Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#79576 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by animus »

sajber87 wrote: 01/02/2023 08:59
Znam ja sve to ali pocelo je kad je animus poceo da iznosi teorije tipa ako u klubu bosnjaka iili hrvata imas 4 mozes isto kao i u klubu srba da blokiras galsanjem sve pa sam ga pitao da li se gleda entitetsko glasanje ali ne javlja se da mi da odgovor :D
Do mene je. Izvinjavam se, moja greška. Može se ucestvovati u vlasti i bez ijednog delegata iz tvog naroda ako te podrži HDZ. Samo ostaje pitanje legitimiteta. Ipak ostaje problem vecine u Domu naroda jer koalicija ima trenutno 4 Dodikova, 3 Coviceva i jednog Dininog. Vrlo tanka vecina a i pitanje je utjecaja trojke u toj vlasti kada ima samo jednog delegata.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10716
Joined: 27/04/2021 22:52

#79577 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tramvajtrojka »

Athlon64 wrote: 01/02/2023 14:14
A_A_AKCIJA wrote: 01/02/2023 14:08

Aaaa, nećemo tako, stari spin doktore.

Za Osmorku tvrdiš da su izdajnici, da ne reaguju na 9. januar, da će dogodine biti u Titovoj.

A kod Željke, samo glupost. :D

Hehehehehe, ko te ne zna.

Inače si majstor, što jes jes. Glavni ti je fol, kada se opali po SDA, ma pusti SDA. Kobiva, nije sad važno.
Hahahahaha.... sta zelite da neko kaze ? Optuzujes covjeka za spinovanje a ti na sva postavljena pitanja (u nedostatku razumnog odgovora) - postavljas deceniju stare postove DF-a i SDA i svaku pricu prebacujes na njih. Sta je onda spinovanje? - ovo sto ti radis je upravo skolski primjer toga, doduse neuspjesan...al hajd
pa tko je kriv za ovo stanje kod nas u bošnjačkom političkom spektru nego SDF koalicija , nije moja baba Danka :mrgreen: ljudi na vlasti zadnjih osam godina zeznuli sve što su mogli zeznuti i onda nemoj njih neka naljutiti ce se patriote jer ih se proziva :oops: :oops: :lol:
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#79578 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

sajber87 wrote: 01/02/2023 14:12
Spit_fire wrote: 01/02/2023 13:35

Evo da ti odtovorim..Ne znam zakonski sad, al tako na papiru djeluje legit. Sto samo pokazuje u kakvom qrcu od sistema zivimo

A da ja tebe nesto pitatm...kako si ti pun nekakvih zakljucaka i ukazivanja na sve zivo osim na HDZ...sve mijenjate al nemoj da njih ko takne? Taj isti nakaradni sistem kad se dodje do HDZ onda je ..e stani cekaj hrvati eu vjekovna teznja hrvakog naroda majorizacija komsic ..??
Ja za hdz govorim dugo, nacin na koji se pokusava oslabiti hdz je potpuno pogresan i dovodi samo do njihovog jacanja, dok 70% plus hrvata u bosni glasa za hdz bice vlast, oni u domu naroda nisu kupili nikoga jer nisu imali potrebe nisu ni pokusavali a i znaju da ta vrsta politicke korupcije bi im se obila o glavu kad tad. Hdz ce moci otici u opoziciju kad dobiju snaznu opoziciju u hrvatskom birackom tijelu. Prijetnjama( najvise df i sda) kako cemo izbaciti iz vlade federacije hdz i stranke sa hrvatskim predznakom i glasanjem za komsica dovode da je hdz nikad jaci. Ne mozes raditi skoro 20 godina isto(komsic) i ocekivati drugaciji rezultat. Do nas je kao vecinskog naroda kuda ce bosna ici. Hdz nije glup, vidi kuda stvari idu oko agresije na ukrajinu zauzeli su pravu stranu a nase ludake ostavili da koketiraju sa iranom erdoganom putinom itd i tako unistavaju bosnjake
1.U BiH u poltickom smislu vecinski narod ne postoji jer da postoji Covic bi bio na marginama

