Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#48601 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

"Nažalost moramo zaključiti da udio Hrvata od 15 do 17 posto u broju stanovnika u Bosni i Hercegovini već odavno ne odgovara stvarnosti", rekao je Schmidt.
:mrgreen:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48602 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Evo bio sam upravu nazalost,yes
Da ce opet ustoliciti budiceg poglavara za BIH ustoliciti u staroj crkvi na Bascarsiji kaze Vukanovic.

Opet isti scenario kad se bude ustolicio.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#48603 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Izborni zakon i majorizacija Hrvata nije jedini ali jeste najveći problem BiH. Izlaz koji postoji ali će nacionalne stranke u sva tri naroda teško pristati na njega zbog čega je neophodno da ga forsiraju "probosanske" stranke i Visoki predtavnik.


Jedino moguće i najpravednije rješenje je: 1. Ograničiti nadležnost Doma narod i precizno definirati ncionalni interes čime bi se reducirale blokade
2. Da sva tri člana Predsjedništva biraju građani cijele BiH što bi uključilo i ostale ali i prisililo nacionalne
stranke da za člana Predsjedništva kandidiraju umjerenije ličnosti čime bi se napravio odmak od ovih
nacionalističkih ujdurmi i blokada ali i napravio iskorak ka građanskom društvu.

Svako drugo rješenje u sadašnjem omjeru snaga diskriminira određene skupine građana na nekom prostoru i produbljuje nacionalističko jazove među narodima. Ako Christian Schmidt ne podrži ovakvu opciju onda BiH ne ide u pravcu izgradnje građanskog društva nego se još dublje uvaljuje u nacionalističko blato koje u konačnici vodi u sukobe i raspad BiH.
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48604 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Sociolog wrote: 06/09/2021 17:42 Evo bio sam upravu nazalost,yes
Da ce opet ustoliciti budiceg poglavara za BIH ustoliciti u staroj crkvi na Bascarsiji kaze Vukanovic.

Opet isti scenario kad se bude ustolicio.
pa šta je tu problem ?
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48605 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

ako te pitaju wrote: 06/09/2021 17:22
General War wrote: 06/09/2021 17:02
Hoces da kazes da je "plescibat" 92 za osamostaljenje BiH, nezakonit? :stidljiva1:
Naveo sam ti da je ustav HR iz 76 decidno se pominju srbi...sta bi sa njima, kud se djese 91?
Počevši od ZAVNOH-a, pa na dalje, u ustavima se isticali da je RH država Hrvata.
U Ustavu iz 1974 se navodi da je RH država hrvatskog naroda, koja zajedno sa srpskim narodom......

Dakle, RH je država hrvatskog naroda, i to znači da je tu moguća građanska država.
Za 20 godina u RH uopće neće biti važno tko je što.

BiH nije država niti jednog naroda, nego tri naroda, zajedno, podjednako.....


Što se tiče referenduma 1992 godine, smatram da je pogrešno što se nismo dogovorili, prvenstveno mislim na Lisabonski sporazum kojeg je Alija odbio potpisati jer je dobio "mig" Amera da će imati čitavu BiH.

Iako, tad su i Srbi sanjali o Velikoj Srbiji do Zagreba.

Ostaje žal što nismo uredili BiH, a moje mišljenje je da je Lisabonski sporazum bio dobar
lisabonski sporazum :D

haj života ti, otvori temu, lisabonski sporazum, nije niko odavno....

pa zar se ne može jednom mantra promijeniti, jebem mu miša
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48606 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Pa opet provokacije s trobojkama
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48607 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

mishic wrote: 06/09/2021 17:45 Izborni zakon i majorizacija Hrvata nije jedini ali jeste najveći problem BiH. Izlaz koji postoji ali će nacionalne stranke u sva tri naroda teško pristati na njega zbog čega je neophodno da ga forsiraju "probosanske" stranke i Visoki predtavnik.


Jedino moguće i najpravednije rješenje je: 1. Ograničiti nadležnost Doma narod i precizno definirati ncionalni interes čime bi se reducirale blokade
2. Da sva tri člana Predsjedništva biraju građani cijele BiH što bi uključilo i ostale ali i prisililo nacionalne
stranke da za člana Predsjedništva kandidiraju umjerenije ličnosti
čime bi se napravio odmak od ovih
nacionalističkih ujdurmi i blokada ali i napravio iskorak ka građanskom društvu.

