Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#64076 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

internazionale wrote: 07/12/2022 17:25
BHCluster wrote: 07/12/2022 17:14

:bih:
Za polupismene sda i df-ovce
Za pismene pajsere
Povjereništvo KODF-a ZDK-a, koje je zasjedalo sinoć, donijelo je odluku da su protiv ulaska u vladajuću koaliciju u tom kantonu Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, a koja u SZDK također ima tri zastupnika.

-Potpuna je zamjena teza, a što je u Konjicu izjavio predsjednik Socijaldemokrtaske partije BiH Nermin Nikšić, da smo mi izašli iz koalicije te da zbog toga ulazi HDZ. Mi smo samo imali obavezu da se, na zahtjev ostalih koalcionih partnera, izjasnimo o tom prijedlogu, dok se druge stranke koalicije nisu izjašnjavale.

Mi smo protiv takvog prijedloga, kao što bismo, vjerovatno, bili i protiv ulaska u koaliciju Saveza za bolju budućnost BiH, jer imamo dovoljan koalicioni kapacitet da nastavimo započeti posao. Smatrali smo da nije mudra odluka da dozvolimo ulazak HDZ-u i to je bio jednoglasan stav na sinoćnjem sastanku - istakao je Bulajić.

-Mi smo, kada smo potpisivali koalicioni sporazum, dogovorili da za ulazak u koaliciju drugih stranaka mora postojati konsenzus svih stranaka. DF je donio odluku da HDZ ne može, u ovom trenutku, ući u koaliciju i mi to poštujemo.

DF je i dalje član vladajuće koalicije, jer kakvi bismo to mi bili ljudi da izbacivamo njih, koji su među prvim dali potpis za ovu koaliciju- kazao je potpredsjednik BHI-KF Kenan Uzunović.
Last edited by BHCluster on 07/12/2022 17:40, edited 1 time in total.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#64077 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by meridiyan »

plavi_E wrote: 07/12/2022 17:09 Cak i ova prica da bosnjacko pleme dobija 4 ministarstva u VM a Covic samo dva je cin lijepog gesta od strane Covica. Neko je savjetovao Covica da neko vrijeme spusti loptu. Mada po demografskoj slici Covic bi trebao dobiti 1 ministarstvo a Dodig 3 a Osmorka 5. Ka tom cilju se mora strebiti.

Cekaj dok Osmorka potpise IZ po volji Covica. A sest mjeseci je predvidjeno.
D.Covic danas:

"Mi smo se opredijelili da napravimo zajedničku vlast i promjene. Nismo odustali od pristupa legitimnog predstavljanja konstutivnih naroda, svugdje tamo gdje se određuje kolektivnim pravima naroda. To je predsjedništvo i Dom naroda"
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64078 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

plavi_E wrote: 07/12/2022 17:07 Covicu je naredjeno da jedno vrijeme bude fin da se nebi digla vika kako je Covic dobio od Shmita sve a ponasa se po starom. Onse i dalje ponsa kao do sada samo sada malo bira rijeci. To sto ga ovdje uzdizu u nebesa govori vise o "uzdivacima" nego o Covicu.
Nije cak ni fin nego zna da ce dobit pa ne galami nego govori normalnim tonom
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#64079 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Roccohljup »

Kakav je sad ovo pederluk u najavi :mrgreen: :mrgreen:
"Mi smo jasno stava da ćemo ići na to da ćemo ići da u šest kantona imamo svoje ministre, među tih šest i Zeničko-dobojski. To ćemo ići u Zeničko-dobojskom i drugim kantonima gdje ima kapacitet. Ljubav je obostrana. Ideja je da u ovoj godini završimo sve vlade na svim razinama", kazao je Čović o formiranju vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu.
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64080 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

meridiyan wrote: 07/12/2022 17:32
Spoiler
Show
plavi_E wrote: 07/12/2022 17:09 Cak i ova prica da bosnjacko pleme dobija 4 ministarstva u VM a Covic samo dva je cin lijepog gesta od strane Covica. Neko je savjetovao Covica da neko vrijeme spusti loptu. Mada po demografskoj slici Covic bi trebao dobiti 1 ministarstvo a Dodig 3 a Osmorka 5. Ka tom cilju se mora strebiti.