2.HDZ nije oslabio niti ojacao, HDZ je personifikacija hrvatske politike u BiH..da nrma njih bio bi drugi H...bilo kakav H ce stajati na braniku te hrvatske politke..a kakva je ta politika ne treba pisati..SVAKI H CE BITI OPOZICIJA ISKLJUCIVO BIH i tu sva prica pocinje i zavrsava

3.Jedina opozicija HDZu moze biti neka gradjanska opcija, al takvim tvojim planom se to nece nikada desiti. Jedan mali promil toga u vidu Komsica sabotirate...pa nedaj Boze da sutra SDP pobjedi i predstavlja hrvatsku kvotu vlasti...pa mislim da bi nas Hrvatska napala a balvani na Bulevaru osvanuli

4.Kako je HdZ zauzeo pravi stranu kad cak ni drklarativno nece da glasa za zakone kontra Rusije? Ili mislis da je Rusija prava strana. HDZ se samo naso na "pravoj strani" interesa MZ a ti "pravi interesi ili strana" su trenutno smrt za BiH..nadaju se da ce u potkusurivanju sa Rusijom preko Srbije Kosova i CG usicarit svoje

5.Svo tvoje pisanje se svodi na "HAJMO SE SVI OKRENUT NA GLAVU URADIT SVE STO SE MOZE I STO NE MOZE SAMO DA COVIC BUDE ZADOVLJAN...kad on bude onda ce sve bit ok..samo sto bi to bilo E JA DOBIO SVOJE VOZDRA LEVATI OTPUSTENI STE
Last edited by Spit_fire on 01/02/2023 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
Athlon64
Posts: 2533
Joined: 24/11/2022 17:51

#79579 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Athlon64 »

tramvajtrojka wrote: 01/02/2023 14:18
Athlon64 wrote: 01/02/2023 14:14

Hahahahaha.... sta zelite da neko kaze ? Optuzujes covjeka za spinovanje a ti na sva postavljena pitanja (u nedostatku razumnog odgovora) - postavljas deceniju stare postove DF-a i SDA i svaku pricu prebacujes na njih. Sta je onda spinovanje? - ovo sto ti radis je upravo skolski primjer toga, doduse neuspjesan...al hajd
pa tko je kriv za ovo stanje kod nas u bošnjačkom političkom spektru nego SDF koalicija , nije moja baba Danka :mrgreen: ljudi na vlasti zadnjih osam godina zeznuli sve što su mogli zeznuti i onda nemoj njih neka naljutiti ce se patriote jer ih se proziva :oops: :oops: :lol:
Pa dobro, recimo da se slazem s tobom + SBB naravno, ali ta prica ima smisla do izbora. Sad kad je dosla nova vlast, ne moze ti za lose poteze nove vlasti biti opravdanje - ali tako su radili i oni gori od nas xD
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#79580 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Mi zivimo i zivjecemo u zemlji koja je mjesavina nacionalnog i gradjanskog, na stranu sta bi ja volio ovo je fakt i bice. Smit je donio odlcan zakon za vrijeme u kojem zivimo, bolji tesko da je mogao a da ne uzazove ogromne turbulencije bilo koje strane. Osnovni problem na koji nije mogao da utice je politicka korupcija , a koju cesto pominjem a vidim da je i niksic pomenuo sto sam dugo govorio da je politickom korupcijom doslo do toga da je jedna vecina u predstavnickom i domu naroda a druga u klubu bosnjaka. Na cemu treba raditi u buducnosti je to da se rjesenja iz federacije preslikaju na rs a ne kako neki kazu iz rs a na federaciju sto bi bila katastrofa, jer nama su vazniji bosnjaci i hrvati u rs nego u sarajevu tuzli bihacu blagaju ili sta znam vec gdje jer su tu vecina i lako je. Bosnjak rs a je kljuc bosne a njih je ovih 25 godina unistacala sda ekipa. Zato je po meni vrhunski potez imenovanje hurtica za ministra iz bosnjacke kvote iz rs a. Jak bosnjak u rs u je ujedno jaka bosna to ko ne vidi zlonamjeran je ili samo politicki slijep
User avatar
Athlon64
Posts: 2533
Joined: 24/11/2022 17:51

