Bosanski multikulturalizam pred krahom

Locked

Bosanski narodi ce se vremenom...

Zblizavati
45
52%
Razilaziti
42
48%
 
Total votes: 87

User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#251 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by Bosnolog »

goran5 wrote:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Eto vidis kako smo bili pokvareni da smo cak uspjeli zavaditi Srbe i Hrvate,Eh nasto spadose BH dusmani da nam se pravdaju za svoj neuspjeh unistenja BiH..... :mrgreen:
A dje sam ja napisao da ste vi pokvareni i da ste ih zavadili?

Procitaj ponovo junace ;-)

Pa eto iskoristili smo srpkohrvatski medusobni sukob da bi odbranili BIH,......ti si sam time zelio to poruciti a vjerovatno smo i sada pokvareni sto ne prisajemo na muzicke zelje onih koji nisu uspjeli poderati BIH kada smo bili goloruki i totalno naivni pa se sada opet prizivaju majcize istoka i zapada,....... Na sto pade zdruzena popast kuca antibosakovica :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

Ma svasta ce jos biti u buducnosti a mozda i Bosna u nekadasnjim granicama bosanskih srednjovjekovnih Kraljeva,..... ;-)

User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#252 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by MuaDib »

Bosna i Hercegovina, može opstati samo ako se vrati principima ZAVNOBiH-a, tj da Bosna i Hercegovina nije isključivo ni bošnjačka, ni srpska, ni hrvatska, odnosno da je podjednako i bošnjačka i srpska i hrvatska zemlja - država.
Ratom se nastojalo to uništiti, sada da ne ulazimo u uzroke. Bitno je šta imamo danas.

Danas Bošnjaci govore Bosna je Bošnjačka, a Srbima i Hrvatima ako im se ne sviđa da žive po "bošnjačkim normama" poručuju da idu u Srbiju i Hrvatsku. Srbi i Hrvati govore da su pojedini djelovi zemlje Bosne i Hercegovine isključivo njihovi, a jedan dio priželjkuje njihovo pripajanje maticama Srbiji i Hrvatskoj.
TAKO SE NE GRADI BOSNA I HERCEGOVINA

Imamo dvije definicije ove države koje mogu početi mjenjati trenutne odnose. One su vrlo slične, Bošnjacima je draža prva, a Srbima i Hrvatima druga:

Bosna i Hercegovina je država ravnopravnih naroda Bošnjaka, Srba i Hrvata, i svih njenih građana.

Bosna i Hercegovina je državna zajednica bošnjačkog, srpskog i hratskog naroda, i svih njenih građana.

Smatram da je neophodno nači konsenzus, oko samog definisanja države Bosne i Hercegovine i da se Bosni i Hercegovini da atribut "Država" Bosna i Hercegovina (eng. State of Bosnia and Herzegovina).Lično samtram da bi slijedeća ustavna definicija, države BIH bila najoptimalnija:

Bosna i Hercegovina je država bošnjačkog, srpskog i hrvatskog naroda i svih njenih građana.

Treba od toga krenuti prvo na državnom nivou!!! :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#253 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by NightSkyWalker »

MuaDib wrote:
Danas Bošnjaci govore Bosna je Bošnjačka, a Srbima i Hrvatima ako im se ne sviđa da žive po "bošnjačkim normama" poručuju da idu u Srbiju i Hrvatsku.
100% nije istina!
Navedi primjer gdje bosnjaci namecu svoje drugim narodima....?

"da idu u sbiju i hrvatsku" se porucuje onima koji ne vole svoju zemlju i za maticu smatraju druge drzave.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#254 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by zavrzlama »

NightSkyWalker wrote:
MuaDib wrote:
Danas Bošnjaci govore Bosna je Bošnjačka, a Srbima i Hrvatima ako im se ne sviđa da žive po "bošnjačkim normama" poručuju da idu u Srbiju i Hrvatsku.
100% nije istina!
Navedi primjer gdje bosnjaci namecu svoje drugim narodima....?