Cekaj dok Osmorka potpise IZ po volji Covica. A sest mjeseci je predvidjeno.
D.Covic danas:

"Mi smo se opredijelili da napravimo zajedničku vlast i promjene. Nismo odustali od pristupa legitimnog predstavljanja konstutivnih naroda, svugdje tamo gdje se određuje kolektivnim pravima naroda. To je predsjedništvo i Dom naroda"
Svima je jasno da od gradjanske ideje na nivou BiH nema nista. Znaci ide se na plemensku zajednicu i mora se plivati u plemenskim odama. najveca greska bi bila sjediti na obali i plakati za gradjanskom dok drugi plivaju u plemenskoj BiH. Mislim da je to Osmorka shvatila. Nije ni legitimno predstavljanje problem ako je stvarno legitimno. Ali nije legitimno da pleme sa 10% stanovnistva plemesne zajednice ima isti udio u vlasti kao i pleme sa prekop 50% udjela. Pa to nema ni u Afganistanu.Tamo se dobro zna koja plemena kose a koja vodu nose.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64081 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

plavi_E wrote: 07/12/2022 18:05
meridiyan wrote: 07/12/2022 17:32
Spoiler
Show

Cekaj dok Osmorka potpise IZ po volji Covica. A sest mjeseci je predvidjeno.

Svima je jasno da od gradjanske ideje na nivou BiH nema nista. Znaci ide se na plemensku zajednicu i mora se plivati u plemenskim odama. najveca greska bi bila sjediti na obali i plakati za gradjanskom dok drugi plivaju u plemenskoj BiH. Mislim da je to Osmorka shvatila. Nije ni legitimno predstavljanje problem ako je stvarno legitimno. Ali nije legitimno da pleme sa 10% stanovnistva plemesne zajednice ima isti udio u vlasti kao i pleme sa prekop 50% udjela. Pa to nema ni u Afganistanu.Tamo se dobro zna koja plemena kose a koja vodu nose.
Pisao sam na temi izbornog zakona, stvar je jasna

Opcija 1: Svima isto pa ko koga
Opcija 2: Ako cemo se djelit onda ces dobit onoliko koliko te sljeduje ako te ima 10% dobices 10%
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64082 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Sto se itice izmjena izbora clanova Presjednistva BiH. Ako se bude islo na legitimno prdstavljanje u Presjednistvu onda presjednistvo ne smije zadrzati ove ovlasti. Novim nacinom izbora se mjenja narativ presjednistva. Nije vise Presjednistvo BiH iz redova naroda nego presjednistvo predstavnika tih naroda. I tu se ponovo stvara problem da 50% stanoivnistva ima jedan glas kao i 10% stanovnistva. To nije legitimno. I ako ce mo ganjati legitimnost onda ne mogu ostati iste ovlasti presjednistva kao do sada.
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64083 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

@Spit_fire

Opcija 2 je po svemu sto smo vidjeli to sto guraju ambasade. Znaci plivaj u plemenskoj BiH. I nema plakanja i kukanja nego trazi sve sto pripada tvom plemenu i gotovo.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64084 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

plavi_E wrote: 07/12/2022 18:13 @Spit_fire

Opcija 2 je po svemu sto smo vidjeli to sto guraju ambasade. Znaci plivaj u plemenskoj BiH. I nema plakanja i kukanja nego trazi sve sto pripada tvom plemenu i gotovo.
Pa super al onda ne mozes ti sa 5k glasova dijelit vlast 50/50 sa onim ko ima 500k
Officer Crabtree
Posts: 3503
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#64085 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Officer Crabtree »

