Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#22226 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

popajic wrote:
@zavrzlama
plan je bio nagovoriti srbe kao narod da podrze najsvirepije metode etnickog ciscenja,torture zarobljenih civila,i genocida,kad je isti narod malo sutke,malo pod prisilom,malo sto je htio prihvatio tu ulogu,kasnije je bilo kasno da se otrgnu od te stanizacije,jer srpskoj eliti treba da srbi kao narod izgledaju sto ruznije u tudjim ocima da bi mogli preko istih ostvarivati svoje bolesne ciljeve....pa tako danas kad se samo ukaze na istinu i gole cinjenice o karakteru agresije na BIH,po automatizmu ispada medju obicnim srbima da ih drugi satanizuju,a u stvari se ukazuje na satanizovanost od strane njihovih crkvenih,politickih i intelektualnih lidera...logikom razmisljanja obicnog srbina ispada da je nemoguce da jedan(zavrzlama) zeli vise dobra srbima nego njegovi navedeni lideri....

velikosrbi su na najperfidiniji nacin uvukli srbe kao narod u spiralu zlocina i poremecenih moralnih vrijednosti toliko duboko da im nisu ostavili nikakvu drugu alternativu osim da zive sami(protjeravsi druge) ili da krenu u seobu( zbog neuspjelog pokusja da zadrze okupiranu teritoriju koja je bila samo njihova jer su druge protjerali)...
Ima puno istine u ovom sto govoris , ali...
Kad ljudi masovno pristanu da ih se "nagovori" na sva ova zlodjela onda to nije rijec o satanizaciji nego ipak o slobodnom izboru doticnih.
I u WW2 je dobar dio Srba otisao u partizane , a dobar dio u cetnike. Uvijek je postojao i postoji izbor !
Ja se ne mogu sazaliti niti zelim da razmisljam sta je koga navelo na pogresnu stranu ili zasto su jedni pogodna meta za ispiranje mozga , a drugi ne.
Informacije su danas dostupne svakom onom ko zeli da se zaista informise. Ko ne zeli nije satanizovan nego je glavom u srednjem vijeku , a meni ne pada na pamet da ga ja odatle izvlacim. Jedino se mogu truditi da mene sa sobom ne povuce u mrak svoje ludjacke ( bilo koje ) ideologije.
Fasizmi su nam se uvukli u kucu , cak i legitimno :oops: A na rusenje fasizma se nije nikad islo sociologijom ili
filozofijom , dijalogom ili kompromisom kao sto neki zagovaraju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#22227 Re: Politicko desavanje u BiH (dekontaminacija)

Post by Alfons Kauders »

dr.gog wrote: Osjećam se politički ljigavo svako jutro za koje znam da je kilometar od mene u kancelariju ušao jedan Ognjen Tadić, sljedbenik Vojislava Šešelja, i žalim što onomad Alija ne pristade na Krajišnikovu ponudu da "vlast naprave u Lukavici, na granici ". Onda mi je bilo drago što stranci pritisnuše starog nesposobnjakovića...Sad mi je muka..

Ovo su , naravno, opasne riječi, jer ove forum teme redovno čitaju žbiri koji imaju od 1500 do 2500 razloga da prate sve što liči na "radikalne" izjave. Da pojasnim i završim: Ono što vidim kao efikasan i ljudski odgovor na nečiju mržnju i ponižavanje nije fizička prijetnja, ali nije ni ostvarivo. Nije moguće banovati te budale od Grada Sarajeva, jer je ovaj grad politički mrtav i jer ovdje nema kritične mase i zajedničke svijesti o političkom djelovanju.

Ovdje je normalno da jedna politička plaćenica koja (redovnu) plaću dobija sa budžeta, ugošćava negatora genocida u sred "olimpijskog" Sarajeva, održi lekciju svim prisutnima, a da niko od istih ne zvekne cipelom najvećeg političkog šupka u istoriji BiH...em ti Sarajevo kad je palo na to da se po njemu p...a trgovac iz Laktaša, na sred Marijindvora.

Što je najgore, i da je neko odjebao tu budalu, sutra bi se, najvjerovatnije, "građani" zgražali nad "nekulturom" i "nacionalističkim ispadom koji ništa dobro ne donosi", kao i većina novinara- u strahu da ne ostanu bez posla ili da ih ne opservira OSA- fuj!!


Sarajevo je politički leš na aparatima.
.
O ovom sam x puta govorio - prosvijetljeni i uber-tolerantni gradjani koji kontaju da zivimo u Holandiji, i da se sve bljuvotine trebaju tolerisati pognute glave. Po njima treba uvazavati stavove apologeta vjerskog fundamentalizma i najmracnijih ideologija koje iz njega proisticu, sve radi nekog infantilong i izopacenog shvacanja politicke (ne)korektnosti.

Od ljudi se sad ocekuje da tolerisu tudju netoleranciju.

Ne radi se tu o nekim malim razlikama, jok. Ne radi se o zahtjevima za cirilicu na licnoj, novom TV kanalu i slicnim glupostima - radi se o ljudima koji otvoreno podrzavaju stavove i politike s pocetka devedesetih. Tako Dodik juce izjavi kako treba biti zahvalan ljudima koji su tada vodili Srpski narod, a onda ce doci u Sarajevo i pricati o bosnjackom nacionalizmu i vehabijama, i naci ce dosta sugovornika, poput razocaranih ljevicara kojima se npr. gadi senesdizacija esdepea...

Naravno, to treba progutati, jer eto, u protivnom si nacionalista i prvoklasni netolerantni supak.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22228 Re: Politicko desavanje u BiH (dekontaminacija)

Post by PipiDugaDevetka »

dr.gog wrote: Za mene je jedina odbrana ovo malo, premalo preostalog dostojanstva, da svi prekinu sa filozofiranjem i ovaj grad zauvijek zatvore, kao nekad davno Kragujevac za Nijemce, za -kako jasno rekoh- legalno izabrane političare RS koji javno odriču ime, jezik, kulturu, duhovnost i pravo drugog naroda.
Veoma me je dojmio @dr.gog-ov komentar, pa jedva čekam @zavrzlaminu reakciju i komentare.

Negdje na internetu, valjda na ovom Forumu, sam pročitao i otprilike ovo:
Skender i Branko Ćopić se šetali po Kg, pa ga ovaj prvi priupita o dugotrajnoj sveopštoj mržnji tamošnjih stanovnika prema Njemcima.

