Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#22326 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pemanapemani »

StupskaBitanga wrote:Neko ne stranački tipa onaj Dizdar iz foruma mladih bi bio pun pogodak za Stolac
On nije niti u jednoj stnaci koliko znam
Dizdar je član SDP, kao i Demir Mahmutčehajić (DOSTA).
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#22327 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by StupskaBitanga »

e ništa onda
convict
Posts: 2946
Joined: 10/02/2008 01:20

#22328 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by convict »

StupskaBitanga wrote:Neko ne stranački tipa onaj Dizdar iz foruma mladih bi bio pun pogodak za Stolac
On nije niti u jednoj stnaci koliko znam
Zanimljiv dijalog:
- momak je prva liga, pun pogodak
- al' on ti je u SDP-u
- e j... ga onda

a na drugim mjestima se prozivaju aktivisti raznih udruženja i nevladinih organizacija obično uz posprdan komentar ako su tako pametni i sposobni neka se uključe u politiku da vidimo ko će za njih glasati. čim se uključe j.... ih, prodane duše. tugo moja, ko bi nam ugodio
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22329 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by heckler »

Jedino mi je zao sto se za Nerina nije naslo mjesto u novoj kantonalnoj vladi ali mozda je to bilo previse za ocekivati vec nakon prvih izbora. Uradio je vise za Stolac samo jednom od svojih akcija nego SDA za 20 godina.
MP: Malobrojna javnost koja je uopšte saznala da si odlučio da se politički angažuješ bila je, moramo priznati, uglavnom prijatno iznenađena. Nalaziš se na listi SDP BiH za kantonalnu skupštinu Hercegovačko-neretvanskog kantona. Šta je tebe u konačnici opredijelilo da se učlaniš u SDP i, nakon dugogodišnjeg rada u nevladinom sektoru, pokušaš kroz političku partiju utjecati na promjene u društvu?

Nerin Dizdar: Pa, mislim da slobodno mogu reći da su me na politički angažman u SDP-u najviše „natjerale“ upavo vladajuće političke opcije. Dakle, te stranke ne samo svojim neradom, već štoviše i destruktivnim djelovanjem koje sam, kao i broj građana osjetio na svojoj koži pa možda i više od drugih, čovjeka jednostavno tjeraju da se opredijeli, da se uključi u politički život i kroz stranački angažman. Znate, jednom prilikom kada sam u TV emisiji bio suočen sa tadašnjim premijerom FBiH Nedžadom Brankovićem, kojeg sam tom prilikom kritikovao govoreći da ono što on, njegova vlada i na koncu njegova stranka rade predstavlja legitimiziranje zločinačkog pothvata rušenja države Bosne i Hercegovine obrazlažući to konkretno na primjeru Stoca, njegov odgovor je bio otprilike sljedeći: „Pa ako ste Vi mladiću tako sposobni i već znate šta i kako treba uraditi onda izađite na izbore.“ Eto, odlučio sam da poslušam njegov savjet. No bio bih nepošten kada takođe ne bi rekao da me na članstvo u SDP – osim kvalitetno osmišljenog programa zasnovanog na realnoj procjeni stanja i onog što je moguće učiniti a ne na pukom ispraznom emocionalizmu koji je prisutan u programima drugih - natjerala i vrlo jasna, konkretna podrška koju je Forum mladih iz Stoca godinama dobijao od ljudi koji su na razne načine bili uglavnom povezani sa SDP-om. Tu prvenstveno mislim na ljude poput Mustafe Resića, bivšeg načelnika Općine Stari Grad- Sarajevo, koji nam je za svog mandata zajedno sa OV-om osigurao (između ostalog) i značajnu materijalnu pomoć kojom je obnovljen stolački arhitektonski dragulj- Podgradski konak. Takođe, Forum mladih SDP-a prva je i jedina stranačka organizacija koja je podržala prvu poznatiju akciju Foruma mladih, akciju postavljanja zastave Bosne i Hercegovine na Stari Grad u Stocu kada sam, zajedno sa brojnim članovima udruženja odvođen u policiju, maltretiran, potpuno besmisleno krivično gonjen... SDP-ovi zastupnici u višim tijelima su redovito potencirali pitanja koja su se ticala flagrantnog kršenja zakona BiH u Stocu i pokretali inicijative za njihovim rješavanjem – od problema segregacije i diskriminacije u školstvu, aparthejda u polju raspolaganja javnim dobrima, itd., itd.

