SDP na državnom nivou

Post Reply

Šta da SDP uradi na državom nivou ukoliko SNSD i HDZ budu neizbježni?

Neka SDP uđe u vlast pod uslovom da se vlada napravi od nestranačkih eksperata
36
24%
Neka SDP ostane u opoziciji na državnom nivou
34
22%
Neka SDP uđe u tu vlast i spašava šta može
58
38%
Neka SDP onemogući stvaranje vlasti sve do zadovoljenja svojih zahtijeva
24
16%
 
Total votes: 152

User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#676 Re: SDP na državnom nivou

Post by sabina1 »

plain vanilla wrote:znaci da budu u opozici dok ne dobiju vecinu na izborima?
a dotad da vegetiraju?
Nek nevegetiraju. Neka naredne četiri godine prepuste "pametnom"puku da živi od plate od 600 KM , da EU gleda samo na razlgednici i da kritikuje "lopove-političare" (radio federacije , javljanje raje uživo,krenu nabrajati sve po spisku) i neka leškare u opoziciji. time će sačuvati makar malo političkog dostojanstva i časti. U suprotnom , pokazuju da su-ISTI !!! (naravno postoji šansa od 0,0000001% da će SDP formirati ekspertsku vladu).

@makalik JK je lični izbor kao i tvoj da imaš tako "kreativan" nick. Mahalaj i dalje bez JK a mene i moju politiku ostavi na miru.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#677 Re: SDP na državnom nivou

Post by Bosnolog »

plain vanilla wrote:znaci da budu u opozici dok ne dobiju vecinu na izborima?
a dotad da vegetiraju?
Upravo im je to zelja da SDP ostane u opoziciji,..... pa zar Do-dick nije pjenio i urlao kako nece da ima nista sa mrskim SDP-om kada je saznao da je SDP postao najaca BH stranka jer je shvatio da vise nece moci Sulju vuce za nos po novim Prudovima,.........

Na drzavnom nivou se ne treba mnogo fokusirati i energiju trositi ali i taj nivo vlasti ne treba prepustati vec svakako biti dio iste, Trebaju poruciti OHR i MZ da brinu brigu o tom nivou vlasti jer je nefunkcionalan,jer Deyton nametna ludacka kosulja i neka je isti nose i prekrajaju samo neka im SDP ukazuje na pukotine i nefunkcionalnost istog te potrebu za krpljenjem njihovog ludackog dizajna koji cuvaju sve ove godine :mrgreen: ,

SDP treba blokirati sve na drzavnom nivou sto nije u interesu BiH ili su gora su rijesenja za jacanje i funkcionisanje BiH od postojecih,........

Nizi niovi vlasti na Federalnom,kantonalnom i opstinskom su ono na sto se trebaju fokusirati,svakako trebaju odbaciti anti drzavne HDZ stranke neka Covic ide Dodiku i Vlajkiju na plac partiju,i uci u vlast sa onima od kojih ce dobiti nesebicnu podrsku za sprovodenje svojih obznanjenih stranackih planova i projekata........... ;-)
Last edited by Bosnolog on 27/11/2010 22:46, edited 1 time in total.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#678 Re: SDP na državnom nivou

Post by vee-jay »

plain vanilla wrote:znaci da budu u opozici dok ne dobiju vecinu na izborima?
a dotad da vegetiraju?
stranka koja pobijedi na izborima ima odgovornost da sastavi vladu, radi toga su ljudi glasali za nju. sve ostalo je izdaja sopstvenih glasaca.
ja kada sam glasao za SDP nadao sam se pobjedi. pored toga sam znao da ce ostatak glasova pripasti onim nacionalistima koji vec 20 godina vode vlast. sada ne ocekujem revoluciju nego u prvom planu stop retrogoradne politike, a nakon toga i neke male korake naprijed... tamo gdje je moguce :D
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#679 Re: SDP na državnom nivou

Post by Control panel »

vee-jay wrote:
plain vanilla wrote:znaci da budu u opozici dok ne dobiju vecinu na izborima?
a dotad da vegetiraju?
stranka koja pobijedi na izborima ima odgovornost da sastavi vladu, radi toga su ljudi glasali za nju. sve ostalo je izdaja sopstvenih glasaca.
ja kada sam glasao za SDP nadao sam se pobjedi. pored toga sam znao da ce ostatak glasova pripasti onim nacionalistima koji vec 20 godina vode vlast. sada ne ocekujem revoluciju nego u prvom planu stop retrogoradne politike, a nakon toga i neke male korake naprijed... tamo gdje je moguce :D
ja sam takodje glasao i ja zelim da vidim SDP u vlasti bez obzira sa kim bio. jer jedino na taj nacin mogu uticati koliko toliko da se stavri pokrenu sa mrtve tacke.
a kada si opozicija samo se segace sa tobom.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#680 Re: SDP na državnom nivou