Kaže Branko otprilike ovako: ''Ma jok, ne mrze oni Švabe. Oni mrze Turke!''
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22229 POLITIČKI

Post by vivaldi »

vee-jay wrote:Teza @cyprusova je bila da su dijalog i kompromis jedina rjesenja, bez pritisaka jer oni eventualno dizu tenzije i mogu dovesti do sukoba.

Pa eto 15 mjeseci se vodio dijalog u vezi sastava vijeca ministara. Onda ode Komsic kod Hillary koja glasno i jasno kaze: "Onaj koji nije spreman na kompromis, bez njega se moze.". Dva dana kasnije imamo dogovoreno vijece ministara. Naravno da je dijalog jedino rjesenje, ali bez pritiska nema kompromisa. Nije samo u BiH tako.
prva stvar. U sukobe apsolutno ne vjerujem jer ne postoji ni jedan jedini razlog zbog cega bi sukob bilo kome bio u interesu. Ponavljam NI JEDAN JEDINI RAZLOG.

Sto se tice ostatka posta, takodjer se ne slazem. Hilarry Clinton je u ovom postu izmisljena ko Djeda Mraz. Ovdje je nicalo bezbroj tema nakon cuvenih Istambulskih sastanaka, nakon posjeta Bajdena, Cathrin Ashton, ambasadora, klinaca palaca..uvijek su se nizale teorije i otvarale brojne teme, a na kraju se ispostavljalo sve corak do corka (to naravno onda vise nije bilo zanimljivo). Tako se sada ovaj dogovorio priljepio za Hillary.

Naravno, za sve ovo sto sam iznad napisao se moze polemisati i replicirati bas kao sto i ja tvoj, ali to uopste nije vazno. Ono sto je vazno jeste sta se desilo. A sta se desilo?

Desila se velika pobjeda SDP? Hm..Da li je bas tako? Koliko su sarajevske stranke dobile ministarstava? 4! Koliko je bilo ministartskih mjesta u dosadasnjem mandatu? 4! Da ironija bude veca od 4 ministarstava 3 su ostala ista (MVP, sigurnost i odbrana, od cega je vrlo vjerovatno da ce cak i 2 ministra ostati ista Sadik i Selmo).

Gdje je pobjeda???? Kako je izdajnik Tihic bez ikakvih pritisaka u proslom mandatru izdogovarao isto ono sto i ovi ublehasi nakon 15 mjeseci i "mejdunarodnog pritiska kojim je rukovodila glavom i bradom Hillary C.???

Cak i ako je tako, onda to samo pokazuje nesposobnost sdp-a.

I da pobjeda se ogleda u tome sto dodik nije dobio MVP, ali se iza te recenice stavlja usklicnik u umjesto zareza, jer tu treba dodati da je i SDP trazio mandatara kao i da dodik nije trazio mvp od pocetka vec tek kasnije.
vee-jay wrote:Da, i kako ja vidim, SDP upravo to i pokusava. I to nazalost samo SDP.
Ja mislim da ne pokusava da trazi koegzistenicju vec pokusava da nametne svoju viziju koegzistencije ( i to samo tamo gdje moze), ali se ispostavilo ko u straoj narodno "od nameta nema selameta".
vee-jay wrote:Nakon sto se ispostavilo da ti pregovori sa jednom pozeljnom strankom nisu uspjeli (HDZ90) vecina se trazila u pregovorima sa drugim strankama (HDZ). Upravo ta jedna stranka je iz svojih razloga odlucila da u pregovore ulazi po sistemu "ili onako kako ja kazem, ili nikako".
Pa naravno da ce reci "ili onako kako ja kazem ili nikako" jer je i SDP sam izabrao kako ce popuniti bosnjacku kvotu. Nije zlaja pitao ni covica ni mileta jel hoce sda, sbih ili fahru. Sami su izabrali upravo onako sto su drugima oduzeli. Ovo je presmjesna konstatacija. Srbi su izrabrali svoje, Bosnjaci svoje, a Hrvatima cemo svi birati pomalo. :-) :-)
Nebuloza bez premca!!!!
vee-jay wrote:Izgubilo se vrijeme, kasnio budzet, kasnile kantonalne vlade, strasti izmedju bosnjaka i hrvata dovedene do usijanja, otezan rad vlade... I to sve prvenstveno radi toga sto su se Covic i Dodik (a kasnije ce se saznati i Ljubic) vec prije izbora "zblizili".
Mislim da se Komsic desio prije zblizavanja, covica i dodika, uz permanentno visegodisnje deranje hdz-a preko "javnog" emitera, ali to cemo of kors preskociti ili minimizirati.
vee-jay wrote:Mozda je za tebe ubleharski zato sto ti imas odredjene nacionalno-orijentisane poglede na svijet ili barem situaciju u BiH. Meni kao osobi koja je glasala za SDP, radi njene definicije i njenog programa, je taj mali korak ipak podosta velik. Mozda je to cak, samom cinjenicom da je to prvi korak, u ovom slucaju rijec o historijskom cinu.
Pa naravno da je ubleharski kad od tog programa nema ni traga ni glasa. Od cijelog programa desila se samo sijeca glava u najvecoj firmi u drzavi, izbacivanje haretovih i hdz foteljasa. Jednu bracu su zamjenila neka druga braca, ali to je valjda taj historijski cin kako ti rece.
vee-jay wrote:Kao ekonomista moram nazalost napisati da bi po mojoj procjeni prodaja telekoma u ovoj situaciji bila pogresan potez. Sto vise, ako SDP hoce i naredni period da ostane na vlasti, ja mislim da su novi krediti jedino moguce rjesenje da bi se islo u radove.
Ok. Ja mislim da je procedura trebala odmah krenuti, do sada bi tender vec bio gotov, pare legle i u martu bi mogla krenuti gradnja autoputeva i neprofitnih stanova. To bi omogucilo ozivljavanje gradjevinske operative i njihovu uposlenost bar par godina, taman dok i ova recesija malo prodje. Druga stvar Telecom kontinuirano pada.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#22230 Re: Politicko desavanje u BiH (dekontaminacija)

Post by zavrzlama »

PipiDugaDevetka wrote:
dr.gog wrote: Za mene je jedina odbrana ovo malo, premalo preostalog dostojanstva, da svi prekinu sa filozofiranjem i ovaj grad zauvijek zatvore, kao nekad davno Kragujevac za Nijemce, za -kako jasno rekoh- legalno izabrane političare RS koji javno odriču ime, jezik, kulturu, duhovnost i pravo drugog naroda.
Veoma me je dojmio @dr.gog-ov komentar, pa jedva čekam @zavrzlaminu reakciju i komentare.

