Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#52026 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

Koliko se sjećam to je i bila namjera, plan je bio ga Bisera dočeka i ugosti.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#52027 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

sumirprimus wrote: 20/01/2022 15:15
daddy-kool wrote: 20/01/2022 15:08

Skont'o i sam da mu je bolje kod kuće.
smradu treba jasno i glasno dat do znanja da je persona non grata. sa takvim ne treba uopste razgovarati.
:lol: :lol:
Ko god ne misli ko vi, persona non grata :lol: :lol:

Or(h)ban je potpuno nebitan u kontekstu :mrgreen:
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#52028 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by soha96 »

Cuj ko ne misli kao on odmah persona non grata hahah

Pa idiot vrijedja pola stanovnika ove zemlje, treba ga nabiti u guzicu cim sleti na aerodrom, kako su smijesni ovi velikosrbi i velikohrvati.
Bossona
Posts: 5117
Joined: 21/12/2020 03:28

#52029 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bossona »

Sraman zagrljaj Gideona Greifa sa četničkim popom
Sve u svemu, da sam na mjestu Milorada Dodika, tražio bih povrat novca, rekao je Menachem Rosensaft, izvršni potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa.

Image

Piše: Dragan Bursać
https://balkans.aljazeera.net/opinions/ ... VOtEhMrHaQ
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#52030 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Franz: Zašto Evropska komisija finansira Dodika?

"Nedavno je višestranačka inicijativa upućena predsjednici Komisije u kojoj se traže detaljne informacije o odlukama koje su donesene u vezi s implementacijom nekoliko kredita i grantova EU RS-u, ukupne vrijednosti 642,8 miliona eura".

"Dobio sam informaciju da Dodik (ili RS) emitira obveznice u Londonu i Beču i zbog toga može biti pod pritiskom da ih podrži državnom imovinom, poput šuma.

U tom slučaju kolateral bi bio nezakonit jer o tome nije bilo odluke države koliko ja znam", upozorava poslanik Evropskog parlamenta iz grupacije Zelenih Romeo Franz.

U razgovoru za Politicki.ba on ističe da se radi o nezakonitim aktivnostima Milorada Dodika ili entiteta RS zbog kojih bi se mogao naći u problemima s evropskim zakonima.

"Jasno je da je Dodik ekonomski povezan sa Austrijom i drugim državama članicama EU i stoga bi sankcije Dodiku i njegovim sljedbenicima, koje zahtijevaju Zeleni/EFA grupa, imale ozbiljne posljedice po njega i njegovu pratnju", ističe Franz.

On dolazi iz reda stranke Zeleni Njemačka.

U više je navrata posjetio Bosnu i Hercegovinu. Član je Delegacije Evropskog parlamenta za odnose s Bosnom i Hercegovinom i Kosovom.

Osvrćući se na pokretanje postupka sankcioniranja komesara za proširenje Olivera Varhelyija, kaže da je njegova poslanička grupacija (Zeleni) u Evropskom parlamentu bila suzdržana kada se birala Komisije EU pod vodstvom Ursule von der Leyen još 2019. godine.

"Jedan od razloga je bio izbor predloženog komesara Varhelyija.

U to vrijeme, naše rezerve su se temeljile posebno na činjenici da smo ga vidjeli kao bliskog povjerenika mađarskog predsjednika Orbana, za kojeg se zna da zanemaruje vladavinu zakona u Mađarskoj.

Dati Varhelyiju portfelj proširenja nije bilo nimalo pametno.

Naprotiv!


Tokom njegovog mandata potvrđene su naše rezerve, bilo u preferencijalnom tretmanu Srbije ili sada, u slučaju Dodika i entiteta RS.

Dakle, po mom mišljenju, njegov mandat kao komesara je doveden u pitanje.

Evropski parlament će pojačati pritisak na Evropsku komisiju, ali i na Evropsku službu za vanjske poslove.

Nedavno je višestranačka inicijativa upućena predsjednici Komisije u kojoj se traže detaljne informacije o odlukama koje su donesene u vezi s implementacijom nekoliko kredita i grantova EU RS-u, ukupne vrijednosti 642,8 miliona eura.

Koliko nam je poznato, ovako značajan iznos kredita i grantova iz Investicionog okvira za zapadni Balkan odobrila je Evropska komisija, u isto vrijeme kada je Skupština RS - očigledno uz "sporazum" sa komesarom Várhelyijem - saopćila da će se "odvojiti" iz institucija BiH u narednih 6 mjeseci.