Post by plain vanilla »

vee-jay wrote:
plain vanilla wrote:znaci da budu u opozici dok ne dobiju vecinu na izborima?
a dotad da vegetiraju?
stranka koja pobijedi na izborima ima odgovornost da sastavi vladu, radi toga su ljudi glasali za nju. sve ostalo je izdaja sopstvenih glasaca.
ja kada sam glasao za SDP nadao sam se pobjedi. pored toga sam znao da ce ostatak glasova pripasti onim nacionalistima koji vec 20 godina vode vlast. sada ne ocekujem revoluciju nego u prvom planu stop retrogoradne politike, a nakon toga i neke male korake naprijed... tamo gdje je moguce :D
pa dobro, sad svi citirate mene i replicirate mi, a ja nisam rekla da tako treba :oops: :D
moja pitanja su bila ironicna :D , nadam se da ste to i skontali
nemam ja bas vremena cekati da sdp sam osvoji vecinsku vlast
dobili su glasove, sad nek se ubacuju gdje mogu

iz opozicije se moze samo "lajati", tako da bolje u vlast, pa onda djelovati iz vlasti
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#681 Re: SDP na državnom nivou

Post by Corto Maltese »

plain vanilla wrote:s kim bi ti da sdp ide u koaliciju?
Možda ni sa kim. S kim god krene, neće moći da ostvari ni pola obećanja koja su data. Možda bi bilo pošteno da prizna poraz, jer tužna istina glasi: građanska, poštenije bi bilo reći ne-etnička opcija, na ovim izborima je osvojila manje od petine mandata u državnom parlamentu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#682 Re: SDP na državnom nivou

Post by plain vanilla »

Corto Maltese wrote:
plain vanilla wrote:s kim bi ti da sdp ide u koaliciju?
Možda ni sa kim. S kim god krene, neće moći da ostvari ni pola obećanja koja su data. Možda bi bilo pošteno da prizna poraz, jer tužna istina glasi: građanska, poštenije bi bilo reći ne-etnička opcija, na ovim izborima je osvojila manje od petine mandata u državnom parlamentu.
sad cemo javiti zlaji nek sve obustavi :oops: :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#683 Re: SDP na državnom nivou

Post by Corto Maltese »

plain vanilla wrote:
Corto Maltese wrote:
plain vanilla wrote:s kim bi ti da sdp ide u koaliciju?
Možda ni sa kim. S kim god krene, neće moći da ostvari ni pola obećanja koja su data. Možda bi bilo pošteno da prizna poraz, jer tužna istina glasi: građanska, poštenije bi bilo reći ne-etnička opcija, na ovim izborima je osvojila manje od petine mandata u državnom parlamentu.
sad cemo javiti zlaji nek sve obustavi :oops: :D
Zlaja više ništa ne može obustaviti, jer bi mu to bilo zadnje:
Corto Maltese wrote: Priča o opoziciji je završena onog trena kada je ZL izustio: "Ovo je najveća pobjeda od '45.!" Svi oko njega su klimnuli glavom u znak odobravanja i povratka više nije bilo.
To je izjava nad izjavama. U političkom smislu, ta izjava je jednaka rušenju mosta na Neretvi tokom 4 neprijateljske ofanzive. Sigurana sam da je ZL bio nadahnut time što su Titovi inžinjerci preko noći napravili novi most i preokrenuli tok bitke.
Međutim, promakao mu je jedan detalj, a šejtan se, jebi ga, krije u detaljima: kada je Tito birao inžinjere i ostale saradnike, nije nije mu bilo presudno kojom brzinom klimaju glavama, već kojom brzinom prave mostove.
Updated
Posts: 86
Joined: 19/05/2009 17:40

#684 Re: SDP na državnom nivou

Post by Updated »

Hajmo uvest neku polovnu vlast iz Njemacke.
Ima ih tamo sto Svabe vise ne koriste, a jos mogu valjat.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#685 Re: SDP na državnom nivou

Post by vee-jay »

Corto Maltese wrote:
plain vanilla wrote:s kim bi ti da sdp ide u koaliciju?
Možda ni sa kim. S kim god krene, neće moći da ostvari ni pola obećanja koja su data. Možda bi bilo pošteno da prizna poraz, jer tužna istina glasi: građanska, poštenije bi bilo reći ne-etnička opcija, na ovim izborima je osvojila manje od petine mandata u državnom parlamentu.
:shock: :?
sta to znaci, NS dobila maltane petinu mandata u drzavnom parlamentu? mislim, po tvome SDP ne spada u "ne-etnicku" opciju, tako da oni ne spadaju u tu petinu...
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#686 Re: SDP na državnom nivou

Post by no_pasaran »

Mizanfil wrote:
no_pasaran wrote:
Mizanfil wrote:БиХ је специфична земља!!! Посебна и такву је требамо вољети! Твоји ставови јесу логични али за неку дргу земљу! БиХ није грађанска земља и неће то ни бити док у њој већину не буду чинили грађани а то се неће десити ускоро.

БиХ само може бити друга Белгија у ЕУ и надам се да ће то и постати а фали јој само економски развој! Иако то и није само :razz:
Niko ne govori o potpunom zanemarivanju kolektivnih prava. Pa to ne odgovara ni Bošnjacima jer imaju loše iskustvo sa dogovorima Cvetković-Maček, Karađorđevom, i sličnim fantazijama i pokušajima koji su rezultovali krvlju do koljena.

Poštivanje kolektivnih prava etniciteta u BiH je IMPERATIV!!! Svako pričanje o potpunoj građanizaciji BiH je BOŠNJAČKA NACIONALISTIČKA PROPAGANDA sa tendencijom sijanja razdora ili sa nekim bolesnim osvetničkim idejama! Tako da nećeš naći ozbiljnu stranku za koju Bošnjaci glasaju a da zastupa ovakvu ideju. To je dijelom bio SBiH ali nakon što su ljudi došli sebi jednostavno su im otkazali povjerenje, iako ni tada (uglavnom) nisu glasali za to da "jašu" one druge, nego zato što im je na foru izgrađena vizija normalne države.

