Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#78951 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Pandakonda wrote: 30/01/2023 12:46
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:33

Protiv Smita i njegove podrske HDZu se prica bar godinu vise nego sto je osmorka i oformljena..

Cekaj malo..ti hoces reci da smatras:

Da Smit uopste nije pristrasan i da ne vuce maksimalno na stranu HDZa i Zagreba?Nego da sve radi zbog boljitka BiH
Smit je vise guran od strane Amerike i UK koji su uvijek vise bili aktivni za boljitak BiH nego sama EU. Prvo da to utvrdimo. Smit ne naginje maksimalno na stranu HDZ-a nego razgovara sa njima jer je to partija koja je dobila najvise glasova unutar hrvatskog naroda koji je pokrenuo određeno pitanje koje zele rijesiti. Mislim da je VP dosta ozbiljna pozicija da bi USA i UK lobirala da se postavi neki diletant.

Ovaj zakon naravno nije prevelik korak unaprijed ali sigurno jeste mali. I vise puta je receno da je ovaj zakon samo prva pomoc dok se ne donese novi sto je i receno da ce se uraditi u roku od 6 mjeseci.
Na koji nacin je tacno ovaj zakon unaprijedio bilo sta?
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#78952 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dulekrele »

pemanapemani wrote: 30/01/2023 12:47
dulekrele wrote: 30/01/2023 12:41 Treba uprijeti da se ovaj ljigavi švabo sto prije otjera odavde.
Ma odmah zatvoriti i OHR.

Koji će nam kurac stranci? Ako smo dosad nešto pokazali, onda je to da nam ne trebaju stranci i da sami možemo graditi državu.
Haj prvo procitaj pa onda seruckaj. Rekao sam švabo a ne OHR. A znas koji su uslovi za zatvaranje OHRa.
Last edited by dulekrele on 30/01/2023 12:51, edited 1 time in total.
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#78953 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Student_u_Ostavci »

dr_Evil wrote: 30/01/2023 12:42
Student_u_Ostavci wrote: 30/01/2023 12:23

Pomiješao si me, nisam ja Šmit niti ja namećem zakone po volji Zagreba. :bih:
Pa nisi samo gotivis politicku opciju koja je svojom radom i neradom dovele do situacije da se nesto namece, i politickoj opciji koja blokira uspostavu vlasti i izbornu volju gradjana. Takodjer koja priziva legitimno predstavljanje. Aferim!
Hoćeš reći da smo mi krivi za nametanja zakona?
Ubio me Bog ako ste vi normalni :lol:
noviforumas
Posts: 3000
Joined: 12/08/2016 22:28

#78954 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:48
Pandakonda wrote: 30/01/2023 12:46

Smit je vise guran od strane Amerike i UK koji su uvijek vise bili aktivni za boljitak BiH nego sama EU. Prvo da to utvrdimo. Smit ne naginje maksimalno na stranu HDZ-a nego razgovara sa njima jer je to partija koja je dobila najvise glasova unutar hrvatskog naroda koji je pokrenuo određeno pitanje koje zele rijesiti. Mislim da je VP dosta ozbiljna pozicija da bi USA i UK lobirala da se postavi neki diletant.

Ovaj zakon naravno nije prevelik korak unaprijed ali sigurno jeste mali. I vise puta je receno da je ovaj zakon samo prva pomoc dok se ne donese novi sto je i receno da ce se uraditi u roku od 6 mjeseci.
Na koji nacin je tacno ovaj zakon unaprijedio bilo sta?
Pitas no 1 bosanskog fana Donalda Trumpa da ti objasni nesto o demokratiji :lol:
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#78955 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

sajber87 wrote: 30/01/2023 12:45
noviforumas wrote: 30/01/2023 12:31 Je li istina ili nije da ta Schmidtova organizacija podupire HDZ? Jeste, istina je. Imaju ljudi web stranicu, sve pise, ne kriju nista. I sad vi uvjeravate ljude da je Schmidt nepristran. :lol: Pa ni na HB forumu to ne tvrde.
Ponovicu smitove odluke ne idu u korist hdz u dugorocno, ako neko misli drugacije spreman sam da suocimo argumente
Kao prvo ne idu ni na stetu...a kao drugo jedini razlog sto ne idu 100% je sto su kad su pisali zaboravili da ima 85% Bosnjaka u Fbih

