecim zlom prema kojem imam slicno misljenje kao i ti, i svim antipotezima koje cine proteklih 15 mjeseci pokazujuci svu svoju raskos neznanja i vlastite nesposobnosti nije unistio zadnju nadu u bolje sutra koju sam vidio u njima, meni bi sve ovo fakat bilo msijesno. ovako, vise se smijem od muke...

@naja 22 - SDA na vlast dovela papke i lopove, DP im pomog'o da se odrze jos cetiri godine. eno, Ajnadzica umjesto da kazne za propast GRAS-a, nagradili ministarskom pozicijom, ministar sigurnosti koji ne zna je li dos'o il' je pos'o ce tu funkciju obavljati i u narednom mandatu, i mogu samo reci: Gledanje SDA kako vas siluje jos jedan mandat omogucio SP!
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#6303 Re: SDP

Post by Bosnolog »

Čovjek wrote:
Ha Ha Ha... SBBBiH Manje zlo...

Mišković (inače Miloševićev čovjek od povjerenja) i Radončić (KOS-ovac zvani ŠĆEPO) imaju pametne planove, međutim Radon mora odgoditi popularizaciju svoje firme "President Nekretnine d.o.o." , jer je izgubio na izborima...
http://www.cins.org.rs/?p=4259

Toliko o tom malom zlu.
Otvori oči NARODE!
.......................................

Nisam sretan sto moram birati izmedu SDA i SSSBiH-a ali kad sve saberem i oduzmem izmedu ova dva zla ako vec moram da biram manje zlo, SSSBiH je zasigurno manje zlo i bolja opcija od dvije lose,....Nisu bili do sada u vlasti a medu njima zasigurno ima i onih koji su otsli iz SDA upravo zbog SDA izdajnicko krimokleptomanske politike,....Pa i taj na koga ukazujes prstom je stvorila ta ista SDA,.opbzirom da je tema o SDP-a a SDA njegov lazni i izdajnicki koalicinoi partner moj savjet i poruka SDP-u je na osnovu ponasanja prema SZBiH da se cuvaju vise noza u leda SDA izdajnika nego dokazanih cetnika Dodika i njegovog saveznika dvogalvog HDZ,jer teletabus Tihic i vrh stranke je mnogo vece zlo od ovih koji znam sto zele i smjeraju vec dvije decenije,..... ;-)
Last edited by Anonymous on 04/01/2012 18:56, edited 1 time in total.
Reason: OPOMENA pred ban!
User avatar
Čovjek
Posts: 476
Joined: 06/09/2010 02:23

#6304 Re: SDP

Post by Čovjek »

Bosnolog wrote:
Čovjek wrote:
Ha Ha Ha... SBBBiH Manje zlo...

Mišković (inače Miloševićev čovjek od povjerenja) i Radončić (KOS-ovac zvani ŠĆEPO) imaju pametne planove, međutim Radon mora odgoditi popularizaciju svoje firme "President Nekretnine d.o.o." , jer je izgubio na izborima...
http://www.cins.org.rs/?p=4259

Toliko o tom malom zlu.
Otvori oči NARODE!


Nisam sretan sto moram birati izmedu SDA i SSSBiH-a ali kad sve saberem i oduzmem izmedu ova dva zla ako vec moram da biram manje zlo, SSSBiH je zasigurno manje zlo i bolja opcija od dvije lose,....Nisu bili do sada u vlasti a medu njima zasigurno ima i onih koji su otsli iz SDA upravo zbog SDA izdajnicko krimokleptomanske politike,....Pa i taj na koga ukazujes prstom je stvorila ta ista SDA,.opbzirom da je tema o SDP-a a SDA njegov lazni i izdajnicki koalicinoi partner moj savjet i poruka SDP-u je na osnovu ponasanja prema SZBiH da se cuvaju vise noza u leda SDA izdajnika nego dokazanih cetnika Dodika i njegovog saveznika dvogalvog HDZ,jer teletabus Tihic i vrh stranke je mnogo vece zlo od ovih koji znam sto zele i smjeraju vec dvije decenije,..... ;-)
Moraš uzeti u obzir činjenicu... Čim je SDA došla u poziciju da dijeli vlast sa SBiH-om, SDP-om i sl... BiH je krenula stranputicom... sve do 2006. godine Bih je imala uzlaznu putanju razvoja... Sviđalo se to tebi ili ne... to je činjenica.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#6305 Re: SDP

Post by Bosnolog »

stochar wrote:
Bosnolog wrote:u nedostatku opravdanja svoje ubleh vladavine pocnu pljuvati po vlastitom koalicionom partneru sto je tradicija SDA fukara
Bosnolog wrote:SDA sekta je stranka licnostrackih interesa i moralnih ljigavaca koje vise prezirem od dokazanih cetnika i njihovih HDZ saveznika,...Sa njima znam na cemu sam a sa SDA-shima e to ti je najvece i najopasnie zlo u BiH za koje glasaju oni koje upropastavaju svih godina kao i njihovu drzavu,...

Narod zna a kako da zna kada nista ne zna,da zna ne bi glasao za vlastitu propast SDA sektu,...Sektu Dugorocne Agonije Bosne i Bosnajka,......