Ali isto tako zloupotreba etniciteta bilo u zločinačke bilo u kriminalne svrhe, kako je to danas slučaj u BiH, je jednako NEDOPUSTIVA!

То о злоупотреби ће проћи с временом како друштво буде "одрастало" а што се тиче грађанске БиХ, е видиш, много је бошњачких странака које су за овај концепт, укључујем ту и СДП, а то су показале својим дјеловањем у Федерацији гдје су користили већину за свакојака прегласавања Хрвата! И сам то знаш.
Ali ako pogledaš prijedloge ustava, i rješenja ustava, naći ćeš da niti jedna stranka koja se označava kao "bošnjačka" a ni SDP ni NSRZB i druge građanske stranke ne žele, niti se zalažu za čisto građansku državu. Pa pročitao si prijedlog ustava, ono definitivno nije čisto građanska država.
SDP radi ono što treba da radi, koristi sve moguće legalne i ustavne olakšice da se dokopa vlasti. Ne možeš očekivati od ribe da ne pliva. To je logično. A i što se tiče izbora Željka Komšića, SDP drži da je u trenutnoj konstelaciji odnosa dovoljan ustupak nauštrb demokratije to što se određuje nečije porijeklo i geografska odrednica (Hrvat iz Federacije), nema ni ustavnih ni logičkih opravdanja da se bh građani od toga ograđuju ili da ne poštuju ustav. Mislim da je spočitavanje Komšiću jednako glupo koliko i Dodikovo spočitavanje Bošnjacima u RS-u što su glasali za Mladena Ivanića.

Srpski političari često potežu za argumentom da nema logike da se odreknu onoga što su stekli kroz borbu i kroz pregovore u Dejtonu. A zašto bi se onda Bosanci i Bošnjaci odrekli onoga što su oni stekli kroz borbu i pregovore u Dejtonu. Ako ćemo dejton, onda ćemo čitav Dejton. Ako nećemo dejton onda ćemo se dogovoriti o potpuno novom ustavu.
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#687 Re: SDP na državnom nivou

Post by no_pasaran »

Mizanfil wrote:@но-пасаран

Лијепо збориш ;-) Само ту имамо неких размимоилажења:
- Није тачно да је избор народа у РС погрешан јер се теби не свиђа, не можеш нрећи да су све странке, све српске странке у заблуди и да су сви становници РС заблудјели јер су гласали за српске странке! То је погрешна теза
- Погрешна је и теза да је грађанска БиХ рјешење. Напротив, рјешење је успостављање таквог система који ће онемогућити Комшиће, Влајкије и било ккаве одлуке не било чију штету! дакле, увести све могуће националне блокаде јер ће смао то довести до релаксације ситуације и ослобађања свих страхова!
Ma drago je meni da mi možemo ljudski zborit, to je samo po sebi dovoljan dokaz da je normalan život za tebe, mene i našu djecu u Bosni i Hercegovini sasvim izvjestan aBd :wink:

Nisam rekao da je izbor pogrešan. Legalista sam i mislim da tu nema ništa pogrešno, ljudi su izabrali one kojima vjeruju i sa čijim politikama se slažu. Politika straha i manipulacija je svakako bila prisutna, ali ona je prisutna svuda od SAD-a do Japana tako da to nije izgovor. Srbi iz RS-a mogu birati koga god žele i to je njihovo demokratsko pravo.

Ja sam rekao da je problem to na osnovu čega mnogi, a naročito Srbi u RS-u glasaju. Mi moramo raditi na tome da se te stvari promjene, da se ljudi suoče sa istinom i da se odustane od ultranacionalističkih težnji i stavova. Pokušao sam objasniti da je to izgradnja suživota, i da "politički suživot" mora čekati da se oformi ovaj primarni ljudski suživot. Jer sve dok se ne oformi ovaj ljudski suživot, to što stranke rade ne može pomoći ali može zasigurno doliti ulje na vatru.

Upravu si za te nacionalne blokade. U trenutnoj konstelaciji jasno je da njih treba uvesti u sve nivoe i tako omogućiti ravnotežu. Jer, ruku na srce, ovdje svak svakog hebe gdje stigne. Srbi i Bošnjaci su donji u kantonima sa Hrvatskom većinom, Hrvati i Srbi u kantonima sa Bošnjačkom većinom, Bošnjaci i Hrvati u RS-u, svi na državnom nivou.
Normalni ljudi su na zbog toga svuda donji naspram tranzicijsko-etničkih elita koje pričaju o tome kako je "nama" loše "anam" a istovremeno "njihove" tlače "ovdje". I dok nam pričaju dvolične laži, sisaju nam krv na slamku sa rukom duboko u našem džepu.

Ipak uvijek sam radije za novi ustav u kom bi se pismeno onemogućila zloupotreba populacijske dominacije na svakom pedlju BiH i istovremeno omogućila zaštita svih pitanaj vitalnog nacionalnog interesa koja bi se pojavila u hodu. Stoga mislim da je ovaj SDP-ov prijedlog ustava veoma dobar.

