Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#80976 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 08/02/2023 08:00 A sta su bili hdz 1990 hsp kradom za boljitak nhi
Jel to pluralizam
Ko da je jos jucer Lijanovic dijelio 100KM za glas po Aveniji. Naravno da sam uzeo joju, ali glas nije dobio :D

Mada sad iz ove perspektive mi je zao sto nisam glasao za njega.

P.S sljedece izbore je opet bila Joja, ali da mozes potrositi kod njega u prodavnici :D

Joja pluralizam u Hrvata se to zove valjda :)
mirza_15
Posts: 10623
Joined: 19/01/2015 09:26

#80977 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mirza_15 »

Nikola Testa wrote: 08/02/2023 00:14
mirza_15 wrote: 07/02/2023 20:09

Ne baš tako jednostavno jer kada je 2 vs 1 ovaj 1 može pokrenuti pitanje VNI i onda to ide u njegov klub u DN gdje je potrebna 2/3 većina za potvrdu VNI. To znači da bi morao imati 8 u klubu Hrvata u DN da zaobiđeš HDZ. Druga stvar je što treba dobro sagledati moguće posljedice jednog takvog poteza ako bi bilo i moguće jer bi mogao donijeti više štete nego koristi. Do sada se mogao izbaciti kompletan H faktor da se htjelo, ali se niko nije usudio. Recimo, moglo se visokim pozicijama na listama uzeti mjesto u SBK i možda čak HNK, ali to niko nije ni pokušao, a vjerovatno je tako i bolje.
Zasto vise stete?
Imaš ljude na tom teritoriju koji bi bili radikalizirani, a ne bi imao praktičnu kontrolu nad dijelovima zemlje koji imaju određeni stepen samouprave(kantoni). Šta ćeš sa tim područjem i tim ljudima? Iza njih stoji Hrvatska koja je članica EU i koja bi u tom slučaju bila protiv našeg ulaska, a dodatno bi podgrijavala separatizam, dodatno se uplitala u unutrašnja pitanja pod izgovorom majorizacije. U Mostaru, Stocu, Srednjoj Bosni... bi situacija, vjerovatno, bila neizdržljiva. Sa druge strane bi stavljanje pod kontrolu H komponente i pravljenjem FBiH na građanskom modelu ignorišući Hrvate koji bi postali nacionalna manjina ojačalo argumente za separatizam RS-a. Stavljanjem pod kontrolu H komponente na način da Bosanska (95% Bošnjačka) strana izabere predstavnike Hrvata u institucije je izigravanje koncepta na kojem BiH trenuto funkcioniše, a koji je potpisan u Vašingtonu i Dejtonu/Parizu. To na silu uvođenje građanske države ne bi bilo prihvaćeno od strane velikog dijela stanovništva, ali ni međunarodne zajednice. Na kraju bi formalno imao FBiH pod kontrolom bosanskih (95% bošnjačkih) snaga, ali praktično bi kontrolisao samo regiju Konjic-Sarajevo-Zenica-Tuzla-Goražde i regiju Bihać. Kantoni sa hrvatskom većinom bi odbili poslušnost Sarajevu, a ti ne bi imao instrumente da ih silom uvedeš u sistem. Postoji i puk vojske koji baštini tekovine HVO-a. Šta bi sutra uradio da kantonalni MUP nekog kantona počne da funkcioniše samostalno? Bez snažne pomoći i podrške međunarodne zajednice za neki takav scenarij napravio bi krizu nesagledivih razmjera. Jedini način da ovakav način izbacivanja hrvatske komponente iz vlasti izdobri je da se iseli hrvatsko stanovništvo iz Hercegovine što bi bila katastrofa, odnosno pravljenje bošnjačke nacionalne države. Pa i u tom slučaju bi imao neprijateljski nastrojenu Hrvatsku sa jedne i Srbiju sa druge strane koja bi praktično kontrolisala pola BiH i vjerovatno i zaista krenula u odcjepljenje RS. Možda ja ne vidim to najbolje. Možda je to put u građansku BiH samo ja ne vidim kako. Mi smo nasađeni na taj nacionalni koncept koji jeste pogrešan, ali ja ne vidim realan način da se to promjeni. Mogu samo da se nadam da će se Hrvati vremenom okrenuti izgradnji BiH kao svoje domovine kada dobiju (a čini se da će ih dobiti) garancije da će birati svoje predstavnike. Promjene granica nema jer MZ to neće dozvoliti ne zbog nas nego zbog sebe. Mislim da to shvata prije svega Hrvatska, a onda i Hrvati u BiH. Mislim da je i njima u interesu da BiH uđe u EU i NATO. Da znam da će stati na stranu napretka BiH kada još dobiju izbor člana predsjedništva i da će nam Hrvatska poslije toga postati saveznik, sutra bih to potpisao. Samo postoji opcija da će nakon toga tražiti više i da neće poslije svega postati kooperativni. Mi moramo naći rješenje da barem sa Hrvatima izađemo iz stanja konstantnog konflikta. Neće taj dio stanovništva nikada prihvatiti ono što je želja pro BiH strane. Koji je onda način da se provede namjera kontrole tog dijela stanovništva na takav način? Samo sila. Sila koju nemaš, a i koja ne bi donijela ništa dobro. Možda samo pražnjenje tog prostora.

