Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
NediM17
Posts: 21725
Joined: 05/11/2009 11:49

#78776 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by NediM17 »

Bolje i Faja nego Nerko. :mrgreen:
User avatar
Athlon64
Posts: 2804
Joined: 24/11/2022 17:51

#78777 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Athlon64 »

A_A_AKCIJA wrote: 29/01/2023 17:20
Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:03

Ma znam, ali opet realno je da pobjednička stranka predloži premijera, tako je uvijek do sad bilo, a HDZ dobija ministra finansija.
Ali kakogod - teško da ijedan prijedlog može biti gori od Nikšića koji je predložen iz SDP-a. Jer on je već bio premijer, ima korupcione afere (traktori, zapošljavanje brata i ostalih) a nema rezlutate. Ovaj barem nema ništa od toga - a već je dugo u poziciji gdje bi toga moglo biti itekako.
Dakle, boldrikovska ideja glasi.

Nagovoriti SDP da izađe iz Osmorke gdje imaju premijera, da koaliraju sa SDA i da SDA dobije premijera :D

Evo, moj prijedlog, Bakir premijer. Ili Sebija :D
Znaš kako kažu - bolje vrabac u ruci - nego golub na grani.

SDP je kao najjača stranka osmorke dobio najmanje pozicija; tako da bi daleko bolje prošli s ovom drugom stranom.
Mislim da je Nikšić tek sad skonto da je namagarčen, al hajd..bolje ikad nego nikad.

Ja sam glasao za SDP i DF i vrlo rado bih volio da vidim te 2 stranke u koaliciji.
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#78778 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:27
A_A_AKCIJA wrote: 29/01/2023 17:22

DFovac se zalaže za legitimno predstavljanje.

:D

Zanimljivo
Bolje reći: Prihvata realnost situacije. - što je za vas HDZ-ovce imaginarni pojam, da prihvatite stanje na terenu.

A što se tiče legitimnog prestavljanja - Schmidtov aparthejd zakon je na Ustavnom sudu.
Stanje na terenu kaže da SDA nema većinu niti može ponuditi mandatara. :D

Bježe svi od njih ko da su gubavi i smrdi im iz usta.

Imaju kupljenu većinu u DN, i pokušavaju državu srozati na plemensku zajednicu, samo da bi ušli u vlast. Legitimno predstavljanje do daske.
User avatar
Athlon64
Posts: 2804
Joined: 24/11/2022 17:51

#78779 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Athlon64 »

A_A_AKCIJA wrote: 29/01/2023 17:37
Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:27

Bolje reći: Prihvata realnost situacije. - što je za vas HDZ-ovce imaginarni pojam, da prihvatite stanje na terenu.

A što se tiče legitimnog prestavljanja - Schmidtov aparthejd zakon je na Ustavnom sudu.
Stanje na terenu kaže da SDA nema većinu niti može ponuditi mandatara. :D

Bježe svi od njih ko da su gubavi i smrdi im iz usta.

Imaju kupljenu većinu u DN, i pokušavaju državu srozati na plemensku zajednicu, samo da bi ušli u vlast. Legitimno predstavljanje do daske.
Ja bih volio da si upravu da se Bakir malo otrese - ovako će izaći još jači, nažalost.
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#78780 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:35 Ja sam glasao za SDP i DF i vrlo rado bih volio da vidim te 2 stranke u koaliciji.
Aaahahahahaahahhahhahahha, de ba, padoh sa stolice :D

Ti ako si glasao za SDP, ja sam za Putina.

I šta veliš,. SDP je dobio najmanje u Osmorci, pa će mu SDA ponuditi još manje i uzeti i premijera? :D a SDP će se nogom udarati da prihvati.

Boldriče, nemoj više. Majstorluk dobrog humora je znati servirati i dozirati :D
sajber87
Posts: 3912
Joined: 25/07/2008 13:14

#78781 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:11
sajber87 wrote: 29/01/2023 17:08
A hdz sad valja je li, kako ti kao komsicevac sazvakao koaliciju df hdz :lol: . Nista gradjanska milion potpisa covic naorao, hdz je uzp, zar je moguce da "patriote"iz df opet lizu sa dlana hdz a :D
Ja govorim u trenutno datoj situaciji - bez HDZ, SDA i SDP nema formiranja vlade Federacije - dakle te 3 stranke moraju biti u vlasti jer one imaju većine u klobovima B H i S.