Da napomenem da mi je izuzetno drago da smo se faktički obojica složili sa njim u svemu osim u izgledu regija. :thumbup: :bih:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#688 Re: SDP na državnom nivou

Post by madner »

Postavlja se kontrapitanje, zar nije osnova demokratije da kada nemas vecinu postujes odluku iste?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#689 Re: SDP na državnom nivou

Post by Banksy »

POSTIZBORNA DRAMA

SDP nadomak Alijanse
SUDBINA NOVE ALIJANSE U RUKAMA BABINE KĆERI ELVIRE ABDIĆ-JELENOVIĆ


Pred odlučni susret sa šefom HDZ-a Draganom Čovićem, lider SDP-a Zlatko Lagumdžija užurbano pokušava obezbijediti prevlast u hrvatskom klubu Doma naroda federalnog Parlamenta; Slobodna Bosna analizira može li SDP formirati vlast bez dva HDZ-a i smije li se SDP upustiti u takvu političku avanturu

Sudbina nove federalne vlasti Alijanse, na čijoj uspostavi predano radi SDP i njegov lider Zlatko Lagumdžija, nalazi se u rukama Elvire Abdić-Jelenović, kćerka Fikreta Abdića. Elvira se, kako kaže, s ponosom izjašnjava kao „Hrvatica muslimanske vjeroispovijesti“ i kao takva izabrana je u ime DNZ-a u Skupštinu Unsko-sanskog kantona iz koje će u novom sazivu Doma naroda Parlementa Federacije BiH sudjelovati pet delegata - po dva iz reda bošnjačkog i srpskog naroda te jedan delegat iz reda hrvatskog naroda. Za konsituiranje nove vlasti Alijanse, SDP bi u hrvatskom klubu Doma naroda morao osigurati najmanje šest glasova što bi bilo dovoljno da „preglasa“ 11 delegata iz reda hrvatskog naroda u ovom Klubu koji su pod kontrolom dva HDZ-a.

GLAS IZ ŠEŠIRA
Prema trenutnom rasporedu snaga, SDP je u suradnji s Lijanovićima uspio obezbijediti pet sigurnih delegata koji se izjašnjavaju kao Hrvati. Istina, SDP u Skupštini Unsko-sanskog kantona ima i jednog delegata iz reda hrvatskog naroda (Ivan Prša), no njegov izbor u Dom naroda presudno ovisi od stava DNZ-ove zastupnice Elvire Abdić-Jelenković. Izbornim pravilima je predviđeno da se izbor između dva zastupnika s jednakim brojem glasova obavi žrijebom, osim naravno u slučaju da se jedan od zastupnika povuče u korist drugog. Posljednjih dana zastupnica DNZ-a Elvira Abdić-Jelenović nalazi se pod snažnim pritiskom: s jedne strane, SDP je pokušava nagovoriti da se povuče u korist Ivana Prše, dok s druge strane dva HDZ-a Elviru nagovaraju da se prikloni HDZ-ovoj većini u hrvatskom klubu Doma naroda, što bi definitivno onemogućilo SDP da uspostavi vlast Alijanse.

JURIŠIĆ NA VAGI
No, glas Elvire Abdić-Jelenović presudit će samo u slučaju da se HSP definitivno prikloni hrvatskom nacionalnom bloku koji bi u tom slučaju imao sigurnih 11 glasova.
Iako se u ovom trenutku čini da je HSP nešto bliži SDP-u, upućeni tvrde da stranačko rukovodstvo predvođeno Zvonkom Jurišićem još uvijek vaga odluku. O tome svjedoči i činjenica da na nedavno održanoj konstituirajućoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije nije izabrano parlamentarno rukovodstvo, što praktično znači da SDP još uvijek nema jasnu sliku buduće parlamentarne većine ili pak da se SDP naprosto ne usuđuje iz vlasti istisnuti dva HDZ-a koji su na proteklim parlamentarnim izborima dobili nadmoćnu podršku hrvatskog biračkog tijela.
Bošnjački koalicioni partner SDP-a, SDA i njen lider Sulejman Tihić, zagovara koncept uspostave široke i stabilne parlamentarne većine koja je pak nezamisliva bez sudjelovanja legitimnih političkih predstavnika hrvatskog naroda. Postizbornim inžinjeringom SDP bi možda i mogao obezbijediti tijesnu većinu za uspostavu vlasti Alijanse, no u SDA procjenjuju da bi postizborno prekrajanje izborne volje hrvatskog naroda bilo krajnje rizično i štetno za ukupnu stabilnost BiH i osobito Federacije BiH.

OPASNA AVANTURA
Golemi dio hrvatske javnosti frustriran je izborom Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Analizom izbornih rezultata nedvojbeno je utvrđeno da su za Komšića listom glasali Bošnjaci, odnosno da je u svim kantonima s hrvatskom većinom pretrpio težak izborni debakl.
No, frustracije hrvatske javnosti zbog sumnjivog izbornog legitimiteta Željka Komšića posve su beznačajne u poređenju sa sumnjama i frustracijama koje bi, posve izvjesno, izazvala SDP-ova vlast Alijanse čije bi konstituiranje podrazumijevalo još najmanje dvije „izborne krađe“ na štetu hrvatskog naroda: parlamentarna većina Alijanse, uz potporu bošnjačke većine, preuzela bi ključne poluge vlasti i na državnoj i na federalnoj razini. Čelnu poziciju u Vijeću ministara BiH vjerovatno bi preuzeo lider SDP-a Zlatko Lagumdžija, a SDP bi izabrao i predsjednika Federacije BiH, u čijoj je nadležnosti izbor cijele izvršne vlasti, uključujući federalnog premijera i 16 federalnih ministara.