Parlament je stoga nedavno pismom pozvao predsjednicu Komisije da da odgovore o procesu odlučivanja koji je donesen u vrijeme najteže političke krize u Bosni i Hercegovini, te da intervenira i blokira te odluke", kaže Franz dalje za Politicki.ba.

On upozorava da bi ovakve akcije Evropske komsije "ne samo ojačale poziciju Dodika, već bi bile izuzetno štetne za kredibilitet EU u Bosni i Hercegovini i cijelom zapadnom Balkanu".

"Nažalost, mnogo toga treba razjasniti, uključujući ulogu komesara za proširenje Várhelyija", ističe on.

Franz je i stava da Bosna i Hercegovina treba mijenjati i svoj Ustav, ali i Izborni zakon.

No, upozorava da se promjene moraju uraditi u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, posebno u predmetima Sejdić-Finci i Zornić.

Naglašava i da "je od suštinskog značaja da proces pregovora o reformama bude inkluzivan i transparentan".

"Etnički i nacionalistički napori koji žele stvoriti treći entitet u zemlji i koji vode destruktivnu politiku produbljivanja podjela moraju se rigorozno odbiti.

Umjesto toga, moraju se jačati progresivne snage i civilno društvo koje se suprotstavlja destruktivnim i korumpiranim političkim strukturama i koje istinski žele unaprijediti demokratski proces, vladavinu prava i funkcioniranje državnih institucija.

Snažno kritiziramo strategiju smirivanja EU koja je potpuno propala u slučaju BiH.

Smatramo da je pogrešno da se evropske diplomate fokusiraju na razgovore sa predstavnicima dotičnih etničkih grupa, jer to samo pojačava probleme. S tim u vezi, uvjereni smo da su predstojeći izbori u oktobru 2022. godine ključni, te stoga pozivamo EU i međunarodnu zajednicu da osiguraju da se ti izbori mogu održati i da se provedu neophodne tehničke promjene u izbornom zakonu, kako bi se osigurati pošten i slobodan izborni proces", zaključuje Franz.
https://politicki.ba/politika/franz-zas ... dika/20774
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#52031 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Buli6 »

sad sam pogledao ovu amerikanku na N1.

Kaže na prvom mjestu ekonomija , nisu za političke čvrste stavove (to valjda ide sve strane ) , protiv secesije , vlast ne mora dolaziti samo iz vrha (?) , oni ne mogu ništa bez unutarnje volje , što više ljudi koji će razmišljati o ekonomiji a manje o vlasti , sjetila se Obaminih riječi "bolje je dobro"

Bravo za Obamu

previše patetičan nastup po mom ukusu
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#52032 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Nema potrebe za raspoređivanjem NATO trupa u Brčkom

Zamjenik načelnika štaba Vrhovne komande savezničkih snaga za Evropu Brice Houdet u razgovoru sa predsjednikom Skupštine Brčko distrikta Sinišom Milića rekao je da smatra da nije pogoršana bezbjednosna situacija u državi i distriktu i da je to samo politička retorika, te da ne vidi potrebu za raspoređivanjem NATO trupa u Brčkom.

“Kada se vratim u Brisel ambasadorima mogu reći da ne postoji bezbjednosna prijetnja Brčko distriktu i da situacija nije onakva kakvom su nam je predstavili pojedini mediji i ljudi”, rekao je Houdet, saopšteno je iz Skupštine Brčko distrikta.

On je dodao da će učiniti sve što je u njegovoj moći da se sačuva mir u Bosni i Hercegovini i distriktu Brčko.

Milić je u razgovoru sa Houdetom u Brčkom istakao da je bezbjednosna situacija u distriktu stabilna, te da je bio iznenađen pozivom pojedinih političkih subjekata u BiH na raspoređivanje NATO trupa u Brčkom.

“Moj utisak je da nijedan narod u distriktu nije za ratnu opciju. Većina stanovnika spremna je da putem dijaloga radi na unapređenju života u ovoj lokalnoj zajednici. Znamo da razgovor između sva tri naroda nema alternativu jer smo ovdje odnos izgradili upravo na dijalogu”, dodao je je Milić.

