Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
DonieBrasco
Posts: 15521
Joined: 31/08/2016 16:09

#46151 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DonieBrasco »

Ja mislim da ce Covic brzo na crnu listu SAD !
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#46152 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

BrziGonzales wrote: 12/02/2021 14:49
Kolinda wrote: 12/02/2021 11:43
BrziGonzales wrote: 12/02/2021 11:35

Je li i tebi zanimljiv ovaj fenomen da im napišeš nešto a bolid pročita drugo i napiše komentar u stilu



:lol: :lol: :lol:
A što reći, koju posluku porati :bih: :D
Ima tipova koji ne mogu pratiti logiku koja se provlači kroz tri rečenice. Kod treće riječi se već pogube i ne prate dalje. Vidiš da ne povezuju pa dođeš u iskušenje da im objašnjavaš, crtaš kao djetetu ... A u stvari, pokušavaju da te spuste na svoj nivo pa te na svo terenu dotuku svojim životnim iskustvom.

Kako bi prošli u životu da za svoju karijeru moraju rješavati logičke testove? Srećom, ne traži se svugdje.
Par godina sam na forumu i rijetko nađem sugovornika iako im dajem za pravo da se ne slažemo u mišljenju....obično se dogodi kme kme i slične gluposti, južni Srbi, uzp itd.a nerijetko i situacija da jednostavan ne mogu pojedinci shvatiti napisano...ali ajde valjda se promjeni ponešto...najjači su mi oni koji se kunu u državu a traže kršenje zakona :mrgreen: a takvih je nemali broj.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#46153 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by visuljak »

:lol: :lol:
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#46154 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

visuljak wrote: 12/02/2021 16:25 :lol: :lol:
I obično kad nemaju što reći odrade nešto u ovom stilu....
User avatar
BrziGonzales
Posts: 400
Joined: 09/05/2018 17:40

#46155 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BrziGonzales »

Kolinda wrote: 12/02/2021 16:35
visuljak wrote: 12/02/2021 16:25 :lol: :lol:
I obično kad nemaju što reći odrade nešto u ovom stilu....
Tipično
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#46156 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by visuljak »

samo se provaljujete
na vase komentare ostaje samo :lol:
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#46157 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by belfy »

Kolinda wrote: 12/02/2021 15:55
belfy wrote: 12/02/2021 15:20
Kolinda wrote: 12/02/2021 00:01 Evo da ne bih ulazio duboko u temu zanima me da li znate o čemu se uopće glasalo kad je u pitanju ovo na što se prozivate odnosno tvrdite da Čović nije za NATO?
Ajde, kontam da čitate samo naslove jer ko zna što tamo dolje ispod piše ali jebem mu zeca ne bi zgorega bilo nekada i pročitati i vidjeti o čemu se radi.
1.u svakoj normalnoj državi postoji vlast i oporba
2.vlast zajedno s partnerima donosi odluke
3.oporba zahtjeva a vlast odbacuje njihove ideje jer su izgubili izbore i nemaju što oni da kroje politiku
4.u bih dio vlasti donosi odluke sa oporbom da bi napakostila partnerima jel im se može
5.partneri logično i pametno odbacuju prijedloge istih onih koji samo čekaju mogućnost da ih preglasaju.
6.nemate medija da vam to pojasni jer su na istoj špranci sa ovima koji to rade
7.za primjer priopćenje USA se objavi isti sekund ili čak prije nego to službeno objavi ambasade ali kad ne ide u korist kao npr.ovo zadnje o Turković i onome iz HNŽ danima i to na mala vrata prilazi kroz filtere, neki objave i gurnu u zapećak a neki nikako i ne objave...

Zapitajte se da li možda živite u medijskom mraku ili pak možda pod nadzorom i kontrolom partijskih komesara?????
znaci Covic je za NATO, ali nije za NATO ako za to glasa SDA ili neko treci ko predstavlja vecinu?
isto tako Covic je za NATO, ali nije za NATO ako Dodik glasa protiv?
jesam dobro ovo uprostio?
Slabo si upratio uz sav trud....žao mi je, očito niti znaš tko je predlagač ni o čemu se raspravlja....
mozemo to zavrtiti i u ambalazu, i u nesto komplikovanije. ti meni samo odgovori na ovo jednostavno:
gdje sam pogrijesio u onome sto sam pojednostavio?
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#46158 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Palmalma »

