Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#20201 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebula »

prljavi Hare wrote:
Pa onda ti je linija bila pravo blizu a Hare gulio ko' budala po 17 kilometara u oba pravca!
Nekom' rat,nekom brat! :oops:
Pa jeste, ali zato kad dođe kući Hare se naspava. A ja spavao u haustoru pa se budim u neko doba da gasim požar u stanu ispod mene.

Nego imaš li djece Hare? Ako imaš pogledaj ih pa reci je li išta vrijedno njih? Države su nastajale i nestajale, mijenjale granice, rasle, padale. Nepravde uvijek bilo i bit će. Meni je dosta ratovanja. A ne bih poželio ni mom djetetu. Ako mi neko napadne dom naravno. Ali mobilizacija da bih oslobađao Banja Luku od Banjalučana? Radije ne bih.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#20202 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

ortega wrote:
Nebula wrote:Lično mislim da bi se RS davno odcjepila da nema Brčko distrikta. I mislim da ne bi bilo nikakvog rata niti nekog velikog otpora tom otcjepljenju. Možda nisam svjestan realnosti na terenu i mišljenja naroda ali ne znam nikoga ko bi želio ratovati u slučaju otcjepljenja RS. Možda omladina drugačije razmišlja. Ne znam jer se ne krećem u tim krugovima. Ne bi me iznenadilo da recimo ona djeca iz navijačkih skupina imaju takve ambicije. Ali ljudi koji imaju porodicu i djecu, ljudi sa kojima se družim, sigurno ne pomišljaju da rizikuju život u nekom novom ratu. Ne pada nam na pamet. Drugo bi bilo da nas neko napadne i ugrozi naše domove. Ali da mi sad idemo napadati na RS? Ne dolazi u obzir.
ovaj stav ti je sramotan!!
Takve se ignorise. Kao sto mozes primjetiti, posto to kolega vec spusta na licni nivo, on ni medju ljudima s kojima se druzi nema onih koji bi, u slucaju potrebe, ponovo branili zemlju. A to nije bez razloga jer ja evo prvi ne bih ni kafu popio s nekim ko ne bi ustao protiv granice na Dobrinji. Ma sta kafu ? U haustoru mu ne bih kimnuo glavom kako se ono uljudno pokaze postovanje ljudima koje uopste ne poznajes.

Ova drzava ima sasvim dovoljno onih koji bi branili njen teritorijalni integritet. I unutar postojecih bezbjedonosnih struktura i van njih. Potrebno je uraditi sve da se proces zadrzi u okviru sistema, da nase probleme rjesavamo kroz institucije i parlamentarnu proceduru, ali ako se velikosrbi odluce na jednostrane poteze, dobice prikladan odgovor.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#20203 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Nebula wrote:Nego imaš li djece Hare? Ako imaš pogledaj ih pa reci je li išta vrijedno njih?
To trebas reci onim politicarima koji izazivaju destabilizaciju svojim separatistickim aktivnostima, kao i onim ljudima koji bi ih slijedili u pobunu i krvoprolice.
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#20204 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebula »

1gorstak wrote:
Nebula wrote:Nego imaš li djece Hare? Ako imaš pogledaj ih pa reci je li išta vrijedno njih?
To trebas reci onim politicarima koji izazivaju destabilizaciju svojim separatistickim aktivnostima, kao i onim ljudima koji bi ih slijedili u pobunu i krvoprolice.
To trebam (i trebamo) reći svima koji prijete oružjem i ratom u slučaju da se ne ispoštuje njihova politička volja. Onima kojima je politika važnija od dobrobiti njihove djece.
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#20205 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dudlov »

Nebula wrote:
prljavi Hare wrote:
Pa onda ti je linija bila pravo blizu a Hare gulio ko' budala po 17 kilometara u oba pravca!
Nekom' rat,nekom brat! :oops:
Pa jeste, ali zato kad dođe kući Hare se naspava. A ja spavao u haustoru pa se budim u neko doba da gasim požar u stanu ispod mene.