I sta se namece kao ad hoc rijesenje...ja bih rekao nadji sa druge stanre nekoga ko ce progurati nove izmjene koj ce se tek smislit...ako to ne upali onda stvar je jasna

Preskoci nekoliko planiranih koraka i metni odma novi entitet..jer ili to ili da ukine pravo glasa Bosnjacima
A_A_AKCIJA
Posts: 5942
Joined: 16/11/2009 02:54

#78956 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:47 Posteno..Plan osmorke za Smitove egzibicije je da ih sve prihvati...nema sta top plan
Ne moraš se posebno naprezati.

Osmorka je preuzela obavezu da izmjeni IZ na nivou države, kao jednu od obaveza za prijem u EU. Crno na bijelo potpisan sporazum. IZ na nivou države, sa svim presudama sudova za ljudska prava, bez posebnih rješenja i asimetrija.

SDA samo kmeči i ne nudi ništa.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#78957 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pemanapemani »

dulekrele wrote: 30/01/2023 12:49
pemanapemani wrote: 30/01/2023 12:47

Ma odmah zatvoriti i OHR.

Koji će nam kurac stranci? Ako smo dosad nešto pokazali, onda je to da nam ne trebaju stranci i da sami možemo graditi državu.
Haj prvo procitaj pa onda seruckaj. Rekao sam švabo a ne OHR.
Ja sam rekao OHR.
Zašto ne i OHR? Ako je Schmit, po riječima patriota - nacistička svinja i polufašist, a OHR je u neku ruku njegov poslodavac, zašto onda trpiti u državi neku organizaciju koja dovodi naciste i fašiste?

Odnosno, najbolje da se da mogućnost da sami probiremo ko i šta nam odgovara, ako ne, noga.

Opet ponavljam, patrioti su u ovih 28 godina pokazali da znaju graditi i upravljati državom tamo gdje su većina i da stranci samo unose smutnju i žele da palestiniziraju Bošnjake.
sajber87
Posts: 3889
Joined: 25/07/2008 13:14

#78958 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

DaysleepeR wrote: 30/01/2023 12:48
luckylaka wrote: 30/01/2023 12:43 Ja ne mogu vjerovatno koliko ste vi zaludjeni svojim politickim liderima .Do te mjere da ne birajte rijeci da vrijedjate pripadnike suparnicke stranke ne birajuci rijeci.Dok nam drzave polako tone sa 100% drzave na 51% pa 23%do toga da bi mogli zavrsiti na 11% vama je bitnije da spustite jedan drugom.Umjesto da svi nasi politickim liderima sjedi za jedan sto I kazu idemo u qrac,raspadamo se po savovima preduzmimo nesto,jok idemo jebat jedan drugog.Ko kaze da se ne mogu svi zajedno dogovoriti nije normalan.Dok nam Palestinu pripremaju na terenu BiH dotle se drkadzije inate .Preslikano stranje sa N.S.BiH.Nastavite sa uvredama zeleno/crveni/plavi botovi
stavka pod jedan i pod hitno - da više prestanemo sa stupidnim vezivanjem naše sudbine sa palestincima

niti smo isto, niti ćemo biti isto, niti će nam biti ikad isto

nikakve veze sa palestincima mi nemamo, niti nas čeka ista sudbina

mislim da je vrijeme da se prekine sa tim stupidnim spinom za sirotinju dok im je ruka zavučena u novčanik da im mazne ono malo što imaju!

dosta više sa palestinom
Spin oko palestine ima za cilj da bosnjake uplasi, da zive u strahu, da bi se okrenuli onim koji im kao nude zastitu , a to su naravno sda i df "patriote" koji jedino sto nude bosnjacima je da krse njihov novac i zive kao begovi na njihovoj grbaci dok se oni boje da postanu palestinci. Recept koji ekstremni desnicari i fasisti koriste svuda u svijetu, nisu sda i df izmislili toplu vodu samo se trude da budu dobri djaci najveceg planetarnog sljama
Last edited by sajber87 on 30/01/2023 13:02, edited 2 times in total.
A_A_AKCIJA
Posts: 5942
Joined: 16/11/2009 02:54

#78959 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:48 Na koji nacin je tacno ovaj zakon unaprijedio bilo sta?
Znaš ti dobro i praviš se lud. Sto puta ti je odgovoreno.