On je napomenuo da vlast u distriktu ima dobru saradnju sa supervizorom za Brčko i Lot timom EUFOR-a, kao i policijom Brčko distrikta koja profesionalno rješava sve probleme, navodi se u saopštenju.
https://ba.n1info.com/vijesti/nema-potr ... -u-brckom/

Nije se mogli ni ocekivati od EU komponente NATO-a drugaciji odgovor, ovaj je cini mi se Francuz. Ako hoce osigurati sigurnosti i sprijeciti pokusaj secesije pozeljnije je da Amerikanci i Britanci posalju nekoliko "deterrence" jedinica u Brcko, za sta imaju pravo bez saglasnosti ostali. Vrijedi pogledati klip, daje siru perspektivu,
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#52033 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

Najpozeljnije je imati dobro opremljene kantonalne i federalne strukture od civilne zastite do specijalnih jedinica kantonalnih i federalnog MUP-a, kao i dobar tim pravnika koji ce pripremiti zakonite institucionalne odgovore na pravoslavni i katolicki separatizam i potencijalni terorizam na terenu.

Bosnjake nece braniti niti stititi niko osim Bosnjaka. :)
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#52034 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

Prpa.ba wrote: 21/01/2022 18:13 Najpozeljnije je imati dobro opremljene kantonalne i federalne strukture od civilne zastite do specijalnih jedinica kantonalnih i federalnog MUP-a, kao i dobar tim pravnika koji ce pripremiti zakonite institucionalne odgovore na pravoslavni i katolicki separatizam i potencijalni terorizam na terenu.

Bosnjake nece braniti niti stititi niko osim Bosnjaka. :)
Znači u BiH postoje samo Bošnjaci.....
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#52035 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Challenger_ »

Ovaj momak iz Hanovera, dijasporaš, koji se javio za Al Jazeeru je jako dobro definisao problem i rješenje krize u BiH. Žao mi je što mu nisam zapamtio ime.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#52036 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

Kolinda wrote: 21/01/2022 18:15 Znači u BiH postoje samo Bošnjaci.....
Za mene, da. :thumbup:
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#52037 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Prpa.ba wrote: 21/01/2022 18:13 Najpozeljnije je imati dobro opremljene kantonalne i federalne strukture od civilne zastite do specijalnih jedinica kantonalnih i federalnog MUP-a, kao i dobar tim pravnika koji ce pripremiti zakonite institucionalne odgovore na pravoslavni i katolicki separatizam i potencijalni terorizam na terenu.

Bosnjake nece braniti niti stititi niko osim Bosnjaka. :)
Slazem se ali je pitanje da li toga ima i ko upste radi na tome.
Po djelima separatista i vec otvorenim ambicijama, ako nisu potpuno nesvjesni svoje okoline, niko u pro-BiH na tome ne radi, barem ne u vladi.
Tu je najveci problem, inace nebi imao ovo sto danas imas.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#52038 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Challenger_ »

Challenger_ wrote: 21/01/2022 18:17 Ovaj momak iz Hanovera, dijasporaš, koji se javio za Al Jazeeru je jako dobro definisao problem i rješenje krize u BiH. Žao mi je što mu nisam zapamtio ime.
Saznao: Adis Ahmetović, izvještač Bundestaga za Zapadni Balkan.
Bossona
Posts: 5117
Joined: 21/12/2020 03:28

#52039 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bossona »

Str0nz wrote: 21/01/2022 18:08
Nije se mogli ni ocekivati od EU komponente NATO-a drugaciji odgovor, ovaj je cini mi se Francuz. Ako hoce osigurati sigurnosti i sprijeciti pokusaj secesije pozeljnije je da Amerikanci i Britanci posalju nekoliko "deterrence" jedinica u Brcko, za sta imaju pravo bez saglasnosti ostali. Vrijedi pogledati klip, daje siru perspektivu,
:thumbup:
Bravo Muhasiloviću!
Jedan od najboljih analitičara koji su se do sada pojavili na nekom javnom mediju.
Odlično poznavanje politilčkih prilika, analize i vizije odnosa u svijetu, kod nas i u regionu.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#52040 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Bossona wrote: 21/01/2022 18:44
Str0nz wrote: 21/01/2022 18:08
Nije se mogli ni ocekivati od EU komponente NATO-a drugaciji odgovor, ovaj je cini mi se Francuz. Ako hoce osigurati sigurnosti i sprijeciti pokusaj secesije pozeljnije je da Amerikanci i Britanci posalju nekoliko "deterrence" jedinica u Brcko, za sta imaju pravo bez saglasnosti ostali. Vrijedi pogledati klip, daje siru perspektivu,
:thumbup:
Bravo Muhasiloviću!
Jedan od najboljih analitičara koji su se do sada pojavili na nekom javnom mediju.
Odlično poznavanje politilčkih prilika, analize i vizije odnosa u svijetu, kod nas i u regionu.
Slazem se, prvi put da ga slusam ali se odma vidi da zna znanje.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#52041 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Jos jedna izuzetna analiza iz EU perspektive o tome sta se desava u BiH i sta njihovi predstavnici rade tu,
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#52042 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