Da ne bude zabune, i ja bih volio da se probudim sutra u građanskoj državi gdje važi pravilo jedan čovjek - jedan glas i gdje svako ima ista prava bez obzira na vjeru, naciju i bilo koje drugo opredjeljenje. Realno bi to bila država u kojo bi se Bošnjaci sve pitali jer ih je preko 50%. Zašto misliš da bi Hrvati i Srbi (prije svega Hrvati jer ih je daleko manje) dobrovoljno pristali da iz situacije u kojoj su sada pređu u situaciju u kojoj su nacionalna manjina i imaju samo ono što im Bošnjaci kao apsolutna većina dozvole? Ja sam za građansku BiH, ali daj mi mapu puta (ali realno) kako da do nje dođemo. Je li to odloženi konflikt koji će dovesti do konačnog rješenja? Hoće li konačno rješenje biti dobro po nas gdje ćemo dobiti BiH kao građansku državu u AVNOJ-evskim granicama ili je realnije da u ovakvoj konstalaciji snaga potpuno nestanemo sa ovih prostora?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11035
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#80978 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

kluz franjo wrote: 08/02/2023 02:40 Predlažem da temu "statističkog uzorka" objasniš prpi i njegovim fanovima.
Uzorak je cca. 6,5% u FBiH. Četiri IJ sa dominanto (80+%) bošnjačkom većinom.
I onda im "guru" prospe glupost, koja im je tupavom uhu zgodna.
A brojevi su brojevi. I činjenice su činjenice.
Koliko god se trudio pokazati samopercipiranu intelektualnu superiornost na forumu, ne mozes napisati nijedan komentar a da iz njega ne kipti nekakva ljutnja i prezir. Unatoc tome sto se politicke opcije koje podrzavas satrase relaksirati odnose. Mozda se pak relaksacija ne odnosi na neistomisljenike unutar istog lebensrauma "probosanskih" opcija? Kako god, zalosno. I tupavo.

Dalje, nisam ja nikome guru, ja analiziram brojeve, cak i kad mi ne odgovaraju. Kao sto je slucaj sa prijevremenim izborima. Licno sam ocekivao zestok pad Trojanaca. Nije se desio. Nikakav problem priznati. Sta se jeste desilo, samo sam sabrao i pokazao da u ono malo sredina gdje Trojanci dobijaju glasove, sad su dobili nesto manje. A obzirom da su Trojanci ionako manjina unutar prostora sa bosnjackom vecinom, to cini sad tu manjinu nesto manjom.