belfy wrote: 12/02/2021 15:20
Kolinda wrote: 12/02/2021 00:01 Evo da ne bih ulazio duboko u temu zanima me da li znate o čemu se uopće glasalo kad je u pitanju ovo na što se prozivate odnosno tvrdite da Čović nije za NATO?
Ajde, kontam da čitate samo naslove jer ko zna što tamo dolje ispod piše ali jebem mu zeca ne bi zgorega bilo nekada i pročitati i vidjeti o čemu se radi.
1.u svakoj normalnoj državi postoji vlast i oporba
2.vlast zajedno s partnerima donosi odluke
3.oporba zahtjeva a vlast odbacuje njihove ideje jer su izgubili izbore i nemaju što oni da kroje politiku
4.u bih dio vlasti donosi odluke sa oporbom da bi napakostila partnerima jel im se može
5.partneri logično i pametno odbacuju prijedloge istih onih koji samo čekaju mogućnost da ih preglasaju.
6.nemate medija da vam to pojasni jer su na istoj špranci sa ovima koji to rade
7.za primjer priopćenje USA se objavi isti sekund ili čak prije nego to službeno objavi ambasade ali kad ne ide u korist kao npr.ovo zadnje o Turković i onome iz HNŽ danima i to na mala vrata prilazi kroz filtere, neki objave i gurnu u zapećak a neki nikako i ne objave...

Zapitajte se da li možda živite u medijskom mraku ili pak možda pod nadzorom i kontrolom partijskih komesara?????
znaci Covic je za NATO, ali nije za NATO ako za to glasa SDA ili neko treci ko predstavlja vecinu?
isto tako Covic je za NATO, ali nije za NATO ako Dodik glasa protiv?
jesam dobro ovo uprostio?
Ocito je da je Bakir i SDA nesto golemo obecala Draganu i HDZ-u, a najprije izborni zakon, cim se trenutno ide na blokiranje svega dok se "dogovor" ne ispuni.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#46159 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Kolinda wrote: 12/02/2021 15:59
BrziGonzales wrote: 12/02/2021 14:49
Kolinda wrote: 12/02/2021 11:43

A što reći, koju posluku porati :bih: :D
Ima tipova koji ne mogu pratiti logiku koja se provlači kroz tri rečenice. Kod treće riječi se već pogube i ne prate dalje. Vidiš da ne povezuju pa dođeš u iskušenje da im objašnjavaš, crtaš kao djetetu ... A u stvari, pokušavaju da te spuste na svoj nivo pa te na svo terenu dotuku svojim životnim iskustvom.

Kako bi prošli u životu da za svoju karijeru moraju rješavati logičke testove? Srećom, ne traži se svugdje.
Par godina sam na forumu i rijetko nađem sugovornika iako im dajem za pravo da se ne slažemo u mišljenju....obično se dogodi kme kme i slične gluposti, južni Srbi, uzp itd.a nerijetko i situacija da jednostavan ne mogu pojedinci shvatiti napisano...ali ajde valjda se promjeni ponešto...najjači su mi oni koji se kunu u državu a traže kršenje zakona :mrgreen: a takvih je nemali broj.
Imas ogledalo pa opleti. :oops: :lol:
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#46160 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by belfy »

Palmalma wrote: 12/02/2021 23:16
belfy wrote: 12/02/2021 15:20
Kolinda wrote: 12/02/2021 00:01 Evo da ne bih ulazio duboko u temu zanima me da li znate o čemu se uopće glasalo kad je u pitanju ovo na što se prozivate odnosno tvrdite da Čović nije za NATO?
Ajde, kontam da čitate samo naslove jer ko zna što tamo dolje ispod piše ali jebem mu zeca ne bi zgorega bilo nekada i pročitati i vidjeti o čemu se radi.
1.u svakoj normalnoj državi postoji vlast i oporba
2.vlast zajedno s partnerima donosi odluke
3.oporba zahtjeva a vlast odbacuje njihove ideje jer su izgubili izbore i nemaju što oni da kroje politiku
4.u bih dio vlasti donosi odluke sa oporbom da bi napakostila partnerima jel im se može
5.partneri logično i pametno odbacuju prijedloge istih onih koji samo čekaju mogućnost da ih preglasaju.
6.nemate medija da vam to pojasni jer su na istoj špranci sa ovima koji to rade
7.za primjer priopćenje USA se objavi isti sekund ili čak prije nego to službeno objavi ambasade ali kad ne ide u korist kao npr.ovo zadnje o Turković i onome iz HNŽ danima i to na mala vrata prilazi kroz filtere, neki objave i gurnu u zapećak a neki nikako i ne objave...