Naravno da sam protiv HDZ gdje god može i ko god radi protiv njih - za mene je dobar.
Eh sad DF jeste dio vlasti sa HDZ-om - ali nije se nikad nagu*io HDZu kao trenutna državna vlast koja ne smije da spomene ni euroatlanske integracije u njihovom prisustvu. Nije problem ići sa HDZ iz nužde, problem je kad pravdaš takvu stranku i govoriš da je problem bio do SDA i DF, a ne do separatista.

Eh sad što vi ne želite prihvatiti realnost pa govorite da se vlast mora praviti sa HDZ, a ne mora sa SDA (dok su pravila ista za obje stranke) - to je vaš problem.
A moze li se bez dodika na drzavi :mrgreen: . Znaci df se nije naguzio hdz u kako kazes , a je li se po tvom misljenju hdz naguzio df u sta mislis
sajber87
Posts: 3912
Joined: 25/07/2008 13:14

#78782 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:27
A_A_AKCIJA wrote: 29/01/2023 17:22

DFovac se zalaže za legitimno predstavljanje.

:D

Zanimljivo
Bolje reći: Prihvata realnost situacije. - što je za vas HDZ-ovce imaginarni pojam, da prihvatite stanje na terenu.

A što se tiče legitimnog prestavljanja - Schmidtov aparthejd zakon je na Ustavnom sudu.
Ako je tako zasto hdz nije odmah isao sa sda i df sta mislis :mrgreen:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11083
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#78783 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

I dalje mi nije jasno u cemu je ovdje tacno problem? Na nivou Federacije BiH Vladu moze formirati samo onaj ko dobije podrsku Predsjednika i 2 Potpredsjednika FBiH, kao i vecine u ZD i DN FBiH.

U ovom slucaju, nove Vlade FBiH nema bez dogovora HDZ-a, SDA i SDP-a. Ocekivati da bilo ko od ovih aktera treba odustati od participiranja u buducoj Vladi FBiH znaci zivjeti u iluzijama, i izbjegavati da se pocne raditi na zivotnim pitanjima gradjana. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#78784 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

Nece niko sa ezdea.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10861
Joined: 27/04/2021 22:52

#78785 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tramvajtrojka »

Prpa.ba wrote: 29/01/2023 17:53 I dalje mi nije jasno u cemu je ovdje tacno problem? Na nivou Federacije BiH Vladu moze formirati samo onaj ko dobije podrsku Predsjednika i 2 Potpredsjednika FBiH, kao i vecine u ZD i DN FBiH.

U ovom slucaju, nove Vlade FBiH nema bez dogovora HDZ-a, SDA i SDP-a. Ocekivati da bilo ko od ovih aktera treba odustati od participiranja u buducoj Vladi FBiH znaci zivjeti u iluzijama, i izbjegavati da se pocne raditi na zivotnim pitanjima gradjana. :mrgreen:
znaci odbacujete svoje radikalno krilo df radi fotelja , pa gdje obraz Senade i borba za Bosnu :oops: :oops: :lol:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11083
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#78786 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 29/01/2023 17:58 Nece niko sa ezdea.
Svako ima pravo na svoje misljenje, ali to ne mijenja cinjenicu da bez SDA nema imenovanja nove Vlade FBiH. Dakle, zurno poceti raditi na kompromisu. Nije valjda da ce gradjani ispastati zbog jeftinog politikanstva i "kme, necu sa ovim u vlast". :mrgreen:
sajber87
Posts: 3912
Joined: 25/07/2008 13:14

#78787 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Prpa.ba wrote: 29/01/2023 17:53 I dalje mi nije jasno u cemu je ovdje tacno problem? Na nivou Federacije BiH Vladu moze formirati samo onaj ko dobije podrsku Predsjednika i 2 Potpredsjednika FBiH, kao i vecine u ZD i DN FBiH.

