Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
no_sekirli
Posts: 4334
Joined: 02/10/2013 18:36

#88551 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by no_sekirli »

Meni dijaspora nije mrska, kani se ubacivanja rijeci u tudja usta.

Znaci ti se zalazes, da se i dalje koristi popis iz 1991.za izbore koji su odrzani 2022.godine? Argument ti je vrh,. Zbog cega se npr. ne bi uzeo popis iz 1463.godine, ili 1750., ako je radjen?

Znaci, neke bi stvari odgovarale iz 1991. vama iz drzavotvorne SDA, a onda se zalazete za narativ da su Bosnjaci majorizirani, jer su najbrojniji u BiH 2022.i da Bosnjaka ima vise nego Hrvata i Srba zajedno te u skladu s tim brojevima trebaju imati vlasti sukladno trenutnom brojnom stanju? Odlucite se sta biste, piskili ili kakili, da izvine forumski auditorij.

Haman ste isti kao HDZ i SNSD agitatori, pljuju po drzavi, rade sve da je raskuju, ali redovno uzimaju plate i beneficije od te iste drzave.

Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.
User avatar
Athlon64
Posts: 2715
Joined: 24/11/2022 17:51

#88552 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Athlon64 »

dale cooper wrote: 25/03/2023 20:17
SaraFina wrote: 25/03/2023 20:06

Nisu Nerko i Dino nametnuli IZ. Ali jesu nakon nametanja spremni legalizirati njegovu primjenu. Shodno tome, da imaju IQ veći od sobne trebali su tražiti neke garancije od MZ. Dakle u paketu sa legaliziranjem nametnutog i učešćem u formiranju vlasti, Nerko i Dinček traže garanciju pristupa BIH NATO-u. Recimo.
Fino je bilo izvjesno da će HDZ biti neutraliziran. Da nije nametnut IZ, to bi se sasvim sigurno desilo. Dakle sto je MZ spriječila neutralizaciju HDZ? I ako je već spriječila izvoli neka dadne ustupke i Nerko i Dini. To toliko teško skontati?
Koliko se sjećam rekli su da su spremni da razgovaraju da se nađe svima prihvatljivo rješenje. Jedno od rješenja o kojima su govorili je čini mi se
bilo obuhvaćeno i aprilskim paketom koji smo tako glupo srušili i time na duži period otuđili američke saveznike.

Opet pitam po čemu je to bilo izvjesno da će HDZ biti neutraliziran čak i pod starim IZ?
Aprilski paket je srušen od strane SBiH i HDZ 1990 - Bošnjaci su svoju stranu kaznili i tu stranku praktično bili ugasili i šta se desilo ? Ništa.
Eh tako ide i sa kažnjavanjem SDA.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88553 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52 Meni dijaspora nije mrska, kani se ubacivanja rijeci u tudja usta.

Znaci ti se zalazes, da se i dalje koristi popis iz 1991.za izbore koji su odrzani 2022.godine? Argument ti je vrh,. Zbog cega se npr. ne bi uzeo popis iz 1463.godine, ili 1750., ako je radjen?

Znaci, neke bi stvari odgovarale iz 1991. vama iz drzavotvorne SDA, a onda se zalazete za narativ da su Bosnjaci majorizirani, jer su najbrojniji u BiH 2022.i da Bosnjaka ima vise nego Hrvata i Srba zajedno te u skladu s tim brojevima trebaju imati vlasti sukladno trenutnom brojnom stanju? Odlucite se sta biste, piskili ili kakili, da izvine forumski auditorij.

Haman ste isti kao HDZ i SNSD agitatori, pljuju po drzavi, rade sve da je raskuju, ali redovno uzimaju plate i beneficije od te iste drzave.

Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.

Neeee neee! Neke bi stvari odgovarale vama iz HDZ-a. Zato vam popis iz 91 ne odgovara. Hebe se vama sto primjenjujući popis iz 2013 legalizirate i etničko čišćenje, vama je bitno da iz “većinskih hrvatskih kantona” popunite DN. A to hoće li neki Ante iz ZDK biti zastupljen ili neće, libo vas realno. A ni Marko iz TK. No hajde sto vi Hrvate sikanirate iz Bosne, vi tim vašim nebulozama sikanirate i 93.000 Bošnjaka. Da ni oni nemaju svoju zastupljenost. Jer tako to HDZ-u odgovara. A sto HDZ odgovara da cementira vladavinu, mi svi moramo progutati. Si? E pa nije.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#88554 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sehohari »

no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52 Meni dijaspora nije mrska, kani se ubacivanja rijeci u tudja usta.