Samo je vece zlo od otvorenih i dokazanih neprijetelja izdajnicko i krimokleptimansko SDA smece,........
koliko sam shvatio iz dosadasnjih 200 stranica, ti si na strani SDP-a i ovdje si 'SDP-ov perač', i ovdje pises kako je pljuvanje po koalicionim partnerima tradicija SDA fukara? koiko vidim posljednjih dana u medijima, pocevsi od Komsiceve izjave, pa preko ostalih, da je ta tradicija obostrana. koalirali, SDP se uprlj'o koalicijom nece ga 100 Vanisha i 200 Ariela oprat', i sad se skupa valjaju po blatu i pljuju jedni druge. jadno.

da mi SDP koaliranjem sa najvecim zlom prema kojem imam slicno misljenje kao i ti, i svim antipotezima koje cine proteklih 15 mjeseci pokazujuci svu svoju raskos neznanja i vlastite nesposobnosti nije unistio zadnju nadu u bolje sutra koju sam vidio u njima, meni bi sve ovo fakat bilo msijesno. ovako, vise se smijem od muke...

@naja 22 - SDA na vlast dovela papke i lopove, DP im pomog'o da se odrze jos cetiri godine. eno, Ajnadzica umjesto da kazne za propast GRAS-a, nagradili ministarskom pozicijom, ministar sigurnosti koji ne zna je li dos'o il' je pos'o ce tu funkciju obavljati i u narednom mandatu, i mogu samo reci: Gledanje SDA kako vas siluje jos jedan mandat omogucio SP!
..........
K1ng30
Posts: 30
Joined: 16/11/2011 22:15

#6306 Re: SDP

Post by K1ng30 »

-LIBERO- wrote:
K1ng30 wrote:Ja ne kontam da li nasim "bosnjama" moze neko ugodit i da mogu nekome reci svaka cast. Zasto vise blatite SDP i njihov rad,kad nisu oni doveli do ovako bijedne situacije u BiH nego naravno Alija i njegovi sljedbenici.
Prva stvar krivite njih sto su usli u koaliciju sa SDA,a zar su mogli s nekim drugim napravit kad su oni poslije SDP-a odnjeli najvise glasova....
Krivili ste SDP sto nije formirana vlast,a svi znamo da su krivi hrvati jer su zeljeli vise pozicija nego sto zasluzuju.
Sada kad su formirali VM opet su Vama bosnjama/balijama krivi jer su dali najjace pozicije.
Ljudi Vam postave led za klizanje ispred BBI,opet nesto ne odgovara bosnjama mala povrsina fuj .
Ljudi na mojmilo stavili za skijanje,jao gdje ce na mojmilu sto ne ulazu na Bjelasnicu,Igman.
LJudi postave info pult ispred BBI,jao gdje bacaju pare lopovi..
I sad citam forum javlja se jedan genijalac i zali se sto su dali Nini B. toliko novca da pjeva za NG. I dalje govori da treba ukinut za NG vatromet i slavlje koje organizuje grad. E pa te iste balije/bosanci da se nije organizovalo kao u Zenici zalili bi se koliko smo bijedan narod.
Ovo su sve sitnice koje oni rade,ali barem nesto pokusavaju za razliku od prosle vlasti. Sta hocete da za jedan sve krene na bolje. Ak Vam je lose idite pred centralu SDA i pitajte gdje je nestalo izmedju 5 i 50 milijardi za vrijeme vladavine naseg velikog vodje ALije I. Imam jos ovakvih primjera ali et da vjerne bosnje ne zamaram ......
Ovi crveni bojovnici su mi najjaci. Cuj led ispred BBI-a postavio SDP :lol: . Opa imamo i infopult :D
A da izvinjavamo se,svi mi koji smo se usudili dici glas protiv 25 000 za Ninu Badric..da da,odmah smo islamisti i mrzimo NG :-) :D

Koja sektaska rezonovanja..isto ko ionomad kada su dusebriznici slijepo branili "drzavotvornu" SDA nam stranku ,isti klise,isti rezoni,isti nacin rezonovanja ...majke mi vas volim ,sviju onako kolektivno :D

Evo ja vec ispunjavam molbu,pisana varijanta,da zamolim da mi oproste sto sam se usudio zapitati,barem onako sam za sebe,gdje sev idu pare i koji je nacin "vladanja" u gradu :run:
Poenta je da se zapitas gdje su nestale pare za vrijeme tvojih kvaza muslimana iz SDA. A bit moga posta je da vama niko nece valjat i da svaku pozitivnu stvar ima da ismijavate. Pa bolje niste ni zasluzili,nek se vrati alija i njegove alibabe pa i ovo malo nek uzmu ;)
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#6307 Re: SDP

Post by -LIBERO- »

Cuj moj SDA :D
A zasto se to ne zapita ,i sudski,tvoj SDP??? Il su ovi iz SDA automatski amnestirani od svih kradja i lopovluka samom cinjenicom sto su u koaliciji sa SDP-om???
K1ng30
Posts: 30
Joined: 16/11/2011 22:15

#6308 Re: SDP

Post by K1ng30 »