Svako drugo rješenje u sadašnjem omjeru snaga diskriminira određene skupine građana na nekom prostoru i produbljuje nacionalističko jazove među narodima. Ako Christian Schmidt ne podrži ovakvu opciju onda BiH ne ide u pravcu izgradnje građanskog društva nego se još dublje uvaljuje u nacionalističko blato koje u konačnici vodi u sukobe i raspad BiH.
-Majorizaciju u normalnom svijetu definiraju kao-IZBOR VECINE (osnovno demokratsko nacelo)
- Precizno definirati- odmah zajeb
- Na koji nacin mislis da ce neko izabrati umjerene licnosti, ako nema sistema opoziva?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#48608 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hajvan »

mishic wrote: 06/09/2021 17:45 Izborni zakon i majorizacija Hrvata nije jedini ali jeste najveći problem BiH. Izlaz koji postoji ali će nacionalne stranke u sva tri naroda teško pristati na njega zbog čega je neophodno da ga forsiraju "probosanske" stranke i Visoki predtavnik.


Jedino moguće i najpravednije rješenje je: 1. Ograničiti nadležnost Doma narod i precizno definirati ncionalni interes čime bi se reducirale blokade
2. Da sva tri člana Predsjedništva biraju građani cijele BiH što bi uključilo i ostale ali i prisililo nacionalne
stranke da za člana Predsjedništva kandidiraju umjerenije ličnosti čime bi se napravio odmak od ovih
nacionalističkih ujdurmi i blokada ali i napravio iskorak ka građanskom društvu.

Svako drugo rješenje u sadašnjem omjeru snaga diskriminira određene skupine građana na nekom prostoru i produbljuje nacionalističko jazove među narodima. Ako Christian Schmidt ne podrži ovakvu opciju onda BiH ne ide u pravcu izgradnje građanskog društva nego se još dublje uvaljuje u nacionalističko blato koje u konačnici vodi u sukobe i raspad BiH.
odlicno, no zasto bi sukob vodio jedino u raspad?
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48609 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Sociolog wrote: 06/09/2021 17:55 Pa opet provokacije s trobojkama
de, bolan.....pa i treba da glavni pravoslavni pop za BiH se ustoliči u Sarajevu....to samo znači da ti priznaje državu...

ne možeš stavljati znak jednakosti između dva potpuno različita događaja, onog na Cetinju i tog što bi se trebalo desiti u sarajevu...
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48610 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

General War wrote: 06/09/2021 17:55
- Na koji nacin mislis da ce neko izabrati umjerene licnosti, ako nema sistema opoziva?
Pa postoji i zato mogućnost....parlament bira članove predsjedništva, a jedan od uslova je da kadnidat mora dobiti glasove najmanje trećine delegata iz svake od grupacija (naroda) u Domu naroda (ili kako već se bude zvao)
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#48611 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by detroit-mercy »

palermo wrote: 06/09/2021 18:02
Sociolog wrote: 06/09/2021 17:55 Pa opet provokacije s trobojkama
de, bolan.....pa i treba da glavni pravoslavni pop za BiH se ustoliči u Sarajevu....to samo znači da ti priznaje državu...

ne možeš stavljati znak jednakosti između dva potpuno različita događaja, onog na Cetinju i tog što bi se trebalo desiti u sarajevu...
Isto ko kad je papa dolazio u Sarajevo (prvu posjetu), al de ti to nekim objasni :skoljka:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48612 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

palermo wrote: 06/09/2021 18:07
General War wrote: 06/09/2021 17:55
- Na koji nacin mislis da ce neko izabrati umjerene licnosti, ako nema sistema opoziva?
Pa postoji i zato mogućnost....parlament bira članove predsjedništva, a jedan od uslova je da kadnidat mora dobiti glasove najmanje trećine delegata iz svake od grupacija (naroda) u Domu naroda (ili kako već se bude zvao)
:thumbup:
A sta ako ne dobije ili se Dom naroda ne oformi ili se dom naroda opstruira?
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#48613 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

1 predsjednik 2 kruga glasOVanja. :wink:
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#48614 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

Vi raspravljate o modelima politickog uredjenja BIH,a zaboravljate da srbi u BIH idu do kraja u rusenju BIH ili svog bioloskog opstanka u istoj.. nema nazad,desavanja u CG su pokazala....