Zapitajte se da li možda živite u medijskom mraku ili pak možda pod nadzorom i kontrolom partijskih komesara?????
znaci Covic je za NATO, ali nije za NATO ako za to glasa SDA ili neko treci ko predstavlja vecinu?
isto tako Covic je za NATO, ali nije za NATO ako Dodik glasa protiv?
jesam dobro ovo uprostio?
Ocito je da je Bakir i SDA nesto golemo obecala Draganu i HDZ-u, a najprije izborni zakon, cim se trenutno ide na blokiranje svega dok se "dogovor" ne ispuni.
pitanje nije tebi upuceno i ne znam zasto mi odgovaras. ako budem zainteresovan za isto budem ti se obratio. :kakoste:
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#46161 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Palmalma »

belfy wrote: 12/02/2021 23:38
Palmalma wrote: 12/02/2021 23:16
belfy wrote: 12/02/2021 15:20
znaci Covic je za NATO, ali nije za NATO ako za to glasa SDA ili neko treci ko predstavlja vecinu?
isto tako Covic je za NATO, ali nije za NATO ako Dodik glasa protiv?
jesam dobro ovo uprostio?
Ocito je da je Bakir i SDA nesto golemo obecala Draganu i HDZ-u, a najprije izborni zakon, cim se trenutno ide na blokiranje svega dok se "dogovor" ne ispuni.
pitanje nije tebi upuceno i ne znam zasto mi odgovaras. ako budem zainteresovan za isto budem ti se obratio. :kakoste:
Vidim da ne kontas, pa da ti pomognem.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#46162 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by belfy »

Palmalma wrote: 12/02/2021 23:46
belfy wrote: 12/02/2021 23:38
Palmalma wrote: 12/02/2021 23:16

Ocito je da je Bakir i SDA nesto golemo obecala Draganu i HDZ-u, a najprije izborni zakon, cim se trenutno ide na blokiranje svega dok se "dogovor" ne ispuni.
pitanje nije tebi upuceno i ne znam zasto mi odgovaras. ako budem zainteresovan za isto budem ti se obratio. :kakoste:
Vidim da ne kontas, pa da ti pomognem.
nemoj me babo vise braniti molim te.
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#46163 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Gdje je Komsic smece, povodom izjave Vulina gostujuci na BN, frajer dosao u Bijeljinu i javno kaze, vojno ce braniti Srpsku, i niko nista.

Kako nije NIKO reagovao na izjave Vulina gostujuci prije par dana na Bn u Bijeljini.
User avatar
Janjicar
Posts: 5458
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#46164 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Janjicar »

Sad ce dok ispije još jednu...
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#46165 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Sociolog wrote: 13/02/2021 18:59 Gdje je Komsic smece, povodom izjave Vulina gostujuci na BN, frajer dosao u Bijeljinu i javno kaze, vojno ce braniti Srpsku, i niko nista.

Kako nije NIKO reagovao na izjave Vulina gostujuci prije par dana na Bn u Bijeljini.
Sta je sa Kosovom, kad krece akcija?
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#46166 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

BHCluster wrote: 13/02/2021 19:08
Sociolog wrote: 13/02/2021 18:59 Gdje je Komsic smece, povodom izjave Vulina gostujuci na BN, frajer dosao u Bijeljinu i javno kaze, vojno ce braniti Srpsku, i niko nista.

Kako nije NIKO reagovao na izjave Vulina gostujuci prije par dana na Bn u Bijeljini.
Sta je sa Kosovom, kad krece akcija?
Kakve Kosovo ima veze?
Ja pricam za svoju drzavu.
Dosao frajer i javno prijeti u sred Bijeljine.
Svaka promjena Srpske vanjsko pitanje Srbije.
Frajer javno kaze, sve sto se desava s Srpskom je duboko unutrasnje pitanje Srbije, spominje i vojno braniti, i niko da se obrati medijima.
Hrvati mu zabranili ulazak.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#46167 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Sociolog wrote: 13/02/2021 19:29
BHCluster wrote: 13/02/2021 19:08
Sociolog wrote: 13/02/2021 18:59 Gdje je Komsic smece, povodom izjave Vulina gostujuci na BN, frajer dosao u Bijeljinu i javno kaze, vojno ce braniti Srpsku, i niko nista.