Znaci ti se zalazes, da se i dalje koristi popis iz 1991.za izbore koji su odrzani 2022.godine? Argument ti je vrh,. Zbog cega se npr. ne bi uzeo popis iz 1463.godine, ili 1750., ako je radjen?

Znaci, neke bi stvari odgovarale iz 1991. vama iz drzavotvorne SDA, a onda se zalazete za narativ da su Bosnjaci majorizirani, jer su najbrojniji u BiH 2022.i da Bosnjaka ima vise nego Hrvata i Srba zajedno te u skladu s tim brojevima trebaju imati vlasti sukladno trenutnom brojnom stanju? Odlucite se sta biste, piskili ili kakili, da izvine forumski auditorij.

Haman ste isti kao HDZ i SNSD agitatori, pljuju po drzavi, rade sve da je raskuju, ali redovno uzimaju plate i beneficije od te iste drzave.

Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.
Naravno da je problem.
A: Zato što tako piše u Dejtonu. I to je činjenica. Ako se prihvata milion anomalija, može vala i jedna pa da probosanskoj opciji ide u korist.
B: Zato što se sve ostale pozicije dijele po popisu iz 1991. Ako može parlament, onda može i vlada, gdje bi onda bilo manje HDZ-ovih pozicija.
C: Legalizacija etničkog čišćenja.

I na kraju:
Ako se danas može halaliti Nikšićevo ili Dinino "nošenje križeva", onda je smiješno kukati na Aliju kada je potpisao nešto 94. kada je većina Sarajeva paslo travu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88555 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

Hebo Dejton kad su interesi HDZenjara u pitanju. Njima odgovara popis iz 2013 za DN i delegiranje a sve ostalo se može dijeliti po popisu iz 91’. :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16327
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#88556 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sime_cipol »

no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52 Meni dijaspora nije mrska, kani se ubacivanja rijeci u tudja usta.

Znaci ti se zalazes, da se i dalje koristi popis iz 1991.za izbore koji su odrzani 2022.godine? Argument ti je vrh,. Zbog cega se npr. ne bi uzeo popis iz 1463.godine, ili 1750., ako je radjen?

Znaci, neke bi stvari odgovarale iz 1991. vama iz drzavotvorne SDA, a onda se zalazete za narativ da su Bosnjaci majorizirani, jer su najbrojniji u BiH 2022.i da Bosnjaka ima vise nego Hrvata i Srba zajedno te u skladu s tim brojevima trebaju imati vlasti sukladno trenutnom brojnom stanju? Odlucite se sta biste, piskili ili kakili, da izvine forumski auditorij.

Haman ste isti kao HDZ i SNSD agitatori, pljuju po drzavi, rade sve da je raskuju, ali redovno uzimaju plate i beneficije od te iste drzave.

Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.
Pa i Krivousti Franjo je potpisao da se Komšić moze birati kako se bira? Zasto onda HDZ to zeli mijenjati?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88557 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

Point. wrote: 25/03/2023 20:48
SaraFina wrote: 25/03/2023 20:19

A tko ste to Vi molim lijepo? :kiss: Tko? Lol
On nešto upozoravao :lol: .

Ne zna napisati smislenu prostoproširenu misao bez najmanje tri smajlija al on je fol nešto upozoravao. ZajebaT bot
Mrska dijaspora patriJotama pojašnjava pogubnost nametanja IZ i Ljubicevu apelaciju. Gdje je finta sa popisima iz 2013 i 1991. :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#88558 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dale cooper »

SaraFina wrote: 25/03/2023 20:43
dale cooper wrote: 25/03/2023 20:42

Daj brojke ba. :-) Koliko bi HDZ imao delegata u DN na ovim izborima da je ostao stari IZ? Eto...jednostavno i konkretno pitanje.
17. A Svabo povećao na 23. To stvarno nisi znao? Pa o čemu bi ti s mrskom dijasporom ba raspravljao onda? Realno? 😂
Jasno je meni koliko je dovoljno po starom, a koliko po novom IZ delegata u DN. Ja pitam koliko ih je HDZ ukupno osvojio na ovom izborima?
User avatar
no_sekirli
Posts: 4334
Joined: 02/10/2013 18:36

#88559 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by no_sekirli »

SaraFina wrote: 25/03/2023 20:57
no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52 Meni dijaspora nije mrska, kani se ubacivanja rijeci u tudja usta.