-LIBERO- wrote:Cuj moj SDA :D
A zasto se to ne zapita ,i sudski,tvoj SDP??? Il su ovi iz SDA automatski amnestirani od svih kradja i lopovluka samom cinjenicom sto su u koaliciji sa SDP-om???
SDP nije stranka koja je osvojila sve glasove na izborima i naravno da je morala uci u koaliciju s njima. Da su ljudi mogli sami da uspostave vlast "mozda" bi i kod nas senadera bilo na izvoz. Ali ja kazem rade ono koliko mogu i dosli su u najgori period kad drzava mora vracat kredit,kad su vece firme propale ili idu ka tome,kad je imamo ovoliku administraciju sve ponovo zahvaljujuci kome======> SDA. I kazem sta se sad zalite sto niste izasli prije 10 godina i uradili nesto kad su nestale mijarde. Nego sjedite kuci i cekate da pljujete po svemu,bravo "bosnje". SVAKA CAST
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#6309 Re: SDP

Post by -LIBERO- »

K1ng30 wrote: SDP nije stranka koja je osvojila sve glasove na izborima i naravno da je morala uci u koaliciju s njima. Da su ljudi mogli sami da uspostave vlast "mozda" bi i kod nas senadera bilo na izvoz. Ali ja kazem rade ono koliko mogu i dosli su u najgori period kad drzava mora vracat kredit,kad su vece firme propale ili idu ka tome,kad je imamo ovoliku administraciju sve ponovo zahvaljujuci kome======> SDA. I kazem sta se sad zalite sto niste izasli prije 10 godina i uradili nesto kad su nestale mijarde. Nego sjedite kuci i cekate da pljujete po svemu,bravo "bosnje". SVAKA CAST
Pa ti si prozivao ,mene,vezano za SDA kleptomane..a ja sam ti samo odgovorio logicnim kontrapitanjem. Zasto SDP ne pokrene reviziju privatizacije,zasto ne pokrenu oduzimanje bespravno stecene imovine,zasto ne pozovu direktno na odgovornost SDA kadar koji je sve moguce unistio i popljackao.

Zasto je SDP prestao prozivati SDA ,a cijela im je kampanja bila zasnovana na pozivu na pravdu,kaznjavanje i oduzimanje bespravno (pokradene) stecene imovine???

A da me znas licno,il' da si barem malo pomnije pratio ovaj forum,bio bi svjestan da si upit i kritiku ,sto se nije izlazilo i na izbore i na ULICU,uputio totalno pogresnoj osobi. Uvjeravam te u to. ;-)
K1ng30
Posts: 30
Joined: 16/11/2011 22:15

#6310 Re: SDP

Post by K1ng30 »

-LIBERO- wrote:
K1ng30 wrote: SDP nije stranka koja je osvojila sve glasove na izborima i naravno da je morala uci u koaliciju s njima. Da su ljudi mogli sami da uspostave vlast "mozda" bi i kod nas senadera bilo na izvoz. Ali ja kazem rade ono koliko mogu i dosli su u najgori period kad drzava mora vracat kredit,kad su vece firme propale ili idu ka tome,kad je imamo ovoliku administraciju sve ponovo zahvaljujuci kome======> SDA. I kazem sta se sad zalite sto niste izasli prije 10 godina i uradili nesto kad su nestale mijarde. Nego sjedite kuci i cekate da pljujete po svemu,bravo "bosnje". SVAKA CAST
Pa ti si prozivao ,mene,vezano za SDA kleptomane..a ja sam ti samo odgovorio logicnim kontrapitanjem. Zasto SDP ne pokrene reviziju privatizacije,zasto ne pokrenu oduzimanje bespravno stecene imovine,zasto ne pozovu direktno na odgovornost SDA kadar koji je sve moguce unistio i popljackao.

Zasto je SDP prestao prozivati SDA ,a cijela im je kampanja bila zasnovana na pozivu na pravdu,kaznjavanje i oduzimanje bespravno (pokradene) stecene imovine???

A da me znas licno,il' da si barem malo pomnije pratio ovaj forum,bio bi svjestan da si upit i kritiku ,sto se nije izlazilo i na izbore i na ULICU,uputio totalno pogresnoj osobi. Uvjeravam te u to. ;-)
Nisam pratio sta ko pise,a i slazem se s tobom oko gore navedenog za oduzimanje imovine itd. Ali to opet nisu oni krivi nego oni sto su dali glas ponovo ljudima koji su ih krali sve ove godine. NIsam ni ja ocekivao da ce SDA ponovo osvojit tolike glasove i da ce SDP morati s njima uci u koaliciju. Ja kazem da prestanu se zalit na sdp kad su oni-gradjani krivi sto je doslo do ove situacije i i da prestanu blatit ljude koji barem nesto pokusavaju.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#6311 Re: SDP

Post by stochar »

K1ng30 wrote:
Nisam pratio sta ko pise,a i slazem se s tobom oko gore navedenog za oduzimanje imovine itd. Ali to opet nisu oni krivi nego oni sto su dali glas ponovo ljudima koji su ih krali sve ove godine. NIsam ni ja ocekivao da ce SDA ponovo osvojit tolike glasove i da ce SDP morati s njima uci u koaliciju. Ja kazem da prestanu se zalit na sdp kad su oni-gradjani krivi sto je doslo do ove situacije i i da prestanu blatit ljude koji barem nesto pokusavaju.
naravno da nisi pratio, imas 7 postova i skoro svi su na ovoj temi i jedan na temi o Vladi FBiH, tako da je jasno s kakvim si yadatkom ovdje.