#79581 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Athlon64 »

sajber87 wrote: 01/02/2023 14:22 Mi zivimo i zivjecemo u zemlji koja je mjesavina nacionalnog i gradjanskog, na stranu sta bi ja volio ovo je fakt i bice. Smit je donio odlcan zakon za vrijeme u kojem zivimo, bolji tesko da je mogao a da ne uzazove ogromne turbulencije bilo koje strane. Osnovni problem na koji nije mogao da utice je politicka korupcija , a koju cesto pominjem a vidim da je i niksic pomenuo sto sam dugo govorio da je politickom korupcijom doslo do toga da je jedna vecina u predstavnickom i domu naroda a druga u klubu bosnjaka. Na cemu treba raditi u buducnosti je to da se rjesenja iz federacije preslikaju na rs a ne kako neki kazu iz rs a na federaciju sto bi bila katastrofa, jer nama su vazniji bosnjaci i hrvati u rs nego u sarajevu tuzli bihacu blagaju ili sta znam vec gdje jer su tu vecina i lako je. Bosnjak rs a je kljuc bosne a njih je ovih 25 godina unistacala sda ekipa. Zato je po meni vrhunski potez imenovanje hurtica za ministra iz bosnjacke kvote iz rs a. Jak bosnjak u rs u je ujedno jaka bosna to ko ne vidi zlonamjeran je ili samo politicki slijep
Cekaj, jel pricas o istom Niksicu (Nerminu) koji je zaposlio brata na mjesto tehnickog direktora autocesta - da ne bude na birou, koji je otvoreno prijetio nekom svom direktoru da mora raditi posao po nalogu stranke inace ce biti smijenjen i i onaj isti Niksic koji je ukljucen u aferu "traktori" ?
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#79582 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:09
sajber87 wrote: 01/02/2023 14:02

Drugo pitanje da li se to moglo desiti i sa starim zakonom ako bi snsd kupio odredjeni broj delegata u domu naroda i imao potpredsjednila federacije
Sve se moze i moglo se desit samo se ne moze desit da HDZ sa 10% glasova izgubi potpuni monopol nad vlascu
Hdz ima 70% plus glasova hrvata, tvoja prica samo jaca hdz kako ne vidis. Omogucimo hrvatima da imaju opoziciju, najmanje ih je i osjetljivi su na te price kao sto bi i mi bili i kao sto nam nije drago sto je dodik izabrao svoje bosnjake u vijece naroda rs a, ili zamislimo da je dzevad galijasevic izabran za potpredsjednila rs a
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#79583 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

sajber87 wrote: 01/02/2023 14:22 Mi zivimo i zivjecemo u zemlji koja je mjesavina nacionalnog i gradjanskog, na stranu sta bi ja volio ovo je fakt i bice. Smit je donio odlcan zakon za vrijeme u kojem zivimo, bolji tesko da je mogao a da ne uzazove ogromne turbulencije bilo koje strane. Osnovni problem na koji nije mogao da utice je politicka korupcija , a koju cesto pominjem a vidim da je i niksic pomenuo sto sam dugo govorio da je politickom korupcijom doslo do toga da je jedna vecina u predstavnickom i domu naroda a druga u klubu bosnjaka. Na cemu treba raditi u buducnosti je to da se rjesenja iz federacije preslikaju na rs a ne kako neki kazu iz rs a na federaciju sto bi bila katastrofa, jer nama su vazniji bosnjaci i hrvati u rs nego u sarajevu tuzli bihacu blagaju ili sta znam vec gdje jer su tu vecina i lako je. Bosnjak rs a je kljuc bosne a njih je ovih 25 godina unistacala sda ekipa. Zato je po meni vrhunski potez imenovanje hurtica za ministra iz bosnjacke kvote iz rs a. Jak bosnjak u rs u je ujedno jaka bosna to ko ne vidi zlonamjeran je ili samo politicki slijep
1.Mi zivimo u drzavi u kojoj vecinski narod pokusava stvoriti normalni drzavu a manjinski pokusava razyebat i tu nakaradnu..ako pod gradjansko i nacionalno smatras to da gdje su bosnjaci je zajednicka BiH a gdje su Hrvati je Hrvatska onda ok

2.Legitmni hrvati HDZ i svi tvoji imaginarni H iz opozicije su sa tim Hrvatima u RS zavrsili u Gracu pod kraj 92, oni za njih nisu nikad ni postojali, obrisani iz historije i geografije...al zato su Bosnjaci itrkako problem..