Kao sto rekoh, meni nije vatra priznati i reterirati sa svojih pozicija kada se fakti na terenu promijene. Naravno da nije to osobina svakoga, posebno onih ubijedjenih u toboznju intelektualnu superiornost nad sagovornicima. Pa je tako nedokucivo shvatiti da npr. HDZ i stranke okupljene oko HDZ-a nemaju parlamentarnu vecinu u Parlamentu FBiH za imenovanje Vlade FBiH. I to je OK, naravno da ko percipira da gubi ima pravo da se ljuti i vjeruje drugacije. Vjerovao sam i ja da ce Trojanci propasti, ali su tvrdokorniji. Tako i ti vjerujes u Nerku Premijera, ali ces gledati Novalica. :mrgreen:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11035
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#80979 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

mirza_15 wrote: 08/02/2023 08:37 Imaš ljude na tom teritoriju koji bi bili radikalizirani, a ne bi imao praktičnu kontrolu nad dijelovima zemlje koji imaju određeni stepen samouprave(kantoni). Šta ćeš sa tim područjem i tim ljudima?
Izvinjavam se kolegi sto citiram njegov odgovor bez da odgovaram na njega, ali je doslovno sve sto treba reci na tvoje promisljanje.
Lakat Jebić wrote: 07/02/2023 16:36 ne može biti politike oko "stvari oko kojih se slažemo" kad se ne slažemo o preduslovi: postojanju države. To su politike koje u prirodne katastrofe koriste za bilo kakav vid urušavanja države. HDZ sa vakcinama, evo Nešić sa pomoći Turskoj. Priča s naše strane da nećemo pričat o stvarima u kojima nema slaganja, u ovom kontekstu, praktično znači odustajanje od politike.
Cisto da ne ostanem nedorecen, ja sam za politiku konflikta i ostrog sukobljavanja sa katolickim i pravoslavnim separatizmom, na svakom mjestu, od svake mjesne zajednice do drzavnog nivoa. Ne zelim graditi nikakvu zajednicu niti relaksaciju sa njima. I oko toga sam jasan od prvog dana.
plavi_E
Posts: 6564
Joined: 18/10/2021 19:47

#80980 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

mirza_15 wrote: 08/02/2023 08:37 Mogu samo da se nadam da će se Hrvati vremenom okrenuti izgradnji BiH kao svoje domovine kada dobiju (a čini se da će ih dobiti) garancije da će birati svoje predstavnike.
:lol:

Prestanite vise sa tim pozdravima sa 'ercergbosne. Ne postoji nista na ovoj planeti za sta bi bh. hrvati stavili BiH ispred HR. Obecanje spajanja sa maticom dato prije ca. 150 godina je danas jace nego ikad.
mirza_15
Posts: 10623
Joined: 19/01/2015 09:26

#80981 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mirza_15 »

Prpa.ba wrote: 08/02/2023 08:41
mirza_15 wrote: 08/02/2023 08:37 Imaš ljude na tom teritoriju koji bi bili radikalizirani, a ne bi imao praktičnu kontrolu nad dijelovima zemlje koji imaju određeni stepen samouprave(kantoni). Šta ćeš sa tim područjem i tim ljudima?
Izvinjavam se kolegi sto citiram njegov odgovor bez da odgovaram na njega, ali je doslovno sve sto treba reci na tvoje promisljanje.
Lakat Jebić wrote: 07/02/2023 16:36 ne može biti politike oko "stvari oko kojih se slažemo" kad se ne slažemo o preduslovi: postojanju države. To su politike koje u prirodne katastrofe koriste za bilo kakav vid urušavanja države. HDZ sa vakcinama, evo Nešić sa pomoći Turskoj. Priča s naše strane da nećemo pričat o stvarima u kojima nema slaganja, u ovom kontekstu, praktično znači odustajanje od politike.
Cisto da ne ostanem nedorecen, ja sam za politiku konflikta i ostrog sukobljavanja sa katolickim i pravoslavnim separatizmom, na svakom mjestu, od svake mjesne zajednice do drzavnog nivoa. Ne zelim graditi nikakvu zajednicu niti relaksaciju sa njima. I oko toga sam jasan od prvog dana.
Možda je to put u bolje sutra. Možda ja ne vidim dobro. Meni se čini da bi takva politika, ako za nju ne postoji snažna podrška međunarodne zajednice donijela više štete nego koristi. Nemaš snagu za jedan takav koncept kao što je nisi imao ni 92-95.
plavi_E
Posts: 6564
Joined: 18/10/2021 19:47