TEŠKA DILEMA
Čelništvo SDP-a nalazi se pred jednom od najtežih dilema u poslijeratnom razdoblju BiH. Vlast Alijanse omogućila bi SDP-u da se nametne kao neprikosnoveni lider nove parlamentarne većine, da svoje kadrove razmjesti na ključne pozicije izvršne vlasti i da preuzme punu kontrolu nad najvrednijim nacionalnim resursima. No, istovremeno, vlast Alijanse bez sudjelovanja legitimnih hrvatskih predstavnika izazvala bi žestok otpor u najvećem dijelu hrvatske javnosti, uključujući i javnost susjedne Hrvatske, a vjerovatno bi izazvala tihi diplomatski bojkot značajnog dijela međunarodne zajednice, poglavito evropskih diplomatskih krugova. U posljednje vrijeme primjetno je zahlađenje odnosa između vrha SDP-a i hrvatskog predsjednika Ive Josipovića koji na mogućnost formiranja vlasti Alijanse gleda kao na krajnje opasnu političku avanturu s teškim i dugotrajnim posljedicama. Svojevremeno je izbor Ive Josipovića za hrvatskog predsjednika u SDP-u BiH slavljen jednako kao i u bratskom SDP-u Hrvatske, no od prije nekoliko dana, nakon Josipovićeve posjete Mostaru i i susreta s Čovićem i Ljubićem, njegov tretman u nekim glasilima pod kontrolom Lagumdžije, posve je negativan. Dospio je u rubriku „Gubitnik dana“ a s jednog internetskog portala pod kontrolom SDP-a Josipoviću je poručeno da nije ni do koljena bivšem hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću. SDP je Josipoviću poslao jasnu poruku: „Stjepane, vrati se“!
Vrh SDP još više brine izostanak evropske diplomatske podrške za projekat Alijanse, ali i izostanak eksplicitne podrške američke diplomatije, koja je deset godina ranije odigrala ključnu ulogu u formiranju tadašnje Alijanse.

U dijelu hrvatske političke javnosti Lagumdžijina prijetnja Alijansom tumači se kao blef, kao Lagumdžijin pokušaj da ojača pregovaračku poziciju pred skori susret s čelnikom HDZ-a Draganom Čovićem. Na taj će sastanak Lagumdžija doći s prilično jakim adutima, sa skoro konstituiranom parlamentarnom većinom u kojoj bi se eventualno mogao naći prostor i za HDZ pod uvjetom da Čović odustane od nekih ranijih zahtjeva. Naprimjer, od zahtjeva da HDZ imenuje novog mandatara Vijeća ministara BiH, što zapravo i jeste glavni razlog sukoba Lagumdžije i Čovića.

Manjina u većini
SDP-U TREBA ŠEST, A HDZ-U 12 GLASOVA
Izbornim zakonom BiH (poglavlje 9A) preciziran je način izbora čelnika Federacije BIH - predsjednika i dva dopredsjednika u čijoj je nadležnosti izbor cijele izvršne vlasti. Kandidate za predsjednika i dva dopredsjednika može istaći najmanje jedna trećina u svakom od tri kluba u Domu naroda Parlamenta BiH. Lista koja dobije većinu glasova u Predstavničkom domu bit će izabrana, ali pod uvjetom da dobije i natpolovičnu većinu glasova u sva tri kluba. No, u ponovljenom glasonju, ako lista u prvom krugu ne bude prihvaćena, primjenjuje se reducirani model, prema kojem je potrebno obezbijediti podršku najmanje po šest zastupnika u svakom od tri kluba. Dakle, u ponovljenom glasanju, SDP sa šest glasova u hrvatskom klubu može preglasati 11 delegata iz reda HDZ-a!

Susret čelnika SDP-a i DNZ-a
ELVIRA PRISTUPILA ALIJANSI?!
Nedavni susret čelnika SDP-a i DNZ-a u većem dijelu bošnjačke javnosti popraćen je sa simpatijama, kao znak dobre volje obje partije da se angažiraju na prevladavanju jaza stvorenog međubošnjačkim ratnim sukobom. Ne sporeći i takve namjere, ipak treba reći da su se čelnici SDP-a prvenstveno zainteresirani za glas DNZ-ove zastupnice Elvire Abdić-Jelenović, koji bi, po svemu sudeći, mogao biti odlučujući kod formiranja nove parlamentarne većine.
Njastarija kći Fikreta Abdića, Elvira Abdić Jelenović, i u protekle četiri godine bila je delegat Unsko-sanskog kantona u Domu naroda Parlamenta BiH. Naravno, kao Hrvatica, sudjelovala je u radu hrvatskog kluba.
Nakon susreta s čelništvom DNZ-a, vrh SDP uvjeren je da će Elvira Abdić-Jelenović glasati u korist Alijanse.
Elvira je rođena u Hrvatskoj (Karlovac) 1967. godine, po zanimanju je građevinski inžinjer, a profesionalno je angažirana u privatnoj kompaniji Finab, čije je sjedište u Velikoj Kladuši. Udata je, ima dvoje djece a stalno je nastanjena u Hrvatskoj, u naselju koje je oko pet kilometara udaljeno od Velike Kladuše.