Nego imaš li djece Hare? Ako imaš pogledaj ih pa reci je li išta vrijedno njih? Države su nastajale i nestajale, mijenjale granice, rasle, padale. Nepravde uvijek bilo i bit će. Meni je dosta ratovanja. A ne bih poželio ni mom djetetu. Ako mi neko napadne dom naravno. Ali mobilizacija da bih oslobađao Banja Luku od Banjalučana? Radije ne bih.
Neće te niko ni pitat, samo ti dođu na vrata i ostalo već znaš.Svako je krojač svoje sudbine i ako zapuca, imaš dvije varijante:
a) pokupiš porodicu i fatajte se noge
b) vidim te sa puškom u ruci
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10553
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#20206 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

Nebula wrote:
prljavi Hare wrote:
Pa onda ti je linija bila pravo blizu a Hare gulio ko' budala po 17 kilometara u oba pravca!
Nekom' rat,nekom brat! :oops:
Pa jeste, ali zato kad dođe kući Hare se naspava. A ja spavao u haustoru pa se budim u neko doba da gasim požar u stanu ispod mene.

Nego imaš li djece Hare? Ako imaš pogledaj ih pa reci je li išta vrijedno njih? Države su nastajale i nestajale, mijenjale granice, rasle, padale. Nepravde uvijek bilo i bit će. Meni je dosta ratovanja. A ne bih poželio ni mom djetetu. Ako mi neko napadne dom naravno. Ali mobilizacija da bih oslobađao Banja Luku od Banjalučana? Radije ne bih.

Naravno da bi čovjek zbog djece sve uradio da se poštede takvih strahota ali ako se stvari otmu konroli onda
šta realno možeš uraditi?Skloniti ih na što sigurnije mjesto,to je sve!
Pojedinac često slabo može uticati na događaje,u većini slučajeva "shit happens"!
Poštujem tvoj stav da ne bi ponovo ratovao ako stvari odu u tom pravcu ali ga ne dijelim!
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#20207 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebula »

dudlov wrote:Neće te niko ni pitat, samo ti dođu na vrata i ostalo već znaš.Svako je krojač svoje sudbine i ako zapuca, imaš dvije varijante:
a) pokupiš porodicu i fatajte se noge
b) vidim te sa puškom u ruci
Naravno. Prvi put je bilo b). Sljedeći put će biti a) ako bog da.
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#20208 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dudlov »

Nebula wrote:
dudlov wrote:Neće te niko ni pitat, samo ti dođu na vrata i ostalo već znaš.Svako je krojač svoje sudbine i ako zapuca, imaš dvije varijante:
a) pokupiš porodicu i fatajte se noge
b) vidim te sa puškom u ruci
Naravno. Prvi put je bilo b). Sljedeći put će biti a) ako bog da.
Nisi jedini
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#20209 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Nebula wrote:
1gorstak wrote:
Nebula wrote:Nego imaš li djece Hare? Ako imaš pogledaj ih pa reci je li išta vrijedno njih?
To trebas reci onim politicarima koji izazivaju destabilizaciju svojim separatistickim aktivnostima, kao i onim ljudima koji bi ih slijedili u pobunu i krvoprolice.
To trebam (i trebamo) reći svima koji prijete oružjem i ratom u slučaju da se ne ispoštuje njihova politička volja
Policija je naoruzana s razlogom, nije to dekorativni detalj, bio bi iznenadjen kad bi znao kako se cesto kriminalci ne osvrcu na pravila bontona i diplomatije. Isto vazi i za separatiste, s njima se treba boriti mirnim sredstvima dok se zadrzavaju u okviru sistema. A ako ugroze postojanje samog tog sistema, ako organizuju pobunu, nema tu vise prostora za bonton.
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#20210 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebula »

1gorstak wrote: Policija je naoruzana s razlogom, nije to dekorativni detalj, bio bi iznenadjen kad bi znao kako se cesto kriminalci ne osvrcu na pravila bontona i diplomatije. Isto vazi i za separatiste, s njima se treba boriti mirnim sredstvima dok se zadrzavaju u okviru sistema. A ako ugroze postojanje samog tog sistema, ako organizuju pobunu, nema tu vise prostora za bonton.
Sve tačno. Ali ako separatisti dobiju međunarodnu podršku onda više nisu separatisti i kriminalci a tvoja eventualna reakcija može biti predmet međunarodne kazne. Uostalom i Kosovo se odvoji a Beograd može samo mahati ušima. Sve zavisi šta ovi u Washingtonu odluče.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#20211 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1gorstak »