Btw, izabran je u skupstinu za one koji ne znaju.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22330 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by heckler »

Stolac79 wrote:Nazalost Miro Diler, zvani Profa :D , je u kucnom pritvoru...tako sam cuo!
Sto se tice Stoca i izbora, vidit cemo sta ce se desiti. Ovo je ja mislim jedinstvena prilika da sve "probosanske" stranke se dogovore i izadu sa zajednickom listom. Kako pregovori teku do sada mislim da ce to biti prilicno gutavo.
Jedinstvena prilika zbog toga sto se veliki broj Stocana iz dijaspore napokon ukljucio u borbi za Stolac i neke procjene govore da bi trebalo biti oko 1000 glasaca iz dijaspore. Do sada uredno provjereni i spremni za glasanje oko 360-400.
Zajednicka lista bi vjerovatno podstakla i one sto inace ne izlaze na izbore da to ovaj put ucine, a takoder i onaj prilicno pozamasan broj Stocana sto zivi u drugim gradovima nase jedne jedine da se navrijeme prijave u Stocu i da tako steknu pravo glasa za Stolac. Nebi zgoreg bilo da i koji nestocanin to isto uradi. ;-)

Nazalost, po mom skromnom misljenju, Stocu smo najveci dusmani mi sami, cak i vise nego HDZ i ta fasisticke ideologije. Da smo slozni kao sto nismo i da nas stranacke glavesine iz Sarajeva nesputavaju Stolac bi davno bio kao nekad davno.
Nadam se da je tome dosao kraj i da ce ovaj put svi Stolacki politicari misliti prvo na svoju carsiju a ne na svoju guzicu!
Ako ne, napravit nadstranacku listu sa nezavisnim kandidatima, pa nek onda osjete "probosanke" stranke na svojoj kozi sta narod zeli i hoce! :!:

Nadajmo se najboljem!

Pozdrav! :bih:

Jedinstvena izborna lista i 20-25% izlaznost dijaspore na izborima je dovoljno da Stocani vrate Stolac. Vrlo jednostavna matematika. Hoce li se desiti ili nece ne znam, ali ako se ne desi to je onda cisto zbog ljudske gluposti, ne vidjenja dalje od vlastitog nosa i urodjene prokletinje.
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#22331 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by krivorijek »

Pa dobro sad, recite mi sta je sa ovim Borisom demokratom Tadicem? Pa koji mu je kurac vise, pizda mu materina bezobrazna: u dva-tri dana stigo cojek i na Kosovo (naci-bonus - bravo super Mario) i u Bosnu, da ga (cuj on) Dodik odlikuje, jebote koje priznanje!?

A sta je sa EU aksesijom (ja te akademski sa psiholoshkom prangijom) predsednice jadni, govance tupo, ponosni se Dzindic okrece u grobu, to je onaj sto ti je omogucio da budes neko i nesto, jado jadni.

Mars govno jedno iz Bosne!!!

Sva govna: mars iz Bosne!
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#22332 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hodidid »

krivorijek wrote:Pa dobro sad, recite mi sta je sa ovim Borisom demokratom Tadicem? Pa koji mu je kurac vise, pizda mu materina bezobrazna: u dva-tri dana stigo cojek i na Kosovo (naci-bonus - bravo super Mario) i u Bosnu, da ga (cuj on) Dodik odlikuje, jebote koje priznanje!?

A sta je sa EU aksesijom (ja te akademski sa psiholoshkom prangijom) predsednice jadni, govance tupo, ponosni se Dzindic okrece u grobu, to je onaj sto ti je omogucio da budes neko i nesto, jado jadni.

Mars govno jedno iz Bosne!!!

Sva govna: mars iz Bosne!
Pa Boki je konacno uspio isposlovati da ga proglase nepozeljnom osobom na Kosovu pa mu ovo dodje kao kompenzacija. A Boki je stari demokrata.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#22333 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sumirprimus »

bilo bi nam katkad pametno, koju lekciju i od kosovara naucit..
a tadic ko tadic,pravi specimen,bezlicnog birokrate koji tacno zna sta treba reci i opstati...
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#22334 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by krivorijek »

Ma smeta mi to sve jarane, ocigledno :) Evo imo je par godina da izvadi Srbiju iz govana. A sta radi predsednik psiholog?

Pa nemoj me zajebavat vise!
Hodidid wrote:
krivorijek wrote:Pa dobro sad, recite mi sta je sa ovim Borisom demokratom Tadicem? Pa koji mu je kurac vise, pizda mu materina bezobrazna: u dva-tri dana stigo cojek i na Kosovo (naci-bonus - bravo super Mario) i u Bosnu, da ga (cuj on) Dodik odlikuje, jebote koje priznanje!?