i, nekoliko postova prije ja napisah da ce SDP trolovi rec- kako je sad opet narod kriv sto im SDP nije uspio ponuditi konkretan plan kojim bi ih privukao i kampanju jacu od comic sans fontom ispisanih ispraynih parola...
K1ng30
Posts: 30
Joined: 16/11/2011 22:15

#6312 Re: SDP

Post by K1ng30 »

stochar wrote:
K1ng30 wrote:
Nisam pratio sta ko pise,a i slazem se s tobom oko gore navedenog za oduzimanje imovine itd. Ali to opet nisu oni krivi nego oni sto su dali glas ponovo ljudima koji su ih krali sve ove godine. NIsam ni ja ocekivao da ce SDA ponovo osvojit tolike glasove i da ce SDP morati s njima uci u koaliciju. Ja kazem da prestanu se zalit na sdp kad su oni-gradjani krivi sto je doslo do ove situacije i i da prestanu blatit ljude koji barem nesto pokusavaju.
naravno da nisi pratio, imas 7 postova i skoro svi su na ovoj temi i jedan na temi o Vladi FBiH, tako da je jasno s kakvim si yadatkom ovdje.

i, nekoliko postova prije ja napisah da ce SDP trolovi rec- kako je sad opet narod kriv sto im SDP nije uspio ponuditi konkretan plan kojim bi ih privukao i kampanju jacu od comic sans fontom ispisanih ispraynih parola...
fakat tebi treba strucna pomoc,da si procitao sve skontao bi da se odnosilo na nick-libero. NIsam pratio sta je on prije pisao. Ali hajd ublehe SDA,tisina !!!
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#6313 Re: SDP

Post by stochar »

K1ng30 wrote:
stochar wrote:
K1ng30 wrote:
Nisam pratio sta ko pise,a i slazem se s tobom oko gore navedenog za oduzimanje imovine itd. Ali to opet nisu oni krivi nego oni sto su dali glas ponovo ljudima koji su ih krali sve ove godine. NIsam ni ja ocekivao da ce SDA ponovo osvojit tolike glasove i da ce SDP morati s njima uci u koaliciju. Ja kazem da prestanu se zalit na sdp kad su oni-gradjani krivi sto je doslo do ove situacije i i da prestanu blatit ljude koji barem nesto pokusavaju.
naravno da nisi pratio, imas 7 postova i skoro svi su na ovoj temi i jedan na temi o Vladi FBiH, tako da je jasno s kakvim si yadatkom ovdje.

i, nekoliko postova prije ja napisah da ce SDP trolovi rec- kako je sad opet narod kriv sto im SDP nije uspio ponuditi konkretan plan kojim bi ih privukao i kampanju jacu od comic sans fontom ispisanih ispraynih parola...
fakat tebi treba strucna pomoc,da si procitao sve skontao bi da se odnosilo na nick-libero. NIsam pratio sta je on prije pisao. Ali hajd ublehe SDA,tisina !!!
'nisam pratio sta ko pise' - meni to izgleda da se odnosi na vise ljudi od Libera.

drugo - jos ti mali trebas pure pojest' na ovom forumu da bi se meni ili nekome ko je ovdje toliko dugo obracao na taj nacin. da si procitao vise od dva moja posta, vidio bi da se 90 posto moje kritike SDP-a odnosi na cinjenicu da su koalirali sa strankom koja nam je donijela svo zlo, s kojom smo proveli 20 najtezih godina i s kojom cemo provesti jos mnogo godina upravo zahvaljujuci SDP-u!

a ta smijurija o nuznosti koaliranja sa zlom da bi se zadrzala guzica, prob'o ju je Fikret Abdic, pa znamo kako je pros'o. ja znam onu staru: s kim si - takav si, i dok god su u koaliciji sa SDA i omogucavaju da razni mračnjaci ostaju i opstaju na vlasti, za mene se ne razlikuju od njih!
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#6314 Re: SDP

Post by 1gorstak »

stochar wrote:dok god su u koaliciji sa SDA i omogucavaju da razni mračnjaci ostaju i opstaju na vlasti, za mene se ne razlikuju od njih!
Sada su u koaliciji i sa SNSD-om i sa HDZ-om, ali sigurno je da nisu sretni ni zbog SDA (o tom je Komsic govorio prije par dana), ni zbog SNSD-a ili HDZ-a. Medjutim, sta je izbor ? Da li bi ijedna od tih stranaka otisla u opoziciju kada bi SDP iznevjerio moj i glas drugih 300.000 glasaca koji smo im dali povjerenje ? Da li bi ovoj drzavi bilo bolje ili gore da SDP nije pokrenuo reviziju borackih naknada i da se nije otvorilo (i ovim protokolom uspjesno zatvorilo) pitanje ulaska multietnickih stranaka u vlast ? Hajde da razgovaramo bez emocija, zar zaista mislis da bi ovo drustvo bilo u boljoj poziciji da je SDP, kao stranka sa najvise glasova, odlucila i sljedece 4 godine provesti na klupi ?
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#6315 Re: SDP