#80982 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Prpa.ba wrote: 08/02/2023 08:38 Dalje, nisam ja nikome guru, ja analiziram brojeve, cak i kad mi ne odgovaraju. Kao sto je slucaj sa prijevremenim izborima. Licno sam ocekivao zestok pad Trojanaca. Nije se desio. Nikakav problem priznati. Sta se jeste desilo, samo sam sabrao i pokazao da u ono malo sredina gdje Trojanci dobijaju glasove, sad su dobili nesto manje. A obzirom da su Trojanci ionako manjina unutar prostora sa bosnjackom vecinom, to cini sad tu manjinu nesto manjom.
Od svih opstina u kojima su odrzani izbori jedino u Vogosci su upoznati sa likom i djelom Trojanaca. U Bihacu, Srebreniku, ... vecina ljudi u tim mjestima za Trojance cula tek u kontekstu zadnjih izbora na drzavnom nivou. Vecinu ljudi van "Sarajevske Zupanije" ne interesuje ko djeli kifle po skupstinama i obnavlja "trajvanske" pruge. I bas tamo gdje ih najbolje poznaju tu im je klanjana politicka dzenaza.
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#80983 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Prpa.ba wrote: 08/02/2023 08:41 Cisto da ne ostanem nedorecen, ja sam za politiku konflikta i ostrog sukobljavanja sa katolickim i pravoslavnim separatizmom, na svakom mjestu, od svake mjesne zajednice do drzavnog nivoa. Ne zelim graditi nikakvu zajednicu niti relaksaciju sa njima. I oko toga sam jasan od prvog dana.
Zeljeli mi to ili ne, mi smo vec u zajednici sa njima.. Jedino da se odreknemo veceg dijela teritorije drzave, pa da u ovom dijelu koji nam ostane uzivamo bez separatista.. Postoji i druga mogucnost, a to je da ratom oslobodimo drzavu od separatista.. Eto ne znam sta je od to dvoje realnije.. Mozda ovo prvo, posto smo se u dobroj mjeri vec odrekli dobrog dijela drzave jer Banja Luku ili Siroki Brijeg dobar dio jedinih istinskih i legitimnih Bosnjaka patriota vec smatra inostranstvom i neprijateljskom teritorijom..
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#80984 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PM72 »

Prpa.ba wrote: 08/02/2023 08:41
Cisto da ne ostanem nedorecen, ja sam za politiku konflikta i ostrog sukobljavanja sa katolickim i pravoslavnim separatizmom, na svakom mjestu, od svake mjesne zajednice do drzavnog nivoa. Ne zelim graditi nikakvu zajednicu niti relaksaciju sa njima. I oko toga sam jasan od prvog dana.
Onda si palestinac...
plavi_E
Posts: 6564
Joined: 18/10/2021 19:47

#80985 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Pa i Srbi i Hrvati su u BiH u zajednici sa Bosnjacima pa im to ne smeta da rade na svojim nacionalnim i velikodrzavnim interesima. Po pisanju vecine ovog foruma jedino Bosnjaci zbog te zajednice nebi trebali nista raditi u svom ineresu da se druga dva narode nebi uvrijedila.
:-)
giannibelif
Posts: 1989
Joined: 28/01/2017 22:11

#80986 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by giannibelif »

Bošnjaci veze sa vezom o politici nemaju. O politici ovakvoj kakva se vodi na prostorima bivše Jugoslavije. Bez uvrede, to je tako, nije mi drago što to govorim.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#80987 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

giannibelif wrote: 08/02/2023 09:09 Bošnjaci veze sa vezom o politici nemaju. O politici ovakvoj kakva se vodi na prostorima bivše Jugoslavije. Bez uvrede, to je tako, nije mi drago što to govorim.
Bez uvrede, ali grijesis.