Negdje na internetu, valjda na ovom Forumu, sam pročitao i otprilike ovo:
Skender i Branko Ćopić se šetali po Kg, pa ga ovaj prvi priupita o dugotrajnoj sveopštoj mržnji tamošnjih stanovnika prema Njemcima.

Kaže Branko otprilike ovako: ''Ma jok, ne mrze oni Švabe. Oni mrze Turke!''


moj se stav zna...vecina BIH srba stanizovana i podrzava ono sto su kradzic i mladic uz pomoc srbije stvorili...manjina srba otvoreno se suprostavlja vecini....faktor vremena ,ekonomije i demografije ce srpsku vecinu natjerati da u jednom trenutku prijedju na BIH stranu,ne sto zele nego sto ce im opstanak BIH kao multietnicke i ravnopravne drzave biti garant opstanka...

"srbi ce znaci na kraju napraviti BIH normalnom drzavom"...moj zadatak je sto vise srba privuci na probosansku stranu,uvjeravajuci ih konstantno da vjeruju u ono sto javno tvrde da ne vjeruju,jer meni je u interesu , jer ja nemam rezervne drzave niti zelim neku drugu drzavu,oni na njihovu zalost imaju i rezervnu,pa ce teze prihavtiti nasu zajednicku,nazalost tezim putem mozda cak i novim ratom ,ALI ce je prihvatiti jer nemaju vojne,medjunarodne i demografske snage da mi uniste drzavu,ako pokusaju i sami sebe uniste kao i srbi u Hrvatskoj,njihov problem..ne mogu biti jasniji ni iskreniji u odgovoru...
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#22231 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by zavrzlama »

prva stvar. U sukobe apsolutno ne vjerujem jer ne postoji ni jedan jedini razlog zbog cega bi sukob bilo kome bio u interesu. Ponavljam NI JEDAN JEDINI RAZLOG.
razlog :-)

pa zar su velikosrbi u BIH ratovali da zive u dvije enklave(istocno i zapadno od DC Brcko) u medjunarodno priznatoj drzavi BIH...zar mislis da rs moze egzistirati a da konstantno se ne negira drzava BIH...zar je moguce da srbi zive u drzavi koju ne vole....zar je moguce da ce srbi sa ovako slabim natalitetom gdje im se godisnje broj smanjuje za 10-11 000,cekati skrestenih ruku da bez ispaljenog metka izgube ono za sta su ratovali....zar mislis da je srpski narod toliko glup i naivan da im lideri negiraju BIH narednoih 30 godina i obecavaju secesiju od BIH a oni idalje u drzavi BIH....

velikosrbi ce gurnuti srbe u BIH u secesiju tu nema price...samo je pitanje kad ce to srbiji biti potrebno....
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#22232 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by popajic »

@zavrzlama
moj se stav zna...vecina BIH srba stanizovana i podrzava ono sto su kradzic i mladic uz pomoc srbije stvorili...manjina srba otvoreno se suprostavlja vecini....
Moram te pitati sta ti podrazumijevas pod ovim - biti satanizovan ?
Pitam jer mi se cini da ne upotrebljavas pravilno ovaj izraz.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#22233 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pemanapemani »

@dr.gog - svaka čast. Iskreno, stidim se svoje generacije i sebe što ne uspijevamo je.ati mater svima koje si nabrojao i samim tim se nekako odužiti onima zbog čije hrabrosti danas lupetam/o po tastaturi.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22234 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vivaldi »

zavrzlama wrote:
prva stvar. U sukobe apsolutno ne vjerujem jer ne postoji ni jedan jedini razlog zbog cega bi sukob bilo kome bio u interesu. Ponavljam NI JEDAN JEDINI RAZLOG.
razlog :-)

pa zar su velikosrbi u BIH ratovali da zive u dvije enklave(istocno i zapadno od DC Brcko) u medjunarodno priznatoj drzavi BIH...zar mislis da rs moze egzistirati a da konstantno se ne negira drzava BIH...zar je moguce da srbi zive u drzavi koju ne vole....zar je moguce da ce srbi sa ovako slabim natalitetom gdje im se godisnje broj smanjuje za 10-11 000,cekati skrestenih ruku da bez ispaljenog metka izgube ono za sta su ratovali....zar mislis da je srpski narod toliko glup i naivan da im lideri negiraju BIH narednoih 30 godina i obecavaju secesiju od BIH a oni idalje u drzavi BIH....

velikosrbi ce gurnuti srbe u BIH u secesiju tu nema price...samo je pitanje kad ce to srbiji biti potrebno....
Pa covjece TI SI HILJADU PUTA napisao na forumu kako velikosrbi vise nemaju JNA za ledjima, da ovo vise nije 92 itd.

Pa meni stvarno ne ide u glavu da ako u ratu kada su sve to imali, kada su kontrolisali i brcko i vise teritorije nego sada NISU DOBILI NEZAVISNOST kako ce je sada dobiti????

Sta bi dobili ratom?? Sta bi osvajali??? Da vrse etnicko ciscenje nad vec ociscenog teritorijom? Da dodik bude predsjednik? Da vladu entiteta kontrolisu srbi, obrazovanje, zdravstvo, policiju????

Nema smisla.

On nije odustao od svog cilja samo zna, ko sto svi znaju, da to ne moze dobiti oruzjem vec jedino moze pokusati politicki. Upravo zbog toga pare trosi na lobiranje, a ne na tenkove. Upravo zbog toga je htio dati milion dolara univerzitetu kolumbija, a ne univerzitetu banjaluka.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#22235 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak »

vivaldi wrote:On nije odustao od svog cilja samo zna, ko sto svi znaju, da to ne moze dobiti oruzjem vec jedino moze pokusati politicki.
Pa ni Matthew Parish ne govori o pokretanju rata od strane Milorada Dodika, ali teoretise o jednostranim potezima kao sto je stavljanje drzavnih zakona van snage. A sta je to ako nije uvod u oruzani sukob ? Ne mozemo potpuno iskljuciti mogucnost da ce Dodik krenuti tim putem, to bi bilo neodgovorno.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22236 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vivaldi »

1gorstak wrote:
vivaldi wrote:On nije odustao od svog cilja samo zna, ko sto svi znaju, da to ne moze dobiti oruzjem vec jedino moze pokusati politicki.
Pa ni Matthew Parish ne govori o pokretanju rata od strane Milorada Dodika, ali teoretise o jednostranim potezima kao sto je stavljanje drzavnih zakona van snage. A sta je to ako nije uvod u oruzani sukob ? Ne mozemo potpuno iskljuciti mogucnost da ce Dodik krenuti tim putem, to bi bilo neodgovorno.
Naravno da ne treba nista iskljuciti, ali to nije posao forumasa. To je posao ljudi, a radi se o hiljadama koji zive od toga jer im je posao da vode racuna o sigurnosti.

