Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#56926 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bodkin »

Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:15
Bodkin wrote: 31/07/2022 16:09

Ja sam napisao kako ja vidim idealno uredjenje. Ukinuti entitete, podijeliti drzavu na manje kantone. Sve drugo nije jacanje zajednistva niti je dobro za napredak drustva.

Sve drugo je nadjebavanje medju tri plemena i svako rjesenje je na stetu nekoga. Iz tog razloga ne postoji dobro rjesenje od svega sto politicari danas predlazu. Samo dobro za srbe, bosnjake ili hrvate
Slozio sam se s tobom sa uredjnjem..medjutim..

..ko se najvise protivi tome? Hrvati/Srbi
..kako ce bilo kakav daljni ustupak pomoci da se dodje tog uredjenja? Nikako

Kako onda svijuti mozes pricati da je i po tebi uredjenje koje se direktno kosi sa ovim sto zagovara HDZ najbolje, a istovremeno takodjer govoriti da im se to nesto treba dati jer je nepravda sto nemaju :-)
Sta im treba dati ne kontam? Tj gdje sam ja napisao da im treba nesto dati?
Samo mi je smijesno sto se kao ne konta zasto komsic nije normalna pojava i zasto hrvati placu. A da ne kazem da je frajer parazit mrtvi

A za to uredjenje najvise bi se protivili srbi i hrvati.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56927 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Bodkin wrote: 31/07/2022 16:22
Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:15

Slozio sam se s tobom sa uredjnjem..medjutim..

..ko se najvise protivi tome? Hrvati/Srbi
..kako ce bilo kakav daljni ustupak pomoci da se dodje tog uredjenja? Nikako

Kako onda svijuti mozes pricati da je i po tebi uredjenje koje se direktno kosi sa ovim sto zagovara HDZ najbolje, a istovremeno takodjer govoriti da im se to nesto treba dati jer je nepravda sto nemaju :-)
Sta im treba dati ne kontam? Tj gdje sam ja napisao da im treba nesto dati?
Samo mi je smijesno sto se kao ne konta zasto komsic nije normalna pojava i zasto hrvati placu. A da ne kazem da je frajer parazit mrtvi

A za to uredjenje najvise bi se protivili srbi i hrvati.
Izmedju redova pises, samim tim sto kazes za komsica
ides im na ruku..

Hajmo obrnut teoriju malo..

Komsic nije nikkav simbol obespravljivanja nego naprotiv, Komsic je jedini politicar u BiH koji dobija glasove druge nacije u odnosu na svoju u znacajnom broju...meni to vise zvuci kao svijetao primjer prelazenja barijera plemenskih etno zakona nego li suprtonto?

Zar ne...?

Komsic je po meni dokaz da je ova drzava moguca u obliku kakvom ti pises nego li obratno

Komsic je dokaz da su Bosnjaci prevazisli najnizi oblik podjela, i da nece glasat za Muhameda jer je Muhamed nego ce vrlo rado svoj glas dayti i Srbinu/Hrvatu ako misle da ce raditi dobro

Zaboravljate svi da prvi izbor komsica nije imao nikakve veze sa covicem ni HDZ izabran je cisro jer su u njemu ljudi vidjeli pozitivnu promjenu..izabran je na osnovu kampanje koju je prije svega vodio protiv lopovske SDA a ne HDZ
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#56928 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bodkin »

Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:36
Bodkin wrote: 31/07/2022 16:22

Sta im treba dati ne kontam? Tj gdje sam ja napisao da im treba nesto dati?
Samo mi je smijesno sto se kao ne konta zasto komsic nije normalna pojava i zasto hrvati placu. A da ne kazem da je frajer parazit mrtvi

A za to uredjenje najvise bi se protivili srbi i hrvati.
Izmedju redova pises, samim tim sto kazes za komsica
ides im na ruku..

Hajmo obrnut teoriju malo..

Komsic nije nikkav simbol obespravljivanja nego naprotiv, Komsic je jedini politicar u BiH koji dobija glasove druge nacije u odnosu na svoju u znacajnom broju...meni to vise zvuci kao svijetao primjer prelazenja barijera plemenskih etno zakona nego li suprtonto?

Zar ne...?

Komsic je po meni dokaz da je ova drzava moguca u obliku kakvom ti pises nego li obratno

Komsic je dokaz da su Bosnjaci prevazisli najnizi oblik podjela, i da nece glasat za Muhameda jer je Muhamed nego ce vrlo rado svoj glas dayti i Srbinu/Hrvatu ako misle da ce raditi dobro

Zaboravljate svi da prvi izbor komsica nije imao nikakve veze sa covicem ni HDZ izabran je cisro jer su u njemu ljudi vidjeli pozitivnu promjenu..izabran je na osnovu kampanje koju je prije svega vodio protiv lopovske SDA a ne HDZ
Djelimicno se slazem. Ja sam za njega glasao u njegovom prvom mandatu alo vjerujes. Povjerovao blecak u neke kao promjene i gradjanske vrijednosti.

