Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3033
Joined: 25/06/2014 14:16

#64351 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kakotakonikako »

sumirprimus wrote: 08/12/2022 12:09 super u 2196 godini pricacemo o agersiji i pravima boraca. koji krac vise ba?
izbori su, hocu puteve, hocu u eu, hocu evropsku platu, hocu vodu u kojoj nema govana .,jbo vas vise i suplja i ta prica.
U 2196 nece biti takvih kao ti ( a ni mene ) , ALI CE BITI DRZAVE BOSNE I HERCEGOVINE :thumbup:

:bih: :bih:
saabsa
Posts: 1855
Joined: 07/10/2009 01:17

#64352 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by saabsa »

denis.istok wrote: 08/12/2022 12:05
Bosanski_kralj wrote: 08/12/2022 11:59 a sada ozbiljno.

Mislim stavarno da je ovo sad ključan momenta za BiH. Ako se stvarno SDA usudi blokirati državu zbog svog ostanka u vlasti, definitivno će i stranci dići ruku od nas.
I ne vjerujem da će po pitanju uspostavljanja vlasti Šmit reagirati.
Zasto ce blokirati? SDP udje u koaliciju, ili SZBIH i NES i sve rijeseno. Ne razumijem taj stav.
Bolan od vas svi bježe ko da ste gubavi,o kakvim više koalicijama sanjate...
Ovo je jadno više šta radite i koliko ste spremni nisko pasti samo da sačuvate sebijine.osmicine (namjerno malim) i ostale uhljebljene guzove koji parizitiraju ovu državu 30 godina.
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#64353 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mistek »

GandalfSivi wrote: 08/12/2022 12:10 Po ovoj logici SDA nece vise nikada na vlast, nisu ni blizu da kontrolisu klub Srba
Ni meni to nije jasno fakat :D Ako je problem sada formirati vlast zbog izbora bošnjačkog podpredsjednika, znači da je nemoguće i bez većine u srpskom domu? Pa nema sile da to neko nekad uveže. Zapravo, morala bi koalicija ići u tom smjeru, a onda nema šanse da otkočiš trenutno stanje. I ako da, trebat će ti vazda nekakve osmorke i milion stranaka u koaliciji.
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#64354 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

saabsa wrote: 08/12/2022 12:15
denis.istok wrote: 08/12/2022 12:05

Zasto ce blokirati? SDP udje u koaliciju, ili SZBIH i NES i sve rijeseno. Ne razumijem taj stav.
Bolan od vas svi bježe ko da ste gubavi,o kakvim više koalicijama sanjate...
Ovo je jadno više šta radite i koliko ste spremni nisko pasti samo da sačuvate sebijine.osmicine (namjerno malim) i ostale uhljebljene guzove koji parizitiraju ovu državu 30 godina.
Pogotovo SDP ako bude isao sa SDA bice na iducim izborima na 50 000 glasova.
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#64355 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by emmir1 »

Dakako da će SDA blokirat.
.
Zapad se okrenuo protiv njih, ali zato SDA se okreće Iranu.

Njih ne zanima šteta po državu, nikada ih nije ni zanimala.
Bitni su samo oni i njihova djeca
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#64356 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

mistek wrote: 08/12/2022 12:15
GandalfSivi wrote: 08/12/2022 12:10 Po ovoj logici SDA nece vise nikada na vlast, nisu ni blizu da kontrolisu klub Srba
Ni meni to nije jasno fakat :D Ako je problem sada formirati vlast zbog izbora bošnjačkog podpredsjednika, znači da je nemoguće i bez većine u srpskom domu? Pa nema sile da to neko nekad uveže. Zapravo, morala bi koalicija ići u tom smjeru, a onda nema šanse da otkočiš trenutno stanje. I ako da, trebat će ti vazda nekakve osmorke i milion stranaka u koaliciji.
Upravo to. Recimo SDA mora sad pokusati kupiti delegate iz kluba Srba i jos privuci HDZ sebi da bude vlast. Naravno ako imaju vecinu u parlamentu.
noviforumas
Posts: 2991
Joined: 12/08/2016 22:28

#64357 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Twitterom odjekuju tekbiri :lol:
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64358 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

mistek wrote: 08/12/2022 12:15
GandalfSivi wrote: 08/12/2022 12:10 Po ovoj logici SDA nece vise nikada na vlast, nisu ni blizu da kontrolisu klub Srba
Ni meni to nije jasno fakat :D Ako je problem sada formirati vlast zbog izbora bošnjačkog podpredsjednika, znači da je nemoguće i bez većine u srpskom domu? Pa nema sile da to neko nekad uveže. Zapravo, morala bi koalicija ići u tom smjeru, a onda nema šanse da otkočiš trenutno stanje. I ako da, trebat će ti vazda nekakve osmorke i milion stranaka u koaliciji.
Da bi se rijesio ovaj nemoguci qrcev sistem odlucivanja treba velika promjena...mejdutim ima kvaka22.

