SDA ili SBB!??

Koga bi voljeli vidjeti kao koalicionog partnera SDPu?

1. Simpatizeri SDPa - SDA
130
47%
2. Simpatizeri SDPa - SBB
53
19%
3. Simpatizeri SDPa - Opozicija
52
19%
4. Simpatizeri drugih stranaka - SDA
16
6%
5. Simpatizeri drugih stranaka - SBB
12
4%
6. Simpatizeri drugih stranaka - Opozicija
11
4%

Total votes: 274

jeza u ledja

#276 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja » 15/10/2010 22:26

Hm hm.

Neka, nije problem. Ima ko hoce.

Po meni je veci problem ovo peglanje oko "premijerske" pozicije. Daj ba Lagumdzija ne budi supak. :D Ako nista predlozi barem Hrvata iz SDP.
Bez ijedne hrvatske stranke nema sanse da se ista napravi, a cisto sumnjam da ce ga ijedna podrzati bez premijerske pozicije.

StupskaBitanga

#277 Re: SDA ili SBB!??

Post by StupskaBitanga » 15/10/2010 22:29

jeza u ledja wrote:Hm hm.

Po meni je veci problem ovo peglanje oko "premijerske" pozicije. Daj ba Lagumdzija ne budi supak. :D Ako nista predlozi barem Hrvata iz SDP.
Bez ijedne hrvatske stranke nema sanse da se ista napravi, a cisto sumnjam da ce ga ijedna podrzati bez premijerske pozicije.
za ostalo tu je Anto Domazet

clav

#278 Re: SDA ili SBB!??

Post by clav » 15/10/2010 22:43

vidjet cemo na 60 minuta :lol: , ali uopste ne bi iznenadio ovakav razvoj situacije. situacija je jasna: stranka ne dobije izbore, bakir dobije izbore. jasne su struje u sda. valja se sad sda-ovcima vracati na stari kolosijek minderkleronacionalizma, jer narod zna. bonus za narod: brankovic oslobodjen optuzbe, a i ovo nije za baciti http://www.gracija.ba/novost/11093/vasp ... f7BJ3YEmF6
:-)
sve u svemu rkekoke do daljnjeg, sjaho kurta - uzjaho murta.

almirony

#279 Re: SDA ili SBB!??

Post by almirony » 15/10/2010 22:48

Danasnji tekstovi u Avazu i narocito S.Bosni su klasicni pokusaji izbornih gubitnika s jedne strane (SBiH) i Fahra da sprijece vec dogovorenu koaliciju SDA-SDP. Mislim da su se Tihi i Bakir odvalili od smijeha kad su ovo procitali.

vivaldi

#280 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi » 15/10/2010 22:54

Ovo je manji dio problema - ima ko hoce iliti daj sta das. Cemu to vodi??

Najveci je pak problem nesto drugo. Politika nije forumska zajebancija - ovdje se svi uglavnom bave likom, a ne djelom, inacenjem i sl. Mene medjutim, za likove boli neka stvar - djela su ono sto me zanima.

Iz ovog teksta proizilazi da su NAJVECE i NAJMOCNIJE politicke face - ljudi koji trebaju voditi drzavu/narod.., totalno plemenski vodjeni. Pa jebote, ako je ovo tacno ispada da ce zbog nekakvog jaranstva, kumstva, klinca palca, licnih animoziteta ili inata..neko voditi ovu drzavu ili nece. Drzavu - ne svoje kucno domacinstvo!!!!! :shock: :shock:

Pa majka mu stara od lidera se ocekuje neka vizija, strategija, kratkorconi, srednjorocni i dugorocni ciljevi, tajna diplomatija, A,B,C i D planovi za svaki scenario, sudbina naroda, nacionalni interesi...pa jebemu na ovaj nacin se ne moze uspjesno ni granap voditi..

jeza u ledja

#281 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja » 15/10/2010 23:09

vivaldi wrote:

Ovo je manji dio problema - ima ko hoce iliti daj sta das. Cemu to vodi??

Najveci je pak problem nesto drugo. Politika nije forumska zajebancija - ovdje se svi uglavnom bave likom, a ne djelom, inacenjem i sl. Mene medjutim, za likove boli neka stvar - djela su ono sto me zanima.