EU i zapad zele normalnu BIH ali sa zadovoljnim srbima i hrvatima,a zadovoljan srbin i hrvat(vecina istih) je zadovoljan samo kad je BIH nefunkcionalna ili je uopste nema...THE END.
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48615 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

General War wrote: 06/09/2021 18:14
palermo wrote: 06/09/2021 18:07

Pa postoji i zato mogućnost....parlament bira članove predsjedništva, a jedan od uslova je da kadnidat mora dobiti glasove najmanje trećine delegata iz svake od grupacija (naroda) u Domu naroda (ili kako već se bude zvao)
:thumbup:
A sta ako ne dobije ili se Dom naroda ne oformi ili se dom naroda opstruira?
pa riješiš ti izbornim zakonom....ako ne dobije, ide novi kandidat, i sve ispočetka,

a ako se opstruira....mislim , ako hoćeš da rušiš državu, ima stotinu načina.....nikakav zakon, ustav ili bilošta te neće spriiječiti da rušiš državu ako si naumio, onda je pitanje koga je više, onih koji su za državu ili onih koji su protiv nje
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48616 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Nikakvih promjena nema u ovakvoj situaciji s dodom
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48617 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

palermo wrote: 06/09/2021 18:22
General War wrote: 06/09/2021 18:14
:thumbup:
A sta ako ne dobije ili se Dom naroda ne oformi ili se dom naroda opstruira?
pa riješiš ti izbornim zakonom....ako ne dobije, ide novi kandidat, i sve ispočetka,

a ako se opstruira....mislim , ako hoćeš da rušiš državu, ima stotinu načina.....nikakav zakon, ustav ili bilošta te neće spriiječiti da rušiš državu ako si naumio, onda je pitanje koga je više, onih koji su za državu ili onih koji su protiv nje
Pa mi imamo problem sto je nebitno koliko koga ima vec postotci u vlasti su ravnomjerno rasporedjeni...mozes bilo sta do u nedogled blokirati.
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48618 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

General War wrote: 06/09/2021 19:09
Pa mi imamo problem sto je nebitno koliko koga ima vec postotci u vlasti su ravnomjerno rasporedjeni...mozes bilo sta do u nedogled blokirati.
pa znam :D preduslov pronalaska rješenja je da zaista imaš želju da nađeš rješenje....ukoliko nema te želje, onda se nastavlja stanje sukoba....kako će sukob izgledati, kojim metodama će se rješavati, stvarno ne znam....

al počeli smo priču o tome da nema načina da se izaberu umjerene ličnosti, postoji način....kao što postoji način da se obezbijedi i ta čuvena legitimnost i da se obezbijedi da funkcionisanje države ne ovisi o volji jedne stranke.....samo je pitanje , želi li se to...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#48619 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

palermo wrote: 06/09/2021 18:02
Sociolog wrote: 06/09/2021 17:55 Pa opet provokacije s trobojkama
de, bolan.....pa i treba da glavni pravoslavni pop za BiH se ustoliči u Sarajevu....to samo znači da ti priznaje državu...

ne možeš stavljati znak jednakosti između dva potpuno različita događaja, onog na Cetinju i tog što bi se trebalo desiti u sarajevu...
:thumbup:

Dostojanstveno to ispratiti.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#48620 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ako te pitaju »

Izborni zakon i majorizacija Hrvata nije jedini ali jeste najveći problem BiH. Izlaz koji postoji ali će nacionalne stranke u sva tri naroda teško pristati na njega zbog čega je neophodno da ga forsiraju "probosanske" stranke i Visoki predtavnik.
mudro zboriš.....
Jedino moguće i najpravednije rješenje je: 1. Ograničiti nadležnost Doma narod i precizno definirati ncionalni interes čime bi se reducirale blokade
Sud u Strasbourgu jeste predlagao da konstitutivni narodi moraju imati mehanizam zaštite vitalnih interesa. Ima smisla.
2. Da sva tri člana Predsjedništva biraju građani cijele BiH što bi uključilo i ostale ali i prisililo nacionalnestranke da za člana Predsjedništva kandidiraju umjerenije ličnosti čime bi se napravio odmak od ovihnacionalističkih ujdurmi i blokada ali i napravio iskorak ka građanskom društvu.

Sud u Strasbourgu je u odluci Sejdić-Finci davao prijedlog da zastupnički dom ( kao primjer garađanske države ) predlaže kandidate za člana predsjedništva, a Dom Naroda ( predstavnici konstitutivnih naroda ) potvrđuje.To bi osiguralo da taj član mora biti umjeren tj. ne može biti radikal, nego odgovarati svim stranama.