"da idu u sbiju i hrvatsku" se porucuje onima koji ne vole svoju zemlju i za maticu smatraju druge drzave.
ne treba primjer..zna on to...jer pobogu brate valja sve izjednaciti,tek kad se svi izjednace i branitelji i rusitelji...po @muadibu i slicnim ,ce rusitelji to shvatiti ko gest dobre volje i pristati na BIH i prestati da ruse istu :wink:
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#255 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by NightSkyWalker »

Ako na zemlji postoji tolerantan narod, onda su to bosnjaci. I kad je najteze bilo mi smo pokazali visok stepen civilizovanosti i ljudskosti.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#256 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by zavrzlama »

NightSkyWalker wrote:Ako na zemlji postoji tolerantan narod, onda su to bosnjaci. I kad je najteze bilo mi smo pokazali visok stepen civilizovanosti i ljudskosti.
medjutim.....neko to shvata ko slabost i licemjerstvo.....posebno oni koje bolesna propaganda satanizuje,pa se nerusenje nebosnjackih bogomolja prevede kao bosnjacko licemjertstvo i proizvod podle politike...
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#257 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by NightSkyWalker »

zavrzlama wrote:
NightSkyWalker wrote:Ako na zemlji postoji tolerantan narod, onda su to bosnjaci. I kad je najteze bilo mi smo pokazali visok stepen civilizovanosti i ljudskosti.
medjutim.....neko to shvata ko slabost i licemjerstvo.....posebno oni koje bolesna propaganda satanizuje,pa se nerusenje nebosnjackih bogomolja prevede kao bosnjacko licemjertstvo i proizvod podle politike...


Najcrnje mi je kad neki kazu da mi nismo rusili crkve zato sto nismo imali dovoljno granata. :roll: :roll:
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#258 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

bumaje wrote:
dobro je sto multikulturno drustvo shvacac preko prica partizanki...jasno je svima doseg razumjevanja i mogucnost shvacanja pojma multikulture sa tvoje strane...
Multikultura je u mom vaktu i vaktu mojih roditelja bila i ostala kopile bratstva i jedinstva. Ne daj bože nikome ...
multikultura je bosanski nacin zivota...dovoljno ti je samo pomenuti prihvacanje jevreja koji su protjerivani iz te tvoje evrope koju pominjes kao kroz plac i njenu industrijsku revoluciju, puteve i ostalo...a sve je to samo jedna strana, druga strana je ne tolerantnost prema ne hriscanima sto se i odrazilo na jevreje...i gdje su zavrsili? u bosni gdje se razlicitosti postuju...opet ti o pricama partizankama, ma mirko, jesil' to ti? slavko ovde...uh, pazi metak! momak, ti treba prvo da budes bosanac pa da bi mogao razumiti multikulturu... :D
bumaje wrote:
da, pretezno sa bosanskim kraljevstvom, prvi na balkanu imali top, poznatu bombardu...u to doba ni srbija ni hrvatska nisu ni znale sta je barut...
a da ti napomenem i osmana piriju, covjek koji je od hepoka napravio giganta, zapadni hercegovci profitiraju danas sa njegovim metodama uzgoja grozdja po hercegovackom krsu...jesi li cuo za kameno vino? zahvali se G-dinu Piriji, citavu jednu kosinu koja je izlozena suncu, pretezno od kamena, dovlacili zemlju i pravili rupe u toj kamenoj kosini i zasadili vinovu lozu i upravo pred rat se prvi put pojavilo kameno vino...e jado jadni...
Interesantno je da preskačeš crne godine turske okupacije BiH - oko 400 godinica. Dok se u ostatku Evrope dešava renesansa, humanizam, romantizam i racionalizam popraćen neviđenom političkom, znanstvenom, kulturnom i vojnom ekspanzijom Evrope, izgradnjom puteva i željeznica i industrijskom revolucijom - u BiH imaš puteve za magarce umjesto auto cesta, džamije umjesto biblioteka i škola i ekonomiju srednjeg vijeka umjesto industrijske revolucije. Treći svijet - Afganistan, burke=feredže i nazalno lelekanje na arapskom umjesto ljudskog govora i molitve.
I da - u vrijeme kad svaki narod ima nacionalnu etnički čistu državu - Turci nam uvališe Srbe i Hrvate, a begovI prihvatiše da im ovi čifluče tj. kmetuju na posjedima, a usput nam prodaše i obalu Veneciji, pa ja idem danas u RH u bosansku Makarsku, a luka Ploče na hercegovačkoj Neretvi pripada Hrvatima. Uz to pridodaj čitavu zapadnu Srbiju koja se sastoji od bosanskih nahija, i eto ti slike monumentalne turske IZDAJE BiH.