U ovom slucaju, nove Vlade FBiH nema bez dogovora HDZ-a, SDA i SDP-a. Ocekivati da bilo ko od ovih aktera treba odustati od participiranja u buducoj Vladi FBiH znaci zivjeti u iluzijama, i izbjegavati da se pocne raditi na zivotnim pitanjima gradjana. :mrgreen:
Dvije tople kuglice i kupovina poslanika tj politicka korupcija koja je javna tajna je problem kao i vecine u predstavnickom i domu naroda
User avatar
Leverage
Posts: 9526
Joined: 27/05/2018 16:32

#78788 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Prpa.ba wrote: 29/01/2023 18:00
_BataZiv_0809 wrote: 29/01/2023 17:58 Nece niko sa ezdea.
Svako ima pravo na svoje misljenje, ali to ne mijenja cinjenicu da bez SDA nema imenovanja nove Vlade FBiH. Dakle, zurno poceti raditi na kompromisu. Nije valjda da ce gradjani ispastati zbog jeftinog politikanstva i "kme, necu sa ovim u vlast". :mrgreen:
Građani su i glasali za ovo što imamo, sad nek ne kmeče nego nek duraju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#78789 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

Prpa.ba wrote: 29/01/2023 18:00
_BataZiv_0809 wrote: 29/01/2023 17:58 Nece niko sa ezdea.
Svako ima pravo na svoje misljenje, ali to ne mijenja cinjenicu da bez SDA nema imenovanja nove Vlade FBiH. Dakle, zurno poceti raditi na kompromisu. Nije valjda da ce gradjani ispastati zbog jeftinog politikanstva i "kme, necu sa ovim u vlast". :mrgreen:
Ja i
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#78790 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Leverage wrote: 29/01/2023 15:43 On ih je i dovuk'o u stranku, šta je sad problem?
Njihove ambicije.
User avatar
Leverage
Posts: 9526
Joined: 27/05/2018 16:32

#78791 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Styling wrote: 29/01/2023 18:13
Leverage wrote: 29/01/2023 15:43 On ih je i dovuk'o u stranku, šta je sad problem?
Njihove ambicije.
Pa nije objektivno da, kad su već tu, nemaju nikakve ambicije. Dino sigurno nije mislio da će ih vodat na uzici.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#78792 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Leverage wrote: 29/01/2023 16:24
Athlon64 wrote: 29/01/2023 16:19 Evo odličan prijedlog za premijera FBiH:

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/28 ... mkhvMDvn4k

Dakle tražite nekog ko ima definitivno rezultate, nema korupcionih afera, naginje kontra Bakira...
Da, baš će mu to što "naginje kontra Bakira" pomoći :lol:

Da su ovakvi ljudi bili u vrhu SDA sve ove godine, danas uopšte ne bismo pričali o SDA na ovaj način. Zato ćeš ponovo imati Novalića.
Samo mi nije jasno s kim će praviti vlast.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#78793 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Leverage wrote: 29/01/2023 18:15
Styling wrote: 29/01/2023 18:13

Njihove ambicije.
Pa nije objektivno da, kad su već tu, nemaju nikakve ambicije. Dino sigurno nije mislio da će ih vodat na uzici.
Nije ih doveo da mu otmu stranku.
pemanapemani
Posts: 5362
Joined: 09/09/2008 15:12

#78794 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pemanapemani »

Sad mi nije jasno zasto je svih ovih godina bila tolika dreka na SNSD i HDZ zbog, ocito, legalnog i legitimnog blokiranja.

Znaci, samo je trebalo inzistirati i tragati za kompromisom, pa sta kosta da kosta.

Ispada da je famozno legitimno predstavljanje naroda najbitniji faktor za zivot u BiH i da ustvari ne postoji ni priblizna vecina gradjana koji su za istinsku gradjansku drzavu. Realno, 20%.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#78795 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by MuaDib »