Prpa.ba wrote: 21/01/2022 18:17
Kolinda wrote: 21/01/2022 18:15 Znači u BiH postoje samo Bošnjaci.....
Za mene, da. :thumbup:
Po službenoj definiciji šovinist, sorry ali je tako...
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#52043 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

Kolinda wrote: 21/01/2022 21:21 Po službenoj definiciji šovinist, sorry ali je tako...
Jazuk. :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65333
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52044 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

Challenger_ wrote: 21/01/2022 18:21
Challenger_ wrote: 21/01/2022 18:17 Ovaj momak iz Hanovera, dijasporaš, koji se javio za Al Jazeeru je jako dobro definisao problem i rješenje krize u BiH. Žao mi je što mu nisam zapamtio ime.
Saznao: Adis Ahmetović, izvještač Bundestaga za Zapadni Balkan.
Sta kaze
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#52045 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mo-town »

Kolinda wrote: 21/01/2022 21:21
Prpa.ba wrote: 21/01/2022 18:17

Za mene, da. :thumbup:
Po službenoj definiciji šovinist, sorry ali je tako...
jes' to sebe definirala?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#52046 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

mo-town wrote: 21/01/2022 21:49
Kolinda wrote: 21/01/2022 21:21

Po službenoj definiciji šovinist, sorry ali je tako...
jes' to sebe definirala?
Pošto si novi forumaš :lol: klon, de jedan citat od moji 4000+ postova u kome možeš dokazati da sam šovinist....slobodno, ne moraš me štediti..
..
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#52047 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

Prpa.ba wrote: 21/01/2022 21:33
Kolinda wrote: 21/01/2022 21:21 Po službenoj definiciji šovinist, sorry ali je tako...
Jazuk. :)
Može ti biti.....pa uživaj....
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#52048 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mo-town »

Kolinda wrote: 21/01/2022 22:10
mo-town wrote: 21/01/2022 21:49
jes' to sebe definirala?
Pošto si novi forumaš :lol: klon, de jedan citat od moji 4000+ postova u kome možeš dokazati da sam šovinist....slobodno, ne moraš me štediti..
..
Pa ako se zalazes za takav sistem da tvoj jedan glas vrijedi kao 4 glasa druge nacionalnsti to, koliko ja matematiku razumijem, znaci da smatras da je tvoj glas 4x vrijedniji od moga. I to samo zbog razlicite nacionalnosti. Razlicito vrijednujes nacionalnosti - to je ljepojko klasicni sovinizam.
Ja, za razliku od tebe, smatram da su svi ljudi isti, bez obzira na nacionalnost, te stoga svaki bi glas treba vrijediti isto.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#52049 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

mo-town wrote: 21/01/2022 22:26
Kolinda wrote: 21/01/2022 22:10

Pošto si novi forumaš :lol: klon, de jedan citat od moji 4000+ postova u kome možeš dokazati da sam šovinist....slobodno, ne moraš me štediti..
..
Pa ako se zalazes za takav sistem da tvoj jedan glas vrijedi kao 4 glasa druge nacionalnsti to, koliko ja matematiku razumijem, znaci da smatras da je tvoj glas 4x vrijedniji od moga. I to samo zbog razlicite nacionalnosti. Razlicito vrijednujes nacionalnosti - to je ljepojko klasicni sovinizam.
Ja, za razliku od tebe, smatram da su svi ljudi isti, bez obzira na nacionalnost, te stoga svaki bi glas treba vrijediti isto.
Osim u Mostaru tvom gradu, jeli tako????
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52050 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Glas onoga koji je za bih vrijedi vise od onoga koji nije za bih :mrgreen:
Locked