Ne spominji mi osmana piriju, šta bi Srbi rekli sa Nikolom Teslom kojeg priznaje i cijeni čitav svijet, a ti neke bizarne lokalne marginalce spominješ.
za teslu, ako to znas o njemu onda bi trebao znati i njegovu kvotu sa kojom je isao po svijetu a koja glasi " ponosim se svojom hrvatskom domovinom i srpskim porijeklom", i da, pricao je ijekavicu a ne silovao ekavicu...evo ti jos malo stvari o njemu, zelio je da preseli citav svoj laboratorij iz amerike u zagreb. da je to uradio danasnja hrvatska bi imala snagu jedne njemacke (zamisli sve one patente sto je drzao), medjutim nije mu dozvoljeno samo zato sto je srbin. glupa uskogruda hrvatska politika...

za tursku i to da sam preskocio, pa sta, bosna svakako nije bila sva svoja i zavisila je od odluka stambola...zasto ih pominjao nesto na sta nemam uticaj ni mogucnosti za vlastiti razvoj...a ako nista, turska je tamo gdje je vladala donijela kanalizaciju u doba kada se po toj tvojoj evropi tute svakog jutra prosipale po ulicama sa prozora, doba kada je harala najveca posast, kuga...bas radi tog tvog napredka koji pominjes, a kanalizaciju nisu mogli skontati iako su je drevni narodi imali po svojim gradovima....biblioteke? pa znas li ko ti je izumitelj elementa koji rotacioni pokret pretvara u linijski? arap, iz turskog doba i carstva, iskoristeno prvi put u sistemu navodnjavanja, mislim u 15. vjeku...zasto ti ovo pominjem? pa citava ta tvoja evropska revolucija, svaki danasnji motor koji pokrece bilokoje motorno vozilo koristi taj metod pretvaranja kruznog kretanja u pravolinijsko, samo u obrnutom smjeru...tesko je neukom shvatiti korijene nauke, neuk samo vidi rezultate i sjaj jer mu povrsnost mozga i ne dozvoljava da zaviri u dubine nauke...
za osmana piriju, covijek i jeste djelovao lokalno, i to na strucnom nivou...kao sto rekoh, zapadnim hercegovcima ostavi u amanet vinograde sa kojima danas prave vrhunska vina...
bumaje wrote:
dobro je da je samo tvoja teza, neka na tome i ostane...naucno je dokazano da svi stanovnici R BiH zajedno sa dalmatincima jedini u sebi nose veliki postotak ilirskog gena, staroevropskog naroda..ali bitno je sta je tvoja teza a ne sta nauka kaze...
Evo sam si naveo jedan narod i naciju među nama koji bi mogli biti samostalni u svakom smislu. Ja nisam ILJIR, niti imam zatupljenu facu sa podrezanim nogicama kao neki likovi koji se nazivaju Bošnjacima danas. Daleko im kuća bila od moje.
dobro je da ako nista znas da citas...ja o CJELOKUPNOM BH stanovnistvu a ti procitao BOSNJACI...ma slab si mi ti cetalj, prokuzeni i procitani k'o ilustrovana politika od prije heftu dana...i da, iliri su drevni narod, evropski narod koji se stopio u balkansku danasnjicu i tesko ga se moze nazvati narodom u danasnjem smislu, pogotovo nacijom...
bumaje wrote:
da, da...bas ono "jao si ga nama"...u duhu pravog bosanskog jezika(!)...a sve me podseca bre na cisti beogradski zargon, onaj sto si pokupio sa subarom kada je postavi na svoju glavu tamo negdje 90-te na nekom vasaru...ne brini se ti za bosance, uvalise nam i trojanskog konja pa ne zauzese troju...to ce historija zabiljeziti kao prvi poraz onih koji su sebi sve obezbijedili da pobjede i na kraju izvukli pat...
Ne znam zašto ovi banana "novobošnjaci" imaju strašnu potrebu da svakog neistomišljenika proglase četnikom. Pa majka mu stara - ja imam pravo da koristim i srpski i hrvatski idiom koliko se meni dopada, jer su na kraju obadva kao i naš standardni bosanski izvedenice istočno-hercegovačkih govora.
pitaj ove koji su duze na sa-x, koliko od njih me moze prepoznati kao bosnjaka, svi ce ti se nasmijati u lice...a pogotovo ono o banani :lol: .
tebi niko nije rekao da nesmijes koristiti sta god hoces i pisati kako i sta hoces, medjutim ti imas problem sto zelis da te shvate kao bosnjaka ali te bas taj nacin na koji pises jasno oslikava kao cetalja, ustvari ono sto i jesi...ja se neslazem sa osom po mnogo cemu pa ga nikada nisam nazvao cetnikom, znaci lupas ko maksim po diviziji...a to sto tebe zovem cetnikom ja razumijem tvoj bjes jer si procitan i sada bi da preko banana bosnjaka svalis krivicu na njih jer kako to bre da te glupi bosnjo moze tako brzo procitati... :D
potrcite opanci, usra vas guzica...
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#259 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