Svako drugo rješenje u sadašnjem omjeru snaga diskriminira određene skupine građana na nekom prostoru i produbljuje nacionalističko jazove među narodima. Ako Christian Schmidt ne podrži ovakvu opciju onda BiH ne ide u pravcu izgradnje građanskog društva nego se još dublje uvaljuje u nacionalističko blato koje u konačnici vodi u sukobe i raspad BiH.
Specifičnost BiH jesu etničke skupine, na tome počiva povijest i Ustavi Bosne i Hercegovine. Ako već imamo BiH, izgradimo je da je svi smatraju svojom domovinom.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#48621 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hajvan »

kao i povijest hrvacke takodje

ja, i?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48622 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

palermo wrote: 06/09/2021 19:23
General War wrote: 06/09/2021 19:09
Pa mi imamo problem sto je nebitno koliko koga ima vec postotci u vlasti su ravnomjerno rasporedjeni...mozes bilo sta do u nedogled blokirati.
pa znam :D preduslov pronalaska rješenja je da zaista imaš želju da nađeš rješenje....ukoliko nema te želje, onda se nastavlja stanje sukoba....kako će sukob izgledati, kojim metodama će se rješavati, stvarno ne znam....

al počeli smo priču o tome da nema načina da se izaberu umjerene ličnosti, postoji način....kao što postoji način da se obezbijedi i ta čuvena legitimnost i da se obezbijedi da funkcionisanje države ne ovisi o volji jedne stranke.....samo je pitanje , želi li se to...
JA se nadam da ti se javljas negdje sa zapada, jer stvar "zelja za rjesenjem" ne postoji u vokabularu BH politike :D
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48623 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

ako te pitaju wrote: 06/09/2021 19:54
Izborni zakon i majorizacija Hrvata nije jedini ali jeste najveći problem BiH. Izlaz koji postoji ali će nacionalne stranke u sva tri naroda teško pristati na njega zbog čega je neophodno da ga forsiraju "probosanske" stranke i Visoki predtavnik.
mudro zboriš.....
Jedino moguće i najpravednije rješenje je: 1. Ograničiti nadležnost Doma narod i precizno definirati ncionalni interes čime bi se reducirale blokade
Sud u Strasbourgu jeste predlagao da konstitutivni narodi moraju imati mehanizam zaštite vitalnih interesa. Ima smisla.
2. Da sva tri člana Predsjedništva biraju građani cijele BiH što bi uključilo i ostale ali i prisililo nacionalnestranke da za člana Predsjedništva kandidiraju umjerenije ličnosti čime bi se napravio odmak od ovihnacionalističkih ujdurmi i blokada ali i napravio iskorak ka građanskom društvu.

Sud u Strasbourgu je u odluci Sejdić-Finci davao prijedlog da zastupnički dom ( kao primjer garađanske države ) predlaže kandidate za člana predsjedništva, a Dom Naroda ( predstavnici konstitutivnih naroda ) potvrđuje.To bi osiguralo da taj član mora biti umjeren tj. ne može biti radikal, nego odgovarati svim stranama.

Svako drugo rješenje u sadašnjem omjeru snaga diskriminira određene skupine građana na nekom prostoru i produbljuje nacionalističko jazove među narodima. Ako Christian Schmidt ne podrži ovakvu opciju onda BiH ne ide u pravcu izgradnje građanskog društva nego se još dublje uvaljuje u nacionalističko blato koje u konačnici vodi u sukobe i raspad BiH.
Specifičnost BiH jesu etničke skupine, na tome počiva povijest i Ustavi Bosne i Hercegovine. Ako već imamo BiH, izgradimo je da je svi smatraju svojom domovinom.
Ček, ček....dva pitanja...

jesam li ja tebe dobro shvatio da je tebi ovo prihvatljivo ?

jesi li ti siguran da si dobro razumio ?
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48624 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

General War wrote: 06/09/2021 20:04
palermo wrote: 06/09/2021 19:23

pa znam :D preduslov pronalaska rješenja je da zaista imaš želju da nađeš rješenje....ukoliko nema te želje, onda se nastavlja stanje sukoba....kako će sukob izgledati, kojim metodama će se rješavati, stvarno ne znam....

al počeli smo priču o tome da nema načina da se izaberu umjerene ličnosti, postoji način....kao što postoji način da se obezbijedi i ta čuvena legitimnost i da se obezbijedi da funkcionisanje države ne ovisi o volji jedne stranke.....samo je pitanje , želi li se to...
JA se nadam da ti se javljas negdje sa zapada, jer stvar "zelja za rjesenjem" ne postoji u vokabularu BH politike :D
trenutno sam na istoku....sutra ću na sabahu na zapad......mislim Mostara
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48625 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

palermo wrote: 06/09/2021 20:06
General War wrote: 06/09/2021 20:04
JA se nadam da ti se javljas negdje sa zapada, jer stvar "zelja za rjesenjem" ne postoji u vokabularu BH politike :D
trenutno sam na istoku....sutra ću na sabahu na zapad......mislim Mostara
Onda ne znam odakle ti ideja da ovdje neko nesto hoce da se dogovori...pa oni i naprave dogovorom problem gdje ga nema da se nebi dogovorili
Locked