Treba samo iskoprcati kvalitetne komentare u moru botovanja, jer ova tema je samo botovanje. Druga stvar generaliziras, sto znaci da si i sam bot ili zaludjen predrasudama te kao takav nisi u stanju da vodis kvalitetnu debatu.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#80988 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PM72 »

giannibelif wrote: 08/02/2023 09:09 Bošnjaci veze sa vezom o politici nemaju. O politici ovakvoj kakva se vodi na prostorima bivše Jugoslavije. Bez uvrede, to je tako, nije mi drago što to govorim.
U pravu si.
Bošnjaci kao narod nemaju ni tradiciju ni smisao da vladaju.Oni se dozovu pameti tek kad počnu da im granate padaju ili kad ih povedu na klanje.
Politika i vizija im je nula bodova.Uvijek nas zapadne neki smušeni Alija ili Dino koji dobiju priliku i onda se ibrete i okreću oko sebe jer ne znaju šta dalje.Bitno je osvojiti glasove a tek poslije će razmišljati.Uzdati se u božiju i milost stranaca.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#80989 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

PM72 wrote: 08/02/2023 09:19
giannibelif wrote: 08/02/2023 09:09 Bošnjaci veze sa vezom o politici nemaju. O politici ovakvoj kakva se vodi na prostorima bivše Jugoslavije. Bez uvrede, to je tako, nije mi drago što to govorim.
U pravu si.
Bošnjaci kao narod nemaju ni tradiciju ni smisao da vladaju.Oni se dozovu pameti tek kad počnu da im granate padaju ili kad ih povedu na klanje.
Politika i vizija im je nula bodova.Uvijek nas zapadne neki smušeni Alija ili Dino koji dobiju priliku i onda se ibrete i okreću oko sebe jer ne znaju šta dalje.Bitno je osvojiti glasove a tek poslije će razmišljati.Uzdati se u božiju i milost stranaca.

Sve si upravu, a pogotovo to podvuceno, ali to nije ono sta je on rekao.

Bosnjake, generalno kao i ostatak muslimana hebe sto su vise vezani za islam nego za svoju zemlju i naciju. Cak i ateisti medju Bosnjacima imaju sentiment prema Turskoj, panislamizmu, ili cemu vec ne.

Tako i Palestinci cekali dolazak velike arapske vojske da ih oslobodi, one koja nikad nije dosla. Nesto kao sto su je i Bosnjaci cekali dolaskom Austrije.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#80990 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PM72 »

Nikad mi neće biti jasna zaluđenost bošnjaka turcima i Turskom.Ostavili nas na milost i nemilost komšijama i zapadnim silama u 19 vijeku a one koji su tamo otišli izlagali su poniženjima i asimilaciji.
U ratu nam nisu pomogli ni vojno ni ekonomski.Jedino dovama i šleperom tespiha.
Sad se uzdamo u njih a fabrika i pogona nema,zamažu nam oči polovnim autobusima i humanitarnom pomoći...