Ukinuo mogućnost da se u Domu naroda svaka glupost proglasi nacionalnim interesom. Nema više čuvene rečenice "i sve ostalo".

To je ogromna stvar.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#78960 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

A_A_AKCIJA wrote: 30/01/2023 12:56
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:47 Posteno..Plan osmorke za Smitove egzibicije je da ih sve prihvati...nema sta top plan
Ne moraš se posebno naprezati.

Osmorka je preuzela obavezu da izmjeni IZ na nivou države, kao jednu od obaveza za prijem u EU. Crno na bijelo potpisan sporazum. IZ na nivou države, sa svim presudama sudova za ljudska prava, bez posebnih rješenja i asimetrija.

SDA samo kmeči i ne nudi ništa.
Citat iz popularnog dokumentarca "Jedinica"..pogledaj ako nisi

"Jos jedna ratna zima se blizila i tjerala u ocaj ljude, ali jedan covjek je imao rjesenje za njihove probleme"

Hint: Naziv rasprostranjen u BiH a koristi se za oslovljavanje bioloskog oca...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#78961 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

A_A_AKCIJA wrote: 30/01/2023 13:00
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:48 Na koji nacin je tacno ovaj zakon unaprijedio bilo sta?
Znaš ti dobro i praviš se lud. Sto puta ti je odgovoreno.

Ukinuo mogućnost da se u Domu naroda svaka glupost proglasi nacionalnim interesom. Nema više čuvene rečenice "i sve ostalo".

To je ogromna stvar.
Takvi ko ti ste trubili na sva zvona o deblokadi i sijali otrov po ljudima koji su protestvovali...znaci prije svega DEBLOKADA...i ljudi vas blokirase prije nego je zakon i usvojen ..
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14616
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78962 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DaysleepeR »

sajber87 wrote: 30/01/2023 13:00
DaysleepeR wrote: 30/01/2023 12:48

stavka pod jedan i pod hitno - da više prestanemo sa stupidnim vezivanjem naše sudbine sa palestincima

niti smo isto, niti ćemo biti isto, niti će nam biti ikad isto

nikakve veze sa palestincima mi nemamo, niti nas čeka ista sudbina

mislim da je vrijeme da se prekine sa tim stupidnim spinom za sirotinju dok im je ruka zavučena u novčanik da im mazne ono malo što imaju!

dosta više sa palestinom
Spin oko palestine ima za cilj da bosnjake uplasi, da zive u strahu, da bi se okrenuli onim koji im kao nude zastitu , a to su naravno sda i df "patriote" koji jedino sto nude bosnjacima je da krse njihov novac i zive kao begovi na njihovoj grbaci dok se oni boje da postanu palestinci. Recept koji ekstremni desnicari i fasisti koriste svuda u svijetu, nisu sda i df izmislili toplu vodu samo se trude da budu dobri djaci najveceg planetarnog sljama
upravo tako
A_A_AKCIJA
Posts: 5942
Joined: 16/11/2009 02:54

#78963 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Po običaju, vrdaš i bježiš kada nemaš argumente.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#78964 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

Student_u_Ostavci wrote: 30/01/2023 12:50
Hoćeš reći da smo mi krivi za nametanja zakona?
Ubio me Bog ako ste vi normalni :lol:
Krivi jedini niste, ali ste sukrivci, 30 godina na vlasti, i onda se ibretite kad vam se zakon nametne. Imali ste 2 clana predsjednistva, ministricu VP, ministra u UN-u, i koalicione partnere ste sami birali da sa njima uspostavite vlast kao sto ste i uspostavili. Dakle sukrivci jeste, a sad treba zavrsit kmecanje i da se popravlja sta se popravit moze.

Ubio me bog ako ste vi normalni, ko da su Dzaferovic, Komsic i Turkovicka predstavljali Covica, a ne Bakira pa da mozete da se perete.

Selo veselo.