Post by Bosnolog »

stochar wrote:
'nisam pratio sta ko pise' - meni to izgleda da se odnosi na vise ljudi od Libera.

drugo - jos ti mali trebas pure pojest' na ovom forumu da bi se meni ili nekome ko je ovdje toliko dugo obracao na taj nacin. da si procitao vise od dva moja posta, vidio bi da se 90 posto moje kritike SDP-a odnosi na cinjenicu da su koalirali sa strankom koja nam je donijela svo zlo, s kojom smo proveli 20 najtezih godina i s kojom cemo provesti jos mnogo godina upravo zahvaljujuci SDP-u!

a ta smijurija o nuznosti koaliranja sa zlom da bi se zadrzala guzica, prob'o ju je Fikret Abdic, pa znamo kako je pros'o. ja znam onu staru: s kim si - takav si, i dok god su u koaliciji sa SDA i omogucavaju da razni mračnjaci ostaju i opstaju na vlasti, za mene se ne razlikuju od njih!
Ja kao veliki kriticar SDA se ne slazem sa tvojim generalnim konstatacijama jer ne stoje.SDA je najmanje kriva za agresiju na RBiH i rat,nemoj da im pripisujes ono sto nije istina,da su mogli i trebali neke stvari u ratu raditi drugacije stoji ali ih optuzivati za svo zlo nisi iskren i cak si zlonamjeran,cime samog sebe diskreditujes,ja im najvise zamjeram za poslijeratni period i neiskreno koaliranje sa probosnskostranckim koalicionim partnerima,......Da se tema ne bi pretvorila u raspravu o SDA na ovoj temi,ima tema o SDA pa tamo mozemo nastaviti ako se ne slazes sa mojom konstatacijom,....
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6316 Re: SDP

Post by Banksy »

Izvrstan tekst.

Od riječi do riječi, sve ono što je nas par pisalo po ovom forumu zadnjih 15 mjeseci.


04. Januar 2012


Dugo putovanje na isto


U današnjoj Bosni i Hercegovini, ovakvoj kakva jeste i kakva će dugo biti, nepomirljivi su etnički i građanski principi. Ma koliko tvrdio drugačije, Lagumdžija to zna danas, kao što je znao i onog oktobra kada je sedamnaest posto osvojenih glasova na nivou BiH shvatio kao, barem, natpolovičnu većinu. Mirenje građanskog i nacionalnog nije više moguće niti unutar svake od tri, dubinski podijeljene bosanskohercegovačke zajednice. Ukoliko, naravno, to neko mirenje ne vidimo u biranju između Lagumdžije i Izetbegovića, Čovića i Ljubića, Dodika i Bosića

Piše: Emir Imamović

„U mjesecima što slijede u Bosni i Hercegovini će se sklapati koalicije, dogovarati partnerstva, najavljivati čuda, prijetiti referendumom, lažirati prošlost… A onda će jednoga dana, za pola godine ili godinu, biti formirana neka vlast, novine će objaviti izjave lidera, televizija ih pokazati zajedno uz kakvog kiselkasto nasmiješenoga međunarodnog predstavnika i BIH će ostati onakvom kakvom ju je, dok se čekao još jedan dogovor njenih političara a slutila katastrofa, opisao Ivan Lovrenović: “Razdijeljena definitivno na nekoliko vlastodržačkih domena (neograničeno korumpiranih, etničkih po karakteru, sa silno pojačanom akceleracijom pražnjenja od ‘manjinaca’ i konačnog etničkog homogeniziranja svake od domena), Bosna i Hercegovina bila bi nekako politički sačuvana, ali bi bila očajno mjesto za život ljudi, ako taj pojam podrazumijeva išta više od vegetalnog opstajanja i biološke reprodukcije. Surovo, duhovno pusto, antikulturno mjesto – baš na sliku i priliku svojih lidera'. I građana, da se ne lažemo“. Ovako sam završio tekst pod naslovom Optimizam ne stanuje ovdje, objavljen nekoliko sedmica nakon posljednjih općih izbora u Bosni i Hercegovini, tačnije 22. oktobra 2010. godine.

Od tada, do evo postignutog dogovora o sastavu Vijeća minstara, napisao sam još oko, brat bratu, hiljadu novinskih kartica ponavljajući isto: jedina formula po kojoj je moguće sastaviti Vladu jeste ona koja, pored ostaloga, omogućava opstanak „nekoliko nekoliko vlastodržačkih domena (neograničeno korumpiranih, etničkih po karakteru, sa silno pojačanom akceleracijom pražnjenja od ‘manjinaca’ i konačnog etničkog homogeniziranja svake od domena)“. Ili, kazano jezikom brojeva, dva plus dva plus dva, što u zbiru izađe na tri: odvojene nacionalne i političke zajednice od kojih jedna ima svoj teritorij, dok druge dvije dijeli nevidljivi Kineski zid.

Bosna i Hercegovina je, dakle, nekako sačuvana, da prafraziram Lovrenovića, a malo nade da, možda, neće biti tek okvir za vegetetativni opstanak i biološku reprodukciju, daje imenovanje ozbiljnog ekonomiste, nacionalno neostrašćenog, pragmatičnog Vjekoslava Bevande na mjesto premijera.