A što se tiče bošnja i AU monarhije...u prvo vrijeme bilo žestokog otpora dok nisu vremenom uhavizali da im je AU monarhija preča i korisnija od tamo neke Turske.
Turska nam je u nasljeđe ostavila džamije,hanove i poneki most za 430 godina vladavine a AU monarhija sve ostalo što valja u ovoj zemlji,od puteva i pruga do fabrika ,muzeja,vodovoda i električnih centrala,od kasaba napravili gradove...
Bilo smo EU ali nas Gavrilo sjeba...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#80991 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bloo »

mirza_15 wrote: 08/02/2023 08:37 i ja bih volio da se probudim sutra u građanskoj državi gdje važi pravilo jedan čovjek - jedan glas i gdje svako ima ista prava bez obzira na vjeru, naciju i bilo koje drugo opredjeljenje. Realno bi to bila država u kojo bi se Bošnjaci sve pitali jer ih je preko 50%. Zašto misliš da bi Hrvati i Srbi (prije svega Hrvati jer ih je daleko manje) dobrovoljno pristali da iz situacije u kojoj su sada pređu u situaciju u kojoj su nacionalna manjina i imaju samo ono što im Bošnjaci kao apsolutna većina dozvole? Ja sam za građansku BiH, ali daj mi mapu puta (ali realno) kako da do nje dođemo. Je li to odloženi konflikt koji će dovesti do konačnog rješenja? Hoće li konačno rješenje biti dobro po nas gdje ćemo dobiti BiH kao građansku državu u AVNOJ-evskim granicama ili je realnije da u ovakvoj konstalaciji snaga potpuno nestanemo sa ovih prostora?
Top
To nije građanska država, već argument bošnjačke većine, odnosno pravo sile i pravo jačeg. To je nacionalna država Bošnjaka po uzoru na Hrvatsku.
Koncept građanskog ne može postojati u simbozi sa etničkim u ovoj državi.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11035
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#80992 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

mirza_15 wrote: 08/02/2023 08:47 Možda je to put u bolje sutra. Možda ja ne vidim dobro. Meni se čini da bi takva politika, ako za nju ne postoji snažna podrška međunarodne zajednice donijela više štete nego koristi. Nemaš snagu za jedan takav koncept kao što je nisi imao ni 92-95.
To sto nesto trenutno ne mozemo ostvariti, ne znaci da nam treba prestati biti cilj. Ne mogu ni separatisti se odvojiti od BiH trenutno, ali svaki dan rade na tome.

Sa silama koje zele unistiti BiH, bilo kakav kompromis ide u pravcu unistenja BiH.

Zato ja u startu ne pristajem da se u moje ime rade bilo kakvi kompromisi, a moj cilj je BiH kao nasa nacionalna drzava, na cijeloj svojoj teritoriji, prije ili kasnije.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4387
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#80993 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/glumica ... /230208031

Bitno je da su naglasili prvo da je Fortin zamjenik iako covjek ima svoje ime i stranku. E moji vi na sta spadoste da od zelenih para zivite :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#80994 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

Prpa.ba wrote: 08/02/2023 09:39
To sto nesto trenutno ne mozemo ostvariti, ne znaci da nam treba prestati biti cilj. Ne mogu ni separatisti se odvojiti od BiH trenutno, ali svaki dan rade na tome.

Sa silama koje zele unistiti BiH, bilo kakav kompromis ide u pravcu unistenja BiH.

Zato ja u startu ne pristajem da se u moje ime rade bilo kakvi kompromisi, a moj cilj je BiH kao nasa nacionalna drzava, na cijeloj svojoj teritoriji, prije ili kasnije.

Super ti je cilj, mes cini da je Mladic rekao da se to zove genocid jer se ne moze narod prosijat sa nekog teritorija. What do I know
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#80995 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dulekrele »

Pandakonda wrote: 08/02/2023 09:47 https://www.klix.ba/vijesti/bih/glumica ... /230208031

Bitno je da su naglasili prvo da je Fortin zamjenik iako covjek ima svoje ime i stranku. E moji vi na sta spadoste da od zelenih para zivite :D
https://avaz.ba/vijesti/bih/706993/turk ... ?komentari
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#80996 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by elk »