Sezam wrote:
Shoba wrote:U BiH ne postoji multikulturalizam. To je fraza ubačena od razbijača zemlje. BiH je MONOKULTURNO društvo. Šta BiH zaista jeste je multireligiozno društvo. Mi smo jedan narod sa identičnim kulturnim navikama i osobinama. Svako ko želi da to drugačije predstavi radi za strance, Srbiju, Hrvatsku, USA, UK, France...
Tacno
nasa multikultura vuce svoje porijeklo jos iz doba kulina bana..povelja dubrovcanima, dubrovcani kao trgovci su imali svoju cetvrt u vrhbosni, doseljavanje vlaha kroz tursko vladanje, pa preko naseljavanje jevreja...sve su to drustva koja nisu bosanskog porijekla ali su prihvacena ravnopravno i to je odlika bosanaca kroz historiju, stvaranje multikulturnog drustva, sto samo govori da nikada nismo bili uskogrudi...kasnije kada su od bosanskih pravoslavaca (vecinom vlaha) kradjom nastali danasnji srbi, od bosanskih katolika na isti nacin nastadose hrvati, multikultura se preobrazovala po vjerskoj liniji i stvorila drustvo koje na kraju i jeste monokulturno po svome porijeklu ali je multikulturno po sili zakona koja je tradicionalnu bosansku multikulturu uposlila u svoje crne ciljeve razbijanja te iste tradicionalne bosanske multikulturnosti...
Last edited by essex on 07/11/2010 04:55, edited 1 time in total.
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#260 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

HAVANA wrote:

Meni zoran zivot spasio,poginuo pored mene...dok je nedzad s treceg...shupcic vazda bio...sjedio u podrumu...eno ga predaje na fakultetu...veliki vjernik...do rata portir...prima invalidninu...i ibreti se imenu moje zene...jako sam slican sa zoranom bio...i sa mnogim drugim,poginulim,otislim...a nedzad ko nedzad...vazda shupak bio...ko i denis i dragan...vazda su ih neke druge stvari interesovale...ko sad se sjecam,kad smo bili djeca... kad je darko denisa slomio...vidio ga da veze macku zicom ,izivljava se...bas mi neki dan to spomenu...kaze sjecas se...nije ni cudo sto je sa batkom zavrsio...i kaze meni jos darko...e brate...sto ga mi popushismo u zivotu...ko levati...pozdravi zokinu zenu i djecu ...haj vozdra.

ja znam za jednog zoku koji je sa hladnjace spucao dva cetnicka tenka kada su hajvani posli da je zauzmu na stupu...slucajno ali je bitno, bitno samo zato sto se i tvoja prica podudara sa mojim ratnim vremenom...drugi zoka, srbin iz srbije ozenio nasu sarajku jos dok je bio u vojsci (sluzio jna u sarajevu) i samnom proveo u rovu u Armiji R BiH...a prezime, pa ne bih ali je popularno u srbiji...
treci zoka, iz mjesanog braka, zajebant i prava raja...
a hamdo, satro humanitarna, referent za humanitrnu, svercer i kao takav i pogibe pretrcavajuci pistu radi sverca...
i kada mi kazu preci ti je BOSNJAK jer je tvoj...ma preci mi je covjek jer je kao i ja...
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#261 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

goran5 wrote:Nije u radu da u glavnom gradu vlast ima jedan narod.