Sve nakon toga je da se zavuce hrvatima. Nista tu nema kozmopolitski. Niko ne glasa vise za komsica jer misli da ce nesto dobro raditi. Jednostavno jer frajer nista i ne radi :D

Tako jebi DF kao promjena bila pa kurko. Sjecam se kad je i marjanovic usao i stranku mislio sam da je to super prica. Na kraju sda prica ispala
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56929 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Bodkin wrote: 31/07/2022 16:54
Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:36

Izmedju redova pises, samim tim sto kazes za komsica
ides im na ruku..

Hajmo obrnut teoriju malo..

Komsic nije nikkav simbol obespravljivanja nego naprotiv, Komsic je jedini politicar u BiH koji dobija glasove druge nacije u odnosu na svoju u znacajnom broju...meni to vise zvuci kao svijetao primjer prelazenja barijera plemenskih etno zakona nego li suprtonto?

Zar ne...?

Komsic je po meni dokaz da je ova drzava moguca u obliku kakvom ti pises nego li obratno

Komsic je dokaz da su Bosnjaci prevazisli najnizi oblik podjela, i da nece glasat za Muhameda jer je Muhamed nego ce vrlo rado svoj glas dayti i Srbinu/Hrvatu ako misle da ce raditi dobro

Zaboravljate svi da prvi izbor komsica nije imao nikakve veze sa covicem ni HDZ izabran je cisro jer su u njemu ljudi vidjeli pozitivnu promjenu..izabran je na osnovu kampanje koju je prije svega vodio protiv lopovske SDA a ne HDZ
Djelimicno se slazem. Ja sam za njega glasao u njegovom prvom mandatu alo vjerujes. Povjerovao blecak u neke kao promjene i gradjanske vrijednosti.

Sve nakon toga je da se zavuce hrvatima. Nista tu nema kozmopolitski. Niko ne glasa vise za komsica jer misli da ce nesto dobro raditi. Jednostavno jer frajer nista i ne radi :D

Tako jebi DF kao promjena bila pa kurko. Sjecam se kad je i marjanovic usao i stranku mislio sam da je to super prica. Na kraju sda prica ispala
Niko im ga ne zavlaci...hajmo se bavit malo uzorkom a ne posljedicom

Ma dobro DF i Zeljko su se pokazali ko ublehe u svakom smislu nema se tu sta puno dodati i oduzeti, ali ovdje se radi o nekim drugim stvarima

Ja da mogu sutra izabrati nez ..Dzavada Poturka umjesto Dodika ja bi ga izabarao, koliko god nekom pogotovo ko je iz Sarajeva cudno zvucalo ima i vecih i vaznijih stvari i od korupcije i lopovluka..
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#56930 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bodkin »

Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:59
Bodkin wrote: 31/07/2022 16:54

Djelimicno se slazem. Ja sam za njega glasao u njegovom prvom mandatu alo vjerujes. Povjerovao blecak u neke kao promjene i gradjanske vrijednosti.

Sve nakon toga je da se zavuce hrvatima. Nista tu nema kozmopolitski. Niko ne glasa vise za komsica jer misli da ce nesto dobro raditi. Jednostavno jer frajer nista i ne radi :D

Tako jebi DF kao promjena bila pa kurko. Sjecam se kad je i marjanovic usao i stranku mislio sam da je to super prica. Na kraju sda prica ispala
Niko im ga ne zavlaci...hajmo se bavit malo uzorkom a ne posljedicom

Ma dobro DF i Zeljko su se pokazali ko ublehe u svakom smislu nema se tu sta puno dodati i oduzeti, ali ovdje se radi o nekim drugim stvarima

Ja da mogu sutra izabrati nez ..Dzavada Poturka umjesto Dodika ja bi ga izabarao, koliko god nekom pogotovo ko je iz Sarajeva cudno zvucalo ima i vecih i vaznijih stvari i od korupcije i lopovluka..
:thumbup: Hvala na normalnoj “raspravi”
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56931 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Bodkin wrote: 31/07/2022 17:21
Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:59

Niko im ga ne zavlaci...hajmo se bavit malo uzorkom a ne posljedicom

Ma dobro DF i Zeljko su se pokazali ko ublehe u svakom smislu nema se tu sta puno dodati i oduzeti, ali ovdje se radi o nekim drugim stvarima

Ja da mogu sutra izabrati nez ..Dzavada Poturka umjesto Dodika ja bi ga izabarao, koliko god nekom pogotovo ko je iz Sarajeva cudno zvucalo ima i vecih i vaznijih stvari i od korupcije i lopovluka..
:thumbup: Hvala na normalnoj “raspravi”
Uvijek za istu otvoren i sa svakim, hvala i tebi :bih:
Plunkett
Posts: 1953
Joined: 01/06/2020 15:15

#56932 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Plunkett »

Sociolog wrote: 30/07/2022 16:19 Po pisanju Avaza, tri momka iz Srebrenika, otrovana u nekom klubu u Neumu :-) :( .

