Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#47776 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Thorgerson »

Situacija je drasticno drugacija neko 90ih. Mi smo tada pravili drzavu i ratovali.

Mi sada imamo drzavu.
Imamo drzavnu vojsku.
Imamo granicnu policiju na nivou drzave.
Imamo sluzbe OSA i SIPA
Itd itd

Ja znam, mozda nekome te organizacije izgledaju lohotno. Ali kakve god da su, imamo ih.

Pa 90ih nismo imali jedinstvenu policiju na danasnjem porucju kantona sarajevo npr.

A oni jesu imali JNA koja je jasno stala na stranu agresora. Dakle, imali su generale, logistiku, kasarne, oruzje itd itd.

I opet nisu uspjeli. Oni danas nemaju 90% toga.

Mislim sve je moguce da se desi, ali vjerovatnoca izbijanja novog rata, nikakva.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#47777 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

Thorgerson wrote: 02/05/2021 01:08 Situacija je drasticno drugacija neko 90ih. Mi smo tada pravili drzavu i ratovali.

Mi sada imamo drzavu.
Imamo drzavnu vojsku.
Imamo granicnu policiju na nivou drzave.
Imamo sluzbe OSA i SIPA
Itd itd

Ja znam, mozda nekome te organizacije izgledaju lohotno. Ali kakve god da su, imamo ih.

Pa 90ih nismo imali jedinstvenu policiju na danasnjem porucju kantona sarajevo npr.

A oni jesu imali JNA koja je jasno stala na stranu agresora. Dakle, imali su generale, logistiku, kasarne, oruzje itd itd.

I opet nisu uspjeli. Oni danas nemaju 90% toga.

Mislim sve je moguce da se desi, ali vjerovatnoca izbijanja novog rata, nikakva.
Ti se zavaravaš kao Bošnjaci pred rat.

Možda neće biti klasičnog osvajačkog rata na teritoriji FBiH, ali šta ako entitet RS izvede policiju na entitetsku liniju i kažu ovo je nezavisna država ili dio Srbije? Imaju li patriotske snage iz FBiH dovoljno snage da spriječe takav scenarij?

Dodik je prije par godina prijetio da će izvest policiju na entitetsku liniju. FBiH mora imati jasan plan šta da radi u tom slučaju. Nisu to stvari koje se prepuštaju slučaju.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#47778 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by musicman80 »

Do rata sigurno nece doci. Ne znam da li ce se RS odvojiti, ako velike sile budu za to, to se moze desiti u buducnosti, ali znam da ako se to desi, FBIH to ne bi mogla spreciti zato sto ne bi mala odakle da dobija oruzije. Za vrijeme rata 90-ih, ARBIH je preko Hrvatske dobijala oruzije i ostalo sto je bilo potrebno za rat. Danas, ne vjerujem da bi ta ruta preko HR bila u interesu Hrvatske, a ako bi SAD bila iza raspada, oni ne bi slali oruzije FBIH nego bi je ubjedjivali da prihvati neku mikro nacionalnu drzavu Bosnjaka kao kompromis.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#47779 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

musicman80 wrote: 02/05/2021 15:58 Do rata sigurno nece doci. Ne znam da li ce se RS odvojiti, ako velike sile budu za to, to se moze desiti u buducnosti, ali znam da ako se to desi, FBIH to ne bi mogla spreciti zato sto ne bi mala odakle da dobija oruzije. Za vrijeme rata 90-ih, ARBIH je preko Hrvatske dobijala oruzije i ostalo sto je bilo potrebno za rat. Danas, ne vjerujem da bi ta ruta preko HR bila u interesu Hrvatske, a ako bi SAD bila iza raspada, oni ne bi slali oruzije FBIH nego bi je ubjedjivali da prihvati neku mikro nacionalnu drzavu Bosnjaka kao kompromis.
Zato treba jačati OSBiH, policiju FBiH i namjensku industriju.