A sta je sa EU aksesijom (ja te akademski sa psiholoshkom prangijom) predsednice jadni, govance tupo, ponosni se Dzindic okrece u grobu, to je onaj sto ti je omogucio da budes neko i nesto, jado jadni.

Mars govno jedno iz Bosne!!!

Sva govna: mars iz Bosne!
Pa Boki je konacno uspio isposlovati da ga proglase nepozeljnom osobom na Kosovu pa mu ovo dodje kao kompenzacija. A Boki je stari demokrata.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#22335 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sumirprimus »

"Neka je blagoslovena srpska država, Republika Srpska“, rekao je, između ostalog Irinej.
zipa popadije,jes se okurazila... :evil:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#22336 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ultima_palabra »

krivorijek wrote:Evo imo je par godina da izvadi Srbiju iz govana.
Mislim da mu to nije ni bio cilj... barem ne iz "govana" o kojima ti govoriš ;-)
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#22337 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bosnolog »

Kasumović: "Nikola Špirić nastoji da dokaže da BiH ne može funkcionisati"
A. B. | 10. 01. 2012. • 17:53
Image

Odluka o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za period januar – mart 2012. nije validna i predstavlja poigravanje Nikole Špirića sa državom Bosnom i Hercegovinom, izjavio je Feni zamjenik ministra finansija i trezora BiH Fuad Kasumović.

Pojasnio je da u samoj odluci koju je Špirić potpisao i poslao na objavljivanje stoji da je privremeno finansiranje na nivou ¼ sredstava u usvojenom budžetu za 2011. fiskalnu godinu.

"I dijete više u ovoj državi zna da nema budžeta za 2011., odnosno, da nije objavljen u Službenom listu. Prema tome, odluka je ništavna. Dalje, u odluci nema nijedne cifre. U kojem iznosu je finansiranje? Špirić vrši pritisak na Upravu za indirektno oporezivanje BiH. Ljude koji rade u UIOBiH Špirić tjera da urade nešto što je protivzakonito, zaključio je Kasumović.

Ova materija je, podsjetio je, rješena zakonskim propisima i kad su zakonski propisi tu onda nema dogovora.

Oba budžeta, i za 2011. i za 2012., tvrdi Kasumović, su u Špirićevoj ladici.

"On tvrdi javno, putem medija, da to nije tako. Predsjedništvo BiH mu je poslalo budžet da doradi i da Parlamentu BiH da ga objavi u Službenom listu. Ovo je nastojanje Špirića da dokaže da BiH ne može funkcionirati. Međutim, bez budžeta BiH, ne mogu se finansirati ni entiteti i oni će morati riješiti ovaj problem u narednih nekoliko dana", rekao je Kasumović.
Image

Svaka stranka je samo stanka uhljebljenja,.. :!: :!: :!: :!: :!:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22338 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by VjecitiStudent »

Stenogrami i kamenogrami: Bevanda i rakidža
http://www.slobodnaevropa.org/content/s ... 47580.html
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22339 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

nisam pratila vijesti ovih dana..zanima me jel Bakir cestitao rodjendan RS?
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#22340 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Co0l »

plain vanilla wrote:nisam pratila vijesti ovih dana..zanima me jel Bakir cestitao rodjendan RS?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22341 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

a ovako je pricao prosle godine
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da obilježavanje 9. siječnja - Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake, ali da Bošnjaci, kako kaže, ne vole što je BiH podijeljena i da imaju pravo da stvari vide tako kako ih vide.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#22342 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Co0l »

plain vanilla wrote:a ovako je pricao prosle godine
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da obilježavanje 9. siječnja - Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake, ali da Bošnjaci, kako kaže, ne vole što je BiH podijeljena i da imaju pravo da stvari vide tako kako ih vide.
Eh,kad bi postali sve izjave svih politicara u BiH cije se misljenje iz dana u dan a kamoli iz godine u godinu mijenja trebala bi nam posebna tema bez imalo straha da bi ijedan politicar bio izostavljen iz nje...
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#22343 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Rimad »

plain vanilla wrote:a ovako je pricao prosle godine
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da obilježavanje 9. siječnja - Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake, ali da Bošnjaci, kako kaže, ne vole što je BiH podijeljena i da imaju pravo da stvari vide tako kako ih vide.
Godinu dana mudriji. Za koju godinu neće biti prihvatljiv ni dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kad shvati da ni genocidnitet nije prihvatljiv.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22344 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