3.Ovo je da je Smitov zakon dobar nemam snage ni komentarisat
User avatar
Athlon64
Posts: 2533
Joined: 24/11/2022 17:51

#79584 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Athlon64 »

sajber87 wrote: 01/02/2023 14:25
Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:09

Sve se moze i moglo se desit samo se ne moze desit da HDZ sa 10% glasova izgubi potpuni monopol nad vlascu
Hdz ima 70% plus glasova hrvata, tvoja prica samo jaca hdz kako ne vidis. Omogucimo hrvatima da imaju opoziciju, najmanje ih je i osjetljivi su na te price kao sto bi i mi bili i kao sto nam nije drago sto je dodik izabrao svoje bosnjake u vijece naroda rs a, ili zamislimo da je dzevad galijasevic izabran za potpredsjednila rs a
Nije problem da HDZ "legitimno" predstavlja hrvatski narod, problem je sto neko ko predstavlja 10% stanovnistva - moze da ima i max 10% vlasti - a ne 100% vlasti, tj. da bukvalno nijedan zakon u drzavi bez njih ne moze proci.

Naravno - odgovor na ovo je: Alija tako u Daytonu potpisao.

Koliko ste postali predvidljivi, znam vam napamet odgovore, dobro ste dresirani, svaka cast.
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#79585 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

animus wrote: 01/02/2023 14:16
sajber87 wrote: 01/02/2023 08:59

Znam ja sve to ali pocelo je kad je animus poceo da iznosi teorije tipa ako u klubu bosnjaka iili hrvata imas 4 mozes isto kao i u klubu srba da blokiras galsanjem sve pa sam ga pitao da li se gleda entitetsko glasanje ali ne javlja se da mi da odgovor :D
Do mene je. Izvinjavam se, moja greška. Može se ucestvovati u vlasti i bez ijednog delegata iz tvog naroda ako te podrži HDZ. Samo ostaje pitanje legitimiteta. Ipak ostaje problem vecine u Domu naroda jer koalicija ima trenutno 4 Dodikova, 3 Coviceva i jednog Dininog. Vrlo tanka vecina a i pitanje je utjecaja trojke u toj vlasti kada ima samo jednog delegata.
Imas i jednog hdz 1990 imas i miletica imas i tog sbih imas kemu ademovica iz nipa. Samo ponovicu nemojte se zacuditi ako se u buducnosti hdz okrene od dodika lagano ili da dodik promjeni plocu kako odlucuje a ne kako prica, nesto ce se desiti, ili ce dodik krenuti uz medijsku halabuku naravno da glasa za evropske zakone ili ce se hdz polako okrenuti od njega
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#79586 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DaysleepeR »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:27
sajber87 wrote: 01/02/2023 14:22 Mi zivimo i zivjecemo u zemlji koja je mjesavina nacionalnog i gradjanskog, na stranu sta bi ja volio ovo je fakt i bice. Smit je donio odlcan zakon za vrijeme u kojem zivimo, bolji tesko da je mogao a da ne uzazove ogromne turbulencije bilo koje strane. Osnovni problem na koji nije mogao da utice je politicka korupcija , a koju cesto pominjem a vidim da je i niksic pomenuo sto sam dugo govorio da je politickom korupcijom doslo do toga da je jedna vecina u predstavnickom i domu naroda a druga u klubu bosnjaka. Na cemu treba raditi u buducnosti je to da se rjesenja iz federacije preslikaju na rs a ne kako neki kazu iz rs a na federaciju sto bi bila katastrofa, jer nama su vazniji bosnjaci i hrvati u rs nego u sarajevu tuzli bihacu blagaju ili sta znam vec gdje jer su tu vecina i lako je. Bosnjak rs a je kljuc bosne a njih je ovih 25 godina unistacala sda ekipa. Zato je po meni vrhunski potez imenovanje hurtica za ministra iz bosnjacke kvote iz rs a. Jak bosnjak u rs u je ujedno jaka bosna to ko ne vidi zlonamjeran je ili samo politicki slijep
1.Mi zivimo u drzavi u kojoj vecinski narod pokusava stvoriti normalni drzavu a manjinski pokusava razyebat i tu nakaradnu..ako pod gradjansko i nacionalno smatras to da gdje su bosnjaci je zajednicka BiH a gdje su Hrvati je Hrvatska onda ok