FBiH treba imati oružanu silu što jača pregovaračku poziciju. Teško je išta braniti ili pregovarati kad si slab.

https://www.youtube.com/watch?v=k7NNmwBcOKI
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#47780 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by saimidin »

musicman80 wrote: 02/05/2021 15:58 Do rata sigurno nece doci. Ne znam da li ce se RS odvojiti, ako velike sile budu za to, to se moze desiti u buducnosti, ali znam da ako se to desi, FBIH to ne bi mogla spreciti zato sto ne bi mala odakle da dobija oruzije. Za vrijeme rata 90-ih, ARBIH je preko Hrvatske dobijala oruzije i ostalo sto je bilo potrebno za rat. Danas, ne vjerujem da bi ta ruta preko HR bila u interesu Hrvatske, a ako bi SAD bila iza raspada, oni ne bi slali oruzije FBIH nego bi je ubjedjivali da prihvati neku mikro nacionalnu drzav Bosnjaka kao kompromis.
Do rata ce sigurno doci, samo sto niko ovdje nezna kada, naravno znaju oni koji se spremaju da ga zapocnu vucko/vule I kompanija

Ali jednom kad pocne, sve opcije su na stolu, pa kom` opanci, kom` obojci

Ps mislim da nece biti nista u narednih 4-5god, ali haj znaj

I da ako se rusi I ameri sloze da nas rastave, tako ce I biti, ali ne vidim da postoje ozbiljne sanse, srbi ce do tada samo podgrijavati napetosti, ali na bosnjacima je da se spreme
:bih:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#47781 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#47782 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sandzokan »

@General War

Ma pusti tog mrguda nego ajd mi reci, ali ozbiljno, šta misliš kako bi se odigravale stvari nakon što bi RS proglasila definitivni izlazak iz BiH? Jasno je da bi oni htjeli da sve to prođe bez rata ali kako bi se riješilo pitanje Brčkog?
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#47783 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arman1 »

saimidin wrote: 03/05/2021 18:33 Do rata ce sigurno doci, samo sto niko ovdje nezna kada, naravno znaju oni koji se spremaju da ga zapocnu vucko/vule I kompanija
Ali jednom kad pocne, sve opcije su na stolu, pa kom` opanci, kom` obojci
Ps mislim da nece biti nista u narednih 4-5god, ali haj znaj
I da ako se rusi I ameri sloze da nas rastave, tako ce I biti, ali ne vidim da postoje ozbiljne sanse, srbi ce do tada samo podgrijavati napetosti, ali na bosnjacima je da se spreme
:bih:
Mislim da se četnici neće usuditi toliko čekati. Odavno nisu imali bolju situaciju. Hrvatska je podjednako zainteresirana za istu stvar, proBosanske snage u banani i razjedinjene(ako se više i može reći koga strapati u njih), rusija je u političkoj ofanzivi, a ostatak međunarodne zajednice ili žestoko nezainteresovan ili blago zainteresovani za "konačno rješenje islamske prijetnje u Evropi". Ovi potonji su orban, janša, makaron i slični.
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#47784 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Johnny_x »

patriot_bih wrote: 02/05/2021 15:32
Thorgerson wrote: 02/05/2021 01:08 Situacija je drasticno drugacija neko 90ih. Mi smo tada pravili drzavu i ratovali.

Mi sada imamo drzavu.
Imamo drzavnu vojsku.
Imamo granicnu policiju na nivou drzave.
Imamo sluzbe OSA i SIPA
Itd itd

Ja znam, mozda nekome te organizacije izgledaju lohotno. Ali kakve god da su, imamo ih.

Pa 90ih nismo imali jedinstvenu policiju na danasnjem porucju kantona sarajevo npr.

A oni jesu imali JNA koja je jasno stala na stranu agresora. Dakle, imali su generale, logistiku, kasarne, oruzje itd itd.

I opet nisu uspjeli. Oni danas nemaju 90% toga.

Mislim sve je moguce da se desi, ali vjerovatnoca izbijanja novog rata, nikakva.
Ti se zavaravaš kao Bošnjaci pred rat.

Možda neće biti klasičnog osvajačkog rata na teritoriji FBiH, ali šta ako entitet RS izvede policiju na entitetsku liniju i kažu ovo je nezavisna država ili dio Srbije? Imaju li patriotske snage iz FBiH dovoljno snage da spriječe takav scenarij?