Prosao gradjanski voz i mostar i capljinu. U plocama stoji i nece nikad nazad. Haj ovi sto ne zive ovdje, ali brate okrenite se malo oko sebe. Proputujte zemljom, na pola sata od centra omiljene opstine ce vam se razbiti iluzije. Ako ima ista sive mase i kognitvnijeh centara :D ...
U 2023 o gradjanskoj bih pricati je uvreda za zdrav razum nekome ko zivi ovdje i nema namjeru da ide. Nemam ni prijedlog, ni rjesenje. Tesko da ga i moze biti. Znam da nije u omiljenom gradjanskom ublehasu i parazitu.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#80997 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PM72 »

Kakva građanska država..u to više ne vjeruju ni ovi što žive na potezu Lapišnica-Kobiljača
palermo
Posts: 22371
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#80998 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Pa jedan od problema sa gradanskom drzavom je I sto nije jasno definisano sta znaci zapravo gradjanska drzava. Koji je to njen supstrat, kako izgleda, na cemu se zasniva
BAK-eV
Posts: 1857
Joined: 17/10/2012 18:53

#80999 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BAK-eV »

mirza_15 wrote: 08/02/2023 08:37
Nikola Testa wrote: 08/02/2023 00:14

Zasto vise stete?
Imaš ljude na tom teritoriju koji bi bili radikalizirani, a ne bi imao praktičnu kontrolu nad dijelovima zemlje koji imaju određeni stepen samouprave(kantoni). Šta ćeš sa tim područjem i tim ljudima? Iza njih stoji Hrvatska koja je članica EU i koja bi u tom slučaju bila protiv našeg ulaska, a dodatno bi podgrijavala separatizam, dodatno se uplitala u unutrašnja pitanja pod izgovorom majorizacije. U Mostaru, Stocu, Srednjoj Bosni... bi situacija, vjerovatno, bila neizdržljiva. Sa druge strane bi stavljanje pod kontrolu H komponente i pravljenjem FBiH na građanskom modelu ignorišući Hrvate koji bi postali nacionalna manjina ojačalo argumente za separatizam RS-a. Stavljanjem pod kontrolu H komponente na način da Bosanska (95% Bošnjačka) strana izabere predstavnike Hrvata u institucije je izigravanje koncepta na kojem BiH trenuto funkcioniše, a koji je potpisan u Vašingtonu i Dejtonu/Parizu. To na silu uvođenje građanske države ne bi bilo prihvaćeno od strane velikog dijela stanovništva, ali ni međunarodne zajednice. Na kraju bi formalno imao FBiH pod kontrolom bosanskih (95% bošnjačkih) snaga, ali praktično bi kontrolisao samo regiju Konjic-Sarajevo-Zenica-Tuzla-Goražde i regiju Bihać. Kantoni sa hrvatskom većinom bi odbili poslušnost Sarajevu, a ti ne bi imao instrumente da ih silom uvedeš u sistem. Postoji i puk vojske koji baštini tekovine HVO-a. Šta bi sutra uradio da kantonalni MUP nekog kantona počne da funkcioniše samostalno? Bez snažne pomoći i podrške međunarodne zajednice za neki takav scenarij napravio bi krizu nesagledivih razmjera. Jedini način da ovakav način izbacivanja hrvatske komponente iz vlasti izdobri je da se iseli hrvatsko stanovništvo iz Hercegovine što bi bila katastrofa, odnosno pravljenje bošnjačke nacionalne države. Pa i u tom slučaju bi imao neprijateljski nastrojenu Hrvatsku sa jedne i Srbiju sa druge strane koja bi praktično kontrolisala pola BiH i vjerovatno i zaista krenula u odcjepljenje RS. Možda ja ne vidim to najbolje. Možda je to put u građansku BiH samo ja ne vidim kako. Mi smo nasađeni na taj nacionalni koncept koji jeste pogrešan, ali ja ne vidim realan način da se to promjeni. Mogu samo da se nadam da će se Hrvati vremenom okrenuti izgradnji BiH kao svoje domovine kada dobiju (a čini se da će ih dobiti) garancije da će birati svoje predstavnike. Promjene granica nema jer MZ to neće dozvoliti ne zbog nas nego zbog sebe. Mislim da to shvata prije svega Hrvatska, a onda i Hrvati u BiH. Mislim da je i njima u interesu da BiH uđe u EU i NATO. Da znam da će stati na stranu napretka BiH kada još dobiju izbor člana predsjedništva i da će nam Hrvatska poslije toga postati saveznik, sutra bih to potpisao. Samo postoji opcija da će nakon toga tražiti više i da neće poslije svega postati kooperativni. Mi moramo naći rješenje da barem sa Hrvatima izađemo iz stanja konstantnog konflikta. Neće taj dio stanovništva nikada prihvatiti ono što je želja pro BiH strane. Koji je onda način da se provede namjera kontrole tog dijela stanovništva na takav način? Samo sila. Sila koju nemaš, a i koja ne bi donijela ništa dobro. Možda samo pražnjenje tog prostora.

