Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post Reply
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by valterbranisarajevo »

Uposlenik Službe za zajedničke poslove institucija BiH, mašinski inžinjer Sead Ahmethodžić našao se u nemilosti zamjenice direktora Melihe Jahjaefendić nakon što je odbio obavljati privatne usluge za svoju šeficu.

S obzirom na to da je svim uposlenicima Službe strogo zabranjeno razgovarati s novinarima, kao i žaliti se menadžmentu Službe, detalje o ovom slučaju morali smo potražiti u Sudu BiH, iz zapisnika s glavne rasprave, nakon što je on dobio sudski epilog.

Išao na pijacu

Na pitanje da li je obavljao privatne usluge svojoj šefici Melihi Jahjaefendić, Ahmethodžić je pod zakletvom kazao da jeste, i to tokom i nakon radnog vremena.

- Vozio sam sa još dvojicom mojih kolega dijete gospođe Melihe u školu i iz škole, išao na pijacu. Obavljao sam sve poslove kao njen potrčko. Kod kuće sam radio šta treba: njoj je trebalo otići kući, majki, svekrvi na vikendicu, popravljati šta treba - kazao je Ahmethodžić.

Nakon što je pokušao promijeniti ovakav odnos, objašnjavajući da nema vremena, počela je degradacija Ahmethodžića. U početku su bile samo usmene naredbe.

- Naređivala mi je da obilazim zgradu i provjerim jesu li WC šolje čiste ili prljave i izvještaj dostavljam do 11.30 sati. Ako do tog vremena nisam stigao dostaviti izvještaj, išao sam na raport - kazao je na raspravi Ahmethodžić.

Poslije tri mjeseca, s mjesta referenta za građevinske poslove biva raspoređen na poslove domara. No, s obzirom na to da ti poslovi ne odgovaraju njegovoj stručnoj spremi i zdravstvenoj sposobnosti, Upravna inspekcija poništava rješenje i vraća Ahmethodžića na prvobitni posao. No, šefica ne odustaje i ovog puta ga prebacuje na poslove portira.

Invalidna osoba

Tada se Ahmethodžić obraća Sudu BiH, koji krajem prošle godine nalaže rukovodiocima Službe da Ahmethodžića vrate na posao referenta ili slične poslove koji odgovaraju njegovoj stručnoj spremi i zdravstvenom stanju, jer je invalidna osoba.

No, umjesto toga, šefica mu, tvrdi Ahmethodžić, nudi poslove portira, recepcionara, bravara i konobara, što Sud 23. novembra 2010. odbija i daje rok Službi od osam dana da vrati Ahmethodžića na posao. Iako je zakonski rok istekao, Ahmethodžić još nije vraćen na posao.

Pokušali smo saznati razloge za to, ali je Jahjaefendić danima bila na sastancima, a odgovore na pisani upit još nismo dobili.

Advokat najavljuje krivične prijave

Advokat Hamid Džandžanović, koji zastupa Ahmethodžića, kazao nam je da se radi o čistom mobingu.

- Problem je što oni neće da ispoštuju sudske odluke. On može biti vraćen i na druge poslove, ali samo u skladu s njegovom stručnom spremom i zdravstvenom sposobnošću. Rok je istekao. Mi ćemo sada podnijeti prijavu Sudu i tražiti da kazni direktora zbog neizvršavanja sudskih rješenja - kaže Džandžanović.

Dnevni Avaz

Nevjerovatno zar ne...Poniziti čovjeka, inžinjera, invalida i postaviti ga da bude domar samo zato što je želio sačuvati svoje dostojanstvo... :oops:
User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#2 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by CharlesBukowski »

Valja zaposliti nekog svoga, a ovoga otjerati tako sto ces mu se naklatiti na kosti. Seljacka posla.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#3 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by Comrad »

Svaka cast pa je odlucio da iznese ovo na vidjelo. :thumbup:

Ne bih da umanjujem znacaj ovog slucaja, ali sta se sve desava kod privatnika. :-) Ali jbg, raja suti...a i sta ce, kod privatnika "nemas pravo" da se zalis, neces radit, dovidjenja trazi drugi pos'o.