Dodik je prije par godina prijetio da će izvest policiju na entitetsku liniju. FBiH mora imati jasan plan šta da radi u tom slučaju. Nisu to stvari koje se prepuštaju slučaju.
Zamisli da se to ostvari i Dodik izvede policiju na entitetsku liniju i kaze nema nikome prelaziti, a barem 5000 Srba iz Istocnog Sarajeva krenulo na posao u Sarajevo, ili mnogi iz Foce krenuli u Gorazde na posao, ili ovi iz Doboja krenuli na posao u Tesanj itd., sta bi se desilo kada bi Srbi odjednom shvate da imaju nezavisnu RS, ali nemaju vise posla? Sta bi se desilo kada bi ministar finansija RS-a skonta da nema vise para iz federacije(RS uplati manje poreza nego sto dobiju u rasporedu), a RS rasprodala sve javne kompanije, ne mogu ni kredit podignuti kako treba? Koliko Srba koji rade u drzavnim institucijama bi ostalo bez posla, OSBiH, SIPA, DKP, granicna policija, ministarstva, agencije. Ja mislim da bi za 10 dana Srbi pozvali medije iz federacije, i rekli pogledajte gore u cosku onu kameru, mi smo se malo salili, sve je ovo bila skrivena kamera, ipak mi ostajemo u drzavi BiH.
Cinjenica da je RS parazit na stetu Federacije, dobijaju vise poreza nego sto uplate, dobar dio njihovog radnog stanovnistva radi u Fedaraciji, drzava Srbija ima svojih problema, nikako ne bi htjeli jos jednog parazita, Dodik kada bi to uradio, bio bi srpski heroj, a zar stvarno mislis da bi Vucic to podnio, da neki drugi Srbin upravlja Srbima osim njega? Vucic je opsjednut moci i vlasti, taj ne bi zelio prepustit Dodiku ni sekund vlasti.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#47785 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by animus »

Pravog rata kao 90ih nece biti. Današnja situacija je skroz drugačija.
Drugo ako bude pokusaja razdruzivanja Dejton vise ne vazi tako da ce doci do pomjeranja granica narocito prema istoku. Otvorenog mijesanja susjednih drzava tesko da ce biti jer bi to bila agresija koja bi otvorila vrata i drugim državama da se isto angažuju a to nije interes velikih sila. Treca stvar je da vise nema embarga na kupovinu naoružanja za legalnu vlast, a to bi bili mi u svakom slucaju. Oružje ne mora da dolazi kopnenim putem.
Četvrto je da je namjenska industrija od velike prednosti i to znaju agresori tako da bi vjerovatno bilo napada na tu industriju mada je ona dobro zaštićena. Za duže ratovanje bi bila od presudne važnosti.
Peto je da međunarodne snage nebi gledale bas mirno taj sukob i sigurno bi ga brzo okončale a narocito nebi dozvolili stranim vojskama da intervenišu. Brčko bi definitivno bilo izgubljeno za RS i to bi im bio kraj.
Zato sto je situacija takva nece ni biti rata a da imaju bar malo bolje karte mi bi taj rat imali vec iza nas. Zato ce se nastaviti ova rahat patnja do iznemoglosti gdje ce se nastaviti sa taktikom da se država pokaže kao neodrživa i nefunkcionalna. Ali obzirom na demografske promjene u citavoj drzavi i ekonomsku situaciju u manjem entitetu morat ce se i ta taktika mijenjati.
Koja ce biti treca taktika tesko je reci ali mozda bude i neka prihvatljiva.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#47786 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

Johnny_x wrote: 03/05/2021 21:44
patriot_bih wrote: 02/05/2021 15:32
Thorgerson wrote: 02/05/2021 01:08 Situacija je drasticno drugacija neko 90ih. Mi smo tada pravili drzavu i ratovali.

Mi sada imamo drzavu.
Imamo drzavnu vojsku.
Imamo granicnu policiju na nivou drzave.
Imamo sluzbe OSA i SIPA
Itd itd

Ja znam, mozda nekome te organizacije izgledaju lohotno. Ali kakve god da su, imamo ih.