Valjda ce se sve kamere izuzimati.
Kakve to veze ima sa ovom temom?
plavi_E
Posts: 6546
Joined: 18/10/2021 19:47

#56933 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Sve vise se prijeti sukobima u regionu. Jedni prijete "problemima na jugu BiH" drugi prijete "denacifikacijim Balkana". Nikad slabiji reakcija MZ na ovakve prijetnje nije bilo. Kao da su i oni prelomili da se ovo razgranici jos jednim ratom. Ujedno bi taj rat odvukao paznju od katastrofalne monetarne, ekonomske i energetske politike nekih zapadnih zemalja.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50436
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#56934 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bloo »

Plunkett wrote: 31/07/2022 18:40
Sociolog wrote: 30/07/2022 16:19 Po pisanju Avaza, tri momka iz Srebrenika, otrovana u nekom klubu u Neumu :-) :( .

Valjda ce se sve kamere izuzimati.
Kakve to veze ima sa ovom temom?
MA dode on tako povremeno, ubaci kakav off topic trac ili dramu, onda ode...vrijeme za crtani.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#56935 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Da sam student zurnalistike
Sociologa bi redovito procavao kao dezinformatora :mrgreen:
Zasto
Kako
Cemu sve to
Jel to dusevna hrana
Bosko buha :mrgreen:
Plunkett
Posts: 1953
Joined: 01/06/2020 15:15

#56936 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Plunkett »

Black swan wrote: 31/07/2022 20:44 Da sam student zurnalistike
Sociologa bi redovito procavao kao dezinformatora :mrgreen:
Zasto
Kako
Cemu sve to
Jel to dusevna hrana
Bosko buha :mrgreen:
Izvinjavam se moderaciji na offu.
Sjeca li se ko one Maje sa Ch.Wille, generacija 07-08, hodala sa Piketom sa Malte.
Svaka slucajnost je namjerna.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#56937 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by saimidin »

plavi_E wrote: 31/07/2022 18:54 Sve vise se prijeti sukobima u regionu. Jedni prijete "problemima na jugu BiH" drugi prijete "denacifikacijim Balkana". Nikad slabiji reakcija MZ na ovakve prijetnje nije bilo. Kao da su i oni prelomili da se ovo razgranici jos jednim ratom. Ujedno bi taj rat odvukao paznju od katastrofalne monetarne, ekonomske i energetske politike nekih zapadnih zemalja.
Ma samo ne treba koristiti MZ, imaju razne drzave ili grupe drzava koje imaju svoje interese, kako diljem svijeta tako I na balkanu, e onda imas I interese malih drzavica balkana, plus interese manjih I vecih korporacija, I kada sve saberes dobijes ovo sto imamo sada

Ako neko od interesdzija misli da moze nesto dobiti ratom, I zapoceti ce ga ali to ne znaci da ce mu se planovi ostvariti, ili sto bi rekli lopta je okrugla

Ako se na nekoga treba kladiti to je naravno sr, zemlja sa velikim brojem cetnika, koja kao I orci ima mitomaniju, da napravi vecu I bolju veliku sr...khm cetnicki svet

:bih: I bosnjaci su im ocita meta, mozda nesto zakuhaju na sjeveru kosova, ali manje vjerovatno, jer su traume jos svjeze od nato :izet:

Iskreno ja sam ocekivao sranje u martu nakon ukrajine, eh zasto su odgodili neam veze, ali da cekaju pa sami kazu, a susjedi spremni za noz u ledja kao nikada

Kako smo spremni I kako se ne spremamo, koliko prodje od papira, godina od dodikovih poziva na secesiju, a ovi prebrojali lovce, gledam I kontam ono sta koji kurac, opet tandzarama na tenkove