Co0l wrote:
plain vanilla wrote:a ovako je pricao prosle godine
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da obilježavanje 9. siječnja - Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake, ali da Bošnjaci, kako kaže, ne vole što je BiH podijeljena i da imaju pravo da stvari vide tako kako ih vide.
Eh,kad bi postali sve izjave svih politicara u BiH cije se misljenje iz dana u dan a kamoli iz godine u godinu mijenja trebala bi nam posebna tema bez imalo straha da bi ijedan politicar bio izostavljen iz nje...
ovo mi se urezalo u pamcenje..i drago mi je da opet nije u ime Bosnjaka pricao gluposti
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22345 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

plain vanilla wrote:a ovako je pricao prosle godine
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da obilježavanje 9. siječnja - Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake, ali da Bošnjaci, kako kaže, ne vole što je BiH podijeljena i da imaju pravo da stvari vide tako kako ih vide.
Dobro si se sjetila. Posmatraj politički trenutak u kojem se obraća. Prošle godine je dobio izbore, tek je sjeo u fotelju, glumio mirotvorca, uvlačio se, šlepao, izvinjavao i gdje je trebalo i gdje nije. Kako se bliže izbori, kako je SDA politički klimava, tako se množe reakcije, izjave, nezadovoljstva, podbadanja, huškanja, i uvijek sve po istom šablonu ...
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#22346 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Banksy wrote: Dobro si se sjetila. Posmatraj politički trenutak u kojem se obraća. Prošle godine je dobio izbore, tek je sjeo u fotelju, glumio mirotvorca, uvlačio se, šlepao, izvinjavao i gdje je trebalo i gdje nije. Kako se bliže izbori, kako je SDA politički klimava, tako se množe reakcije, izjave, nezadovoljstva, podbadanja, huškanja, i uvijek sve po istom šablonu ...
Al stvarno, onako ozbiljno te pitam, u kojoj si ti izjavi Bakira Izetbegovića dosada vidjela huškanje i podbadanje ???

Mislim, svašta se može reći Bakiru, ali baš da je huškao.....hm....
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22347 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

palermo wrote:
Banksy wrote: Dobro si se sjetila. Posmatraj politički trenutak u kojem se obraća. Prošle godine je dobio izbore, tek je sjeo u fotelju, glumio mirotvorca, uvlačio se, šlepao, izvinjavao i gdje je trebalo i gdje nije. Kako se bliže izbori, kako je SDA politički klimava, tako se množe reakcije, izjave, nezadovoljstva, podbadanja, huškanja, i uvijek sve po istom šablonu ...
Al stvarno, onako ozbiljno te pitam, u kojoj si ti izjavi Bakira Izetbegovića dosada vidjela huškanje i podbadanje ???

Mislim, svašta se može reći Bakiru, ali baš da je huškao.....hm....
Banksy wrote: Dobro si se sjetila. Posmatraj politički trenutak u kojem se obraća. Prošle godine je dobio izbore, tek je sjeo u fotelju, glumio mirotvorca, uvlačio se, šlepao, izvinjavao i gdje je trebalo i gdje nije. Kako se bliže izbori, kako je SDA politički klimava, tako se množe reakcije, izjave, nezadovoljstva, podbadanja, huškanja, i uvijek sve po istom šablonu ...

Ovo je generalni šablon, koji važi za sve ...
Bakir konkretno? Ne sjećam se ... On se nekako više izvinjavao :D
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#22348 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by star(i)mo »

Banksy wrote:
palermo wrote:
Banksy wrote: Dobro si se sjetila. Posmatraj politički trenutak u kojem se obraća. Prošle godine je dobio izbore, tek je sjeo u fotelju, glumio mirotvorca, uvlačio se, šlepao, izvinjavao i gdje je trebalo i gdje nije. Kako se bliže izbori, kako je SDA politički klimava, tako se množe reakcije, izjave, nezadovoljstva, podbadanja, huškanja, i uvijek sve po istom šablonu ...
Al stvarno, onako ozbiljno te pitam, u kojoj si ti izjavi Bakira Izetbegovića dosada vidjela huškanje i podbadanje ???