Kako nije NIKO reagovao na izjave Vulina gostujuci prije par dana na Bn u Bijeljini.
Sta je sa Kosovom, kad krece akcija?
Kakve Kosovo ima veze?
Ja pricam za svoju drzavu.
Dosao frajer i javno prijeti u sred Bijeljine.
Svaka promjena Srpske vanjsko pitanje Srbije.
Frajer javno kaze, sve sto se desava s Srpskom je duboko unutrasnje pitanje Srbije, spominje i vojno braniti, i niko da se obrati medijima.
Hrvati mu zabranili ulazak.
Koliko je suplja prica sa Kosovom toliko je ta iz Bijeljine,. Kad im nije stalo do SRCA Srbije sto bi im stalo do tzv "rs-a".
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#46168 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by visuljak »

Sociolog wrote: 13/02/2021 18:59 Gdje je Komsic smece, povodom izjave Vulina gostujuci na BN, frajer dosao u Bijeljinu i javno kaze, vojno ce braniti Srpsku, i niko nista.

Kako nije NIKO reagovao na izjave Vulina gostujuci prije par dana na Bn u Bijeljini.
:lol:

Kad krecu da ih sacekamo na Teocaku.

Kako ih brani sve ih manje u brlogu. :izet:
mishic
Posts: 6294
Joined: 28/04/2011 16:29

#46169 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Igre bez granica među političkim partijama u BiH¸toliko su besmislene, providne i šičardžijske da se čovjeku smući.
U jednom pak, partije u RS i sa hrvatskim predznakom su kompaktne. Sve imaju jedinstven stav naspram partija koje sebi tepaju da su probosanske. A te tzv. "probosanske" ubiše i BiH i Federaciju i sve što ima išta dobro i korisno za širu zajednicu.

Pod partijski kišobran strpali se lični interesi i borba za fotelje pa se izgubio svaki obzir i orjentir. Bukvalno se gine da se dokuče zacrtani ciljevi i zapikane fotelje. Frapantno je kako početnici u politici ( kao recimo Baralija i Zalihić u Mostaru, ali ne samo oni) bez ikakvog realnog osnova i argumenta sebe ugledaju daleko, daleko iznad svoga dometa i onda "sasvim ozbiljno" počnu da se bore za to. Da nije žalosno bilo bi smiješno!

Dok god se jednom ne definira "bosanski interes" koji će javno biti obznanjen, dok se u njemu ne odrede hijerarhija i prioriteti, dok se ne povuče crvena linija ispod koje se ne može ići, dotle će ovaj epitet "probosanski" služiti samo kao dobra maska ispod koje se krije karijerizam, pohlepa, kriminal i druga zla.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#46170 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by belfy »

Kolinda wrote: 12/02/2021 15:55
belfy wrote: 12/02/2021 15:20
Kolinda wrote: 12/02/2021 00:01 Evo da ne bih ulazio duboko u temu zanima me da li znate o čemu se uopće glasalo kad je u pitanju ovo na što se prozivate odnosno tvrdite da Čović nije za NATO?
Ajde, kontam da čitate samo naslove jer ko zna što tamo dolje ispod piše ali jebem mu zeca ne bi zgorega bilo nekada i pročitati i vidjeti o čemu se radi.
1.u svakoj normalnoj državi postoji vlast i oporba
2.vlast zajedno s partnerima donosi odluke
3.oporba zahtjeva a vlast odbacuje njihove ideje jer su izgubili izbore i nemaju što oni da kroje politiku
4.u bih dio vlasti donosi odluke sa oporbom da bi napakostila partnerima jel im se može
5.partneri logično i pametno odbacuju prijedloge istih onih koji samo čekaju mogućnost da ih preglasaju.
6.nemate medija da vam to pojasni jer su na istoj špranci sa ovima koji to rade
7.za primjer priopćenje USA se objavi isti sekund ili čak prije nego to službeno objavi ambasade ali kad ne ide u korist kao npr.ovo zadnje o Turković i onome iz HNŽ danima i to na mala vrata prilazi kroz filtere, neki objave i gurnu u zapećak a neki nikako i ne objave...