Iz kojeg upustva za politiku dolaze ove nove riječi:

crvena linija
vođenje procesa
liderisanje

... I sad ova nova - narativ

Svi isto upustvo dobili izgleda
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#64086 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

Ide ovo sve na dejton 2 i ustavne promjene, nit ce predsjednistvo ovako izgledat nit imati ovlasti koje ima, sve ce se usesrediti na vijece ministara i premijera.Entiteti ce imati rekonstrukcije kao i kantoni.Inace smo najebali i bit cemo u izolaciji.Nema vise popustanja nikome, kocnicari ce se micat i slati PM.Bitno je da je pocelo.
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64087 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

@Spit_fire

Pa sigurno da ne moze vise. Ako hocemo legitimno a izgleda da moramo onda se stvari moraju konkretno definisati koliko vlasti kome pripada.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64088 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

pici wrote: 07/12/2022 18:18 Ide ovo sve na dejton 2 i ustavne promjene, nit ce predsjednistvo ovako izgledat nit imati ovlasti koje ima, sve ce se usesrediti na vijece ministara i premijera.Entiteti ce imati rekonstrukcije kao i kantoni.Inace smo najebali i bit cemo u izolaciji.Nema vise popustanja nikome, kocnicari ce se micat i slati PM.Bitno je da je pocelo.
Kako to lijepo zvuci...a u praksi:

Aparthjed...
Rekonaturkcija kantona- Stvaranje izborne jednice
Rekonstukcija entiteta- Stvaranje treceg
Kocnicari- Svi oni koji se bore za ono sto je sasvim normalno i moralno
Pozeljni- Separatisti
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#64089 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

Spit_fire wrote: 07/12/2022 18:08
plavi_E wrote: 07/12/2022 18:05

Svima je jasno da od gradjanske ideje na nivou BiH nema nista. Znaci ide se na plemensku zajednicu i mora se plivati u plemenskim odama. najveca greska bi bila sjediti na obali i plakati za gradjanskom dok drugi plivaju u plemenskoj BiH. Mislim da je to Osmorka shvatila. Nije ni legitimno predstavljanje problem ako je stvarno legitimno. Ali nije legitimno da pleme sa 10% stanovnistva plemesne zajednice ima isti udio u vlasti kao i pleme sa prekop 50% udjela. Pa to nema ni u Afganistanu.Tamo se dobro zna koja plemena kose a koja vodu nose.
Pisao sam na temi izbornog zakona, stvar je jasna

Opcija 1: Svima isto pa ko koga
Opcija 2: Ako cemo se djelit onda ces dobit onoliko koliko te sljeduje ako te ima 10% dobices 10%
Slozio bi se s tobom. Samo nas malo zajebaje potpis Alije i SDA iz 95e. Da oni to tad nisu tako potpisali…
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64090 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Od do sad vidjenog jedino Sabina u Osmorki nosi muske gace ovi ostali ili nose tangice ili su gologuzi.
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64091 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Ocigledno da Alija nije bas sve potpisao dok Covic ovoliko kmeci. Hrabrost Osmorke i njihovih simpatizera se najbolje vidi kad napadaju mrtvace.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64092 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Login77777 wrote: 07/12/2022 18:40
Spit_fire wrote: 07/12/2022 18:08

Pisao sam na temi izbornog zakona, stvar je jasna

Opcija 1: Svima isto pa ko koga
Opcija 2: Ako cemo se djelit onda ces dobit onoliko koliko te sljeduje ako te ima 10% dobices 10%
Slozio bi se s tobom. Samo nas malo zajebaje potpis Alije i SDA iz 95e. Da oni to tad nisu tako potpisali…
I dalje ne vidim zasto bi ako je taj potpis us.ro motku isli da je use.remo jos vise sa IZ
plavi_E
Posts: 6340
Joined: 18/10/2021 19:47

#64093 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Benjamina Karić razgovarala sa predsjednikom Izraela, uputila poziv na sveobuhvatnu saradnju