Dakle Hrvati i Srbi trebaju zahtijevati da se vlast u Sarajevu djeli jednako na tri dijela i da se proglasi distriktom...
dobro, ja se slazem...hajmo proglasiti glavnim gradom banjaluku ili mostar pa da se dijeli vlast na tri djela i da proglasimo distriktom...ja bih da banjaluka buda administrativni centar drzave, mostar glavni grad pederacije a istocno sarajevo glavni grad krvavih49...a sarajevo da bude kulturni centar drzave...et', jel' se slazes?
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#262 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by NightSkyWalker »

Essex,

Naravno da se ne mogu svi ljudi izjednaciti, ali je fakat da su mnogi srbi i hrvati okrenuli cijevi na nas a do juce smo zajedno pili kahvu.
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#263 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

goran5 wrote:
NightSkyWalker wrote:
goran5 wrote:Nije u radu da u glavnom gradu vlast ima jedan narod.

Dakle Hrvati i Srbi trebaju zahtijevati da se vlast u Sarajevu djeli jednako na tri dijela i da se proglasi distriktom...
Nije u redu da se manji entitet zove po samo jednom narodu.
Slazem se...

Isto tako nije u redu da je drzava BiH u ovom obliku proizvod samo jednog naroda, koji je pride apsolutna manjina.

Dakle o odlukama treba pitati sve Hrvate i Srbe u obje maticne domovine
nema problema, onda cemo pitati i onih 4 miliona bosnjaka u turskoj o svakoj odluci vezanu za drzavu...
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#264 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

NightSkyWalker wrote:Essex,

Naravno da se ne mogu svi ljudi izjednaciti, ali je fakat da su mnogi srbi i hrvati okrenuli cijevi na nas a do juce smo zajedno pili kahvu.
nsw, pazi...kada stvoris euforiju ljudi su kao ovce, idu za masom...to se i desilo, kada jos u to ugradis strah naravno da ces dobiti taj rezultat...medjutim, do onog momenta i famoznog bosnjackog sabora, u sarajevu je A R BiH stvarno bila priblizna procentima popisa stanovnistva...sa bosnjackim saborom su se pocele stvari okretati nepovoljno...
rat radja strah i jasno je da dolazi do polarizacije. ali netreba tu polarizaciju gledati kao ispravnu jer ako se sjetis, u to doba, normalne, bosanske opcije nije ni bilo na politickom tanjiru jer si imao samo opcije koje su i napravile haos, dakle haos je bio neminovan pa i ta polarizacija...medjutim, da je bila bosanska opcija, priblizne jacine kao i sve ostale i opet se isto desilo ja bih rekao da si u pravu...ja sve vidim kao sto sam ti i rekao, strah i euforija koje su i proizvele polarizaciju...
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#265 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

goran5 wrote:
Hrvatska je priznala i priznaje BiH. Srbija je priznala i priznaje BiH. Srbi i Hrvati priznaju BiH. I to sve u ovom obliku.
Samo onakvu gdje su sve tri nacije jednake... One to sada nisu nigdje gdje su manjina... I to su priznali '92

Treba ih pitati sta sad misle na referndumu.
Ne moze se referendum provesti samo jednom i staviti tocka za sva vremena. Uvijek kad postoji objektivna potreba za referendumom treba sprovesti.
dobro, daj mi to napismeno, gdje hrvatska uslovljava svoje priznanje bosne sa ovim sto si naveo...ma slabo se karikira, onako po potrebama...
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#266 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