Iz ovog teksta proizilazi da su NAJVECE i NAJMOCNIJE politicke face - ljudi koji trebaju voditi drzavu/narod.., totalno plemenski vodjeni. Pa jebote, ako je ovo tacno ispada da ce zbog nekakvog jaranstva, kumstva, klinca palca, licnih animoziteta ili inata..neko voditi ovu drzavu ili nece. Drzavu - ne svoje kucno domacinstvo!!!!! :shock: :shock:

Pa majka mu stara od lidera se ocekuje neka vizija, strategija, kratkorconi, srednjorocni i dugorocni ciljevi, tajna diplomatija, A,B,C i D planovi za svaki scenario, sudbina naroda, nacionalni interesi...pa jebemu na ovaj nacin se ne moze uspjesno ni granap voditi..
Ako je tekst tacan, u sta sumnjam, onda bi znacilo upravo suprotno - da je Bakir I. principijelan covjek koji je za razliku od vecine bh politicara vodjen stvarnom ideologijom, koja mu ne dozvoljava pravljenje neprirodne koalicije sa historijskim neprijateljem.
Svi su zeljni vlasti. Svi! I niko ne odustaje od te povlastice olako.

To se moglo vidjeti na primjeru svih onih koji su do sada vladali u neprincipijelnim koalicijama, pocevsi od SBiH, preko GDS, pa evo od nedavno HDZ1990, NSRB, pa eno PDP sa SDSom, svi nesto kao trse se hoce-nece ali kad zatrebaju najjacima oni objerucke prihvate.

Ja sam vec ranije rekao da bi radije vidio SDA u koaliciji sa SDP nego SBB. Ovo vise radi funkcionalnosti vlade i kvalificiranosti ljudi. No sta je tu je.

vivaldi

#282 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi » 15/10/2010 23:16

jeza u ledja wrote:Ako je tekst tacan, u sta sumnjam, onda bi znacilo upravo suprotno - da je Bakir I. principijelan covjek koji je za razliku od vecine bh politicara vodjen stvarnom ideologijom, koja mu ne dozvoljava pravljenje neprirodne koalicije sa historijskim neprijateljem.
Slazem se da ovo govori o njegovoj principjelnosti, ali je ova vrsta principjelnosti i ideologije pogubna za narod i to za sva tri naroda, jer mi smo tronozac i jedinstveno ekonomsko trziste pa svaka turbulencija u tom trokutu pogadja sve.

Mislim da ova zemlja ima previse problema, da bi se insistiralo na ovim stvarima.

Sa ostatkom se slazem. Ovaj tekst je posluzio samo kao ilustracija plemenske i sujetne politike i razmisljanja nasih lidera, ali to niposto ne znaci da je ovo odlika samo sda.

almirony

#283 Re: SDA ili SBB!??

Post by almirony » 15/10/2010 23:19

Ja mislim da je ovaj tekst potpuno neutemeljen i neistinit, no vrijeme ce pokazati.

ultima_palabra

#284 Re: SDA ili SBB!??

Post by ultima_palabra » 15/10/2010 23:25

almirony wrote:Danasnji tekstovi u Avazu i narocito S.Bosni su klasicni pokusaji izbornih gubitnika s jedne strane (SBiH) i Fahra da sprijece vec dogovorenu koaliciju SDA-SDP. Mislim da su se Tihi i Bakir odvalili od smijeha kad su ovo procitali.
Slažem se... kakav Bakir i njegovi stavovi... Tihi se pita za sve :D

jeza u ledja

#285 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja » 16/10/2010 00:23

vivaldi wrote:
jeza u ledja wrote:Ako je tekst tacan, u sta sumnjam, onda bi znacilo upravo suprotno - da je Bakir I. principijelan covjek koji je za razliku od vecine bh politicara vodjen stvarnom ideologijom, koja mu ne dozvoljava pravljenje neprirodne koalicije sa historijskim neprijateljem.
Slazem se da ovo govori o njegovoj principjelnosti, ali je ova vrsta principjelnosti i ideologije pogubna za narod i to za sva tri naroda, jer mi smo tronozac i jedinstveno ekonomsko trziste pa svaka turbulencija u tom trokutu pogadja sve.

Mislim da ova zemlja ima previse problema, da bi se insistiralo na ovim stvarima.