Mislim, svašta se može reći Bakiru, ali baš da je huškao.....hm....
Ovo je generalni šablon, koji važi za sve ...
Bakir konkretno? Ne sjećam se ... On se nekako više izvinjavao :D
:?
Cemu onda tvoj gornji komentar ako se vec pise o Bakiru!? Je li sada vazi taj "generalni sablon" ili ne?
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#22349 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Banksy wrote: Bakir konkretno? Ne sjećam se ... On se nekako više izvinjavao :D
Pa naravno da se ne sjećaš kad ih nema.......mislim Bakirove izjave (osim ove što je vanila citirala, koja je nepromišljena) su uglavnom bile prilično kvalitetne. Rekao bih od svih koji su javno istupali i najkvalitenije.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22350 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by heckler »

Samo da napomenem da je Kozluk izgleda u mraku. Ocekujem drasticno ozbiljniji pristup pomoci povratnicima od SDP-a i svih struktura u Federaciji od opstinskih, preko kantonalnih do entitetskih.

NEPOZNATI DETALJI BRACIKINOG LIKA I DJELA: Samo deset dana nakon njegove smrti, gradić Fadila Banjanovića je u avetinjskom mraku... Da li su počeli rušenje i zaborav Bracikinog naslijeđa?!
Srijeda | 11.01.2012.

Naš novinar, višedecenijski najprisniji saradnik i prijatelj Fadila Banjanovića, suosnivač Ureda za povratak u Tuzli kao prve povratničke institucije u BiH, osvjetljava brojne nepoznate detalje Bracikinog lika i djela – temelje jedinstvene ljudske karizme koju ništa nije moglo potamniti. Za razliku od njegovog Kozluka kojem je odmah nakon smrti lidera povratka isključena ulična rasvjeta... Da li je već počela operacija urušavanja i zaborava Bracikinog naslijeđa?



„OSTAJTE NA PANJU“: April devedeset druge. Zvornik okupiran, u logorima u Karakaju i Čelopeku pokolji, branitelji pružaju mitski otpor na Kula Gradu... Predsjednik općine, potpredsjednik općinske vlade, šef policije..., sve kadrovi pobjedničke SDA, zajedno sa predsjednikom stranke, pakleno se utrkuju na Zapad. A tri hiljade Kozlučana i još oko sedam hiljada izbjeglih iz grada i cijele općine Zvornik sjatilo se u Kozluk, okružen tenkovima JNA. Mole se Bogu, a zadnju nadu polažu u Fadila Banjanovića Braciku, popularnog „gradonačelnika“ MZ Kozluk, do rata najaktivnije u BiH, da će ostati u životu. Posjećuje ih vladika Vasilije Kačavenda i sa bine recitira Šantića: „Ostajte ovdje, sunce tuđeg neba...“. „Aplaudirajte mu gromoglasno, ali ništa mu ne vjerujte“, diskretno je provukao kroz masu Bracika, jer je znao da je isti taj u Karakaju već osveštavao logore i zločinačke jedinice koje su već pobile stotine ljudi.

NEPOKOŠENA LIVADA: Tek što sam porodicu iz Sapne, kroz šume, doveo u Tuzlu, kažu mi da je Bracika ostavio broj na koji ga hitno trebam nazvati: „Kod nas je trava prispjela za kosidbu, hoćete li doći na mobu?“, kao šifrirano razabira može li se nadati kakvoj oslobodilačkoj akciji s ove strane. Kakva crna akcija kad je vlast pobjegla, kad je Kozluku najbliža slobodna teritorija Sapne odsječena od Tuzle, a Tuzla od Sarajeva pogotovo. „Ne možemo! I ovdje je sve preraslo!“ Evakuacija preko Drine bila je jedina šansa. I uistinu, preko nekoliko dobrih ljudi iz Lešnice, koja se ranije pobratimila s Kozlukom, Bracika je na sebi svojstven način uspio alarmirati međunarodni crveni križ, zapadne diplomatske ispostave i strane novinare u Beogradu te, uz nekoliko kamenovanja voza u kojem su bili napakovani, izvući hiljade ljudi preko Srbije u Mađarsku.

OPASNI GENERAL: Početak jula devedeset druge, bivša ruska kasarna pored mađarskog grada Nadjatada. Preko Zagreba dolazim da vidim rodbinu i komšije. U kasarni rad, red i disciplina. „Ovaj vam je žešći od ruskih oficira“, opisuje Bracikin izbjeglički režim jedan mađarski kolega. „Ne mogu da zadržim ljude, stotine dobrovoljaca hoće da idu u Bosnu, a i ja ću za njima. Nisam za ratnika, ali rasporedite me negdje“, raportira Bracika. Ubrzo većina „Bracikinih“ izbjeglica iz Mađarske prelazi na područje Beča. Par stotina njih se uspijevaju prebaciti u Hrvatsku, pa u Bosnu, a veću grupu koja je čekala autobuse rastjeruje austrijska policija. „Mangupi iz sopstvenih redova dođoše nam glave“, prokomentirao je Bracika izdaju omiljenom Lenjinovom i svojom izrekom. Ujutro je na svim naslovnicama bečkih novina udarna vijest glasila: Uhapšen bosanski general! Ispod je bila buckasta i dobroćudna Bracikina faca koja je mogla asocirati na sve, ali ne i na silnog generala.