Nego samo nek SDA nastavi blokirati formiranje vlasti, ja to 100% podrzavam. Da vidimo sta je to Schmit odblokirao i kako se ce se vaditi! Dobro je poceo, rasisticki pravo!
sajber87
Posts: 3889
Joined: 25/07/2008 13:14

#78965 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:50
sajber87 wrote: 30/01/2023 12:45

Ponovicu smitove odluke ne idu u korist hdz u dugorocno, ako neko misli drugacije spreman sam da suocimo argumente
Kao prvo ne idu ni na stetu...a kao drugo jedini razlog sto ne idu 100% je sto su kad su pisali zaboravili da ima 85% Bosnjaka u Fbih

I sta se namece kao ad hoc rijesenje...ja bih rekao nadji sa druge stanre nekoga ko ce progurati nove izmjene koj ce se tek smislit...ako to ne upali onda stvar je jasna

Preskoci nekoliko planiranih koraka i metni odma novi entitet..jer ili to ili da ukine pravo glasa Bosnjacima
Sva moc koju hdz crpi nalazi se u tih 11 od 23 a od tih 11 tkz probosanskih je uvijek 5. Znaci kada ostatak hrvata glasa za 6 od 18 hrvata koji dolaze iz drugih stranaka sa hrvatskim predznakom hdz ce moci biti opozicija u federaciji ppd uslovom da nema politicke korupcije i kupovine poslanika sto se mora sprijeciti novim izbornim zakonom. Od kluba srba od 23 tkz probosanskih ce uvijek biti najmanje 15 a od kluba ostalih tkz probosanskih ce biti najmanje 8 od 11. Matematika govori da vecinu u domu naroda od 41 nikad ne moze imati hdz. Plus sto vise nema sve ostalo sto odluci dvije trecine kluba u ustavu federacije sto je zasluga takodje smita. Cak sta vise trenutna promjena vise lezi sda zahvaljujuci toplim kinder jajima i kupovini poslanika, jer da nema kupovine ne bi se moglo desiti da su razlicite vecine u domu naroda i predstavnickom domu od istih stranaka
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#78966 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Point. »

Vidim zadala se udarna NiP online brigada. Poso je dobar, a para laka
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#78967 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

sajber87 wrote: 30/01/2023 13:11
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:50

Kao prvo ne idu ni na stetu...a kao drugo jedini razlog sto ne idu 100% je sto su kad su pisali zaboravili da ima 85% Bosnjaka u Fbih

I sta se namece kao ad hoc rijesenje...ja bih rekao nadji sa druge stanre nekoga ko ce progurati nove izmjene koj ce se tek smislit...ako to ne upali onda stvar je jasna

Preskoci nekoliko planiranih koraka i metni odma novi entitet..jer ili to ili da ukine pravo glasa Bosnjacima
Sva moc koju hdz crpi nalazi se u tih 11 od 23 a od tih 11 tkz probosanskih je uvijek 5. Znaci kada ostatak hrvata glasa za 6 od 18 hrvata koji dolaze iz drugih stranaka sa hrvatskim predznakom hdz ce moci biti opozicija u federaciji ppd uslovom da nema politicke korupcije i kupovine poslanika sto se mora sprijeciti novim izbornim zakonom. Od kluba srba od 23 tkz probosanskih ce uvijek biti najmanje 15 a od kluba ostalih tkz probosanskih ce biti najmanje 8 od 11. Matematika govori da vecinu u domu naroda od 41 nikad ne moze imati hdz. Plus sto vise nema sve ostalo sto odluci dvije trecine kluba u ustavu federacije sto je zasluga takodje smita. Cak sta vise trenutna promjena vise lezi sda zahvaljujuci toplim kinder jajima i kupovini poslanika, jer da nema kupovine ne bi se moglo desiti da su razlicite vecine u domu naroda i predstavnickom domu od istih stranaka
Ti vjerujes da ce stranke sa hrvatskim predznakom biti kontra HdZ za ovakve stvari :lol:

A evo pitanje da SDP kandiduje samo hrvate i da dobiju 250k u sarjaevu i 250k u tuzli

Ko ce imat vecinu u hrvatskom domu naroda?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#78968 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 13:13