Sa ostatkom se slazem. Ovaj tekst je posluzio samo kao ilustracija plemenske i sujetne politike i razmisljanja nasih lidera, ali to niposto ne znaci da je ovo odlika samo sda.
Ja sam uvjeren da se nacionalisti u SDA, HDZ i u ostalim strankama medjusobno vise postuju nego sto postuju "neokomunjare".

vivaldi

#286 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi » 16/10/2010 00:31

jeza u ledja wrote:Ja sam uvjeren da se nacionalisti u SDA, HDZ i u ostalim strankama medjusobno vise postuju nego sto postuju "neokomunjare".
Pa i ja sam uvjeren, ali to nema veze sa prijateljstvom, ljubavlju, i bratstvom vec cistim zajednickim interesom jer imaju iste ciljeve. E sad ti ciljevi su tema za sebe..

jeza u ledja

#287 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja » 16/10/2010 00:38

vivaldi wrote:
jeza u ledja wrote:Ja sam uvjeren da se nacionalisti u SDA, HDZ i u ostalim strankama medjusobno vise postuju nego sto postuju "neokomunjare".
Pa i ja sam uvjeren, ali to nema veze sa prijateljstvom, ljubavlju, i bratstvom vec cistim zajednickim interesom jer imaju iste ciljeve. E sad ti ciljevi su tema za sebe..
Nisam mislio ni na prijateljstvo, ali ni iskljucivo na zajednicke interese, vec cisto na ideoloskoj bazi.
Mislim cak da je to jedna velika zabluda mnogih antinacionalista, da je jedini razlog sto nacionalisti saradjuju - da bi podjelili zemlju i lakse pljackali. Nije bas, ima tu nesto dublje. (zbog toga odavno smatram da SDP nije ucinio dovoljno da se distancira o bivse komunisticke vlasti, cak sta vise, oni je potenciraju :-) . to pali kod odredjenog broja ljudi, ali da bi se skupilo vise glasova, mora se distancirati vise.)

vivaldi

#288 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi » 16/10/2010 01:05

jeza u ledja wrote:Nisam mislio ni na prijateljstvo, ali ni iskljucivo na zajednicke interese, vec cisto na ideoloskoj bazi.
Mislim cak da je to jedna velika zabluda mnogih antinacionalista, da je jedini razlog sto nacionalisti saradjuju - da bi podjelili zemlju i lakse pljackali. Nije bas, ima tu nesto dublje.
Mozda ima ideologije, ali ne bas toliko. Ako uzmes npr. trenutnu evidetnu saradnju Dodika i Covica. Srpsko-hrvatski antagonizam ti je ubjedljivo najjaci na ovim prostorima u posljednjih bar 100 godina - nije mi istorija jaca strana pa da ne idem dalje.

Zar stvarno mislis da pravi srpski i hrvatski nacionalisti mogu preci preko Vukovara, jasenovca, gradiske, ovcare..Pa ne postoji maltene nijedan srbin ili hrvat kome nije na neki zvjerski nacin ubijen neki clan rodbine u prethodnih par koljena od strane ovih drugih. Ne vjerujem da se mogu ujediniti uz zvuke Thomposna ili malog Knindze. Ako predju preko toga, onda i nisu nacionalisti.

Doduse, postoji i oni druge koji nacionalizam verbalno koriste kao paravan za pljackanje, ali to je nesto drugo.

jeza u ledja

#289 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja » 16/10/2010 01:30

vivaldi wrote:
jeza u ledja wrote:Nisam mislio ni na prijateljstvo, ali ni iskljucivo na zajednicke interese, vec cisto na ideoloskoj bazi.
Mislim cak da je to jedna velika zabluda mnogih antinacionalista, da je jedini razlog sto nacionalisti saradjuju - da bi podjelili zemlju i lakse pljackali. Nije bas, ima tu nesto dublje.
Mozda ima ideologije, ali ne bas toliko. Ako uzmes npr. trenutnu evidetnu saradnju Dodika i Covica. Srpsko-hrvatski antagonizam ti je ubjedljivo najjaci na ovim prostorima u posljednjih bar 100 godina - nije mi istorija jaca strana pa da ne idem dalje.

Zar stvarno mislis da pravi srpski i hrvatski nacionalisti mogu preci preko Vukovara, jasenovca, gradiske, ovcare..Pa ne postoji maltene nijedan srbin ili hrvat kome nije na neki zvjerski nacin ubijen neki clan rodbine u prethodnih par koljena od strane ovih drugih. Ne vjerujem da se mogu ujediniti uz zvuke Thomposna ili malog Knindze. Ako predju preko toga, onda i nisu nacionalisti.