Pa 90ih nismo imali jedinstvenu policiju na danasnjem porucju kantona sarajevo npr.

A oni jesu imali JNA koja je jasno stala na stranu agresora. Dakle, imali su generale, logistiku, kasarne, oruzje itd itd.

I opet nisu uspjeli. Oni danas nemaju 90% toga.

Mislim sve je moguce da se desi, ali vjerovatnoca izbijanja novog rata, nikakva.
Ti se zavaravaš kao Bošnjaci pred rat.

Možda neće biti klasičnog osvajačkog rata na teritoriji FBiH, ali šta ako entitet RS izvede policiju na entitetsku liniju i kažu ovo je nezavisna država ili dio Srbije? Imaju li patriotske snage iz FBiH dovoljno snage da spriječe takav scenarij?

Dodik je prije par godina prijetio da će izvest policiju na entitetsku liniju. FBiH mora imati jasan plan šta da radi u tom slučaju. Nisu to stvari koje se prepuštaju slučaju.
Zamisli da se to ostvari i Dodik izvede policiju na entitetsku liniju i kaze nema nikome prelaziti, a barem 5000 Srba iz Istocnog Sarajeva krenulo na posao u Sarajevo, ili mnogi iz Foce krenuli u Gorazde na posao, ili ovi iz Doboja krenuli na posao u Tesanj itd., sta bi se desilo kada bi Srbi odjednom shvate da imaju nezavisnu RS, ali nemaju vise posla? Sta bi se desilo kada bi ministar finansija RS-a skonta da nema vise para iz federacije(RS uplati manje poreza nego sto dobiju u rasporedu), a RS rasprodala sve javne kompanije, ne mogu ni kredit podignuti kako treba? Koliko Srba koji rade u drzavnim institucijama bi ostalo bez posla, OSBiH, SIPA, DKP, granicna policija, ministarstva, agencije. Ja mislim da bi za 10 dana Srbi pozvali medije iz federacije, i rekli pogledajte gore u cosku onu kameru, mi smo se malo salili, sve je ovo bila skrivena kamera, ipak mi ostajemo u drzavi BiH.
Cinjenica da je RS parazit na stetu Federacije, dobijaju vise poreza nego sto uplate, dobar dio njihovog radnog stanovnistva radi u Fedaraciji, drzava Srbija ima svojih problema, nikako ne bi htjeli jos jednog parazita, Dodik kada bi to uradio, bio bi srpski heroj, a zar stvarno mislis da bi Vucic to podnio, da neki drugi Srbin upravlja Srbima osim njega? Vucic je opsjednut moci i vlasti, taj ne bi zelio prepustit Dodiku ni sekund vlasti.
Sve je to tačno što si napisao i 100% logično, ali sjeti da su Bosanski Srbi nakon potpisivanja Dejtona dobrovoljno napustili svoje stanove i kuće u Sarajevu i preselili u vrleti RSa. Nikad ne podcjenjuj motivacionu snagu njihovih mitova i snova za velikom Srbijom.

Nema sumnje da jednostrano proglase nezavisnost / razdruženje da bi to RS totalno ekonomski uništilo, a i ovako su na rubu sa silnim zaduženjima. Bili bi na nivou Južne Osetije gdje niko ne bi investirao. Južna Osetija ima trenutno duplo slabiji standard od RSa.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#47787 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