Vojin Mijatović po nalogu SDA muti vodu i pokušava u SDP dovesti situaciju do usijanja, kako bi došlo do pucanja osmorke i stvorili se preduslovi za trojni savez SDA-DF i SDP. U utorak će biti jasno ko u SDP drži vodu SDA, jer dvojac Mijatović Čengić ne predstavlja nikakvu snagu u SDP. Moguće je da baš Čengić nije podržao svoje, pa halabukom nastoje prikriti svoje labilne karaktere. Ne treba zaboraviti da je već jednom isto uradio, oko Bogićevića, pa se pokrivao senilnim Majstorovićem. Sve dok se Nikšić ne oglasi ne treba stvari prejudicirati. Mahalanje o političkim odnosima je nažalost pokrenuto zarad veće gledanosti nekih medija. Ali ono nema tu moć da promjeni novi kurs u BiH, jer su sve šerpe u kompoziciji osam stranaka dobile isti poklopac.
U utorak ćemo imati sastav Federalne vlade, a ne raspad kako termitnjak sa maticom priželjkuje. Sve ove igre služe da SDA i DF drže u zabludi, da svojim mutljevinama mogu promjeniti odnos snaga. Već postoje informacije da tri člana kluba DF u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije pregovaraju da naprave novi klub i pređu u stranku načelnika Lukavca, te podrže novu većinu. SBIH i ova avantura s delegatom, će se riješiti kandidaturom Smajića u drugom krugu za potpredsjednika Federacije, što će Visoki predstavnik proglasiti zakonskitim prijedlogom, a sa njegovim izborom u Dom naroda BiH prolazi slijedeći Bošnjak iz SDP-a. Na taj način će se osiguratu potrebna lojalnost osmorci i dati garancije i SBiH i NES da postoji ravnoteža interesa. Najgore u svemu će proći ZNG, s obzirom na koketiranje sa DF, gdje će biti prokazani DFova krtica, koje se što prije treba riješiti. Slijedi vrlo zanimljiva sezona prevrata i previranja, kako bi se igrom živaca došlo do izvora nestabilnosti.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#78796 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

mirza_15 wrote: 29/01/2023 16:24
Styling wrote: 29/01/2023 15:27

Bogami su Dinu upozoravali na Efendića, da je ljigav i da će im nož zabiti čim stigne. On je vjerovao Čampari i njegovom insistiranju da sa Efendićem treba razgovarati. Koštalo ih je to. Ne vide šumu od drveta.
Dino inače treba da se pripazi Gačana sad kad je MVP i kad ga vi še neće biti u nego što će ga biti.
Najžešći u tom upozoravanju na Efendića su bili oni koje ti baš puno ne voliš :mrgreen: Znaš ti na koga mislim :wink: . Pomirili se da je šibicar nužno zlo, ali su i javno, na društvenim mrežama pisali šta misle o njemu u trenutcima kada je ulazio u koaliciju.
Žestoko su upozoravali i ljudi izvan NG. Oni koji su malo izvana pa vide stvari koje u stranci ne vide. Ali on više vjeruje Aljoši.

Dobro su došli pameti ti u NG. Kad im je govoreni da se tokom kampanje i izbora pripaze Rumenog jer radi ispod radara, sa podsmjehom su odbacivali upozorenja…i lupili glavom. Valjda su mislili da su najpametniji.
mirza_15
Posts: 10626
Joined: 19/01/2015 09:26

#78797 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mirza_15 »

Athlon64 wrote: 29/01/2023 17:11
sajber87 wrote: 29/01/2023 17:08
A hdz sad valja je li, kako ti kao komsicevac sazvakao koaliciju df hdz :lol: . Nista gradjanska milion potpisa covic naorao, hdz je uzp, zar je moguce da "patriote"iz df opet lizu sa dlana hdz a :D
Ja govorim u trenutno datoj situaciji - bez HDZ, SDA i SDP nema formiranja vlade Federacije - dakle te 3 stranke moraju biti u vlasti jer one imaju većine u klobovima B H i S.

Naravno da sam protiv HDZ gdje god može i ko god radi protiv njih - za mene je dobar.
Eh sad DF jeste dio vlasti sa HDZ-om - ali nije se nikad nagu*io HDZu kao trenutna državna vlast koja ne smije da spomene ni euroatlanske integracije u njihovom prisustvu. Nije problem ići sa HDZ iz nužde, problem je kad pravdaš takvu stranku i govoriš da je problem bio do SDA i DF, a ne do separatista.

