Povodom svjedočenja Berke Zečevića - crtice

Post Reply
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#201 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

O neeeeeeee, pa zar opet, balistika .

Dajte ljudi skinite red predavanja i popis predmeta sa Vojnog Mašinstva u Beogradu, sramota me je da skeniram svoj index.
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#202 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by Boom71 »

Onoga momenta kada se gradjani RS-a odhavizaju i pocnu je.ati keve ovima sto ih godinama lazu i manipulisu,ova drzava ce krenuti u normalne procese.

Taj proces otreznjenja je bolan i frustrirajuci,ali u konacnici pozitivan.Primjer Njemacke to potvrdjuje.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#203 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by zonbirile »

raketaš wrote:O neeeeeeee, pa zar opet, balistika .

Dajte ljudi skinite red predavanja i popis predmeta sa Vojnog Mašinstva u Beogradu, sramota me je da skeniram svoj index.
----------------------
molim te nastavi,interesuje me bliža istorija i predratni direktor VI u Vogošći.
zilog
Posts: 7502
Joined: 06/03/2009 11:19

#204 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by zilog »

Ove najave, krvnikove odbrane, slute scenario koji ce ici preko tuzlanske Kapije, pa tek onda Markale.
Ne sumnjam da ce odbrana angazovati nekog Rusa da maltretira Berka.
M46, kao i vecinu ostale artiljerije smo licencirali (ili iskopirali) od Rusa. Naravno da to u Beogradu nisu ni znali napraviti. Sada ce im idealno biti da kao supervjestacenje predloze nekog Rusa koji ce izvuci neku, do sada "skrivenu", balisticku analizu.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#205 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by PipiDugaDevetka »

zilog wrote:Ove najave, krvnikove odbrane, slute scenario koji ce ici preko tuzlanske Kapije, pa tek onda Markale.
Ne sumnjam da ce odbrana angazovati nekog Rusa da maltretira Berka.
M46, kao i vecinu ostale artiljerije smo licencirali (ili iskopirali) od Rusa. Naravno da to u Beogradu nisu ni znali napraviti. Sada ce im idealno biti da kao supervjestacenje predloze nekog Rusa koji ce izvuci neku, do sada "skrivenu", balisticku analizu.
Pred kraj svjedočenja u slučaju R.K. za Markale I, tužilac je zamolio da Berko ostavi svoju studiju radi kopiranja što je on potvrdio da će uraditi, a onda je dodao da njegova studija, koju je podigao da bi je sudije vidjele, ništa ne vrijedi ako se uz nju ne priloži i studija koja je urađena u Bgd.

Tako se, iako umoran, narugao ''stručnjacima'' iz Vojno opitnog centra Nikinci i njihovom ''znanju''!
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#206 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by Salko sto je u vodu skako »

zilog wrote:Ove najave, krvnikove odbrane, slute scenario koji ce ici preko tuzlanske Kapije, pa tek onda Markale.
Ne sumnjam da ce odbrana angazovati nekog Rusa da maltretira Berka.
M46, kao i vecinu ostale artiljerije smo licencirali (ili iskopirali) od Rusa. Naravno da to u Beogradu nisu ni znali napraviti. Sada ce im idealno biti da kao supervjestacenje predloze nekog Rusa koji ce izvuci neku, do sada "skrivenu", balisticku analizu.
pa i tog rusa ce berko u misju rupu stjerat :dance: taj moze da prica o originalnom topu i municiji ali ne i o jna kopiji topa i municije jerbo nema pojma o cemu se radi za razliku od berka koji zna sve tajne i tajnice :dance: mislim ono ne zato sto mi je rodjo ali berko je zakon svih zakona mehanike :dance:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#207 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by PipiDugaDevetka »