Meni je nebulozna ova paranoja straha koja se vec godinama siri po forumu. Stalno se nesto podmazuje i odmazuje, treba vjezbati gadjanje u sumi, ne treba cvrsto spavati, treba ukinuti muzicko vaspitanje u skolama, a djecu voditi u streljane i ostale friki ideje. Pa svi ce u ludnici zavrsiti za 10 godina od tolike paranoje. Ili nesto poduzmite same ili prestanite raju loziti. Ima neko kome je posao da o tome brine. Ako bas svi oni izdaju, onda spasa svakako nema.
User avatar
AliceInChains
Posts: 3332
Joined: 09/02/2010 19:40

#22237 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by AliceInChains »

dr.gog wrote:Zavrzlama, komplikuješ sa sociologijom tamo gdje joj nije mjesto. Ovdje se naprefinjenije teze kratko sažmu u verbalni šamar.

Trenutno je situacija takva da nam je svima najbolje kada bi za legalno izabrane političare RS bila postavljena rampa na ulazu u Kanton Sarajevo. To su što jesu zahvaljujući glasovima dobijenim na legalnim izborima.

Nemam emocija uopšte više, jer je najbolje ne tražiti "iznimke od Dodikove retorike" pa naći jednog Čavića ili Vaskovića.

Ne želim nikome ko je glasao za SNSD ništa dobro kao građaninu, ne interesira me zapravo ni njihovo dobro, ni njihovo zlo.

Kome ti pričaš o detaljima tipa "šta znači satanizacija i ko je koga satanizovao"?. K'o biva, trebam ja imati jasnu razliku u pogledima na sugrađane u RS? Trebam imati samo jako jasnu liniju u dijalogu i novčaniku i to je sve.
Svaki pojedinac koji ima pristup informacijama, zdravog razuma, a slijedi mišljenje jednog šoviniste, je moj direktni neprijatelj- mene kao građanina kojem je stalo da dešavanja ne protiču pokraj mene, bez da išta pokušam promijeniti.

Onaj kome je bitnije da je u "svom i na svom" nego da mene gleda kao ravnopravnog sugrađanina na cijeloj teritoriji zemlje, je moj neprijatelj, taman da sad ja ispadnem fašista pred svima vama.

Niko nikoga nije satanizovao i to je šuplja priča. Djela su učinjena- koliko ih je učestvovalo nije bitno, kao što nije ni bitno ko je to organizovao, jer ja ne mogu učiniti ono što bih želio poznavajući fakte : Ne mogu kao pojedinac ni na koji način da spriječim ponižavanje svoje zemlje jer mi je zemlja uništena i jer je moj ideal BiH uništen na moje oči.

Propali smo i sjebani smo, i to trebamo reći. Naša lijenost i manjak svijesti o zajedničkom djelovanju nas je doveo do toga da nam poricatelji genocida sjede na kafama 500 metara od lokacija gdje su se desili najveći masakri u Sarajevu. Kakvi "ravnopravni predstavnici"? Kakvi smo mi to legalisti?

Ja kažem da je politička korektnost uzrok činjenice da smo svi mi koji smo vjerovali u "duh multietničnosti i suživota" zasnovan na dijalogu i razgovoru sa notornim kriminalcima, takvim nastupom pustili "zmiju u njedra" i uništili šansu da naša generacija za sva vremena iz ovog grada odjebe posjetioce i "analitičare" srpskih nacionalista.

To je prokletstvo ovoga grada od pamtivijeka, pa su u stara vremena najelitinije ulice grada dobile imena po "uglednim" osobama koje nisu priznavale ni Bosnu ni bošnjake /muslimane kao zajednicu i narod. A danas bi se "oči kopale" da kojim slučajem napišem kako je jedan od najuvaženijih biskupa Sarajeva javno izjavljivao da Bosna treba biti i jeste Hrvatska...pojeli bi me "multietničari" koji sisaju kafe po Centru..

Teško je biti "sociolog" sa "rješenjima" ma koliko ja volio sociologiju. Mogu ja naučiti principe društvenog djelovanja, ali ne mogu zaboraviti ko mi je poslao geler u nogu i zbog čega, i zašto dosta mojih prijatelja pije Prozac i diazepam. Moja generacija će ostati trajno sjebana i nikakvo pametovanje na studentsko/NVO partijanjima za stolom neće to ispraviti.

Za mene je jedina odbrana ovo malo, premalo preostalog dostojanstva, da svi prekinu sa filozofiranjem i ovaj grad zauvijek zatvore, kao nekad davno Kragujevac za Nijemce, za -kako jasno rekoh- legalno izabrane političare RS koji javno odriču ime, jezik, kulturu, duhovnost i pravo drugog naroda.

Osjećam se politički ljigavo svako jutro za koje znam da je kilometar od mene u kancelariju ušao jedan Ognjen Tadić, sljedbenik Vojislava Šešelja, i žalim što onomad Alija ne pristade na Krajišnikovu ponudu da "vlast naprave u Lukavici, na granici ". Onda mi je bilo drago što stranci pritisnuše starog nesposobnjakovića...Sad mi je muka..

Ovo su , naravno, opasne riječi, jer ove forum teme redovno čitaju žbiri koji imaju od 1500 do 2500 razloga da prate sve što liči na "radikalne" izjave. Da pojasnim i završim: Ono što vidim kao efikasan i ljudski odgovor na nečiju mržnju i ponižavanje nije fizička prijetnja, ali nije ni ostvarivo. Nije moguće banovati te budale od Grada Sarajeva, jer je ovaj grad politički mrtav i jer ovdje nema kritične mase i zajedničke svijesti o političkom djelovanju.

Ovdje je normalno da jedna politička plaćenica koja (redovnu) plaću dobija sa budžeta, ugošćava negatora genocida u sred "olimpijskog" Sarajeva, održi lekciju svim prisutnima, a da niko od istih ne zvekne cipelom najvećeg političkog šupka u istoriji BiH...em ti Sarajevo kad je palo na to da se po njemu p...a trgovac iz Laktaša, na sred Marijindvora.

Što je najgore, i da je neko odjebao tu budalu, sutra bi se, najvjerovatnije, "građani" zgražali nad "nekulturom" i "nacionalističkim ispadom koji ništa dobro ne donosi", kao i većina novinara- u strahu da ne ostanu bez posla ili da ih ne opservira OSA- fuj!!