SKANDAL NEDJELJE

„Stjepane, vrati se!“
HRVATSKI PREDSJEDNIK IVO JOSIPOVIĆ NA UDARU SDP-OVIH MEDIJSKIH JURIŠNIKA


Nakon lidera HDZ-a 1990. Bože Ljubića i predsjednika SDS-a Mladena Bosića koji su u roku od nepunih mjesec dana od političkih favorita medija bliskih SDP-u (Federalne televizije, Oslobođenja, Sana), završili kao državni neprijatelji broj jedan, na red je došao i predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović! Premda je, koliko do jučer, bio miljenik sarajevskih novinara, osobito onih bliskih SDP-u, koji su glorificirali svaku njegovu izjavu i potez, hrvatski se predsjednik Josipović na udaru SDP-ovih medija našao onog trenutka kada je, u maniru svakog ozbiljnog državnika, pokazao kako nema namjeru da političke sugovornike u BiH bira isključivo prema stranačkim simpatijama. Ivo Josipović je, podsjetimo, prije desetak dana posjetio Mostar gdje se, između ostalih, sastao s predsjednikom HDZ-a Draganom Čovićem i dopredsjednikom HDZ-a 1990. Martinom Ragužem, a najavio je i skori dolazak u Banju Luku i susret s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.
No, kako Josipovićeva bh. turneja i sastanci sa stranačkim liderima koji se teško mogu svrstati u političke saveznike SDP-a nije bila po mjeri Zlatka Lagumdžije i njegove vizije međudržavne (a zapravo međustranačke) suradnje, tako su i krenule kritike na račun hrvatskog predsjednika. „I dok su su svi očekivali da će Ivo Josipović dati svoj doprinos procesu dalje integracije i pomirenja u BiH, oni optimističniji čak i da će kao pravnik dati doprinos jačanju države kroz ustavne promjene, on se opredijelio za koketiranje s hrvatskom desnicom u BiH koja se zalaže za dalje podjele ionako nedovoljno jake države (...) U svakom slučaju, Ivo nas je razočarao. Za sada ne predstavlja ni blijedu sjenku Stjepana Mesića“, napisao je novinar M.M., u tekstu pod naslovom „Stjepane, vrati se“, objavljenom početkom tjedna na jednom internet portalu koji je pod punom kontrolom SDP-ovih političkih komesara. Samo dan kasnije hrvatski predsjednik Ivo Josipović je istim povodom (zbog posjeta Mostaru i najave dolaska u Banja Luku) u dnevnim novinama San „završio“ u rubrici „Gubitnik dana“. Novinari Sana, jednako bliskog SDP-u, zamjerili su Josipoviću što posjetom Banjoj Luci i Mostaru zaobilazi zvanične državne organe, a prije svih Predsjedništvo BiH. Kako je, međutim, Ivo Josipović svoj prvi državnički posjet BiH imao u aprilu ove godine, kada se sastao sa članovima Predsjedništva BiH i održao govor pred zastupnicima oba doma državnog Parlamenta (i ispričao se zbog sudjelovanja Hrvatske u politici podjele BiH) jasno je da SDP-ovi novinari zamjeraju Josipoviću samo jedno: što se još nije sastao s njihovim šefom Lagumdžijom.
Slobodna Bosna
User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#690 Re: SDP na državnom nivou

Post by nikad_vise »

ja ne razumijem sta se pokusava s ovim nekim nebulozama u vezi josipovica..hrvatska je druga drzava kao i SDP HR i ono sto je bilo u njihovom domenu sto se tice SDP-a BIH su uradili i to je to..
Potpredsjednica SDP-a Hrvatske Milanka Opačić čestitala Željku Komšiću na pobjedi za člana Predsjedništva BiH


Dragi Željko

Čestitam na briljantnoj pobjedi za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Dokazao si da se poštenjem i dosljednošću može dobiti veliko povjerenje građana i nadam se da će za četiri godine građani Bosne i Hercegovine birati tebe kao jedinog predsjednika BiH.

Tvoja pobjeda i pobjeda SDP-a znači veliku prekretnicu i novu šansu za sve građane Bosne i Hercegovine



Drugarski pozdrav,

Potpredsjednica SDP Hrvatske
Milanka Opačić
bas je neko ocekivao da josipovic zajedno sa SDP BIH pravi neki regionalni socijaldemokratski blok :D
Bonton
Posts: 26
Joined: 04/11/2010 22:18

#691 Re: SDP na državnom nivou

Post by Bonton »

Ma kakav blok. Oni SDP-ovci iz Hrvatske su nula reketaši. Samo bi smetali na terenu.
User avatar
Zana.
Posts: 47
Joined: 06/11/2009 14:05

#692 Re: SDP na državnom nivou

Post by Zana. »

:D

SDP zna šta radi...
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#693 Re: SDP na državnom nivou

Post by no_pasaran »

@ mizanfil

Da te ne citiram cijelog pošto je puno ovako ću ukratko.

Dakle ako ti misliš da je riješeno Bošnjačko pitanje debelo se varaš. Bošnjaci žele Funkcionalnu državu i žele svoja prava na svakom pedlju te zemlje. Žele se vratiti na svoja ognjišta i žele da nigdje nisu građani drugog reda.