Stvarno meni jedino nisu jasni moji bosnjaci, haj imaju mentalnu spremnost da se ne lazu kako nece biti rata, ali nista ne rade iako je jasno I njima da ce ga biti I to mozda vrlo skoro
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56938 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

saimidin wrote: 31/07/2022 21:07
plavi_E wrote: 31/07/2022 18:54 Sve vise se prijeti sukobima u regionu. Jedni prijete "problemima na jugu BiH" drugi prijete "denacifikacijim Balkana". Nikad slabiji reakcija MZ na ovakve prijetnje nije bilo. Kao da su i oni prelomili da se ovo razgranici jos jednim ratom. Ujedno bi taj rat odvukao paznju od katastrofalne monetarne, ekonomske i energetske politike nekih zapadnih zemalja.
Ma samo ne treba koristiti MZ, imaju razne drzave ili grupe drzava koje imaju svoje interese, kako diljem svijeta tako I na balkanu, e onda imas I interese malih drzavica balkana, plus interese manjih I vecih korporacija, I kada sve saberes dobijes ovo sto imamo sada

Ako neko od interesdzija misli da moze nesto dobiti ratom, I zapoceti ce ga ali to ne znaci da ce mu se planovi ostvariti, ili sto bi rekli lopta je okrugla

Ako se na nekoga treba kladiti to je naravno sr, zemlja sa velikim brojem cetnika, koja kao I orci ima mitomaniju, da napravi vecu I bolju veliku sr...khm cetnicki svet

:bih: I bosnjaci su im ocita meta, mozda nesto zakuhaju na sjeveru kosova, ali manje vjerovatno, jer su traume jos svjeze od nato :izet:

Iskreno ja sam ocekivao sranje u martu nakon ukrajine, eh zasto su odgodili neam veze, ali da cekaju pa sami kazu, a susjedi spremni za noz u ledja kao nikada

Kako smo spremni I kako se ne spremamo, koliko prodje od papira, godina od dodikovih poziva na secesiju, a ovi prebrojali lovce, gledam I kontam ono sta koji kurac, opet tandzarama na tenkove

Stvarno meni jedino nisu jasni moji bosnjaci, haj imaju mentalnu spremnost da se ne lazu kako nece biti rata, ali nista ne rade iako je jasno I njima da ce ga biti I to mozda vrlo skoro
Koje tacno tenkove? Despote? Da ti se nije JNA ukazala gdje? Zasto mislis da ces ovaj put ic tandzarom?

Imamo sta imamo, kako god okrenes oni su jedno 100 puta slabiji nego 92, a mi jedno 10 puta jaci nego 92..

U vrijeme najvece siforenije i pomvapirenog naroda u Srbiji odziv za dobrovpljce je bio blago receno slab...a kamol sad

Srbija ni 92 nije smjela otvoreno u rat a da smije sad...ne kazem da treva podcijenjivati pi.ckoustog al nie to bas tako kako vi zamisljate..nit smo mi ukrajina nit su oni rusija
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#56939 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ja_Ja »

dustaban wrote: 31/07/2022 12:53
Ja_Ja wrote: 30/07/2022 19:40 Ne postoji nesto sto mozemo cinjenicno nazvati “preglasavanjem Hrvata”. Hrvati u BiH imaju apsolutno sve mehanizme zastite pa i mnogo vise (vidjeti slucaj kladionice i slicno). Znaci “preglasavanje” je politicka podvala i floskula koja nema uporiste u cinjenicama pa je samim tim jedna obicna laz. Ne postoje primjeri “preglasavanja Hrvata”.

Preglasavanje cak sta vise nije niti sredisnja koncentracija HDZovog argumenta. HDZ pravi argument da Hrvati moraju imati pravo izbora svojih legitimnih predstavnika i citava politicka svita u BiH se slaze s tom konstatacijom bez obzira na politicku orjentaciju. Problem nastaje kada se pokusava definirati a tko i sta su ti legalni i legitimni predstavnici Hrvata.

Po HDZ-u su to samo oni koji dolaze iz njihovih redova i teritorija u kojim HDZ ima apsolutnu vecinu. Sto na terenu i njihovim dosadasnjim predlozima znaci da 16,210 Hrvata u opcini Grude ima visestruko vecu vrijednost od 17,520 Hrvata Sarajeva. Te da shodno tome Hrvat iz Sarajeva iako trenutno legalan nije legitiman predstavnik Hrvatskog naroda. Ovdje je bitno napomeniti da BH ustav i svi popratni zakoni ne poznaju termin “predstavnik” jednog od naroda. Ova cinjenica se nevjesto izbjegava. Svi izabrani duznosnici predstavljaju sve gradjane bez obzira na etnicku, vjersku, rodovnu ili bilo koju drugu pripadnost. Trenutni ustav je tako konstruisan da kandidati da bi mogli biti izabrani moraju da se izjasnjavaju (u potpunoj koliziji sa evropskim zakonima i svim presudama sudova za ljudska prava) kao Hrvati, Srbi ili Bosnjaci ali se striktno navodi da predstavljaju sve gradjane pa prema tome nisu predstavnici samo svojih etnickih skupina.