Čuvari lika i djela Zlatka Lagumdžije su u posljednjih petanest mjeseci na svaku kritiku njegovog iracionalnog ponašanja odgovarali verbalnom artiljerijom, praveći se gluhi, nijemi i slijepi, da bi ga, rijetki istina, sada optuživali za neprincipijelnost i kapitulaciju pred HDZ-om, strankom koja je, na kraju, završila krug kojim smo dugo putovali na isto. Hrvatske ministre kandidirat će u Vladu pobjedničke hrvatske stranke: dva HDZ-a; srpske SNSD i SDS, a bošnjačke SDP i SDA kao partije koje su dobile najviše glasova najmnogobrojnijeg naroda. I mi smo to čekali petnaest mjeseci, koliko je, očito, trebalo, da i iz posljednje guzice nešto dođe do glave!? Odnosno, da Zlatko Lagumdžija kapitulira pred bosanskohercegovačkom dejtonskom stvarnoću.

U današnjoj Bosni i Hercegovini, ovakvoj kakva jeste i kakva će dugo biti, nepomirljivi su etnički i građanski principi. Ma koliko tvrdio drugačije, Lagumdžija to zna danas, kao što je znao i onog oktobra kada je sedamnaest posto osvojenih glasova na nivou BiH shvatio kao, barem, natpolovičnu većinu. Mirenje građanskog i nacionalnog nije više moguće niti unutar svake od tri, dubinski podijeljene bosanskohercegovačke zajednice. Ukoliko, naravno, to neko mirenje ne vidimo u biranju između Lagumdžije i Izetbegovića, Čovića i Ljubića, Dodika i Bosića.

Jednu od dvije mogućnosti da to provjeri, SDP je već potrošio, dok drugu ne smije ni probati. Željko Komšić je i prvi, kao i drugi puta izabran u Predsjedništvo prvenstveno zahvaljujući bošnjačkim glasovima, no njegov reizbor nije ovisio o onome što je uradio, već o onome što nije. Jednostavno rečeno, da je postao predstavnik bosanskohercegovačkih Hrvata, zastupajući dominantno političko mišljenje tog naroda, stotine hiljada Bošnjaka bi, umjesto za njega, glasale za Izetbegovića i Radončića. On, Komšić, pobjedu je ostvario jer je shvaćen kao veći Silajdžić od Harisa, a ne kao bolji Čović od Dragana.

Tri bosanskohercegovačka naroda liče jedni na druge više nego bi htjeli i, uz zanemarive razlike, isto misle. Zato, vjerovatno, u SDP-u neće niti pokušati na jedno od ministarskih mjesta koje im je ostalo, predložiti nebošnjaka. Ako ih koalicijski partneri oštro kritiziraju zbog toga što su Bošnjaci nekoliko važnih resora izgubili zarad Lagumdžijinog insistiranja da bude ministar vanjskih poslova, nije teško zamisliti šta bi bilo kada bi se u Vijeću ministara umjesto Damira Hadžića našao neko srpske ili hrvatske nacionalnosti.

Istina, među potonjima ima i onih što se mogu nadati zamjeničkoj poziciji u jednom od onih ministarstava koji su pripali HDZ-u, kako su i dogovorili Lagumdžija i Čović, samo što drugi time nije izgubio ništa, dok je prvi dobio još manje. Ne računamo li mogućnost prodaje damu pod bubrege i priče kako će SDP u novom, po čisto etnički skrojenom principu, sazivu Vijeća ministara predstavljati još nekoga osim dijela Bošnjaka.

Drugačije rečeno: svaki od tri bosanskohercegovačka naroda bi, zašto da ne, uzeo ponešto i od ostalih, ali ostalima ne bi dao ni mrvicu od onoga što ima. Bošnjaci, ma šta o sebi mislili, nisu izuzetak: rado biraju nebošnjake dok bošnjačke pozicije nisu ugrožene. Na jednak bi način, da mogu, Srbi i Hrvati izabrali i Mustafu i Ramiza, ali nakon što izaberu i Dragana i Mileta. Takva je, prosto, stvarnost Bosne i Hercegovine.

Uz sve svoje mane, od gangsetraja do diletantizma, Socijaldemokratska partija BiH je, ipak, jedina koja artikulira glasove ostatka ostataka građanskog društva. Kao takva je, nakon očekivanog i uzalud odlaganog prihvatanja pomenute formule dva plus dva plus dva, pred jednostavnim izborom: ili će naći model po kojem će ideje integralizma očuvati i činiti funkcionalnim u sadašnjem, zadanom okviru troetničke zajednice ili će i relativne pobjede pretvarati u suštinske poraze tih ideja.

O tome su, uostalom, u SDP-u i razmišljali, a govorio javno upravo Željko Komšić: „Mi, nažalost, još nemamo lidere koji su u stanju reći: nisam ja ovdje da vam govorim ono što vi hoćete da čujete, nego da radim ono što moram da radim. No, tako nam je kako nam je: politika je klackalica. Mi u SDP-u smo razmišljali o tome da, ako treba, spržimo jednu generaciju političara, ali da uvedemo nova pravila političke komunikacije i sve što iz toga proizilazi”.