Znaci ti se zalazes, da se i dalje koristi popis iz 1991.za izbore koji su odrzani 2022.godine? Argument ti je vrh,. Zbog cega se npr. ne bi uzeo popis iz 1463.godine, ili 1750., ako je radjen?

Znaci, neke bi stvari odgovarale iz 1991. vama iz drzavotvorne SDA, a onda se zalazete za narativ da su Bosnjaci majorizirani, jer su najbrojniji u BiH 2022.i da Bosnjaka ima vise nego Hrvata i Srba zajedno te u skladu s tim brojevima trebaju imati vlasti sukladno trenutnom brojnom stanju? Odlucite se sta biste, piskili ili kakili, da izvine forumski auditorij.

Haman ste isti kao HDZ i SNSD agitatori, pljuju po drzavi, rade sve da je raskuju, ali redovno uzimaju plate i beneficije od te iste drzave.

Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.

Neeee neee! Neke bi stvari odgovarale vama iz HDZ-a. Zato vam popis iz 91 ne odgovara. Hebe se vama sto primjenjujući popis iz 2013 legalizirate i etničko čišćenje, vama je bitno da iz “većinskih hrvatskih kantona” popunite DN. A to hoće li neki Ante iz ZDK biti zastupljen ili neće, libo vas realno. A ni Marko iz TK. No hajde sto vi Hrvate sikanirate iz Bosne, vi tim vašim nebulozama sikanirate i 93.000 Bošnjaka. Da ni oni nemaju svoju zastupljenost. Jer tako to HDZ-u odgovara. A sto HDZ odgovara da cementira vladavinu, mi svi moramo progutati. Si? E pa nije.
Popis iz 91. apsolutno nema veze sa trenutnim stanjem 30 i nesto godina kasnije. Bas mi je drago sto se ti sekiras za Marka iz TK ili za nekog Hrvata iz SB, jako dirljivo s tvoje strane.
HDZu odgovara upravo takva retorika internet jurisnika, gdje bi totalni anonimusi oduzimali ili davali nekome prava. HDZ to vjesto koristi bljuvotine Reufa B. i slicnih njemu, i sebi dizu rep pred MZ. Ali dok vi to skontate, bojim se da ce biti kasno.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88560 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

dale cooper wrote: 25/03/2023 21:08
SaraFina wrote: 25/03/2023 20:43

17. A Svabo povećao na 23. To stvarno nisi znao? Pa o čemu bi ti s mrskom dijasporom ba raspravljao onda? Realno? 😂
Jasno je meni koliko je dovoljno po starom, a koliko po novom IZ delegata u DN. Ja pitam koliko ih je HDZ ukupno osvojio na ovom izborima?
Čim je Švabo intervenirao, šta misliš? :kiss:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88561 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

no_sekirli wrote: 25/03/2023 21:10
SaraFina wrote: 25/03/2023 20:57


Neeee neee! Neke bi stvari odgovarale vama iz HDZ-a. Zato vam popis iz 91 ne odgovara. Hebe se vama sto primjenjujući popis iz 2013 legalizirate i etničko čišćenje, vama je bitno da iz “većinskih hrvatskih kantona” popunite DN. A to hoće li neki Ante iz ZDK biti zastupljen ili neće, libo vas realno. A ni Marko iz TK. No hajde sto vi Hrvate sikanirate iz Bosne, vi tim vašim nebulozama sikanirate i 93.000 Bošnjaka. Da ni oni nemaju svoju zastupljenost. Jer tako to HDZ-u odgovara. A sto HDZ odgovara da cementira vladavinu, mi svi moramo progutati. Si? E pa nije.
Popis iz 91. apsolutno nema veze sa trenutnim stanjem 30 i nesto godina kasnije. Bas mi je drago sto se ti sekiras za Marka iz TK ili za nekog Hrvata iz SB, jako dirljivo s tvoje strane.
HDZu odgovara upravo takva retorika internet jurisnika, gdje bi totalni anonimusi oduzimali ili davali nekome prava. HDZ to vjesto koristi bljuvotine Reufa B. i slicnih njemu, i sebi dizu rep pred MZ. Ali dok vi to skontate, bojim se da ce biti kasno.
Nemoj zezati? Znaci ja sam kriva i za nametanje IZ? Pa ti si meni pravo cakani. Stvarno cakani 😂
User avatar
no_sekirli
Posts: 4334
Joined: 02/10/2013 18:36

#88562 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by no_sekirli »

sime_cipol wrote: 25/03/2023 21:06
no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52 Meni dijaspora nije mrska, kani se ubacivanja rijeci u tudja usta.