Ako se tako nesto rijesi niko vise nece bit bogom dan pa ni HDZ...e tu je problrm. Pokusalo se progitsti HDZ al sta god da se uradi hrvata je jednostavno premalo da bi mogli bit diktatura, ma koliko im neko dao da im glas vrijedi

Postoje opcije, nabjolja je da se ne ide u podjele nego gradjanski model koji bi odblokirao sve

Opcija podjela vodi u dubioze kakve imamo

Treca opcija je da se Bosnjacima uzme pravo glasa i da Hrvati mogu odlucivat o svemu sami
Last edited by Spit_fire on 08/12/2022 12:23, edited 2 times in total.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#64359 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

PobEda duboke države i stranačkog SIP-a.

Ali rat nije završen.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#64360 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haris.ba »

mistek wrote: 08/12/2022 12:15
GandalfSivi wrote: 08/12/2022 12:10 Po ovoj logici SDA nece vise nikada na vlast, nisu ni blizu da kontrolisu klub Srba
Ni meni to nije jasno fakat :D Ako je problem sada formirati vlast zbog izbora bošnjačkog podpredsjednika, znači da je nemoguće i bez većine u srpskom domu? Pa nema sile da to neko nekad uveže. Zapravo, morala bi koalicija ići u tom smjeru, a onda nema šanse da otkočiš trenutno stanje. I ako da, trebat će ti vazda nekakve osmorke i milion stranaka u koaliciji.
Zato sto je u Zastupnickom domu bez Bosnjaka u rukovodstvu, Sda moze predloziti Bosnjaka za predsjednika FBiH, ne mora potpredsjednika.

Ovo je posljedica nacina kako je Federacija zamisljena da nakon rata ukljuci entitet RS. I onda su ti temelji ostali u ustavnim rjesenjima. Iako se ustav znacajno promjenio, ti temelji se vide i dan danas.

Trenutno postoji vecina u klubu Srba od strahe Osmorke. Barem tako iz Spd racunaju.

Zanimljivu tezu je Magazinovic postavio. Da ce zbog Dunovica DF vratiti uslugu Sdp. Samo, nisam skontao da li to znaci da ce im pomoci u klubu Srba ili Bosnjaka.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#64361 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Bosanski_kralj wrote: 08/12/2022 12:07
denis.istok wrote: 08/12/2022 12:05

Zasto ce blokirati? SDP udje u koaliciju, ili SZBIH i NES i sve rijeseno. Ne razumijem taj stav.
Aha znači samo ako je SDA vlast nema blokada?
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#64362 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by denis.istok »

Bosanski_kralj wrote: 08/12/2022 12:11
denis.istok wrote: 08/12/2022 12:09

Nije genije, nego ko ima 11 glasova nema blokada.

Eto sto HDZ ne izbacite, i on ima 11 ruka u DN, zar ne?
Vidjet ćemo ko će se na kraju smijati.

Slavi još danas.
Ja nista ne slavim, jer je ovo win-win situacija, kako ne kontas?
Ako SDA padne odose likovi iz vrha stranke, dolaze ipak drugi ljudi, konacno, i sigurno bi i broj glasova samo rastao.
Ako ne padne opet ce morati biti promjena jer ne mogu sami u vlast, niti im je cilj, ali taj ko bude s njima uzet ce dio vlasti i sigurno relaksirati odnose.

A ti kralju moj ne shvataj nista licno, ne zavisi nam zivot od toga ko ce biti na vlasti.
.
.
ili zavisi?
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#64363 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 08/12/2022 12:21 PobEda duboke države i stranačkog SIP-a.