Kod vecine uposlenika mobing je sastavni dio radnog dana.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by PipiDugaDevetka »

I mene je šefica ''mobingizirala''. Nosio sam joj neke kartonske kutije kada je preseljavala iz jednog stana u drugi.
Crnkinja. Kasnije me zvala da prisutvujem molitvi u nekoj crkvi (Uz molitve pjevaju), ali nisam otišao.

Nisam se žalio na ''iskorištavanje'' jer mi je plata bila malo više od 2000DEM.
Na odlasku mi je poklonila karirani šal od kašmira.
User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#5 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by CharlesBukowski »

PipiDugaDevetka wrote:I mene je šefica ''mobingizirala''. Nosio sam joj neke kartonske kutije kada je preseljavala iz jednog stana u drugi.
Crnkinja. Kasnije me zvala da prisutvujem molitvi u nekoj crkvi (Uz molitve pjevaju), ali nisam otišao.

Nisam se žalio na ''iskorištavanje'' jer mi je plata bila malo više od 2000DEM.
Na odlasku mi je poklonila karirani šal od kašmira.
Jesi li je mazn'o? :)
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#6 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by stari grad Visegrad »

Shef me nije nikad mobovao, jer je znao da bih ga otracao. A i drugi bi ga otracali. Te bi radije zamolio jarana za sitne usluge.
Shef pita pa ko poslusa, to je nejgov problem. Mozda je nekom interesanto da slusa shefa za sitne usluge, neko razmislja da ipak treba pomoci, a neko konta da je dobro ulizivati se shefu, mozda dobije visu paltu za 50 maraka za godinu dana.
Nije u redu da shefovi i shefice iskoristavaju podredjene, to je i mobing.
Cak mislim da u EU postoji zakon protiv toga.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#7 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by -Romeo- »

CharlesBukowski wrote:
PipiDugaDevetka wrote:I mene je šefica ''mobingizirala''. Nosio sam joj neke kartonske kutije kada je preseljavala iz jednog stana u drugi.
Crnkinja. Kasnije me zvala da prisutvujem molitvi u nekoj crkvi (Uz molitve pjevaju), ali nisam otišao.

Nisam se žalio na ''iskorištavanje'' jer mi je plata bila malo više od 2000DEM.
Na odlasku mi je poklonila karirani šal od kašmira.
Jesi li je mazn'o? :)
bezbeli da jest, i to sa apetitom.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#8 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by jazzer »

@ PipiDugaDevetka

A sta si ti njoj poklonio na odlasku?? Dugu devetku?? :)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#9 Re: Smijenjen kada je odbio obilaziti šeficinu svekrvu

Post by valterbranisarajevo »

Uz pomoć Google-a sam našao još jedan članak u kojem se spominje dotična. Prije nekoliko godina sam slučajno u liftu Zajedničkih institucija prisustvovao razgovoru jedne arhitektice sa nekim guzonjama zaposlenim tamo. Kada sam čuo šta sve planiraju napraviti u zgradama na Marijin dvoru (bazene, saune)„digla mi se kosa na glavi“. Ne znam da li su napravili bazen, ali je iz džepova siromašnih građana BiH, služba čija je dama direktorica, potrošila milion maraka za renoviranje WC-a. :oops:

GREATEST SHITS U PARLAMENTU BiH: Potrošeno milion maraka na opremanje toaleta

U siromašnoj BiH, čiji se budžeti „krpe“ MMF-ovim kreditima, potrošeno je 900.000 maraka za udobnije WC školjke u Parlamentu BiH

Javnim je revizorima trebala cijela stranica teksta u izvještaju da pojasne kakvim su "računovodstvenim akrobacijama" u Službi za zajedničke poslove institucija BiH, u jeku budžetskih ušteda, uopće uspjeli u prošlogodišnje rashode "progurati" posao sanacije toaleta u zgradi Parlamenta BiH. I to kao prioritetan projekat! Jasno je bilo revizorima da se „skresalo“ novca na nekoliko mjesta kako bi parlamentarci, ministri i njihova administracija imali ljepše WC školjke ali, sve je bilo „po zakonu“. Planirani posao, Služba za zajedničke poslove realizira tek ovih dana a to je koštalo poreske obveznike 900.000 maraka!