Salko sto je u vodu skako wrote:
zilog wrote:Ove najave, krvnikove odbrane, slute scenario koji ce ici preko tuzlanske Kapije, pa tek onda Markale.
Ne sumnjam da ce odbrana angazovati nekog Rusa da maltretira Berka.
M46, kao i vecinu ostale artiljerije smo licencirali (ili iskopirali) od Rusa. Naravno da to u Beogradu nisu ni znali napraviti. Sada ce im idealno biti da kao supervjestacenje predloze nekog Rusa koji ce izvuci neku, do sada "skrivenu", balisticku analizu.
pa i tog rusa ce berko u misju rupu stjerat :dance: taj moze da prica o originalnom topu i municiji ali ne i o jna kopiji topa i municije jerbo nema pojma o cemu se radi za razliku od berka koji zna sve tajne i tajnice :dance: mislim ono ne zato sto mi je rodjo ali berko je zakon svih zakona mehanike :dance:
Nadam se da će mu novi ministar Ministarstva za obrazovanje i kulturu KS odobriti novac za projekte i studije koje god poželi!

Neka nađe stručne supervizore u Sloveniji, Bugarskoj,...Gdje god hoće,...Jerbo, je u ''nemilosti'' kod naših i ''naših''.
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#208 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

Budite bez brige, nema tog rusa koji nešto zna o topu M-46 i granatama za taj top, a da to Berko ne zna.

Granate i čahure su rađene po ruskoj licenci, i odmah nakon pokretanja serije, u PRETISU je krenuo projekt povećanja dometa i ovako naj dalekometnijeg topa. To povećanje je bilo produkt vlastite pameti i razvoja.

Jedan od vaših profesora, ne mogu ga imenovati jer ga nisam pitao da li smijem, je otkovao tu granatu na preši od 1000 tona iako su svi smatrali da bez preše od 1600 tona te nebude išlo. Tim otkivkom je ušparao pet godina , koliko bi trajalo od narudžbe do konačnog puštanja takvog kapitalnog stroja u pogon.

Isto tako u manje od deset godina od početka proizvodnje municije za top M-46 konzorcij firmi okupljenih oko PRETISa je već nudio na svjetskom tržištu zamjenu, konverziju , cijevi za taj top i prelazak na kalibar 155 i domet preko 40 Km.

O tome ču pisati dok uhvatim vremena i ako Radovan i ekipa budu nastavili sa dosadašnjom pričom
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#209 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by Salko sto je u vodu skako »

PipiDugaDevetka wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:
zilog wrote:Ove najave, krvnikove odbrane, slute scenario koji ce ici preko tuzlanske Kapije, pa tek onda Markale.
Ne sumnjam da ce odbrana angazovati nekog Rusa da maltretira Berka.
M46, kao i vecinu ostale artiljerije smo licencirali (ili iskopirali) od Rusa. Naravno da to u Beogradu nisu ni znali napraviti. Sada ce im idealno biti da kao supervjestacenje predloze nekog Rusa koji ce izvuci neku, do sada "skrivenu", balisticku analizu.
pa i tog rusa ce berko u misju rupu stjerat :dance: taj moze da prica o originalnom topu i municiji ali ne i o jna kopiji topa i municije jerbo nema pojma o cemu se radi za razliku od berka koji zna sve tajne i tajnice :dance: mislim ono ne zato sto mi je rodjo ali berko je zakon svih zakona mehanike :dance:
Nadam se da će mu novi ministar Ministarstva za obrazovanje i kulturu KS odobriti novac za projekte i studije koje god poželi!

Neka nađe stručne supervizore u Sloveniji, Bugarskoj,...Gdje god hoće,...Jerbo, je u ''nemilosti'' kod naših i ''naših''.
bilo bi lijepo ako nista drugo ono da berko svoje teoretsko i prakticno znanje prenese na ove mladje koji dolaze pa nek se barem zna ako nista drugo ali tesko jerbo je nasim vlastima teologija uvjek na prvom mjestu :dance:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#210 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by PipiDugaDevetka »

Ih, najesen navala brucoša na Mašinstvo-Odbrambeni smjer!
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#211 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

Postoje neki trenuci ili događaji koji su prelomni u životu svakog čovjeka, mislim da je to u Berkovom slučaju bila eksplozija rakete na plasmanu D u Nikincima. Nakon što je sedam dana češljao travu na poligonu vratio se sa punom torbom krhotina u PRETIS, a u firmi dotle ide vic:

Što je ono bradato s naočalama što puže po poligonu ?