Zapitajte se da li možda živite u medijskom mraku ili pak možda pod nadzorom i kontrolom partijskih komesara?????
znaci Covic je za NATO, ali nije za NATO ako za to glasa SDA ili neko treci ko predstavlja vecinu?
isto tako Covic je za NATO, ali nije za NATO ako Dodik glasa protiv?
jesam dobro ovo uprostio?
Slabo si upratio uz sav trud....žao mi je, očito niti znaš tko je predlagač ni o čemu se raspravlja....
mozemo to zavrtiti i u ambalazu, i u nesto komplikovanije. ti meni samo odgovori na ovo jednostavno:
gdje sam pogrijesio u onome sto sam pojednostavio?

EDIT: oh, vidi, nigdje odgovora na ovo... bas steta...
Evenine
Posts: 788
Joined: 30/12/2020 13:22

#46171 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Evenine »

belfy wrote: 16/02/2021 21:07
Kolinda wrote: 12/02/2021 15:55
belfy wrote: 12/02/2021 15:20
znaci Covic je za NATO, ali nije za NATO ako za to glasa SDA ili neko treci ko predstavlja vecinu?
isto tako Covic je za NATO, ali nije za NATO ako Dodik glasa protiv?
jesam dobro ovo uprostio?
Slabo si upratio uz sav trud....žao mi je, očito niti znaš tko je predlagač ni o čemu se raspravlja....
mozemo to zavrtiti i u ambalazu, i u nesto komplikovanije. ti meni samo odgovori na ovo jednostavno:
gdje sam pogrijesio u onome sto sam pojednostavio?

EDIT: oh, vidi, nigdje odgovora na ovo... bas steta...
Ma dzaba postavljas pitanja jer HDZovi sendvicari sa foruma znaju dati odgovor samo na pitanja niske i srednje tezine. Oni ti ga dodju nesto ko prva i druga linija tehnickog supporta :D

Evo kako ja ovo vidim. Covic testira vodu sa tim da li se moze ojacati pozicija u pregovorima oko novog Izbornog ucjenjivanjem oko glasanja za NATO pakt. Testira reakcije i sta bi bile moguce posljedice. I sama Hrvatska je najavila nesto ovakvo:
NOVA POLITIKA PREMA BIH: Hrvatska će inzistirati samo na promjeni izbornog zakona BiH, unatoč riziku
https://www.nacional.hr/nova-politika-p ... oc-riziku/
Prvi put poslije 2000. Hrvatska je osmislila jasnu i stratešku politiku prema Bosni i Hercegovini, “politiku dobrosusjedskog pritiska”, i zastupat će je prihvaćajući sve njezine rizike: to je politika ultimativnog zahtjeva za promjenom izbornog zakona, kako bi svaki narod u BiH birao svoje predstavnike. To je za Nacional u subotu izjavio izvor iz HDZ-a blizak vladi Andreja Plenkovića. Naravno, Hrvatska očekuje da tu promjenu dogovore i provedu stranke unutar Bosne i Hercegovine. “To je najbolji način, da se oni sami dogovore. Ako se dogovore, problem je riješen. Ako ne, BiH će se naći u velikim, velikim problemima”, naglasio je Nacionalov sugovornik. Na primjedbu da takva politika probleme donosi i Hrvatskoj, odgovorio je potvrdno: “Točno, i Hrvatskoj. Ali BiH puno više nego Hrvatskoj.”
Dragi sendvicari, nemojte da vam ja hljeb/kifle/perece uzimam.
Evenine
Posts: 788
Joined: 30/12/2020 13:22

#46172 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Evenine »

Prvi put poslije 2000. Hrvatska je osmislila jasnu i stratešku politiku prema Bosni i Hercegovini, “politiku dobrosusjedskog pritiska”,
Vidjecemo kada se uspostavi nova EU/US politika prema zapadnom Balkanu hoce li biti dobronamjernog pritiska prema sad vec skoro pa otvorenom ruskom igracu Covicu.