Nebula wrote:
1gorstak wrote: Policija je naoruzana s razlogom, nije to dekorativni detalj, bio bi iznenadjen kad bi znao kako se cesto kriminalci ne osvrcu na pravila bontona i diplomatije. Isto vazi i za separatiste, s njima se treba boriti mirnim sredstvima dok se zadrzavaju u okviru sistema. A ako ugroze postojanje samog tog sistema, ako organizuju pobunu, nema tu vise prostora za bonton.
Sve tačno. Ali ako separatisti dobiju međunarodnu podršku onda više nisu separatisti i kriminalci a tvoja eventualna reakcija može biti predmet međunarodne kazne. Uostalom i Kosovo se odvoji a Beograd može samo mahati ušima. Sve zavisi šta ovi u Washingtonu odluče.
Bez zelje da insinuiram bilo sta vezano za tvoje motive :

"Cetnicka propaganda je bila perfidna, smisljena u komandama okupatora i u "kuhinjama" kvislinskih i velikosrpskih nacionalistickih elemenata, i imala je, u to vrijeme veliki efekat medju pokolebanim ustanicima. Cetnicke parole su bile : "Dosta rata, za koga da ginemo kada ce i onako bez nas odluciti saveznici - ostanimo zivi i sacekajmo kraj rata. Zasto da izlazemo opasnosti i stradanju svoje porodice kad Nijemci i Italijani nude mir i zastitu srpskog stanovnistva od ustaskih progona. Partizani i komunisti su krivi za sva stradanja, itd..." Sve je to odgovaralo zamorenom seljaku da se pasivizira i povuce iz ustanka" (Savo Predja /Sarajevo u revoluciji 1979/)
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#20212 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebula »

Jedna je stvar kada si okupiran pa ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo" a druga je stvar kada živiš u miru i niko te ne okupira a onda ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo". Neuporedive situacije.
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#20213 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Boom71 »

Nebula wrote:Jedna je stvar kada si okupiran pa ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo" a druga je stvar kada živiš u miru i niko te ne okupira a onda ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo". Neuporedive situacije.
o ovome svemu treba pitati one koji su otjerani sa svojih posjeda i iz svojih domova.
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#20214 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebula »

Boom71 wrote:
Nebula wrote:Jedna je stvar kada si okupiran pa ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo" a druga je stvar kada živiš u miru i niko te ne okupira a onda ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo". Neuporedive situacije.
o ovome svemu treba pitati one koji su otjerani sa svojih posjeda i iz svojih domova.
Hoćemo li pitati i one koji su otjerani sa svojih posjeda u drugom svjetskom ratu? Ili one u prvom svjetkom ratu? Možda da pitamo one iz vremena turskih osvajanja? Ili one iz vremena rimskih osvajanja? Koliko daleko da idemo? Ako je jedini kriterij zaborav onda je dovoljno da sačekamo još kojih 50-60 godina. Do tada će većina onih koji se sjećaju ovog našeg zadnjeg rata pomrijeti od starosti. Koja će onda biti razlika između njih i onih žrtava prošlih ratova? Teritorije su se oduvijek otimale i oduvijek je bilo nepravde. Ako ćemo sve da vratimo kome u originalu pripada morali bi otići do Adema i Have pretpostavljam?
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#20215 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Banksy wrote: Sporazum koji je uz prekid sukoba definirao i teritorijalnu podjelu BiH, kao uvod za definitivnu teritorijalnu podjelu u Daytonu.
To je bio katastrofalan politički potez.

A šta da je tek zaživio i dio sporazuma koji se tiče dogovora o konfederaciji Republike Hrvatske s Federacijom Bosne i Hercegovine ...
Bože, kako je to lako reći iz tople sobice, pored pećice ( jok, pećice, vjerovatno imaš plin) i soka od naranče.

Pustite Aliju i njegove političke poteze......posebno ovi koji se tih vremena sjećaju tek korz izmaglicu djetinjstva.
A Banksy je gotovo uvjeren sam ta.

Ima bona drugih tema, pusti ono što ne znaš.
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#20216 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Nebula wrote:
dudlov wrote:Neće te niko ni pitat, samo ti dođu na vrata i ostalo već znaš.Svako je krojač svoje sudbine i ako zapuca, imaš dvije varijante:
a) pokupiš porodicu i fatajte se noge
b) vidim te sa puškom u ruci
Naravno. Prvi put je bilo b). Sljedeći put će biti a) ako bog da.
Potpuno je irelevnatno šta bi ti uradio. Posebno je irelevantno za ovaj forum.
Poštujem da bi svakako tvoju užu, a možda i širu (mada je ovdje veliki upitnik) familiju zanimalo šta bi ti uradio u slučaju rata, al brate, ne moraš to toliko javno iznositi, imaš večeru, ručak, možda dok gledaš tv seriju.....toliko vremena i prostora a ti našao ovdje....
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#20217 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kv99 »