Sarajevo je politički leš na aparatima.

Mogu reći "Marš od Sarajeva " kao Danis T., mogu pisati i lajati i smetati na prilično neugodan način, ali za ono što bih zaista želio da vidim, javni građanski bunt, nemam više mladosti, nemam zdravlja, i što najviše žalim- nemam barem hiljadu maraka mjesečno za plakate i grafite i advokata tipa đubreta Karkina da me vadi iz sranja.

Čekam i nadam se mlađima, luđima, obrazovanijima, bogatijima.

Upamtite, a dosta vas je bilo u mojoj koži od 92-95, da će doći vrijeme kada će nas kao starca Jovu Kapičića, po ulici šutati fašisti i neki novi jastrebovi ovog prokletog Balkana. I to prije nego njega u 95-oj godini, jer za života i mladosti nismo ni stigli postati zaštićeni i poštovani kao što su to sebi partizani osigurali bar za nekoliko decenija.

Jedino se nadam nekoj novoj struji, nečemu novom na ulicama, među mladima, što će jednako udariti protiv hipokrizije na svim stranama, kako one nacionalističko/fašističke desničarske , tako i ove lažno građanske kvaziSDPovske . Nek nam je Bog na pomoći..
Vrlo jednostavno:

Sarajevo je, naspram ostatka BIH, jedan veliki skup novopecenih "intelktualaca" svih smjera. ALI, ta "elita" je vecinom bez posla, ili zivi i radi pod mizerabilnim odnosima. Ti diplomanti, magistranti, ekonomisti, jura-zavrsnci, itd. su toliko isfrustrirani sa sopstvenim stanjem u "prokletoj" drzavi i zele normalni zivot, tj. uspjeh, karijeru, itd. kao i svi drugi ljudi (a pogotovo njihova rodbina) u ostatku Evrope. Iz tog razloga oni nimalo nisu zaintersovani niti za politiku, niti za drzavu, jer su ih politika i drzava jednostavno ostavila na cijedilu.

Ja to apsolutno razumijem.

Ali takoder znam, da je to pogrijesan put, i da ti ljudi kroz to politicko nezanimanje sami sebe hendikepiraju jos vise, nego sto misle. Zato moze i jedan Dodik blebetati sta hoce u po' Sarajeva, dok oni razmisljaju, kako se najlakse izvuci iz Bosne, jer eto, u inostranstvu cvijeta bezuslovna sreca iz poda.....i onda se probude :mrgreen:
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#22238 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

popajic wrote:
@zavrzlama
moj se stav zna...vecina BIH srba stanizovana i podrzava ono sto su kradzic i mladic uz pomoc srbije stvorili...manjina srba otvoreno se suprostavlja vecini....
Moram te pitati sta ti podrazumijevas pod ovim - biti satanizovan ?
Pitam jer mi se cini da ne upotrebljavas pravilno ovaj izraz.
biti satanizovan je kad svojom voljom(svjesno),prinudom drugog i oponasanjem drugih ,sebe pretvoris u suprotnost moralnog,ljudskog i logickog.....

da dodam.... ne koristim namjerno termin"izmaniplulirani",jer velikosrpska politika je radila da se srbi satanizuju od strane drugih(a u stvrai ih oni pretvorili u suprotnost moralnog,ljudskog i logickog,jer su samo tako mogli dovesti taj narod u polozaj u kome se danas nalaze, jer velika srbija nije mogla biti ostvarena bez zlocina i genocida)da srbi ne bi nikad radi te cinjenice prihvatili suzivot sa tim drugim i drugacijim..
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22239 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by heckler »

vivaldi wrote:
zavrzlama wrote:
prva stvar. U sukobe apsolutno ne vjerujem jer ne postoji ni jedan jedini razlog zbog cega bi sukob bilo kome bio u interesu. Ponavljam NI JEDAN JEDINI RAZLOG.
razlog :-)

pa zar su velikosrbi u BIH ratovali da zive u dvije enklave(istocno i zapadno od DC Brcko) u medjunarodno priznatoj drzavi BIH...zar mislis da rs moze egzistirati a da konstantno se ne negira drzava BIH...zar je moguce da srbi zive u drzavi koju ne vole....zar je moguce da ce srbi sa ovako slabim natalitetom gdje im se godisnje broj smanjuje za 10-11 000,cekati skrestenih ruku da bez ispaljenog metka izgube ono za sta su ratovali....zar mislis da je srpski narod toliko glup i naivan da im lideri negiraju BIH narednoih 30 godina i obecavaju secesiju od BIH a oni idalje u drzavi BIH....

velikosrbi ce gurnuti srbe u BIH u secesiju tu nema price...samo je pitanje kad ce to srbiji biti potrebno....
Pa covjece TI SI HILJADU PUTA napisao na forumu kako velikosrbi vise nemaju JNA za ledjima, da ovo vise nije 92 itd.

Pa meni stvarno ne ide u glavu da ako u ratu kada su sve to imali, kada su kontrolisali i brcko i vise teritorije nego sada NISU DOBILI NEZAVISNOST kako ce je sada dobiti????

Sta bi dobili ratom?? Sta bi osvajali??? Da vrse etnicko ciscenje nad vec ociscenog teritorijom? Da dodik bude predsjednik? Da vladu entiteta kontrolisu srbi, obrazovanje, zdravstvo, policiju????

Nema smisla.

On nije odustao od svog cilja samo zna, ko sto svi znaju, da to ne moze dobiti oruzjem vec jedino moze pokusati politicki. Upravo zbog toga pare trosi na lobiranje, a ne na tenkove. Upravo zbog toga je htio dati milion dolara univerzitetu kolumbija, a ne univerzitetu banjaluka.

Niko ne tvrdi da bi taj potez bio uspjesan ali je jedini logican slijed trenutnih pozicija i stavova.

Vrlo jednostavna matematika.

U situaciji gdje je PC drugi NA SVIJETU na listi troskova za lobiranje u SAD-u i gdje je rezultat toga svega da preCednik nije posteno ni do portira State Departmenta moga da dodje. U situaciji gdje srbi na godinjem nivou gube 1% do 1.5% populacije u BiH dolazi uskoro momenat gdje ce se morati donijeti odluka.

Ili 1) krenuti u izgradnju "normalne" BiH i tako pokusati svoje interese i prava dugorocno zastititi.

ili 2) "Proboj". Hazarderski, kockarski sve ili nista ratni potez gdje ce doci na naplatu 20 godina ispiranja mozga i uporno sistemsko detaljno hranjenje mrznje prema BiH.