Kasno je sad ici u Izrael kod presjednika nakon sto ga je Dodik isprepado na onom groblju.
:D
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#64094 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Student_u_Ostavci »

Alija im je već sada kriv za sve što će ublehaši potpisati.
A ako ne potpišu, i dalje je dobro. Win win situacija. :lol:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#64095 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Grean »

pepermint wrote: 07/12/2022 17:28 Ni sam sebi vise ne vjerujem,tako da sam pesimista da ce ovo biti tako bajno kako najavljuju iz 8-orke....inace sam protiv sda, srcem i dusom..nagledo sam se njihovog lopovluka i previse..hajd da vidimo i ovo.
Bas tako, ne da sam pesimista negon sam siguran da se Covic nije sekunde promijenio niti treba da se mijenja, zaboli me. Vrijedja mi inteligenciju prica o novom Covicu.

Isto za SDA, ne da ih je dosta nego ih je davno bilo dosta.

Jedino Konakovic, neka prestane sa besmislenim komentarima, opet prica nije fer. Zaboli nas sto nije fer, puno sta u Dejtonu nije fer pa ko nas pita. Neka ne skida cijenu robe a pijaca jos nije ni pocela.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#64096 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

Pa Chovich se i nije promijenio, covjek odmah legitimno predstavljanje spominje :D

E sad sto ste vi navikli da SDA sve da za KCUS pa mislite da ce i Osmorka, to je nesto drugo
User avatar
relativno84
Posts: 15296
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#64097 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by relativno84 »

lerdi wrote: 07/12/2022 14:30 https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-vlast ... /221207082

Dakle DF je izbačen, upada HDZ. Velika ljubav je rođena :D
Image

:D :D :D
Oznaka Tablica
Posts: 526
Joined: 27/09/2022 13:50

#64098 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Oznaka Tablica »

Hakiz wrote: 07/12/2022 17:25
Oznaka Tablica wrote: 07/12/2022 15:02 A evo, na stranu sve sada...

Zar nije ugodnije slusati ove price koje danas slusamo od onih koje smo slusali prije 4 godine kada su jedni drugima prijetili i uslovljavali?

Nzm kad sam slusao Covica da prica ovako lijepo o drzavi :lol: I kazu, promjene nisu moguce.
Dok te mamim, medom te hranim.
Vi vise ne mozete ni vodu u pustinji prodavati... Niko od vas ne bi kupovao. Svi znaju da ste lopovi, kriminalci, prevaranti i ubice...
User avatar
Styling
Posts: 12488
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#64099 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Spit_fire wrote: 07/12/2022 16:43
Styling wrote: 07/12/2022 09:44

Oni nisu rekli da ulaze kao Bosnjacka vec kao pro-Bosanska strana. Ne znam, valjda je tebi to jedno te isto.
Cekaj ti mislis da su za npr Vojina i SDP glasali Srbi vecinom?
Naravno. Jer su Bošnjaci glasali za SDA, DF i Zelene.
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#64100 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

pici wrote: 07/12/2022 18:18 Ide ovo sve na dejton 2 i ustavne promjene, nit ce predsjednistvo ovako izgledat nit imati ovlasti koje ima, sve ce se usesrediti na vijece ministara i premijera.Entiteti ce imati rekonstrukcije kao i kantoni.Inace smo najebali i bit cemo u izolaciji.Nema vise popustanja nikome, kocnicari ce se micat i slati PM.Bitno je da je pocelo.
Ide se ka nekom novom aprilskom paketu, nemoj zaboraviti da je marfi vec bio ukljucen kod prvog, mislim da su ga i vratili zbog toga. U svakom slucaju vjerujem da dolaze bolji dani iako ce biti jos podmetanja i kocnica, dug je ovo put. Zapad ce urediti stanje u bosni neka niko nesumnja nakon sto nas je pustio i zasluzeno kaznio zbog odbijanja prvog aprilskog paketa
Last edited by sajber87 on 07/12/2022 19:32, edited 1 time in total.
Locked