Nebula wrote:Jedna je stvar kada si okupiran pa ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo" a druga je stvar kada živiš u miru i niko te ne okupira a onda ti neko kaže "Dosta rata, za koga da ginemo". Neuporedive situacije.
Za ovo si u pravu ali nisi ovdje u pravu. Kao sto kazes kada nisi okupiran i kada ti niko ne radi oko glave onda nije bas lahko da se krene u rat i prihvati puske. Ali ovdje to nije slucaj. Kao sto si ranije rekao ima se Brcko ali nije to jedini razlog. Imas Gorazde, Sarajevo, imas oko 100 000 ne-srba u genocidnoj stvorevini koji bi sigurno bili u najboljem slucaju protjerani a za najgori sigurno znas i sam a imas i njihove segrte koji bi jedva docekali da ih kopiraju pa na to dodaj Mostar, Stolac, Gornji Vakuf, Jajce, Vitez, Kiseljak itd. U slucaju ponovnog pokusaja podjele drzave moglo bi to proci bez nasilja i sukoba...ako bi preko 500 000 Bosnjaka uzelo 2 kese u ruke i sabilo se u male rezervate sa ostalima. Tako da i ja smatram da se teoretski sve to moze da izvede na miran nacin ali koliko vas smatra da se par stotina hiljada ljudi moze na miran nacin istrerati iz svojih domova i u najboljem slucaju sabiti u rezervat ?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#20218 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

palermo wrote:
Banksy wrote: Sporazum koji je uz prekid sukoba definirao i teritorijalnu podjelu BiH, kao uvod za definitivnu teritorijalnu podjelu u Daytonu.
To je bio katastrofalan politički potez.

A šta da je tek zaživio i dio sporazuma koji se tiče dogovora o konfederaciji Republike Hrvatske s Federacijom Bosne i Hercegovine ...
Bože, kako je to lako reći iz tople sobice, pored pećice ( jok, pećice, vjerovatno imaš plin) i soka od naranče.

Pustite Aliju i njegove političke poteze......posebno ovi koji se tih vremena sjećaju tek korz izmaglicu djetinjstva.
A Banksy je gotovo uvjeren sam ta.

Ima bona drugih tema, pusti ono što ne znaš.
Ne znaš ništa o meni,
a post je prijavljen moderaciji.
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#20219 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Banksy wrote: Ne znaš ništa o meni,
a post je prijavljen moderaciji.
Whatever.....ne znaš ništa o ovome, to je bolja varijanta. I nadam se da je tako.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#20220 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

palermo wrote:
Banksy wrote: Ne znaš ništa o meni,
a post je prijavljen moderaciji.
Whatever.....ne znaš ništa o ovome, to je bolja varijanta. I nadam se da je tako.
Znam i previše, nažalost.
O tebi, ne zanima me ništa, prođi me se.
Last edited by Banksy on 24/11/2011 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#20221 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Better Man »

palermo wrote:
Banksy wrote: Sporazum koji je uz prekid sukoba definirao i teritorijalnu podjelu BiH, kao uvod za definitivnu teritorijalnu podjelu u Daytonu.
To je bio katastrofalan politički potez.

A šta da je tek zaživio i dio sporazuma koji se tiče dogovora o konfederaciji Republike Hrvatske s Federacijom Bosne i Hercegovine ...
Bože, kako je to lako reći iz tople sobice, pored pećice ( jok, pećice, vjerovatno imaš plin) i soka od naranče.

Pustite Aliju i njegove političke poteze......posebno ovi koji se tih vremena sjećaju tek korz izmaglicu djetinjstva.
A Banksy je gotovo uvjeren sam ta.