To Berko traži dijelove rakete.

Što je ono bradato bez naočala što leti iznad Hrtkovaca ?

Berko naletio na minu.

Na sastanku u firmi i na analizi tog incidenta zaključeno je da se se potraži pomoć sa strane, naravno da nikom nije padalo na pamet da se ide u Beograd, uostalom ekipa je likovala i naslađivala se , samo je Vučur kužio da je Berko otvorio Pandorinu kutiju.

Ustav iz 1974 je republikama dao neku autonomiju , samostalnost, donekle se to moglo reći i za vojnu industriju, ali u puno blažem obliku, ipak je Beograd bio centar svijeta.

General Abaz Deronja je kužio stvari ,iako nije bio beogradski balističar, mislim da je diplomirao strojarstvo u Ljubljani , i forsirao je povezivanje industrije sa univerzitetom, odnosno sa novoformiranim Vojno Tehničkim Faskultetom u Zagrebu, Uostalom tamo je šef katedre za projektile i upaljače bio njegov prvi suradnik dok je bio direktor PRETISa, spomenuti prof. Nikola Kršić.

I naš je prijatelj zapucao u Zagreb, i tamo proveo naravno sa prekidima dvije tri godine , jer je naravno trebalo i nešto raditi u firmi, a u firmi posla , problema , strava.

U PRETISU investicije, izgradnja novih objekata , pretumbavanje linija , osvaja se proizvodnja novih granata kalibra 122 i 130 po ruskoj licenci, a Berko govori ruski , a dokumentacija se mjeri u metrima fascikli. Trebalo je svaki nacrt barem pregledati ako ne i precrtati i prevesti.

Već sam rekao da je u to vrijeme top M46 bio strah i trepet, i to ne bez razloga. Za nas u PRETISU je to značilo osvajanje proizvodnje najveće čahure , ono najveće u svijetu , jer takve u NATO nije bilo, a ni ona manja kalibra 122 nije bila mačji kašalj, bila je čelična , za razliku od svih drugih koje su mesingane.

NIje išlo glatko lomili smo alate , lomili preše, ali smo naučili zanat , na neki način stasali postali iskusni vukovi , i to sve jedna mlada ekipa inženjera civila , postupno su ti mladi inženjeri preuzimali kontrolu i potiskivali starije kolege tehničare koji su mahom bili iz poznate tehničke škole u Kragujevcu.

To su bile zlatne godine u PRETIS u radilo se punom parom sjećam se da smo vikendom išli pomagati u pirotehniku pakirati sanduke municije , jer su ljudi padali s nogu od umora.

Sve je radilo osim linije za proizvodnju raketa, a linija dugačka cca 150 m, sve novi strojevi sa CNC upravljanjem, po slobodnoj procjeni samo je u tom pogonu kog smo zvali petica bilo ulupano preko 100 miliona dolara u opremu.

Zapravo bile su dvije raketne linije jedna za OGANJ , a druga manja , ali ne manje skupa , za OSU, i obje su stajale.

I sad zamislite direktora koji mora radnicima objasniti da nema stanova , ili da je plača manja zato što treba kupiti strojeve , a oni skupljaju prašinu.

Moram objasniti jedan detalj, mi jesmo bili na neki način vezani na JNA, ali smo bili normalno privredno poduzeće, sa svim organima radničkog samoupravljanja . Jedina razlika od nekog civilnog preduzeća su bili povoljniji krediti za kupovinu opreme , ali i njih je trebalo vračati.

Sa ove vremenske distance vidim da smo zapravo dobro zarađivali proizvodeći granate po ruskoj licenci i to u svjetskoj konkurenciji , ali je lova odlazila na održavanje hladnog pogona raketne linije koja nije radila.