2.Legitmni hrvati HDZ i svi tvoji imaginarni H iz opozicije su sa tim Hrvatima u RS zavrsili u Gracu pod kraj 92, oni za njih nisu nikad ni postojali, obrisani iz historije i geografije...al zato su Bosnjaci itrkako problem..

3.Ovo je da je Smitov zakon dobar nemam snage ni komentarisat
Kako možeš uopšte učestvovati u bilo kakvoj diskusiji ako lupaš ovakve gluposti...

Po Ustavu ove zemlje 3 su konstitutivna i ravnopravna naroda, bez obzira na broj, nema većinski i manjinski brojčano nikakve veze.
Alija je tako potpisao. Džaba sad plakat.
noviforumas
Posts: 2989
Joined: 12/08/2016 22:28

#79587 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

I Franjo je potpisao da se dva clana predsjednistva biraju iz FBiH.
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#79588 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by statixx »

Nikola Testa wrote: 01/02/2023 14:10
Nisi pratio tok diskusije.
Kako ukupan broj delegata utice na nedostiznost. Gledajuci procentualno kantoni daju isto.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#79589 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

sajber87 wrote: 01/02/2023 14:25
Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:09

Sve se moze i moglo se desit samo se ne moze desit da HDZ sa 10% glasova izgubi potpuni monopol nad vlascu
Hdz ima 70% plus glasova hrvata, tvoja prica samo jaca hdz kako ne vidis. Omogucimo hrvatima da imaju opoziciju, najmanje ih je i osjetljivi su na te price kao sto bi i mi bili i kao sto nam nije drago sto je dodik izabrao svoje bosnjake u vijece naroda rs a, ili zamislimo da je dzevad galijasevic izabran za potpredsjednila rs a
1.Hrvata nije najmanje..da prihvate BiH kao svoju bilo bi ih isto onoliko koliko ima i ostalih grafjana BiH, to sto hoce da se distanciraju nije moj problem ..@Hank Paldum je u nekom postu to lijepo objasnio

2.Cuj omogucimo da hrvati imaju opoziciju? Sta bi to trebalo znacit? Ti pravis pricu ko da Komsic npr javno govori da treba istrijebit narod kojem i sam pripada? Hrvati nece opoziciju jer bi opozicija znacila da se moraju odreci "vjekovnog sna"..
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#79590 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:20
sajber87 wrote: 01/02/2023 14:12

Ja za hdz govorim dugo, nacin na koji se pokusava oslabiti hdz je potpuno pogresan i dovodi samo do njihovog jacanja, dok 70% plus hrvata u bosni glasa za hdz bice vlast, oni u domu naroda nisu kupili nikoga jer nisu imali potrebe nisu ni pokusavali a i znaju da ta vrsta politicke korupcije bi im se obila o glavu kad tad. Hdz ce moci otici u opoziciju kad dobiju snaznu opoziciju u hrvatskom birackom tijelu. Prijetnjama( najvise df i sda) kako cemo izbaciti iz vlade federacije hdz i stranke sa hrvatskim predznakom i glasanjem za komsica dovode da je hdz nikad jaci. Ne mozes raditi skoro 20 godina isto(komsic) i ocekivati drugaciji rezultat. Do nas je kao vecinskog naroda kuda ce bosna ici. Hdz nije glup, vidi kuda stvari idu oko agresije na ukrajinu zauzeli su pravu stranu a nase ludake ostavili da koketiraju sa iranom erdoganom putinom itd i tako unistavaju bosnjake
1.U BiH u poltickom smislu vecinski narod ne postoji jer da postoji Covic bi bio na marginama