Tako da bez obzira na sve lazi HDZ-a, jedan Komsic je legalan i legitiman clan predsjednistva BiH, i ne postoji niti jedan pravno valjan argument da on to nije a tako i svi drugi Hrvati koji su izabrani u neka tijela a ne dolaze iz HDZ-a.
Evo slazem se sa svime ovdje iznesenim, ali cijelu ovu argumentaciju jebe gorazdanski "hrvat" Edim Fejzić i hrvatski clan predsjednistva koji stiti izetbegovice vise nego ijednog Hrvata...
Gorazdanski "hrvat" Edin Fejzic ima pravo po svim svjetskim postulatima da se izjasni kako on zeli, ukljucujuci i po nasim zakonima (ovo je veoma bitno, da bi HDZ dobio ono sto zeli a sto Schmidt najavljuje, znaci da ce on morati da prekrsi jedno breme ozakonjenih ljudskih prava u EU). Pa ljudi mi danas zivimo u svijetu gdje se priznaju klinci poput nekih "nebinarnih" rodova, gdje se ljudi izjasnjavaju kao Klingtonci, Svemirci i razno razni klinci i gdje opet zadrzavaju svoja gradjanska prava. A samo kod nas se na silu pokusava implementirati ono sto ni ratom nije uspjelo. Evo npr. i taj nesretni Edin koliko sam mogao da saznam kroz citanje i njegove medijske nastupe je izmedju ostalog i ratovao u Hrvatskoj i branio tu zemlju. Znaci uradio je vise od 80% onih koji imaju Hrvatske putovnice u BiH i prema HDZ-ovom mjerilu bi trebao imati pravo da se izjasni kao Hrvat, ali ga ebe to sto se zove Edin, a ovamo ih ebe ovaj sto se zove Zeljko jer nije dovoljno "hrvat" tj. ne vodi istu politiku koju vodi HDZ vec 30 godina a koja je apsolutno destruktivna i koja se ogleda u desetinama presuda za ratne zlocine i UZP. I sta ako neki Hrvat stiti Izetbegovica? Nema pravo na to? Zasto?

Jos se niko nije udostojio da kaze kakvu to stetu jedan Komsic pravi Hrvatskom narodu u BiH? Kakvu? Hajde da analiziramo ono sto radi HDZ u kantonima u kojim ima vlast i ono sto Komsic radi kao clan predsjednistva pa da podvucemo paralelu i iznesemo ko vecu stetu pravi Hrvatskom narodu. Bez obzira na popis 2013 kojeg je crkva odradila relativno dobro opstepoznata je cinjenica da Hrvata u BiH nema tek mozda 1/3 broja koji je popisan. Ogroman broj ih je otisao poslije rata i to prevashodno zahvaljujuci HDZ-u. HDZ ih je svojim lopovlucima otjerao a ne Izetbegovic bas onako kako su razno razni Izetbegovici i Asimi rastjerali Bosnjacku omladinu od Sarajeva preko Tuzle do Cazina.

Ovdje nije problem izborni zakon, problem je nacionalna marva koja koristi u izbornoj godini taj izgovor da polarizuje svoje glasacko tijelo. Nagledali smo se mi toga u poslijednjih 30 godina svake izborne godine. Samo glup covjek moze da se upeca na ovo sto rade ili onaj koji si bukvalno boji za svoj zivot a takvih je u Bosni i previse (samo zbog nacionalista).
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#56940 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by saimidin »

Spit_fire wrote: 01/08/2022 01:09
saimidin wrote: 31/07/2022 21:07

Ma samo ne treba koristiti MZ, imaju razne drzave ili grupe drzava koje imaju svoje interese, kako diljem svijeta tako I na balkanu, e onda imas I interese malih drzavica balkana, plus interese manjih I vecih korporacija, I kada sve saberes dobijes ovo sto imamo sada

Ako neko od interesdzija misli da moze nesto dobiti ratom, I zapoceti ce ga ali to ne znaci da ce mu se planovi ostvariti, ili sto bi rekli lopta je okrugla

Ako se na nekoga treba kladiti to je naravno sr, zemlja sa velikim brojem cetnika, koja kao I orci ima mitomaniju, da napravi vecu I bolju veliku sr...khm cetnicki svet

:bih: I bosnjaci su im ocita meta, mozda nesto zakuhaju na sjeveru kosova, ali manje vjerovatno, jer su traume jos svjeze od nato :izet:

Iskreno ja sam ocekivao sranje u martu nakon ukrajine, eh zasto su odgodili neam veze, ali da cekaju pa sami kazu, a susjedi spremni za noz u ledja kao nikada

Kako smo spremni I kako se ne spremamo, koliko prodje od papira, godina od dodikovih poziva na secesiju, a ovi prebrojali lovce, gledam I kontam ono sta koji kurac, opet tandzarama na tenkove

Stvarno meni jedino nisu jasni moji bosnjaci, haj imaju mentalnu spremnost da se ne lazu kako nece biti rata, ali nista ne rade iako je jasno I njima da ce ga biti I to mozda vrlo skoro
Koje tacno tenkove? Despote? Da ti se nije JNA ukazala gdje? Zasto mislis da ces ovaj put ic tandzarom?