Ti vjerujes da ce stranke sa hrvatskim predznakom biti kontra HdZ za ovakve stvari :lol:

A evo pitanje da SDP kandiduje samo hrvate i da dobiju 250k u sarjaevu i 250k u tuzli

Ko ce imat vecinu u hrvatskom domu naroda?
Jel ti fino rekao Herr Schmit da je to bosnjacki narod, nek se dogovore s Bakirom! :D
Nikola Testa
Posts: 777
Joined: 04/09/2013 20:45

#78969 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 30/01/2023 13:11
Spit_fire wrote: 30/01/2023 12:50

Kao prvo ne idu ni na stetu...a kao drugo jedini razlog sto ne idu 100% je sto su kad su pisali zaboravili da ima 85% Bosnjaka u Fbih

I sta se namece kao ad hoc rijesenje...ja bih rekao nadji sa druge stanre nekoga ko ce progurati nove izmjene koj ce se tek smislit...ako to ne upali onda stvar je jasna

Preskoci nekoliko planiranih koraka i metni odma novi entitet..jer ili to ili da ukine pravo glasa Bosnjacima
Sva moc koju hdz crpi nalazi se u tih 11 od 23 a od tih 11 tkz probosanskih je uvijek 5. Znaci kada ostatak hrvata glasa za 6 od 18 hrvata koji dolaze iz drugih stranaka sa hrvatskim predznakom hdz ce moci biti opozicija u federaciji ppd uslovom da nema politicke korupcije i kupovine poslanika sto se mora sprijeciti novim izbornim zakonom. Od kluba srba od 23 tkz probosanskih ce uvijek biti najmanje 15 a od kluba ostalih tkz probosanskih ce biti najmanje 8 od 11. Matematika govori da vecinu u domu naroda od 41 nikad ne moze imati hdz. Plus sto vise nema sve ostalo sto odluci dvije trecine kluba u ustavu federacije sto je zasluga takodje smita. Cak sta vise trenutna promjena vise lezi sda zahvaljujuci toplim kinder jajima i kupovini poslanika, jer da nema kupovine ne bi se moglo desiti da su razlicite vecine u domu naroda i predstavnickom domu od istih stranaka
Zelis da kazes da ce naprimjer HRS i HDZ 90 ili neka druga hr stranka kad dobiju naprimjer 11 delegata, sami ili uz podrsku probosanskih stranaka, odustati od toga da ministre Hrvate, na drzavnom i entitetskom nivou, mogu imenovati samo hrvatske nacionalne stranke, bez obzira na snagu u predstavnickim domovima?
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#78970 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

dr_Evil wrote: 30/01/2023 13:24
Spit_fire wrote: 30/01/2023 13:13

Ti vjerujes da ce stranke sa hrvatskim predznakom biti kontra HdZ za ovakve stvari :lol:

A evo pitanje da SDP kandiduje samo hrvate i da dobiju 250k u sarjaevu i 250k u tuzli

Ko ce imat vecinu u hrvatskom domu naroda?
Jel ti fino rekao Herr Schmit da je to bosnjacki narod, nek se dogovore s Bakirom! :D
Ma ja ba, ne moze niko blokirati pozivajuci za sve VNI, ali VNI hrvata da HDZ bude vjecno tu osiguran :D genijalno
Oznaka Tablica
Posts: 526
Joined: 27/09/2022 13:50

#78971 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Oznaka Tablica »

Athlon64 wrote: 30/01/2023 10:34
Spit_fire wrote: 30/01/2023 10:29 U moru nebolza koje lupa ovdje je Dino rekao dobru stvar. Ako bakiru koji je dobio punooo manje glaosva nego stranka nije ovo znak da se treba povuc kao i sva ta garnitura ljudi koju su on i hanuma doveli onda ne znam sta jes.

Mnogi su napustili SDA, mnogi radi koristoljublja, ali bilo je i kvalitetnih kadrova koji su otisli iskljucivo radi vodeceg dvojca a ne jer im je stranka smetala
Tacno, samo sto on ne konta da je to onda igra kontra njega. SDA trpi zbog Sebije i Bakira. Kad se njih oslobode, rasturaju.