sandzokan wrote: 03/05/2021 21:09 @General War

Ma pusti tog mrguda nego ajd mi reci, ali ozbiljno, šta misliš kako bi se odigravale stvari nakon što bi RS proglasila definitivni izlazak iz BiH? Jasno je da bi oni htjeli da sve to prođe bez rata ali kako bi se riješilo pitanje Brčkog?
Prilicno dijelim misljenje sa ovim englezom da sutra da hoce da se odcjepe da nista dramaticno se nece desiti na tom polju, ali bilo bi dramaticno u bosnjackom korpusu kome bi trebalo objasniti kako su se nasli u toj situaciji.
OSBiH je napravljena ne da se integrisu HVO i VRS nego da se bosnjaci pacifiziraju...i evo rezultata, OSBiH je u svemu namjerno inferiorna, naspram hrvatske i posebno Srbije...koja moze doturiti oruzje ili izravno se ukljuciti kako Englez predvidja scenario. Amerika se povlaci, kad mogu Kurde i Avganistan ostaviti na cjedilu...bosna nema nikakvu stratesku vrijednost.
Bosnjaci su preko hiljadu nepromisljenih poteza svog rukovodstva ostali bez ijednog cipa za uloziti...i ja stavrno sam misljenja da je to pitanje vremena ne hoce li biti vec kad...ako se nesto hitno, brzo vec jucer ne dogodi i preduhitri neizbjezno. Srija je bila uvjek i zapadu i istoku bitnija da je na njihovoj strani nego bosna jos otkako su tvrku ocaparili glavu.
Cerruti77
Posts: 76
Joined: 08/12/2019 19:38

#47788 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Cerruti77 »

General War wrote: 03/05/2021 20:04
Mašallah napretka. 92-e su nam prognozirali nestanak!
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#47789 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:21
General War wrote: 03/05/2021 20:04
Mašallah napretka. 92-e su nam prognozirali nestanak!
Ne jebe lijep vec uporan.
Cerruti77
Posts: 76
Joined: 08/12/2019 19:38

#47790 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Cerruti77 »

General War wrote: 03/05/2021 22:26
Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:21
General War wrote: 03/05/2021 20:04
Mašallah napretka. 92-e su nam prognozirali nestanak!
Ne jebe lijep vec uporan.
I tako dok ti sanjariš drugom nestanak isti tebe i tvoju zgadiju zadesi. Ima li vas makar za korpusa i po ovaj put?!
Najozbiljnije pitam, u mom kraju dok prekoraćim entitetsku liniju i prodzem kroz ove nazovi opštine s druge strane više pasa lutalica nego ljudi ebo te
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#47791 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:34
General War wrote: 03/05/2021 22:26
Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:21

Mašallah napretka. 92-e su nam prognozirali nestanak!
Ne jebe lijep vec uporan.
I tako dok ti sanjariš drugom nestanak isti tebe i tvoju zgadiju zadesi. Ima li vas makar za korpusa i po ovaj put?!
Najozbiljnije pitam, u mom kraju dok prekoraćim entitetsku liniju i prodzem kroz ove nazovi opštine s druge strane više pasa lutalica nego ljudi ebo te
:-)
Jesil ti normalan? Ne znas ni procitati napisano.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#47792 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by meridiyan »

I sta kazete? Spremati se za rat! :lol:
Doduse ima jedno 20-ak sa foruma koji su jos u 90-im ili im neko pricao. :lol: :lol:
Tako izglasali SDA, HDZ i SNSD: Vlasnik neakreditovanih privatnih univerziteta odsad kontroliše akreditaciju svih univerziteta u BiH

Među novim članovima Upravnog odbora je i Nedeljko Stanković, vlasnik i rektor privatnih univerziteta, Evropskog univerziteta Kallos u Tuzli i Evropskog univerziteta u Brčkom. On će sada nadzirati i kontrolisati rad Agencije koja će odlučivati o akreditaciji njegovih privatnih univerziteta koji godinama, bezuspješno, pokušavaju biti akreditovani.

Tako će Stanković sam sebe da kontroliše, akredituje i ocjenjuje. Ovaj izbor omogućili su zastupnici i delegati iz reda SDA, HDZ-a i SNSD-a koji su na sjednicama Predstavničkog doma i Doma naroda PSBiH glasali za novi saziv Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH

Image
Cerruti77
Posts: 76
Joined: 08/12/2019 19:38

#47793 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Cerruti77 »

General War wrote: 03/05/2021 22:38
Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:34
General War wrote: 03/05/2021 22:26