RASPLAKANI BEČ: Optužba nije bila nimalo bezazlena: Mobiliziranje izbjeglica za učešće u ratu; teška povreda neutralnosti države Austrije! Nakon nekoliko mjeseci rasvjetljavanja ovog slučaja i tamnovanja u samici, Bracika je na sudu završnim obraćanjem rasplakao i porotu i međunarodni diplomatski kor i novinare u Beču. Austrijski advokati su ga tjerali da pokrene kontraproces i naplati debelu odštetu, ali je Bracika istog dana krenuo i već sutradan u cik zore pokucao na vrata moga izbjegličkog utočišta u Tuzli. Tražio je da odmah idemo u Sapnu kod kozlučkog komandanta Terze, moleći me da urgiram za ratni raspored u što dubljoj pozadini: „Gdje ćete me ovako debelog u akcije. Ako me pogode, izginuće vam pola tuceta ljudi dok me iznesu.“

RUŽE SPASA: Nekom rat, nekom brat!, važilo je za sve vojne, pa i ovu poslednju. Po svojoj obijesti logističari 2. korpusa možda nisu bile najveći, ali najmaštovitiji svakako jesu. A i Bracikina dovijanja kako bi nahranio i naoružao dvije zvorničke brigade, stacionirane u pasivnoj i siromašnoj Sapni, spadaju u antologijska. Elem, bila je zima devedeset treće/četvrte i odsudni dani poznate neprijateljske operacije „Seminar“. Komandant 206. viteške brigade Šemso je poručio Barciki da do ponoći dostavi dvije tone nafte za tenkove, pa makar otvorio nove bušotine i definitivno zakopao Tuzlu. Uzalud je Bracika tokom dana salijetao komandu korpusa nudeći brendiranu rakiju iz Teočaka i rasnu živinu sa Međaša, pa i „šuške“ nije palila...

I kad smo se već pomirili da će nas „Seminar“ dotući, a poslednji bedemi u Podrinju Sapna i Teočak pasti, u gluho doba noći Bracika je šokirao mrtav-pijan logistički štab u jednoj krčmi na Krojčici, pojavivši se sa knap potrebnim brojem buketa svježih ruža (kakve Tuzla već dvije godine nije vidjela) za pratilje štaba. Pogodba je pala na ulazu: Oficiri su s ružama ponosno pohrlili damama, a Bracika još ponosnije s ovjerenim nalogom u magacin s buradima nafte.


OPERACIJA BUDALKO: A drugi dan - novo iskušenje. Iz Sarajeva se probio novinar Senad Avdić da prati „Seminar“, pa odemo pred veče kod tuzlanskih radio-amatera da ja pošaljem izvještaj za Radio BiH. Tada se Senad čuje s urednicom Duškom Jurišić (neka mi oproste ako dobro ne pamtim) i pukne dogovor da ja i on zajedno sa komandantom Šemsom budemo sagovornici u sutrašnjem radio-mostu centralnog dnevnika. Radio BiH je tada bio važniji i od nafte za tenkove, a to je značilo da Bracika mora naći prevoz i pod okriljem noći, jer se danju ne smije kroz Kalesiju, dopremiti nas u Sapnu. Opet potrka, nigdje ni jednog vozila, sva su mobilizirana za pomenutu operaciju. Ovaj put ni ruže ne pomažu.

Zabrinuti Bracika mi se u poodmaklo doba noći diskretno požali: „Jedino vas može odvući Budalko (ovaj deminutiv prevoditi kontra!). Ti znaš kakav je on, a i golf mu je katastrofa“. Kažem Senadu da će nas voziti istinski heroj s Kula Grada, ali ne i da sam dvaput iskakao iz prikolice kamiona na glavu kad Budalku prahne da se igra bombama. Nekoliko kilometara od Tuzle obatali se mjenjač i, pošto je radio samo rikverc, Budalko ozbiljno predloži da „u rikverc“ idemo preostalih 40 kilometara po nerašćišćenom snijegu, a dio puta i bez svjetala zbog blizine neprijateljskih položaja, jer „ja Braciki ne smijem na oči, ako ne izvršim zadatak“.