Ako neko drugi preuzme SDA (posebno ako to bude Mehmedovic) i urade se neke minorne kadrovske promjene u vrhu - SDA rastura naredna 2 izborna ciklusa u svim opcijama.
Pa bolan, bakir i seljancica izetbegovic ce takav razdor napraviti u stranci, da je nece ni 5 alija vratiti i sastaviti... to je stranka interesa, ako imas neki interes u necemu, odes kod njih podjelis ideju.. i ako se oni vide 50-50, onda si na konju i dobro ti je
noviforumas
Posts: 3000
Joined: 12/08/2016 22:28

#78972 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Jah, kad odu Bakir i Sebija, docice Jasmina i Zahiragic kao mlade reformske snage :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#78973 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

noviforumas wrote: 30/01/2023 13:37 Jah, kad odu Bakir i Sebija, docice Jasmina i Zahiragic kao mlade reformske snage :lol:
Ja glasam za Jasminu odmah!
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#78974 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kakotakonikako »

Rukovodstvo SDP-a zasjeda u sjedištu stranke u Sarajevu nakon turbulentne protekle sedmice koju je obilježilo nezadovoljstvo ove stranke nakon glasanja za delegate Doma naroda BiH.

Nije bilo zvaničnih obraćanja, izjava ili saopćenja prije sastanka koji je počeo u podne, a glavna tema razgovora je, prema ranijoj najavi Vojina Mijatovića ostanak ove stranke unutar Osmorke.
Ako je suditi prema ranijim izjavama lidera SDP-a Nemina Nikšića, odluka da ova stranka istupi iz koalicije visi o tankoj niti, a sve bi, prema ranijim najavama, trebalo biti odlučeno sutra na sastanku na kojem će prisustvovati rukovodstva svih stranaka unutar Osmorke.

Podsjećamo, na prošlosedmičnom glasanju za državni Dom naroda, SDP, kao najjača stranka unutar Osmorke, nije dobio niti jednog delegata iako je imao kandidatske liste za delegate iz reda Bošnjaka i reda Hrvata, ali ni jedna nije dobila dovoljan broj glasova.

SDP kao najjača stranka Trojke neće imati nijednog delegata u Domu naroda BiH
Jugoslav Brdar kandidat iz reda Hrvata dobio je samo dva glasa, a Elvir Karajbić je dobio tri glasa, što je bilo nedovoljno za prolazak.

Iz Kluba Hrvata su izabrani Marina Pendeš, Dragan Čović i Zdenko Ćosić ispred HDZ-a, Ilija Cvitanović (HDZ 1990) i Zlatko Miletić (ZNG).

U državni Dom naroda iz Kluba Bošnjaka izabrani su Šefik Džaferović, Safet Softić iz SDA, Dženan Đonlagić iz DF-a, Kemal Ademović iz NiP-a i Džemal Smajić (SBiH).

Ranije je tokom glasanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske za delegata u Klubu Srba Doma naroda BiH SDP je također imao kandidata, koji nije prošao.

Zbog tajnog glasanja teško je tvrditi kako su glasali delegati Osmorke u Domu naroda FBiH, ali zbog ovakvog ishoda, jasno je da Osmorka nije bila jedinstvena i pitanje je kakva je njena budućnost.

Ubrzo se pojavila i informacija da je Nikšić uputio pismo upozorenja liderima stranaka Osmorke koje čine koalicijsku vlast.

U pismu Nikšić obavještava koalicione partnere da zbog svega što se danas dešavalo on "zamrzava status SDP-a u Osmorki".

"Može ostati Sedmorka, ili kako god. Zakazat ćemo sjednicu Glavnog odbora SDP-a i predložiti da li da se donese odluka i da li da se otvore razgovori o drugim mogućim partnerima za formiranje vlasti. Ili da mi ostanemo opozicija, a vi kao Sedmorka da odete sa SDA", navodno piše u pismu koje je Nikšić uputio koalicionim partnerima.
Nikola Testa
Posts: 777
Joined: 04/09/2013 20:45

#78975 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nikola Testa »

I jedna zanimljiva stvar, Schmidt je odredio da se tacno 10 delegata moze izabrati iz vecinskih bosnjackih kantona, sasvim slucajno :lol: jebga potrefilo se, nije gledo popis :lol:
Locked