Opcija 2 je vrlo izgledna i sljedecem kratkorocnom periodu i desice se cim Srbija ocijeni da mogu profitirati iz toga.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#22240 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by stari grad Visegrad »

Pitanje: kako se izboriti pritiv velikosrpskog fashizma.
Predlazem: Ima literatura i iskusvata drugih drzava kako su se izborili protiv fashizma. Treba zaroviti i procitati ta iskustva napraviti plan primjene.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22241 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by heckler »

vivaldi wrote:
1gorstak wrote:
vivaldi wrote:On nije odustao od svog cilja samo zna, ko sto svi znaju, da to ne moze dobiti oruzjem vec jedino moze pokusati politicki.
Pa ni Matthew Parish ne govori o pokretanju rata od strane Milorada Dodika, ali teoretise o jednostranim potezima kao sto je stavljanje drzavnih zakona van snage. A sta je to ako nije uvod u oruzani sukob ? Ne mozemo potpuno iskljuciti mogucnost da ce Dodik krenuti tim putem, to bi bilo neodgovorno.
Naravno da ne treba nista iskljuciti, ali to nije posao forumasa. To je posao ljudi, a radi se o hiljadama koji zive od toga jer im je posao da vode racuna o sigurnosti.

Meni je nebulozna ova paranoja straha koja se vec godinama siri po forumu. Stalno se nesto podmazuje i odmazuje, treba vjezbati gadjanje u sumi, ne treba cvrsto spavati, treba ukinuti muzicko vaspitanje u skolama, a djecu voditi u streljane i ostale friki ideje. Pa svi ce u ludnici zavrsiti za 10 godina od tolike paranoje. Ili nesto poduzmite same ili prestanite raju loziti. Ima neko kome je posao da o tome brine. Ako bas svi oni izdaju, onda spasa svakako nema.
Birvaktile se u 8. osnovne ucilo rukovati puskom. U srednjoj se ucilo postavljati nagazne mine. Neprijatelj nikad nije spavao te smo svi sumnjicavo gledali ljude sa podocnjacima.
Niko od nas nije "od paranoje u ludnici zavrsio". Sad kad se neprijatelj ne sunja i nije tamo negdje u maglovitim dijelovima maste, nego ti otvoreno na televiziji pred cijelim svijetom negira i narod i jezik i historiju i drzavu te te kvalifikuje kao naciste uz sve to negirajuci genocid i svakodnevno najavljuje rat (secesija = rat) ja ne vidim zasto iko normalan poucen prijasnjim iskustvom ne bi redovno podmazivao sta ima, novu opremu nabavljao kako mu situacija dopusta i djecu ucio streljackim vjestinama i kampovanju.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#22242 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by popajic »

zavrzlama wrote:
popajic wrote:
@zavrzlama
moj se stav zna...vecina BIH srba stanizovana i podrzava ono sto su kradzic i mladic uz pomoc srbije stvorili...manjina srba otvoreno se suprostavlja vecini....
Moram te pitati sta ti podrazumijevas pod ovim - biti satanizovan ?
Pitam jer mi se cini da ne upotrebljavas pravilno ovaj izraz.
biti satanizovan je kad svojom voljom(svjesno),prinudom drugog i oponasanjem drugih ,sebe pretvoris u suprotnost moralnog,ljudskog i logickog.....

da dodam.... ne koristim namjerno termin"izmaniplulirani",jer velikosrpska politika je radila da se srbi satanizuju od strane drugih(a u stvrai ih oni pretvorili u suprotnost moralnog,ljudskog i logickog,jer su samo tako mogli dovesti taj narod u polozaj u kome se danas nalaze, jer velika srbija nije mogla biti ostvarena bez zlocina i genocida)da srbi ne bi nikad radi te cinjenice prihvatili suzivot sa tim drugim i drugacijim..
Ma, shvatio sam ja sta ti pod tim podrazumijevas i to je ok.
Samo, vrlo cesto satanizacija nekog ima sasvim drugo znacenje - najcesce lazno ocrnjivanje , pravljenje nekog puno
gorim nego sto on to jeste i sl.
Pa, rekoh , da ne bude zabune :wink:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22243 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vivaldi »

heckler wrote:Vrlo jednostavna matematika.

U situaciji gdje je PC drugi NA SVIJETU na listi troskova za lobiranje u SAD-u i gdje je rezultat toga svega da preCednik nije posteno ni do portira State Departmenta moga da dodje. U situaciji gdje srbi na godinjem nivou gube 1% do 1.5% populacije u BiH dolazi uskoro momenat gdje ce se morati donijeti odluka.
Strahovito naivno razmisljanje. Dodik otiso u ameriku, pitao nekog lobistu Koliko kosta nezavisnost? Ovi rekli 15-20 miliona, Dodik davao u ratama, ovi ga zajebali i kraj price.

kada bi se malo dublje zamislio skontao bi da je amerika skoro deceniju trpila milosevica kao partnera s kojim je razgovarala iako je bio najveci kretaor svega sto se desila, i to u dramaticnim okolnostima dok su padalae hiljade mrtvih glava.

Punih 10 godina su oni njega trpili uprkos svemu dok im nije puko film, a onda su u istom trenutku podigli optuznice protiv njega i za zlocine pocinjene prije 10 godina (hrvatska) i prije 10 dana (kosovo). Odlucili prekinuti sranja i podvukli liniju.

Taj stav drze i danas. Taj stav je OGROMNA prepreka Dodiku. OGROMNA. medjutim, gdje on vidi sansu? Pa vidi je upravo u tih 10 godina trpljenja Milosevica jer to znaci da amerika nije vezana licnim interesom za ovaj region jer da jeste ne bi cekali 10 godina vec bi mu hebali mater poslije 10 dana ko gadafiju.

Zato je dodik i krenuo sa lobiranjem i daje pare kojih svakako nema, iako zna da je to vrlo dugorocna i neizvjesna strategija, jer ako im je trebalo 10 godina u DRAMATICNIM okolnostima da promjene stav, onda im miru treba bar 30.