Da ne bude zabune, i ja bih volio da se probudim sutra u građanskoj državi gdje važi pravilo jedan čovjek - jedan glas i gdje svako ima ista prava bez obzira na vjeru, naciju i bilo koje drugo opredjeljenje. Realno bi to bila država u kojo bi se Bošnjaci sve pitali jer ih je preko 50%. Zašto misliš da bi Hrvati i Srbi (prije svega Hrvati jer ih je daleko manje) dobrovoljno pristali da iz situacije u kojoj su sada pređu u situaciju u kojoj su nacionalna manjina i imaju samo ono što im Bošnjaci kao apsolutna većina dozvole? Ja sam za građansku BiH, ali daj mi mapu puta (ali realno) kako da do nje dođemo. Je li to odloženi konflikt koji će dovesti do konačnog rješenja? Hoće li konačno rješenje biti dobro po nas gdje ćemo dobiti BiH kao građansku državu u AVNOJ-evskim granicama ili je realnije da u ovakvoj konstalaciji snaga potpuno nestanemo sa ovih prostora?
Bilo kakva neposlusnost znaci izolaciju.

Zasto bi u pocetku recimo neko ista nasilno radio u tih 7-8 gradova u zapadnoj Hercegovini.

Samo posaljes dopis silnim firmama u inostranstvu, da ta oblast trenuto nije pod kontrolom legalnih vlasti i vidjeces, kako se oni dobrovoljno vracaju u ustavne okvire.
:izet:
giannibelif
Posts: 1989
Joined: 28/01/2017 22:11

#81000 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by giannibelif »

dr_Evil wrote: 08/02/2023 09:17
giannibelif wrote: 08/02/2023 09:09 Bošnjaci veze sa vezom o politici nemaju. O politici ovakvoj kakva se vodi na prostorima bivše Jugoslavije. Bez uvrede, to je tako, nije mi drago što to govorim.
Bez uvrede, ali grijesis.

Treba samo iskoprcati kvalitetne komentare u moru botovanja, jer ova tema je samo botovanje. Druga stvar generaliziras, sto znaci da si i sam bot ili zaludjen predrasudama te kao takav nisi u stanju da vodis kvalitetnu debatu.
Ja sam lišen bilo kakvog vjerskog ili nacionalnog sentimenta obzirom da nisam ni Bošnjak ni Srbin, ali ni Hrvat.Šta više samo sam jednim dijelom genetike Južni Slaven. Ovo što govorim za Bošnjake, u suprotnom smislu vrijedi za ostala dva naroda. Kod Bošnjaka se ta borba pretvorila u borbu protiv svega za šta vjersko-politička vrhuška (u narodu poznatije kao minder) kaže da ne valja. Potrebno je snažno odgurnuti se od ovakve tehnologije vladanja. I za druga dva naroda vrijedi ista kvalifikacija u vezi plemenskog načina vođenja političkih o društvenih procesa, ali kod njih sve to djeluje mnogo perfidnije.
Locked