Fratris wrote:Mogu li mi dežurni patrioti ovog foruma navesti bar jedan primjer dugoročno uspješne, demokratske države u kojoj je pola stanovništva nezadovoljno njenim postojanjem?
je li ko drzi to pola stanovnistva silom da budu u toj drzavi? svi oni fino mogu kupiti karte pa gdje ih volja, amerika, kanada, australija...a mogu i autobusima, do blizih i prisnijih krajeva, kao sto su recimo srbija ili hrvatska...i to je demokratija, niko nikoga na silu ne drzi i svako ima pravo da se pokupi ako mu se nesvidja...a pravo je pitanje zasto vec nisu? :D
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#267 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

goran5 wrote: A osim toga Bosanci nisu nacija vec zemljopisna odrednica.
da, i tako 1000 godina...valjda po zemlji koju su stvorili, bosni... :D ...a sta su hrvati, nacija? znaci, nisu zemljopisna odrednica? uh sto volim pametnice... :D
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#268 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by NightSkyWalker »

essex wrote:
NightSkyWalker wrote:Essex,

Naravno da se ne mogu svi ljudi izjednaciti, ali je fakat da su mnogi srbi i hrvati okrenuli cijevi na nas a do juce smo zajedno pili kahvu.
nsw, pazi...kada stvoris euforiju ljudi su kao ovce, idu za masom...to se i desilo, kada jos u to ugradis strah naravno da ces dobiti taj rezultat...medjutim, do onog momenta i famoznog bosnjackog sabora, u sarajevu je A R BiH stvarno bila priblizna procentima popisa stanovnistva...sa bosnjackim saborom su se pocele stvari okretati nepovoljno...
Fulas tajming i okrivljujes pogresne.

Srbi i hrvati su se uhvatili brda davne prije bosnjackog sabora. '92 se vec znalo ko ce da pobjegne a ko da ostane.

Bosnjacki sabor nije bio uzrok odlaska nebosnjaka. Oni nebosnjaci koji su ostali nakon sabora su zivvjeli isto kao i prije sabora. Saboj je irelevantna stvar. I okrivljivati SDA sto su Milan i Zoran uhvatili brda je smijesno.

Ako su srbi i hrvati bili zavedeni, zasto onda i dan danas glasaju za iste fasisticke stranke? Nisu krivi lideri, vec su krivi narodi koji su im povjerovali i koji i danas sanjaju o odcjepljenju.
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#269 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

goran5 wrote:
Ne shvatam zašto spominješ Hrvatsku i Srbiju i ljude koji žive u njima kad je riječ o ustrojstvu BiH. Po tvom "principu", 10 miliona Mađara sutra može izaći na referendum sa Mađarima u Srbiji i Hrvatskoj i odlučiti kako će te zemlje biti organizirane jer u njima, eto, Mađari nisu ravnopravni. Da ne navodim dalje primjere.
Zato sto su Hrvatska i Srbija stvorile BiH u ovom obliku jer se nisu mogli dogovoriti kako da je podijele a da i Hrvati i Srbi u BiH budu zadovoljni, davne '45.

Stoga BiH nije zemlja samo Hrvata i Srba u BiH vec i domovina onih koji zive u Hrvatskoj i Srbiji te ih treba ukljuciti u sustav odlucivanja u BiH...

Kuzis BH nije prirodna domovina samo dijela Hrvata i Srba vec naroda u cijelini te o njenom uredjenju trebaju odlucivati SVI Hrvati i Srbi.
dudek, pogledaj berlinski kongres na gOOgle...zapadna granica bosne je vec tada potvrdjena, istocna je korigovana balkanskim ratovima kada je sandzak izuzet iz bosnaskih granica i podjeljen izmedju srbije i crne gore...to je bilo puno prije tvoje davne '45...
za ostalo, toliko bolesno postavljeno da je glupo i pomisliti komentarisati...
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#270 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by essex »

NightSkyWalker wrote:
essex wrote:
NightSkyWalker wrote:Essex,

Naravno da se ne mogu svi ljudi izjednaciti, ali je fakat da su mnogi srbi i hrvati okrenuli cijevi na nas a do juce smo zajedno pili kahvu.
nsw, pazi...kada stvoris euforiju ljudi su kao ovce, idu za masom...to se i desilo, kada jos u to ugradis strah naravno da ces dobiti taj rezultat...medjutim, do onog momenta i famoznog bosnjackog sabora, u sarajevu je A R BiH stvarno bila priblizna procentima popisa stanovnistva...sa bosnjackim saborom su se pocele stvari okretati nepovoljno...
Fulas tajming i okrivljujes pogresne.

Srbi i hrvati su se uhvatili brda davne prije bosnjackog sabora. '92 se vec znalo ko ce da pobjegne a ko da ostane.