Ako nasluti da ce biti, naucicemo koliko brzo Covic moze da vesla unazad.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#46173 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel »

Evenine wrote: 16/02/2021 23:24
Evo kako ja ovo vidim. Covic testira vodu sa tim da li se moze ojacati pozicija u pregovorima oko novog Izbornog ucjenjivanjem oko glasanja za NATO pakt. Testira reakcije i sta bi bile moguce posljedice. I sama Hrvatska je najavila nesto ovakvo:
NOVA POLITIKA PREMA BIH: Hrvatska će inzistirati samo na promjeni izbornog zakona BiH, unatoč riziku
https://www.nacional.hr/nova-politika-p ... oc-riziku/
Prvi put poslije 2000. Hrvatska je osmislila jasnu i stratešku politiku prema Bosni i Hercegovini, “politiku dobrosusjedskog pritiska”, i zastupat će je prihvaćajući sve njezine rizike: to je politika ultimativnog zahtjeva za promjenom izbornog zakona, kako bi svaki narod u BiH birao svoje predstavnike. To je za Nacional u subotu izjavio izvor iz HDZ-a blizak vladi Andreja Plenkovića. Naravno, Hrvatska očekuje da tu promjenu dogovore i provedu stranke unutar Bosne i Hercegovine. “To je najbolji način, da se oni sami dogovore. Ako se dogovore, problem je riješen. Ako ne, BiH će se naći u velikim, velikim problemima”, naglasio je Nacionalov sugovornik. Na primjedbu da takva politika probleme donosi i Hrvatskoj, odgovorio je potvrdno: “Točno, i Hrvatskoj. Ali BiH puno više nego Hrvatskoj.”
Dragi sendvicari, nemojte da vam ja hljeb/kifle/perece uzimam.
Izgleda da su poceli sa pritiskom povis jajca a rezultati vidljivi. Bravo susedi.
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#46174 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Salonac klasicni, do Marin Dvora

https://m.youtube.com/watch?v=chEJ9vPdtow
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#46175 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Ovo gatanje u fildžan američke politike prema BiH kao da ima za cilj da malo prizemlji očekivanja cijenjenog čitateljstva nekada Slobodne Bosne.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/18 ... t_ali.html
DA, ZNALI SMO: Vanjskoj politici SAD-a Balkan neće biti prioritet, ali...
Američki eksperti za Zapadni Balkan objašnjavaju kakva bi mogla biti politika administracije Joea Bidena prema BiH i regionu u naredne četiri godine.


David L. Phillips i Paul McCarthy slažu se da Balkan nije u samom fokusu vanjske politike SAD, ali i da je izvjesna veća saradnja sa EU.

Govoreći o prioritetima vanjske politike SAD u naredne četiri godine, Biden je u prvi plan stavio globalne izazove poput klimatskih promjena i pandemije koronavirusa. Također je najavio jači diplomatski angažman i saradnju sa tradicionalnim saveznicima.

David L. Phillips sa Univerziteta Columbia smatra da će se Biden obavezati na transatlantsku saradnju. Njegov pristup Balkanu imat će snažnu osnovu u zajedničkom radu SAD i EU.

"Od Washingtona možemo očekivati značajan napor za saradnju sa evropskim partnerima", kaže Phillips.

Phillips je između 1992. i 1994. godine bio savjetnik Predsjedništva BiH, dok je kao ekspert za međunarodne odnose radio sa administracijama Billa Clintona, George W. Busha i Baracka Obame.

"Zapadni Balkan je 90-ih bio najvažnija lokacija. To više nije slučaj, svijet je krenuo dalje. Zemlje Zapadnog Balkana se nisu dovoljno razvile tako da ćemo od njih očekivati da razvijaju svoje demokratske institucije, da se pridržavaju vladavine prava, da se obračunavaju sa korupcijom i kriminalom. Ako se to dogodi, SAD mogu biti veoma snažan partner BiH i drugim zemljama. One ne mogu puno očekivati ako samo žele milostinju, a nisu spremne da donesu teške odluke kako bi učvrstile saradnju", riječi su Phillipsa, prenosi "Glas Amerike".

Paul McCarthy, regionalni direktor za Evropu organizacije International Republican Institute, kaže da je dobro što su Biden i neki od njegovih saradnika upoznati sa Zapadnim Balkanom na osnovu ranijeg angažmana. Ipak, ni on ne očekuje da će taj region sada biti u fokusu.