Imamo sta imamo, kako god okrenes oni su jedno 100 puta slabiji nego 92, a mi jedno 10 puta jaci nego 92..

U vrijeme najvece siforenije i pomvapirenog naroda u Srbiji odziv za dobrovpljce je bio blago receno slab...a kamol sad

Srbija ni 92 nije smjela otvoreno u rat a da smije sad...ne kazem da treva podcijenjivati pi.ckoustog al nie to bas tako kako vi zamisljate..nit smo mi ukrajina nit su oni rusija
Dio tenkova je vec tu, u cetnickoj komponenti os :bih:
Ukazat ce se cetnici iz sr, naravno bez oznaka I kao "dobrovoljci"
Zasto mislim za tandzaru, pa bake racuna na lovce, to je stvarno neozbiljno, I za reci u sali a kamoli ozbiljno

Naravno da su slabiji nego 92, I da smo jaci nego tada, ali sa obzirom kako smo tada prosli, morali bi smo biti mnogo jaci I pripremati se ako nista zadnjih godinu, kada je postalo jasno da se oni spremaju na max, pogledaj samo vojni budzet cetnika

E jedino sto me buni je da da ovako idu na kosovo, opet balvan revolucija
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#56941 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Bodkin wrote: 31/07/2022 16:09
Spoiler
Show
Spit_fire wrote: 31/07/2022 16:05

Dobro ajde na idemo u dubioze i filozfije..ako jes najveca prema bosnjacima po kojoj logici ih onda dodatno obespravit ..umjesto da se ide na jacanje zajednistva i ispravljnja nepravdi , bolje napravit nove i dublje nepravde..

A ovi sto su najvise obespravljeni nek sute i gledaju
Ja sam napisao kako ja vidim idealno uredjenje
Ukinuti entitete, podijeliti drzavu na manje kantone.
Spoiler
Show
Sve drugo nije jacanje zajednistva niti je dobro za napredak drustva.

Sve drugo je nadjebavanje medju tri plemena i svako rjesenje je na stetu nekoga. Iz tog razloga ne postoji dobro rjesenje od svega sto politicari danas predlazu. Samo dobro za srbe, bosnjake ili hrvate
Prva adresa ti je onda B.Luka, ili bolje receno M. Dodik i njegova bulumenta velikosrba i cetnika, pa ako oni odobre ostalo ce biti lakse. 8-)
Jordan1961
Posts: 2041
Joined: 29/07/2022 17:35

#56942 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Jordan1961 »

gubljenje_vremena wrote: 31/07/2022 12:33
Ja_Ja wrote: 30/07/2022 19:40

Ne postoji nesto sto mozemo cinjenicno nazvati “preglasavanjem Hrvata”. Hrvati u BiH imaju apsolutno sve mehanizme zastite pa i mnogo vise (vidjeti slucaj kladionice i slicno). Znaci “preglasavanje” je politicka podvala i floskula koja nema uporiste u cinjenicama pa je samim tim jedna obicna laz. Ne postoje primjeri “preglasavanja Hrvata”.

Preglasavanje cak sta vise nije niti sredisnja koncentracija HDZovog argumenta. HDZ pravi argument da Hrvati moraju imati pravo izbora svojih legitimnih predstavnika i citava politicka svita u BiH se slaze s tom konstatacijom bez obzira na politicku orjentaciju. Problem nastaje kada se pokusava definirati a tko i sta su ti legalni i legitimni predstavnici Hrvata.

Po HDZ-u su to samo oni koji dolaze iz njihovih redova i teritorija u kojim HDZ ima apsolutnu vecinu. Sto na terenu i njihovim dosadasnjim predlozima znaci da 16,210 Hrvata u opcini Grude ima visestruko vecu vrijednost od 17,520 Hrvata Sarajeva. Te da shodno tome Hrvat iz Sarajeva iako trenutno legalan nije legitiman predstavnik Hrvatskog naroda. Ovdje je bitno napomeniti da BH ustav i svi popratni zakoni ne poznaju termin “predstavnik” jednog od naroda. Ova cinjenica se nevjesto izbjegava. Svi izabrani duznosnici predstavljaju sve gradjane bez obzira na etnicku, vjersku, rodovnu ili bilo koju drugu pripadnost. Trenutni ustav je tako konstruisan da kandidati da bi mogli biti izabrani moraju da se izjasnjavaju (u potpunoj koliziji sa evropskim zakonima i svim presudama sudova za ljudska prava) kao Hrvati, Srbi ili Bosnjaci ali se striktno navodi da predstavljaju sve gradjane pa prema tome nisu predstavnici samo svojih etnickih skupina.