Bosnjacki sabor nije bio uzrok odlaska nebosnjaka. Oni nebosnjaci koji su ostali nakon sabora su zivvjeli isto kao i prije sabora. Saboj je irelevantna stvar. I okrivljivati SDA sto su Milan i Zoran uhvatili brda je smijesno.

Ako su srbi i hrvati bili zavedeni, zasto onda i dan danas glasaju za iste fasisticke stranke? Nisu krivi lideri, vec su krivi narodi koji su im povjerovali i koji i danas sanjaju o odcjepljenju.
pogresno si razumio...bosnjacki sabor je samo tacka na i cijeloj toj furtutmi...prva dva igraca su se odaljila od platforme Republike, prvo srbi cim je izglasan referendum a potom i hrvati u ljeto iste godine...sa stvaranjem bosnjackog sabora ti isti bosnjaci su pristali na uslove igranja koje je diktirao karadzic tako da je platforma Republike ostala nebranjena, vojska koja ju je branila se polako preobrazavala u bosnjacku...
to sto su se hvatali brda, to ti i govorim..kada stvoris euforiju i strah dobijes i taj rezultat...da li su bili zavedeni (to je pogresna rijec, uglavnom se koristi da se opravda ucinjeno i zbog toga je pogresna), to sigurno nisu ali su sigurno bili preplaseni i napumpani glupostima o snazi vojske koja ih brani i slicnim glupostima...mnogi su se osvijestili nakon godinu ili cak ranije i takvi su se hvatali zapadnih zemalja...zbog toga i jesu cetnici imali problema sa ljudstvom vec nakon godinu dana...
za glasanje, postavit cu ti isti odgovor (pitanje)...postoji li bosanska opcija?
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#271 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by Diogen_iz_Sinope »

essex wrote:
goran5 wrote:
Ne shvatam zašto spominješ Hrvatsku i Srbiju i ljude koji žive u njima kad je riječ o ustrojstvu BiH. Po tvom "principu", 10 miliona Mađara sutra može izaći na referendum sa Mađarima u Srbiji i Hrvatskoj i odlučiti kako će te zemlje biti organizirane jer u njima, eto, Mađari nisu ravnopravni. Da ne navodim dalje primjere.
Zato sto su Hrvatska i Srbija stvorile BiH u ovom obliku jer se nisu mogli dogovoriti kako da je podijele a da i Hrvati i Srbi u BiH budu zadovoljni, davne '45.

Stoga BiH nije zemlja samo Hrvata i Srba u BiH vec i domovina onih koji zive u Hrvatskoj i Srbiji te ih treba ukljuciti u sustav odlucivanja u BiH...

Kuzis BH nije prirodna domovina samo dijela Hrvata i Srba vec naroda u cijelini te o njenom uredjenju trebaju odlucivati SVI Hrvati i Srbi.
dudek, pogledaj berlinski kongres na gOOgle...zapadna granica bosne je vec tada potvrdjena, istocna je korigovana balkanskim ratovima kada je sandzak izuzet iz bosnaskih granica i podjeljen izmedju srbije i crne gore...to je bilo puno prije tvoje davne '45...
za ostalo, toliko bolesno postavljeno da je glupo i pomisliti komentarisati...
Hajde da se i ja nadovezem, onako kao summary. Ono sto ponavljam mnogima, Gorane, nije dovonjo poslusati 2-3 price starijih i procitati par thread-ova na forumima i misliti da znas istoriju/povijest ovih krajeva. Potrudi se da nadjes činjenične istine. Pročitaj dokumente. Inace, ispadas naivno neiformiran.

Hvala tebi na sugestijama i brigama za BiH Hrvate ali ipak nemoj toliko da nas nipodastavas da nismo sposobni sami odlucivati o nasoj sudbini pa da nam trebaju patroni.
Dobornamjerne sugestije i pomoc su uvijek dobrodosle i hvala vam na tome, ali moim te nemoj nam zato oduzimati pravo glasa.