Doduse, postoji i oni druge koji nacionalizam verbalno koriste kao paravan za pljackanje, ali to je nesto drugo.
Jasno je meni to, no upravo zbog tih vjekovnih animoziteta medju sobom oni ne vole komuniste, niti bilo koje druge anacionaliste (tj. "Jugoslovene"), koji su te srpsko-hrvatske animozitete pokusavali da premoste, ujedine, cesto nipodostavajuci njihovu nacionalnu posebnost. Da ne spominjemo religiozni momenat. Ljevicari su ti koji se sprdaju na racun nacionalne pripadnosti, gnusaju se iste (mnogi bi rekli s razlogom, zbog radi ocite destruktivne posljedice nacionalistickog ludila), pa tako danas imas SDP i njegove glasace kojima je sasvim normalno i prirodno da glasaju za nekog poput Komsica, bez obzira kojoj etnickoj grupi pripadali, time preglasavajuci jedan narod u zemlji. Jednom glasacu HDZa je sasvim normalno da neki Bosnjak glasa za recimo Izetbegovica, a ima i mnogih Bosnjaka koji isto tako razmisljaju (imas ih i ovdje na forumu). No recimo glas za nekog ko nije iz tvog tora je maltene bogohuljenje. Tako isto u vezi obrazovanja na razlicitim jezicima i ostalih stvari, podjele za koje ce opet mnogi s razlogom reci da ne vode nigdje u zemlji poput BiH. No ne mozes ti to utuviti nacionalistima, pogotovo sad kad su i fizicki podjeljeni u torove. Uglavnom, problem SDPa ili bilo koje druge anacionalne stranke u BiH ce uvijek ostati kako da spoje anacionalno s nacionalnim, u jednoj liberalnoj demokraciji kakva se pokusava napraviti ovdje, bez da ugnjetavaju prava bilo koga. Takav problem su komunisti rijesili silom, jebiga takva su bila vremena. Danas ne moze nista vise silom, jebiga, ne da Evropa.

ultima_palabra

#290 Re: SDA ili SBB!??

Post by ultima_palabra » 16/10/2010 01:45

Ja mislim da se pravi hrvatski i srpski nacionalisti (na granici ustaštva i četništva) međusobno poštuju na neki način :-D Mislim mrze se svakako, ali imaju neki mutual respect zbog sličnosti stavova, ikonografije, pjesama i sl... S druge strane, Bošnjake zbog vjere posmatraju kao manje vrijedne (blago rečeno), a i teritorijalni sporovi između Srba i Hrvata skoro da ne postoje, za razliku od onih koji i jedni i drugi imaju sa Bošnjacima. To je neki frišak trend, nezamisliv prije 93-e...

S druge strane, svaki nacionalista bi se najviše napio krvi svom sunarodniku koji je ljevičar, pacifist, kosmopolita, liberal... takvi su za njega najgori :roll:

vivaldi

#291 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi » 16/10/2010 01:47

jeza u ledja wrote:Uglavnom, problem SDPa ili bilo koje druge anacionalne stranke u BiH ce uvijek ostati kako da spoje anacionalno s nacionalnim, u jednoj liberalnoj demokraciji kakva se pokusava napraviti ovdje, bez da ugnjetavaju prava bilo koga.
SDP jeste u nezavidnoj situaciji, ali oni od sada (ustvari vec kasne, ali nema veze) moraju biti jako, jako oprezni i u izjavama, a pogotovu u potezima. SDP je na ovim izborima izvukao otprilike neki maximum. Cinjenica je da su ubjedljivu najbolju podrsku dobili na prostoru Bosnjacke vecine. Put do ovog rezultata je isao i preko odredjenog kokretiranja sa stvarima koje ..hm..kako da se izrazim..recimo koje prijaju Bosnjackom uhu.