Ali rat nije završen.
Vi HDZ-UZP botovi bi samo ratovali.
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#64364 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by denis.istok »

saabsa wrote: 08/12/2022 12:15
denis.istok wrote: 08/12/2022 12:05

Zasto ce blokirati? SDP udje u koaliciju, ili SZBIH i NES i sve rijeseno. Ne razumijem taj stav.
Bolan od vas svi bježe ko da ste gubavi,o kakvim više koalicijama sanjate...
Ovo je jadno više šta radite i koliko ste spremni nisko pasti samo da sačuvate sebijine.osmicine (namjerno malim) i ostale uhljebljene guzove koji parizitiraju ovu državu 30 godina.
OK, ostade fadil jos 4 godine (namjerno malim).

Joj nek su samo danas pokisli i ovi iz NIPa, NS, HDZ-a pa sutra nek smit zabrani SDA da postoji :)
HD_2015
Posts: 933
Joined: 27/08/2015 12:54

#64365 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by HD_2015 »

Sve oči uprte u DF. Da sam na njihovom mjestu, prvo bih natjerao Čovića da pojede što je i po...o.
Last edited by HD_2015 on 08/12/2022 12:28, edited 1 time in total.
statixx
Posts: 8786
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#64366 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by statixx »

Haris.ba wrote: 08/12/2022 12:22
Zanimljivu tezu je Magazinovic postavio. Da ce zbog Dunovica DF vratiti uslugu Sdp. Samo, nisam skontao da li to znaci da ce im pomoci u klubu Srba ili Bosnjaka.
U klubu Bosnjaka, tako je Irfan rekao.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#64367 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bosanski_kralj »

denis.istok wrote: 08/12/2022 12:26
Bosanski_kralj wrote: 08/12/2022 12:11
Vidjet ćemo ko će se na kraju smijati.

Slavi još danas.
Ja nista ne slavim, jer je ovo win-win situacija, kako ne kontas?
Ako SDA padne odose likovi iz vrha stranke, dolaze ipak drugi ljudi, konacno, i sigurno bi i broj glasova samo rastao.
Ako ne padne opet ce morati biti promjena jer ne mogu sami u vlast, niti im je cilj, ali taj ko bude s njima uzet ce dio vlasti i sigurno relaksirati odnose.

A ti kralju moj ne shvataj nista licno, ne zavisi nam zivot od toga ko ce biti na vlasti.
.
.
ili zavisi?
Zavisi život normalnog, običnog čovjeka ko će biti vlast.
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#64368 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mistek »

A kakvo je konkretno stanje u srpskog dijela doma? Evo koliko ja upratih po medijima:
Stranke iz RS 4
HDZ 2
SDA 2
DF 3
SDP 8
NS 1
DF 1

Ne znam još dva kome su :D
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#64369 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by denis.istok »

Bosanski_kralj wrote: 08/12/2022 12:28
denis.istok wrote: 08/12/2022 12:26

Ja nista ne slavim, jer je ovo win-win situacija, kako ne kontas?
Ako SDA padne odose likovi iz vrha stranke, dolaze ipak drugi ljudi, konacno, i sigurno bi i broj glasova samo rastao.
Ako ne padne opet ce morati biti promjena jer ne mogu sami u vlast, niti im je cilj, ali taj ko bude s njima uzet ce dio vlasti i sigurno relaksirati odnose.

A ti kralju moj ne shvataj nista licno, ne zavisi nam zivot od toga ko ce biti na vlasti.
.
.
ili zavisi?
Zavisi život normalnog, običnog čovjeka ko će biti vlast.
Ne zavisi!"
Bio je i SDP na vlasti, i SBB, svi su bili ili jos jesu. O kom obicnom covjeku pricas? Svanut ce mu sto ce umjesto fadila biti nermin? Ma daj.
kluz franjo
Posts: 6092
Joined: 26/06/2009 01:37

#64370 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kluz franjo »

Po izbornim rezultatima i koalicionim dogovorima rezultat u klubu Bošnjaka u DN FBiH je trebao biti 11:10 za "Osmorku" i dva žrijebanja.
Ovako, SDA blok u klubu Bošnjaka nakon kupovine papaka raspolaže dakle sa 13 u odnosu na 10 glasova iz "Osmorke".
u SDA-ovih 13 su 1 iz DF i jedan kupljeni PDA.
Ukoliko se lojalnost DF ili ovog kupljenog PDA delegata ne promjeni, Osmorka nema mogućnost, a SDA ima zakonito pravo na kandidaturu za poziciju potpredsjednika FBiH.
Ja očekujem da će SDA kandidirati nekog poput Asima Sarajlića, Osmice ili Sebije Izetbegović.
Parlamentarna većina NEMA pravo iz hira opstruirati izbor i po mom mišljenju treba izglasati tog kandidata.
Potpredsjednik FBiH NEMA pravo neustavno opstruirati proces zakonitog formiranja izvršne vlasti.