UDOBNIJE WC ŠKOLJKE ZA MINISTRE

Za pomenuti novac toalete u zgradi državnog Parlamenta "dotjeruje" firma Stanišić d.o.o. sa Pala, odnosno radnici Unigradnje. Posao je firma Stanišić na tenderu dobila početkom novembra ali detalje o provedenoj proceduri, o eventualnim „specijalnim klauzulama“ u ugovoru sa izvođačima radova nemoguće je bilo saznati u Službi za zajedničke poslove institucija BiH koja vodi projekat i koja je bila zadužena za raspisivanje tendera. Ni pomoćnici direktora u Stanišić d.o.o. i Unigradnji, Njegoš Poljaković i Nusret Džanko nisu bili raspoloženi za razgovor o ovoj temi.

Itekako dobro uštiman tim saradnika u Službi za zajedničke poslove institucija BiH na sve je spreman, samo ne odgovarati na pitanja. Slanjem, isključivo pismenog upita počinje bespoštedno iscrpljivanje radoznalca kompliciranim procedurama. Međutim, nije to ništa novo. Standardna priča. Nema šefova, nije još potpisano...ne znamo kad će. "Za promjenu" se ponekad umjesto sekretarice direktorice Službe, Melihe Jahjaefendić, na telefon javi sekretarica njenog zamjenika pa nas malo ubjeđuje da smo birali pogrešan broj, sigurna je, provjerila je kod kolegice. Počinje besmislena rasprava čak i o nepouzdanim telefonskim centralama ali samo ne o izvođačima radova na sanaciji toaleta, o procjenama da li je to zaista u ovom trenutku neophodno, o procjenama da li to baš treba da košta skoro milion... Međutim, treba znati da kada bi podatak o tenderu jednostavno bio objavljen na web stranici Službe i bio dostupan poreskim obveznicima, stvarnim vlasnicima onog miliona za klozete, šta bi onda radila brojna administracija u Službi.

DIREKTORI SE ROTIRAJU KAO PREDSJEDNIŠTVO

A riječ je o čak 362 uposlenika za čije se plate i naknade godišnje potroši skoro polovina budžeta Službe koja je samo u prošloj godini raspolagala sa više od 15 miliona maraka.
Iako je njihov zadatak, prevashodno, servisiranje drugih institucija BiH, međutim...Tri se direktora Službe, po uzoru na članove državnog Predsjedništva, smjenjuju svakih osam mjeseci ?! Aktuelna direktorica je Meliha Jahjaefendić a njeni su zamjenici Dragan Savić i Dragan Brković. Svaki od njih ima svoj kabinet i svoju administraciju. Služba za zajedničke poslove institucija BiH nema ured za odnose s javnošću. Ne znači to, međutim, da je moguć sastanak i razgovor s direktorima. Komunicirate isključivo sa sekretaricama. Svaki upit mora proći kroz ruke tri direktora, odnosno mora biti odobren i potpisan. Pa i kad je posredna korespodencija sa stručnim službama pri kraju, ponovo odgovori koje su spremili idu na potpis sva tri direktora. I ponovo je sreća ako im se odgovori svima podjednako dopadnu, a uz to je veoma bitno i da su u tom trenutku na svom radnom mjestu. I sve to traje dovoljno vremena da milion maraka s početka priče već završi na nečijem računu.


SUMNJIVI TENDERI: Ozbiljna kršenja zakona

Vrijednost ukupnih javnih nabavki u institucijama BiH u 2009. godini, i to samo onih koje je provela Služba za zajedničke poslove institucija BiH, iznosila je 2.300.000 KM. Zbog određenih postupaka nabavki Služba je "zaradila" i ozbiljne kritike javnih revizora u izvještaju o prošlogodišnjem poslovanju. Revizori su Službi „preporučili" da ubuduće u ugovorima sa ponuđačima izbjegavaju klauzulu "potpuna ili djelimična realizacija ugovora", te da se konkurentski postupci ne obavljaju samo upućivanjem ponuda na tri adrese. Službi je preporučeno i da se kod otvorenih postupaka nabavki pri određivanju kriterija za dodjelu ugovora preferira najniža cijena jer je to jedan od najobjektivnijih kriterija. Isto tako je sugerisano da se vodi računa o dokazima koje ponuđač treba ispuniti u pogledu tehničke i profesionalne sposobnosti.
Zanimljivim formulacijama, pisanim birokratskim jezikom, nevjerovatno su ublaženi propusti Službe, ozbiljna kršenja Zakona o javnim nabavkama, koja, podsjetimo podliježu sankcijama.

Žurnal
Post Reply