"Ne možemo očekivati da će Zapadni Bakan biti prioritet prvog reda za administraciju. Moramo uzeti u obzir, ne samo međunarodnu scenu, nego i domaća pitanja kojima se nova administracija mora baviti, poput odgovora na pandemiju i političke polarizacije koja, nažalost, raste u našoj zemlji", ističe McCarthy.

Naglašava i da će Bidenova administracija Balkan posmatrati kao priliku da bude uključena u dešavanja. Kaže da je isto radila i administracija Donalda Trumpa, ali uz drugačiji pristup - naprimjer, prilikom prošlogodišnjeg sporazuma između Srbije i Kosova u Washingtonu.

"Razlika će biti u tome što je Trumpova administracija imala samostalan pristup, naprimjer kod washingtonskog sporazuma. Bidenova administracija će vjerovatno veći prioritet staviti na saradnju sa Evropljanima, ali mislim da ćemo vidjeti razlike u politikama između dvije strane koje zbog takvog samostalnog američkog pristupa nisu bile toliko uočljive tokom protekle četiri godine", govori McCarthy.

Nije mišljenja da će se Brisel i Washington slagati po svim pitanjima, ali će biti mnogo otvoreniji za razgovor.

Pred Odborom za vanjske poslove Zastupničkog doma Kongresa u decembru 2020. održano je saslušanje o preporukama novoj administraciji za politike prema Zapadnom Balkanu. Učesnici su u više navrata govorili o neophodnosti obilnijih promjena u BiH, uključujući i nadogradnju Daytona.

"Da bi riješili zastoj u BiH, američki i evropski predstavnici moraju napraviti plan djelovanja za ustavne, administrativne i izborne reforme", govori Janusz Bugajski iz fondacije Jamestown.

Daniel Serwer sa Univerziteta Johns Hopkins kaže da će kantoni i entiteti, kao i nacionalna ograničenja, te mogućnost veta morati nestati.

"Amerikanci i Evropljani bi trebali pozdraviti perspektivu novog građanskog ustava", dodaje Serwer.

Sagovornici Glasa Amerike (VOA) navode kako nije izvjesno da su Amerika i Evropa spremne za toliko značajan angažman, te da je postepen pristup realniji.

"Mislim da moramo napraviti konkretne male korake u pravom smjeru i onda to nadograđivati. Jer, u konačnici postoje i druge sile za stolom kojima se moramo baviti. Tu je naprimjer Rusija koja će podržavati interese RS-a, a ne smijemo zaboraviti ni na Hrvatsku, članicu EU, koja će podržavati poziciju bosanskih Hrvata. Sve će to zahtijevati bolne pregovore i to je jedini način kako će stvari dugoročno funkcionisati", navodi Paul McCarthy.

Dodaje da je važno podržati institucije u BiH, te da niko ne želi vidjeti da se BiH raspada i da se njena sigurnost podriva zbog unutrašnjih podjela.

"Istovremeno, oni će morati zadržati osnovna načela Daytonskog mirovnog sporazuma dok se nešto bolje ne pojavi. I u tome je sad trik. Nama je veoma lako reći da u budućnosti želimo amandmane na Ustav i kako bi to trebalo izgledati. Ali da bismo došli do toga, moramo početi sa Daytonskim sporazumom, koliko god to bilo nezadovoljavajuće, a onda praviti korake ka nečem novom. Ne možemo samo napraviti jedan veliki skok prema ustavnim amandmanima koje želimo vidjeti", govori McCarthy.

Analitičari kažu da će veoma važan biti i odnos bh. vlasti.

"Mora postojati partnerstvo. Nažalost, kao rezultat rata, a potom i daytonskog Ustava, BiH je postala ovisna od zapadnih zemalja i razvila neku vrstu osjećaja da polaže pravo na to. Ta vremena su prošla. Sad je vrijeme da BiH preuzme odgovornost na sebe, a da SAD budu veoma jasne u davanju puta reformi koje očekujemo od BiH", rekao je Phillips.

Konkretan plan za Zapadni Balkan i BiH vjerovatno će postati jasniji u narednim mjesecima nakon što sva mjesta u novoj američkoj administraciji budu popunjena i diplomatske aktivnosti krenu punim zamahom
Locked