2.HDZ nije oslabio niti ojacao, HDZ je personifikacija hrvatske politike u BiH..da nrma njih bio bi drugi H...bilo kakav H ce stajati na braniku te hrvatske politke..a kakva je ta politika ne treba pisati..SVAKI H CE BITI OPOZICIJA ISKLJUCIVO BIH i tu sva prica pocinje i zavrsava

3.Jedina opozicija HDZu moze biti neka gradjanska opcija, al takvim tvojim planom se to nece nikada desiti. Jedan mali promil toga u vidu Komsica sabotirate...pa nedaj Boze da sutra SDP pobjedi i predstavlja hrvatsku kvotu vlasti...pa mislim da bi nas Hrvatska napala a balvani na Bulevaru osvanuli

4.Kako je HdZ zauzeo pravi stranu kad cak ni drklarativno nece da glasa za zakone kontra Rusije? Ili mislis da je Rusija prava strana. HDZ se samo naso na "pravoj strani" interesa MZ a ti "pravi interesi ili strana" su trenutno smrt za BiH..nadaju se da ce u potkusurivanju sa Rusijom preko Srbije Kosova i CG usicarit svoje

5.Svo tvoje pisanje se svodi na "HAJMO SE SVI OKRENUT NA GLAVU URADIT SVE STO SE MOZE I STO NE MOZE SAMO DA COVIC BUDE ZADOVLJAN...kad on bude onda ce sve bit ok..samo sto bi to bilo E JA DOBIO SVOJE VOZDRA LEVATI OTPUSTENI STE
Na zalost ne mozes da shvatis politicka kretanja, politiku posmatras kao prosjecan balkanac, meni je iskreno zao zbog toga jer zivimo u istoj zemlji i obojica joj zelimo dobro samo u tvom slucaju put do pakla je poplocan najboljim namjerama. Tvojom politikom zemlja moze doci samo do podjele
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#79591 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sanjarko »

Athlon64 wrote: 01/02/2023 14:22
tramvajtrojka wrote: 01/02/2023 14:18

pa tko je kriv za ovo stanje kod nas u bošnjačkom političkom spektru nego SDF koalicija , nije moja baba Danka :mrgreen: ljudi na vlasti zadnjih osam godina zeznuli sve što su mogli zeznuti i onda nemoj njih neka naljutiti ce se patriote jer ih se proziva :oops: :oops: :lol:
Pa dobro, recimo da se slazem s tobom + SBB naravno, ali ta prica ima smisla do izbora. Sad kad je dosla nova vlast, ne moze ti za lose poteze nove vlasti biti opravdanje - ali tako su radili i oni gori od nas xD
Ne pije ovo vode. Kod nas su se mijenjali SDA/SDP, SDA/ostali. Dok u RS-u je konstanta SNSD, a kod Hrvata, HDZ iako je pokusavano od strane NS RzB i jos nekih da se skine s vlasti HDZ pa je se i HDZ skinuo s vlasti svojevremeno putem SDP-a.

Ali zadnjih godina, i to nema veze s Komsicem, nego s ponovnim ulaskom HDZ-a u vlast kojem je ruku spasa dala SDA, je doslo do gusenja i ono malo opozicije u vecine Hrvata iako se i dalje bune. Eno danas ili juce javlja HDZ90 nece vise bilo sta da ima s HNS-om i HDZ-om negdje, mozda cak na nivou cijele drzave.

Nisam nazalost dobro upratio.
Last edited by Sanjarko on 01/02/2023 14:35, edited 1 time in total.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#79592 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

DaysleepeR wrote: 01/02/2023 14:31
Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:27

1.Mi zivimo u drzavi u kojoj vecinski narod pokusava stvoriti normalni drzavu a manjinski pokusava razyebat i tu nakaradnu..ako pod gradjansko i nacionalno smatras to da gdje su bosnjaci je zajednicka BiH a gdje su Hrvati je Hrvatska onda ok

2.Legitmni hrvati HDZ i svi tvoji imaginarni H iz opozicije su sa tim Hrvatima u RS zavrsili u Gracu pod kraj 92, oni za njih nisu nikad ni postojali, obrisani iz historije i geografije...al zato su Bosnjaci itrkako problem..