U toj situaciji je bilo kakav posao na raketnoj liniji bio dobro došao, pa smo tako i u Berkovu raketu gledali kao u slamki spasa.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#212 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by muha_sa »

raketaš@ dobro nam dosao--milina te citat :-D :thumbup:
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#213 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

A nekog spasa na brzaka nije bilo , jer je Tehnička Uprava u Beogradu tražila detaljnu ekspertizu i defakto projekat Berkove rakete vratila na početak , ako ne i gore od početka.

A u Zagrebu Berko radeći na ekspertizi sa prof Kršićem upoznaje drugog velikana, kasnije mentora i prijatelja, profesora Slobodana Jankovića.

Prof. Dr.Slobodan Janković , za prijatelje Boba , Završio Vojno Tehnički Fakukltet u Belgiji , bio prvi u rangu i četiri godine kao najbolji student i dizao jugoslavensku zastavu, naravno uz himnu , dok su svi drugi stajali u stavu mirno. Boba po majci belgijanac , maternji mu je jezik francuski, kao dijete u internaciji naučio njemački, na fakultetu engleski , usput ruski.Zanat naučio od oca Pukovnika Dušana Jankovića konstruktora topova ( brdski top B-1)i direktora Vojnotehničkog zavoda u Kragujevcu dok je kraljevski major Bazjanac bio upravitelj četvrtog odelenja tog zavoda.Daleke 1941 godine Dušan je sa obitelji i stotinama drugih završio u internaciji , što je ipak bilo bolje nego onih 7000 sugrađana koji su završili pred streljačkim strojem.

E taj Boba sa takvim pedigreom i znanjem je bio u činu pukovnika -načelnik sektora aerodinamike i spoljne balistike na VTI Beograd i Profesor na Vojnom mašinstvu sve dok jednog dana nije došao u sukob sa tada isto tako pukovnikom Vučurovićem, oko čisto tehničkih, koncepcijskih pitanja raketa tipa VBR.

Boba je matematičkim metodama , numeričkom simulacijom , dokazivao Vučuroviću da je VBR tipa OGANJ besmislen , a ova crnogorska seljačina je potegla svoje KNOJ evske veze iz mladosti i po kratkom postupku izbacila Bobu iz JNA i Vojno Tehničkog Instituta, jednostavno ga izbacio na cestu bez stana , bez plače.

Hvala bogu da je u Zagrebu bio čovjek sa" mudima " već spomenuti General Ramiz Abduli pa je naš prijatelj završio po drugi put u zagrebu. Zaboravih reći da je Pukovnik Dušan Janković po povratku iz internacije formirao vojno tehničko učilište u Zagrebu , oko kojeg se vrti veliki dio ove moje priče, tako da je mali boba završio gimnaziju u Zagrebu.

Mislim da trenutno Radovanove savjetnike i nazovi eksperte jako , jako brine , to da je Berko Bobin učenik i to odlikaš.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#214 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by zonbirile »

@raketaš
samo nastavi,milina te slušati,mi smo ga zvali Đo,ni sanjao nisam da je čova ekspert za rakete.
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#215 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

Dvije godine su Berko i prof. Janković radili na studiji , dok nisu dokazali da je raketa slučajno pogodila pticu u letu i pri tome detonirala bojevu glavu , a nije smjela . O tome sam već pisao , pa se neću ponavljati.

Moram dodati da je numeričke simulacije rada upaljača, koji je eksplodirao, radio prof. Nikola Kršić, i da je na toj katedri izraslo nekoliko vrhunskih konstruktora koji su kasnije radeći u UNISovoj tvornici upaljača u Bugojnu razvili nove upaljače koji su bili sigurni za upotrebu.

Za nas u firmi je Berkova i Bobina ekspertiza bila katastrofa, bile su neke naznake da bi mogli prodati 100000 raketa Grcima, koji su poslije ciparskog rata sa Turcima željeli mimo NATO a imati nešto svojih raketa, ali raketa koje rade, a ne ovo smeće.