Tako da su trenutnom konstelacijom samo Srbi zadovoljni, a ona je rezultat rata i genocida tako da je prilično upitna. Uredu, ako se Srbi neće odricati svog ratnog plijena, zašto bi se to Bošnjaci odricali svog? To je smiješno za očekivati.

Da, Bošnjacima treba što više bosanska a što manje bošnjačka politika. Ali ako misliš da je odustajanje od građanskih principa unutar postojećeg ustava zarad etnohrvatskih i etnobošnjačkih principa isto što i probosanska politika, nisi upravu. Ustupak pred tvrdokornim zahtjevima nije probosanska politika jer ako se primjeti da to funkcioniše, dugoročno gledano ta bi "politika ustupka" dovela do konfederalizacije, humanog preseljenja kao nastavka etničkog čišćenja pa možda i do otcjepljenja "Herceg-bosne" i RS-a od BiH (u ovo zadnje sumnjam jer nije u interesu ni Hrvata ni Srba, ni Vatikana, ni EU, ni SAD-a,... ali i iznad navedeno je dovoljno strašno za Bošnjake)

Dakle stoji da Bošnjacima fali probosanske politike, i to je jasno kao dan, slaba je vizija, nemaštovito totalno. Ali to što ti prodaješ kao probosansku politiku je "m*da pod bubrege" :mrgreen: . Zato kažem može ili skroz novi ili ovaj i ovakav Dejton (ne samo ustav nego čitav Dejton).

U vezi ostalog se uglavnom slažemo :wink: :bih:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#694 Re: SDP na državnom nivou

Post by plain vanilla »

SDP s Lijanovicima danas:

Narodna stranka Radom za boljitak spremna je, zajedno sa SDP-om, preuzeti upravljanje Bosnom i Hercegovinom, izjavio je večeras novinarima predsjednik stranke Mladen Ivanković nakon susreta s čelništvom SDP-a BiH. :D

Ivanković je istakao da se sa SDP-om slaže u mnogim stavovima i opredjeljenjima te naglasio suglasnost u ekonomskim i razvojnim pitanjima.

Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija kazao je da je s Narodnom strankom Radom za boljitak SDP najdalje otišao u razgovorima o tome što činiti.

"Kada je u pitanju Narodna stranka Radom za boljitak, naše je opredjeljenje uhvatiti se u koštac s onim što je temelj naših pet politika: zapošljavanje, ekonomija, socijalni sektor, zdravstvo te obrazovanje. Jednom rječju, ono što interesuje običnog čovjeka", kazao je Lagumdžija.

Čelnici su usaglasili i neophodnost odvajanje dviju kapitalnih tema: ustava i životnih pitanja.

"Mi smatramo da je potrebno, što je moguće prije, pokušati naći zajednički imenitelj kada su u pitanju ustavne reforme, a onda se baviti poslom i pravdom za običnog čovjeka u ovoj zemlji", pojasnio je Lagumdžija.

SDP sa HDZ-om

Rukovodstva HDZ-a BiH i SDP-a BiH suglasna su da Bosna i Hercegovina mora biti zemlja jednakopravnih naroda te da vlast u BiH mora biti konstituirana u što kraćem roku, rečeno je na konferenciji za novinare upriličenoj danas nakon sastanka održanog u Centrali SDP-a u Sarajevu.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović istakao je da je s predstavnicima SDP-a BiH Zlatkom Lagumdžijom, Željkom Komšićem, Lidijom Korać i Nerminom Nikšićem razgovarao o tome gdje se danas nalazi Bosna i Hercegovina, njenoj budućnosti i implementaciji izbornih rezultata.

"Mi smo vrlo jasno iznijeli naše stajalište: HDZBiH vrlo jasno zagovara Bosnu i Hercegovinu kao zemlju ustavno jednakopravnih Hrvata, Srba, Bošnjaka i svih ostalih građana i europsku BiH. Izborni rezultati obvezuju HDZ da pokuša dogovoriti budućnost BiH sa svima, između ostalih i sa SDP-om", rekao je Čović.

Dodao je da je s rukovodsvom SDP-a dogovoren još jedan susret, na kojem će se podrobnije razgovarati o svim pitanjima.

Lagumdžija je istakao da je današnji susret bio svojevrsni inventar političkih stavova, ali je dodao da se HDZBiH i SDP slažu oko dijagnoze trenutnog stanja u državi,
neophodnosti hitnog konstituiranja vlasti, kao i da se prethodne četiri godine ne smiju ponoviti.

"Čak smo se složili i da je SDP i hrvatska stranka", našalio se Lagumdžija. :D

Naravno, dodao je predsjednik SDP-a BiH, postoji i mnogo stvari oko kojih se ove dvije stranke ne slažu, te je podvukao da SDP nikada neće pristati na bilo kakvo "novo crtanje mapa BiH".

Različita su stajališta i kada je u pitanju predsjedajući Vijeća ministara BiH. Čović je u izjavi za medije istakao da smatra kako, sukladno ranije postignutom sporazumu, na čelu Vijeća ministara treba biti Hrvat, i to, s obzirom na broj dobijenih glasova, Hrvat iz HDZ-a BiH.

Sastanku su prisustvovali i predsjednica FBiH Borjana Krišto te Niko Lozančić.