3.Ovo je da je Smitov zakon dobar nemam snage ni komentarisat
Kako možeš uopšte učestvovati u bilo kakvoj diskusiji ako lupaš ovakve gluposti...

Po Ustavu ove zemlje 3 su konstitutivna i ravnopravna naroda, bez obzira na broj, nema većinski i manjinski brojčano nikakve veze.
Alija je tako potpisao. Džaba sad plakat.
Pricamo o tome sta bi trebalo i kako unaprijediti, a ne sta je sad..uostlom i franjo je potpisao

Ako HdZ moze zahtjevat promjenu na gore mozemo i mi na bolje
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#79593 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hakiz »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:32
sajber87 wrote: 01/02/2023 14:25

Hdz ima 70% plus glasova hrvata, tvoja prica samo jaca hdz kako ne vidis. Omogucimo hrvatima da imaju opoziciju, najmanje ih je i osjetljivi su na te price kao sto bi i mi bili i kao sto nam nije drago sto je dodik izabrao svoje bosnjake u vijece naroda rs a, ili zamislimo da je dzevad galijasevic izabran za potpredsjednila rs a
1.Hrvata nije najmanje..da prihvate BiH kao svoju bilo bi ih isto onoliko koliko ima i ostalih grafjana BiH, to sto hoce da se distanciraju nije moj problem ..@Hank Paldum je u nekom postu to lijepo objasnio

2.Cuj omogucimo da hrvati imaju opoziciju? Sta bi to trebalo znacit? Ti pravis pricu ko da Komsic npr javno govori da treba istrijebit narod kojem i sam pripada? Hrvati nece opoziciju jer bi opozicija znacila da se moraju odreci "vjekovnog sna"..
Upravo to. Ako im je Hrvatstvo važnije od Bosanstvo-Hercegovštine, njihov izbor. Mi, "ostali" , imamo pravo gledati drugačije.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#79594 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DaysleepeR »

noviforumas wrote: 01/02/2023 14:32 I Franjo je potpisao da se dva clana predsjednistva biraju iz FBiH.
Potpisaću i ja evo sad da se predsjednik USA može birati od ljudi koji nisu rođeni u USA.
Šta me briga za USA, ko i Franju za BiH.
Alija s druge strane...
A_A_AKCIJA
Posts: 5891
Joined: 16/11/2009 02:54

#79595 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:12 ja se zaista ovakvog natativa i relativizacije HDZ i SNSD ne sjecam...
Reče hladno i osta živ.

Nije ti sjećanje osvježilo ni foto podsjećanje što Komšo fino reče da nema ništa protiv dana RS.

Da je to rekao neko od Osmorke, ti bi ovdje prizivao kuku i motiku.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#79596 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DaysleepeR »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:34
DaysleepeR wrote: 01/02/2023 14:31

Kako možeš uopšte učestvovati u bilo kakvoj diskusiji ako lupaš ovakve gluposti...

Po Ustavu ove zemlje 3 su konstitutivna i ravnopravna naroda, bez obzira na broj, nema većinski i manjinski brojčano nikakve veze.
Alija je tako potpisao. Džaba sad plakat.
Pricamo o tome sta bi trebalo i kako unaprijediti, a ne sta je sad..uostlom i franjo je potpisao