Da podsjetim da se sve to događalo prije tridesetak godina , ja govorim o numeričkim simulacijama rada upaljača, leta rakete , pogotka u pticu, eksploziji rakete , i padanja komada rakete na zemlju. U to vrijeme nije bilo PC , nego neke velike spore kištre, zamislite što može danas jedno moderno računalo , ovakva zvijer sa koje ja sad tipkam , u stanju je proračunati putanju svakog pojedinog fragmenta , a naš se Radovan čudi da je Berko izračunao položaj s kojeg je ispaljen projktil 130 mm na kapiju u Tuzli.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#216 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by popajic »

muha_sa wrote:raketaš@ dobro nam dosao--milina te citat :-D :thumbup:
Prepisa mi misao :D
:thumbup:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#217 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by zonbirile »

popajic wrote:
muha_sa wrote:raketaš@ dobro nam dosao--milina te citat :-D :thumbup:
Prepisa mi misao :D
:thumbup:
+1 :thumbup:
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#218 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

Naravno da je trebalo tu kantu nahraniti i podacima , provjeriti realnim gađanjima da li je softver ok, i to smo radili.

Sjećam se majstora na koordinatki SIP ( to je vrhunski stroj, ono vrh piramide) koji me je blijedo gledao kad je Berko donio nacrte mlaznice rakete, sve je bilo isto kao i prije samo je tražio da se jedna rupa izbuši vrlo točno , ali pogrešno. Berko je na računalu simulirao tu pogrešno izbušenu rupu i trebala mu je realna potvrda s poligona kako raketa leti s tako izbušenom mlaznicom.

E tu dolazimo do jednog vrlo značajnog aspekta raketne tehnike ili općenito tehnike, u proizvodnji nema dva ista komada , svaki komad odstupa od nekih apsolutno zadanih mjera i možemo reći da iz proizvodnje dolaze sve sami škartovi. Veličina nekog konstruktora je u tome da iskustvom , znanjem , ili numeričkom simulacijom , odredi koja je granica škarta prihvatljiva i da se proizvod prodaje, i da zadovolji kupca.

Kod oružja odnosno projektila je stvar još specifičnija , nije to auto , upališ pa podesiš i prodaš kupcu, raketu kad upališ nje više nema.

Taj odnos funkcije, i cijene je jako bitan, to je ekonomija, a rat je ekonomija .

Ljudi od kad postoje ratuju, gađaju jedan drugog kamenjem ili pucaju iz puške. Znamo da je metak od olova , zašto ???, i klinac u vrtiću zna da je olovo teško i da se teški metak probija lakše kroz zrak. Zašto onda ne proizvodimo metke od zlata ? ono je teže, metak bi bolje letio, bio precizniji, ubitačniji. Možda bi se isplatilo raditi zlatne metke za jednog snajperistu koji ubija svakim metkom , ali za vojnika koji opali milion metaka da bi ubio drugog ?????to bi bila ekonomska katastrofa za državu.

E mi smo tih sedamdesetih godina bili pred ekonomskom katastrofom upravo zbog toga što je general Vučurović proizvodio zlatne metke. Sve što smo napravili nije valjalo , sve je bilo škart. Čovjek se pita jesmo li mi dovoljno stručni , gdje griješimo, kako to da na istim strojevima , isti majstori isti tehnolozi rade granate kalibra 130 mm i prodajemo ih ko alvu i ispunjavamo ruske tehničke uvjete bez nekih velikih problema, i u krajnjem slučaju sa tom topčinom možemo sjesti na brdo i sa 27 kilometara tući po položajima VBR a OGANJ, koji nam ne može ništa jer mu fali sedam kilometara dometa.