Sto se tice posjete koju si spomenuo, pored svega navedenog trebas imati na umu da je on tamo otisao u PRIVATNU posjetu (to znaci da ga niko nije zvao) i pritom je otisao da siri ideje koje su u suprotnosti sa ZVANICNIM americkim stavom. Kada pritom dodas da dolazi iz neke istocnoevropske zabiti, koja se ne nalazi na listi od 100 americkih prioriteta, stavrno ne mogu da zamislim da si ocekivao da ga Obama primi.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#22244 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by popajic »

stari grad Visegrad wrote:Pitanje: kako se izboriti pritiv velikosrpskog fashizma.
Predlazem: Ima literatura i iskusvata drugih drzava kako su se izborili protiv fashizma. Treba zaroviti i procitati ta iskustva napraviti plan primjene.
Da bi se borilo protiv velikosrpskog fasizma morao bi sa druge strane stajati jedinstveni , antifasisticki front.
A , njega nema , odnosno , u manjini je.
Dok je torova , nece biti ni stvarne borbe protiv fasizma...a plemenskih , retardiranih i primitivnih politickih primjera kao sto su nasi - tesko da ces naci u literaturi.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22245 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vivaldi »

heckler wrote:Niko od nas nije "od paranoje u ludnici zavrsio".
nisu zavrsili u ludnici vec sto je jos gore zavrsili u vlasti pa opstu tragediju napravili.

Ostatak posta, stvar licnog izbora.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22246 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by heckler »

stari grad Visegrad wrote:Pitanje: kako se izboriti pritiv velikosrpskog fashizma.
Predlazem: Ima literatura i iskusvata drugih drzava kako su se izborili protiv fashizma. Treba zaroviti i procitati ta iskustva napraviti plan primjene.
Vrlo jednostavan odgovor tu postoji. Pro-Bosanske snage u ovom momentu i dalje imaju opciju takozvane dominantne strategije. To znaci da postoji strategija da svaki tvoj potez ne ovisi ni u jednoj kombinaciji od poteza neprijatelja.

Par primjera

1) Neprijatelj ugrozava sigurnost zemlje kroz blokiranje rjesenja za vojnu imovinu i tako efektivno blokira put ka NATOu i ogranicavajuci budzet OS BiH.

Odgovor: Uvedimo sistem aktivne rezerve kroz Federalni MUP i opremimo je adekvatno do momenta ulaska u NATO.

2) Neprijatelj blokira proces povratka ili opstanak povratnika kroz diskriminaciju pri zaposljavanju, odrzavanje osjecaja sigurnosti kroz regularne incidente (parade cetnika, napadi na povratnike, napadi na objekte).

Odgovor: Pocnimo tretirati konacno povratak kao strateski prioritet broj 1. Stimulismo ga konacno i prestanimo ga kao do sada destimulisati. 1) osigirajmo da niko ne gubi beneficije iz federacije vadjenjem licne karte u cetnitetu, naprotiv obratno. 2) podizimo ustavne tuzbe tamo gdje nacionalni balans u policiji ne odgovara ustavom zagarantovanom omjeru iz 1991, 3) pokrecimo podruznice firmi iz federacije na povratnickim mjestima i otvarajmo radna mjesta neovisna od vlasti cetniteta 4) unajmimo zastitatske firme dok policija ne povrati prijeratni balans i pocne raditi svoj posao.

3) Entitetsko glasanje blokira put ka EU.

Odgovor: Obezbjedimo konacno tu potrebnu trecinu iz cetniteta. Organizujmo jedinstvenu izbornu listu sa svim pro-BiH strankama. Upornim radom na terenu i obilazenju SVAKE kuce dignimo izlaznost na izborima medju povratnicima. Pokrenimo kontinuiranu medijsku kampanju i animirajmo sve prognane iz dijaspore da vade dokumente u cetnitetu i glasaju na izborima.

itd itd itd
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#22247 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by heckler »

vivaldi wrote:
heckler wrote:Vrlo jednostavna matematika.

U situaciji gdje je PC drugi NA SVIJETU na listi troskova za lobiranje u SAD-u i gdje je rezultat toga svega da preCednik nije posteno ni do portira State Departmenta moga da dodje. U situaciji gdje srbi na godinjem nivou gube 1% do 1.5% populacije u BiH dolazi uskoro momenat gdje ce se morati donijeti odluka.
Strahovito naivno razmisljanje. Dodik otiso u ameriku, pitao nekog lobistu Koliko kosta nezavisnost? Ovi rekli 15-20 miliona, Dodik davao u ratama, ovi ga zajebali i kraj price.

kada bi se malo dublje zamislio skontao bi da je amerika skoro deceniju trpila milosevica kao partnera s kojim je razgovarala iako je bio najveci kretaor svega sto se desila, i to u dramaticnim okolnostima dok su padalae hiljade mrtvih glava.

Punih 10 godina su oni njega trpili uprkos svemu dok im nije puko film, a onda su u istom trenutku podigli optuznice protiv njega i za zlocine pocinjene prije 10 godina (hrvatska) i prije 10 dana (kosovo). Odlucili prekinuti sranja i podvukli liniju.

Taj stav drze i danas. Taj stav je OGROMNA prepreka Dodiku. OGROMNA. medjutim, gdje on vidi sansu? Pa vidi je upravo u tih 10 godina trpljenja Milosevica jer to znaci da amerika nije vezana licnim interesom za ovaj region jer da jeste ne bi cekali 10 godina vec bi mu hebali mater poslije 10 dana ko gadafiju.

Zato je dodik i krenuo sa lobiranjem i daje pare kojih svakako nema, iako zna da je to vrlo dugorocna i neizvjesna strategija, jer ako im je trebalo 10 godina u DRAMATICNIM okolnostima da promjene stav, onda im miru treba bar 30.

Sto se tice posjete koju si spomenuo, pored svega navedenog trebas imati na umu da je on tamo otisao u PRIVATNU posjetu (to znaci da ga niko nije zvao) i pritom je otisao da siri ideje koje su u suprotnosti sa ZVANICNIM americkim stavom. Kada pritom dodas da dolazi iz neke istocnoevropske zabiti, koja se ne nalazi na listi od 100 americkih prioriteta, stavrno ne mogu da zamislim da si ocekivao da ga Obama primi.

Ok sve u redu, ali nista od ovog napisanog ne mijenja sustinu mog posta nego ga cak potvrdjuje.

1) Status kvo ne dovodi do nezavisnosti

+

2) Status kvo vodi daljnem gubitku velikosrpske pozicije unutar BiH zbog nepovoljnih demografskih i migracijskih trendova

=

3) Samoubilacki proboj iz "mrske i nametnute" cim Srbija da prvi mig. AKA traktorijada....
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#22248 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

Ma, shvatio sam ja sta ti pod tim podrazumijevas i to je ok.
Samo, vrlo cesto satanizacija nekog ima sasvim drugo znacenje - najcesce lazno ocrnjivanje , pravljenje nekog puno
gorim nego sto on to jeste i sl.