Tako da bez obzira na sve lazi HDZ-a, jedan Komsic je legalan i legitiman clan predsjednistva BiH, i ne postoji niti jedan pravno valjan argument da on to nije a tako i svi drugi Hrvati koji su izabrani u neka tijela a ne dolaze iz HDZ-a.
Ovdje smo se malo poigrali brojkama. Poredimo broj Hrvata u jednoj maloj opcini (Grude) sa ukupnom brojem Hrvata u cijelom kantonu (Sarajevo). I dobijemo brojeve koji su tu negdje. A kad se covjek malo zarovi stvarno ima frapantnih brojki. Npr. broj Hrvata u opcini Grude je vise od 5 puta veci nego sto je broj Hrvata u opcini Centar Sarajevo (jest da neki kazu da opcina Centar vrijedi kao 10 drugih). Generalno, u mulitetnicnom kantonu Sarajevo zivi ukupno 3.5% od ukupnog broja Hrvata u FBIH. U kantonima gdje Hrvati daju podrsku i nekim drugim strankama, ne samo HNS (barem mi tako mislimo) zivi oko 19% Hrvata u FBIH. Cak i ako se zarovimo u brojke u nekim od tih kantona npr. ZDK broj Hrvata po popisu je 12% dok HNS stranke dobiju 8% glasova na izborima.

Od ostalih 5 kantona (82% Hrvata) u SBK je procenat Hrvata 38% dok na izborima HNS stranke dobiju 34% glasova. U HNK procentat je 53% dok HNS dobije 48% na izborima. O Livnu i ZHK da ne govorimo.

Zao mi je, ali mislim da su brojke neumoljive. Mrsko mi je racunati korelaciju izmedju popisa i rezultata izbora, ali neka objektivna procjena ce reci da minimalno 80% GRADJANA hrvatske nacionalnosti koji izlazi na izbore daje glas HNS strankama
Oni koji ne izlaze na izbore ne glasaju za HNS. To je najbitnija cinjenica koju si "zaboravio" uzeti u kalkulaciju. Da hoce, izasli bi na izbore i glasali za HNS.
Ovako tu podrsku hrvatskog naroda HNS cinis znatno vecom nego sto ona to objektivno jeste.
HNS nikada nije prebacio preko 40% podrske hrvatskog birackog tijela i nema legitimitet da predstavlja taj narod. Kao uostalom niti jedna druga nacionalna stranka.
mishic
Posts: 6290
Joined: 28/04/2011 16:29

#56943 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Nisu politička, ekonomska su i socijalna ali veoma brzo mogla bi postati i politička i funkcionalna pitanja:
"DRŽAVNI FUNKCIONERI SE "OPARILI": Na račun legle plate veće za 500 KM"
Ovako mi naime plaćamo one koji ruše ovu državu! Jedni neradom a drugi danonoćno radeći protiv nje.
Dok mi sastavljamo kraj sa krajem. Bez radikalnog socijalnog bunta ovo je nerješivo!

Zabavljeni egzistencijalnim problemima, prepadnuti njihovim sukobima i ne vidimo da zajedno i složno rade svi kao jedan da nas još dodatno opljačkaju i osiromaše. Oni odoše na godišnje a mi se dovijamo kako imati hljeba i djecu u školu opremiti. Kako kraj sa krajem sastaviti!

Takvi su i naši i njihovi i oni treći a da mi nismo u tri tora to bi bilo malo teže izvesti i provesti i našima i njihovim i onim trećim...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56944 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Ja_Ja wrote: 01/08/2022 03:29
dustaban wrote: 31/07/2022 12:53