I nemaju. Aktuelni je, naime, zadovoljan, fildžanom na kojem je pod kontrolu stavio sve: od struje do medija, dok se izvan njega ponaša čas kao da ne zna gdje živi, čas kao predstavnik lijeve frakcije Stranke za BiH. One čiji je predsjednik pristao na dejtonski koncept Bosne i Hercegovine, pa formirao partiju za njegovo rušenje. Zlatko Lagumdžija je isti taj koncept, tek da se ne zaboravi, kao rušio, sve dok ga konačno nije prihvatio. Nemajući drugog izbora. Sada, kao i prije petnaest mjeseci.

radiosarajevo.ba
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#6317 Re: SDP

Post by Corto Maltese »

Drugačije rečeno: svaki od tri bosanskohercegovačka naroda bi, zašto da ne, uzeo ponešto i od ostalih, ali ostalima ne bi dao ni mrvicu od onoga što ima. Bošnjaci, ma šta o sebi mislili, nisu izuzetak: rado biraju nebošnjake dok bošnjačke pozicije nisu ugrožene. Na jednak bi način, da mogu, Srbi i Hrvati izabrali i Mustafu i Ramiza, ali nakon što izaberu i Dragana i Mileta. Takva je, prosto, stvarnost Bosne i Hercegovine.
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#6318 Re: SDP

Post by Murisno1 »

jel isitna ovo za suljagića da je premlatio ženu svoju... neću da se zalijećem, nisam njegov fan al nisam nikad mislio da je kretenčina baš toliko. ali, ako je istina, ako je prijavljen policiji, jbg onda
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#6319 Re: SDP

Post by 1gorstak »

Piše: Emir Imamović
Kada Pirke ili bilo ko drugi objasni ko je, prije 10 ili 15 mjeseci, SDP-u nudio nesto slicno ovom ...

Image

... slozicu se sa tezom da je SDP bespotrebno odugovlacio. Ali mi, cije pamcenje ide dalje u proslost od Nove godine, znamo i jasno se sjecamo sta je bila reakcija na ideju da SDP uopste otvara pitanje hrvatske kvote. Za detaljniju analizu teksta nisam raspolozen, ali svakako ne mislim da bi pomoglo. Neki su jednostavno odlucili pljuvati po SDP-u bez obzira na sve i tu argumenti ne pomazu.
User avatar
neupitan
Posts: 126
Joined: 19/06/2011 10:34

#6320 Re: SDP

Post by neupitan »

Drugačije rečeno: svaki od tri bosanskohercegovačka naroda bi, zašto da ne, uzeo ponešto i od ostalih, ali ostalima ne bi dao ni mrvicu od onoga što ima. Bošnjaci, ma šta o sebi mislili, nisu izuzetak: rado biraju nebošnjake dok bošnjačke pozicije nisu ugrožene. Na jednak bi način, da mogu, Srbi i Hrvati izabrali i Mustafu i Ramiza, ali nakon što izaberu i Dragana i Mileta. Takva je, prosto, stvarnost Bosne i Hercegovine.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ama brate sva je sustina u ovome.
Nije toliko problem u tri nacionalna bloka vec je problem u nepostojanju samokorekcije, svi bi da koriguju one druge. Bosnjaci treba da dokazu da su bolji od drugih tako sto ce birati bolje Bosnjake a ne bolje Hrvate.
Tako isto i Srbi i Hrvati.
Da su Bosnjaci u stanju u predsjednistvo dovesti npr. Lamiju Tanovic, ja bi im prepustio da izaberu i drugo dvoje.
Dragan033
Posts: 25
Joined: 02/12/2011 14:38

#6321 Re: SDP

Post by Dragan033 »

Murisno1 wrote:jel isitna ovo za suljagića da je premlatio ženu svoju... neću da se zalijećem, nisam njegov fan al nisam nikad mislio da je kretenčina baš toliko. ali, ako je istina, ako je prijavljen policiji, jbg onda
Imas u Slobodnoj Bosni veliki clanak o tome.meni se cini kao da je istina
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#6322 Re: SDP

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Dragan033 wrote:
Murisno1 wrote:jel isitna ovo za suljagića da je premlatio ženu svoju... neću da se zalijećem, nisam njegov fan al nisam nikad mislio da je kretenčina baš toliko. ali, ako je istina, ako je prijavljen policiji, jbg onda
Imas u Slobodnoj Bosni veliki clanak o tome.meni se cini kao da je istina
Emira Suljagića, kantonalnog ministra nauke i obrazovanja, prije nekoliko dana saslušala je sarajevska policija koja je intervenirala na poziv njegove supruge Belme, koja je prijavila da ju je brutalno premlatio; ministrovo vandalsko ponašanje proslijeđeno je tužilaštvu, a cijeli bi skandal mogao dobiti i međunarodne razmjere budući je supruga zlostavljanje prijavila i Ambasadi Austrije, čija je državljanka, otkriva u najnovijem broju nedjeljnji magazin Slobodna Bonsna.