Jedan podatak iz službenog izvještaja o proizvodnji raketa dovoljno govori

OGANJ M75, početak razvoja 1970 g., prvi prikaz na paradi 1975 g., nulta serija raketa urađena 1979 godine , a do 1988 godine urađeno 7000 raketa. ( na liniji koja košta 100 miliona dolara)

Pa ljudi tko je tu bio lud, a još luđe izgleda nastavak izvještaja , tih 7000 raketa je bilo rađeno u 7 serija po 1000 komada . od toga je:


- jedna serija redovno primljena ( ono sve je bilo ok sve je radilo na poligonu itd)
- revizija na jednoj seriji, to znači sve natrag u tvornicu rastavi , provjeri i ponovo na poligon
- a 5 serija je primljeno po posebnim rješenjima, to znači da smo klečali na kukuruzu , dobili šibom po guzi , i da su nam progledali kroz prste i dali nam dvojku, samo da se provučemo.

Sad će Radovanovi eksperti, sve odlikaši sa vojnog mašinstva , reći eto vidite da niste imali pojma
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#219 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

A istina je drukčija prof Janković je još 1970 izračunao da ta raketa nema smisla , u toj koncepciji , konfiguraciji i sa tom taktičkom namjenom,

i popušio otkaz.

A na toj raketi je bilo sve pogrešno, pa čak i kalibar , što je osnovna značajka nekog oružja.

Ni danas mi nije jasno kako je Vučur iskopao kalibar 128mm. U armiji koja je bila više manje orijentirana na ruske kalibre iz , političkih , ekoniomskih i drugih razloga , on je odstupio od tog pravila i išao svojim putem. To samo znači da je bio vrlo moćan i opasan igrač , i okružen dupeliscima, koji mu se nisu usudili protusloviti.

Ta sprega KNOJ a odnosno UDBE i tehnike je prekopirana iz rusije, poznato je da je KGB imao svoje institute i zavode za razvoj naoružanja, čak je i poznati konstruktor raketa Sergej Koroljev bio zatočen KGB ovom logoru -institutu.

Morao je znati da postoji slična ruska raketa , morao ju je imati u rukama , mislim na GRAD BM 21, kalibra 122 mm.

Ali treba gledati na stvari i pozitivno, kad su četnici potrošili sve PRETIS ove OGNJEVE mogli su se slikati dalje. Imali su tvornicu raketa u rukama, ali ne i znanje potrebno za proizvodnju , imali su prazne lansere , i ruske rakete GRAD koje su bili premale za lansere M77.

Sve naše dileme i strahove da možda nismo dorasli tehnološki , znanstveno, inženjerski Vučurovom zlatnom metku, razbili smo jednim potezom. Nije za priču ali je dovoljna povijesna distanca pa smo malo i zaštićeni zbog zastare.

Naime češka tvornica ADAST je proizvodila rakete GRAD i izvozila u Egipat preko svog skladišta u luci Ploče. Redovito su išle željezničke kompozicije preko Ivana , a kod Bradine je najveći željeznički uspon u Evropi.

I eto dogodilo se da kočnice zablokiraju, da se zapale , pa onda vagon po vagon. Izvukli smo dvadesetak sanduka sa raketama iz tog pičvajza. I danas se sjećam tog dana , skidamo nagorjeli sanduk sa kamiona , skidamo plombe , ustreptali kao da skidamo gaćice nekoj tinejđerki.

Otvaramo sanduk i vidimo nju, prvi put u životu vidimo rusku raketu za VBR . I u toj sekundi nam je sve jasno, pa mi smo genijalci . A kraj nas stoji pukovnik Dr. Drašković iz ekipe generala Vičurovića, i sav snužden kaže :

E deco, deco , da sam ovo mogao vidjeti prije sedam godina.

A bio je član naj užeg Vučurovog tima, Zar je moguće da Draškovič tu raketu nema doma pod krevetom i da ju ne gladi svaki dan prije spavanja, nemoguče ????

Moguće , poslije smo saznali da je samo Vučur imao sve poverljive informacije i tim monopolom je vladao neprikosnoveno.