A mi ko mi u BiH, zajebani kakvi vec jesmo, naci cemo dogovor kad tad. A tada, kada sastavimo ovaj kompleksni stroj, presicacemo vas (a i Srbiju takodjer). :)
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#272 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by Diogen_iz_Sinope »

essex wrote: pogresno si razumio...bosnjacki sabor je samo tacka na i cijeloj toj furtutmi...prva dva igraca su se odaljila od platforme Republike, prvo srbi cim je izglasan referendum a potom i hrvati u ljeto iste godine...sa stvaranjem bosnjackog sabora ti isti bosnjaci su pristali na uslove igranja koje je diktirao karadzic tako da je platforma Republike ostala nebranjena, vojska koja ju je branila se polako preobrazavala u bosnjacku...
to sto su se hvatali brda, to ti i govorim..kada stvoris euforiju i strah dobijes i taj rezultat...da li su bili zavedeni (to je pogresna rijec, uglavnom se koristi da se opravda ucinjeno i zbog toga je pogresna), to sigurno nisu ali su sigurno bili preplaseni i napumpani glupostima o snazi vojske koja ih brani i slicnim glupostima...mnogi su se osvijestili nakon godinu ili cak ranije i takvi su se hvatali zapadnih zemalja...zbog toga i jesu cetnici imali problema sa ljudstvom vec nakon godinu dana...
za glasanje, postavit cu ti isti odgovor (pitanje)...postoji li bosanska opcija?
:thumbup:
Mislim da smo na isti nacin dozivjeli i "dozivjeli" taj period.
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#273 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by bicebolje »

Bosnolog wrote:
bicebolje wrote:
Bosnolog wrote:Ko prica o Bosnjakistanu za mene je BiH nacionalna drzava Bosanaca
Što se tiče Bosanaca naletih na zadnji popis 1991. pa čisto da se zna koliko vas je bilo prije nezavisnosti

MUSLIMANI 1898963 43,3847
SRBI 1365093 31,1876
HRVATI 759906 17,3612
JUGOSLOVENI 242032 5,5296
BOSANCI 10727 0,2451
CRNOGORCI 10048 0,2296
ROMI 8864 0,2025
ALBANCI 4922 0,1125
UKRAJINCI 3929 0,0898

http://www.bhas.ba/arhiva/census1991/Et ... %20233.pdf

Mi smo povratili nezavisnost Bosni i Hercegovini sa onima koji su zivjeli u RBiH na dan 1.3.1992,...
Koji "vi" ? Bosanci ? Vas 10.727 ? Danas se svi diče bosanstvom a kad je na popisu trebalo istaknuti privrženost državi javi se tek 10.727. Pih.
James Brown
Posts: 13
Joined: 16/09/2010 22:03

#274 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by James Brown »

Smatram da je tema od početka pogrešno postavljena.

Poruka muslimanima: shvatite da niko osim vas ne želi zajednički život! Kao da su vam isprali mozak i oslijepili vas pa ništa niti vidite niti čujete šta drugi govore i žele! Frankenštajn državu treba raz.....i da se otarasimo više glupih rasprava i ujedno izbijemo političarima nacionalističke adute iz ruku i možda nam tada svima krene...
Kada prolazim kroz federaciju na trenutke se osjećam kao u drugom svijetu, vidim da se prodaju neke zastavice BiH, savdbe sa tim zastavama itd. Za nas u RS potpuno stran osjećaj i slika...
User avatar
bailaor
Posts: 283
Joined: 19/10/2010 10:52
Location: Kod majoriziranih Ujni

#275 Re: Bosanski multikulturalizam pred krahom

Post by bailaor »

James Brown wrote:Smatram da je tema od početka pogrešno postavljena.

Poruka muslimanima: shvatite da niko osim vas ne želi zajednički život! Kao da su vam isprali mozak i oslijepili vas pa ništa niti vidite niti čujete šta drugi govore i žele! Frankenštajn državu treba raz.....i da se otarasimo više glupih rasprava i ujedno izbijemo političarima nacionalističke adute iz ruku i možda nam tada svima krene...
Kada prolazim kroz federaciju na trenutke se osjećam kao u drugom svijetu, vidim da se prodaju neke zastavice BiH, savdbe sa tim zastavama itd. Za nas u RS potpuno stran osjećaj i slika...
Prijatelju ti samo mozes na traktor pa u Valjevo svakako su vas Turci dovukli ovdje kao kmetove, a ni pedalj ove zemlje ne ide nigdje u to te uvjeravam !!!
Last edited by bailaor on 07/11/2010 11:48, edited 1 time in total.
Locked