Znaci ti se zalazes, da se i dalje koristi popis iz 1991.za izbore koji su odrzani 2022.godine? Argument ti je vrh,. Zbog cega se npr. ne bi uzeo popis iz 1463.godine, ili 1750., ako je radjen?

Znaci, neke bi stvari odgovarale iz 1991. vama iz drzavotvorne SDA, a onda se zalazete za narativ da su Bosnjaci majorizirani, jer su najbrojniji u BiH 2022.i da Bosnjaka ima vise nego Hrvata i Srba zajedno te u skladu s tim brojevima trebaju imati vlasti sukladno trenutnom brojnom stanju? Odlucite se sta biste, piskili ili kakili, da izvine forumski auditorij.

Haman ste isti kao HDZ i SNSD agitatori, pljuju po drzavi, rade sve da je raskuju, ali redovno uzimaju plate i beneficije od te iste drzave.

Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.
Pa i Krivousti Franjo je potpisao da se Komšić moze birati kako se bira? Zasto onda HDZ to zeli mijenjati?
Pa znam da je krivousti potpisao, jebga zajebo se i on :D

Vremena se mijenjaju, nisu oni bili bas tako mudri da predvide sve situacije.

Zato HDZ i ne napada previse Dejton, jer bi morali indirektno napasti i cacu svih Hrvata, a to bas kod Hrvata i nije pametno.
User avatar
no_sekirli
Posts: 4334
Joined: 02/10/2013 18:36

#88563 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by no_sekirli »

SaraFina wrote: 25/03/2023 21:11
no_sekirli wrote: 25/03/2023 21:10
Popis iz 91. apsolutno nema veze sa trenutnim stanjem 30 i nesto godina kasnije. Bas mi je drago sto se ti sekiras za Marka iz TK ili za nekog Hrvata iz SB, jako dirljivo s tvoje strane.
HDZu odgovara upravo takva retorika internet jurisnika, gdje bi totalni anonimusi oduzimali ili davali nekome prava. HDZ to vjesto koristi bljuvotine Reufa B. i slicnih njemu, i sebi dizu rep pred MZ. Ali dok vi to skontate, bojim se da ce biti kasno.
Nemoj zezati? Znaci ja sam kriva i za nametanje IZ? Pa ti si meni pravo cakani. Stvarno cakani 😂
Ti meni uopce nisi cakana, htjela bi dominirati, ali pucas iz prazne. Plus, ozenjen sam, prema tome tajle s tim forama.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88564 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

no_sekirli wrote: 25/03/2023 21:15
SaraFina wrote: 25/03/2023 21:11

Nemoj zezati? Znaci ja sam kriva i za nametanje IZ? Pa ti si meni pravo cakani. Stvarno cakani 😂
Ti meni uopce nisi cakana, htjela bi dominirati, ali pucas iz prazne. Plus, ozenjen sam, prema tome tajle s tim forama.
Eh sudbo kleta. Čuj ozenjen 🥺 Tugica! Ne laskaj bolan sebi. Lol A iz prazne ne pucam! Ni figurativno. 🤣🤣🤣
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#88565 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dale cooper »

SaraFina wrote: 25/03/2023 21:10
dale cooper wrote: 25/03/2023 21:08

Jasno je meni koliko je dovoljno po starom, a koliko po novom IZ delegata u DN. Ja pitam koliko ih je HDZ ukupno osvojio na ovom izborima?
Čim je Švabo intervenirao, šta misliš? :kiss:
Ne znaš odgovor ili? :zoka:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#88566 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

[media][/media]
dale cooper wrote: 25/03/2023 21:18
SaraFina wrote: 25/03/2023 21:10

Čim je Švabo intervenirao, šta misliš? :kiss:
Ne znaš odgovor ili? :zoka:
Ne vrijedi. Moraš dobro odraditi zadaću pa ćemo nastaviti ovo. A ja idem vani 😘
User avatar
no_sekirli
Posts: 4334
Joined: 02/10/2013 18:36

#88567 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by no_sekirli »

SaraFina wrote: 25/03/2023 21:17
no_sekirli wrote: 25/03/2023 21:15

Ti meni uopce nisi cakana, htjela bi dominirati, ali pucas iz prazne. Plus, ozenjen sam, prema tome tajle s tim forama.
Eh sudbo kleta. Čuj ozenjen 🥺 Tugica! Ne laskaj bolan sebi. Lol A iz prazne ne pucam! Ni figurativno. 🤣🤣🤣
Da, ozenjen, imam i nasljednike koji zive i idu u skolu u BiH. Pravi sam BosanaciHercegovac.