Ima bona drugih tema, pusti ono što ne znaš.
Ne treba pustiti Aliju i njegove politicke poteze, vec treba reci da je Alija bio igrac Srbije i Milosevica i da je unazadio i ppnizio sve istinske Bosance i Hercegovce!
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#20222 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

"Don't dream dreams, don't live under this dream that the west is going to come and sort this problem out." (Ne sanjajte snove, ne živite sanjajući i nadajući se da će zapad doći i riješiti vaše probleme).
Lord Dejvid Oven


Surovo al istinito :oops:
osrbih_do_groba
Posts: 226
Joined: 13/03/2010 19:49

#20223 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by osrbih_do_groba »

[quote="Better Man]
Ne treba pustiti Aliju i njegove politicke poteze, vec treba reci da je Alija bio igrac Srbije i Milosevica i da je unazadio i ppnizio sve istinske Bosance i Hercegovce![/quote]

Treba popustiti Aliju. Svi oni koji misle da su mogli bolje, mozda su i u pravu. On u tom trenutku sigurno nije mogao bolje, da jeste On bi to i uradio. Lako je sada pretresati "ovo, ono", samo bih pitao ove zagovornike "do potpunog sloma PC", jesu li mogli stanovnici Sarajeva, Goražda, Tuzle, dijela Mostara, Sapne itd prezivjeti jos jednu zimu i da li bi se mogli odbraniti od bradonja koji su "potjerani" iz Banjaluke. Ubrajam se u ove "stanovnike Sarajeva" a svojevremeno "planinar sa Treskavice" ( Djokin toranj - Mala Caba, Proskok, Hojta itd.). Zamolio bih zive ucesnike ovih planinarskih pohoda da se prisjete 1994 i 1995 i da kazu jeli Alija rahmetli trebao potpisati, kakav - takav, mir.

A posebno Ga treba popustiti jer Prvi Predsjednik RBiH nije vise medju zivima, a u narodu je poznata da je "O mrtvima sve najbolje". I nasi stari su znali da se prema mrtvima treba odnositi sa duznim pijatetom pa bi mnogi sa-x jurisnici i to trebali uzeti u obzir
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#20224 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel »

pici wrote:"Don't dream dreams, don't live under this dream that the west is going to come and sort this problem out." (Ne sanjajte snove, ne živite sanjajući i nadajući se da će zapad doći i riješiti vaše probleme).
Lord Dejvid Oven


Surovo al istinito :oops:
u prevodu use i u svoje kljuse...a o doticnom sve najgore

ta se poruka odnosila na onaj dio koji je kontrolisala ABiH a oni (zapad) su i te kako pomogli agresiju nametanjem embarga.
ovo je bio poziv na predaju ili nestanak. srecom ni jedno se nije desilo ali je previse neduznog naroda stradalo kao posljedica uvodjenja embarga.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#20225 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by MuaDib »

Cjelokupna sitacija u kojoj se BiH sada nalazi, jeste sukob dva koncepta: integrativnog koji zagovara SDP i tro-etničkog koji zagovaraju etnonacionalne stranke. Mnogi žele BiH podjeliti na bošnjačku, srpsku i hrvatsku banovinu i biti doživotni banovi istih, po uzoru na Milorada Dodika i čvrstu ruku kojom vlada nad RS. Od te priče nema ništa, ali na njoj se insistira u nedostatku koncepta izlaska BiH iz krize, koja se opet sa ekonomske prenjela na političku, a sa političke na ustavnu krizu. U svemu tome trojanski konj SDA, vrši supresiju političkog programa Platforme, kroz suptilne opstrukcije, koje su na mnogim mjestima u dosluhu sa savezom SNSD-HDZ i njihovim ikebanama SDS i HDZ1990.
SDP-ova pogrešna procjena vezana za SDA, skupo je plaćena jednogodišnjim zaostatkom u aktivnom političkom djelovanju na državnom nivou. Jer SDA je deklarativno uz SDP, ali koncepcijski je bliža etnokratiji koja je dominantna u srpskoj i hrvatskoj političkoj misli na prostoru BiH.
Mnogi forumaši opet su upali u antagonizam svakojakih međunacionalnih pridjeva savremene BiH i u toj crvotočini se gube, svjesno ili ne zaobilazeći suštinu problema. Da nacionalizam je samo u službi moći i da iza velikih nacionalnih ideja stoji praktično sticanje moći nad određenim prostorom u BiH. Jer današnja BiH je pozornica na kojoj se izmjenjuju likovi sa savršenom dobrim ulogama nacionalnih zaštitnika, koji traumatično iskustvo predhodnog rata koriste za ličnu korist. Nacionalizmi s početka 1990-tih u usporedbi sa sadašnjim kretanjima su benigni i više ne posjeduju moć koja im se pripisuje u sanjarenjima pojedinih kvazinacionalističkih i kvazipatriotskih zanesenjaka.
Locked