KRALJEVSKI PROTOKOL: Ne znam kako smo Budalka nagovorili na njegovu prvu ratnu izdaju i kako smo uopće te večeri otišli, ali znam da smo radio-zadatak odradili dobro, da je emisija digla moral do nebesa u odsudnom trenutku, i da nas je na povratku Bracika nagradio vrhunskim protokolom: Dočekao nas je špalir od šest njegovih kamiondžija sa besprijekornim kuharskim kapama i keceljama, frenitičnim aplauzom i brižljivo uvježabanim uzvikom: Dobro došla draga delegacijo! Senad, onakav kakvim ga je Bog stvorio, sočno je tu epizodu pričao po ratnom Sarajevu, gladnom bizarnih vijesti iz utrašnjosti, pa je „draga delegacija“ postala općeprihvaćeni pozdrav. Kad sam gore odlazio u ratu, bilo mi je krivo što me ljudi više vezuju za taj Bracikin otkačeni izum, nego za moje najbolje izvještaje.

RAT JE BIO BOLJI: „Sekice, poslali mi oni iz Beča hiljadu maraka. Ja ću uzeti stotku, a ti ćeš ostalo bolje čuvati od mene i svakog dana po malo mi davati“, povjerljivo se sekretarici, negdje krajem devedeset pete, obratio Bracika u svom ofisu – jednoj od baraka transportne željezničke stanice na periferiji Tuzle. „Oni iz Beča“ je odavalo ljutnju na brojnu kozlučku i podrinjsku dijasporu koja je, kako je rat stao, počela slati osjetno manje i rjeđe.

Za razliku od dinamike i količine pošiljki sve škrtije dijaspore, raspamećeni prognanički narod je u Bracikine službene barake navaljivao sve više. Elem, onih hiljadu maraka je podijeljeno za nepunih dvadeset minuta, a već u dvadeset prvom Bracika se, opet povjerljvo, obratio sekretarici: „Sekice, imaš li jednu cigaru?“

Suprotno drugim podrinjskim političarima i tobožnjim prognaničkim predstavnicima – kojima su fućkalo za narod i koji su potrčali da se smjeste na kantonalne, federalne i druge sigurne „jasle“ – Bracika, kao ni dedevedeset druge, nije znao ni mogao da se sakrije od hiljada jadnika koji nisu znali šta će od sebe. Poveo ih je ka njihovoj Drini, Majevici, Doboju... Tako je nastao nezaustavljivi pokret povratka u BiH, jer po povratničkom Aneksu 7, najmaglovitijem poglavlju Dejtonskog sporazuma, povratak se ne još ne bi pomjerio iz faze okruglih stolova.


OJ, TURČINE, ZA NEVOLJU KUME: Počelo je skupom na tuzlanskoj Pingi. Sa panoom iza leđa, na kojem je bio legendarni slogan kolege Mehmeda Šišića Šiška „Ni jedna kuća k'o svoja, ni jedna rijeka k'o Drina“, Bracika je pred 20 hiljada beskućnika govor počeo obraćanjem tadašnjem direktoru Elektroprivrede BiH koji je upravo bio izdao naredbu da se u kolektivnim centrima isključi struja: „Meho Obradoviću, danas ti je dženaza! I bit će dženaza svima onima koji se i dalje pokušaju igrati sa našim dostojanstvom...“

Bracika postaje živa legenda, mit koji je vladajuća bošnjačka elita deceniju i po morala trpjeti po onoj „Oj, Turčine, za nevolju kume!“, a dobro se zna da je brižljivo opstruirala sve što je radio. Naime, njima je povratak, za koji su se verbalno kleli da nema alternativu, bio ozbiljan remetilački faktor. Trebali su prognaničke lidere koji neće propuštati kadrovske džume i političke smjernice u Begovoj džamiji u Sarajevu i Prinčevoj u Tuzli, koji proganike neće voditi na svoja ognjišta, već na federalne biračke spiskove, koji će donositi odsudne unutarstranačke prevage na kongresima.

PODRŠKA ROYA GUTMANA: A Bracika je već u legendarnoj Mahali kod Kalesije: Pred kamerama svjetskih tv mreža, povratnici kamenjem protjeruju paljanske specijalce koji su prije toga na mrtvo prebili nekoliko žena i staraca, doduše uz pripomoć američkog IFOR-a. I Bracika je tu, strasno zalegao iza jednog IFOR-ovog transportera, uzvikuje borbeni poklič: Juriš narode! Ali i samo prisustvo na toj skoro pa ratnoj sceni bilo je suludo herojstvo.