Ne jebe lijep vec uporan.
I tako dok ti sanjariš drugom nestanak isti tebe i tvoju zgadiju zadesi. Ima li vas makar za korpusa i po ovaj put?!
Najozbiljnije pitam, u mom kraju dok prekoraćim entitetsku liniju i prodzem kroz ove nazovi opštine s druge strane više pasa lutalica nego ljudi ebo te
:-)
Jesil ti normalan? Ne znas ni procitati napisano.
Pročitan si ti već odavno. Da postoje kakvi salonski činovi ti bih u najmanju ruku pukovnik bio.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#47794 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sandzokan »

General War wrote: 03/05/2021 22:20
sandzokan wrote: 03/05/2021 21:09 @General War

Ma pusti tog mrguda nego ajd mi reci, ali ozbiljno, šta misliš kako bi se odigravale stvari nakon što bi RS proglasila definitivni izlazak iz BiH? Jasno je da bi oni htjeli da sve to prođe bez rata ali kako bi se riješilo pitanje Brčkog?
Prilicno dijelim misljenje sa ovim englezom da sutra da hoce da se odcjepe da nista dramaticno se nece desiti na tom polju, ali bilo bi dramaticno u bosnjackom korpusu kome bi trebalo objasniti kako su se nasli u toj situaciji.
OSBiH je napravljena ne da se integrisu HVO i VRS nego da se bosnjaci pacifiziraju...i evo rezultata, OSBiH je u svemu namjerno inferiorna, naspram hrvatske i posebno Srbije...koja moze doturiti oruzje ili izravno se ukljuciti kako Englez predvidja scenario. Amerika se povlaci, kad mogu Kurde i Avganistan ostaviti na cjedilu...bosna nema nikakvu stratesku vrijednost.
Bosnjaci su preko hiljadu nepromisljenih poteza svog rukovodstva ostali bez ijednog cipa za uloziti...i ja stavrno sam misljenja da je to pitanje vremena ne hoce li biti vec kad...ako se nesto hitno, brzo vec jucer ne dogodi i preduhitri neizbjezno. Srija je bila uvjek i zapadu i istoku bitnija da je na njihovoj strani nego bosna jos otkako su tvrku ocaparili glavu.
Ok, slažem se sa svime što si napisao osim da se ništa dramatično ne bi desilo. Mislim da to ne bi prošlo tek tako, kao neko "čudo od tri dana", ali OK idemo dalje.

Koliko vidim i ti se slažeš da Srbima novi rat nije u interesu. Oni bi najzadovoljniji bili kada bi postojeća entitetska granica samo preko noći postala državna. Razdruživanje po modelu Čehoslovačke. Ali teritorij RS nije kompaktan, nije povezan i kao takav nije održiv. Znači da bi se pitanje Brčkog moralo, ako ne ratom kojeg Srbi nastoje izbjeći, rješavati pregovorima. Vidiš li tu neku šansu da, uz kvalitetne pregovarače, izvučemo neku razmjenu teritorija jer inače bi ostali u 5 skoro nepovezanih kantona?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#47795 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Guadalajara »

Dvoumim se :eh: sta je @General War :( :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#47796 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:42
General War wrote: 03/05/2021 22:38
Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:34

I tako dok ti sanjariš drugom nestanak isti tebe i tvoju zgadiju zadesi. Ima li vas makar za korpusa i po ovaj put?!
Najozbiljnije pitam, u mom kraju dok prekoraćim entitetsku liniju i prodzem kroz ove nazovi opštine s druge strane više pasa lutalica nego ljudi ebo te
:-)
Jesil ti normalan? Ne znas ni procitati napisano.
Pročitan si ti već odavno. Da postoje kakvi salonski činovi ti bih u najmanju ruku pukovnik bio.
:lol:
Pored takvih salonskih gazija, uspjeh je zagarantovan.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#47797 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Guadalajara wrote: 03/05/2021 22:46 Dvoumim se :eh: sta je @General War :( :lol:
Radnik na presi :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#47798 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Guadalajara »

General War wrote: 03/05/2021 22:50
Guadalajara wrote: 03/05/2021 22:46 Dvoumim se :eh: sta je @General War :( :lol:
Radnik na presi :mrgreen:
crnac :lol: :mrgreen:
Cerruti77
Posts: 76
Joined: 08/12/2019 19:38

#47799 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Cerruti77 »