Ako HdZ moze zahtjevat promjenu na gore mozemo i mi na bolje
Kakav ba Franjo, šta je vama? Jebe se Franje
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#79597 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Athlon64 wrote: 01/02/2023 14:25
sajber87 wrote: 01/02/2023 14:22 Mi zivimo i zivjecemo u zemlji koja je mjesavina nacionalnog i gradjanskog, na stranu sta bi ja volio ovo je fakt i bice. Smit je donio odlcan zakon za vrijeme u kojem zivimo, bolji tesko da je mogao a da ne uzazove ogromne turbulencije bilo koje strane. Osnovni problem na koji nije mogao da utice je politicka korupcija , a koju cesto pominjem a vidim da je i niksic pomenuo sto sam dugo govorio da je politickom korupcijom doslo do toga da je jedna vecina u predstavnickom i domu naroda a druga u klubu bosnjaka. Na cemu treba raditi u buducnosti je to da se rjesenja iz federacije preslikaju na rs a ne kako neki kazu iz rs a na federaciju sto bi bila katastrofa, jer nama su vazniji bosnjaci i hrvati u rs nego u sarajevu tuzli bihacu blagaju ili sta znam vec gdje jer su tu vecina i lako je. Bosnjak rs a je kljuc bosne a njih je ovih 25 godina unistacala sda ekipa. Zato je po meni vrhunski potez imenovanje hurtica za ministra iz bosnjacke kvote iz rs a. Jak bosnjak u rs u je ujedno jaka bosna to ko ne vidi zlonamjeran je ili samo politicki slijep
Cekaj, jel pricas o istom Niksicu (Nerminu) koji je zaposlio brata na mjesto tehnickog direktora autocesta - da ne bude na birou, koji je otvoreno prijetio nekom svom direktoru da mora raditi posao po nalogu stranke inace ce biti smijenjen i i onaj isti Niksic koji je ukljucen u aferu "traktori" ?
Ja nisam bot , jedino sto me zanima je buducnost bosne i bosnjaka, ja govorim o sustini politickog procesa kod nas a ti o rekla kazala tabloidnim temama
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#79598 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

A_A_AKCIJA wrote: 01/02/2023 14:35
Spit_fire wrote: 01/02/2023 14:12 ja se zaista ovakvog natativa i relativizacije HDZ i SNSD ne sjecam...
Reče hladno i osta živ.

Nije ti sjećanje osvježilo ni foto podsjećanje što Komšo fino reče da nema ništa protiv dana RS.

Da je to rekao neko od Osmorke, ti bi ovdje prizivao kuku i motiku.
Al ocm najjaci si lik :mrgreen: odgovorio bi ti al mi zao cak i tebe da se ofiras sa ovim spinovanjem
noviforumas
Posts: 2989
Joined: 12/08/2016 22:28

#79599 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Najbolji nacin da se HDZ oslabi je da mu se da sto zeli, to jest dodatne izmjene izbornog i mjesto u predsjednistvu. Naime, HDZ insistira na tome da se promijeni nacin izbora clana predsjednistva ne da da bi ojacao svoju poziciju, nego da bi ojacao stranke sa hrvatskim predznakom koje su mu konkurencija i tako sam sebe ugasio. Dakle, HDZ je zapravo pro-BiH stranka koja igra 4D sah koji mi obicni smrtnici jednostavno ne kontamo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#79600 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sanjarko »

sajber87 wrote: 01/02/2023 14:22 Mi zivimo i zivjecemo u zemlji koja je mjesavina nacionalnog i gradjanskog, na stranu sta bi ja volio ovo je fakt i bice. Smit je donio odlcan zakon za vrijeme u kojem zivimo, bolji tesko da je mogao a da ne uzazove ogromne turbulencije bilo koje strane. Osnovni problem na koji nije mogao da utice je politicka korupcija , a koju cesto pominjem a vidim da je i niksic pomenuo sto sam dugo govorio da je politickom korupcijom doslo do toga da je jedna vecina u predstavnickom i domu naroda a druga u klubu bosnjaka. Na cemu treba raditi u buducnosti je to da se rjesenja iz federacije preslikaju na rs a ne kako neki kazu iz rs a na federaciju sto bi bila katastrofa, jer nama su vazniji bosnjaci i hrvati u rs nego u sarajevu tuzli bihacu blagaju ili sta znam vec gdje jer su tu vecina i lako je. Bosnjak rs a je kljuc bosne a njih je ovih 25 godina unistacala sda ekipa. Zato je po meni vrhunski potez imenovanje hurtica za ministra iz bosnjacke kvote iz rs a. Jak bosnjak u rs u je ujedno jaka bosna to ko ne vidi zlonamjeran je ili samo politicki slijep
Bosnjaci i Hrvati u RS-u su nazalost istrebljeni raznim nacinima u ratu i nakon rata. Niko tu nista nemoze da uradi. Nazalost.
Locked