I dalje floskule pises, mlatis praznu slamu.

Jos uvijek od tebe cekamo 3 konkretne stvari, potpisane, odobrene, realizirane, zbog kojih su Dino i Nerko izdajnici Bosne i Hercegovine, te izracun u kojem bi po IZ prije intervencije Smita HDZ imao sansu od 98% da bude van vlasti.
Last edited by no_sekirli on 25/03/2023 21:33, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#88568 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dale cooper »

SaraFina wrote: 25/03/2023 21:19 [media][/media]
dale cooper wrote: 25/03/2023 21:18

Ne znaš odgovor ili? :zoka:
Ne vrijedi. Moraš dobro odraditi zadaću pa ćemo nastaviti ovo. A ja idem vani 😘
Ok, mogu čekati da napraviš proračun. :mrgreen:
User avatar
relativno84
Posts: 15332
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#88569 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by relativno84 »

Image

:thumbup: :D
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#88570 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52
Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.
Vrhunski argument. Čini mi se čak da sam ga negdje već i pročitao.....kroz maglu mi se javlja...možda čak i na ovom forumu....

al eto, srećom pokrenule su se stvari sa mrtve tačke, još izborni zakon, i neće više biti potrebe Aliju spominjati...
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#88571 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

relativno84 wrote: 25/03/2023 21:41 Image

:thumbup: :D
pa nije se ni prije javljao, što bi sada ????....uostalom, vjerovatno se javio sa mobitela Miletu, a ne vjerujem i da Dini nije onomadne rekao da će ići u Bosnu....dosta od njega
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#88572 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by meridiyan »

Zapisnik sa sjednice Vijeca ministara 15. mart 2023

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#88573 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dale cooper »

Rekoh da malo pomognem @SaraFina :mrgreen:


https://www.klix.ba/vijesti/bih/ko-bi-b ... /221123110
Dok traje grčevita, neprincipijelna i zakulisna borba za većinu u bošnjačkom klubu u Domu naroda Federacije BiH postavlja se pitanje kako bi ona izgledala i da li bi uopšte bila u ovoj mjeri izražena da visoki predstavnik nije nametnuo odluku o promjeni Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona u izbornoj noći.
Da Christian Schmidt nije mijenjao pravila igre nekoliko minuta po završetku izbora SDA ne bi imala mogućnost da zaustavi da ih se izbaci iz vlasti na federalnom nivou jer bi za predlaganje delegata za potpredsjednika Federacije BiH bila dovoljna trećina delagata (6 od 17) po klubovima.

Po starim pravilima da bi blokirali proces trebalo vam je najmanje 12 (od 17) delegata u jednom od etničkih klubova, broj koji je jedino mogao destići HDZ ali u saradnji sa koalicionim partnerima iz HNS-a.

Oba sarajevska politička bloka imala bi minimalno 6 delegata u bošnjačkom klubu i mogli bi predložiti kandidata za potpredsjednika FBiH. Istina SDA bi imala više ali u konačnici to ne bi ništa promijenilo u smislu mogućnosti da se prilikom formiranja vlasti zaobiđe ova stranka. Isto tako, Osmorka bi imala dovoljno delegata u srpskom klubu da predloži potpredsjednika iz reda srpskog naroda.

Odluka bi bila u rukama Dragana Čovića koji od blokova će uvući u vlast jer bi u slučaju da se priklone jednom ili drugom bloku u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH činili prevagu. Takva mogućnost, kao što smo ranije pisali postoji i u novom ustavnom i zakonskom okviru. U slučaju da u bošnjačkom klubu ni jedna stranka ili koalicija ne dobije 13 delegata to bi praktično značilo da suprotstavljeni blok uopšte ne može predložiti kandidata za potpredsjednika FBiH.
Uprkos zakonima
Da li će Čovićevo legitimno predstavljanje ostaviti Osmorku izvan vlasti?