Pa, rekoh , da ne bude zabune :wink:
upravo to sto si naveo je prava definicija stanizacije....ja naglasavam da su SANU,DB,SPC ciljano radili da drugi srbe vide satanizovanim,jer srpskoj eliti nije ni na kraj pameti ,niti interes da neko srbe smatra pastenim,moralnim ,jer tad njihov cilj u takvoj atmosferi nije moguce ostvariti...problem je sto vecina srba iznosenje karaktera agresije na BIH vidi kao njihovu stanizaciju, a nisu svjesni da su ih njihovi napravili takvim,da ukazivanje drugih na njihovo ponasanje je ustvari "zasluzena stanizacija ,koju su zasluzili"
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#22249 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak »

vivaldi wrote:
1gorstak wrote:
vivaldi wrote:On nije odustao od svog cilja samo zna, ko sto svi znaju, da to ne moze dobiti oruzjem vec jedino moze pokusati politicki.
Pa ni Matthew Parish ne govori o pokretanju rata od strane Milorada Dodika, ali teoretise o jednostranim potezima kao sto je stavljanje drzavnih zakona van snage. A sta je to ako nije uvod u oruzani sukob ? Ne mozemo potpuno iskljuciti mogucnost da ce Dodik krenuti tim putem, to bi bilo neodgovorno.
Naravno da ne treba nista iskljuciti, ali to nije posao forumasa. To je posao ljudi, a radi se o hiljadama koji zive od toga jer im je posao da vode racuna o sigurnosti.
Teoretisemo o mogucim opcijama pred velikosrpskim faktorom, zasto bi to bio problem ? O svemu se moze diskutovati, ali ne smijemo reci da Dodik izgleda spreman na sve ? Po kojim to pravilima i zakonima zabranjujes ? Ovo je podforum o politici, govori se o mogucem americkom napadu na Iran, je li se ni o tom ne treba govoriti jer postoje agencije zaduzene da analiziraju te stvari ? O cemu bi ti da govorimo dok Dodik spominje kako ce krenuti u jednostrano stavljanje drzavnih zakona van snage ?
Meni je nebulozna ova paranoja straha koja se vec godinama siri po forumu.
Nije to paranoja, imamo posla sa politickim faktorom koji je organizovao i realizovao genocid, a sada ga negira iako je dokazan pred sudskim instancama. Paranoja bi bila da smo mi sanjali velikosrpsko orgijanje, pa se sada bez razloga brinemo da ce velikosrbi izazvati krvoprolice. Dodikov lobista pise analize o tom lancu pobunjenickih poteza koje Milorad treba da poduzme, a ti mi govoris da je to sve samo u mojoj glavi ? Da izmisljam ?
Stalno se nesto podmazuje i odmazuje,
Sve u skladu sa zakonom i potrebnim dozvolama. Patriote ne bi smjele krsiti zakone ove zemlje i posjedovati nelegalno naoruzanje, a ono koje se drzi uz potrebne dozvole, treba redovno odrzavati.
treba vjezbati gadjanje u sumi, ne treba cvrsto spavati, treba ukinuti muzicko vaspitanje u skolama, a djecu voditi u streljane i ostale friki ideje. Pa svi ce u ludnici zavrsiti za 10 godina od tolike paranoje.
Pa nakon onako podmuklog napada, dok masemo jugoslovenskim zastavama, skandiramo "TITO" i "HOCEMO MIR", nema vise iznenadjenja. Koga opet iznenade, taj i ne treba da zivi.
Ili nesto poduzmite same ili prestanite raju loziti.
Necemo "mi" nista prvi, "mi" postujemo zakone ove zemlje i zelimo samo da se djeluje u okviru sistema, a tamo gdje postoji neslaganje oko tumacenja pravila, tu je Visoki predstavnik kao ovlasteni tumac mirovnog sporazuma da razjasni stvar. Ko zelio rat, u kuci mu bio. Ovdje se upozorava na mogucnost da Dodik izadje van tog sistema.
Ima neko kome je posao da o tome brine. Ako bas svi oni izdaju, onda spasa svakako nema.
Pa ako Dodik krene u secesiju a SIPA i OSBiH ne reaguju, morace doci do samoorganizovanja kako bi se zastitilo ranjivu povratnicku populaciju. Onih koji bi isli braniti Srebrenicane i Bratuncane sigurno ima.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22250 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vivaldi »

heckler wrote:Ok sve u redu, ali nista od ovog napisanog ne mijenja sustinu mog posta nego ga cak potvrdjuje.

1) Status kvo ne dovodi do nezavisnosti
Tacno! Za to on radi aktivno na tome u sjeni. Lize dupe izraelcima, ( u americi se sada sastao sa predj.svjetskog kongresa jevrejea, liberman je poznata stvar), muti sa raznim evropksim politicarima, rusi ga vec guraju..to je taj lobisticki dio.

na unutrasnjem planu, aktivno urusava institucije u cilju dokazivanja svijetu da nista drzavno ne funkcionise. Medijski koristi svako sranje u federaciji. Od covica preko mevludina. Sta i kakve talove ima sa odredjenim strankama u fbih ne znam, ali traze pukotine sigurno. sasvim sigurno i preko srbije nesto pokusava.

Sta jos ima izmedju sto se ne zna - nemam pojma. ovo su samo opste poznate stvari.
heckler wrote:2) Status kvo vodi daljnem gubitku velikosrpske pozicije unutar BiH zbog nepovoljnih demografskih i migracijskih trendova

ovo je vec vrlo diskutabilno, narocito kada pogledas rezultate izbora. Druga stvar, entitetsko uredjenje mu daje mehanizma za apsolutnu kontrolu. Primjer Sarajevo i Lukavica. U sarajevu zivi 350 hiljada bosnjaka u lukavici 10-15 puta manje srba, ali uprkos tome oni lukavici imaju totalnu vlast.

drugi primjer su ti Kozarac ili Janja koji nemaju status opstine, ali ga imaju npr istocni stari grad, istocni drvar i ostale rupe sa 100 stanovnika. Pogadjaj dvaput sto je to tako? Sutra po potrebi moze od dvije napraviti jednu samo da nesto iskontrusie kako mu odgovara.
heckler wrote:3) Samoubilacki proboj iz "mrske i nametnute" cim Srbija da prvi mig. AKA traktorijada....
jbg ne znam sta da ti kazem na ovo. Smisljeno kolektivno samoubistvo ne smatram ozbiljnim argumentom.
Locked