[24 sata info]

Ministar nauke i obrazovanja u Vladi Kantona Sarajevo, Emir Suljagić, koji je odranije poznat po svojim agresivnim istupima i primitivnim napadima na političke neistomišljenike, jednako je nasilan i prema vlastitoj ženi, koja je već duže vrijeme žrtva njegovih fizičkih i psihičkih tortura!!! Iako su svađe bračnog para Suljagić do sada bile poznate tek užem krugu njihovih bliskih prijatelja, nakon posljednjeg fizičkog napada ministra Emira Suljagića na suprugu Behiju Selimović (koja se, inače, predstavlja kao Belma), taj bi slučaj nasilja u obitelji mogao završiti na sudu. Naime, kako doznaje Slobodna Bosna, službeno izvješće o brutalnom nasrtaju Emira Suljagića na suprugu Behiju prošlog je tjedna iz Policijske uprave Ilidža upućeno Kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu, a nakon što je nesretna žena spas od agresivnog muža zatražila od policije, piše Slobodna Bosna.

Prema službenoj zabilješci policajaca Policijske stanice Ilidža, njih je 29. decembra 2011., u 18, 35 sati, pozvala Behija Selimović i prijavila da je u njihovom stanu, u ulici dr. Silve Rizvanbegovi}ću sarajevskom naselju Stup, istukao suprug Emir Suljagić. Kada je policijska patrola došla na mjesto poziva, pred zgradom su zatekli isprepadanu Behiju Selimović, koja je objasnila da je suprug "uhvatio rukama u predjelu vrata", te da je polupao namještaj u stanu, iz kojeg je ona netom pobjegla. Suljagićeva je supruga potom policajcima pokazala očigledne tragove davljenja, zbog čega su joj savjetovali da se odmah javi liječniku. No, onda je pred zgradu izašao ratoborni ministar, koji je policajce pokušao ubijediti da je njegova deset godina starija žena, zapravo, njega prva napala, objašnjavajući da želi razvod. Ministar je još jadikovao kako je ženu odranije namjeravao ostaviti, ali mu je ona, iz osvete, uništila odjeću. Nakon što je ispričao svoju verziju svađe, Suljagić je pozvao službenog vozača, koji ga je odvezao službenim automobilom. Policijska patrola je po ulasku u stan zatekla pravi kaos - razbacan i uništen namještaj. Supruga Behija Selimović je, također, izjavila da joj je Suljagić prijetio stranačkim kolegama Kokom (mislila je na federalnog ministra policije Predraga Kurteša) i Muhamedom Budimlićem (ministrom policije Kantona Sarajevo)?! Priznala je i kako je pomoć tražila od urednika Federalne televizije Bakira Hadžiomerovića, sekretara Ministarstva vanjskih poslova BiH Adija Hadžikapetanovića i državnog ministra sigurnosti Sadika Ahmetovića, ali se oni, očito, nisu željeli miješati u bračne razmirice posvađanih supružnika. No, o nasilju u obitelji Suljagić i skandaloznom ponašanju njihove stranačke perjanice, uskoro bi mogao raspravljati i sami vrh SDP-a. U međuvremenu se Behija Belma Selimović za pomoć obratila i Ambasadi Austrije u Sarajevu, budući da je njihova državljanka.

Za neupućene, Emira Suljagića već godina bije glas svojevrsnog žigola, i to ne samo kada je u pitanju njegova politička karijera. Još u studentskim danima na sarajevskom Fakultetu političkih nauka, Suljagić se "uselio" u podstanarski stan svoje tadašnje djevojke koju je napustio čim više nije imao potrebe za besplatnim krevetom i toplim obrokom. Slično se desilo narednoj Suljagićevoj životnoj ljubavi, ovoga puta djevojci sa adresom stanovanja u Švedskoj. Izdržavala ga je u vrijeme dok je pisao knjigu Razglednice iz groba, ali je ljubav presahla čim je knjiga objavljivljena. U vrijeme dok je za magazin Dani izvještavao iz Den Haaga, na sličan je način koristio i Olgu Kavran, tadašnju glasnogovornicu Haškog tužiteljstva. Skupljena iskustva iskoristio je i kada su u pitanju Adnan Terzić, nekadašnji predsjedavajući Vijeća ministara, kojeg je savjetovao nekoliko mjeseci, a kasnije i lider SDP-a Zlatko Lagumdžija. Napisavši panegirik Pogled na profil i ideologiju Zlatka Lagumdžije, zaradio je mjesto savjetnika u kabinetu sarajevskog gradonačelnika Alije Behmena, a zatim i ministarsku fotelju u Vladi Kantona Sarajevo.
Izvor vijesti: http://klix.com/6q6ds45
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#6323 Re: SDP

Post by Murisno1 »

Da je ovakav kakav je ministar sigurnosti ili MUPa ili saobraćaja nekog :-) inekako bi prošlo to što je iskompleksirana budala, ali što ga smjestiše u obrazovanje nikad mi jasno neće bit
IgiPop
Posts: 133
Joined: 22/11/2011 13:29

#6324 Re: SDP

Post by IgiPop »

Mene interesuje zasto svi portali sute o Suljagicevom incidentu... Neki su imali vijest i povukli su je. Nisam jos vidio SB, ali cu je potraziti sigurno. Ja vjerujem da je pretukao suprugu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#6325 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

SB vjerujem kao i Avazu...
Post Reply