SDP i HSP

Zajednički imenitelj SDP-a BiH i HSP-a je opredijeljenost za borbu protiv korupcije, kao i neophodnost ustavne ravnopravnosti naroda na cijelom teritoriju BiH, izjavio je po završetku susreta s čelnicima HSP-a predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija.

"Mi s HSP-om imamo visok stupanj suglasnosti o ovim pitanjima. Također, dogovorili smo da ćemo u narednom periodu posvetiti vrijeme projektima koji će pokrenuti bh. gospodarstvo", istakao je Lagumdžija.

Predsjednik HSP-a Zvonko Jurišić kazao je da je na sastanku posebna pažnja posvećena položaju Hrvata u FBiH i BiH.

"Spremni smo surađivati na rješavanju ovog pitanja i bit ćemo dio rješenja cjelokupnog stanja u BiH", pojasnio je Jurišić.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#695 Re: SDP na državnom nivou

Post by stari grad Visegrad »

Gledajuci ovaj video jasni su planovi Tudjmana i Hrvatske: da pripoji jedan dio BiH.
Danasnja poliika HDZ BiH je politika nastavak poltike HDZ Hrvatske i Tudjmana.
Time je jasno da HDZ BiH nema postene namjere prema gradjanima BiH i drzavi BiH. Zbog toga ne bih zelio da HDZ BiH udje u vlast. Treba uci neka normalna hrvstka strnaka a ne ova. SDP svakako ima hrvata, bosnaca i srba u redovima, a ne samo bosnjaka.
HDZ BiH jeste stranka cije je cilj odcjepiti dio BiH. Malo morgen.

Din.gospo
Posts: 52
Joined: 27/11/2010 13:19

#696 Re: SDP na državnom nivou

Post by Din.gospo »

stari grad Visegrad wrote:Gledajuci ovaj video jasni su planovi Tudjmana i Hrvatske: da pripoji jedan dio BiH.
Danasnja poliika HDZ BiH je politika nastavak poltike HDZ Hrvatske i Tudjmana.
Time je jasno da HDZ BiH nema postene namjere prema gradjanima BiH i drzavi BiH. Zbog toga ne bih zelio da HDZ BiH udje u vlast. Treba uci neka normalna hrvstka strnaka a ne ova. SDP svakako ima hrvata, bosnaca i srba u redovima, a ne samo bosnjaka.
HDZ BiH jeste stranka cije je cilj odcjepiti dio BiH. Malo morgen.

Ne mozes porediti danasnji HDZ i onaj pre 20 godina.

"Normalna" hrvatska stranka je ona za koju glasa najveci broj Hrvata. Ako ignorisete tu cinjenicu imacete ogromnih problema.

Za dva HDZ-a je glasalo 80% Hrvata u BIH, ako politika u Sarajevu ignorise tu cinjenicu, sece granu na kojoj sedi.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#697 Re: SDP na državnom nivou

Post by plain vanilla »

je li ovo ukoseni se presvukao? :roll:
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#698 Re: SDP na državnom nivou

Post by stari grad Visegrad »

Din.gospo wrote:
stari grad Visegrad wrote:Gledajuci ovaj video jasni su planovi Tudjmana i Hrvatske: da pripoji jedan dio BiH.
Danasnja poliika HDZ BiH je politika nastavak poltike HDZ Hrvatske i Tudjmana.
Time je jasno da HDZ BiH nema postene namjere prema gradjanima BiH i drzavi BiH. Zbog toga ne bih zelio da HDZ BiH udje u vlast. Treba uci neka normalna hrvstka strnaka a ne ova. SDP svakako ima hrvata, bosnaca i srba u redovima, a ne samo bosnjaka.
HDZ BiH jeste stranka cije je cilj odcjepiti dio BiH. Malo morgen.

Ne mozes porediti danasnji HDZ i onaj pre 20 godina.

"Normalna" hrvatska stranka je ona za koju glasa najveci broj Hrvata. Ako ignorisete tu cinjenicu imacete ogromnih problema.

Za dva HDZ-a je glasalo 80% Hrvata u BIH, ako politika u Sarajevu ignorise tu cinjenicu, sece granu na kojoj sedi.
@dongospo
Stvarno si smesan. znaci i Hitlerova stranka je bla normalna jer je njegova stranka pobjedila. :lol: svasta
Din.gospo
Posts: 52
Joined: 27/11/2010 13:19

#699 Re: SDP na državnom nivou

Post by Din.gospo »

stari grad Visegrad wrote: @dongospo
Stvarno si smesan. znaci i Hitlerova stranka je bla normalna jer je njegova stranka pobjedila. :lol: svasta
Jedino ako su Covic i Hitler isto :-)

Nemoj tako debilna poredjenja, nema smisla.

BIH je drzava 3 naroda, a Hrvati su u ogromnom broju dali podrsku HDZ-u, ili ti je i to sporno?!

Ovakvim stavom da su oni koji su glasali za Covica ustvari glasali za fasistu ti samo onemogucavas ikakav dogovor.

Ako Dodika i Covica posmatrate kao fasiste, a iza njih stoji stotine hiljada Srba i Hrvata u BIH, postavlja se pitanje sa kim ce Sarajevo da se dogovara...
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#700 Re: SDP na državnom nivou

Post by elSaik »

A jel to nije fašist ako za njega glasa puno ljudi? Valjda je kriterij za određivanje partnera njihov politički program i ideologija koju zastupaju, a ne broj glasova koje su dobili?
Post Reply