Iz iskustva znamo da je SDA, baš kao i HDZ i Dodik, spremna na sve blokade i opstrukcije kada je njihovo učešće u vlasti u pitanju.
Bez obzira dakle na pravila parlamentarne demokratije i ustavne odredbe za očekivati je da će SDA učiniti sve u cilju blokade i opstrukcije normalnog funkcionisanja institucija države.

I još jednom. Ovo nije poslijedica izbornih rezultata i demokratske volje već "završavanja" delegata "k'o u Kumu".
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#64371 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by denis.istok »

mistek wrote: 08/12/2022 12:29 A kakvo je konkretno stanje u srpskog dijela doma? Evo koliko ja upratih po medijima:
Stranke iz RS 4
HDZ 2
SDA 2
DF 3
SDP 8
NS 1
DF 1

Ne znam još dva kome su :D
Ovdje nije bitan ovaj klub. Govori se o BLOKADI a ne o IZBORU.
Jer klub srba ce izabrati svoje lako, kao i bosnjaka i hrvata.
Kvaka je sto bosnjacki clan nece podrzati prijedlog ove dvojice i tu je klapna. Za sad.
noviforumas
Posts: 2991
Joined: 12/08/2016 22:28

#64372 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Zagrebacki pravnici su s brda s dola napisali Schmidtov izborni zakon. Sad Schmidtu preostaje samo da moli Boga da USBiH obori taj isti zakon, pa da on donese novi, i sve tako dok ne pronadje nacin da HDZ direktno ugradi u ustav FBiH. Puno bezbolnija varijanta je da on sam postavi vlast po cejfu MZ, nigdje ne pise da se moramo igrati demokratije.
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#64373 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by saimidin »

:bih: ide u raspad svakako, bilo sda ili sdp, to sam vec podavno cuo od jednog povezanog sa sdp, tako da je sada samo borba za vlast, a I to uglavnom izmedju sda I bivseg sda, dok sdp I ns su da se pravi malo reda, pa I ako se raspada, da ostane koliko toliko normalna mala :bih:

Zato mi nisu jasna ova raspravljanja oko izdaje, prodaje I ostale pizdarije, ono razumijem niko nema muda izaci pred narod I reci to ovako, pa onda jedni druge optuzuju, mada nije ni to kao da ce se sutra raspasti, u "njihovom" mandatu

Cak I ako se raspada :bih: vlast treba da se mijenja, sda da sjase, da uzjase bivsi sda sa spd I ns pa da vidimo sta ce biti, ali sranje jeste nastalo oko tih delegata I sad je pat pozicija, a po meni kompromis je da "neutralan"(df) dobije podpredsjednika fbih, I da mandat niksicu, kao sto je dao I sda dilfasu
User avatar
denis.istok
Posts: 887
Joined: 09/04/2010 13:12

#64374 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by denis.istok »

saimidin wrote: 08/12/2022 12:32 :bih: ide u raspad svakako, bilo sda ili sdp, to sam vec podavno cuo od jednog povezanog sa sdp, tako da je sada samo borba za vlast, a I to uglavnom izmedju sda I bivseg sda, dok sdp I ns su da se pravi malo reda, pa I ako se raspada, da ostane koliko toliko normalna mala :bih:

Zato mi nisu jasna ova raspravljanja oko izdaje, prodaje I ostale pizdarije, ono razumijem niko nema muda izaci pred narod I reci to ovako, pa onda jedni druge optuzuju, mada nije ni to kao da ce se sutra raspasti, u "njihovom" mandatu

Cak I ako se raspada :bih: vlast treba da se mijenja, sda da sjase, da uzjase bivsi sda sa spd I ns pa da vidimo sta ce biti, ali sranje jeste nastalo oko tih delegata I sad je pat pozicija, a po meni kompromis je da "neutralan"(df) dobije podpredsjednika fbih, I da mandat niksicu, kao sto je dao I sda dilfasu
Nakon sto je jucer Neka rekao na konferenciji da je DF sam kriv u Zenici i da ce dobiti kurton, a HDZ uci u vlast umjesto njih :)
Evo citam jedva cekaju da mu daju mandat, vec stoje u redu.
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#64375 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mistek »

Ma ne treba DF vala petljati :) Pa znaju valjda kako se odrađuje jedan delegat i šta mu se može obećati za tu 11. ruku.
Locked