A mi , mi obični smrtnici smo se primili posla, iskopirali rusku raketu, napravili komore motora tako dobre da ih Česi u ADAST u nisu mogli razoriti na hidrotestu, a trebali su upisati u protokol na kom su tlaku pukle.

Sjećam se direktora pogona koji se javio iz Praga i tražio produženje službenog puta jer su morali putovati iz ADASTA u Institut , da bi tamo strgali uređaj za testiranje komora , ali ne i komoru.

Na raketnoj liniji se konačno nešto dešavalo.Krenula je proizvodnja, ispočetka samo cijevi , kao da radimo hidro cilindre , onda smo osvojili termozaštitnu masu , pa bojevu glavu pa tako redom .

A serije, boli glava deseci tisuća komada mjesečno sve za izvoz.

A moj prijatelj Berko i Boba su za računalom skromno i dalje pravili numeričke simulacije, i u toj svojoj skromnosti Berko u biografiji ne napiše da je prvak svijeta u bacanju kamena s ramena.

Ustvari u službenoj biografiji napiše kratko, šturo -akademski ispravno Razvoj rakete kalibra 122 mm SAKR -36 i prešuti da je to svjetski vrh razvoja VBR a u svim pogledima.

E moj Radovane to ti je napravio dečko koji nije završio balistiku u Beogradu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#220 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by muha_sa »

svaka cast raketas :-D
dirlikam unucad u krilu i cekam novi tvoj post da ga bez daha procitam :-D
lako je za onog jada u Hagu-durmitorsku seljacinu sto je tramvajske sine po SA.preskako da ga struja ne ubije al sta s ovim nasim ublehasima koji nam hapse takvu velicinu kao sto je tvoj prijatelj a nas sugradjanin Berko i s lisicama na rukama sprovode u muriju u kojoj je jedan krvnik i monstrum s Grbavice--seljacic i sljam crnogorski.
valjda su ovi novokomponovani bogom dani--onda nije ni cudo kad nam bivsi premijer javno na FTV izjavi--sta hocete,ja sam najbolji inzinjer u gradu--a buranija povjeruje.

radio sam do agresije u JNA vazduhoplovstvu te sam bio i svjedok raznoraznih spletki al to tad nisam konto--sta zna zanatlija na sta su sve spremni raznorazni"strucnjaci" koji su preko mrtvih gazili--a sve po necijem planu i programu--dockan skontah :D

jos jednom--svaka cast :thumbup: neke stvari pojasnit nama starijim a bogme i omladini kojih je ogromna vecina na ovom forumu.
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#221 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by Boom71 »

Kada se ova tema privede kraju,bilo bi mudro da je neko(ja ne znam),onako cijelu i sa svim postovima zaljepi na neki popularni forum iz RS-a.
Da nebi odustali od citanja "mudzihadinske propagande",napisati naslov koji ce ponukati citaoca da procita sve,nadajuci se da je "istina" u posljenjih par postova.

Svaka cast na temi i reketasu sto nam ovako lijepo predstavlja covjeka koji je neopisivo bitan i znacajan za nasu istoriju,a Bogami i buducnost !
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#222 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by PapakizSarajeva »

Raketas, imas li ti slucajno kakve veze sa Nenom - Nenadom ( iz IRD-a ), bilo kojim od njih dvojice ? Jedan od njih je bio pjesnicka dusa, pravi, istinski intelektualac ... Ako imas javi mi na PP, volio bih ih sresti, popricati o sajmu u Parizu, odlasku na sajam u Tokio, lansiranjima na Kalinoviku ... Podsjetiti se studentskih dana, prvog Apple II+ racunara kojeg je dolazio gledati i Pavle Kaludjercic ...
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#223 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by haubica_i_to_teshka »

GOSPODINE ZECEVICU, od sada, na Vash pomen USTAJEM !!!