U ovom trenutku, mislim da SDP ne smije sebi vise dozvoliti luxuz nesmotrenih izjava i poteza jer tako sam sebi ukuda prostor za sirenje jer ce u suportnom i definitivno sebi zatvoriti vrata kod druga dva naroda ili dvije trecine zemlje. Time bi izgubio to svoje anacionalno, gradjansko..i preuzeo primat najjace Bosnjacke stranke.

vivaldi

#292 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi » 16/10/2010 01:59

ultima_palabra wrote:Ja mislim da se pravi hrvatski i srpski nacionalisti (na granici ustaštva i četništva) međusobno poštuju na neki način Mislim mrze se svakako, ali imaju neki mutual respect zbog sličnosti stavova, ikonografije, pjesama i sl... S druge strane, Bošnjake zbog vjere posmatraju kao manje vrijedne (blago rečeno), a i teritorijalni sporovi između Srba i Hrvata skoro da ne postoje, za razliku od onih koji i jedni i drugi imaju sa Bošnjacima. To je neki frišak trend, nezamisliv prije 93-e...
Ako govorimo samo bh srbima i hrvatima ne mislim da tako gledaju na Bosnjake iz vise razloga jer su Bosnjaci najbrojniji, a i nisu se preko nisana gledali samo 92-95.
Medjutim, sa regionalnog nacionalistickog aspekta tu Bosnjaci ne mogu da se porede sa srpsko-hrvatskim antagonizmom jer ni beogradjani ni vojvodjani ni zagrebcani, ni istrani...nisu bas imali previse kontakta sa Bosnjacima, pa je tu bar kod srba nakon hrvata puno veci hejt prema albancima.

jeza u ledja

#293 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja » 16/10/2010 02:09

Dobro, mozda smo otisli predaleko od teme. :)

Better Man

#294 Re: SDA ili SBB!??

Post by Better Man » 16/10/2010 09:41

almirony wrote:Danasnji tekstovi u Avazu i narocito S.Bosni su klasicni pokusaji izbornih gubitnika s jedne strane (SBiH) i Fahra da sprijece vec dogovorenu koaliciju SDA-SDP. Mislim da su se Tihi i Bakir odvalili od smijeha kad su ovo procitali.
Nemijesaj Senada Avdica sa SBiH, jer on nije niciji igrac, a ako i jeste onda to moze biti samo SDP.

almirony

#295 Re: SDA ili SBB!??

Post by almirony » 16/10/2010 11:49

Stoji to za Senada, ali pisanje Asima Metiljevica je i vise nego dovoljno da se kaze da je megafon SBiH.

starii

#296 Re: SDA ili SBB!??

Post by starii » 16/10/2010 11:55

fahrin novih hit :D

krivorijek

#297 Re: SDA ili SBB!??

Post by krivorijek » 16/10/2010 12:58

Mene strasno cudi to da se politika kod nas vrlo cesto svodi, pa i poistovjecuje sa Liderima: Zlaja, Fahro, Dodo, Bakir... Bez obzira na to, da je naoko kod nas demokratija strasno jako uzela duboke, preduboke korjene (jer je toliko puno partija, glasackih opcija), ljudi unutar tih finih, "demokratskih" grupa su izrazito koherentni i slicni u svojoj neupitnoj vjeri u Vodu ili Nase Stare Glave.

U BiH postoji jos uvijek snazan osjecaj pripadnosti grupi. Nebitno je kakva je grupa/organizacija, vazno je da su pravila jasna i da se zna se cija je zadnja.

Trebati i hrliti u predformatiranu grupu je indikator i signalna lampica na detektoru demokratizacije drustva, koje je izgleda odlucilo da od individualizma, istinske refleksije i demokratije jos dugo, dugo nece biti nista.

edinbug

#298 Re: SDA ili SBB!??

Post by edinbug » 16/10/2010 15:26

Better Man wrote:
Nemijesaj Senada Avdica sa SBiH, jer on nije niciji igrac, a ako i jeste onda to moze biti samo SDP.

SLAZEM SE DA NIJE NICIJI IGRAC, ALI TAKODJE NIJE NI IGRAC SDP-a. ON JE JEDNOSTAVNO TAKAV.

[email protected]

#299 Re: SDA ili SBB!??

Post by [email protected] » 20/10/2010 16:06

...
Last edited by [email protected] on 01/12/2010 11:40, edited 1 time in total.

slobodni armirach

#300 Re: SDA ili SBB!??

Post by slobodni armirach » 20/10/2010 22:22

SBB je vec zavrsio svoju misiju, oni su se zakacili sa svima, i na slijedecim izborima ce proci kao totalni gubitnici,
razlozi su nikakvi i nedorasli kadrovi, a platforma se svela na palestinski šal.

Post Reply