Eh sad što vi ne želite prihvatiti realnost pa govorite da se vlast mora praviti sa HDZ, a ne mora sa SDA (dok su pravila ista za obje stranke) - to je vaš problem.
Da si ti meni živ i zdrav, mandatarka iz HDZ u ekspozeu spominje NATO put i EU integracije. HDZ ne prestaje pričati o tome. O tome jučer ili prekjučer priča Dino na sastanku sa Marfijem i o tome obavijesti javnost. Čak je i Dodik prilikom potpisivanja sporazuma rekao da postoji, kako on kaže, saradnja sa NATO alijansom. EU integracije jasno stoje u sporazumu, a u sporazumu su i multilateralne organizacije iz oblasti sigurnosti (na koje li se misli :mrgreen: ). Dakle nije da si fulio gol nego čitav fudbal sa ovom izjavom o euroatlantskim integracijama. Sada je li do gledanja isključivo Hayata i čitanja Stava i Faktora ili je nešto drugo u pitanju ko će znati.
User avatar
Leverage
Posts: 9526
Joined: 27/05/2018 16:32

#78798 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Styling wrote: 29/01/2023 18:16
Leverage wrote: 29/01/2023 16:24
Da, baš će mu to što "naginje kontra Bakira" pomoći :lol:

Da su ovakvi ljudi bili u vrhu SDA sve ove godine, danas uopšte ne bismo pričali o SDA na ovaj način. Zato ćeš ponovo imati Novalića.
Samo mi nije jasno s kim će praviti vlast.
Pa ni sa kim, ostat će Novalić dok se boje ne rastope.
User avatar
Leverage
Posts: 9526
Joined: 27/05/2018 16:32

#78799 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Styling wrote: 29/01/2023 18:17
Leverage wrote: 29/01/2023 18:15
Pa nije objektivno da, kad su već tu, nemaju nikakve ambicije. Dino sigurno nije mislio da će ih vodat na uzici.
Nije ih doveo da mu otmu stranku.
Ne znači da hoće, ali naravno da očekuju da budu vidljivi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#78800 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

MuaDib wrote: 29/01/2023 18:26 Vojin Mijatović po nalogu SDA muti vodu i pokušava u SDP dovesti situaciju do usijanja, kako bi došlo do pucanja osmorke i stvorili se preduslovi za trojni savez SDA-DF i SDP. U utorak će biti jasno ko u SDP drži vodu SDA, jer dvojac Mijatović Čengić ne predstavlja nikakvu snagu u SDP. Moguće je da baš Čengić nije podržao svoje, pa halabukom nastoje prikriti svoje labilne karaktere. Ne treba zaboraviti da je već jednom isto uradio, oko Bogićevića, pa se pokrivao senilnim Majstorovićem. Sve dok se Nikšić ne oglasi ne treba stvari prejudicirati. Mahalanje o političkim odnosima je nažalost pokrenuto zarad veće gledanosti nekih medija. Ali ono nema tu moć da promjeni novi kurs u BiH, jer su sve šerpe u kompoziciji osam stranaka dobile isti poklopac.
U utorak ćemo imati sastav Federalne vlade, a ne raspad kako termitnjak sa maticom priželjkuje. Sve ove igre služe da SDA i DF drže u zabludi, da svojim mutljevinama mogu promjeniti odnos snaga. Već postoje informacije da tri člana kluba DF u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije pregovaraju da naprave novi klub i pređu u stranku načelnika Lukavca, te podrže novu većinu. SBIH i ova avantura s delegatom, će se riješiti kandidaturom Smajića u drugom krugu za potpredsjednika Federacije, što će Visoki predstavnik proglasiti zakonskitim prijedlogom, a sa njegovim izborom u Dom naroda BiH prolazi slijedeći Bošnjak iz SDP-a. Na taj način će se osiguratu potrebna lojalnost osmorci i dati garancije i SBiH i NES da postoji ravnoteža interesa. Najgore u svemu će proći ZNG, s obzirom na koketiranje sa DF, gdje će biti prokazani DFova krtica, koje se što prije treba riješiti. Slijedi vrlo zanimljiva sezona prevrata i previranja, kako bi se igrom živaca došlo do izvora nestabilnosti.
Dobro si obavijesten ili whishful thinkaš?
Locked