Evo slazem se sa svime ovdje iznesenim, ali cijelu ovu argumentaciju jebe gorazdanski "hrvat" Edim Fejzić i hrvatski clan predsjednistva koji stiti izetbegovice vise nego ijednog Hrvata...
Gorazdanski "hrvat" Edin Fejzic ima pravo po svim svjetskim postulatima da se izjasni kako on zeli, ukljucujuci i po nasim zakonima (ovo je veoma bitno, da bi HDZ dobio ono sto zeli a sto Schmidt najavljuje, znaci da ce on morati da prekrsi jedno breme ozakonjenih ljudskih prava u EU). Pa ljudi mi danas zivimo u svijetu gdje se priznaju klinci poput nekih "nebinarnih" rodova, gdje se ljudi izjasnjavaju kao Klingtonci, Svemirci i razno razni klinci i gdje opet zadrzavaju svoja gradjanska prava. A samo kod nas se na silu pokusava implementirati ono sto ni ratom nije uspjelo. Evo npr. i taj nesretni Edin koliko sam mogao da saznam kroz citanje i njegove medijske nastupe je izmedju ostalog i ratovao u Hrvatskoj i branio tu zemlju. Znaci uradio je vise od 80% onih koji imaju Hrvatske putovnice u BiH i prema HDZ-ovom mjerilu bi trebao imati pravo da se izjasni kao Hrvat, ali ga ebe to sto se zove Edin, a ovamo ih ebe ovaj sto se zove Zeljko jer nije dovoljno "hrvat" tj. ne vodi istu politiku koju vodi HDZ vec 30 godina a koja je apsolutno destruktivna i koja se ogleda u desetinama presuda za ratne zlocine i UZP. I sta ako neki Hrvat stiti Izetbegovica? Nema pravo na to? Zasto?

Jos se niko nije udostojio da kaze kakvu to stetu jedan Komsic pravi Hrvatskom narodu u BiH? Kakvu? Hajde da analiziramo ono sto radi HDZ u kantonima u kojim ima vlast i ono sto Komsic radi kao clan predsjednistva pa da podvucemo paralelu i iznesemo ko vecu stetu pravi Hrvatskom narodu. Bez obzira na popis 2013 kojeg je crkva odradila relativno dobro opstepoznata je cinjenica da Hrvata u BiH nema tek mozda 1/3 broja koji je popisan. Ogroman broj ih je otisao poslije rata i to prevashodno zahvaljujuci HDZ-u. HDZ ih je svojim lopovlucima otjerao a ne Izetbegovic bas onako kako su razno razni Izetbegovici i Asimi rastjerali Bosnjacku omladinu od Sarajeva preko Tuzle do Cazina.

Ovdje nije problem izborni zakon, problem je nacionalna marva koja koristi u izbornoj godini taj izgovor da polarizuje svoje glasacko tijelo. Nagledali smo se mi toga u poslijednjih 30 godina svake izborne godine. Samo glup covjek moze da se upeca na ovo sto rade ili onaj koji si bukvalno boji za svoj zivot a takvih je u Bosni i previse (samo zbog nacionalista).
Ma klasicna hajka i nista vise bukvalno nema ni zakonskog osnova za zahtjeve niti neko krsi zakon...

Al sta da ocekujes , kazem onom splicaninu (ako fkt to jes) familija mi zivi u Dubroniku 250 godina , ratovali za hrvatsku, vole hrvatsku smatraju je svojom zemljom...a on meni da ga ne priznaje ko hrvata i da je manjina
Dimu1927
Posts: 4016
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#56945 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Dimu1927 »

Login77777 wrote: 30/07/2022 17:36
Dimu1927 wrote: 30/07/2022 16:05

etnije su nametnute izbornim zakonom

a zasto se kojovic ne kandiduje za clana predsjednistva ispred srpskog naroda, onda bi vidjeli koliko ga to bosnjaka navodno ne voli ?

a kakav ima status medju srbima, ko vojin mijatovic otprilike ha ?
Zato sto mu Ustav BiH to ne dozvoljava.
zbog cega ? prebivaliste mu u fbih ?
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56946 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Dimu1927 wrote: 01/08/2022 14:02
Login77777 wrote: 30/07/2022 17:36

Zato sto mu Ustav BiH to ne dozvoljava.
zbog cega ? prebivaliste mu u fbih ?
Da najlakse receno...
Dimu1927
Posts: 4016
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#56947 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Dimu1927 »

pa moze se preseliti u rs i prijaviti, nije valjda i to ustavom zabranjeno :)
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#56948 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Dimu1927 wrote: 01/08/2022 14:16 pa moze se preseliti u rs i prijaviti, nije valjda i to ustavom zabranjeno :)
I dobit 12 glasova :lol:

Bolan Vojinovi ljudi iz SDP BL glasali za Dodika, tamo je tamni vilajet :lol:
Dimu1927
Posts: 4016
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#56949 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Dimu1927 »

pa to je to hahaha :D ne bi mu ni familija glasala za njega al eto opet kazu ne vole ga bosnjaci kao :-) :(
mishic
Posts: 6290
Joined: 28/04/2011 16:29

#56950 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

"DRŽAVNI FUNKCIONERI SE "OPARILI": Na račun legle plate veće za 500 KM"

E ovo je politika, daj ti nama a vi?!! Vi se *ebite!
Locked