Osim strucnosti, svojim ponashanjem i dostojanstvom, pokazali ste onom zlotvoru gdje mu je mjesto .
Bilo mi je zadovoljstvo gledati Vashe svedocenje/vjeshtacenje i kako zlotvor okrece glavu, skriva pogled, znoji se ... :lol:

@raketash, hvala i Tebi za info :thumbup:

p.s. shta je "salonci" :? , preznojavanje ha , niste neshto aktivni (bash se cudim :-) )
zaboravio sam, :oops: ne gotivite vi jadovana, majku bilju... :skoljka:
raketaš
Posts: 44
Joined: 17/02/2011 20:30

#224 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by raketaš »

Spomenuti trojac Berko, Boba i Nikola i tehnološke i financijske mogućnosti UNIS a su bila dobitna kombinacija, mogli smo napraviti sve što poželimo, prvo proračunati, zatim simulirati i evo ti posla u proizvodnji, ali je falilo političke podrške, možda je to bio neki strah kod političara nakon što je UDBA ubila Džemala Bjedića.

Kako god ali su imali muda da formiraju UNIS institut kao pandan VojnoTehničkom Institutu sa zadatkom da preuzme razvoj borbenih sustava za blisku budućnost , VTI bi radio strateški razvoj borbenih sustava budućnosti.

I naš se prijatelj našao u tom institutu, a kad tamo direktor instituta Ganić . Ne znam tko i gdje je iskopao tog lika iz akademskog sivila amerike. Jest da je čovjek doktorirao na termofluidnim naukama , ali nije opalio metka u životu, i jednom rijeći nema pojma , a treba kreirati budući razvoj borbenih sustava , imati viziju.

Naš se prijatelj brzo vratio , ustvatri toliko je često bio u PRETISU u pogonima , na poligonu , da nisam ni primjetio da ga nema , da je prešao u INSTITUT.

Ali vratimo se na Vučurov zlatni metak,na OGANJ.

Zlatni metek ima smisla ako ako pogađa zadani cilj, onda njegova cijena ima smisla . Pogoditi nešto na daljini od 20 kilometara, i to veličine nogometnog igrališta nije baš lako( to je ona pitalica iz prethodnog posta gdi je stadion u Visokom, gledano sa platoa ispred Skenderije).

Ali problem je i kad se pogodi nogometni stadion i raketa padne ne naš gol , a cilj je tamo na protivničkom golu.

Konstruktor se nalazi u dilemi , trilemi čak.
-napraviti vrlo preciznu raketu da pogodi protivnički šesnajsterac
-napraviti vrlo moćnu bojevu glavu koja će razvaliti cijeli stadion pa nema veze gdje padne
-napraviti vrlo jeftinu jednostavnu raketu pa ih opaliti pet šest na stadion.

Zadnju varijantu su odabrali ruski konstruktori u Tuli i napravili GRAD

Srednju varijantu su napravi naši mladi suradnici u PRETISu ratnih godina postavljanjem krmače ( avio bombe FAB 100) na motor od OGNJA ili GRADA i razvaljivali Sarajevo.

Prvu varijantu je odabrao Vučur, htio je napraviti raketu za VBR preciznu kao topovska granata , ako ne i bolje od toga.

Teorija, numerička simulacija gađanja , sa variranjem svih parametara , je pokazivala da je to nemoguće , ali ko jebe Bobu i njegove teorije, u pitanju je bila slava , čast , generalski čin.

A Berko je učio teoriju kod Bobe i to žestoko, a Boba je vrlo strog kao profesor, nema majci da nešto ne znaš da nabubaš ili da pokušaš smuljati, nema toga . Ako nešto smuljaš na ispitu to ti na faksu i može proći , ali u životu, na ratištu nema muljanja.

Boba je nas odgajao , kao što su i njega njegovi profesori odgajali za rat , a ne za parade, odgajao nas je i učio kako da se bijemo sa tenkovskom brigadom protivnika i da razlikujemo tenk od crkve ili đžamije.

Očito da je Vučur svoje studente učio nekom drugom nauku, ali o tom potom
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#225 Re: Uhapšen Berko Zečević

Post by zonbirile »

samo nastavi,pitaću poslije.
Post Reply