Na probnom ulasku u Jusiće jedne rane maglovite zore sa nama je bio i čuveni američki novinar Roy Gutman, čovjek koji je devedeset druge prvi otrkrio srpske konc-logore. Hrabrio nas je: „Ako, uprkos svemu, uspijete da nastavite ovu skoro nestvarnu misiju, za deset godina Bosna će biti sasvim drukčija“. Srećom, Gutman nije tu bio narednog dana da preživi oružani napad srpskih specijalaca. Transporter ukrajinskog IFOR-a sprečavao je dotok novih povratničkih snaga s federalne strane, ali su onda jusićke žene, poznate po svojoj spartanskoj tradiciji, izvršile napad na transporter i razoružale Ukrajince.

SPASITELJICA ELIZABET REHN: Srpska policija je odvela nekoliko zarobljenih povratnika u Zvornik. Uspaničen iskustvom sa zarobljenom srebreničkom grupom koju je IFOR nedavno isporučio zvorničkoj policiji, Bracika je zavapio na sve adrese : EU, NATO, UN... Nije bilo uzalud: U Jusiće se helikopterom spustila specijalna izvjestiteljica generalnog sekretara UN za ljudska prava Elizabet Rehn. Štikle su joj ostale u blatu, pa se bosa pojavila u centru sela i čvrsto obećala da će zarobljenike dovesti iz Zvornika. Rečeno – učinjeno!

BIBER NA BRANIKU ANEKSA 7: E, moj Roye Gutmane, zaista je ovo nadreslistična misija, jer već narednog dana stiže nam multinacionalni inspoektorski tim IFOR-a, s pola tuceta pasa za otkrivanje oružja. „Imate li šta sakriveno, jadni ne bili?“, pita Bracika domaćine. Kažu da imaju nekih par cijevi, za ne daj Bože, sakrivenih u džakove brašna. Bracika se hvata za glavu, udarilo mu u lice ono njegovo ekstremno crvenilo: „Ubiću se, majko moja!“. Ali opet priskače u pomoć ženska spartanska ekipa, pa pola džaka bibera prosipaju u krug oko magacina brašna. I uistinu, psi dođu do biberove granice i ko navijeni se okreću nazad, sluđujući svoje vodiče. Elitna vojna nauka očito nije još otkrila čudesnu moć bibera, pa je zahvaljujuči njemu definitivno spašen krhki Aneks 7.

UGAŠENA SVJETLA: Prolazim kroz Kozluk 5. januara 2012. Samo desetak dana nakon njegove smrti, Bracikin gradić je u avetinjskom mraku, što se nije desilo od početka povratka 2000. godine. Bilo je i prije dugovanja, ali je Bracika znao interventno djelovati iz materine slamarice, iz braćinih ušteđevina u Austriji, ili pak sačekati nekog sarajevskog ministra pred vratima stana kad ovaj pođe na posao. Stalo je i Komunalno preduzeće i održavanje vodovoda – ništa od tih službi nije bilo na budžetu, već na Brcikinim leđima. Po Tuzli i po Sarajevu vladajuće garniture vazda su govorile da Bracika previše uzima, ali ne i šta Bracika daje. Oni nikada na leđima nisu nosili ono što je Bracika na svojim. U njih je sve ukalkulisano u budžet. Zato Bracikina leđa već odavno nisu ličila na ona s početka povratka, devedeset šeste godine.

KADROVSKO POTKUSURIVANJE: Hoće li neko upaliti svjetlo u Kozluku, da Bracikina porodica, majka i nekoliko stotina povratnika ne nastave strahovati u mraku, ili je ovo početak šire operacije urušavanja i zaborava Bracikinog naslijeđa? Nije li ono već ostalo u sjeni rasplamsane borbe za kadrovska potkusurivanja; za otimanje Bracikine delegatske funkcije u Vijeću naroda RS-a kao jedine pozicije koja je pripadala zvorničkim povratnicima? I zato bila daleko više od tek jedne funkcionerske plaće - ključni kohezivni faktor u ovoj jedinoj ozbiljnijoj povratničkoj sredini u Podrinju; sredini koja je bila najveća nada za zaživljavanje one Gutmanove „drukčije Bosne“ u njenoj najosjetljivijoj regiji.
Locked