General War wrote: 03/05/2021 22:50
Cerruti77 wrote: 03/05/2021 22:42
General War wrote: 03/05/2021 22:38
:-)
Jesil ti normalan? Ne znas ni procitati napisano.
Pročitan si ti već odavno. Da postoje kakvi salonski činovi ti bih u najmanju ruku pukovnik bio.
:lol:
Pored takvih salonskih gazija, uspjeh je zagarantovan.
Svakako ti je ovdje na ovom forumu podlo tlo.
Nisu vama tipični forumski materijali ni pokvarili planove prošli put već moji gorštaci koje ako pitaš jesu čuli za Klix pitaju jel to neka marka televizora. Samo ti svoj poso bajo
Piaty
Posts: 5724
Joined: 01/12/2020 00:58

#47800 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Piaty »

patriot_bih wrote: 03/05/2021 22:10
Johnny_x wrote: 03/05/2021 21:44
patriot_bih wrote: 02/05/2021 15:32

Ti se zavaravaš kao Bošnjaci pred rat.

Možda neće biti klasičnog osvajačkog rata na teritoriji FBiH, ali šta ako entitet RS izvede policiju na entitetsku liniju i kažu ovo je nezavisna država ili dio Srbije? Imaju li patriotske snage iz FBiH dovoljno snage da spriječe takav scenarij?

Dodik je prije par godina prijetio da će izvest policiju na entitetsku liniju. FBiH mora imati jasan plan šta da radi u tom slučaju. Nisu to stvari koje se prepuštaju slučaju.
Zamisli da se to ostvari i Dodik izvede policiju na entitetsku liniju i kaze nema nikome prelaziti, a barem 5000 Srba iz Istocnog Sarajeva krenulo na posao u Sarajevo, ili mnogi iz Foce krenuli u Gorazde na posao, ili ovi iz Doboja krenuli na posao u Tesanj itd., sta bi se desilo kada bi Srbi odjednom shvate da imaju nezavisnu RS, ali nemaju vise posla? Sta bi se desilo kada bi ministar finansija RS-a skonta da nema vise para iz federacije(RS uplati manje poreza nego sto dobiju u rasporedu), a RS rasprodala sve javne kompanije, ne mogu ni kredit podignuti kako treba? Koliko Srba koji rade u drzavnim institucijama bi ostalo bez posla, OSBiH, SIPA, DKP, granicna policija, ministarstva, agencije. Ja mislim da bi za 10 dana Srbi pozvali medije iz federacije, i rekli pogledajte gore u cosku onu kameru, mi smo se malo salili, sve je ovo bila skrivena kamera, ipak mi ostajemo u drzavi BiH.
Cinjenica da je RS parazit na stetu Federacije, dobijaju vise poreza nego sto uplate, dobar dio njihovog radnog stanovnistva radi u Fedaraciji, drzava Srbija ima svojih problema, nikako ne bi htjeli jos jednog parazita, Dodik kada bi to uradio, bio bi srpski heroj, a zar stvarno mislis da bi Vucic to podnio, da neki drugi Srbin upravlja Srbima osim njega? Vucic je opsjednut moci i vlasti, taj ne bi zelio prepustit Dodiku ni sekund vlasti.
Sve je to tačno što si napisao i 100% logično, ali sjeti da su Bosanski Srbi nakon potpisivanja Dejtona dobrovoljno napustili svoje stanove i kuće u Sarajevu i preselili u vrleti RSa. Nikad ne podcjenjuj motivacionu snagu njihovih mitova i snova za velikom Srbijom.

Nema sumnje da jednostrano proglase nezavisnost / razdruženje da bi to RS totalno ekonomski uništilo, a i ovako su na rubu sa silnim zaduženjima. Bili bi na nivou Južne Osetije gdje niko ne bi investirao. Južna Osetija ima trenutno duplo slabiji standard od RSa.
Slazem se sa tobom. Ne bi oni dosli na posao u Sarajevo i Doboj, posebno ne u Gorazde, to je poslastica.

To u vezi ekonomije je tacno. Sve bi bilo unisteno sto ne mijenja ove neke motive iznad navedene.
Locked