S tim u vezi nedavno se oglasio i predsjednik NiP-a Elmedin Konaković koji je govoreći o trenutnom popunjavanju Doma naroda komentarisao odluku visokog predstavnika.

"Lutrija će odlučiti da li ćemo imati više 12 ili13. Ovih stabilnih imamo dovoljno da mogu predložiti potpredsjdenika i predsjednika FBiH u Klubu Bošnjaka uz tu nažalost kasno donesenu odluku Christiana Schmidta koja pogoduje samo SDA. Da je ostao stari model predlaganja, stvari bi bile već gotove, koalicije bi bile potpisane i niko se ne bi trudio da blokira procese u Klubu Bošnjaka", kazao je predsjednik NiP-a.

Konaković je ispravno analizirao situaciju u bošnjačkom klubu, ali je zanemario principe kojih se HDZ drži dugi niz godina, da vlast formiraju, ako su već u mogućnosti odlučivati, samo s onim strankama koje imaju većinsku podršku unutar svojih naroda, mjereno kroz domove naroda. Nikakav pritisak međunarodne zajednice ne bi to promijenio jer HDZ se nikad nije kockao s principom "etničkog legitimiteta".

Ako je pozicija HDZ u obje varijante zakona, a u kontekstu trenutnih rezultata, nezaobilazna, postavlja se pitanje pa šta je onda suštinska razlika Schmidtovih izmjena? Čović je to slikovito objasnio.

"Oni koji su maštali o ovladavanju Kluba Hrvata, ta priča je završena za sva vremena. Borba sarajevske politike danas je kako ovladati Klubom Srba i Bošnjaka. Nema više interesa za Klubom Hrvata", rekao je Čović.

U prevodu Schmidt je u praksi hrvatski klub Doma naroda FBiH učinio skoro pa nedodirljivim za građanske stranke. Međutim, istovremeno im je otežao situaciju i u bošnjačkom klubu.

S obzirom na to da je fokus svih političkih aktera prebačen na skupštine kantona koje biraju delegate u Dom naroda FBiH postalo je očito da je Schmidt političku borbu, svojom odlukom, u najvećoj mjeri prebacio u klubove naroda umanjujući značaj Zastupničkog doma Parlamenta FBiH makar u procesu formiranja Vlade Federacije BiH.

Dodatno je usložnio proces zaobilaženja nacionalnih stranaka u procesu formiranja vlasti. U praksi vidimo da Trojka koju čine većinski građanske stranke mora praviti široke, nezgrapne i ideološki heterogene koalicije da bi onemogućila kontrolu SDA-u u bošnjačkom klubu s nadom da niko neće promijeniti stranu u posljednjem trenutku.

Čak i da uspije, zadovoljiti interese minimalno osam stranaka, kad zanemarimo samu funkcionalnost takve Vlade, bilo bi i više nego izazovno. Osim toga, ni u jednom budućem izbornom ciklusu situacija u tom smislu neće biti ništa jednostavnija. Sve to je rezultat samo Schmidtove odluke i zato je nejasan nedovoljno snažan otpor, naročito SDP-a i Naše stranke, nametnutim rješenjima.
:kakoste:
User avatar
no_sekirli
Posts: 4334
Joined: 02/10/2013 18:36

#88574 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by no_sekirli »

palermo wrote: 25/03/2023 21:43
no_sekirli wrote: 25/03/2023 20:52
Tu situaciju i kad bude 13 Hrvata u cijeloj BiH da ce imati trecinu vlasti, je potpisao dobri dedo Alija, a njegovi nasljednici od 1995.do danas, nisu nista napravili da to promijenu.
Vrhunski argument. Čini mi se čak da sam ga negdje već i pročitao.....kroz maglu mi se javlja...možda čak i na ovom forumu....

al eto, srećom pokrenule su se stvari sa mrtve tačke, još izborni zakon, i neće više biti potrebe Aliju spominjati...
Jesam li ja mozda nesto slagao?

Naravno uz Aliju, isti taj dokument su potpisali i Franjo i Slobo. Trio fantastikus.
User avatar
relativno84
Posts: 15332
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#88575 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by relativno84 »

meridiyan wrote: 25/03/2023 21:46 Zapisnik sa sjednice Vijeca ministara 15. mart 2023

Image
Bitno je da imaju nijet, kako ce doci do toga nije toliko bitno, eh sta su tek SDFA radili u njihovom vaktu.
:oops: :D
Locked